HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Psihologie

Va invitam la dezbateri pe teme diverse, avand in centrul lor Omul. Domeniu umanist complex, relativ greu de surprins in ecuatii sau teorii unice, psihologia va fi si un pretext pentru a discuta despre emotii, minte si suflet.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Programarea Neuro Lingvistica ( N L P ), Ce este, ce vrea, ce poate ?
Erwin
mesaj 20 Nov 2006, 02:38 PM
Mesaj #36


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



n-am apucat sa studiez amanunte despre NLP, insa mi se pare interesant subiectul din pricina ca are legatura cu dezvoltarea personala, lucru pe care cred ca fiecare dintre noi l-a facut sau incearca sa-l faca, pe caile obisnuite ale educatiei sau pe cele mai putin obisnuite cum ar fi NLP... nu stiu cat ajuta discutiei de fata, dar am avut mai multe experiente personale prin care am incercat sa-mi autoeduc personalitatea (ceva la care banuiesc ca s-a referit si calfa mai devreme cand a vorbit despre unele succese) aplicand cele studiate prin literatura de gen si cred ca am obtinut rezultate bune fara a face vreun efort deosebit in directiile indicate (adica fara a apela la metode NLP dupa cum sunt definite aici) pentru ca in cartile respective nu se vorbea de NLP, erau mult mai vechi. E greu, daca nu imposibil sa aplicam formalismul matematic in psihologie, formalism care a permis stiintelor mainstream sa fie atat de bine fundamentate.Cred ca in domeniul psihologiei interpretarile sunt mai vagi decat in stiintele exacte si ca discutiile privind oportunitatea clasificarilor intr-un domeniu sau altul sunt de prisos aici, dar am sa revin cu argumente pe masura ce timpul imi va permite sa studiez.


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 21 Nov 2006, 01:13 AM
Mesaj #37


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



Librăriile conţin numeroase lucrări în domeniul NLP, un om interesat sincer de fenomen ar căuta să-l aprofundeze. Există şi seminarii, deşi cele mai instructive se ţin înafara ţării noastre, deocamdată.
Am întâlnit elemente de NLP în urmă cu şase ani, sub formă de componentă a unui tratament antialergic. Fiindcă a dat cele mai bune rezultate, am studiat fenomenului atât cât era cu putinţă la momentul respectiv. Sunt încă departe de a-l înţelege pe deplin şi mi-ar plăcea să învăţ ceva nou despre el în urma acestei discuţii.

Revenind la subiect, presupunerile NLP sunt detaliate de către specialişti, după cum urmează:

Harta nu este terenul.
Harta ta mentală despre lume nu reprezintă lumea, iar tu reacţionezi mai mult la aceste reprezentări decât direct la lume. Hărţile mentale (emoţiile şi interpretările) pot fi actualizate cu mai multă uşurinţă decât poate fi schimbată lumea.

Experienţa are o structură.
Gândurile şi amintirile tale au o structură. Când modifici această structură, experienţa ta se schimbă automat. Poţi neutraliza amintirile negative şi le poţi îmbogăţi pe cele care îţi vor fi de ajutor.

Dacă cineva poate face un lucru, oricine poate să înveţe să îl facă.
Poţi cunoaşte harta mentală a unui om de succes şi să ţi-o însuşeşti. Prea mulţi oameni consideră că anumite lucruri sunt imposibile fără a le fi încercat. Să pretindem că totul este posibil, iar dacă există o limită fizică, experienţa te va anunţa.

Mintea şi corpul reprezintă părţi ale aceluiaşi sistem.
Gândurile influenţează instantaneu ipostazele fizice (tensiune musculară, respiraţie, etc.) şi psihice, acestea influenţează la rândul lor gândurile. Când înveţi să le modifici pe unele ai învăţat să faci la fel şi cu celelalte.

Oamenii deţin deja toate resursele de care au nevoie.
Elementele fundamentale de construcţie a tuturor resurselor tale fizice şi psihice sunt imaginile mentale, vocile interioare, senzaţiile şi emoţiile. Le poţi utiliza pentru a forma orice gând, emoţie sau însuşire pe care o doreşti şi pe care o poţi plasa apoi acolo unde ai mai multă nevoie de ea.

Nu putem să nu comunicăm.
Comunici mereu, chiar dacă doar nonverbal, adesea cuvintele reprezintă partea cea mai puţin însemnată.

Sensul comunicării stă în răspunsul pe care îl primeşti.
Ceea ce faci şi ce spui este recepţionat de către ceilalţi prin intermediul hărţilor lor mentale. Când interlocutorul aude ceva diferit de ceea ce ai intenţionat tu, poţi observa cum comunicarea capătă înţelesul recepţionat. Înţelegând cum este recepţionată comunicarea ta, o poţi îmbunătăţi, astfel încât data viitoare să fie mai clară.

În spatele oricărui comportament există o intenţie pozitivă.
Orice comportament nociv sau aparent negândit a a vut iniţial un scop pozitiv. (Exemple: a ţipa pentru a fi luat în seamă, a lovi pentru a evita pericolul, a te ascunde pentru a te simţi în siguranţă.) Aceste comportamente trebuie separate de intenţia pozitivă şi înlocuite cu alternative constructive care corespund aceleiaşi intenţii.

Oamenii iau întotdeauna cea mai bună intenţie disponibilă.
Experienţa oricărui om este unică. Prin ea ai învăţat ce şi cum să faci, să doreşti, să preţuieşti, să înveţi. Cu ajutorul acestei experienţe trebuie să faci toate alegerile până când apar altele mai noi şi mai bune.

Dacă ceea ce faci nu funcţionează, fă altceva. Orice altceva.
Dacă faci mereu acelaşi lucru, vei obţine de fiecare dată acelaşi rezultat. Dacă vrei ceva nou, fă ceva nou, mai ales că ai de unde alege.



--------------------
Tărâmul Poveştilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 24 Nov 2006, 08:03 PM
Mesaj #38


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Am trecut si eu in fuga peste acest subiect. Am motive sa ma mir ca NLP-ul a ajuns sa fie studiat in universitati (inclin sa cred ca acele universitati au un specific anume si studiaza NLP-ul pentru un motiv anume). Nu ma deranjeaza absolut deloc ca acest lucru se intampla, pur si simplu ma mir.

Nu stiu daca am inteles bine dar, gandindu-ma putin, as zice ca NLP-ul nu este nici pe departe o descoperire recenta, acesta practicandu-se probabil cel putin de cand au invatat oamenii sa vorbeasca; binecuvantarea, blestemul, descantecul, le asociez cu NLP-uri, programe lansate asupra propriei persoane sau asupra altora din diverse motivatii. Ajungand aici imi pun intrebarea daca cei care sunt interesati de aceasta practica realizeaza si responsabilitatile vizavi de consecintele utilizarii NLP.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 24 Nov 2006, 08:03 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Erwin
mesaj 25 Nov 2006, 01:59 AM
Mesaj #39


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
Ajungand aici imi pun intrebarea daca cei care sunt interesati de aceasta practica realizeaza si responsabilitatile vizavi de consecintele utilizarii NLP.


cred că ai atins un punct sensibil... a determina oamenii să se auto-programameze poate fi extrem de convenabil pentru manipulatorii din umbră... hh.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 25 Nov 2006, 06:47 AM
Mesaj #40


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Ei da, astfel de critici (concrete, la obiect) sunt intr-adevar de luat in seama. smile.gif

Dupa cum spui tu, Merlina, NLP-ul ar putea fi considerat vechi de cand lumea (ca tehnici, macar in parte), doar varianta formala a NLP fiind noua.

Erwin, vezi vreo diferenta intre practicarea individuala a unor tehnici NLP si practicarea lor in mod organizat ? In primul caz "auto-programarea" mai e manipulabila, si cum ? smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 25 Nov 2006, 07:40 AM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



@Erwin
QUOTE
a determina oamenii să se auto-programameze poate fi extrem de convenabil pentru manipulatorii din umbră...

Expliciteaza , te rog. smile.gif
Nu stiu exact la ce te-ai gindit.


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Frisky
mesaj 25 Nov 2006, 03:06 PM
Mesaj #42


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 422
Inscris: 18 April 06
Forumist Nr.: 8.115



QUOTE (Erwin @ 25 Nov 2006, 01:51 AM)
QUOTE
Ajungand aici imi pun intrebarea daca cei care sunt interesati de aceasta practica realizeaza si responsabilitatile vizavi de consecintele utilizarii NLP.


cred că ai atins un punct sensibil... a determina oamenii să se auto-programameze poate fi extrem de convenabil pentru manipulatorii din umbră... hh.gif

N-am studiat topicul cu atentie, dar aceste ultime mesaje mi-au atras atentia si permiteti-mi sa spun: manipulare si autoprogramare la un loc?! Da, e posibil! Ti se induce un anumit comportament, o atitudine, o motivatie ca fiind cea mai buna ( si de fapt cea mai convenabila pentru cel interesat ), ca rampa de lansare pentru programul pe care il exerciti apoi asupra propriei tale persoane, asa cum spune si Merlina. Este posibil ca aceasta programare sa coincida cu propriile tale nevoi de dezvoltare personala si rezultatul sa fie benefic, cel scontat sau sa devii, dupa voia manipulatorului, un foarte bun vanzator de Coca-Cola si atat ( scuze: exemplu asta mi-a venit in minte, fara nicio ofensa...) . biggrin.gif




--------------------
Nu este raspunsul cel care lumineaza, ci intrebarea. - Eugen Ionescu

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 25 Nov 2006, 10:34 PM
Mesaj #43


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



mulţumesc, Frisky! nici eu n-aş fi putut explica mai bine, exact la asta mă gândeam! smile.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 26 Nov 2006, 12:44 AM
Mesaj #44


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



Ştiu şi eu ... "a manipula" este tranzitiv, n-am găsit nicăieri o referire reflexivă. Diferenţa este semnificativă.

Manipularea este adesea desconsiderată din pricina sensului peiorativ care i se atribuie iniţial. Ca să operăm cu aceleaşi noţiuni: manipulare înseamnă manevrare, direcţionare. În funcţie de scopul ei, devine pozitivă sau negativă.


--------------------
Tărâmul Poveştilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 26 Nov 2006, 03:19 PM
Mesaj #45


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE (Fantasee @ 26 Nov 2006, 12:36 AM)

Manipularea este adesea desconsiderată din pricina sensului peiorativ care i se atribuie iniţial. Ca să operăm cu aceleaşi noţiuni: manipulare înseamnă manevrare, direcţionare. În funcţie de scopul ei, devine pozitivă sau negativă.

Pai eu cred ca daca se refera la o actiune asupra fiintelor umane o sa-si pastreze sensul peiorativ. De regula se spune despre cineva ca manipuleaza cand relationeaza nesincer, cu gandul la beneficiul personal, altfel am zice ca e prietenos, sfatuitor, grijuliu. Cunosc pe cineva in viata reala care are o suficienta lipsa de scrupule pentru a face uz de acest obicei in fiecare zi. Scopul ei: de a-si mentine sau consolida pozitia pe care o detine. Modul cum o face: construieste sau distruge imagini, separa, conditioneaza, limiteaza contacte interumane apoi minte dupa caz s.a.m.d. si toate astea cu cea mai prietenoasa atitudine.wacko.gif

Poate e bine sa lasam deoparte, deocamdata, temerile legate de faptul de fi manipulat si sa nu refuzam ce ne poate aduce bun acest domeniu. Eu de fapt cand am adus vorba de responsabilitati vizavi de consecintele utilizarii NLP, nu ma gandeam decat ca ar fi binevenita si o oarecare prudenta in abordarea practica, chiar si pentru cei care nu au ganduri de manipulare biggrin.gif in sensul de a aprecia corect adevaratele nevoi ale persoanei care apeleaza la NLP. De exemplu cineva traieste o stare de nefericire datorita faptului ca nu i se potriveste serviciul pe care il are dar este incapabil sa si-l schimbe, pur si simplu se teme de schimbare iar tendinta lui este de a face tot ce este posibil sa-l pastreze pe cel care il are. Cum il poate ajuta NLP-ul? Ca sa fiu mai clara, curiozitatile mele se leaga de ideea de a depasi fobiile, fricile cu ajutorul NLP. Stie cineva la modul concret (sau are idee cineva) cum se poate face asta?


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 26 Nov 2006, 04:05 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.958
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



@Frisky
QUOTE
Este posibil ca aceasta programare sa coincida cu propriile tale nevoi de dezvoltare personala

... dar la fel de bine este posibil ca sa nu coincida ...si abia atunci intra in scena manipularea.
Cind vorbim de NLP cred ca este mai indicat sa utilizam termenul de ajustare sau de corectare a unor aspecte mai putin dorite ale personalitatii , si nu cel de manipulare .

@Merlina
QUOTE
Cum il poate ajuta NLP-ul? Ca sa fiu mai clara, curiozitatile mele se leaga de ideea de a depasi fobiile, fricile cu ajutorul NLP. Stie cineva la modul concret (sau are idee cineva) cum se poate face asta?

... eu am auzit ca sint programe pentru persoanele care sufera de agorafobia smile.gif .

Agorafobia reprezinta o teama de se afla in spatii aglomerate, de a calatori cu mijloace de transport in comun, de a se afla departe de casa, etc.

http://www.phobia-fear-release.com/agoraphobia-3.html


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Frisky
mesaj 28 Nov 2006, 07:05 PM
Mesaj #47


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 422
Inscris: 18 April 06
Forumist Nr.: 8.115



QUOTE (exergy33 @ 26 Nov 2006, 03:57 PM)
@Frisky

Cind vorbim de NLP cred ca este mai indicat sa utilizam termenul de ajustare sau de corectare a unor aspecte mai putin dorite ale  personalitatii , si nu cel de manipulare .

@Merlina
QUOTE
Cum il poate ajuta NLP-ul? Ca sa fiu mai clara, curiozitatile mele se leaga de ideea de a depasi fobiile, fricile cu ajutorul NLP. Stie cineva la modul concret (sau are idee cineva) cum se poate face asta?

... eu am auzit ca sint programe pentru persoanele care sufera de agorafobia smile.gif .

Agorafobia reprezinta o teama de se afla in spatii aglomerate, de a calatori cu mijloace de transport in comun, de a se afla departe de casa, etc.

http://www.phobia-fear-release.com/agoraphobia-3.html

@Exergy

Ai perfecta dreptate, dar spune-mi ce fel de minte sau creier trebuie sa fie aceea/acela care poate sa ajusteze personalitatea?! Din start una puternica atata timp cat realizeaza ca are ceva de corectat. In schimb, pentru cei sugestionabili, pentru cei cu un potential redus, NLP devine o forma de manipulare sau nu? unsure.gif Manipularea in acest caz poate avea o conotatie pozitiva...
Pentru vindecarea fobiilor, in schimb, cred ca este nevoie de mai mult decat programarea neuro-lingvistica. Trebuie urmarita ( identificata ) cauza pentru care un om a capatat o fobie sau alta. Exista un topic pentru asa ceva? Fobiile au radacini in trecutul fiecaruia, sunt urmarea unor amintiri reprimate, oare? Oare in cazul asta NLP poate functiona, cu atat mai mult cu cat este un proces constient?
unsure.gif

Doar semne de intrebare... smile.gif


--------------------
Nu este raspunsul cel care lumineaza, ci intrebarea. - Eugen Ionescu

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 29 Nov 2006, 12:18 AM
Mesaj #48


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



din câte am înţeles eu, teoria începe să dea răspunsuri la aceste întrebări în mod ştiinţific, chiar dacă cercetările şi rezultatele sunt acum controversate, ca în orice domeniu de graniţă...


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 2 Dec 2006, 10:55 AM
Mesaj #49


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



Frisky, găseşti aici o discuţie despre fobii.

NLP-ul poate multe, însă nu trebuie să ne aşteptăm la trucuri rapide care să rezolve probleme vechi de când lumea. Ar fi periculos să apelăm la o tehnică înainte de a afla tot ce se poate despre ea. NLP-ul este o unealtă puternică şi un joc aproape perfect, fără să aibă veleităţi de vrăjitorie. Mai întâi trebuie să aflăm ce ştie să facă exact această interfaţă. Pentru că, tehnic vorbind, este o un mijloc de comunicare între realitatea interioară şi cea exterioară.
Multe edituri româneşti au publicat diferite lucrări în domeniu, iar cărţile nu sunt chiar scumpe. Majoritatea au în titlu expresia NLP, aşa că nu prea pot fi confundate cu altceva.

Acest topic a fost editat de Fantasee: 2 Dec 2006, 10:56 AM


--------------------
Tărâmul Poveştilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 11:41 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman