HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Psihologie

Va invitam la dezbateri pe teme diverse, avand in centrul lor Omul. Domeniu umanist complex, relativ greu de surprins in ecuatii sau teorii unice, psihologia va fi si un pretext pentru a discuta despre emotii, minte si suflet.

7 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ce Este Iubirea?, Dincolo de ceea ce credem noi despre ea
Titus Herbert
mesaj 24 Feb 2006, 04:53 PM
Mesaj #36


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



omule ce spui tu aici este greu de suportat tongue.gif pentru multi.
Iti autosugestionezi autosugestia. Imi place partea asta, eu nu am reusit constient sa ajung pana la mometul asta. biggrin.gif


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 24 Feb 2006, 05:00 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Titus Herbert @ 24 Feb 2006, 04:53 PM)
Iti autosugestionezi autosugestia. Imi place partea asta, eu nu am reusit constient sa ajung pana la mometul asta. biggrin.gif

blink.gif pai vad ca ai ajuns inaintea mea, pentru ca eu nu am spus asa ceva.

Multe lucruri sunt greu de suportat sau de digerat. De multe ori le respingem si refuzam sa ne gandim la ele. Preferam sa traim in iluzii care sunt mult mai confortabile psihic decat starea de cautare a "adevarului obiectiv".


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 24 Feb 2006, 05:09 PM
Mesaj #38


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



QUOTE (actionmedia @ 24 Feb 2006, 04:25 PM)
QUOTE (exergy33 @ 24 Feb 2006, 04:13 PM)
Titus Herbert

QUOTE
Desi suna cam trist sa folosesti autosugestia pentru a iubi...


Nu suna trist , suna oribil. cry.gif

Depinde cum privesti lucrurile. Daca te gandesti ca esti capabil sa iubesti pentru ca esti capabil sa te autosugestionezi. Atunci suna ceva mai bine.
"a te folosi de autosugestie" este prea mult spus. A iubi "datorita autosugestiei" este ceva mai corect.

Ce ai spus tu jos acolo " a iubi "dorinta autosugestiei" " la asta m-am referit cu autosugestionarea autosugestiei.


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 24 Feb 2006, 05:09 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
actionmedia
mesaj 24 Feb 2006, 05:13 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Titus Herbert @ 24 Feb 2006, 05:09 PM)

Ce ai spus tu jos acolo " a iubi "dorinta autosugestiei" " la asta m-am referit cu autosugestionarea autosugestiei.

laugh.gif pai au am spus datorita nu dorinta.
Deci, a iubi datorita autosugestiei.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 24 Feb 2006, 05:18 PM
Mesaj #40


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



aham pai in cazul asta cred ca am mers prea departe cu anticiparea rofl.gif

Mergand totusi pe firul autosugestiei tongue.gif

Esti intr-o relatie si incerci sa te gandesti cum ai reactiona daca ai afla ca iubita/iubitul vrea sa te paraseasca si cand se intampla esti varza. Eh, uite aici chiar nu mai functioneaza autosugestia tongue.gif
Desi ti-ai facut datoria, ma urmaresti? devil.gif


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 24 Feb 2006, 05:24 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Titus Herbert @ 24 Feb 2006, 05:18 PM)
Esti intr-o relatie si incerci sa te gandesti cum ai reactiona daca ai afla ca iubita/iubitul vrea sa te paraseasca si cand se intampla esti varza. Eh, uite aici chiar nu mai functioneaza autosugestia tongue.gif

Nu stiu daca inteleg ce spui. Vrei sa spui ca te autosugestionezi sa fii tare daca te paraseste iubita/iubitul si totusi nu iti iese? E posibil sa iti iasa, e posibil sa nu. De ce nu? Pentru ca fie nu te-ai autosugestionat suficient, fie nu ai crezut ceea ce ti-ai spus. Oricum din cate am observat eu, autosugestia constienta este mai putin eficienta decat aia inconstineta. De obicei cand esti constient ai tendita sa gandesti in 10.000 de parti si nu iti iese nimic corect.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 24 Feb 2006, 05:26 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



@Titus Herbert

QUOTE
Esti intr-o relatie si incerci sa te gandesti cum ai reactiona daca ai afla ca iubita/iubitul vrea sa te paraseasca si cand se intampla esti varza.


Daca stii sa te autosugestionezi transformi varza in beton. rofl.gif



--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 24 Feb 2006, 05:26 PM
Mesaj #43


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



De ce nu? pai asta e intrebarea zilei, iti spun eu ca oricat te-ai autosugestiona, nu are cum sa-ti iasa pentru ca in realitate se pot intampla lucrurile cu oarecare variatii pe care nu poti sa le anticipezi in intregime.
Da si partea cu ganditul peste tot este extrem de valabila cel putin la mine. Dar se lucreaza la concentrare rofl.gif


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 24 Feb 2006, 05:34 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



@ Titus Herbet

QUOTE
iti spun eu ca oricat te-ai autosugestiona, nu are cum sa-ti iasa


O spui din experienta proprie sau din niscavai carti de psihologie ?
Ma gindesc ca si primul tau post ... , in versuri , nu este chiar pe linga subiect . smile.gif

Acest topic a fost editat de exergy33: 24 Feb 2006, 05:38 PM


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 24 Feb 2006, 05:37 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Hai sa va zic ceva. Autosugestia nu este obligatoriu sa fie ceva controlabil. Uneori poti sa o controlezi (sau ai impresia ca o controlezi) alteori nu.
Intr-un fel sau altul tot te autosugestionezi. Chiar daca tu vrei sa ajungi beton si incerci sa te autosugestionezi sa ajungi beton, e posibil sa te autosugestionezi sa ajungi varza. Exista un moment de echilibru pe care daca l-ai depasit este mult mai greu sa te intorci.
Daca ar fi sa vizualizam asta sa ne imaginam un drum care se bifurca si ocoleste o culme. Ambele drumuri pe langa culme merg la vale. Sa spunem ca mergi cu bicicleta. Daca ai apucat pe drumul din dreapta, cu cat te indepartezi de locul de bifurcatie, cu atat devine mai greu sa treci pe drumul din stanga.

Ce am observat in exemplul tau titus este ca nu ai introdus in exemplu un obiectiv. Obiectivul am incercat sa il deduc eu. Adica daca crezi ca a te autosugestiona in vreun fel inseamna sa te gandesti "cum ar fi daca..." te inseli. De asemenea, autosugestia nu are legatura cu anticiparea si nu inseamna anticipare. Autosugestia constienta se bazeaza pe consecventa in gandire si pe un obiectiv clar. Autosugestia inconstienta este rezultatul celor mai frecvente ganduri. In exemplul tau, daca cele mai frecvente ganduri referitoare la despartire erau "varza" e normal sa ajungi la "varza".


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 24 Feb 2006, 05:39 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Autosugestia nu prea are mare lucru in comun cu iubirea, purificata de dependenta (atasament) si investire (daca e depasita faza indragostirii). Te poti autosugestiona sa mentii ce: Indragostirea, dependenta, investirea?
Daca investirea este puternica atunci suferi mult, daca insa stii ce e iubirea sincera si astfel o traiesti, atunci intelegi ca relatia de comunicare si dezvoltare reciroca oricum nu exista si nu dramatizezi in cazul despartirilor.



Acest topic a fost editat de IoanV: 24 Feb 2006, 05:44 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 24 Feb 2006, 05:42 PM
Mesaj #47


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



da domne tongue.gif cred ca ne trebuie un topic separat. rofl.gif Desi e atinsa si iubirea prin niste puncte.

Da vorbesc din experienta, nu ti-am zis exergy ca sunt "la inceput" cu chestia asta (psiho)? smile.gif
Sa lasam trecutul unde ii este locul wink.gif


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 24 Feb 2006, 05:45 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (IoanV @ 24 Feb 2006, 05:39 PM)
purificata de dependenta (atasament) si investire (daca e depasita faza indragostirii).

nu inteleg ce vrei sa spui aici. Ce inseamna "purificata", ce inseamna "investire".

Ce intelegi prin "iubire sincera" si implicit ce e aia "iubire nesincera"



--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 24 Feb 2006, 05:49 PM
Mesaj #49


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



iubire pura...exsista oare sau e doar o utopie?


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 24 Feb 2006, 05:50 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Ma gindeam eu ca nu ati observat ca am pus pe net intregul capitol despre iubire din carte, AICI (valabil 30 zile) de aceea pescuiti cu bita'n balta. Notiunile folosite de mine le gasesti explicate f. bine acolo.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 24 Feb 2006, 05:52 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Titus Herbert @ 24 Feb 2006, 05:49 PM)
iubire pura...exsista oare sau e doar o utopie?

Daca exista iubire pura atunci trebuie sa existe si iubire impura. Daca e greu sa definim iubirea pura atunci hai sa definim iubirea impura si sa spunem iubirea pura este opusul iubirii impure.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 24 Feb 2006, 05:57 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Asta face si autorul, mai intii arata ce nu e iubirea, apoi ce presupune iubirea. Dar pt. ca are peste 90 pagini, mi-am zis sa il ofer pt. download decit sa citez la nesfirsit din el.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 24 Feb 2006, 06:00 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



@Titus Herbert

Scuze T.H , nu am vrut sa te necajesc cu trecutul. cry.gif

In legatura cu iubirea pura...
Pe un alt forum se discuta urmatorul subiect :"Este iubirea justa ?" wub.gif .
De citeva zile urmaresc si acolo discutiile ... si ma minunez ce poate trece prin capul unora .


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 24 Feb 2006, 06:02 PM
Mesaj #54


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



he he, exergy nu m-ai necajit, e mai bine sa nu regreti nimic smile.gif
Omul este o masinarie complexa si nu am zis nimic de minte inca wink.gif


Trebuie sa existe mereu si corespondent nu? pura-impura Sa descoperim iubirea prin eliminare. Nu ar fi si asta o metoda? biggrin.gif

Acest topic a fost editat de Titus Herbert: 24 Feb 2006, 06:05 PM


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 25 Feb 2006, 09:46 AM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Citeva date despre cartea in care am gasit analiza iubirii si autorul ei la Editura curtea veche.
Despre autor si ideile sale in Wikipedia.

Topicul nu este deschis pt. a discuta strict pozitia lui M. Scott. Pt. o discutie constructiva si cit de cit avansata ideile lui legate de iubire mi se par un bun punct de plecare.

Acest topic a fost editat de IoanV: 25 Feb 2006, 09:55 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 25 Feb 2006, 10:36 AM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Axel, am mai spus. Daca ai mai multa experienta lumineaza-ne.
Oricum, credeam ca The four stages (wikipedia) ai evolutiei spirituale propuse de Scott iti sunt pe plac, avind in vedere scepticismul stiintific de care dai dovada.
As prefera daca, avind la dispozitie textul capitolului (am pus linkul si in semnatura mea), ai spune f. concret cu ce nu esti de acord. Eu sunt de acord in cea mai mare parte cu ce se zice acolo, de aceea nu mai repet pe forum (desi poate ar trebui...unii nu citesc decit ce scrie aici...). Cu argumente poti f. bine propune o viziune mai corecta.

Acest topic a fost editat de IoanV: 25 Feb 2006, 10:57 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 25 Feb 2006, 11:46 AM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



@IoanV:
Acolo se explica destul de clar cum vad anumiti oameni cu autoritate stiitnifica (psihologi, filozofi) conceptul de iubire. Si nu reusesc sa regasesc deloc viziunea lui Scott asupra iubirii acolo.

In plus, aruncandu-mi privirea pe cartea lui Scott (atat pe amazon cat si in capitolul care l-ai dat tu) am vazut ca el vorbeste despre iubirea dintre parteneri (vorbeste destul de mult despre acest tip de iubire).
Aruncandu-mi privirea asupra articolulul din Wikipedia legat de iubire, gasesc un pasaj despre viziunea crestina asupra iubirii:
QUOTE
There are several Greek words for Love that are regularly referred to in Christian circles.

Agape - In the New Testament, agapē is charitable, selfless, altruistic, and unconditional. It is parental love seen as creating goodness in the world, it is the way God is seen to love humanity, and it is seen as the kind of love that Christians aspire to have for others.
Phileo - Also used in the New Testament, Phileo is a human response to something that is found to be delightful. Also known as "brotherly love".
Two other words for love in the Greek language -- Eros (sexual love) and storge (needy child-to parent love) were never used in the New Testament.

Deci, acum multa vreme, crestinii diferentiau foarte clar tipurile de iubire:
- iubirea parinte-fiu, intre semeni - altruistica (Agape)
- iubirea intre frati (Phileo)
- iubirea intre parteneri (Eros)
- iubirea fiu-parinte (Storge)
Cu mentiunea ca ultimile doua nu apar in Biblie.
Acel "iubeste-ti aproapele" se refera in mod clar la Agape, in nici un caz la Eros.
Domnul autor Scott se refera prin urmare (in mod principal) la Eros.

Domnul autor Scott si-a construit imaginea despre iubire (Eros) intr-un fel care seamana izbitor cu imaginea despre iubire din Biblie (Agape), lucru pe care l-ai afirmat in primul mesaj al tau. Fapt care mie imi sugereaza (1) ori ca acest autor, din cauza structurii limbii engleze, nu reuseste sa faca distinctia intre Eros si Agape, si definit si el iubirea (Eros) cum a inteles el iubirea (Agape) din Biblie - lucru in mod clar incorect, (2) ori a facut acea paralela in mod voit (a introdus o eroare de logica, nu foarte usor de depistat pentru toata lumea, ca in mod si Eros si Agape tot prin love se traduc in engleza) pentru a intari increderea in Biblie a unei categorii de oameni, (3) ori pur si simplu este el mai destept decat intreaga comunitate de psihologi si a reusit el sa dea definitia corecta pentru iubire (Eros) cand toti ceilalti au esuat.

[Editat de calfa: atac la adresa actului de moderare.

Acest topic a fost editat de calfa: 27 Feb 2006, 09:12 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 25 Feb 2006, 12:14 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Calfa are dreptate, nu joci prea cinstit Axel. Puteai sa-ti spui parerea la inceput fara sa astepti atitea invitatii. Dar din opinia ta inteleg si de ce ai rezerve. Nu ai citit nici versiunea in limba română, doar ai aruncat o privire. Pai aici nu exista spirit stiintific de investigare, cum au cei din stadiul III in ierarhia spirituala propusa de Scott. Dimpotriva pare a fi de nivelul II, obisnuinta a celor care i-au de-a gata si duc informatia dintr-un loc in altul fara a o prelucra.
Daca ai fi citit intreg ccapitolul nu ai fi spus ca Scott vorbeste despre iubirea de tip eros. Dimpotriva trece departe de aceasta prin determinarile pe care le gaseste pt. iubirea adevarata. In ceea ce priveste iubirea crestina, cel mai bine vorbeste despre ea Iisus in pildele sale, lasa grecii cu analizele lor.
edit
QUOTE (Axel)
pentru ca acest lucru l-au facut o multime de persoane avizate inaintea mea: psihologi, filozofi. Adica nu eu trebuie sa argumentez de ce o opinie non-mainstream este incorecta, ci cel care o aduce in discutie treubuie sa argumenteze ca este corecta, atata timp cat toti ceilalti (psihologi, in cazul de fata) afirma altceva.
Nu trebuia sa te grabesti sa confirmi ceea ce tocmai am spus despre preluarea informatiei.
Deci iti plac mainstremurile carora te incredintezi cu incredere totala. Iar despre opiniile lui Scott nu mi-ai aratat cine unde le contesta. Dimpotriva, mie mi se pare ca a fost apreciat printre colegi. Singurul atac asupra opiniilor sale pare a fi venit dinspre ginditori crestini.

Acest topic a fost editat de IoanV: 25 Feb 2006, 12:24 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 25 Feb 2006, 12:29 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (IoanV @ 25 Feb 2006, 01:14 PM)
Deci iti plac mainstremurile carora te incredintezi cu incredere totala.

Nu. Nici pe departe. Am vazut care este viziunea mainstream, am realizat ca corespunde cu experienta mea personala, corespunde cu ceeace am vazut in jur, este logica, prin urmare am acceptat-o.

QUOTE
Singurul atac asupra opiniilor sale pare a fi venit dinspre ginditori crestini.

Nici nu-i de mirare. A confunda Agape cu Eros mi se pare o blasfemie!

[Editat de calfa: atac la adresa actului de moderare.

Acest topic a fost editat de calfa: 27 Feb 2006, 09:14 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 25 Feb 2006, 12:50 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Iubirea intre parteneri nu este iubire adevarata?
Depinde ce intelegi prin iubire. Evident ca si indragostirea si nevoia de a fi impreuna f. intim sunt cit se poate de adevarate. Dar eu nu le socotesc iubire adevarata. Cind ne plimba hormonii ei comanda. Cind eu aleg pe baza calitatilor si a simpatiei pe care mi-o inspira sa ramin alturi de cinveva dincolo de conveniente, reguli, etc, e mult mai mult decit nevoie. Este apreciere pt. ceea ce este celalalt in sine, nu pt. mine, etc.
Treci mai departe de pagina 87 si o sa afli multe alte lucruri interesante.
QUOTE
Niciodata nu m-am gandit ca a iubi pe cineva si a fii dependent de el pentru starea ta psihica inseamna parazitism
Probabil a venit vremea sa afli. Avem nevoi pt. care partenerul poate fi un mijloc de satisfacere, si e f. raspindita aceasta dependenta. El nu e privit ca un scop in sine ci ca un mijloc, ceea ce insemna ca este ca parazitat (sau ca o unealta pt. noi). La asta se refera. Cum adica, nu pricepi ca uneori dorim doar sa luam de la parteneri? Sunt sigur ca stii asta. Daca nu, citeste cartea aceea care spune ca toti barbatii sunt magari* (*pina la proba contrarie).

Nu din cauza confuziei de care spui tu a fost contrazis.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 25 Feb 2006, 12:56 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (IoanV @ 25 Feb 2006, 01:50 PM)
QUOTE
Iubirea intre parteneri nu este iubire adevarata?
Depinde ce intelegi prin iubire. Evident ca si indragostirea si nevoia de a fi impreuna f. intim sunt cit se poate de adevarate. Dar eu nu le socotesc iubire adevarata. Cind ne plimba hormonii ei comanda.

Nu ma refeream la starea de indragostire. Ma refeream la starea de iubire. Sau tu afirmi ca nu exista nici o conexiune emotionala intre doua persoane casatorite de 5 ani?

QUOTE
Treci mai departe de pagina 87 si o sa afli multe alte lucruri interesante.
Mai bine nu. Daca remarc erori grosolane intr-o carte cu aspiratie stiintifica, prefer sa nu-mi pierd timpul sa o citesc pana la capat.

QUOTE
QUOTE
Niciodata nu m-am gandit ca a iubi pe cineva si a fii dependent de el pentru starea ta psihica inseamna parazitism
Probabil a venit vremea sa afli.
Ce chestie... eu legam sentimentul de iubire de afinitatea persoanei care iubeste de a da, nu de a lua smile.gif

In rest, sa nu confundam simbioza cu parazitismul smile.gif


QUOTE
Daca nu, citeste cartea aceea care spune ca toti barbatii sunt magari* (*pina la proba contrarie).
Ti-am spus, nu apreciez cartile de self-help smile.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 25 Feb 2006, 01:08 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Nu ma refeream la starea de indragostire. Ma refeream la starea de iubire. Sau tu afirmi ca nu exista nici o conexiune emotionala intre doua persoane casatorite de 5 ani?
Sincer? Eu cred ca o statistica ar arata ca in mai putin de 30% din cazuri simpatia este mai mica decit la inceput. Ceea ce retin sotii impreuna sunt mai mult interesul, conventiile, copii, etc decit conexiunea emotionala. Un microfon ascuns in fiecare casa ar arata adesea dialoguri si relatii mult sub ceea ce se vede in societate.
QUOTE
Mai bine nu. Daca remarc erori grosolane intr-o carte cu aspiratie stiintifica, prefer sa nu-mi pierd timpul sa o citesc pana la capat.
Asa se face ca ai o imagine incorecta. Eu ascult omul pina la capat apoi pun verdictul. Este de fapt si un subcapitol in care se arata importanta ascultarii, l-ai observat? Daca iei un cuvint dintr-o propozitie, o fraza dintr-un fragment, citeva pagini dintr-un capitol este firesc sa nu intelegi corect despre ce e vorba.
QUOTE
Ce chestie... eu legam sentimentul de iubire de afinitatea persoanei care iubeste de a da, nu de a lua
Pai daca el (ea) e important pt. starea ta psihica, ce legatura are asta cu ce dai tu? E dependenta a ta, nu dai ci primesti. Cit despre simbioza, ai citit exemplele date pina la capat? Nu ai observat ca in acele familii a intervenit divortul?
edit
Mainstremul de care zici il stiam si eu, dar nu m-a lamurit prea bine. In afara unor descrieri din diverse perspective nu am gasit altceva. Daca ai mai multe date si altceva contemporan decit literatura gen Sandra Brown despre iubire, sunt dispus sa studiez.
Capitolul acesta sin cartea lui Scott seamana cu o psihanaliza a iubirii, de aceea l-am remarcat si imi place.

Acest topic a fost editat de IoanV: 25 Feb 2006, 01:25 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 25 Feb 2006, 01:56 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763




Sa ne intoarcem la subiect ... adica la definitia iubirii .

Daca am face o analogie cu chimia am putea spune ca cele doua persoane implicate in aceasta stare , mai mult sau mai putin tranzitorie , actioneaza ca un dipol.
Mai simplu putem spune ca atractia este posibila atunci cind exista valente nesatisfacute ( ma refer la valente spirituale smile.gif ).
O persoana are prea putin , deci poate dori , atrage ... o alta persoana are prea mult , deci poate darui , transfera ....
Modelul poate fi abstractizat si mai mult , si in final il putem reduce la relatia donor - acceptor.

Iubirea nu poate fi declansata decit in momentul in care atit donorul cit si acceptorul au presentimentul posibilitatii unui transfer . unsure.gif
Restul depinde de "N" factori ...

exergy33



--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 25 Feb 2006, 02:01 PM
Mesaj #64


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



dar nu este nevoie neaparat ca "donorul"si "receptorul" sa intalneasca transferul in acelasi timp. La unul din cei doi poate veni mai pe urma...


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 25 Feb 2006, 02:16 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



@Titus Herbert

Daca donarea si acceptarea nu se efectueaza sincron nu cred ca se poate vorbi de iubire.

M-am gindit ca nici modelul electronic al iubirii nu este atit de fantezist.
Deci o bobina si un capacitor/condensor , doua impedante , una capacitiva si alta inductiva.
Este necesara o anume frecventa pentru a se ajunge la rezonanta , insa pe de alta parte rezonanta implica egalitatea celor doua impedante . rofl.gif
Fiecare impedanta este dependenta de frecventa .

Folosind acest model ajungem la concluzia ca iubirea este o stare de rezonanta intre doua persoane , iar declansarea ei coincide cu atingerea frecventei de rezonanta ...spirituala si nu numai. smile.gif

exergy33


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 25 Feb 2006, 02:21 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Donor- acceptor inseamna relatie unidirectionala, ca legatura ionica. Daca doresti sa mentii analogia ar fi mai bine ilustrata de legatura covalenta, punerea in comun, pt. ca fiecare primeste si cedeaza. Si eu sunt convins ca amindoi (toti participantii) se imbogatesc intr-o relatie de iubire, chiar daca nu primesc acelasi lucru. De ex. unu primeste o cunoastere, celalalt o metacunoastere, adica o cunoastere a modului in care a fost posibil un transfer de cunoastere. Daca nu se imbogatesc cu adevarat amindoi, nu este o imbogatire prin iubire decit aparent.
edit
Daca informatia ar trece de la unul la altul precum curentul, la intensitate maxima in cazul rezonantei ar merge. Dar eu cred ca natura informatiei si a cunoasterii e altfel, imbogatirea este o modificare a unei viziuni, a starii in care se afla celalalt. Este mai degraba un proces care dureaza mai mult sau mai putin pina cind modificarea reciproca are loc.

Acest topic a fost editat de IoanV: 25 Feb 2006, 02:29 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 25 Feb 2006, 02:25 PM
Mesaj #67


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



O analogie interesanta rofl.gif
Da se gasesc pe aceeasi frecventa dar unul dintre ai ajunge acolo mai repede. Nu generalizez, dar cred ca nu se intampla mereu sa fie atins punctul respectiv simultan. Poate unul dintre cei doi a atins punctul iar celalalt doar in subconstient...

Acest topic a fost editat de Titus Herbert: 25 Feb 2006, 02:25 PM


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 25 Feb 2006, 02:37 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



@T.H

Vrei sa ramii corigenta la fizica ?! wub.gif

Rezonanta presupune ca cele doua impedante , masculina (capacitiva) si feminina (inductiva) , se afla in acelasi timp , adica sincron , pe o aceiasi frecventa ... implicit pe o aceiasi lungime de unda . devil.gif

Totusi in analiza fenomenului rezonantei intervine si un parametru numit factor de calitate . laugh.gif
Ma stresez sa extind acest model luind in considerare cele spuse de tine anterior.

exergy33




--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 25 Feb 2006, 02:43 PM
Mesaj #69


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



Damn! si pe vremuri ma mai pricepeam si eu. In cazul asta nu sunt de acord cu modelul rofl.gif
Sa vorbesc pe graiul meu tongue.gif
Esti intr-o relatie cu o persoana, la inceput, persoana te iubste, tu nu si peste ceva timp incepi si tu sa o iubesti, te loveste asa...cam pe aici bateam eu
Si nu ma refer numai la respect si apreciere, vorbesc de iubire.
Apropos, de iubire vorbim noi aici nu? wub.gif


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 25 Feb 2006, 02:50 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



@T.H

QUOTE
Esti intr-o relatie cu o persoana, la inceput, persoana te iubste, tu nu si peste ceva timp incepi si tu sa o iubesti, te loveste asa...cam pe aici bateam eu 

... adica defazaj , iubire cu diferenta de faza ?! rofl.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 01:59 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman