HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Minuni, Minunile sunt pentru cei care cred
ilie
mesaj 26 Aug 2006, 05:10 AM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



A vazut cineva o minune?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 26 Aug 2006, 11:02 AM
Mesaj #37


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



QUOTE ("bdl")
Atunci e corect sa cred ca d-zeu vrea sa existe si atei pe pamint?

QUOTE ("bdl")
Citi crezi ca ar mai ramine atei daca ar avea parte de minuni?


QUOTE ("Mihai")
Conteaza sa si deschizi ochii pentru a le vedea.



QUOTE ("Quantum")
A vazut cineva o minune?

Ai citit mesajele de la inceput? rolleyes.gif
Noi toti vedem minuni in fiecare zi, dar ar trebuie sa deschidem ochii sufletului pentru a le realiza. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 26 Aug 2006, 12:56 PM
Mesaj #38


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Dragii mei,
QUOTE
QUOTE ("bdl")
Citi crezi ca ar mai ramine atei daca ar avea parte de minuni?


QUOTE
QUOTE ("Quantum")
A vazut cineva o minune?


In Sfanta Scriptura sunt cateva locuri interesante in care se vorbeste despre minuni... Iata cateva dintre ele, si sa tragem apoi impreuna niste concluzii si raspunsuri la unele intrebari...

57 Şi se sminteau īntru El. Iar Iisus le-a zis: Nu este prooroc dispreţuit decāt īn patria lui şi īn casa lui.
58 Şi n-a făcut acolo multe minuni, din pricina necredinţei lor.

(Matei 13)
Este un aspect interesant de punctat, deoarece oamenii, avandu-L pe Dumneseu chiar intre ei, care le facea minuni mari chiar in fata ochilor lor, in loc sa-I dea slava, ei se sminteau, adica El devenise, culmea, prilej de poticnire intre ei, motiv de scandal... Si mai departe spune ca nu a facut acolo multe minuni caci aceea erau necredinciosi... Va rog sa meditati un pic acestui verset 58, si coroborat cu versetul:
26 Zic vouă: Că oricui are i se va da, iar de la cel ce nu are şi ceea ce are i se va lua. (Luca 19)... Eu zic ca este destul de graitor pentru cine intelege, sau vrea sa inteleaga...

In alt loc se spune:
26 Iisus le-a răspuns şi a zis: Adevărat, adevărat zic vouă: Mă căutaţi nu pentru că aţi văzut minuni, ci pentru că aţi māncat din pāini şi v-aţi săturat. (Ioan 6)
Omul, in general, cel necredincios, si cand vede minuni, nu i se par convingatoare... Dar cat adevar usturator in acest verset... Pentru cele materiale omul isi aduce aminte intotdeauna de Dumnezeu... Cati oameni nu se roaga sa li se dea bani si averi, dar cati dintre acestia se roaga pentru aproapele sau pur si simplu din suflet, dezinteresat?

Si ultimul, dar care este deosebit de minunat, pentru cine vrea sa vada si sa inteleaga...

35 Deci le-a zis Iisus: Īncă puţină vreme Lumina este cu voi. Umblaţi cāt aveţi Lumina ca să nu vă prindă īntunericul. Căci cel ce umblă īn īntuneric nu ştie unde merge.
36 Cāt aveţi Lumina, credeţi īn Lumină, ca să fiţi fii ai Luminii. Acestea le-a vorbit Iisus şi, plecānd, S-a ascuns de ei.
37 Şi, deşi a făcut atātea minuni īnaintea lor, ei tot nu credeau īn El,
38 Ca să se īmplinească cuvāntul proorocului Isaia, pe care l-a zis: "Doamne, cine a crezut īn ceea ce a auzit de la noi? Şi braţul Domnului cui s-a descoperit?"
39 De aceea nu puteau să creadă, că iarăşi a zis Isaia:
40 "Au orbit ochii lor şi a īmpietrit inima lor, ca să nu vadă cu ochii şi să nu īnţeleagă cu inima şi ca nu cumva să se īntoarcă şi Eu să-i vindec"
41 Acestea a zis Isaia, cānd a văzut slava Lui şi a grăit despre El.
42 Totuşi şi dintre căpetenii mulţi au crezut īn El, dar nu mărturiseau din pricina fariseilor, ca să nu fie izgoniţi din sinagogă;
43 Căci au iubit slava oamenilor mai mult decāt slava lui Dumnezeu.
44 Iar Iisus a strigat şi a zis: Cel ce crede īn Mine nu crede īn Mine, ci īn Cel ce M-a trimis pe Mine.
45 Şi cel ce Mă vede pe Mine vede pe Cel ce M-a trimis pe Mine.
46 Eu, Lumină am venit īn lume, ca tot cel ce crede īn Mine să nu rămānă īntuneric.
47 Şi dacă aude cineva cuvintele Mele şi nu le păzeşte, nu Eu īl judec; căci n-am venit ca să judec lumea ci ca să māntuiesc lumea.
48 Cine Mă nesocoteşte pe Mine şi nu primeşte cuvintele Mele are judecător ca să-l judece: cuvāntul pe care l-am spus acela īl va judeca īn ziua cea de apoi.
(Ioan12)
Asa cum a spus si Mihai, noi toti in fiecare zi vedem minuni... Puneti-va langa o stanca, tu si stanca de piata, si vei vedea minunea minunilor, daca vei dori sa vezi...
La intrebarea lui Bdl:
QUOTE
Citi crezi ca ar mai ramine atei daca ar avea parte de minuni?
, raspunsul este clar si limpede la versetul 37: Şi, deşi a făcut atātea minuni īnaintea lor, ei tot nu credeau īn El,
Si tot acolo, se spune tot asa de limpede si de ce nu credeau:
Pentru ca: "Au orbit ochii lor şi a īmpietrit inima lor, ca să nu vadă cu ochii şi să nu īnţeleagă cu inima şi ca nu cumva să se īntoarcă şi Eu să-i vindec"
Si: Căci au iubit slava oamenilor mai mult decāt slava lui Dumnezeu.


Slavă īntru cei de sus lui Dumnezeu şi pe pămānt pace, īntre oameni bunăvoire! (Luca 2,14)


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 26 Aug 2006, 12:56 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
zexelica
mesaj 29 Aug 2006, 12:52 PM
Mesaj #39


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Fratilor, sfintii si Domnul nostru nu au facut minunile pe ascuns, cind nu vedea nimeni. Dumnezeu a folosit minunile ca sa scrie Biblia si minunile le-a facut cu mii de oameni de fata.
Daca ar mai fi minuni astazi (in afara de mintuire) ar vedea toata lumea, nu s-ar auzi din gura-n gura (si nimeni nu poate proba). Sa vedem si noi un mort inviat, un om cu o mina uscata care se face intreaga.... D-astea grele.
Asa, normal, tot ce se intimpla bine in viata mea este de la Dumnezeu (Iacov 1:17:"orice ni se dă bun şi orice dar desăvīrşit este de sus, pogorīndu-se dela Tatăl luminilor, īn care nu este nici schimbare, nici umbră de mutare").
Poate cineva de aici sa probeze o minune? In afara de salvare nu mai sunt minuni, caci Dumnezeu nu mai scrie Biblia.
Este ca si cu Papa... O sa vedeti cit de curind ce marturii o sa vina in sprijinul lui cum ca a facut miracole.
Hai sa fim seriosi!!!!


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 29 Aug 2006, 01:05 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Poate cineva de aici sa probeze o minune? In afara de salvare nu mai sunt minuni, caci Dumnezeu nu mai scrie Biblia.
Asta e dovada clara de necredinta in Duhul Sfint. Dupa terminarea Bibliei e neputincios? Doamne Fereste!


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 29 Aug 2006, 02:08 PM
Mesaj #41


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Nu este necredinta in Duhul Sfint. Dar Dumnezeu a scris Biblia prin miracole, viziuni, vindecasri, etc... Acum nu mai scrie Biblia si atunci nu ramine decit adevarata minune spre care punctau vindecarile si toate miracolele: MINTUIREA. Miracolele au fost UMBRA. Dar altii au o alta Evanghelie, bazata pe o autoritate formata din Biblie+scrierile lu' Mitica Paleologu' ceea ce nu este biblic. Biblia si NUMAI Biblia este autoritate.
Miracolele astea de care vorbesti tu din nu stiu ce alte scrieri, ce sunt? Un grup de OAMENI, AUTOINTITULATI SFINTI, care au spus despre alti OAMENI ca au facut nu stiu ce. Nimeni nu poate proba cu nimic. Se fac ei intre ei, cum incearca sa-l faca si pe Papa sfint.....
Credinta in Duhul Sfint se vede cind ai incredere NUMAI in Biblie, nu in Nea' Cutare Lologu'.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Freesia
mesaj 29 Aug 2006, 02:37 PM
Mesaj #42


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 21
Inscris: 10 March 04
Forumist Nr.: 2.525



QUOTE (Quantum @ 26 Aug 2006, 06:10 AM)
A vazut cineva o minune?

Da. Dar pentru atei nu e minune. Pentru ca ei nu vor sa-si deschida sufletul si ochii ca sa vada. M-ai dezamagit, Quantum.

Acest topic a fost editat de Irem: 29 Aug 2006, 02:39 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 29 Aug 2006, 02:43 PM
Mesaj #43


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Clopotel, Mihai, Irem, mare dreptate aveti. smile.gif
Deschide-ti inima, Quantum, daca vrei sa vezi minunile dumnezeiesti.


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 29 Aug 2006, 02:55 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Nu este necredinta in Duhul Sfint. Dar Dumnezeu a scris Biblia prin miracole, viziuni, vindecasri, etc... Acum nu mai scrie Biblia si atunci nu ramine decit adevarata minune spre care punctau vindecarile si toate miracolele: MINTUIREA. Miracolele au fost UMBRA.
Cred ca stii ca afirmatia este total in afara Bibliei. Unde spune ce zici tu? A, sau pt. ca in confesiunea ta nu mai sunt minuni, le desfintam pe toate? O minune care are loc in fiecare an la Pasti este coborirea luminii sfinte in Biserica de la Sf. Mormint. Au aparut articole si pe han si pe net sunt multe site-uri pe aceasta tema.
QUOTE
Biblia si NUMAI Biblia este autoritate.
Da, inca o eliminare categorica. Mai mare autoritate are Duhul Sfint decit scrierea, El a dictat-o! Dar lipsa contactului cu El duce la aberatii de genul "NUMAI Biblia". In Biserica ortodoxa nu exista oameni autointitulati sfinti. Preotii si episcopii sunt sfintiti prin punerea miinilor, cum scrie in Biblie. Iar cei care trec la sfinti au facut, in general, multe minuni atit in viata cit si dupa moarte. Iar in scrierile lor este recunoscuta influenta Duhului de catre cei care il au pe Duhul. Doar cei din lume care l-au pierdut, nu mai pot discerne intre scrieri sub influenta si scrieri profane. De aceea aleg NUMAI Biblia.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 29 Aug 2006, 04:42 PM
Mesaj #45


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Si preotul de la Tanacu a fost "sfintit", nu? Si toti preotii au fost "sfintiti", nu? Si cei catolici sunt la fel "sfintiti"! Si Martorii lui Iehova", Pentecostalii, etc, toti sunt "sfintiti" prin punerea miinilor. Asta-i interpretarea gresita a versurilor din Fapte 8:17, 18 "Atunci Petru şi Ioan au pus mīnile peste ei, şi aceia au primit Duhul Sfīnt.
Cīnd a văzut Simon că Duhul Sfīnt era dat prin punerea mīnilor apostolilor, le -a dat bani"

Interpretarea gramatical-literal-istorica este gresita. Ca exemplu, studiaza si acestea:

Marcu 16:17, 18 "Iată semnele cari vor īnsoţi pe cei ce vor crede: īn Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi īn limbi noi; vor lua īn mīnă şerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu -i va vătăma; īşi vor pune mīnile peste bolnavi, şi bolnavii se vor īnsănătoşa.``

Daca tot sustii ca interpretarea ta este buna, atunci versurile de mai sus sunt intelese literal iar tu sustii ca ai credinta si atunci poate ne faci si noua o demonstratie. Soricioaica o aducem noi. Ce zici de asta? Hai sa ne dovedesti ca tu si Nea' Siminica aveti dreptate. Este simplu.
Iasr daca nu vrei sa ne demonstrezi, OK.
Eu as initia un forum intitulat "Pariul lu' Nea' Siminica" in care sa cautam candidati care sunt gata sa demonstreze ca se poate bea soricioaica si sa traiesti. Ca versul spune ca acestea sun semnele care vor insoti pe TOTI cei ce vor crede.




--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 29 Aug 2006, 05:01 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (zexelica @ 29 Aug 2006, 06:42 PM)

Daca tot sustii ca interpretarea ta este buna, atunci versurile de mai sus sunt intelese literal iar tu sustii ca ai credinta si atunci poate ne faci si noua o demonstratie. Soricioaica o aducem noi. Ce zici de asta? Hai sa ne dovedesti ca tu si Nea' Siminica aveti dreptate. Este simplu.
Iasr daca nu vrei sa ne demonstrezi, OK.
Eu as initia un forum intitulat "Pariul lu' Nea' Siminica" in care sa cautam candidati care sunt gata sa demonstreze ca se poate bea soricioaica si sa traiesti. Ca versul spune ca acestea sun semnele care vor insoti pe TOTI cei ce vor crede.

Hulesti Numele Domnului. Asa ii spunea si diavolul Lui Iisus. Minunile se fac pentru binele oamenilor nu pentru ca sa iti arati puterea. Si cine a facut minuni a spus ca nu el a facut ci Dumnezeu le-a facut.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 29 Aug 2006, 05:30 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
"Iată semnele cari vor īnsoţi pe cei ce vor crede: īn Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi īn limbi noi; vor lua īn mīnă şerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu -i va vătăma; īşi vor pune mīnile peste bolnavi, şi bolnavii se vor īnsănătoşa.``
Vezi, astea le-au facut si le fac sfintii. Dar nici Dumnezeu nu e cirpa noastra sa il chemam la raport cind ni se umfla orgoliile. Ce ii intreba Iisus inainte de vindecare? Crezi tu ca Eu te pot ajuta? Si toti spuneau cred. Daca ar fi spus careva ca nu crezi ca ar fi fost vindecat cu forta? Tu nu crezi ca si azi rugaciunile noastre pot face minuni, iar ale celor sfinti mai ales. deci nici nu ai cum sa te apropii de ele. Si nu crezi nici pe altii care ajutati de parinti sfintiti au dat marturie de minunile savirsite asupra lor prin rugaciunea acelora. Toti delireaza? Merge condamnat la moarte de la medici si se intoarce sanatos. Asta nu e nimic, nu-i asa?
QUOTE
Daca tot sustii ca interpretarea ta este buna, atunci versurile de mai sus sunt intelese literal iar tu sustii ca ai credinta si atunci poate ne faci si noua o demonstratie
In pacatele tale uiti ca nu trebuie sa ispitesti pe Domnul tau, deci de dragul curiozitatii tale asa ceva nu se poate. Dumnezeu face bine, nu participa la concursuri d-astea. Da, ele trebuie intelese literal. Si s-au vazut cazuri de sfinti care au trecut prin toate acestea.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 29 Aug 2006, 05:32 PM
Mesaj #48


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (IoanV @ 29 Aug 2006, 06:30 PM)
Ce ii intreba Iisus inainte de vindecare? Crezi tu ca Eu te pot ajuta? Si toti spuneau cred.

Efectul placebo. wink.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 29 Aug 2006, 05:40 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Efectul placebo.
Exista un alt efect, mult mai puternic acela al lui Dumnezeu asupra credniciosilor. Dar nu il pot vedea toti, unii il asimilieaza efectului placebo.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Miqelle
mesaj 30 Sep 2006, 09:55 PM
Mesaj #50


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 11
Inscris: 5 January 06
Forumist Nr.: 7.594



mariusc2 poti explica efectul Placebo in cazul invierii lui Lazar? Sau in cazul ologului? Stii ce se intampla in cazul nefunctionarii unui muschi timp indelungat ( ani de zile )? Se atrofiaza. Masa musculara poate scade pana la 30%. Crezi ca efectul Placebo a reconstituit instantaneu masa musculara incat acel olog sa se ridice imediat?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 3 Oct 2006, 02:21 PM
Mesaj #51


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Nu exista atei...
Romani 1:
18Mīnia lui Dumnezeu se descopere din cer īmpotriva oricărei necinstiri a lui Dumnezeu şi īmpotriva oricărei nelegiuri a oamenilor, cari īnăduşe adevărul īn nelegiuirea lor.

19Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu, le este descoperit īn ei, căci le -a fost arătat de Dumnezeu.

20Īn adevăr, īnsuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui vecinică şi dumnezeirea Lui, se văd lămurit, dela facerea lumii, cīnd te uiţi cu băgare de seamă la ele īn lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot desvinovăţi;

21fiindcă, măcar că au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslăvit ca Dumnezeu, nici nu I-au mulţămit; ci s'au dedat la gīndiri deşarte, şi inima lor fără pricepere s'a īntunecat.

22S'au fălit că sīnt īnţelepţi, şi au īnebunit;

Dar ei NU POT sa aleaga sa serveasca Dumnezeului adevarat

Ioan 6:44:"Nimeni nu poate veni la Mine, dacă nu -l atrage Tatăl, care M'a trimes; şi Eu īl voi īnvia īn ziua de apoi."





--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 11 Oct 2006, 03:27 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



Imi aduc aminte de un fapt petrecut demult. Eram student si abia incepusem sa cred in existenta Lui Dumnezeu. Cunosteam foarte putine lucruri despre credinta, sau mai pe romaneste , habar nu aveam, nu ca as avea acum, dar atunci eram complet nauc. Prin acele vremuri se practica cu deosebit succes moda talk-show-urilor .
Ca si acum, si pe atunci veneau tot felul de indivizi , care mai de care mai luminati. Ii urmaream cu interes si aveam simpatie sau antipatie fata de unul sau altul.

Intr-o seara pe la tele 7 abc, daca imi aduc bine aminte , a fost invitat un tip, Mircea Toma de la Academia Catavencu. Parea un tip destul de citit , si in exprimare destul de lucrat, era in mod evident peste medie, din ceea ce vazusem pana atunci pe la TV. La un moment dat se aduce vorba despre Dumnezeu. Eu am fost dintr-o data mai atent. Eram si eu la inceput, eram chiar atent la ce spunea un tip care parea destul de citit. Moderatorul il intreaba "Ce parerea aveti despre Dumnezeu?"

La care Mircea Toma se opreste, incepe sa zambeasca si tace cateva secunde. "Dati-mi voie sa ma abtin", spune el razand, dar din atitudine , din zambet se vedea clar ca nu credea, ci considera credinta ceva primitiv, iar el un om citit, cult nu putea adera.

In acea clipa cand a zambit si s-a dat pe spate cu scaunul s-a petrecut un lucru straniu. Cum stateam eu aproape de televizor si ma uitam, am simtit cum dintr-o data, in spatele televizorului , o fiinta gigantica statea si privea fara sa spuna nimic. Doar tacea. Insa acea fiinta care statea si in spatele televizorului meu, dar si in spatele lui Mircea Toma nu era ceva obisnuit. I-am simtit mintea, caci doar prin minte o puteam accede. Avea o minte cutremurator de inteligenta, parea ca un singur gand te putea strivi. Simteam cum mii de ganduri se generau pe secunda si simteam profunzimea acelei fiinte. Care statea si decat privea, fara sa faca nimic. Parca era un imens cap de tigru, ascuns in intuneric, iar Mircea Toma era precun un ursuletz de plus de o palma ce se balansa pe scaun. Putea fi inghitit intr-o clipa de acea forta ascunsa. Dar acea forta nu facea nimic, decat tacea.

A durat cateva secunde aceasta contemplare, si am inteles ca acea fiinta era Dumnezeu. Era Dumnezeu care se uita si privea la acel om care il nega. Acel om il nega, iar Dumnezeu privea la el. M-am inchinat, si speriat am schimbat postul. Desi a trecut mult timp, nu voi uita niciodata cat de taioasa si puternica era acea minte ascunsa in intuneric, cata forta avea, si cum era Mircea Toma in fata ei, desi el pentru mine si multi este un om deosebit. Era precum un pui de gaina in mana tigrului. Era nimic. Am gasit in Scriptura descris cel mai bine ceea ce s-a petrecut. "Infricosat lucru este a cadea cineva in mana Dumnezeului celui Viu".


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 16 Oct 2006, 03:58 PM
Mesaj #53


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



eram pacatos si Dumnezeu a hotarit sa-mi plateasca pacatele, fara sa fac eu nimic.
Asta da minune!


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 16 Oct 2006, 04:27 PM
Mesaj #54


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
eram pacatos

Adica acum esti fara de pacat?! ohmy.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 16 Oct 2006, 04:45 PM
Mesaj #55


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



8Cine păcătuieşte, este dela diavolul, căci diavolul păcătuieşte dela īnceput. Fiul lui Dumnezeu S'a arătat ca să nimicească lucrările diavolului.

9Oricine este născut din Dumnezeu, nu păcătuieşte, pentrucă sămīnţa Lui rămīne īn el; şi nu poate păcătui, fiindcă este născut din Dumnezeu.

Acest topic a fost editat de zexelica: 16 Oct 2006, 04:47 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 16 Oct 2006, 04:58 PM
Mesaj #56


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
Pai raspunde strict la tine:
1. Esti fara de pacat? Da sau nu? (nu e rusine daca recunosti ca mai faci pacate, ba din contra, prin marturisirea lor, ele iti pot fi iertate)
2. Esti nascut din Dumnezeu si nu poti sa pacatuiesti? Da sau nu?

Ai vazut ca Iisus nu S-a codit sa spuna adevarul despre El... Tu de ce o faci? hh.gif



--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 16 Oct 2006, 05:19 PM
Mesaj #57


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Eu nu sunt in discutie aici, ci Biblia si doctrina.
26Īmpăratul a luat cuvīntul şi a zis lui Daniel, care se numea Beltşaţar: ,,Eşti tu īn stare să-mi spui visul pe care l-am visat şi tīlcuirea lui?``

27Daniel a răspuns īnaintea īmpăratului, şi a zis: ,,Ce cere īmpăratul este o taină pe care īnţelepţii, cititorii īn stele, vrăjitorii şi ghicitorii nu sīnt īn stare s'o descopere īmpăratului.

28Dar este īn ceruri un Dumnezeu, care descopere tainele, şi care face cunoscut īmpăratului Nebucadneţar ce se va īntīmpla īn vremurile de pe urmă. Iată visul tău şi vedeniile pe cari le-ai avut īn patul tău.

Daniel 12:11, 12?:,,Ce cere īmpăratul este o taină pe care īnţelepţii, cititorii īn stele, vrăjitorii şi ghicitorii nu sīnt īn stare s'o descopere

7Nu, Domnul Dumnezeu nu face nimic fără să-Şi descopere taina Sa slujitorilor Săi prooroci.

Acest topic a fost editat de zexelica: 16 Oct 2006, 05:22 PM


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 16 Oct 2006, 05:48 PM
Mesaj #58


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
QUOTE
Eu nu sunt in discutie aici

Eu am crezut ca atunci cand ai spus:
QUOTE
eram pacatos
te-ai referit la tine, si nu stiam daca acum mai esti pacatos sau nu...
Dar, nu-i asa, un intelept stie despre sine daca e pacatos sau nu, adica daca mai face din cand in cand pacate...
Ps. daca nu esti tu in discutie, desi te-ai bagat singur, atunci cum de vorbesti despre altii si le subliniezi:
8Cine pćcćtuieŗte, este dela diavolul, ca si cum nu ar sti...
Tu cand pacatuiesti,nu este de la diavolul? Dar de la cine?


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 16 Oct 2006, 05:58 PM
Mesaj #59


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



QUOTE
atunci cum de vorbesti despre altii si le subliniezi:
8Cine pćcćtuieŗte, este dela diavolul, ca si cum nu ar sti...

N-am scris eu Biblia.
Ti-am aratat ce scrie in Biblie despre pacatosi.
Nu m-am referit la tine, ca nu este treaba mea daca tu esti sau nu pacatos.
Eu nu trebuie sa judec.
Doar doctrina.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 16 Oct 2006, 06:42 PM
Mesaj #60


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Ca sa nu mai fim offtopic, continuam discutia aici


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 16 Oct 2006, 06:56 PM
Mesaj #61


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Tu provoci discutiile off-topic, si pe tine nu te EDITEZI, bineinteles.
Eu scrisesem de minunea salvarii.
Tu si Abureala sunteti tot timpul off-topic cu citatele voastre din babe la ORICE subiect si e OK.

Eu scriu de SINGURA MINUNE care se mai intimpla astazi: MINTUIREA. Si sunt off-topic?


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 17 Oct 2006, 07:25 AM
Mesaj #62


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Zexelica,
Te-am rugat sa continuam discutia acolo... Afirmatia ta, mi s-a parut ca, era in sens peiorativ, de aceea ti-am pus intrebarile acelea, la care, evident, nu ai putut raspunde, si asta demonstreaza inca odata sensul peiorativ... Dar ideea asta a ta ca esti gata salvat dar nu poti spune daca mai faci pacate sau nu, merita dezbatuta... Aici...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 31 Oct 2006, 10:42 AM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE

Era in anul 1954, luna februarie. Urmam liceul la Pascani, facand naveta din satul meu natal, Heci-Lespezi. Eram in ultimul an. Nu aveam parinti, murisera dupa razboi, mama in 1945, tata in 1946. Cursurile la liceu erau dupa amiaza. Afara ningea cu fulgi mari, viscolit. La un moment dat, a intrat in clasa diriginta, anuntand ca scoala se inchide pentru trei zile, din cauza vremii nefavorabile. Mi-am strans cartile si am plecat in graba la gara, cu speranta ca voi ajunge cat mai repede acasa in sat. Dar n-a plecat nici un tren, traseul fiind inzapezit. Toata noaptea am stat in gara, impreuna cu alti calatori care doreau sa ajunga fiecare la casa lui. A doua zi dimineata mi s-a facut foarte foame si cum eram inghetata si nedormita, m-am hotarat sa ma intorc inapoi la scoala, care nu era departe de gara. Afara viscolea, troienele erau mari, vantul batea din fata. Aproape ca nu mai stiam in ce directie sa apuc, cand am zarit langa mine un om. Aparuse asa, din senin, si eu m-am luat dupa el. Omul s-a urcat pe un mal de zapada si s-a prins cu mainile de crengile unui copac, apucand cu mainile apoi alte crengi, pana ce a trecut de partea cealalta. Apoi a disparut. Mi-am zis ca asa voi proceda si eu. M-am urcat pe troianul de zapada, am intins mana dupa un ram, dar nu l-am putut ajunge si m-am afundat in omat pana la brau. Cu cat ma zbateam mai mult sa ies din nameti, cu atat ma afundam mai mult. M-am luptat cu zapada cam cinci minute. De strigat dupa ajutor nu puteam, imi amortise fata, strazile erau pustii. Intepenisem de-a binelea, cand am simtit o bataie usoara pe cap. Era omul care trecuse troianul. Se intorsese aplecand catre mine creanga unui copac. Am apucat ramul, apoi mana intinsa spre mine, care m-a tras din zapada. Omul a disparut. Oare nu ingerul pazitor imi salvase viata?
    Alt caz. Acum vreo patru ani, am pierdut un proces cu pamantul. Am fost tare necajita. Noaptea am visat ca a venit la mine un om si mi-a spus sa ma rog Fratilor Jderi (Fratii Jderi - eroii scriitorului Mihail Sadoveanu), ca voi castiga procesul. Am fost pe la manastiri si biserici din Neamt, incarcate de legende si istorii de pe timpul lui Stefan cel Mare, unde am dat pomelnic cu Fratii Jderi, rugandu-ma pentru ei. La recurs, am castigat procesul. Cine a fost Omul din vis, daca nu ingerul pazitor?
    Inca un caz. La varsta de 14 ani, m-am imbolnavit grav, cam pe la mijlocul lunii aprilie. Nu puteam sa mananc nimic, nici apa sa beau, nu puteam sa ridic capul de pe perna. Mai bine de o luna de zile nu am inghitit nimic. Eram piele si os. Nu puteam sa merg. Nu puteam face nici o miscare. Dimineata veneau vecinele si se interesau daca n-am murit. Auzeam cum discutau cu o sora de a mea, ca s-au gasit si scanduri pentru sicriu. Dar intr-o dimineata, a venit la mine o batrana din sat, nechemata de nimeni, care m-a intrebat, stand in genunchi la patul meu: „Spune, copchila draga, ce ai vrea tu sa mananci?”. Eu i-am raspuns: „Sarmale cu frunze de varza murata”. Era in anul 1946, sfarsitul lunii mai, deci dupa razboi, lumea era saraca si totusi, s-au gasit undeva cateva frunze de varza si acea „copchila” care tragea sa moara a mancat o sarma, apoi a cerut si altele si in fata celor care ii asteptau sfarsitul, s-a facut bine, s-a dus la scoala, unde a luat premiul intai. Si azi ma intreb: cine a trimis-o pe batrana aceea din sat la mine? Cred ca bunul Dumnezeu. Era ingerul pazitor.
Mi-am depanat cateva amintiri din viata mea, succint si sincer.

SIMINA MARIA - Aleea Plaiului,
bl. 10, ap. 11, Piatra-Neamt






Acest topic a fost editat de abureala: 31 Oct 2006, 11:46 AM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 3 Nov 2006, 05:39 PM
Mesaj #64


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Abu

Cum putem verifica daca ceea ce a spus Simina? Sau oricine sustine ca a vazut sau auzit ceva numai el/ea?
Trebuie sa-i crezi pe cuvint.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 3 Nov 2006, 05:57 PM
Mesaj #65


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Voi cu elucubraţia....de semne mistice ...cum vă explicaţi ....chipul lui Jesus ...īntr-un ciot de copac ...o cruce īntr-un cartof ....chiar şi īn zei vegetali se găseşte crucea pe care Domnul Nostru Iisus Hristos a fost răstignit pentru bine naţiuni .

Acest topic a fost editat de Colimator: 3 Nov 2006, 05:58 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 3 Nov 2006, 06:10 PM
Mesaj #66


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Colimator

QUOTE
Voi cu elucubraţia....de semne mistice

Not me, doc...
Tocmai asta le si spun: mintea noastra inventeaza multe lucruri.... Ca de exemplu cint o intrebi pe femeie pe unde a umblat... Sau cind ne intreaba ele pe noi de unde o stim pe aia... Tot la fel, numai ca la alta audienta si pe alt subiect...

QUOTE
....chipul lui Jesus ...īntr-un ciot de copac ..

Daca tu l-ai vedea pe Isus sau Moise sau Avram sau oricine din Biblie, l-ai recunoaste? Bineinteles ca nu. Si atunci de unde stii ca este chipul lui intr-un cartof? Astea-s inventii bisericesti ca sa le dea lumea bani...


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 3 Nov 2006, 06:15 PM
Mesaj #67


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Atunci de ce s-a creat atāta vālvă īn presa şi īn televiziunea locală la descoperirea MAICI PRECISTA īntr-un copac care a fost mutilat cu drujba...s-a tăiat o cracă şi a apărut elucubraţia ....doar forme ....două pete ....luate ca Maica cu Pruncul .

Loc de pelerinaj pentru babe oarbe .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 3 Nov 2006, 07:08 PM
Mesaj #68


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Colimator

QUOTE
Atunci de ce s-a creat atāta vālvă īn presa şi īn televiziunea locală la descoperirea MAICI PRECISTA īntr-un copac care a fost mutilat cu drujba...s-a tăiat o cracă şi a apărut elucubraţia ....doar forme ....două pete ....luate ca Maica cu Pruncul .

Pai asta zic si eu: de unde sa stim ca nu-i Tzatza Veta? Si chiar daca era ea, ce se intimpla? Imi ierta mie sau oricui altcuiva pacatele? Ca DOAR asta conteaza.
QUOTE

Loc de pelerinaj pentru babe oarbe

Da, dar mai mult de sfatosi, care iti fac teoria chibritului cum ca tu esti un fraier daca nu-i crezi pe ei. Asta vor si in scoli: prozeliti care sa gaseasca in sandwich diferite figurine la care sa-i dea ei un mic amin, amin. Un fel de Cimitirol, daca mai tii minte bancul... rofl.gif rofl.gif


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 3 Nov 2006, 07:27 PM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



Dumnezeu este sus si vede pe fiecare , si rasplateste fiecaruia dupa fapta. Dumnezeu sa va binecuvanteze pe amandoi.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zexelica
mesaj 3 Nov 2006, 07:46 PM
Mesaj #70


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 994
Inscris: 17 August 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.564



Abu
Nu inteleg de ce te ofensezi tu. Cind zice cineva ca salvarea se pierde (ceea ce este CONTRAR Bibliei) nu -i zici nimic, desi despre asta scrie elaborat in Biblie. Da' cum se ia cineva de TRADITII, izbucneste un incendiu. Si nici macar nu scrie in Biblie de icoane si alte aparitii in sandwich-uri, etc...
QUOTE

, si rasplateste fiecaruia dupa fapta

Dupa ce va judeca EL lumea? Nu dupa Biblie=Lege? Si atunci daca nu scrie, de ce sa ma judece?
Pe strajeri nu-i pune sa anunte atacurile (Ezechiel 3 ; 18)? 2 Cor. 11:13-15 zice ca satan vine ca mesager al Evangheliei. Tocmai asta fac: atrag atentia asupra ascultarii de ritualuri, traditii si obiceiuri, care sunt puse pe picior de egalitate, daca nu mai mult, cu Biblia. Cine este strajer VEDE inamicul si cum lucreaza el si atrage atentia: ascultati de Dumnezeu, nu de oameni.


--------------------
8Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo īnfăţişare a lucrurilor cari sīnt sus īn ceruri, sau jos pe pămīnt, sau īn ape supt pămīnt.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 02:12 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman