HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Iisus - Adevarul Istoric, Fapte, documente, nu vorbe
Marduk
mesaj 29 Jan 2010, 08:23 AM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(ben_gal @ 28 Jan 2010, 09:42 PM) *
QUOTE
Esav, arabu' era fratele geaman al lui Iaacov. Ce, Iisus era arab?

Ce nu stiai ca Isus este din acelasi neam cu Mahomed? Si unul si celalalt erau semiti.
QUOTE
Chestia cu sulita imi pare nelogica. Ce rost avea?

Probabil ca Isus a continuat sa vorbeasca, sa propovaduiasca chiar rastignit fiind, probabil ca soldatul ala s-a enervat si la intepat cu sulita, este posibil.
QUOTE
Cu "reinvierea" avem o mare problema. Evanghelia lui Marcu, prima scrisa, nu vorbeste despre reinviere.

Dupa mine cea mai in masura sa vorbeasca despre inviere este Maria Magdalena care a si constatat acest lucru.
QUOTE
Biblia este in mare parte formata din evanghelii?

Noul testament, care este de fapt o parte a bibliei.
QUOTE
Eu as propune ca Biblia evreilor sa fie numita pe scurt - BIBLIA. Evangheliile = NT.

Propunerea acceptata, mai ramane s-o pui in practica.
QUOTE
Niste smecheri, poate aceia care au lipit versete despre inviere la evanghelia lui Marcu, au adaugat chestia.

S-au adaugat multe chestii in Biblie, de care unii s-au indoit si au cautat izvoare istorice, asa l-au gasit pe Flavius care chiar a scris despre asta.
QUOTE
Asta e un obicei rusesc si monezile alea

Nici vorba, este un obicei folosit in antichitate.


Acest topic a fost editat de Marduk: 29 Jan 2010, 08:23 AM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Jan 2010, 08:28 AM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE
De alfel, in Israel a fost gasit mormintul fam. Isus.

S-a gasit mormantul unui Isus, care era un nume comun in acea vreme in Israel.
QUOTE
Maria din Migdal si se presupune ca au fost casatoriti si fiul lor, acolo si el, se numea Iosip, ca pe tata de la Isus

Este o ipoteza care nu a fost pe deplin cercetata, pana cand Vaticanul nu va deschide accesul la manuscrisele sale nu vom cunoaste adevarul si ce interes ar avea sa se cunoasca adevarul?
QUOTE
Cit de asemanator?

Considerand ca Isus este un personaj real transpus intr-o poveste, foarte asemanator, dar normal ca orice individ care traia in acele vremuri in zona, poate mai cult sau mai bine pregatit, Spre exemplu in Biblie se spune ca fiind copil Isus este dus la Templu unde ii uimeste pe preoti cu cunostintele sale, dar nicaieri nu ni se spune daca Isus stia sa scrie sau sa citeasca.
QUOTE
Daca nu stim timpul, atunci nu stim nimic.

Timpul este relevant doar atunci cand dai de dovezi arheologice, dar cand nu ai aceste dovezi, timpul poate fi estimat din alte scrieri sau evenimente petrecute in acea perioada si pastrate in memoria si cultura orala.
QUOTE
Nu aveau nevoie de nimic. Templul exista.

La acea data Templul era partial distrus, de unde si metafora referitoare la constructia Templului, folosita de Isus pentru a explica puterea credintei.
QUOTE
Cu sau fara Mesia evreii s-au ridicat impotriva ocupantului pe timpul lui Adrian - Bar Kohba.

Nu toti evrei s-au ridicat impotriva romanilor au existat cateva grupuri extremiste care au fost in cele din urma anihilate de romani. Romanii foloseau o strategie, nu se legau de religiea unui popor dupa ce cucereau tara respectiva, introduceau zeitatile lor impreuna cu cei locali, cateodata chiar asimilau alte zeitati in panteonul lor schimband doar numele.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Jan 2010, 04:56 PM
Mesaj #73


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(ben_gal @ 28 Jan 2010, 09:48 PM) *
Dupa cite mi-a spus mie Josephus Flavius, aka Iosef ben Matitiahu, el nu a scris nimic despre asa ceva. Niste smecheri, poate aceia care au lipit versete despre inviere la evanghelia lui Marcu, au adaugat chestia.

Pai eu ce spuneam in fraza urmatoare?

Multi insa pun la indoiala autenticitatea textului...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Jan 2010, 04:56 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
ben_gal
mesaj 1 Feb 2010, 01:14 AM
Mesaj #74


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(Marduk @ 29 Jan 2010, 08:23 AM) *
Nici vorba, este un obicei folosit in antichitate.

Bineinteles ca nu la evrei.
Astea-s obiceiuri pagane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 1 Feb 2010, 01:20 AM
Mesaj #75


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(Marduk @ 29 Jan 2010, 08:28 AM) *
Romanii foloseau o strategie, nu se legau de religiea unui popor dupa ce cucereau tara respectiva, introduceau zeitatile lor impreuna cu cei locali, cateodata chiar asimilau alte zeitati in panteonul lor schimband doar numele.


Multi au vrut sa-i converteasca pe evrei. Papa cu inchizitia, Mohamed cu sabiasi pina si astazi tot felul de misionari vor sa-i convinga pe evrei ca Iisus a fost mesia.
Habar nu am ce-i doare pe toti astia de se tot baga in sufletul evreilor si-i tot ucid innumele zeului lor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 1 Feb 2010, 01:27 AM
Mesaj #76


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(Marduk @ 29 Jan 2010, 08:28 AM) *
La acea data Templul era partial distrus, de unde si metafora referitoare la constructia Templului, folosita de Isus pentru a explica puterea credintei.
Gresit!
La acea data Templul numai bine fusese largit si infrumusetat de catre Hordus [Irod], evreul, Guvernatorul provinciei.
Nicicind nu fusese mai mare si mai frumos.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Feb 2010, 10:22 AM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(ben_gal @ 1 Feb 2010, 01:20 AM) *
Habar nu am ce-i doare pe toti astia de se tot baga in sufletul evreilor si-i tot ucid in numele zeului lor.

La ce perioada te referi cand spui ca-i "tot ucid in numele zeului lor"?

QUOTE(ben_gal @ 1 Feb 2010, 01:27 AM) *
La acea data Templul numai bine fusese largit si infrumusetat de catre Hordus [Irod], evreul, Guvernatorul provinciei.

Reconstructia a inceput in anul 19 ī.e.n, de fapt a fost complet modificat incat a purtat multa vreme numele de Templul lui Irod. Sunt istorici care afirma ca templul nu era terminat la data cand Isus a sosit la templu, procesiunile religioase avand loc chiar si in timpul reconstructiei.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 1 Feb 2010, 10:12 PM
Mesaj #78


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(Marduk @ 1 Feb 2010, 10:22 AM) *
La ce perioada te referi cand spui ca-i "tot ucid in numele zeului lor"?


Hitler era ateu, dar a stiut sa foloseasca invinovatirea de deicid care plana/planeaza asupra evreilor pentru a-i ucide.


QUOTE(Marduk @ 1 Feb 2010, 10:22 AM) *
Reconstructia a inceput in anul 19 ī.e.n, de fapt a fost complet modificat incat a purtat multa vreme numele de Templul lui Irod. Sunt istorici care afirma ca templul nu era terminat la data cand Isus a sosit la templu, procesiunile religioase avand loc chiar si in timpul reconstructiei.

La cca. 19 ī.e.n avem Templul lui Solomon. A fost distrus de Nabucadnetar, babiloneanul [Nabucodonosor cu mosor, adica] Mai tarziu Cirus, persianul, l-a juganit pe Nabucodonosor cu mosor si a ajutat evreilor sa construiasca cel de al II-lea Templu.
Pe la 35 ī.e.n a venit Irod, aka Hordus si a largit si imbogatit Templul. Singurul zid care a mai ramas dupa Titus are bolovani in greutate de 300 de tone [la Piramida lui Kufu - doar 80] Lucrarea a luat sfirsit pe la 4 e.n. Cind Yeshua, aka Isus, s-a intors de unde s-a intors, Templul era bine merci.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 2 Feb 2010, 09:50 AM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(ben_gal @ 1 Feb 2010, 10:12 PM) *
QUOTE
Hitler era ateu, dar a stiut sa foloseasca invinovatirea de deicid care plana/planeaza asupra evreilor pentru a-i ucide.

Si Stalin era tot ateu si s-a folosit de evrei iar apoi i-a mazilit, sa inteleg ca atei au ceva cu evrei?
QUOTE
Cind Yeshua, aka Isus, s-a intors de unde s-a intors, Templul era bine merci.

Deci putem trege concluzia ca Isus a fost inventat de evrei, care suparati ca romanii le-au distrus tara si Templul, au hotarat sa se razbune pe romani cu ajutorul crestinismului distrugand Roma. Zelotii au fost se pare primi "teroristi" ai lumii iar sionisti primi "teroristi" moderni, dintre care unii au ajuns sa conduca statul Israel, se pare ca arabii au avut profesori buni.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 2 Feb 2010, 10:16 AM
Mesaj #80


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(ben_gal @ 1 Feb 2010, 10:12 PM) *
Hitler era ateu

Scuze de off-topic, insa asta este un neadevar care trebuie corectat.

Īn Mein Kampf, Hitler indică īn mod clar că este crestin. Citez din "Mein Kampf" de Adolf Hitler, Volumul Doi, Capitolul X:

Prin Voia Domnului oamenii au fost īnzestraţi cu o anume formă a corpului, cu o natură şi cu facultăţi. Oricine īi distruge opera Lui poartă război īmpotriva Creaţiei Domnului şi a Voinţei Domnului.


Īntr-un discurs rostit īn 22 aprilie 1922, publicat īn "Noua Mea Ordine", Hitler a spus:

Sentimentele mele ca şi Creştin īmi arată īn Domnul şi Māntuitorul meu un luptător. Mi-l arată pe omul care, odată singur, īnconjurat doar de cāţiva discipoli, i-a recunoscut pe aceşti Evrei drept ceea ce erau şi a chemat oamenii la luptă īmpotriva lor. Este un adevăr Dumnezeiesc că el s-a desăvārşit nu īn suferinţă ci ca luptător.
Ca creştin şi ca om citesc cu iubire nesfārşită pasajul care ne spune cum Domnul s-a ridicat toată puterea Sa, a apucat biciul şi a alungat din Templu puii de vipere. Cāt de teribilă a fost lupta sa īmpotriva otrăvii Evreieşti!
Astăzi, după două mii de ani, cu multă emoţie realizez mai profund decāt īnainte faptul că acesta a fost motivul pentru care El a trebuit să īşi verse sāngele pe Cruce.
Ca şi Creştin nu trebuie să mă las īnşelat, ci am datoria să fiu un ostaş īntru Adevăr şi Dreptate.
Dacă este ceva care ar putea demonstra ca acţionăm corect, acel lucru sunt greutăţile care cresc pe zi ce trece. Ca şi creştin am o datorie şi faţă de poporul meu, şi cānd mă uit asupra poporului meu īi văd muncind şi trudind, iar la sfārşitul săptămānii au parte doar mizerie şi amărăciune.
Cānd ies dimineaţa īi văd pe aceşti oameni stānd la cozi, iar cānd privesc chipurile lor chinuite, atunci nu cred că aş fi Creştin, ci aş fi diavolul īnsuşi dacă nu mi-ar fi milă de ei, dacă nu aş face ca Domnul nostru acum 2000 de ani şi nu m-aş īmpotrivi celor care ne exploatează şi ne jefuiesc astăzi poporul.


Vezi mai multe detalii aici.

In concluzie, resping cu vehementa ideea ca Hitler ar fi fost ateu.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 2 Feb 2010, 09:18 PM
Mesaj #81


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE
1) Si Stalin era tot ateu si s-a folosit de evrei iar apoi i-a mazilit, sa inteleg ca atei au ceva cu evrei?
*
2) Deci putem trege concluzia ca Isus a fost inventat de evrei, care suparati ca romanii le-au distrus tara si Templul, au hotarat sa se razbune pe romani cu ajutorul crestinismului distrugand Roma. Zelotii au fost se pare primi "teroristi" ai lumii iar sionisti primi "teroristi" moderni, dintre care unii au ajuns sa conduca statul Israel, se pare ca arabii au avut profesori buni.

Unele intrebari/afirmatii sunt atit de....., incit daca am sa raspund, ma voi simti injosit.

Imi pare sincer rau ca s-a ajuns aici.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 2 Feb 2010, 09:20 PM
Mesaj #82


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(abis @ 2 Feb 2010, 10:16 AM) *
In concluzie, resping cu vehementa ideea ca Hitler ar fi fost ateu.

Ai dreptate.
Porcu' a fost un crestin bun.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Feb 2010, 11:20 AM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Hitler si multi din cei de la conducerea Germaniei din acele vremuri au fost adeptii unui soi de misticism nationalist, nu au fost atei dar nici crestini. Nu se puteau lega de catolicism pentru ca prietenii lor italienii erau foarte credinciosi desi erau fascisti, apoi catolicismul era o forta in intreaga lume, n-ar fi avut curajul sa se dea la Papa, dar au folosit tot felul de smecherii pentru al face pe acesta sa inchida din cand in cand ochii la progromurile impotriva evreilor.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 3 Feb 2010, 02:49 PM
Mesaj #84


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(Marduk @ 3 Feb 2010, 11:20 AM) *
Hitler si multi din cei de la conducerea Germaniei din acele vremuri au fost adeptii unui soi de misticism nationalist, nu au fost atei dar nici crestini. Nu se puteau lega de catolicism pentru ca prietenii lor italienii erau foarte credinciosi desi erau fascisti, apoi catolicismul era o forta in intreaga lume, n-ar fi avut curajul sa se dea la Papa, dar au folosit tot felul de smecherii pentru al face pe acesta sa inchida din cand in cand ochii la progromurile impotriva evreilor.

... ceea ce nu l-a inpidicat pe piosul de la 12, aka a XII-lea pios sa acorde refugiu criminalilor catolici dupa razboi.
Acum benedict, alt nazist, e sucarit pt. ca Israel crede ca piosul a fost un pork.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Feb 2010, 04:44 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Parca topicul este despre Isus, care ar fi rolul sau in afacerea asta cu Papa? Ce adevar istoric despre Isus se desprinde din actiunile Pape ale lui Hitler & Co.?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 3 Feb 2010, 05:11 PM
Mesaj #86


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Niciunul. Dar discutia deviaza din cauza ta - tu l-ai adus pe Hitler in discutie. wink.gif


In plus, subiectul topicului (dovezi istorice in favoarea existentei lui Isus cel prezentat in biblie) nu poate fi dezbatut tocmai pe motiv ca aceste dovezi... nu exista.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 3 Feb 2010, 05:27 PM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



"Hitler era ateu, dar a stiut sa foloseasca invinovatirea de deicid care plana/planeaza asupra evreilor pentru a-i ucide." (ben_gal)

"In concluzie, resping cu vehementa ideea ca Hitler ar fi fost ateu." (abis)
tongue.gif

Poate ca adevarul exista dar inca nu am ajuns la surse, arheologia israeliana incearca sa faca lumina in viata reala a lui Isus, dar Vaticanul are, cel putin asa cred, cele mai bune dovezi in acest sens.

Acest topic a fost editat de Marduk: 3 Feb 2010, 05:31 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 3 Feb 2010, 05:29 PM
Mesaj #88


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Sorry, am facut o confuzie. Mea culpa!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 4 Feb 2010, 02:04 AM
Mesaj #89


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(Marduk @ 3 Feb 2010, 04:44 PM) *
Parca topicul este despre Isus, care ar fi rolul sau in afacerea asta cu Papa? Ce adevar istoric despre Isus se desprinde din actiunile Pape ale lui Hitler & Co.?


Legatura e prin "& Co".

Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 4 Feb 2010, 02:06 AM
Mesaj #90


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(Marduk @ 3 Feb 2010, 05:27 PM) *
"Hitler era ateu, dar a stiut sa foloseasca invinovatirea de deicid care plana/planeaza asupra evreilor pentru a-i ucide." (ben_gal)

"In concluzie, resping cu vehementa ideea ca Hitler ar fi fost ateu." (abis)
tongue.gif

Poate ca adevarul exista dar inca nu am ajuns la surse, arheologia israeliana incearca sa faca lumina in viata reala a lui Isus, dar Vaticanul are, cel putin asa cred, cele mai bune dovezi in acest sens.

?"dovezi"?
Tocmai de aceea tace.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 4 Feb 2010, 09:30 AM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(ben_gal @ 4 Feb 2010, 02:06 AM) *
?"dovezi"?

Dovezile voi ar trebui sa le produceti, ca Ierusalimul este al vostru, sapati acolo si aratati lumii adevarul.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 4 Feb 2010, 07:05 PM
Mesaj #92


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(Marduk @ 4 Feb 2010, 09:30 AM) *
Dovezile voi ar trebui sa le produceti, ca Ierusalimul este al vostru, sapati acolo si aratati lumii adevarul.

Sunt care cred ca Iisus nu a existat.
Atunci ce facem? Sa sapam si daca nu vom gasi nimic, va fi asta o dovada ca nu a existat?
Eu cunosc metoda dupa care sapam pt. a dovedi ceva.
Daca a inviat si a fost ridicat "sus", atunci nici mormint nuvom gasi.
Daca vom gasi si sunt care cred ca s-a gasit mormintul, atunci nu a inviat.
Iti place logica?
De altfel s-a gasit ceva in 2007 la Talpiot in Ierusalim. Poate ca e mormintul lui Iisus ingropat impreuna cu Maria Magdalena.

vezi

JESUS TOMB FOUND IN TALPIOT
http://benwitherington.blogspot.com/2007/0...omb-theory.html

The Lost Tomb of Jesus
http://en.wikipedia.org/wiki/Talpiot_Tomb

*
Sa vina Vaticanul sa mai sape pe cheltuiala Papei.

Acest topic a fost editat de ben_gal: 4 Feb 2010, 08:22 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 14 Feb 2010, 02:58 PM
Mesaj #93


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(actionmedia @ 8 Feb 2006, 05:13 PM) *
Am cautat dar nu am gasit un topic asemanator, cel putin nu aici la Istorie.
Intentia acestui topic este de a cauta dovezi istorice cu privire la Iisus Cristos. Avand in vedere ca acest personaj a influentat istoria omenirii timp de 2000 de ani, cred ca ar fi cazul sa il studiem mai atent, fara prejudecati si fara inhibitii.
As vrea totusi sa avem o abordare istorica si nu una religioasa. Relatarile biblice le cunoastem cu totii, acum propunsa vedem cat din ceea ce se spune in biblie putem confirma din alte surse.



Surse scrise nu prea exista nici pt. marile personaje istorice ale antichitatii, ce sa mai vorbim despre Iisus.

Oricum putem decela adevarul printr-o analiza impartiala de bun simt analizand date pro si contra.

Eu conform acestei analize am dedus ca:

1.) Iisus real nu corespunde cu mitologia biblica, a fost un fiu ilegitim al Mariei printr-un act violent datorat unui centurion roman numit Pantera, si deci Iisus era blond cu ochii verzi si pielea alba. De altfel o mare parte a populatiei Palestinei antice era europeana cosmopolita cu multi gali blonzi, alaturi de foarte multi greci si italici.

2.) Iisus s-a nascut intr-o cultura ebraica impresurata de cultura eleno-romanica si religia Mitraica si orfica. Unii evrei au inventat un pseudo-orfism-ebraic, ESENIENII.

3.) Ioan botezatorul era un zelot, luptator evreu pt. eliberare, iar Iisus facea parte dintre nationalistii moderati, mai ales ca era un produs hibrid a celor doua lumi omana si iudaica.

4.) Evreii au avut mai multi MESIA (Enoh, Noe, Avraam, Moise, Iosua, Issac, Iosif, David, Solomon, Ilie, Macabei, ... Iisus nu a fost un caz la fel de reusit precum ceilalti, iar dupa el au existat inca vreo cativa Mesia pana prin perioada otomana, ultimul fiind convertit la islam dupa multe torturi in inchisorile Constantinopolelui.

In rest treburile mistice din Biblie: steaua, magii, nasterea misterioasa, mersul pe apa, intrarea in Ierusalim, motivele crucificarii, inaltarea, ... etc, toate sunt simple BASME (cu exceptia vindecarilor probabil).

http://video.google.com/videoplay?docid=5547481422995115331#

ZEITGEIST pt. cei care nu au citit Istoria credintelor si ideilor religioase - M. Eliade, ori macar capitolele privitoare la Religia marilor civilizatii - Istoria culturii si civilizatiei - Ovidiu Dramba.

CONCLUZIA: Iisus a fost un rabin evreu moderat-nationalist, atasat maselor, vraci-vindecator, un posibil nou Mesia, si totodata un eretic-sectar al ebraismului cu tendinte spre esenieni, orfism si mitraism, adica un sicretic al vremurilor sale, dar un om bun, altruist, pasnic, bun negociator si chiar misterios prin harul sau tamaduitor, ... rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de cyber-sapiens: 14 Feb 2010, 03:08 PM


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ō tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 14 Feb 2010, 03:14 PM
Mesaj #94


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(ben_gal @ 4 Feb 2010, 07:05 PM) *
Sunt care cred ca Iisus nu a existat.
Atunci ce facem? Sa sapam si daca nu vom gasi nimic, va fi asta o dovada ca nu a existat?
Eu cunosc metoda dupa care sapam pt. a dovedi ceva.
Daca a inviat si a fost ridicat "sus", atunci nici mormint nuvom gasi.
Daca vom gasi si sunt care cred ca s-a gasit mormintul, atunci nu a inviat.
Iti place logica?
De altfel s-a gasit ceva in 2007 la Talpiot in Ierusalim. Poate ca e mormintul lui Iisus ingropat impreuna cu Maria Magdalena.

vezi JESUS TOMB FOUND IN TALPIOT
http://benwitherington.blogspot.com/2007/0...omb-theory.html

The Lost Tomb of Jesus
http://en.wikipedia.org/wiki/Talpiot_Tomb
Sa vina Vaticanul sa mai sape pe cheltuiala Papei.


Nu este chiar asa, de exemplu gnosticii sikatarii, bogumilii, si chiar sf. Paul / Saul, nu erau interesati de Iisus carnal, ci de cel spiritual, adica nu vedeau nimic in invierea trupeasca, deci chiar daca s-ar descoperi scheletul lui si al familiei, asta nu i-ar impiedeca sa creada ca spiritul sau nemuritor si trupul sau astral de zeu imortal, nu s-ar fi intors la Tatal in nemurire.

Probabil ar fi cele mai tari moaste vazute vreodata. jamie.gif


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ō tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 14 Feb 2010, 05:54 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(cyber-sapiens @ 14 Feb 2010, 02:58 PM) *
QUOTE
Surse scrise nu prea exista nici pt. marile personaje istorice ale antichitatii, ce sa mai vorbim despre Iisus.

Cum ai ajuns la concluzia asta?
QUOTE
CONCLUZIA: Iisus a fost un rabin evreu moderat-nationalist, atasat maselor, vraci-vindecator, un posibil nou Mesia, si totodata un eretic-sectar al ebraismului cu tendinte spre esenieni, orfism si mitraism

De ce nu gnostic sau budist?
QUOTE
Probabil ar fi cele mai tari moaste vazute vreodata.

Eu nu cred ca vor aparea aceste moaste, biserica crestina va face totul sa denigreze aceste moaste, sa le desfiinteze.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 16 Feb 2010, 10:40 PM
Mesaj #96


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



QUOTE(Marduk @ 14 Feb 2010, 05:54 PM) *
Cum ai ajuns la concluzia asta?

De ce nu gnostic sau budist?

Eu nu cred ca vor aparea aceste moaste, biserica crestina va face totul sa denigreze aceste moaste, sa le desfiinteze.


1. Budistii erau departe, gnosticismul a aparut dupa crestinism, insa Orfismul si Mitraismul erau cele mai raspandite religii in I. Roman, mai ales in fosta lume elenistica, asadar in cadrul mediului in care a trait si s-a dezvoltat Iisus.

2. Poate vor apare, deoarece crestinismul este in declin de ceva vreme, iar lumea super-tehnologizata nu mai crede in basme, dar s-ar putea sa creada in ceva palpabil.

PS: la rasarit in imediata apropiere a I. Roman, era I. Persan unde era mazdeismul/zoroastrism, derivat din Mitraism http://ro.wikipedia.org/wiki/Zoroastrism

Acest topic a fost editat de cyber-sapiens: 16 Feb 2010, 10:51 PM


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ō tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 19 Feb 2010, 04:28 PM
Mesaj #97


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(cyber-sapiens @ 14 Feb 2010, 03:14 PM) *
Nu este chiar asa, de exemplu gnosticii sikatarii, bogumilii, si chiar sf. Paul / Saul, nu erau interesati de Iisus carnal, ci de cel spiritual, adica nu vedeau nimic in invierea trupeasca, deci chiar daca s-ar descoperi scheletul lui si al familiei, asta nu i-ar impiedeca sa creada ca spiritul sau nemuritor si trupul sau astral de zeu imortal, nu s-ar fi intors la Tatal in nemurire.

Probabil ar fi cele mai tari moaste vazute vreodata. jamie.gif

S-o luam metodic.

"Este" posibilitati multiple:

1)
1.1)Hristos a inviat.
1.2)Adevarat a inviat.
-----
2) Alta posibilitate:
Hristos nu era o entitate carnala ci spirit.
Spirit fiind, nu a murit, deci nu a inviat.
Pe cruce "cineva" a strigat cu repros:
"Eli! Lama Sabactani".

Posibilitati multiple:

2.1) Nu Hristos fusese agatat pe stilpul acela, ci altul pe care chiar il durea [Bar-Aba?].
2.2) A doua posibilitate e cam dureroasa pentru ego.
Hristoa a jucat putin teatru pt. a convige boboru'.

Concluzie:
1) Sa-ti bati copiii.
2) Functionarii si salariatii religiei fac pe dracu'n 4 sa "dovedeasca" orice.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 19 Feb 2010, 04:37 PM
Mesaj #98


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(cyber-sapiens @ 14 Feb 2010, 03:14 PM) *
Nu este chiar asa, de exemplu gnosticii sikatarii, bogumilii, si chiar sf. Paul / Saul, nu erau interesati de Iisus carnal, ci de cel spiritual, adica nu vedeau nimic in invierea trupeasca, deci chiar daca s-ar descoperi scheletul lui si al familiei, asta nu i-ar impiedeca sa creada ca spiritul sau nemuritor si trupul sau astral de zeu imortal, nu s-ar fi intors la Tatal in nemurire.

Probabil ar fi cele mai tari moaste vazute vreodata. jamie.gif

Aceasta postare a fost salvata de platforma forum-ului.
Nestiind, am raspuns iar.

@
QUOTE
ben gal
The Lost Tomb of Jesus
http://en.wikipedia.org/wiki/Talpiot_Tomb
Sa vina Vaticanul sa mai sape pe cheltuiala Papei
.
Atunci de ce acel repros:
Lama Sabahtani"?
Era joc de teatru?
Eu vad ca, ca deobicei, salariatii religiei o dau cotita.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Feb 2010, 05:28 PM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(cyber-sapiens @ 16 Feb 2010, 10:40 PM) *
QUOTE
Budistii erau departe

la 3000 de km departare in acele vremuri avand in vedere dorinta de cunoastere a umanilor nu mi se pare o distanta prea mare.
QUOTE
gnosticismul a aparut dupa crestinism

eu cred ca a aparut in acelasi timp cu crestinismul, de fapt cred ca este o secta crestina, ca multe altele.
QUOTE
insa Orfismul si Mitraismul erau cele mai raspandite religii in I. Roman

erau si altele la fel de raspandite.
QUOTE
mai ales in fosta lume elenistica, asadar in cadrul mediului in care a trait si s-a dezvoltat Iisus.

lumea elenistica! eu nu cred ca Isus a fost influentat de aceasta filozofie, budismul este mult mai aproape de filozofia crestina, parerea mea.
QUOTE
Poate vor apare, deoarece crestinismul este in declin de ceva vreme, iar lumea super-tehnologizata nu mai crede in basme, dar s-ar putea sa creada in ceva palpabil.

Lumea "super-tehnologizata face abstractie de la o stare de baza a crestinismului, iubirea.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ben_gal
mesaj 26 Feb 2010, 10:27 AM
Mesaj #100


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 320
Inscris: 25 November 06
Forumist Nr.: 8.994



QUOTE(Marduk @ 19 Feb 2010, 05:28 PM) *
Lumea "super-tehnologizata face abstractie de la o stare de baza a crestinismului, iubirea.


La inceput a fost vorba, Marduk.
Hai s-o respectam!
Ce iubire a fost asta cu toate razboaiele si Pogromurile?
Crestinii au dat deoparte Biblia inlocuind-o cu un testament. A murit careva? Poate Biblia?
Mai apoi au fost scindari la ei. Cei din Vest au distrus Aga Sofia a celor din Rasarit. Si cind asta?
Apropo de o cruciada "sfinta".

Acest topic a fost editat de ben_gal: 26 Feb 2010, 10:28 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Taunul
mesaj 28 May 2010, 04:27 PM
Mesaj #101


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 24 June 08
Forumist Nr.: 11.726



QUOTE(Marduk @ 29 Jan 2010, 09:23 AM) *
Ce nu stiai ca Isus este din acelasi neam cu Mahomed? Si unul si celalalt erau semiti.

sa vezi si sa nu crezi. Cain si Abel.

QUOTE(Marduk @ 29 Jan 2010, 09:23 AM) *
Probabil ca Isus a continuat sa vorbeasca, sa propovaduiasca chiar rastignit fiind, probabil ca soldatul ala s-a enervat si la intepat cu sulita, este posibil.

Poate soldatul il citise pu Isaia. Acolo scrie ca trimisul lui YAHWE a tacut milc. Imi inchipui ca i-a spus flacaului:
-Mai taci, bre! Nu l-ai citit pe Isaia?, si l-a intepat de sucarit ce era.

QUOTE(Marduk @ 29 Jan 2010, 09:23 AM) *
Dupa mine cea mai in masura sa vorbeasca despre inviere este Maria Magdalena care a si constatat acest lucru.

Evanghelia ei nu a placut lui Costace the Big si a disparut.
QUOTE(Marduk @ 29 Jan 2010, 09:23 AM) *
Noul testament, care este de fapt o parte a bibliei.
Deh..


QUOTE(Marduk @ 29 Jan 2010, 09:23 AM) *
S-au adaugat multe chestii in Biblie, de care unii s-au indoit si au cautat izvoare istorice, asa l-au gasit pe Flavius care chiar a scris despre asta.

Flavius mi-a destainuit ca habar nu are cine e respectivul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Taunul
mesaj 28 May 2010, 04:42 PM
Mesaj #102


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 24 June 08
Forumist Nr.: 11.726



QUOTE(cyber-sapiens @ 14 Feb 2010, 03:58 PM) *
Surse scrise nu prea exista nici pt. marile personaje istorice ale antichitatii, ce sa mai vorbim despre Iisus.

Oricum putem decela adevarul printr-o analiza impartiala de bun simt analizand date pro si contra.

Eu conform acestei analize am dedus ca:

1.) Iisus real nu corespunde cu mitologia biblica, a fost un fiu ilegitim al Mariei printr-un act violent datorat unui centurion roman numit Pantera, si deci Iisus era blond cu ochii verzi si pielea alba. De altfel o mare parte a populatiei Palestinei antice era europeana cosmopolita cu multi gali blonzi, alaturi de foarte multi greci si italici.

2.) Iisus s-a nascut intr-o cultura ebraica impresurata de cultura eleno-romanica si religia Mitraica si orfica. Unii evrei au inventat un pseudo-orfism-ebraic, ESENIENII.


Sexul nu este, numaidecit, un act violent. Nu toate doamnele sunt violate. Unele chiar initiaza si au orgasm. Eu cred ca Iisus s-a nascut din iubire pura intre acea catana proasta si doamna mama.

Esenienii au lasat sulurile de la Qumran.

QUOTE(cyber-sapiens @ 14 Feb 2010, 03:58 PM) *
3.) Ioan botezatorul era un zelot, luptator evreu pt. eliberare, iar Iisus facea parte dintre nationalistii moderati, mai ales ca era un produs hibrid a celor doua lumi omana si iudaica.

N-am citit ca vreunul din ei a facut rascoala impotriva Romei.


QUOTE(cyber-sapiens @ 14 Feb 2010, 03:58 PM) *
CONCLUZIA: Iisus a fost un rabin evreu moderat-nationalist, atasat maselor, vraci-vindecator, un posibil nou Mesia, si totodata un eretic-sectar al ebraismului cu tendinte spre esenieni, orfism si mitraism, adica un sicretic al vremurilor sale, dar un om bun, altruist, pasnic, bun negociator si chiar misterios prin harul sau tamaduitor, ... rolleyes.gif

Fiind holtei nu putea primi titlul de RABIN.
Da. Era chiar misterios si si rusinos si fugea de femei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 11:36 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman