HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

24 Pagini V  « < 9 10 11 12 13 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Ortodoxia, Calea Întru Hristos, sa ne cunoastem religia - pag 1 index
Clopotel
mesaj 14 Apr 2006, 09:34 PM
Mesaj #351


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Invatatura de credinta ortodoxa este compusa din Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie.... Intre Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie nu exista nici o neconcordanta, aceasta din urma avandu-si baza in Sfanta Scriptura..

Sfanta Scriptura poate fi interpretata in fel si chip asa cum se si intampla si de aceea sunt atatea secte si erezii, Sfanta Traditie nu poate fi comentata.... Noi ortodocsii, avem certitudinea ca intelegem corect si adevarat Sfanta Scriptura caci o avem talmacita de Harul Sfantului Duh, ce a calauzit pe Sfintii Parinti si care constituie Sfanta Traditie.... Un ortodox daca ar renunta la Sfanta Traditie ar cadea imediat in ratacire alaturi de restul sectarilor si ereticilor, ca unul ce s-a departat de Adevar...

Din unele lucrari ortodoxe:

Cei lipsiti de povatuire cad ca frunzele si cei ce se ostenesc fara sfatuire, in general se ratacesc. Nu refuza sa inveti, chiar de-ai fi foarte intelept, caci in iconomia lui Dumnezeu ne e mai de folos aceasta decat a ne bizui pe intelepciunea noastra. Nu socoti ca e bun ceea ce ti se pare, ci ceea ce e recunoscut ca atare de barbatii evlaviosi. Insasi vointa de a lucra dupa propria judecata fara a cere sfatul altora, ascunzand in ea mandrie, e pascuta de pacat. Cererea de sfat e un prilej de smerenie si de intarirea comuniunii, care cand este sincera si curata este adevaratul bine.(Filocalia)

Acceptarea unui model evolutionist ne obliga fara echivoc sa renuntam la învatatura Sfintilor Parinti, la modul cum acestia au tâlcuit Cartea Facerii. Teologia nu este o stiinta despre Dumnezeu asemenea altor stiinte. "Teologia este Cuvântul lui Dumnezeu ce se percepe de sufletele simple, smerite si renascute duhovniceste, iar nu cuvinte frumoase ale mintii ce se alcatuiesc prin tehnica filologica si se exprima prin duh juridic sau lumesc" ne spune Cuviosul Paisie Aghio-ritul. Referitor la erezia conform careia omul provine din maimuta, Cuviosul Paisie Aghioritul spune: ``daca te gândesti ca Hristos s-a nascut din om, din Maica Domnului! Adica stramosul lui Hristos a fost maimuta? Ce blasfemie! Si nu îsi dau seama ca spun blasfemii``. Intr-o structura sociala complexa, caracterizata de minciuna, de ascundere si denaturare a adevarurilor umane fundamentale, informatiile înselatoare (în ceea ce ne priveste, aici este vorba despre problematica originilor...) îsi gasesc usor adapost în minti si suflete prea putin formate (sau de-formate); lipsa duhovni-cului - adica a legaturii firesti cu vita lui Hristos dar si aplecarea (din mândrie pâna la urma) catre cele ale cugetarii lumesti (adica luciferice) fiind unele din cauze. Istoria Bisericii ne arata ca începatorii ereziilor au avut - cum altfel? - multa stiinta de carte, multa mândrie, multa îndaratnicie si multa viclenie. Înselarea îi prinde usor pe cei naivi, pe cei care nu au un povatuitor duhovnicesc binecredincios. Îi prinde usor si pe cei care au povatuitor bun dar nu fac ascultare. In concluzie: aceste suflete, care nu sunt ale lui Hristos, cu naivitate sau cu viclenie (ce mai conteaza de acum) devin propovaduitoare ale unei stiinte gresite. (ORTODOXIA SI EROAREA EVOLUTIONISTA)


Noi ne plecam harului lui Dumnezeu, ca ai auzit ce a spus Mantuitorul la popor. El, ca Dumnezeu, ii mustra pe carturari si pe arhierei, dar poporului nu i-a dat voie sa-i mustre. Ai auzit ce-a spus ? Pe scaunul lui Moise si al lui Aaron au sezut carturarii si fariseii, arhiereii si preotii; tot ce va invata ei sa faceti, sa faceti, ca ei legea lui Dumnezeu invata, dar dupa faptele lor sa nu faceti, ca ei zic si nu fac (Matei 23, 2-3). Evanghelia iti da voie sa faci ce zice preotul, cand te invata de bine, iar daca vezi la el ceva ca nu-i bun, nu face. Mantuitorul spune asta. Pentru ca el are sa dea seama inaintea lui Dumnezeu daca n-a facut, si eu am sa dau seama inaintea lui Dumnezeu, daca am auzit un cuvant bun si nu l-am facut. Dar nu le-a dat voie sa judece, pentru ca harul lui Dumnezeu nu se duce de la preot, numai daca ai auzit ca l-a caterisit. Si cand este caterisit, inca darul nu se ia. Atunci este ca un soldat care are la dansul sabie, are pusca, are pistol, dar n-are voie sa le foloseasca, ca i se ia numai administrarea harului, nu harul lui Dumnezeu, numai lucrarea harului. El, in ziua judecatii, tot ca preot se va judeca. Ia sa va dau un exemplu : Pune dumneata intr-un castron de marmura un pumn de galbeni de aur si pune si cenusa. Ia o caldare de apa si toarna peste ei. Ce se intampla cu cenusa ? S-a amestecat aurul cu apa ? A intrat cenusa in aur ? N-a intrat. Aurul este alta fire si cenusa alta. Dupa cum nu se amesteca aurul cu cenusa, asa nu se amesteca la preot pacatele lui cu harul care este dat de la Dumnezeu, macar de ar fi el cat de pacatos. (Parintele Cleopa)

Despre Sfantul Ierarh Nifon, a carui viata o gasim descrisa in Vietile Sfintilor si este pomenit la 23 dec...

Raspundea asa, pentru ca avea intelegere smerita si fugea de slava desarta si de mandrie, si necontenit se ruga lui Dumnezeu, zicand:
"Doamne, Tu Care ai aratat pe Prea Curata Maica Ta mai cinstita decat puterile ceresti, cu rugaciunile ei, iarta-mi pacatele mele si izgoneste de la mine toata necuratia, faradelegea, osandirea, razbunarea, mania, nedreptatea, nepasarea, slava desarta, mandria, iubirea de argint, nemilostivirea, betia, reaua impatimire si mai ales, inselatoarea si amara slava a oamenilor. Da, Doamne, fa ca oamenii sa ma socoteasca ca pe un nimic, sa ma urasca, sa nu fie om pe pamant care sa ma laude sa sa ma cinsteasca, Iubitorule de oameni. Nimeni, Doamne, sa nu spuna ca Nifon este sfant, ca sa nu fiu osandit din pricina lui. Izbaveste-ma de slava oamenilor, Dumnezeule al cerului si al pamantului; izbaveste-ma de desertaciunea cinstirii ce vine de la oameni. Cu astfel de rugaciuni isi ducea viata foarte smerita."
Intr-o zi, vorbea despre slava desarta si de smerenie, unor credinciosi care venisera la dansul. Cand a terminat, acestia i-au facut metanie si au plecat, dupa care, eu l-am intrebat:
- De ce, parinte, cand cineva iti face metanie, te uiti tinta la pamant?
- Fiule, mi-a raspuns el, cand un frate mi se inchina, cand cade la picioarele mele, eu in mintea mea ma cobor mai jos, pana la iad si stau acolo, pana cand omul se ridica. Atunci si eu ma ridic din iad si-i raspund. Pentru ca nu sunt vrednic eu, necuratul, ca fiii lui Dumnezeu sa cada la picioarele mele.
Am ramas uimit de aceste cuvinte ale lui si suspinand din adanc am exclamat: "Doamne miluieste!"
- Nu te mira, fiule, mi-a zis, ci mai bine straduieste-te sa faci si tu la fel.
- Dar cum cobori in iad? l-am intrebat eu cu nedumerire.
- Daca nu poti cobora in iad, intra cu mintea ta sub picioarele fratelui. Daca nici aceasta nu o poti face, zi, macar: "Eu sunt mai pacatos decat toti oamenii!" Si, daca nici aceasta nu poti s-o faci, atunci pleaca-ti capul spre pamant, zicand: "Pamant sunt si in pamant ma voi intoarce". Si daca-ti vine greu, zi mereu acest dumnezeiesc cuvant: Dumnezeule, milostiv fii mie pacatosului si ma mantuieste!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 27 Apr 2006, 06:27 AM
Mesaj #352


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Sfanta Scriptura poate fi interpretata in fel si chip asa cum se si intampla si de aceea sunt atatea secte si erezii, Sfanta Traditie nu poate fi comentata....


Vrei sa spui ca 'Sfinta Traditie" este mai presus decit Evanghelia...? Tipic Ortodox... "Traditia" nu ar lasa loc la comentarii, fiind, chipurile, deasupra oricarei discutii... Dar Evanghelia ar suferi de lacune comparata cu "Traditia"... Oare "Sfintii Parinti" sa fi fost deasupra lui Isus Cristos...?

Spune-mi care parte din "Sfinta Traditie" o vrei comentata, si am s-o fac pentru tine... Poate vroiai sa spui "nu este permis a fi comentata", ceea ce este altceva, Puterea Ignorantei...

QUOTE
Noi ortodocsii, avem certitudinea ca intelegem corect si adevarat Sfanta Scriptura caci o avem talmacita de Harul Sfantului Duh, ce a calauzit pe Sfintii Parinti si care constituie Sfanta Traditie.... Un ortodox daca ar renunta la Sfanta Traditie ar cadea imediat in ratacire alaturi de restul sectarilor si ereticilor, ca unul ce s-a departat de Adevar...


Singura certitudine de adevar este Credinta. Iar Credinta nu este vorba goala ci se dovedeste prin Semnele Credintei: "Iata semnele care vor insoti pe cei ce vor crede: in Numele Meu vor scoate draci, vor vorbi in limbi noi, 18. vor lua in mana serpi; daca vor bea ceva de moarte, nu-i va vatama; isi vor pune mainile peste bolnavi, si bolnavii se vor insanatosa." Acesta este singurul mod de a dovedi Dreapta Credinta = "Orto-Doxia". Faci Semnele Credintei, in Numele Fiului, atunci Dumnezeu este cu tine. Nu le faci, Dumnezeu nu este cu tine.

Vezi, disputa nu este verbala, la nivel verbal fiind nula. Disputa este Spirituala, prin Credinta, care dovedeste daca Orto-Doxia este Dreapta sau Strimba. Dovedeste-ne ca dintre toate cConfesiunile Crestine, Ortodoxia se invredniceste de Semnele Credintei, si atunci voi fi cu tine neconditionat, deoarece ti-ai dovedit Vorbele prin Fapte: "Hristos m-a trimis (pe Pavel) nu sa botez, ci sa propovaduiesc Evanghelia: nu cu intelepciunea vorbirii". Ca sa fie si mai clar, "pentru noi, care suntem pe calea mantuirii, este puterea lui Dumnezeu"

Tu vii cu Vorbe Goale, Pavel venea cu Fapte Concrete: "pentru ca port semnele Domnului Isus pe trupul meu". Ca sa-ti fie clar "Sfinta Traditie", Ortodoxia nici macar nu stie despre ce vorbeste Pavel aici. Restul, este Vorba Goala, Vanitate, Eroare si Strimbatate.

Dovedeste-ti Credinta prin Semnele Credintei ca sa nu mai fie loc de Vorbe Goale. Arata-mi Semnele Domnului pe Trupul Ortodoxiei, ca sa nu mai fie loc de Vorbe Goale. Atunci, te voi crede cu totul!


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 27 Apr 2006, 07:30 AM
Mesaj #353


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Edinide,
QUOTE
QUOTE
Sfanta Scriptura poate fi interpretata in fel si chip asa cum se si intampla si de aceea sunt atatea secte si erezii, Sfanta Traditie nu poate fi comentata.... 

Vrei sa spui ca 'Sfinta Traditie" este mai presus decit Evanghelia...? Tipic Ortodox... "Traditia" nu ar lasa loc la comentarii, fiind, chipurile, deasupra oricarei discutii... Dar Evanghelia ar suferi de lacune comparata cu "Traditia"... Oare "Sfintii Parinti" sa fi fost deasupra lui Isus Cristos...?

Pneti mintea la contributie si intelege corect ce am spus eu, ca nu e greu deloc...
Din ce am spus eu nu rezulta ca ceva ar fi mai presus de Evanghelie sau ca cineva ar fi mai presus de Dumnezeu..
Ci doar ca Sfintii Parinti, inspirati de Duhul Sfant, ne-au talmacit Evangheliile corect, si nu pe dos, cum o interpretezi tu de ex. dupa cum te taie capu' ca sa aduca si a yoga... Deci tu ai o alta interpretare a Biblei... Noi nu comentam deloc pe Sfintii Parinti caci ei au dat interpretatea corecta si exacta a Bibliei, iar daca ii comentam, automat gresim, si mai facem o secta ca tine...
Deci dupa cum ai vazut, Biblia poate fi comentata in fel si chip, de vreme si tu o faci, dar noi, care ne numim ortodocsi, avem certitudinea ca o intelegem corect, caci ne-a fost talmacita de Sfintii Parinti, de aceea pe ei nu-i comentam, ci le acordam intreaga incredere, ca unora pe care Dumnezeu ni i-a aratat placuti Lui...
QUOTE
Singura certitudine de adevar este Credinta.

Depinde de credinta in cine? Aici e problema... Si satanistii cred... Si woodooistii cred... Si tu crezi in yoga ta asa zis crestina...
Voi, astia toti pe care i-am enumerat eu aici, credeti cu totii nu-i asa? In acelasi lucru, nu-i asa?
QUOTE
Dovedeste-ti Credinta prin Semnele Credintei ca sa nu mai fie loc de Vorbe Goale. Arata-mi Semnele Domnului pe Trupul Ortodoxiei, ca sa nu mai fie loc de Vorbe Goale. Atunci, te voi crede cu totul!

Eu sunt pacatos, nu am inceput sa fac nimic bun pana acum, ca sa ma dau pe mine exemplu... Dar daca vrei cu adevaratSemnele Credintei in Biserica Ortodoxa, daca vrei sa vezi cum e preamarit Domnul la ortodocsi, citeste Vietile Sfintilor, si poate vei intelege ceva... Apoi daca vrei sa vezi cate ceva, mergi pe la cateva manastiri, cerceteaza calugarii retrasi din lume, care-si petrec vremea in post si rugaciune, asa cum a poruncit Mantuitorul, si o sa vezi faptele credintei... Primul efect pe care o sa-l simti chiar tu pe pielea ta, o sa fie ca o sa fi tamaduit de ereziile astea yoghino crestine ce te tin departe de Dumnezeu.... Incearca... Succes...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 Apr 2006, 07:30 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Apr 2006, 02:11 PM
Mesaj #354


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Dintre sfaturile Episcopului Ioan povestite de Parintele Teodul, despre hrana..
Dupa ce a trecut culmea Agapiei spre Sihastria, cum a ajuns la marginea Poienii Trapezei, deodata i-a aparut inainte Preasfintitul Episcop Ioan, fara a observa din ce parte venea. Fata lui radia o bucurie ingereasca, straina oamenilor de rand, iar in prezenta lui, Parintele Teodul simtea multa liniste duhovniceasca, pace si nadejde de mantuire, in mana stanga Episcopul Ioan tinea metaniile, iar mana dreapta o tinea pe piept, ca in timpul rugaciunii. Era strain de cele pamantesti si de bucuriile omenesti.
Dupa ce Parintele Teodul i-a sarutat mana, Preasfintitul Ioan l-a binecuvantat cu amandoua mainile si l-a intrebat cu multa blandete:
- Parinte Teodul, te duci la Schitul Sihastria? intoarce-te inapoi la Agapia, ca Parintele Cleopa lipseste azi. Este chemat la consiliu la Manastirea Neamt!
- Preasfintite, v-am adus hartie si cerneala. Iata si cateva penite.
Episcopul le lua cu multa bucurie, multumind lui Dumnezeu si parintelui ca i s-a implinit dorinta. Apoi le puse cu grija in desaga ce o avea in spate. Cine stie ce avea el de scris? Poate invataturi duhovnicesti de taina. Poate sfaturi despre rugaciunea lui Iisus. Poate unele descoperiri dumnezeiesti. Sau poate insasi viata lui, atat de plina de incercari, si totusi, asa de necunoscuta.
Toate acestea le stia numai singur Dumnezeu.
- Preasfintite, a zis Parintele Teodul, v-am adus si ceva de mancare: paine, fructe si putin vin. Primiti-le intru numele Domnului!
- Dumnezeu sa-ti plateasca dragostea, Parinte Teodul, dar nu am nevoie de nimic. Are Domnul grija de mine!
si oricat a insistat Parintele Teodul, el nici macar nu s-a uitat in cos sa vada ce i-a adus. Dar, ca sa nu-1 intristeze si ca sa nu-i treaca cu vederea dragostea, bunul nevoitor a adaugat cuvintele acestea:
- Parinte Teodul, de mare folos este pentru calugar postul. Sa stii ca sapte sunt treptele postului, adica sunt sapte feluri de hrana pentru om:
1. Carnivorii, adica cei care mananca totdeauna carne. Acestia sunt in treapta cea mai de jos a postului. Chiar daca se infraneaza uneori de mancare, ei nu pot spori niciodata in sfanta rugaciune.
2. Lacto-vegelarienii, adica cei care nu mananca niciodata carne, ci numai lapte, branza, oua si tot felul de legume fierte. Aceasta este treapta a doua a postului, pe care o tin de obicei calugarii din manastirile cu viata de obste.
3. Vegetarienii, adica cei care mananca numai zarzavaturi si legume fierte sau crude. Randuiala aceasta o tin calugarii cei mai ravnitori din vietile de obste. Iar de aici incolo, incep treptele postului cele mai aspre, pe care pasesc de obicei calugarii sihastri si pustnicii cei mai nevoitori.
4. Fructiferii, adica cei ce mananca o data in zi paine si fructe nefierte, fara a gusta vreodata altfel de hrana. Cei ce au ajuns la aceasta treapta a postului, aceia pot stapani cu usurinta trupul si gandurile si pot spori mult pe calea rugaciunii.
5. Cerealierii, sunt calugarii care mananca o data in zi, dar numai paine neagra de cereale si boabe muiate de grau, porumb, mei, linte, bob, mazare etc.
6. Hrana uscata, este a sasea treapta a postului calugaresc, la care ajung de obicei pustnicii cei mai ravnitori. Cei care petrec in aceasta aspra nevointa mananca numai pesmeti de paine muiata in apa, cu sare sau putin otet si, toate acestea, o data pe zi si cu masura.
7. Hrana sau mana dumnezeiasca, este ultima si cea mai inalta treapta a postului calugaresc, la care ajung foarte putini dintre asceti, dupa o indelungata nevointa, fiind intariti de darul Sfantului Duh. Acestia se indestuleaza numai cu Preacuratele Taine, adica cu Trupul si Sangele Domnului nostru lisus Hristos, pe care le primesc o data sau de doua ori pe saptamana, fara a mai gusta altceva decat numai apa. Darul lui Dumnezeu m-a ajutat si am ajuns la aceasta treapta si nu mai simt foame si nici trebuinta de paine si legume.
Prin aceasta amanuntita descriere a postului si a treptelor lui, Episcopul Ioan se dovedea un adanc cunoscator al Sfintilor Parinti si un mare postitor la nivelul sfintilor asceti din vremurile de demult. Iar daca a marturisit ca in prezent se afla in treapta a saptea a postului, adica se indestula numai cu Sfanta impartasanie, aceasta a facut-o prin voia lui Dumnezeu, ca sa-i cunoastem mai deslusit masura sfinteniei sale, sa ne incredintam ca si in zilele noastre se pot face sfinti si, totodata, sa ne dam seama cat de mare si necesar este postul pe calea indumnezeirii si mantuirii omului. Caci, fara post, nu vin lacrimile. Fara post si smerenie nimeni nu se poate ridica pe treptele dumnezeiestii rugaciuni.
Iata de ce bunul nevoitor nu a primit hrana de la duhovnicul Teodul. Pentru ca nu simtea nevoia ei. Pentru ca se hranea mai mult cu cuvantul lui Dumnezeu si cu rugaciunea decat cu painea. Hrana lui erau Sfintele Taine si neincetata rugaciune...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Apr 2006, 02:14 PM
Mesaj #355


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Despre protosinghelul IOSIF CRACIUN, un mare duhovnic roman....
A trait intre anii 1864-1944

Intre anii 1925-1944 a stralucit in obstea Manastirii Neamt un alt mare duhovnic, care a continuat opera inaintasului sau, arhimandritul Calistru Gheorghiu. si acesta a fost Protosinghelul Iosif Craciun. Batranii din partea locului povestesc si astazi multe lucruri minunate despre sfintia sa, caci numele si ostenelile sale au ajuns pana departe la sute de kilometri. Dar mai presus de altele, parintele Iosif a fost cunoscut ca mare duhovnic, mare postitor si izgonitor de duhuri necurate.
De loc din comuna Garcina - Piatra Neamt, parintele Iosif devine, inca din tinerete, un vrednic ucenic al marelui si pururea pomenitului Mos Gheorghe. De la el deprinde multe nevointe, printre care mai ales postul si rugaciunea neincetata. si tot cu indemnul sau a lasat casa si familia si a venit la Manastirea Neamt sa se faca calugar.
Era in anul 1913 si avea 49 de ani. Aici a petrecut o vreme ca frate la schitul Vovidenia. Apoi, cu binecuvantarea staretului de atunci s-a facut schimonah si s-a retras ca pustnic in padurile din jurul schitului "Icoana veche".
Opt ani s-a ostenit acolo, luptandu-se cu diavolii, cu gandurile, cu trupul si cu tot felul de lipsuri. Iarna il chinuia gerul, caci umbla descult, dupa pilda dascalului sau. Vara il suparau gandurile sa se retraga in manastire. Primavara il ispitea foamea, caci mai ales in Postul Mare, manca o data dupa o zi sau doua. Iar toamna, il incerca diavolul cu reumatism, cu multe naluciri de noapte si cu tot felul de ganduri rele.
Dar parintele Iosif pe toate ispitele le biruia prin rugaciune si rabdare. De la o vreme, s-a auzit in imprejurimi de numele lui si alerga lumea de peste tot la chilia sfintiei sale, pentru rugaciune, sfat si binecuvantare.
- Unde este "Pustnicul de la Icoana"? Unde este "Pustnicul Iosif"?, intrebau credinciosii, bolnavii de departe si chiar calugarii dinalte manastiri.
Iar parintele nu inchidea usa chiliei nimanui. Desi departat de lume, nu era strain de durerile si bucuriile ei. Primea si pe calugari, primea si pe mireni. Cu unii vorbea cuvinte duhovnicesti din Pateric, cu ceilalti vorbea despre suferintele si necazurile omenesti. Pe cei dintai ii imbarbata. Pentru cei de pe urma se ruga. Si astfel bunul nevoitor ajunse folositor pentru multi.
Un dar deosebit pe care l-a primit de la Dumnezeu, inca pe cand era in pustie, a fost darul izgonirii duhurilor rele din oameni. Schimonahul Iosif postea atat de mult si citea la Psaltire ziua si noaptea, pana ce diavolii fugeau din cei bolnavi, fiind arsi cu puterea sfintei rugaciuni. si vestea despre aceasta s-a raspandit repede peste tot. Oameni bolnavi, epileptici, credinciosi de tot felul, alergau din toate partile Moldovei la "Pustnicul de la Icoana". Si cei mai multi se foloseau si se vindecau de boli.
Insa diavolul nu a putut suferi ostenelile si misiunea duhovniceasca a parintelui Iosif, ci a inceput cu mare furie a se ridica asupra lui, fie direct, fie prin oameni. Ca unii, fiind indemnati de vrajmasul neamului nostru, ziceau: „Parintele Iosif nu este preot si nu are voie sa se roage pentru bolnavi". Altii ziceau: „Parintele Iosif iubeste mai mult banii si slava oamenilor, decat linistea si rugaciunea. De aceea primeste la chilia lui atata lume", iar altii: „Parintele Iosif spre osanda sta in pustie, ca nu-i este de nici un folos. El trebuie adus in obste ca sa nu-si mai faca voile sale", incat nu putina tulburare era in soborul manastirii pentru el. „Sa mai ramana in pustie, sau sa fie chemat in obste?" Iata intrebarea care circula tot mai frecvent in manastire.
Dar bunul nevoitor nu se descuraja, nici nu inceta a primi oameni si a se ruga pentru alinarea suferintelor lor. Atunci vrajmasul a indemnat pe unii din mireni, sa-1 acuze in public: „Este la schitul Icoana un calugar care tine pe stil vechi si amageste lumea sa nu mai asculte de Biserica"... „Sa fie alungat din padure"...
Dupa atatea ispite din afara, cu greu s-ar mai fi putut impotrivi parintele Iosif.
- Ce sa fac, Prea Sfintite Stapane? intreba el pe episcopul Nicodim, staretul de atunci al Manastirii Neamt.
- Maine vino in obste, ca sa nu mai dai loc maniei si ca sa faci dovada tuturor ca sfintia ta esti nevinovat. Iar Duminica, 6 mai, sa te pregatesti pentru hirotonie in diacon si preot.
- Prea sfintite, sunt un om pacatos si nevrednic de o cinste ca aceasta!
- Fa ascultare pana la moarte si in veac nu vei gresi.
- Dar sunt om prost. Nu stiu multa carte. Am fost si casatorit. Dar acum iata sunt om batran...
- Parinte Iosif, lasa asa sa fie biruit vrajmasul si sa se intoarca ispita asupra capului lui. Apoi, nu stii sfintia ta, Dumnezeu nu cauta stiinta, ci inima curata. Primeste preotia si vino in obste, ca aici vei face o misiune si mai mare pentru popor. Nu vezi cata nevoie au credinciosii de duhovnici buni? Aici la Manastirea Neamt intotdeauna erau cate zece sau chiar si mai multi duhovnici calugari care marturiseau lumea de prin sate si invatau pe oameni frica lui Dumnezeu. Calugarii erau pe vremuri singurii parinti si singurii dascali pentru acest popor vitregit de istorie. si noi cei de astazi oare nu avem datoria sa le continuam misiunea? Asa, parinte Iosif, fa ascultare pana la moarte si nu vei gresi.
Binecuvinteaza-ma, Prea Sfintite Stapane!
- Maica Domnului, ocrotitoarea calugarilor, a carui icoana facatoare de minuni este in Manastirea Neamt, sa te binecuvinteze ca sa devii preot model si un duhovnic ales in obstea Cuviosului Paisie.
Dupa hirotonie, parintele Iosif a fost randuit sa marturiseasca lumea care venea la el tot mai mult si sa citeasca la bolnavi. I se oranduise o casa in afara de incinta. Credinciosii, mai ales bolnavii, il impresurau din toate partile. Zilnic veneau oameni suferinzi, vaduve, trecatori, pelerini de departe care ii solicitau fie o spovedanie, fie Sfantul Maslu, fie un sfat, fie o binecuvantare sau un ajutor cat de mic. Iar vrednicul ieromonah Iosif statea inaintea lor ziua si noaptea.
Dar pentru a nu fi clatinat de vrajmasul, care mereu ii facea ispite, el a inceput a se intrarma cu o nevointa si mai aspra ca in pustie. Mai ales postea foarte mult. Nu manca fiertura decat sambata si duminica, in celelalte zile gusta o felie de paine seara, cu un pahar de apa. Vinerea si miercurea, adesea postea pana a doua zi. Iar daca avea de citit molitfele Sfantului Vasile la bolnavi, nu manca deloc cate trei zile. Citea inca zilnic pana la zece catisme din Psaltire. Uneori nu manca, nici iesea din chilie pana nu o termina. Noaptea dormea pana la patru ore, cel mult. Iar cand avea bolnavi multi, nu dormea decat pana la Utrenie, doua ceasuri. Dupa miezul noptii citea la bolnavi, facea Sfantul Maslu, marturisea, dadea sfaturi, iar catre ziua se retragea in chilie si facea sute de metanii. La ora cinci dimineata isi deschidea iarasi usa chiliei si continua aceeasi osteneala misionara; caci zilnic veneau si asteptau la rand zeci si zeci de credinciosi.
Ca duhovnic, parintele Iosif era unul din cei mai aspri din toate manastirile noastre. El punea mai mult accent pe dreptate decat pe mila. Iar canoanele le respecta cu mare sfintenie. Si daca cineva ar fi facut pacate mari, ii randuia un canon tot asa de mare. Asta nu pentru a descuraja si departa pe om de la Dumnezeu, ci, din contra, pentru a-l face sa se cutremure de pacatele sale, pentru a-l convinge sa nu le mai repete, si pentru a-l infricosa pe om de muncile iadului. Caci sfintia sa isi dadea seama ca mai mult se caieste omul pentru pacat cand ii vorbesti de iad decat de rai. Era de asemenea aspru cu cei indiferenti, care aveau pacate mari, dar care nu voiau sa le marturiseasca si sa planga pentru ele. Era inca aspru cu cei ce nu tineau sfintele posturi, desi ar fi putut sa posteasca. Apoi cu cei ce traiau in desfranare, cu cei care furau si injurau de cele sfinte.
Daca cineva s-ar fi cait de faptele sale pana la lacrimi, primea un canon mult mai mic. Iar canonul cel mai obisnuit era acesta: sa posteasca regulat sfintele posturi, sa traiasca in curatie, sa manance uneori fara ulei si vin, sa faca cincizeci pana la o suta de metanii pe zi, sa primeasca hrana o data pe zi, dupa apusul soarelui...
La Sfanta Impartasanie ingaduia credinciosilor cu multa scumpatate. Numai celor cu adevarat vrednici. Rar sa faca pogoramant. Numai in cazuri extreme. Adesea zicea: "Sfanta impartasanie este ospat duhovnicesc pentru sfinti, hrana si leac pentru cei ce se caiesc, si foc pentru pacatosi". Apoi adauga: "Mai bine sa o dorim permanent, din inima si sa ne impartasim mai rar, decat sa ne impartasim des, dar cu nepasare". "Pentru aceea multi sunt bolnavi intre voi si multi mor greu, din pricina ca se impartasesc din obicei, fara lacrimi si credinta". "Nimeni sa nu se apropie de Sfantul Potir fara lacrimi", repeta adeseori.
Cu aceeasi grija deosebita si cu aceeasi frica de Dumnezeu savarsea si taina spovedaniei. El primea pe toti care veneau la el, in orice zi si la orice ora. Iar marturisirea o facea cu mare atentie si fara nici o graba, ca sa nu ramana vreun pacat, cat de mic, nemarturisit.
In adevar, parintele Iosif era foarte ravnitor la tot lucrul duhovnicesc. El nu radea niciodata. Nu stia sa vorbeasca nici frumos, nici mult, nici cu mestesug. Dar stia sa se roage mult, sa taca mult, sa invete pe altii ziua si noaptea. La marturisire cerea fiecaruia umilinta mare, parere de rau pentru tot ce a facut, lacrimi, marturisire curata si mai ales, hotararea de a nu gresi. Iar dupa spovedanie, care dura de obicei pana la doua ore, nu uita niciodata sa dea multe sfaturi folositoare de suflet.
De obicei, la sfintia sa veneau mai ales oameni cu mari framantari sufletesti, deznadajduiti, cu pacate grele, bolnavi de tot felul. si pentru aceasta facea totul sa-i poata castiga si ajuta duhovniceste. Voia ca toti sa se intoarca acasa vindecati si mangaiati. Ba mai mult, faptul ca era foarte aspru, atragea la sine oameni si mai numerosi, credinciosi care dadeau orice ca sa afle un duhovnic bun.
O alta lucrare duhovniceasca a parintelui Iosif era si aceasta: sa dea fiecarui credincios sfaturi datatoare de mantuire. Parintele era un adevarat sfetnic cu bun chip. Nu stia multa carte. Nu vorbea cu mestesug, dar vorbea de la inima si mergea tot la inima. Cuvintele lui miscau inimi impietrite, trezeau constiinte adormite, nasteau lacrimi de mult secate. Sfaturile sale alinau sufletele oamenilor, impacau pe cei invrajbiti, domoleau patimile, izgoneau pe diavoli.
Odata a venit la sfintia sa un cetatean din satul Pipirig, sa-i ceara cuvant de folos. Era tare suparat si agitat.
- Prea Cuvioase Parinte Iosif, am venit sa platesc o slujba speciala. Sunt tulburat. Nu si stiu ce sa ma fac. Am un vecin rau cu care nu ma inteleg deloc. Mereu ne certam. Mereu ma ameninta. Nu de mult mi-a dat foc la un stog de fan. Vreau deci sa platesc o slujba speciala. Daca eu sunt vinovat sa ma pedepseasca pe mine Dumnezeu, iar daca el este vinovat, sa-l bata Dumnezeu asa cum stie El...
- Frate, i-a raspuns parintele, este mare pacat sa te rogi lui Dumnezeu pentru pedepsirea aproapelui tau. Dumnezeu ne-a dat porunca sa ne iubim unii pe altii, sa ne iertam unii pe altii, sa ne rugam unii pentru altii, dar niciodata sa nu cerem razbunare unii altora. Acest gand este de la diavolul.
- Nu am liniste, parinte. Acest om vrea sa-mi distruga casa, averea, cinstea si familia. Ma ameninta, ma injura, imi face paguba. Vreau sa dau o slujba sa-l pedepseasca Dumnezeu, caci El este drept.
- Eu nu am porunca sa ma rog pentru moartea dusmanilor tai, frate. Ci pentru intoarcerea lor la mantuire, a zis parintele Iosif.
- Parinte, am venit la sfintia ta cu toata credinta. Roaga-te pentru dusmanii mei. Macar sa-i smereasca Dumnezeu.
- Frate, vad ca esti tulburat la suflet. Te rog ramai in noaptea asta la mine. Tot este catre seara. Intra si stai alaturi langa mine. Si hai sa ne rugam amandoi peste noapte pentru vrajmasul tau. Iar dimineata, ceea ce ne va lumina Dumnezeu, aceea vom face.
- Raman, parinte, a raspuns omul bucuros, in noaptea aceea fiecare s-a rugat deosebi.
In ce chip s-a rugat parintele nu stim. Omul in schimb era tare abatut si apasat de ganduri. Noaptea aceea i s-a parut tare lunga, intunecata si apasatoare. S-a rugat si el mult, a facut metanii. Si a visat un lucru infricosat, in revarsatul zorilor bate la usa chiliei:
- Binecuvinteaza-ma, Parinte Iosife.
- Ce este fiule, cum ai dormit?
- Am visat un vis infricosat. M-am vazut tot ranit si insangerat pe umeri, pe fata, pe piept si maini. Niste oameni negri si infricosati ma bateau, imi dau seama ca am gresit. Nu mai vreau sa ma razbun pe vecinul meu, orice mi-ar face. Fa-mi deci un pomelnic asa cum stii sfintia ta. Vreau sa ma impac cu el.
- Bine, fiule, am facut. Acum poti sa pleci acasa, in pace.
Cand cobora din muntele Chiriacu spre casa, i-a iesit inainte vecinul si cerandu-i iertare s-au impacat.
- Acum s-a rugat bunul parinte Iosif pentru mine, i-a zis crestinul.
Dar asemenea cazuri veneau zilnic ... parintele Iosif. Iar sfintia sa pe toti ii invata cu oarecare asprime si-i intorcea la caminele lor folositi. Ba uneori le spunea si unele prevestiri care se implineau intocmai.
Insa ceea ce l-a consacrat pe parintele ieroschimonah Iosif, ca un mare duhovnic al zilelor noastre a fost darul izgonirii duhurilor necurate din oameni. Sfintia sa era singurul si cel mai renumit parinte din manastirile noastre care, prin darul lui Dumnezeu, reusea ca in majoritatea cazurilor sa vindece astfel de boli fara leac. Unii veneau la el bolnavi din copilarie, altii din anii tineretii, iar altii la batranete. Dar la chilia parintelui Iosif toti care veneau cu credinta si speranta se vindecau. Aici ramaneau toate duhurile rele, iar ei se intorceau la casele lor sanatosi.
Si atat se raspandise vestea despre parintele Iosif si despre aceste vindecari minunate ca alergau la el din toate partile tarii oameni bolnavi de epilepsie. Marturiseau unii din batranii Manastirii Neamt, ca mereu auzeau la chilia lui oameni care racneau chinuiti de diavoli, femei care plangeau, bolnavi fara vindecare care asteptau cu ultima speranta un leac miraculos, intalneai pe cerdacul chiliei lui si astfel de bolnavi: oameni cu constiinta apasata de pacate grele care asteptau sa se marturiseasca, mame cu copii bolnavi in brate, suflete zbuciumate de cine stie ce necazuri, fiecare astepta pe doctorul cel minunat. Unii erau galbeni si schimbati la fata de boala si suparare. Attii loviti peste obraz si zdrobiti din pricina deselor caderi pe jos. Altii paralizati stateau culcati pe cerdac sau in carute. Iar altii mai greu bolnavi si iesiti din minte, erau legati si paziti de rude, fie in carute, fie in chilia anume rezervata de alaturi. Astfel unii taceau dusi pe ganduri, altii mai tari in credinta se-rugau, altii mai slabi plangeau, iar cei chinuiti de duhurile rele tipau, cadeau in coma, deveneau violenti.
Asa arata chilia si ograda parintelui Iosif, situata in afara incintei din pricina zgomotului, ca o mica policlinica sau ca un adevarat spital duhovnicesc. Si nu era acolo doctor, nu sora de ajutor, nu injectii de calmare, nu pastile de alinare. Ci singur parintele Iosif statea zi si noapte intre acesti suferinzi, si impartasea tuturor din darul primit de la Dumnezeu. Permanent il vedeai printre oameni.
Slab, batran, adus de spate, cu barba alba si rara, imbracat cu o dulama veche, incins cu brau de curea si cu epitrahilul pe grumaz. Se oprea langa fiecare caruta, vorbea cu fiecare bolnav de ce suferea, intreba pe insotitor de cata vreme este stapanit de duhul cel rau. Apoi facea dupa obicei pomelnic pentru ei. Pe cei mai grav bolnavi ii primea si ii culca pe paturi anume pregatite intr-o camera separata. Pe cei slabi la minte ii randuia sa se spovedeasca, iar pe cei bolnavi de minte si stapaniti de diavoli, ii incuia intr-o alta chilie cu gratii si acolo
stateau trei zile si trei nopti fara mancare si apa.
Iata si felul cum proceda sfintia sa cu fiecare fel de bolnav. Cei care cereau spovedanie si erau oarecum sanatosi trupeste, erau cazati in manastire. Erau primiti la marturisire de obicei dimineata pana la orele zece-unsprezece. Dupa masa nu mai marturisea pe nimeni pana in noaptea urmatoare, in schimb bolnavii, afara de cei epileptici, erau primiti la marturisire indata ce ajungeau la sfintia sa. Iar la miezul noptii facea o data pentru toti Sfantul Maslu. Dimineata le citea iarasi rugaciuni de vindecare, pe care le repeta de cateva ori pe zi. Dupa al treilea Sfant Maslu bolnavilor li se dadea Preacuratele Taine, daca erau gasiti vrednici la marturisire. Si asa cu darul lui Hristos se intorceau dupa cateva zile usurati, mangaiati si nu putini vindecati de boala.
Cei bolnavi de epilepsie dadeau cel mai mult de lucru parintelui Iosif. Dupa ce ii inchidea in camera, ii punea obligatoriu la post atat pe bolnavi, cat si pe rudele lor pana a treia zi. Ba nici parintele nu manca nimic trei zile si trei nopti. Iar in fiecare miez de noapte sau in zorii zilei le facea separat Sfantul Maslu cu trei preoti si le citea Molitfele Sfantului Vasile cel Mare pentru izgonirea duhurilor rele. Aceleasi molitfe le repeta de trei ori pe zi. Dupa ce termina postul de trei zile, rugaciunile si Sfantul Maslu, o parte din bolnavi se vindecau prin darul Duhului Sfant si credinta lor. La urma parintele ii marturisea, ii impartasea, le dadea ceva de mancare si ii slobozea la casele lor sanatosi.
Iar pe cei ce nu se vindecau inca, parintele Iosif nu-i lasa sa plece acasa. Ci ii intarea cu putina mancare, apoi ii punea iarasi la post trei zile. La fel nici parintele nu manca, ci se ruga mereu cu post si lacrimi pentru vindecarea lor. Dupa inca trei Sfinte Masluri si trei zile de post cei care totusi nu se vindecau, erau din nou pusi la post aspru inca trei zile. Deci dupa noua zile de post, rugaciune, marturisire si dezlegare, se vindecau aproape toti bolnavii de epilepsie. Putinii care ramaneau, erau trimisi acasa cu obligatia sa indeplineasca un anumit canon de iertare si sa revina iarasi la manastire.
Asa se trudea pururea pomenitul Protosinghel Iosif Craciun pentru vindecarea, alinarea si mantuirea credinciosilor, care ajungeau la Manastirea Neamt. si era cautat de toti, pretuit de toti si ascultat de toti. Cuvantul lui era primit ca insusi cuvantul lui Hristos. Sfatul lui patrundea pana la inima, iar pilda vietii lui uimea pe toti. Sarac, rau imbracat, intotdeauna milostiv cu cei saraci, alinator de suferinte, smerit, tacut, obosit de post, de nesomn si metanii si foarte iubitor de pravila.
La biserica venea ori de cate ori gasea putin ragaz. Statea intotdeauna in picioare langa mormantul Cuviosului Paisie. Nu privea in nici o parte si zicea mereu in taina rugaciunea lui Iisus, iar cand savarsea Sfanta Liturghie, varsa nu putine lacrimi. Si nu avea nici un ucenic, ci singur slujea celor bolnavi.
Iar ca o incununare a ostenelilor sale, parintele Iosif nu era nicidecum iubitor de bani, de avere sau de slava omeneasca. Tot ce aduna de la credinciosi dadea la manastire. Cu banii dati de el s-au facut multe reparatii si innoiri la biserica, la arhondaric si la bolnita. Apoi s-au inzestrat multi orfani, saraci, vaduve si scapatati din imprejurimi, care si astazi il pomenesc inca.
In primavara anului 1944, pe cand era in varsta de 80 de ani, dupa o scurta suferinta, a trecut din viata aceasta, lasand in urma multi bolnavi plangand dupa sfintia sa si intreband peste tot: "Unde este parintele pustnic? Unde este pustnicul Iosif de la Icoana?"
Parintele Iosif se roaga in cer pentru noi!...
SFARSIT SI LUI DUMNEZEU SLAVA!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sermold
mesaj 28 Apr 2006, 04:46 PM
Mesaj #356


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 29 March 06
Forumist Nr.: 8.043



PAGINA LIPSA DIN ISTORIA CRESTINISMULUI
http://www3.sympatico.ca/ws7n/index.htm

ESTE BIBLIA CUVANTUL DOMNULUI ?
http://www3.sympatico.ca/ws7n/Index9.htm

PE POTECI MAI PUTIN UMBLATE
http://www.geocities.com/athens/delphi/5647

ISTORIA CRESTINISMULUI – O CUNOASTEM ?
http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t10525.html
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Apr 2006, 05:57 PM
Mesaj #357


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Sermold,
han.gif

Dar am si rugamintea sa muti linkurile ce le-ai dat caci la topicul acesta, despre Ortodoxie, sunt offtopic si le voi sterge...
Chiar la primele linkuri ale tale, autorul acestora precizeaza:
QUOTE
Aceasta nu este o pagina care sa trateze ortodoxia.

Deci dupa cum vezi, nu au ce cauta aici, de aceea te rog sa le cauti un topic corespunzator...
Thanks


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 28 Apr 2006, 08:00 PM
Mesaj #358


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Aberatiilor alora li s-au raspuns de zeci daca nu de sute de ani. Prind de obicei la aventurosii si naivii care uita de groapa intre doua pahare si-o carte de-a lu' Sigmund.
Nu-i de mirare nici ca imensa majoritate a adeptilor care contrazic date istorice fara echivoc prin tabloide obscure, provin din familii dezorganizate moral si au un trecut adolescentin anomic si semiinfrational. Au crescut prin misticisme si tot soiul de deformari intelectuale elementare iar acum gafaie dupa neologisme prin dictionare in speranta ca boarea lor de intelighentza va deveni mai epatanta. Mi-l da pe Popper ca insider dar era vai de capu' lui de off-topic domeniului. Se stiu multe despre piticii homosexuali din ateism si anticrestinism pt. a mai avea vreo urma de credit. Confunda in mod infantil crestinismul cu doar "o cale morala" substituibila de stradaniile creierelor lor de tarana si vin la masa dezbaterilor cu amatorisme de astea. Lasa-le link-urile acolo ca nu se teme nimeni de ele.

Acest topic a fost editat de Bolt: 28 Apr 2006, 08:09 PM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 28 Apr 2006, 10:29 PM
Mesaj #359


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Ortodoxia si alte credinte

Gheorgaki din Tibet de Cuv. Paisie Aghioratul

(Fragment din "Viata Cuviosului Paisie Aghioratul")

Odata a venit in Sfantul Munte si umbla pe la manastiri un tanar in varsta de saisprezece-saptesprezece ani, pe care il chema Gheorgaki. La varsta de trei ani fusese dus de parintii lui la o manastire budista din Tibet, inaintase mult in yoga si ajunsese un vrajitor desavarsit putand sa cheme pe oricare diavol voia. Purta centura neagra si stia foarte bine karate. Cu puterea satanei facea tot felul de demonstrafii care pricinuiau uimire. Lovea cu mana pietre mari si le sfarama ca pe niste nuci. Putea sa citeasca si carti inchise. Spargea alune in palma, arunca cojile, iar miezul ramanea lipit de mana.

Niste monahi l-au adus pe Gheorgaki la "Panaguda", ca sa fie ajutat de Staret. Cand a ajuns acolo, l-a intrebat pe Staret ce puteri are si ce minuni poate face. Atunci Staret-ul i-a raspuns ca insusi nu are nici o putere si ca toata puterea este a lui Dumnezeu.

Gheorgaki, vrand sa-si arate puterea, si-a concentrat privirea spre o piatra mare care era la distanta si a facut-o bucati. Atunci Staretul a facut semnul crucii pe o piatra mica si i-a spus sa o sparga si pe aceea. El s-a concentrat, si-a facut vrajile lui, dar nu a reusit sa o sparga. Vazand aceasta, a inceput sa tremure, iar puterile demonice pe care credea ca le stapanea, neputand sparge piatra, s-au intors impotriva lui si l-au aruncat cu putere in cealalta parte a raului. Staretul a mers si l-a gasit intr-o stare jalnica.

Altadata, povestea Staretul, in timp ce discutam cu el, s-a ridicat deodata, mi-a prins mainile si mi le-a intors la spate. "Sa vina acum sa te scape Hagi-efendi, daca poate", mi-a spus. Am simtit aceasta ca pe o hula. Atunci mi-am tras putin mainile si l-am aruncat cat colo. Dupa aceea a sarit in sus si a vrut sa ma loveasca cu piciorul, dar piciorul lui s-a oprit langa fata mea, ca si cum ar fi intalnit o piedica nevazuta. M-a pazit Dumnezeu.

In acea noapte l-am oprit si l-am pus sa doarma in chilia mea. Dar diavolii l-au luat si l-au tarat pana jos in parau, unde l-au batut pentru nereusita lui.

Dimineata a venit intr-o stare jalnica, ranit, plin de spini si pamant si mi-a marturisit: "M-a batut satana pentru ca nu am putut sa te biruiesc""

Staretul l-a convins pe Gheorgaki sa-i aduca toate cartile lui de vrajitorie si le-a ars. Apoi l-a tinut putina vreme langa el si l-a ajutat cat timp acela a facut ascultare. Dupa aceea Staretul, interesandu-se sa afle daca Gheorgaki este botezat, a aflat chiar si biserica in care s-a savarsit botezul lui. Gheorgaki cutremurat de puterea si harul Staretului, voia sa devina monah, dar nu a putut.

Staretul folosea cazul lui Gheorgaki ca sa arate cat de mare este inselarea celor ce cred ca toate religiile sunt egale, ca toate cred in acelasi Dumnezeu si ca nu exista nici o diferenta intre monahii tibetani si cei ortodocsi.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 29 Apr 2006, 06:37 AM
Mesaj #360


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Ci doar ca Sfintii Parinti, inspirati de Duhul Sfant, ne-au talmacit Evangheliile corect, si nu pe dos, cum o interpretezi tu de ex. dupa cum te taie capu' ca sa aduca si a yoga... Deci tu ai o alta interpretare a Biblei... Noi nu comentam deloc pe Sfintii Parinti caci ei au dat interpretatea corecta si exacta a Bibliei, iar daca ii comentam, automat gresim, si mai facem o secta ca tine...


Ipoteza: Sfintii Parinti au dat interpretatea corecta si exacta a Bibliei
Concluzie: nu comentam pe Sfintii Parinti
Ipoteza: nu comentam pe Sfintii Parinti...
Concluzie: Sfintii Parinti au dat interpretatea corecta si exacta a Bibliei

Deci: nu comentam pe Parinti, pentru ca sunt Drepti, si sunt Drepti pentru ca nu-i comentam... aceasta este Gindire Circulara, unde Ipoteza si Concluzia sunt interschimbabile.

Ti-am spus mai sus si nu vrei sa primesti, dar m-ai trimis in schimba la un Calugar nedeterminat si la o Manastire nedeterminata ca sa gasesc ceea ce nu exista in Ortodoxism, desi anuntat de Mintuitorul: "Iata semnele care vor insoti pe cei ce vor crede: in Numele Meu vor scoate draci, vor vorbi in limbi noi, 18. vor lua in mana serpi; daca vor bea ceva de moarte, nu-i va vatama; isi vor pune mainile peste bolnavi, si bolnavii se vor insanatosa."

Clopotel, Credinta nu este o Afirmatia Verbala ci Credinta este o Infaptuire Spirituala. Pornind de la Credinta, nu mai exista Ortodox si Ne-Ortodox, ci numai Credincios. Daca Dumnezeu este cu un Credincios, care astfel face Semnele Credintei, avind pe Tatal in el, atunci acel Crestin are Credinta. Daca nu le face, nu are Credinta!, spune Isus Cristos. De aceea Pavel si Petru faceau Semnele, pentru ca avea Credinta. De aceea Ortodoxia nu le face, pentru ca nu are Credinta.

Credinta nu se opreste aici, ci merge chiar mai departe, ne invata Mintuitorul: "Adevarat, adevarat, va spun, ca cine crede in Mine, va face si el lucrarile pe care le fac Eu, ba inca va face altele si mai mari decit acestea;" Cine crede in Isus, poate face Semne mai mari decit Isus, deoarece poate face orice, precum si Isus a putut face orice, dar s-a limitat la ceea ce trebuia facut. Aici, nu mai este loc de Dogma, dreapta sau strimba, ci este ceva deasupra Dogmei si deasupra Religiei, si deasupra oricarei Denumiri Confesionale.

Aceasta este Calea ta, nu Dogma, oricare ar fi, ci Semnele Credintei care iti indica daca esti sau nu pe Cale, daca Fiul si Tatal sunt cu tine sau nu. Tu crezi in Dogma, dar Credinta este deasupra Dogmei si este in tine. Daca Ortodoxia nu dovedeste Semnele Credintei in Fiul Tatalui, inseamnca ca poseda o Credinta Teoretica, identica cu Mormonismul sa zicem. Daca Dogma Ortodoxa are fi Dreapta, ar fi mai mult decit auto-evident in Lume: "cum iese fulgerul de la rasarit si se vede pina la apus, asa va fi si venirea Fiului omului." Cind va veni Isus ca sa adune ce a semanat, de la Tatal Ceresc, va fi evident, chiar daca ai avea capul in nisip. Daca Dogma este Dreapta, ar trebui sa fie evident, si nu este, nu mai mult decit Dreptatea sa zicem a Anglicanului... sau a Baptistului..

QUOTE
Deci dupa cum ai vazut, Biblia poate fi comentata in fel si chip, de vreme si tu o faci, dar noi, care ne numim ortodocsi, avem certitudinea ca o intelegem corect, caci ne-a fost talmacita de Sfintii Parinti, de aceea pe ei nu-i comentam, ci le acordam intreaga incredere, ca unora pe care Dumnezeu ni i-a aratat placuti Lui...


Certitudinea ta este Credinta Oarba pe cind Isus vorbeste despre Credinta Vazatoare: crezi pentru ca stii si cunosti in ce crezi, si nu numai de dragul Credintei. Daca tu esti prea mic pentru Semnele Credintei, dar in micimea ta aminteste-ti pe Isus ingenunchiat in fatza lui Iuda, atunci indreaptati privirea catre Preotul tau, catre Preotul Preotului tau, etc. pina gasesti pe cel care-si dovedeste Credinta prin Faptele Sfinte ale Credintei. Daca nu gasesti nici unul pina in Virful Piramidei, poate ca tu nu esti chiar asa de mic cum ai crede... poate ca nici ei nu sunt chiar asa de mari cum ai crede... poate ca ar trebui atunci sa lepezi Dogma si sa cauti la Cel Mare, care S-a dovedit in Credinta Tatalui prin Semnele Credintei, si Care te poate inalta si pe tine... Daca nu gasesti pe nimeni vrednic de Sfintele Semne ale Credintei, cauta la Cel care le-a facut, El este Drept, nu Dogma ta...

QUOTE
Dar daca vrei cu adevaratSemnele Credintei in Biserica Ortodoxa, daca vrei sa vezi cum e preamarit Domnul la ortodocsi, citeste Vietile Sfintilor, si poate vei intelege ceva...


De ce sa nu citesc Evanghelia? Au facut Sfintii mai multe Semne decit Isus? Cum se face dar, ca in cautarea Credintei, totul in Ortodoxism este la timpul trecut? Cum se face ca Sfintele Semne sunt in Carte dar nu sunt printre noi?

Nu este evident ca Ortodoxismul este Fiul Risipitor care nu este vrednic de Tatal sau? Nu este evident ca Ortodoxismul este o Credinta Apusa de mult? Nu este evident ca nu s-a pastrat nimic din Credinta de odinioara? Nu este evident ca s-a pierdut cu totul Spiritul Crestin?

Eu nu neg Trecutul, fie acesta Ortodox sau Catolic, ci eu analizez Prezentul mizerabil, asa cum este. Datoria mea nu este sa citesc Vietile Sfintilor, si Evanghelia, ci sa sa urmez Vietile Sfintilor si Evanghelia. Gindeste-te cita Apa Sfintita ai sorbit pina acum, esti azi mai sus decit ieri? Este Iubirea din tine, azi, mai profunda decit ieri? Este Lumina din tine, cind incchizi ochii, mai stralucitoare decit ieri? Este Gindul tau mai gol de Ginduri Lumesti si mai plin de Ginduri Sfinte? Este Simtirea ta, azi, mai profunda decit ieri?

Nu crede Vorbele Goale si teoretice ale Dogmei peste evidenta Faptelor Concrete. Daca nu te vezi facind pasi inainte zilnic, nu esti pe Cale, indiferent ce sustine Dogma. Vezi ca Dogma te intareste zi de zi, urmeaz-o si mai asiduu. Daca vezi ca Dogma nu iti schimba Viata cu nimic, nici Cunoastere Sinelui, nici Iubirea Divina, nici Lumina Dumnezeiasca, nici Gindurile Sfinte, nici Simtirea Spirituala, atunci renunta la Dogma... si cauta Lumina... deoarece Isus ti-a promis-o fara nici o Dogma...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 29 Apr 2006, 08:00 AM
Mesaj #361


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Edinide
QUOTE
Datoria mea nu este sa citesc Vietile Sfintilor, si Evanghelia, ci sa sa urmez Vietile Sfintilor si Evanghelia. Gindeste-te cita Apa Sfintita ai sorbit pina acum, esti azi mai sus decit ieri? Este Iubirea din tine, azi, mai profunda decit ieri? Este Lumina din tine, cind incchizi ochii, mai stralucitoare decit ieri? Este Gindul tau mai gol de Ginduri Lumesti si mai plin de Ginduri Sfinte? Este Simtirea ta, azi, mai profunda decit ieri?

Nu crede Vorbele Goale si teoretice ale Dogmei peste evidenta Faptelor Concrete. Daca nu te vezi facind pasi inainte zilnic, nu esti pe Cale, indiferent ce sustine Dogma. Vezi ca Dogma te intareste zi de zi, urmeaz-o si mai asiduu. Daca vezi ca Dogma nu iti schimba Viata cu nimic, nici Cunoastere Sinelui, nici Iubirea Divina, nici Lumina Dumnezeiasca, nici Gindurile Sfinte, nici Simtirea Spirituala, atunci renunta la Dogma... si cauta Lumina... deoarece Isus ti-a promis-o fara nici o Dogma...

Ca sa le pot urma trebuie sa le citesc, nu? Sunt de acord, trebuie urmate, altfel, degeaba, daca nu exista progres. Ma alatur aici invitatie tale.
Dar tu ti-ai pus aceste intrebari? Cum faci, ce faci?
Cum se vede in viata ta si mai ales in mesajele tale progresul? Iti iubesti mai mult semenii? Esti mai intelegator cu ei, cu plapinzile fire ale credintei lor sau tragi de ele cu funia? Ca eu nu prea il vad, dar daca ma ajuti sa inteleg cu ce este mai bun Edinide de astazi fata de cel de acum 5 luni, sa zicem, o sa te cred ca ceea ce spui nu e doar teorie ci si practica.

Acest topic a fost editat de IoanV: 29 Apr 2006, 08:01 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 1 May 2006, 05:50 AM
Mesaj #362


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Ca sa le pot urma trebuie sa le citesc, nu? Sunt de acord, trebuie urmate, altfel, degeaba, daca nu exista progres. Ma alatur aici invitatie tale.

Depinde...

Exista Informare Spirituala si exista Practica Spirituala. Poti sa citesti din Carte ca Noua Porunca este Iubirea Aproapelui. Aceasta este Informare Spirituala. Pare clara si chiar evidenta, dar nu este. Acum, este o Cale catre dobindirea Iubirii Aproapelui, care vine numai prin Iubirea Divina, deoarece Omul de la el insusi, nu poate iubi Aproapele ca pe Sine. Aceasta este Practica Spirituala.

Ce vreau sa spun este ca trebuie sa citesti, cum spui tu, dar apoi trebuie si infaptuit. Daca Dogma spune, dar nu infaptuieste, degeaba spune, deoarece Evanghelia o spune mai bine decit Dogma o face. Deci, spunerea exista si fara Dogma.

Acum, urmeaza pasul urmator, dupa ce te-ai informat, este informatia ta corecta? Clopotel spune ca da, deoarece vine de la Sfintii Parinti. Aici Clopotel uita, si tu nu i-ai amintit, ca Mintuitorul o promite, nu Sfintii Parinti o promit: "Duhul Sfint, pe care-L va trimite Tatal, in Numele Meu, va va invata toate lucrurile, si va va aduce aminte de tot ce v-am spus Eu"

Deci, este citire, cum spui, si apoi este implinirea citirii, si apoi este confirmarea implinirii prin Duhul Sfint. Daca nu ai ajuns la confirmare, atunci fie citirea nu este buna, fie implinirea citirii nu este buna. Aici intervine ce am spus despre Dogma: iti aduce Implinirea, este buna, nu-ti aduce Implinirea, nu este buna. Nu lua judecata mea la modul gratuit, judeca singur.

QUOTE
Ca eu nu prea il vad (progresul), dar daca ma ajuti sa inteleg cu ce este mai bun Edinide de astazi fata de cel de acum 5 luni, sa zicem, o sa te cred ca ceea ce spui nu e doar teorie ci si practica.


Am avut un tzel de Pastele trecut de exemplu, am avut un tzel de Craciunul trecut, am avut un al tzel de Pastele acesta, si tot asa, mai inainte, si de acum inainte, pina la capatul pe care numai Dumnezeu il stie. Astept prima data de la mine mai inainte de astepta de la Fratele meu.

Tu mentionezi progresul, este acesta prezent sau nu in viata mea? Daca nu ar fi, cunoscut, simtit si palpabil, as avea un mare motiv de ingrijorare, deoarece stiu ca nu exista Limita Superiaora la ceea ce Omul poate aspira. Este acesta vizibil in comunicarea cu voi, cei de la Han? Cel mai bine pot raspunde altii, nu eu.

Dar aici se impune o precizare, legata de faptul ca Dragoste cu forta nu se poate... Unul nu-l poate obliga pe altul sa-l iubeasca... Nici Dumnezeu nu o face cu noi, Pacatosii si Mizerabilii... Daca eu sunt deschis cu Inima catre Dumnezeu, voi fi deschis si catre Aproapele meu, nu definit prin prisma Ritului, ci defint prin prisma Divinitatii Omului. De exemplu, vorbeam cu Clopotel despre post si dieta, si mi-a taiat-o scurt, nu pe motiv ca am spus ceva rau, ci pe motiv ca am spus ceva ce Dogma lui stie mai bine... eu, sa tac... Aceasta Intransigenta Religioasa nu este Iubire, ci este Orbire Religioasa, mai aproape de Satana decit de Dumnezeu. Aici devine evident ca la Clopotel nu poti ajunge decit prin Dogma, orice altceva fiind respins apriori, fara a realiza ca nu este nici macar Crestineste sau Evanghelic.

Ce vreau sa spun cu exemplul de mai sus, daca Inima ta este deschisa catre mine, felul in care iti percep prezenta este diferit fatza de cazul cind Inima ta nu este deschisa. Daca ai Inima deschisa catre mine, primesti de la mine mai mult decit daca n-o ai deschisa, si invers, chiar daca Iubirea mea pentru tine este una si aceeasi. Este ca si cum ai intinde cuiva un vas cu apa: unul isi inmoaie degetul si gusta; altul ia un caus de apa si o soarbe; altul ia vasul cu totul si se satura. Tu ai intins acelasi lucru, a fost primit in mod diferit...

Acest lucru nu se aplica numai intre Oameni, ci si in relatia Omului cu Dumnezeu. Daca Inima ta este deschisa catre Dumnezeu, ceea ce primesti de Sus este cu atit mai mult cu cit Inima ta isi sporeste capacitatea de a primi. Cu cit primesti mai mult de la Dumnezeu, cu atit esti capabil a primi mai mult de la Aproapele, si a da mai mult Aproapelui. Este cazul unui dar care nu poate fi facut cu fortza... Daca Aproapele nu capata nimic de la tine, fie nu-i dai, fie nu vrea sa primeasca, efectul este acelasi... Dragoste cu fortza, nu se poate, nici Dumnezeu nu a impus-o Omului...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 3 May 2006, 07:11 PM
Mesaj #363


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Edinide,
Probabil ca iti place sa vorbesti ca sa te asculti singur... Dar macar incearca sa ai o logica in ce spui...
QUOTE
Ce vreau sa spun este ca trebuie sa citesti, cum spui tu, dar apoi trebuie si infaptuit. Daca Dogma spune, dar nu infaptuieste, degeaba spune, deoarece Evanghelia o spune mai bine decit Dogma o face. Deci, spunerea exista si fara Dogma.

Ti-am mai explicat de o mie de ori si cred ca ti-am si desenat, ca Evenghelia este Dogma noastra... Asta pe de o parte...
Afirmatia ca "Dogma spune, dar nu infaptuieste" sau ca Evanghelia spune, dar nu infaptuieste, sunt anomalii ilogice, caci sarcina Evangheliei, a Dogmei, este doar sa spuna, iar a omului sa infaptuiasca... E chiar atat de greu de inteles un lucru elementar? Tu daca pui Evanghelia in sertar, infaptuiete ea ceva acolo? Pai si atunci ce tot vorbesti aici? Ce tu ai o dogma care infaptuieste ceva singura, fara om? Tu cand pui dogma ta in sertar face ea ceva acolo?
QUOTE
Acum, urmeaza pasul urmator, dupa ce te-ai informat, este informatia ta corecta?

Pai cum sa treci la pasul urmator de vreme ce vad ca nu l-ai trecut pe primul?!
QUOTE
Clopotel spune ca da, deoarece vine de la Sfintii Parinti.

Fals, mincinos si rau voitor ce spui tu aici... Eu niciodata nu am spus asta, ci am spus ca Dogma vine din Evanghelie, iar Sfanta Traditie, ne-a talmacit-o corect si ne indruma cum sa o punem corect in practica... Nu am spus niciodata ca Sfintii Parinti au facut Dogma, caci ea era deja facuta in Evanghelie si Sfintii Parinti nu au facut decat sa o inteleaga corect cu ajutorul Duhului Sfant si sa o puna in practica corect... Asta e tot... Data viitoare da copy-paste la ce am scris aici, daca nu esti in stare sa intelegi ce-ti spun, si nu mai baga de la tine ce nu am spus eu... sad.gif
QUOTE
Aici Clopotel uita, si tu nu i-ai amintit, ca Mintuitorul o promite, nu Sfintii Parinti o promit: "Duhul Sfint, pe care-L va trimite Tatal, in Numele Meu, va va invata toate lucrurile, si va va aduce aminte de tot ce v-am spus Eu"

Nu, aici aberezi tu ca am spus eu asta... Cand am spus eu ca Sfintii Parinti au promis ceva in sensul asta? Sfintii Parinti nu au facut decat sa ne arate practic, concret, ca tot ce spune Biblia e corect... Asta e ce am spus si sustinut eu, nu ce tot inventezi tu aici ca as fi spus... Imi e tare greu sa cred ca nu intelegi chiar nimic, si atunci nu-mi ramane decat sa repet ca esti de rea credinta... Tie chiar nu iti e frica de Dumnezeu de minti in halul asta? mad.gif Asa te invata aia din secta ta yoghino "crestina"?
QUOTE
De exemplu, vorbeam cu Clopotel despre post si dieta, si mi-a taiat-o scurt, nu pe motiv ca am spus ceva rau, ci pe motiv ca am spus ceva ce Dogma lui stie mai bine... eu, sa tac...

Eu ti-am spus sa taci ca vorbeai prostii dar te dadeai atotstiutor... Nu tu ai spus ca noi tinem post din principiu? Pai si nu era cazul sa-ti spun sa taci ca vorbesti prostii? Care ortodox adevarat tine post din principiu? Pai ce postul e cura de slabire?
De aceea ti-am zis ca e mai bine sa taci cand nu stii, decat sa sustii aberatii... Adica tu stii mai bine decat mine cum si de ce tin post nu-i asa?
QUOTE
Aici devine evident ca la Clopotel nu poti ajunge decit prin Dogma, orice altceva fiind respins apriori, fara a realiza ca nu este nici macar Crestineste sau Evanghelic.

Aha... adica tu spui minciuni si pe baza lor te apuci sa creezi scenarii, si vrei sa te si ascult nu-i asa? Ia spune tu adevarul si atunci putem avea un dialog normal si nu al surzilor...
Tu inca nu ai bine conturate nici macar notiunile de dogma si de practica crestineasca... Tu cand vezi burta unui om te gandesti ca automat dogma e de vina pentru burta lui, dar nu faci nici cel mai mic efort intelectual sa cercetezi daca acel om respecta sau nu dogma... Ok.. e prea greu pentru tine sa cerecetezi dogma ortodoxa, nu-i problema: intreaba, asculta si poate se va gasi cineva sa te lamureasca, dar nicidecum nu te apuca de povesti nemuritoare chiar pe topicul de Ortodoxie... Daca le spuneai povestile astea despre dogma ortodoxa budhistilor de pe topicurile budhiste, poate aia te-or fi crezand, dar asa?!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 4 May 2006, 05:54 AM
Mesaj #364


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Afirmatia ca "Dogma spune, dar nu infaptuieste" sau ca Evanghelia spune, dar nu infaptuieste, sunt anomalii ilogice, caci sarcina Evangheliei, a Dogmei, este doar sa spuna, iar a omului sa infaptuiasca...

Evident ca sunt cum spui, dar sensul lor nu era literal, cum ai luat-o tu, rezultind ilogica, ci este "dogma spune dar nu duce catre infaptuire", sau "dogma spune dar nu ofera o cale de implinire". Mai mult decit atit, Dogma spune contrar lui Isus Cristos, Dogma spune impotriva Evangheliei, si spune chiar impotriva propriilor "Sfinti". Dupa ce spune anumite lucruri bune, care sunt de altfel si in Evanghelie deci nu aduce nimic constructiv, spune apoi o graza de enormitati care nu mai Crestinesti nu sunt. Apoi, dupa ce face face un amalgam de Lucruri Bune-Rele, de afirmatii Crestine-Anticrestine, Dogma nici nu ofera o Cale de implinire a acelor Bune-Rele, ci ofera numai desartuciunea Ritualului, Idolatriei si Alchimiei. Rezultatul se vede peste tot la noi, un Popor care este Crestin cu Numele si este Anti-Crestin cu Fapta, Gindul si Simtirea.

QUOTE
QUOTE
Acum, urmeaza pasul urmator, dupa ce te-ai informat, este informatia ta corecta?

Pai cum sa treci la pasul urmator de vreme ce vad ca nu l-ai trecut pe primul?!


Clopotel, girul corectitudinii Informatiei Spirituale Crestine este pentru tine Zisele Omului, fara sa-ti apara gindul ca exista si Duhul Sfint. Menit a invata Omul, nu este Omul, cum Dogma ridica la rang de absolut, ci este D-zeu, prin Duhul Sfint. Asta a spus-o Fiul Tatalui. Intre Om si D-zeu nu exista Dogma, nici macar Biserica, nici macar Fiul, ci este numai Duhul Sfint, prin care Omul ajunge Una cu Aproapele, acesta fiind Fiul Tatalui, si prin care, Fiul Tatalui fiind, poate ajunge Una cu D-zeu. Biserica nu este Calea, nici Dogma nu este Calea, ci Fiul Tatalui este Calea.

Daca am ajuns aici, se pare ca Primul Pas l-am facut... Dogma se bazeaza pe faptul ca Omul trebuie sa o creada neconditionat, pe cind Omul trebuie sa ajunga a cunoaste de la Sine. Daca cunoaste de la altii, daca cunoaste din Evanghelie, daca cunoaste din Dogma, daca cunoaste din auzite, nu cunoaste nimic. Daca Omul nu poate ajunge sa cunosca de la Sine, atunci este bine cineva sa-l invete macar la nivel de informare, dar Dogma exceleaza in Informare Morala in loc de a promova Cunoasterea Spirituala.

Problema nu este ca eu nu am trecut primul pas, problema este ca Dogma nu l-a facut pe al doilea si nu o va face niciodata, rezultind Decaderea Spirituala in care se gaseste Poporul Roman.

QUOTE
Dogma, caci ea era deja facuta in Evanghelie si Sfintii Parinti nu au facut decat sa o inteleaga corect cu ajutorul Duhului Sfant si sa o puna in practica corect...


Tu te vei repeta, eu ma repet deja... Daca Dogma este corecta, unde sunt Sfintele Semne ale Credintei, nu vorbe goale, "dogma noastra este orto-doxa", ci Faptele, care sa fie mai stralucitoare decit Soarele, care sa fie auto-evidente pina la marginea Pamintului, sa vina Budistii sa se inspire din Spiritul Ortodoxiei, sa vina Hindusii sa-si improspateze Spiritualitatea lor, sa vina Musulmanii si sa se simta mai aproape de Dumnezeu, sa vina Catolicii si sa-si puna cenusa pe cap pentru ceea ce au pierdut, Omul in sine sa straluceasca de Lumina Spirituala care radiaza din el inspre ceilalti, Omul de rind sa faca Sfintele Semne ale Credintei lui, dovedind ca D-zeu este cu el la tot pasul, Miracolele sa insoteasca pe Ortodox oriunde merge, Ortodoxul sa fie desupra Legilor Substantei precum Isus a fost, Iubirea pe care o emana Ortodoxul sa inmoaie Inimile tuturor Catolicilor, iar Ortodoxul sa poarte Semnele Domnului pe Trupul sau ca dovada de Sfintenie...

Nu stiu cite am insirat mai sus, nu toate desigur, dar Scorul pe care-l marcheaza Ortodoxia este "N-0" adica "N la ZERO", in afara de Vorbe Goale, Ritual si Idolatrie, neexistind nici un Sfint Semn ca Ortodoxia este mai mult decit Apa de Ploaie. Aici, tare mi-ar place sa ma dovedesti mincinos, si sa-mi areti ca Scorul Ortodox este, daca nu N-N, cel putin N-1...

Deci, cum este Credinta Crestina pusa in Practica corect prin Dogma, cu un Score net de N-0...?

QUOTE
QUOTE
Clopotel spune ca da, deoarece vine de la Sfintii Parinti. 

Fals, mincinos si rau voitor ce spui tu aici... Eu niciodata nu am spus asta, ci am spus ca Dogma vine din Evanghelie, iar Sfanta Traditie, ne-a talmacit-o corect si ne indruma cum sa o punem corect in practica...


Poate ca n-ai spus-o direct, dar ai lasat sa se inteleaga, n-a fost Litera dar a fost Spiritul tau, si undeva ai afirmat ca "Dogma este in fara oricarei dezbateri", deci Tabu...

QUOTE
Sfintii Parinti nu au facut decat sa ne arate practic, concret, ca tot ce spune Biblia e corect... Asta e ce am spus si sustinut eu, nu ce tot inventezi tu aici ca as fi spus... Imi e tare greu sa cred ca nu intelegi chiar nimic, si atunci nu-mi ramane decat sa repet ca esti de rea credinta...


Nu sunt capabil de Rea-Credinta... daca asa pare, nu pot decit sa-ti spun ca nu este asa... Daca astepti ca Sfinti Parinti sa-ti confirme Biblia, ti-a scapat esenta! Uite ce ar trebuie sa faca Sfintii tai: sa-ti demonstreze, prin Faptele Credintei lor, ca ei au gasit Calea Adevarata catre Spiritul Crestin. Iar aceasta sa nu fie o Demonstratie Exibitionista, ci sa fie o invatatura pentru tine, ca si tu sa devii Sfint ca si ei. Prin urmare, nu conteaza Sfintenia Sfintilor, nici un pic, ci conteaza lipsa noastra de Sfintenie. Dogma in schimb, se prosterneaza la cit de Sfinti au fost Sfintii, fara sa vada cit de mizerabili noi suntem. Dogma nu se ocupa de a ne inalta pe noi, ci se ocupa de a-i inalta pe cei care sunt inaltati oricum. Tot asta iti repet, nu conteza pentru noi Nivelul Spiritual la care a ajuns Nicolae, ci conteza Mizeria Spirituala in care noi ne zbatem. Dogma, ridica Ode in loc de a ridica Omul, pentru ca Dogma nu-ti ofera o Cale Spirituala, ci ofera Ritual, Idolatire si Alchimie. Aceste nu sunt Calea, ci sunt Poticnirea Omului pe Cale.

QUOTE
Pai si nu era cazul sa-ti spun sa taci ca vorbesti prostii? Care ortodox adevarat tine post din principiu? Pai ce postul e cura de slabire?


ok, spune-mi tu care sunt Coordonatele Postului Ortodox: 1), 2), 3).... Eu am sa fac o statistica, la citeva Biserici Ortodoxe, si am sa-ti indic Datele Reale culese din teren. Apoi, vom continua aceasta discutie.

QUOTE
De aceea ti-am zis ca e mai bine sa taci cand nu stii, decat sa sustii aberatii... Adica tu stii mai bine decat mine cum si de ce tin post nu-i asa?


Nu pot sa spun ca stiu mai bine decit tine de ce tu tii Post, dar poate ca stiu de ce ar trebui Omul sa tina Post. Apoi, masura in care te incadrezi in Rostul Postului (care este mai vechi decit... Dogma, chiar mai vechi decit Isus... chiar mai vechi decit Budha... chiar mai vechi decit Moise... deci, Dogma este ultimul venit pe terenul Postului...) Prin urmare, nu se cade sa i-o retezi cuiova care vorbeste despre Post, chiar daca vorbesti cu un Mormon... sau cu un Budist... care de multe ori dovedesc ca cunosc despre Post mai mult decit Sapte Popi Ortodocsi la un loc... Fara a-i cunoaste Dogma in amanunt, admir pe un Popa Tibetan care se dovedeste un Ascet dar nu pot spune aceasta despre nici unul dintre Popii Ortodocsi pe care-i cunosc personal, poate ca exista, dar nu sunt regula... De asemenea, nu cunosc pe nimeni sa aiba o parere deosebita despre Popii Ortodocsi, dar stiu multa lume care admira pe Popii Hindusi de exemplu... Tu, dovedeste-ma mincinos... Si asta n-o spun spre defaimare, ca se defaimeaza singuri mai bine decit o pot eu face, ci o spun spre constatare si indreptare...

QUOTE
Daca le spuneai povestile astea despre dogma ortodoxa budhistilor de pe topicurile budhiste, poate aia te-or fi crezand, dar asa?!


Clopotel, eu iti spun Realitatea observata pe viu indiferent care dorintele mele ar fi, Lumea vorbeste despre Budism, dar in acelasi timp Lumea nu vorbeste despre Ortodoxism. Lumea este atrasa de primul, chiar Pagin fiind, si nu este atrasa de al doilea, chiar "Crestin" fiind. Este oare Puterea lui Budha mai mare decit Puterea lui Isus? Nu este, nici macar Budha nu ar sustine-o... Atunci? Iti spun eu: Budismul abunda de Spiritualitate, Ortodoxismul a eliminat cu fortza orice fel de Spiritualitate din Crestinism, reducind Crestinismul la Moralitate Mozaica. Ortodoxismul este astfel searbad de orice Spiritualitate, pe cind Budismul este plin de Spiritualitate, chiar daca nu pe Calea Fiului, desi nu este departe de aceasta.

Asa, daca vorbesti cu un Credincios Budist, are o multime de argumente pentru Credinta lui. Daca vorbesti cu un Credincios Ortodox, Doamne fereste, nici nu stie ce inseamna "Orto-Dox"... eventual, "Crede si nu cerceta..." Este Sub-Educatie Spirituala promovata de Sistemul Popesc in sine, care domneste prin Puterea Ignorantei. De aceea ti-am mai spus, Ceasul Ortodoxiei a sunat de mult... este numai o chestiune de timp... Acum 20 de ani, 85% din Romani erau declarati Ortodocsi. Azi, fericit sa fii cu 75%. Miine, citeste mai sus.

Sa nu crezi ca am ceva cu Ortodoxismul. Multe din ce spun aici, se aplica si Catolicismului, desi cumva, in afara Structurii Satanice, pare mai breaz decit Ortodoxismul, deoarece exista acolo Dialog al Credintei, exista Innoire si exista Evolutie, toate absente in Ortodoxism care si-a atins Perfectiunea Dogmatica prin vot democratic in secolele IV-V... Multe se aplica si Anglicanilor, care sunt numai o Secta Catolica de fapt. Abia Reformatii si Baptistii incearca sa regaseasca Spiritul Crestin, dar nu cu incredere deplina ci cu pasi mici si sovaitori, doar abia s-au desprins de Dictonul Ignarantei si ei.

Eu ce doresc de la tine este sa ma dovedesti mincinos, prin Elevarea Spirituala in Numele Fiului la care sa ajungi prin Dogma Ortodoxa. Cind vei ajunge acolo, cercul va fi inchis...

Acest topic a fost editat de edinide: 4 May 2006, 06:02 AM


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 4 May 2006, 03:44 PM
Mesaj #365


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Edinide,
QUOTE
Evident ca sunt cum spui, dar sensul lor nu era literal, cum ai luat-o tu, rezultind ilogica, ci este "dogma spune dar nu duce catre infaptuire", sau "dogma spune dar nu ofera o cale de implinire".

Poate dogma yoghino "crestina" nu duce la mantuire sau la implinire cum spui tu... Ortodocsii stiu sigur ca Ortodoxia este calea dreapta si adevarata catre Dumnezeu, si au si dovezi concrete in sensul asta... De ex. miile de Sfinti care s-au mantuit prin Ortodoxie...
QUOTE
Mai mult decit atit, Dogma spune contrar lui Isus Cristos, Dogma spune impotriva Evangheliei, si spune chiar impotriva propriilor "Sfinti".

De cel putin un an vorbesti aiurea aceeasi placa... Tot de atunci, eu iti tot cer sa spui concret unde anume spune dogma ortodoxa ceva impotriva lui Iisus? Da un numar de capitol ceva... Hai sa discutam la concret, daca ai nelamuriri, dar nu da cu pietre aiurea... Apoi cum sa vorbeasca impotriva propriilor Sfinti, cand acei Sfinti au reusit sa se mantuiasca si datorita Ortodoxiei, careia i-au urmat indemnurile...
QUOTE
Dupa ce spune anumite lucruri bune, care sunt de altfel si in Evanghelie deci nu aduce nimic constructiv, spune apoi o graza de enormitati care nu mai Crestinesti nu sunt.

Bla ....blauri... spune concret un articol din dogma ortodoxa care zice ce zici tu ca zice..
QUOTE
Menit a invata Omul, nu este Omul, cum Dogma ridica la rang de absolut, ci este D-zeu, prin Duhul Sfint.
Este o minciuna ce spui tu aici... Dogma Ortodoxa nu spune ce zici tu... Repet... da citatul inainte de a face o afirmatie mincinoasa... Evident ca nu ai ce, ca nu exista...
QUOTE
Intre Om si D-zeu nu exista Dogma, nici macar Biserica, nici macar Fiul, ci este numai Duhul Sfint,

Pai si atunci Evanghelia pentru cine e daca nu pentru om, ca sa-L invete cum sa ajunga la Dumnezeu?
QUOTE
Biserica nu este Calea, nici Dogma nu este Calea, ci Fiul Tatalui este Calea.

Pai mai sus ai zis ca nu e nici Fiul Omului ! Stiu.. minciuna are picioare scurte....
QUOTE
Daca am ajuns aici, se pare ca Primul Pas l-am facut...

Pai nu se pare, sigur nu l-ai facut...
QUOTE
Daca Omul nu poate ajunge sa cunosca de la Sine, atunci este bine cineva sa-l invete macar la nivel de informare, dar Dogma exceleaza in Informare Morala in loc de a promova Cunoasterea Spirituala.

Am inteles... acum esti si critic de dogme, mai ales cand nu le cunosti... Si cine e ma rog acel cineva care sa vina sa-l informeze? Cumva vreun yoghin "crestin"? Intamplator il cheama Edinide, nu-i asa?
QUOTE
Problema nu este ca eu nu am trecut primul pas, problema este ca Dogma nu l-a facut pe al doilea si nu o va face niciodata, rezultind Decaderea Spirituala in care se gaseste Poporul Roman.

Pai daca tu nu ai facut primul pas nici nu ai cum sa-ti dai seama cati pasi au facut altii...
QUOTE
Daca Dogma este corecta, unde sunt Sfintele Semne ale Credintei, nu vorbe goale, "dogma noastra este orto-doxa", ci Faptele, care sa fie mai stralucitoare decit Soarele
Exact.. asta iti tot repet de peste un an... Citeste Vietile Sfintilor, mergi la manstiri si cerceteaza calugarii care petrec in post si rugaciune, citeste chiar si putinele exemple care le-am dat eu pe acest topic, si multe altele de prin alte parti... Orb sa fii si sa nu vezi nici lumina soarelui, dar pe acestea ar trebui sa le vezi...caci sunt cu adevarat mai stralucitoare decat Soarele...
Evident, ca te-am rugat sa dai si tu macar un singur exemplu de Semne de Credinta din ce faci tu, sau macar vreunul din secta ta, de vreme ce le cereti de la altii... Evident ca ai tacut malc... In schimb pui placa ca tocmai aia care le fac, nu le fac...
QUOTE
care sa fie auto-evidente pina la marginea Pamintului, sa vina Budistii sa se inspire din Spiritul Ortodoxiei, sa vina Hindusii sa-si improspateze Spiritualitatea lor, sa vina Musulmanii si sa se simta mai aproape de Dumnezeu, sa vina Catolicii si sa-si puna cenusa pe cap pentru ceea ce au pierdut,

Stai linistit... Sfintii Ortodocsi nu se ocupau cu exhibitii ca fachirii tai, sa se hlizeasca lumea la ei... Ortodocsii se feresc de slava desarta... repet citeste Vietile Sfintilor, si poate intelegi cate ceva...
QUOTE
Nu stiu cite am insirat mai sus, nu toate desigur, dar Scorul pe care-l marcheaza Ortodoxia este "N-0" adica "N la ZERO", in afara de Vorbe Goale, Ritual si Idolatrie, neexistind nici un Sfint Semn ca Ortodoxia este mai mult decit Apa de Ploaie.
Vorbele astea hulitoare cand vin de la un sectar sunt incurajatoare pentru ortodocsii care isi cunosc dogma... Diavolul cand nu reuseste sa razbeasca omul credincios lui Dumnezeu, se apuca sa-l amageasca ca nu face bine ce face... Asta e semnul ca de fapt face foarte bine... Ce nu-i place diavolului sigur ii place lui Dumnezeu...

Lasand la o parte ca nici diavolul nu poate sa faca faptele ce i le reproseaza ortodoxului ca nu le face... Daca tu zici ca le face: prezintani-le...

QUOTE
Aici, tare mi-ar place sa ma dovedesti mincinos, si sa-mi areti ca Scorul Ortodox este, daca nu N-N, cel putin N-1...
Pai nu e nevoie de nici cel mai mic efort din partea mea.... Realitatea este evidenta, pe de o parte ca e clar si evident ca esti mincinos, si hulitor, iar pe de alta parte, faptele Sfintilor vorbesc de la sine...
QUOTE
Deci, cum este Credinta Crestina pusa in Practica corect prin Dogma, cu un Score net de N-0...?

Scoruriel astea sunt la fotbal... Ortodocsii nu fac pe microbistii, cu asta se ocupa yoghinii tai asa zis crestini care-si numara flotarile in cap, despre ortodocsi vorbesc chiar faptele infaptuite intre ei, de ai lor...
QUOTE
QUOTE
QUOTE
Clopotel spune ca da, deoarece vine de la Sfintii Parinti. 

Fals, mincinos si rau voitor ce spui tu aici... Eu niciodata nu am spus asta, ci am spus ca Dogma vine din Evanghelie, iar Sfanta Traditie, ne-a talmacit-o corect si ne indruma cum sa o punem corect in practica...

Poate ca n-ai spus-o direct, dar ai lasat sa se inteleaga, n-a fost Litera dar a fost Spiritul tau, si undeva ai afirmat ca "Dogma este in fara oricarei dezbateri", deci Tabu...

Pai si ce are asta cu ce ai afirmat tu ca am spus eu? Dogma este intr-adevar in afara oricarei dezbateri privitoare la adevarul ei, caci acest adevar este de la Dumnezeu, si care este omul, decat acela manat de diavol, sa-L contrazica pe Dumnezeu?
QUOTE
Nu sunt capabil de Rea-Credinta... daca asa pare, nu pot decit sa-ti spun ca nu este asa...

rofl.gif Ortodocsii cunosc strategia, doar Mantuitorul ne-a prevenit ca diavolul se transforma in inger de lumina ca sa ne amageasca... Sigur minciunile astea si hulele tale nu sunt de rea credinta, sunt din iubire de aproapele... cum sa nu...
QUOTE

Daca astepti ca Sfinti Parinti sa-ti confirme Biblia, ti-a scapat esenta! Uite ce ar trebuie sa faca Sfintii tai: sa-ti demonstreze, prin Faptele Credintei lor, ca ei au gasit Calea Adevarata catre Spiritul Crestin.

PAi mi-au demosntrat-o si inca cu mult peste cat era nevoie...
QUOTE
Iar aceasta sa nu fie o Demonstratie Exibitionista,

Pai ti-am spus ca ortodocsii nu se ocupa cu exhibitii ca fachirii sau yoghinii... Ca nu le place deloc slava desarta... Dar daca vei citi vietile Sfintilor, vei vedea ca cel mai smecher fachir de-al tau, e mic copil pe langa oricare Sfant al lui Dumnezeu cel Adevarat...
QUOTE
Dogma in schimb, se prosterneaza la cit de Sfinti au fost Sfintii, fara sa vada cit de mizerabili noi suntem.

Iarasi fals... in primul rand tu trebuie sa-ti vezi nimicnicia, ca sa te smeresti si sa asculti la ce spune Dumnezeu... Dogma reda cuvintele lui Dumnezeu si te invata ce sa faci ca sa te ridici...
QUOTE
Dogma nu se ocupa de a ne inalta pe noi, ci se ocupa de a-i inalta pe cei care sunt inaltati oricum
.
Aici vorbestiu despre yoga ta asa zis crestina, de aceea esti off topic aici.. Mergi pe topicul de yoga "crestina" si striga asta acolo in gura mare...
QUOTE
QUOTE
Pai si nu era cazul sa-ti spun sa taci ca vorbesti prostii? Care ortodox adevarat tine post din principiu? Pai ce postul e cura de slabire?

ok, spune-mi tu care sunt Coordonatele Postului Ortodox: 1), 2), 3).... Eu am sa fac o statistica, la citeva Biserici Ortodoxe, si am sa-ti indic Datele Reale culese din teren. Apoi, vom continua aceasta discutie.

Despre postul ortodox adevarat, am scris destul chiar si pe acest topic... Chiar si sfaturile Sfantului Episcop Ioan, pe care vad ca nu le-ai citit... Foarte rau ai facut.. E bine sa le spui si yoghinilor tai...
In ceea ce privesc statisticile tale, pe mine nu ma intereseaza... Pe mina ma intereseaza doar sa discut despre dogma, ce spune ea, si nu ce fac oamenii cu dogma... Cand vreau sa invat matematica, eu nu ma uit sa vad cati premianti sunt si cati repetenti sunt la matematica... Aceasta nu este relevant deloc in ceea ce priveste adevarul matematicii, si nu ma ajuta in practica cu nimic... Daca faceai aceste statistici chiar si pe vreamea lui Iisus tot irelevant era... Ba mai mult, noi stim ca poarta Raiului e foarte stramta.. Dumnezeu a spus... Asa ca statisticile tale impartele yoghinilor tai asa zis crestini, ca pe ortodocsi nu vad de ce i-ar interesa...
QUOTE
QUOTE
De aceea ti-am zis ca e mai bine sa taci cand nu stii, decat sa sustii aberatii... Adica tu stii mai bine decat mine cum si de ce tin post nu-i asa?

Nu pot sa spun ca stiu mai bine decit tine de ce tu tii Post, dar poate ca stiu de ce ar trebui Omul sa tina Post.

Pai daca nu stii atunci de ce afirmi ca postul la ortodocsi e din princiupiu? Nu e normal intai sa intrebi si apoi daca mai ai ce , sa vorbesti?
QUOTE
Prin urmare, nu se cade sa i-o retezi cuiova care vorbeste despre Post, chiar daca vorbesti cu un Mormon... sau cu un Budist... care de multe ori dovedesc ca cunosc despre Post mai mult decit Sapte Popi Ortodocsi la un loc...

Ti-am retezat doar elanul de a mai spune minciuni, ca ai plecat de la faptul ca ortodocsii nu tin post, si cand ai vazut ca totusi tin, ai afirmat ca-l tin din principiu, si acum vii si incerci sa ne inveti cum ar trebui sa tii post in stil yoghin "crestin" ... No thanks, decat daca imi arati un asa zis yoghin crestin de-al tau, ca a ajuns intr-o treapta mai inalta a postului decat Sfantul Episcop Ioan, care a trait chiar in Romania, si de care am vorbit cateva posturi mai sus...Si mai mult, ca acel post este inchinat lui Dumnezeu si e facut cu binecuvantare si nu ca performanta... Daca nu esti in stare sa tii un astfel de post, atunci e mai bine sa iei un carnetel si sa asculti ce spune acest Sfant sau alti Sfinti Ortodocsi despre Post...
QUOTE
Tu, dovedeste-ma mincinos...

Pai te-ai dovedit tu singur... eu nu mai e cazul sa fac nimic... Minciuna are picioare scurte...
QUOTE
Clopotel, eu iti spun Realitatea observata pe viu indiferent care dorintele mele ar fi, Lumea vorbeste despre Budism, dar in acelasi timp Lumea nu vorbeste despre Ortodoxism. Lumea este atrasa de primul, chiar Pagin fiind, si nu este atrasa de al doilea, chiar "Crestin" fiind.

Si ce are de-a face asta cu adevarul dogmei Ortodoxe... Tu nu vezi care este tendinta lumii? Sa mearga spre satana si nu spre Dumnezeu.. Tu nu vezi cate secte au aparut ca ciupercile dupa ploaie? Secta ta cum a aparut asa din neant? Nu tot un imbold diavolesc sta la baza ei? Pai vezi? Daca mergi prin oras, ce se vinde si se cauta cel mai mult? Pornografii si alte decaderi sufletesti si trupesti... Iar cartile care vorbesc de Dumnezeu putrezesc pe rafturi si sunt o afacere proasta pentru editori...
Si atunci tu ce-mi vorbesti mie reclama budhismului fata de ortodoxism? Bruce Lee, Jackie Chan si altii nu se bateau in manastirile ortodoxe ci in cele budhiste... Calugarul ortodox se roaga pentru aproapele, este in LEgea Iubirii si nu se antreneaza la greu ca sa invete sa ucida mai eficient... Pe ecranul comercial de astazi, ce da mai bine: un calugar ortodox, rugandu-se in tacere ore in sir in genunchi sau un calugar tibetan sau budhist care arunca foc pe gura si manuie doua sabii deodata omorand la gramada in stanga si in dreapta?
QUOTE
Este oare Puterea lui Budha mai mare decit Puterea lui Isus? Nu este, nici macar Budha nu ar sustine-o... Atunci? Iti spun eu: Budismul abunda de Spiritualitate, Ortodoxismul a eliminat cu fortza orice fel de Spiritualitate din Crestinism,
Ihi.. cum sa nu.... de atat cata spiritualitate cata este in budhism, sa ii inveti tu pe yoghinii tai... Lasa-ne pe noi cu Iisus, ca ne-om descurca noi cu El...
QUOTE
Asa, daca vorbesti cu un Credincios Budist, are o multime de argumente pentru Credinta lui.

Desigur... desigur... a invatat sasi treaca limba si pe lama unei sabii incinse in foc, asa cum am vazut pe o caseta despre calugarii budhisti... Tu crezi ca asta e pe placul lui Iisus sau al lui satana? Ok.. aici e topicul despre ortodoxie si nu despre alte religii...
QUOTE
Sa nu crezi ca am ceva cu Ortodoxismul.

O nu... desigur nu...
QUOTE
Multe din ce spun aici, se aplica si Catolicismului, desi cumva, in afara Structurii Satanice, pare mai breaz decit Ortodoxismul,

Numai secta ta yoghino "crestina" e perfecta... Nu ai nici un cuvant de critica, numai de lauda... Dar de faptele lor nu am vazut nimic pe topicul tau... Eu de bine de rau, si altii, am mai scris pe aici cate ceva despre ce au facut ortodocsii, tu... ?
QUOTE
Eu ce doresc de la tine este sa ma dovedesti mincinos,

Eu?! Pai ce am eu cu tine? Vad ca te-ai dovedit tu singur mai mult decat mincinos... Eu chiar nu puteam sa o fac asa de bine ca tine, nici daca ma chinuiam....
Ok... Sa revenim la Ortodoxie si sa lasam yoga ediniana pentru topicul lui...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 5 May 2006, 06:07 PM
Mesaj #366


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Cand vreau sa invat matematica, eu nu ma uit sa vad cati premianti sunt si cati repetenti sunt la matematica... Aceasta nu este relevant deloc in ceea ce priveste adevarul matematicii, si nu ma ajuta in practica cu nimic...


Exista Matematica, care este in afara discutiei, cum spui, si apoi exista Scoli Matematice si exista Metode Matematice care nu mai sint in afara discutiei. Credinta Crestina nu este de vina pentru esecul Omului de a o dobindi, dar o anumita Confesiune Crestina poate fi de vina pentru esecul acelui Credincios.

De exemplu, in Ortodoxism, Popa merge la Biserica si-si tine slujba lui dupa carte, fara a scapa un singur rind, fie ca se afla in Biserica o singura baba evlavioasa sau nici una sau o mie dintre ele. Ca e una sau o mie, in Ortodoxism nu exista Dialog Spiritual, nu exista Educatie Spirituala, nu exista nimic in afara Ritualului Ortodox gol de continut, nu exista participare a mirenilor, nu exista chemare catre participare, nu exista nimic. Ortodoxia este asa:
- Popa face un ritual pe care l-a invata in scoala
- Mireanul este un spectator la Ritualul Popesc
- Popa si Ritualul sunt repsonsabile pentru Mintuirea Mireanului
- Dialogul Spiritual este Monolog Popesc numit Predica
Dupa ce merge la Biserica de mii de ori, Ortodoxul nu este mai aproape de Spiritualitate decit in prima zi cind s-a ratacit pe acolo.

Aceasta este toata esenta, o Confesiune Crestina lipsita de Spiritualitate, lipsita de Educatie Spirituala, lipsista de Dialog Spiritual, dominata de Dogma, Ritual si Idolatrie care sunt Tabu in fatza Credinciosilor.

Ca exista Manastiri, exista... ca exista Calugari, exista... ca exista Traditie, exista... ca exista Spiritualitate in Parohiile Ortodoxe, NU EXISTA! Pur si simplu, Spiritualitate Ortodoxa nu exista, in afara unei Moralitati de factura Lumeasco-Bisericeasca, cu nimic mai buna decit pe vremea lui Moise sa zicem.

Du-te intr-o casa tipic Ortodoxa si incearca a abordezi tema Credintei... du-te in a doua casa, aleator, si incearca acelasi lucru... du-te in a mia caza tipic Ortodoxa... pe urma, vom continua discutia...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 5 May 2006, 06:13 PM
Mesaj #367


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



Clopotel,
Exista vre-o carte numita "Dogma Ortodoxa", care sa fie general recunoscuta, care sa fie "Dogma" in sine? Sau este numai colectie de carti si traditie, slab legate intre ele? Eu am una numita "Credinta Ortodoxa" de IPS Daniel - 2003, in ce masura ar fi specifica pentru "Dogma Ortodoxa", sau relevanta, sau recunoscuta?


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 6 May 2006, 11:12 PM
Mesaj #368


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Edinide,
QUOTE
Ca e una sau o mie, in Ortodoxism nu exista Dialog Spiritual, nu exista Educatie Spirituala, nu exista nimic in afara Ritualului Ortodox gol de continut, nu exista participare a mirenilor, nu exista chemare catre participare, nu exista nimic.

Fals... Ce spui arata doar neputinta ta de a vedea adevarul... Exista educatie spirituala in Biserici si Manastiri... Se fac cateheze in multe locuri, acolo se explica Biblia si se pun intrebari...Si exista o larga participare a credinciosilor atat la aceste cateheze cat si la multe alte lucruri organizate de Biserica... Tu nu te lua dupa secta ta asa zis yoghino crestina ca iata in ce prapastii de arunca...
QUOTE
- Mireanul este un spectator la Ritualul Popesc

Asta o fi la secta voastra, aici e topicul de Ortodoxie si e fals ce spui tu fata de ortodocsi... Care ortodox adevarat se duce la Biserica ca spectator? Cei pe care-i vezi tu ca se duc ca turistii pe la manastiri, aceia nu sunt ortodocsi adevarati, dupa mine, caci nu te poti duce ca turist in casa lui Dumnezeu ci doar ca sa te rogi si sa petreci cu El...
QUOTE
Dupa ce merge la Biserica de mii de ori, Ortodoxul nu este mai aproape de Spiritualitate decit in prima zi cind s-a ratacit pe acolo.
Tu esti un bun exemplu in acest sens... Desigur padure fara uscaturi nu exista, de aceea nu e bine sa generalizam...
QUOTE
Aceasta este toata esenta, o Confesiune Crestina lipsita de Spiritualitate, lipsita de Educatie Spirituala, lipsista de Dialog Spiritual, dominata de Dogma, Ritual si Idolatrie care sunt Tabu in fatza Credinciosilor.

Asta sa le-o spui sectantilor tai, aici esti offtopic, pentru ca ce spui nu are legatura cu Ortodoxia si nici cu dogma ortodoxa...
QUOTE
Ca exista Manastiri, exista... ca exista Calugari, exista... ca exista Traditie, exista... ca exista Spiritualitate in Parohiile Ortodoxe, NU EXISTA!
Altii spun ca nici Dumnezeu nu exista, asa ca ce sa mai ma mir de tine ca nu vezi nimic...
QUOTE
Du-te intr-o casa tipic Ortodoxa si incearca a abordezi tema Credintei... du-te in a doua casa, aleator, si incearca acelasi lucru... du-te in a mia caza tipic Ortodoxa... pe urma, vom continua discutia...

Desi, eu nu ma consider un ortodox bun, totusi de multe ori discut cu musafirii mei si teme religioase... care e problema... Orice ortodox adevarat poate discuta cu oricine doreste despre credinta si despre ce doreste el... E democratie si face omul ce dorete in casa lui... Ce ai tu cu el sa-l judecai ce face in propria lui ograda?!
QUOTE
Clopotel,
Exista vre-o carte numita "Dogma Ortodoxa", care sa fie general recunoscuta, care sa fie "Dogma" in sine? Sau este numai colectie de carti si traditie, slab legate intre ele? Eu am una numita "Credinta Ortodoxa" de IPS Daniel - 2003, in ce masura ar fi specifica pentru "Dogma Ortodoxa", sau relevanta, sau recunoscuta?
A...ai si tu o carte despre ortodoxie si te dai si expert... Eu am vreo 450 de lucrari despre Ortodoxie in Biblioteca, si sunt inca departe de a incepe sa invat cate ceva... Si asta nu pentru ca acele lucrari nu ar fi bune si cuprinzatoare, el sunt foarte bune si lamuritoare, dar eu sunt mai lenes din fire...
Tu daca vrei sa intelegi ceva din Ortodoxie, si daca vrei sa urmezi sfatul meu, citeste cu atentie urmatoarele lucrari, eventual in aceasta ordine:
- Sfanta Scriptura, insclusiv Vechiul Testament, nu cum face secta ta yoghino crestina ca il da la o parte, ca si ce este acolo tot de la Dumnezeu este
- Vietile Sfintilor, toate volumele ideal - in total cred ca sunt vreo 5000 de pagini
- Sfanta Scriptura din Nou, ca sa vezi cat de deparet erai tu de adevar...
- Filocalia, Patericul
- Invatatura de Credinta Crestin Ortodoxa - lucrare de baza dupa mine - editata de Institutul Biblic si de Misiune al BOR
- Teologia Dogmatica si Simbolica
- Liturgica Teoretica
- Liturgica Speciala
- Tipic Bisericesc
- Citeste Parintele Cleopa, are multe lucrari, printre care:Calauza in Credinta Ortodoxa si Indrumari Duhovnicesti pentru Vremelnicie si Vesnicie si Lumina si faptele Credintei si Despre Vise si vedenii
- Neaparat trebuie citita de orice ortodox, lucrarea : Sfantul Serafim de Sarov de Arhimandrit Lazarus Moore, ucenicul sau
- Din lucrarile Sfintilor: Grigorie Palama, Simeon Noul Teolog, Ioan Damaschin, Ioan Gura de Aur, Isaac Sirul, Ioan Scararul cu a sa lucrare nemaipomenita Scara Raiului etc etc

Citeste macar cateva din astea si daca sunt probleme, spune aici ce nu intelegi si poate se gaseste cineva sa te lamureasca...
Dar sa te apuci sa hulesti fara sa ai habar e de-a dreptul jenant... hh.gif

Apoi pe alt topic am vazut ca ai scris o aberatie mai mare ca tine:
QUOTE
Am mai intilnit niste Lucrari Popesti, de factura Ortodoxa, conform carora Eva si-ar fi pierdut virginitatea in relatia su "Sarpele"... oricine o fi fost si acel Sarpe... dupa care l-ar fi ademenit si pe Adam... Daca pe ideea asta pedalezi, esti departe de Adevar, deoarece Pacatul Ancestral nu este un contact sexual...
Si zici ca nu esti mincinos nu-i asa? Unde ai citit tu asta?: da lucrarea si capitolul unde se spune asa ceva intr-o lucrare ortodoxa, daca zici ca nu esti mincinos... Stiu ca nu o sa fii in stare sa faci nimic, dar macar eu am incercat...
Sau pe un alt topic, o tampenie din nou mai mare ca tine:
QUOTE
Uita-te la Liturghia Ortodoxa, nimeni nu stie ce se intimpla acolo, decit Popa, care nici el nu stie de fapt, foloseste niste "formule magice" care nu sunt pentru urechile profanilor, le rosteste pe glas scazut, ca sa nu fie auzite de Credincios, si "in taina" numai de ei Popii "stiuta", ca sa-si realizeza alchimia lui a substantei. Este sau nu ocult?
rofl.gif Stii cum se spune in popor: prostu nu intelege dar le potriveste, ...cazul tau nici macar poporul nu l-a intalnit de vreme ce nici macar nu le potrivesti... Pai mai Edinide, stii tu ce spune Preotul la Sfanta Liturghie? Nu stii ca ai spus mai sus.... Pune mana pe carte si citeste... Preotul spune rugaciuni, si Psalmii, in special Psalmul 50... Asta spune el, iar cand spune cu glas mai scazut, nu e pentru ca sa nu auda credincioasii rofl.gif ,asta e tipic celor cu putina intelegere ca tine, ci ca atunci strana face diferite cantari... In fapt in orice Indrumator Liturgic este descris in detaliu cum decurge Sfanta Liturghie si ce spune preotul sau toti cei de fata... Nu e nici un secret.. Nicidecum "formule magice" rofl.gif ... pai tu te crezi la secta ta sa avem de-a face cu vrajitorii in Biserica?!... Ba mai mult, cele mai rele vrajitoare (fie ca-as albe negre sau de care-or mai fi, ca toate-s la fel), care folosesc tot cuvinte marete cum ar fi chakrele tale, si o dau cu somaticul in fata spiritualului, cu care tot ii dai in sus si-n jos, dar s-a vazut clar ca nici despre alea nu ai habar mai mult decat de Ortodixie, ei bine, cum spuneam, si acelea se duc si saruta mana preotului si stau in genunchi in fata lui, aratand clar prin aceasta ca puterea lor diavoleaca piere in fata Harului lui Dumnezeu din preot...
Este adevarat ca exista o parte a Sfintei Liturghii unde nu pot fi de fata decat credinciosii, adica cei ce au primit Sfantul Botez. In acea parte se savarsesc Sfintele Taine, si aici nu au voie sa ramana nici sectarii si nimeni care nu este credincios. Acest moment incepe cu ectenia:" Cati sunteti credinciosi, iara si iara cu pace Domnului sa ne rugam" - si tine pana la sfarsitul Sfintei Liturghii...
Asa ca pune mana si invata cate ceva despre Ortodoxia si nu vorbi hule impotriva ei, caci hulesti pe Dumnezeu, ...altfel ramai mut...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 6 May 2006, 11:26 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 8 May 2006, 03:54 AM
Mesaj #369


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Tu daca vrei sa intelegi ceva din Ortodoxie, si daca vrei sa urmezi sfatul meu, citeste cu atentie urmatoarele lucrari, eventual in aceasta ordine:
- Sfanta Scriptura, insclusiv Vechiul Testament, nu cum face secta ta yoghino crestina ca il da la o parte, ca si ce este acolo tot de la Dumnezeu este
- Vietile Sfintilor, toate volumele ideal - in total cred ca sunt vreo 5000 de pagini
- Sfanta Scriptura din Nou, ca sa vezi cat de deparet erai tu de adevar...
- Filocalia, Patericul
- Invatatura de Credinta Crestin Ortodoxa - lucrare de baza dupa mine - editata de Institutul Biblic si de Misiune al BOR
- Teologia Dogmatica si Simbolica
... ... ... ....


Clopotel,

Tu vrei sa ma faci sa deduc Dogma din sutele de documente ortodoxe... daca stii de o carte numita Dogma Ortodoxa, unde este Dogma Ortodoxa explicata, spune-mi, daca nu stii de nici una, spune-mi ca Dogma este Folclor Oral si fiecare o ia cum se pricepe.

Cartea mea, desi nu "singura" cum "deduci" nu din buna-vointa, este sau nu reprezentativa pentru Dogma Ortodoxa: se numeste Credinta Ortodoxa si are 450 de pagini, si semnata de I.P.S. Daniel?

QUOTE
Desi, eu nu ma consider un ortodox bun, totusi de multe ori discut cu musafirii mei si teme religioase... care e problema... Orice ortodox adevarat poate discuta cu oricine doreste despre credinta si despre ce doreste el... E democratie


Aici orice persoana de bun simt stie ca exagerezi... Daca vorbesti cu un Ortodox despre Dumnezeu, dupa trei cuvinte vine intrebarea standard "esti de la Pocaiti?" (nu ca nu ar fi si alte denominatiuni...) Ortodoxul stie ca de-i vorbesti de Dumnezeu, nu esti Ortodox pentru ca in Ortodoxism nu exista Dialog Spiritual. Discutam in fatza unei Capele, dupa Liturghie, cu o femeie in virsta. Ea, nascuta si imbatrinita in Ortodoxism, spune dupa cinci minute, ce invatase din Ortodoxism "nu citi Bilbia de unul singur", Dogma dupa 70 de ani de viata in Ortodoxism... in cel mai fericit caz, Ortodoxul isi intoarce spatele si pleaca, ca sa nu-l "convertesti" (de la ce oare, ca oricum nu are nimic, este gol pusca pe dinauntru...) In mod constant, Ortodoxul iti va spune in cinci minute "chestiile astea sa nu le mai pomenesti la mine in casa".

Nu numai ca nu exista Dialog in Ortodoxism, Dialogul nu este acceptat pe Plan Cultural, Ortodoxul fiind cel mai slab pregatit, pe Plan Religios, dintre toate Confesiunile Crestine. Ortodoxul este singurul care nu-ti poate vorbi despre Credinta lui, pentru ca a fost invatat sa devina un Spectator al Jocului Popesc. Biserica Ortodoxa este singura Biserica in care intri si iesi ca la Circ, pe nimeni nu intereseaza ce faci, de unde vii, unde te duci, care este problema ta, ce cauti acolo, esti singur sau nu, ai nevoie de ajutor sau nu, unul intra, altul iese, unul discuta, altur ride in surdina, unul citeste ziarul (au am vazut cu ochii mei, si s-au uita urit cind l-am rugat sa nu-l mai fosneasca...), titpii care vind lumnari sunt mai galagiosi decit Popa de la altar, zornaie banii si glumesc lumeste ca pe strada, nimeni nu cinta cintarile, nimeni nu stie cind sa se aseze si cind sa se ridice, nici de ce o face, femei imbracate in pantaloni strinsi pe poponeata ca la Circul Lumesc, femei parfumate cu Parfumuri Lumesti, toti soptesc ceva unul catre altul tot timpul, nu se vede o singura fatza cu Lumina Rugaciunii pe ea, unii pleaca in mijlocul Liturgiei, se stria "usile, usile" si nimanui nu-i pasa de acele usi, se gata slujba si putinii ramasi nu discuta nimic despre Credinta, etc.etc.etc.\

Daca vrei, am sa-ti fac poze concrete cu toate acestea, cu sutele si miile, si am sa-ti dovedesc clar ca situatia din Biserica Ortodoxa este de-a dreptul disperata, prin lipsa de Evlavie si de Educatie Religioasa.

Nu spun ca Sfintii nu au facut si au spus lucruri de seama, iti spun ca cei de azi din Biserica nu au nimic comun cu acei Sfinti, iar Ortodoxia nu este ce scrie intr-o carte veche ci este ceea ce vezi si simti pasind intr-o Biserica, si care este descris prescurtat mai sus... Eu nu neg Trecutul, ci ma inspaimint de Prezent...

QUOTE
QUOTE
Am mai intilnit niste Lucrari Popesti, de factura Ortodoxa, conform carora Eva si-ar fi pierdut virginitatea in relatia su "Sarpele"... oricine o fi fost si acel Sarpe... dupa care l-ar fi ademenit si pe Adam... Daca pe ideea asta pedalezi, esti departe de Adevar, deoarece Pacatul Ancestral nu este un contact sexual...

Si zici ca nu esti mincinos nu-i asa? Unde ai citit tu asta?:


Filocalia... de tine indicata... data viitoare, cind dau peste asa ceva, am sa-mi notez autorul si lucrarea, ca sa poti citi si tu... (uneori nu-mi pot lua notite)


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 8 May 2006, 06:03 PM
Mesaj #370


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Edinide,
QUOTE
Clopotel,
Tu vrei sa ma faci sa deduc Dogma din sutele de documente ortodoxe... daca stii de o carte numita Dogma Ortodoxa, unde este Dogma Ortodoxa explicata, spune-mi, daca nu stii de nici una, spune-mi ca Dogma este Folclor Oral si fiecare o ia cum se pricepe.

Vad ca o dai in copilarii in loc sa pui mana pe carte.... Asa ziceai si la matematica, fizica etc: dati-mi o carte care se numeste matematica si in care sa fie cuprinsa toata matematica... , ca daca nu e folclor oral...
Edinide, totul trebuie facut cu cap... Fa cum ti-am spus eu si o sa-ti fie bine...Daca matematica are 1000 de carti, cum crezi tu ca poti cuprinde totul desprte Dumnezeu intr-o singura carte, daca nici matematica nu se poate cuprinde intr-o singura carte?!
QUOTE
Cartea mea, desi nu "singura" cum "deduci" nu din buna-vointa, este sau nu reprezentativa pentru Dogma Ortodoxa: se numeste Credinta Ortodoxa si are 450 de pagini, si semnata de I.P.S. Daniel?

Eu nu am acea carte, asa ca nu pot sa spun cat reprezentativa e... Oricum citeste-o macar pe aia, ca macar asa sa afi ceva despre Ortodoxie... Sunt foarte multe carti despre Ortodoxie, care pot sa aibe acelasi titlu: de ex. eu am 3 carti numite Dogmatica Ortodoxa de 3 autori diferiti, si in toate 3 sunt lucruri foarte interesante, desi unele lucruri se repeta in toate, dar exisat si lucruri pe care unii le trateaza dar altii nu...
Si la matematica exista poate zeci de carti numite Matematica, de zeci de autori, si lucrurile stau la fel, desi matematica este o stiinta exacta...
Dar desigur e un motiv bun sa nu inveti nimic, caci iata cate carti sunt, si nu te hotarasti pe care sa o citesti... rofl.gif
QUOTE

QUOTE
Desi, eu nu ma consider un ortodox bun, totusi de multe ori discut cu musafirii mei si teme religioase... care e problema... Orice ortodox adevarat poate discuta cu oricine doreste despre credinta si despre ce doreste el... E democratie

Aici orice persoana de bun simt stie ca exagerezi... Daca vorbesti cu un Ortodox despre Dumnezeu, dupa trei cuvinte vine intrebarea standard "esti de la Pocaiti?" (nu ca nu ar fi si alte denominatiuni...) Ortodoxul stie ca de-i vorbesti de Dumnezeu, nu esti Ortodox pentru ca in Ortodoxism nu exista Dialog Spiritual.

Asta este o aberatie.... Carui ortodox adevarat nu-i place sa vorbeasca despre Dumnezeu? Iar daca e de la pocaiti, foarte bine, are ocazia sa-l aduca pe Calea cea buna catre Dumnezeu, si mare plata va primi in Cer...
QUOTE
Discutam in fatza unei Capele, dupa Liturghie, cu o femeie in virsta. Ea, nascuta si imbatrinita in Ortodoxism, spune dupa cinci minute, ce invatase din Ortodoxism "nu citi Bilbia de unul singur",

Bravo, ai vazut?! Tu in loc sa bagi la cap, incerci sa faci misto de ea... Ce a spus femeia, care banuiesc ca era simpla, fara carte: "ca nu e bine sa citesti Biblia de unul singur". De ce? Simplu: ca sa nu te smintesti... Uita-te la tine: tu si cu carte si tot te-ai smintit citind Biblia singur.... Dar femeia aceea a realizat ca nu poate ea singura sa inteleaga, adica nu s-a increzut in desteptaciunea ei, ca ar fi mare si ar putea sa inteleaga singura tainele lui Dumnezeu, si de aceea asculta la altii, care cu Duh Sfant, au invatat-o dreapta credinta... Tu de ce nu-i urmezi sfatul si te increzi in mintea ta, ca vezi in ce prapastii ai ajuns, ca acum incurci ciakrele, cu mudrele si mantrele si cu nadishurile cu Iisus Hristos si cu Biblia...Asculta de ea, ca femeia aceea poate fi tare credincioasa, mai bine vedeai ca se roaga cu lacrimi si traieste in Hristos...
QUOTE
Ortodoxul isi intoarce spatele si pleaca, ca sa nu-l "convertesti" (de la ce oare, ca oricum nu are nimic, este gol pusca pe dinauntru...) In mod constant, Ortodoxul iti va spune in cinci minute "chestiile astea sa nu le mai pomenesti la mine in casa".

Si foarte bine face: daca vine sectarul in casa ta, si-ti vorbeste hule impotriva lui Dumnezeu, atunci trebuie sa incerci cu vorba buna sa-i arati ca greseste si sa-l aduci pe calea cea buna... Daca e indracit rau, atunci ureaza-i drum bun, si nu-l mai lasa sa huleasca in casa ta, ca sa nu-ti atragi si tu mania lui Dumnezeu...
Nu ai la ce sa-l convertesti pe un ortodox adevarat... Oricat ar incerca diavolul, el nu poate invinge credinta curata in Dumnezeu...
QUOTE
Daca vrei, am sa-ti fac poze concrete cu toate acestea, cu sutele si miile, si am sa-ti dovedesc clar ca situatia din Biserica Ortodoxa este de-a dreptul disperata, prin lipsa de Evlavie si de Educatie Religioasa.

Pe mine nu ma intereseaza poze cu cei ce s-au lasat prada satanei, ca pe tine... Pe mine ma intereseaza oamenii care traiesc intru Hristos, caci pe aceia doresc sa-i urmez si eu ca sa ajungem impreuna la Dumnezeu... Eu nu urmaresc decaderea ca tine, eu urmaresc ridicarea din pacate... De aceia eu vorbesc despre bine si nu despre rau ca tine...
QUOTE
Nu spun ca Sfintii nu au facut si au spus lucruri de seama, iti spun ca cei de azi din Biserica nu au nimic comun cu acei Sfinti, iar Ortodoxia nu este ce scrie intr-o carte veche ci este ceea ce vezi si simti pasind intr-o Biserica, si care este descris prescurtat mai sus... Eu nu neg Trecutul, ci ma inspaimint de Prezent...

Nu, tu te inspiri din lucrarea satanei... Tu nu vezi ca doar lucrarea satanei cauti? Nu vezi ca tu esti pe urmele oamenilor decazuti? De ce nu mergi pe urmele oamenilor care traiesc cu Dumnezeu? De ce nu-mi urmezi sfatul sa mergi pe la manastiri, sa cercetezi calugarii retrasi, si iti garantez eu, ca la prima intalnire cu un adevarat calugar ai si uitat de secta ta asa zis yoghino crestina...
Iti repet: sminteli si smintiti vor fi permanet, doar Iisus a spus:
6 Iar cine va sminti pe unul dintr-aceştia mici care cred în Mine, mai bine i-ar fi lui să i se atârne de gât o piatră de moară şi să fie afundat în adâncul mării.
7 Vai lumii, din pricina smintelilor! Că smintelile trebuie să vină, dar vai omului aceluia prin care vine sminteala.
(Matei 18)
Tu nu trebuie decat sa te uiti la cei ce urmeaza pe Dumnezeu, iar despre cei smintiti, incearca sa-i indrepti, daca poti, dar nu sa-i arati cu degetul, caci atunci tu esti mai smintit ca aceia...
Vrei sa-mi dai poze? Da-mi poze cu calugari si cu oameni in genunchi la rugaciune si imi vei face mare bucurie...
Nu acuza Biserica sau Ortodoxia in general, pentru decaderea lumeasca, caci inseamna ca-L acuzi si pe Iisus pentru decaderea lui Iuda, care era fur si tradator de Dumnezeu, ca multi altii ce pleaca de la Ortodoxie, parandu-li-se lor ca jugul lui Hristos e prea greu pentru ei...
QUOTE
Filocalia... de tine indicata... data viitoare, cind dau peste asa ceva, am sa-mi notez autorul si lucrarea, ca sa poti citi si tu... (uneori nu-mi pot lua notite)
Chiar te rog, ca eu am citit Filocalia, chiar doua lucrari diferite, si nu am intalnit asa ceva... De fapt sunt chiar convins ca asa ceva nu exista, ca nu are nici cea mai mica legatura cu Ortodoxia si cu Biblia... Oricum, te-am mai rugat ca atunci cand faci afirmatii rele despre dogma ortodoxa, sa prezinti si lucrarea de unde citezi, altfel vorbesti doar ca sa denigrezi... Adica spui minciuni...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 8 May 2006, 06:35 PM
Mesaj #371


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE

Este ştiut că nu se poate învăţa Credinţa Bisericii
Ortodoxe de Răsărit printr-un studiu intelectual, ci numai
prin trăire. Aceasta se găseşte nu în ştiinţa teologiei, ci în
dumnezeieştile slujbe, în chilia călugărului, în rugăciunea
unei femei oarecare, în moartea nepregetată a mucenicului,
în definitiv, în tot ceea ce trăieşte. Nu te poţi apropia
de ea fiind în afară, ci doar fiind înăuntru.
Biserica însăşi este conştientă de limitele actului de
definire. Viaţa de credinţă nu se poate închide în formule.
Conform concepţiei ortodoxe, creştinătatea este vieţuire,
nu o învăţătură. Catehezele şi mărturisirile de credinţă au
fost numite ,,scorneli de papistaşi mai mult smintitoare
decât ziditoare. Singurele documente vrednice de crezare
pe care se bizuie credinţa ortodoxă sunt Biblia, textele
sfintelor slujbe, lucrările Sfinţilor Părinţi, precum şi
hotărârile celor şapte sinoade ecumenice – mărturie
deplină, o dată pentru totdeauna.
De aceea, prezentarea credinţei şi a fiinţei Bisericii
Ortodoxe de Răsărit nu poate fi decât una relativă. De la
început, un asemenea lucru ar trebui să fie înţeles ca o
formulare scrisă a concepţiei unei anume persoane, cu
referire la anumite linii directoare din credinţa ortodoxă,
şi în concluzie, limitată. Ca totalitate, Ortodoxia rămâne
cu neputinţă de a fi definită sau descrisă, acest fapt fiind
una din inevitabilele caracteristici de bază ale sale. Sper
ca cititorul să aibă permanent în minte această situaţie.


din FRITJOF TITO COLLIANDER
CREDINŢA ŞI TRĂIREA
ORTODOXIEI


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 8 May 2006, 07:21 PM
Mesaj #372


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Abureala
ai punctat foarte bine thumb_yello.gif
nu se poate învăţa Credinţa Bisericii Ortodoxe de Răsărit printr-un studiu intelectual, ci numai prin trăire. Aceasta se găseşte nu în ştiinţa teologiei, ci în dumnezeieştile slujbe, în chilia călugărului, în rugăciunea unei femei oarecare, în moartea nepregetată a mucenicului, în definitiv, în tot ceea ce trăieşte. Nu te poţi apropia de ea fiind în afară, ci doar fiind înăuntru.


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 10 May 2006, 03:53 AM
Mesaj #373


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Edinide, totul trebuie facut cu cap... Fa cum ti-am spus eu si o sa-ti fie bine...Daca matematica are 1000 de carti, cum crezi tu ca poti cuprinde totul desprte Dumnezeu intr-o singura carte, daca nici matematica nu se poate cuprinde intr-o singura carte?!


DEX - 1998: Dogma: Invatatura, teza fundamentala a unei religii, obligatorie pentru adeptii ei, care nu poate fi supusa criticii si nu admite obiectii;

Sa nu-mi spui acum ca Ortodoxia nu are o Carte de Dogma !!! Sa nu-mi spui acum ca 1000 de volume de Scrieri Ortodoxe sunt pline de Adevaruri Dogmatice... ar veni cam 100.000 de rinduri de Adevaruri... Ioan a scris o Evanghelie de 25 de pagini, Dogma a ajuns 1000 de volume...?! Acum, 5000 de pagini de Sfinti contin in final Dpgma...?! Evanghelia contine Dogma Ortodoxa ?! (sper ca nu vrei acum sa-ti exemplific din Evanghelie cit de departe Dogma este...)

N-a fost nimeni capabil a scrie intr-o singura Carte toate Adevarurile Dogmatice Ortodoxe...? (chiar de ar avea trei volume...) Ce ne facem acum cu Sfintii, daca continua se prolifereze Sfintenia Ortodoxa (dar din partea asta suntem cumva in siguranta), atunci, cu timpul, Dogma Ortodoxa va fi cuprinsa in aproximativ 5.000 de volume a nu mai mult de 1.000 de pagini fiecare, deci nu mai multe de 5.000.000 pagini in total, asa ca, spor la citire... ne vedem la pensie (daca o apucam)... daca nu, citim Dogma Ortodoxa pe Lumea Cealalta...

Ortodoxia nu are o Carte de Dogma !!!

Am sa incep totusi cu Patericul, ca sa-ti dau o sansa, mai ales ca suna interesant... si nu te baza ca am sa-ti alcatuiesc eu o Carte Dogmatica pentru Ortodoxia ta...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 10 May 2006, 07:41 AM
Mesaj #374


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Edinide,
Ti-am explicat de multe ori si in amanunt dar vad ca tot nelamurit esti:
QUOTE
N-a fost nimeni capabil a scrie intr-o singura Carte toate Adevarurile Dogmatice Ortodoxe...?

Ba tocmai, ca au fost mai multi care au scris Carti de Dogmatica Ortodoxa, asa cum au fost mai multi matematicieni care au scris carti de matematica...
Sper ca stii ce este aceea matematica, nu-i asa? Ei bine, matematica este o stiinta exacta, si totusi exista mii de carti care o descriu, asta in functie de autor... Asa cum nu exista autor de matematica care sa sustina ca elk este cel mai in masura sa scrie o carte de matematica si aceea sa fie singura, asa nu poate exista nici in dogmatica ortodoxa (ca de altfel in oricaree alta), cineva care sa-si aroge aceste drepturi... Pana si Evangheliile au avut mai multi autori: un aeste a lui Matei, alta a lui Marcu etc... Nici acolo nu a fost o singura lucrare sa prezinte ce a spus Iisus...
Acum sper ca-ti dai seama si singur ce pretentii absurde si ilogice ai...
Dogmatica Ortodoxa, daca vrei mai exact, este stabilita la Sfintele Sinoade Ecumenice... Sunt destule carti care prezinta hotararile acestor sinoade... O lucrare in acest sens este Pidalionul - Carma Bisericii Ortodoxe (editia pe care o am eu are 780 de pagini si este format mare - aici vei gasi canoanele si talmacirea lor - cred ca mai este prin librarii) ...Mergi la Biblioteca si citeste...
Sfintii Parinti, reunindu-se in aceste sinoade, au vorbit cu Duh Sfant, intocmai cum au vorbit si Sfintii Apostoli in Evanghelii...
De aceea noi nu putem da la o parte o lucarare a Duhului Sfant si sa acceptam alta, asa cum fac sectarii... Pentru noi toate cuvintele lui Dumnezeu sunt importante, iar Sfintii Parinti, repet, cu ajutorul Duhului Sfant, ne-au aratat lamurit si cu vorba si cu fapta cum sa le punem in practica...
Sper ca de data asta sa fii lamurit... Daca nu: hai sa discutam la concret, caci vad ca te codesti ca inveti ceva, ca un elev lenes care ii se fereste sa invete, dar cauta tot felul de pretexte: ba ca sunt multe carti, ba ca afara ploua etc...
QUOTE
Ortodoxia nu are o Carte de Dogma !!!

Adevarat, are mai multe - si trebuie parcursa macar una din ele...Incepe chiar cu Biblia, apoi continua cu dogmatica (daca iti e lene sa-i citesti pe Sfintii Parinti), apoi reciteste din nou Biblia - Succes!


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 11 May 2006, 08:17 AM
Mesaj #375


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



edinide,
53. Cel ce nu a îmbrăcat chipul Domnului nostru Iisus Hristos, al Omului ceresc si Dumnezeu, peste omul rational si mintal, cu bună simtire si întru cunostintă, e încă numai sînge si carne. El nu poate primi simtirea slavei duhovnicesti prin cuvînt (ratiune), precum nici cei orbi din nastere nu pot cunoaste numai prin cuvînt (ra tiune) lumina soarelui
Din "Cele 225 de capete teologice si practice Ale celui între sfinti părintelui nostru Simeon Noul Teolog egumenul Mînăstirii sfîntul Mamas de Xirokerkos, una sută capete făptuitoare si de Dumnezeu cuvîntătoare (practice si teologice)." sursa filocalia.ro . Aici se gasesc multe invataturi pe care ortodocsii le considera corecte.
Ortodoxia e o cale nu o cunoastere rationala, chiar daca cuprinde si asa ceva!

Cererea ta edinide, de a primi o sursa din care sa deduci ce si cum e cu Ortodoxia, ca sa o poti cuprinde si inghiti in sistemul tau este sortita esecului din capul locului. Dupa ce incepi sa traiesti cu adevarat nu mai ai astfel de ginduri. Pina nu incepi sa o traiesti cu adevarat, zadarnice si gresite sunt astfel de ginduri caci nu o intelegi.

Acest topic a fost editat de IoanV: 11 May 2006, 08:17 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 12 May 2006, 05:41 AM
Mesaj #376


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



IoanV,

Nu cautam Ortodoxia din Carte, ci cautam Dogma Ortodoxa in Carte, Dogma fiind "teza fundamentala a unei religii". Asta cautam, o carte de Teze Fundamentale, ca sa stiu care este Fundatia Dogmatica a Ortodoxiei. Chiar daca nu are Manual Dogmatic, Teze Fundamentale tot trebuie sa fie, deoarece sunt invocate cind le incalci... dar, specific Ortodox, nu sunt sistematizate si nici adunate intr-o lucrare coerenta, totul este o nebuloasa... Deci, nu cautam Credinta Ortodoxa cu Ratiunea... Sau, se confunda oare Dogma Ortodoxa cu Credinta Ortodoxa...? Chiar asa de mare sa fie confuzia?

Am inceput sa citesc Patericul, texte interesante, dar am un puternic simtamint ca nu voi gasi acolo nici o Teza Fundamentala, decit Spiritualitate Umana in descrierea Divinului.

P.S. Sper ca esti sanatos si bine. Daca ai nevoie, ma pot ruga pentru tine.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 12 May 2006, 08:06 AM
Mesaj #377


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



edinide,
Eu ti-am mai dat cindva sugestia sa citesti Teologia Dogmatica a parintelui Dumitru Staniloae, toate 3 volumele. Din cite stiu acolo e expus foarte bine crezul ortodox. Dar trebuie citita cu inima, nu cu mintea.
QUOTE
Sper ca esti sanatos si bine. Daca ai nevoie, ma pot ruga pentru tine.
Multumesc. Sunt foarte bine, multumita celui care da viata. Dar nu prea ma mai dau in vint dupa discutii, adesea fara rezultat, pun in fapte vorba indiana: Femeile cu vorbele, barbatii cu faptele (No ofence, all, pls.) Si chiar studiez acum ce zice Parintele Arsenie Boca, a carui carte Margaritare Duhovnicesti o citesc cu mare interes si bucurie acum. Am mai citit marturii despre viata lui si cred ca ti-ar place sa stii, sa afli prin exemple vii, contemporane, ca invatatura si calea sustinuta aici de noi zideste, cum acest parinte a fost zidit, pina la primirea celor mai alese daruri.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 13 May 2006, 02:58 AM
Mesaj #378


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



Exista cartea in format electronic?


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 13 May 2006, 06:04 AM
Mesaj #379


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



Clopotel,
Am citit capitolul unu de la http://www.sfaturiortodoxe.ro/pateric/slovaa.htm. Interesant, unele greu de inteles din cauza arhaismului limbii sia conteztului cultural. Acum, poti te rog sa-mi indici care sint Tezele Dogmatice Ortodoxe care decurg din acest capitol?


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 13 May 2006, 07:53 AM
Mesaj #380


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



edinide,
Eu am cumpart-o cu 7 ron. Si pe net gasesti insa suficiente informatii.Despre Parintele Arsenie Boca. Iti mai propun un link spre site-ul unui preot, Iulian Nistea, unde gasesi sfaturi, etc, precum si o pagina cu duhovnici români. Dacă crezi că ştii mai bine ca ei, arată tu unde greşesc în învăţăturile pe care ni le dau nouă, celor mai puţin vrednici.
Acolo sunt şi câteva învăţături ale Părintelui Arsenie Boca. Oricum, cu o căutare găseşti f. multe. Nu te grăbi să ajungi la esenţă, când ne este dat ajungem şi acolo, dacă avem răbdarea să parcurgem drumul cum se cuvine.
Site-ul parintelului Nistea Iulian.

Acest topic a fost editat de IoanV: 13 May 2006, 09:15 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 13 May 2006, 12:22 PM
Mesaj #381


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Edinide,
QUOTE
Clopotel,
Am citit capitolul unu de la http://www.sfaturiortodoxe.ro/pateric/slovaa.htm. Interesant, unele greu de inteles din cauza arhaismului limbii sia conteztului cultural.

Aici este primul lucru pe care trebuie sa-l iei in considerare: aceasta "limba arhaica"... La inceput si mie mi s-a parut greoaie... Insa dupa nici o saptamana de citire si de rugaciuni, caci si rugaciunile sunt tot astfel exprimate, am vazut ca aceasta exprimare era deja in mine nativ... Romanul o are in el... Nu este strain de ea.... Este ca si cum ai merge la munte si ai bea direct apa de izvor, din izvor, si nu cum suntem obisnuiti din tot felul de ambalaje de plastic si cu tot felul de tratamente... Aceasta este limba vie de fapt, datatoare de viata duhovniceasca adevarata....In nici un caz limba moderna, alterata de tot felul de "E"-uri toxice de import, inclusiv religioase cum vedem ca au patruns ca ciupercile, mai ales din India: cum sunt ciackrele, mantrele, yantrele etc etc...Tu despre limba romaneasca adevarata spui ca este greoaie dar folosesti din belsug cuvinte ca chiakre, mudre straine total limbii romane si crestinismului... Astea nu sunt greoaie nu-i asa... Desigur diavolul iti sare in ajutor si te ajuta sa retii usor aceste cuvinte de neinteles pentru roman... Sau cum am vazut ca folosesti din plin, practic nu e fraza de-a ta din care lipseste cuvantul "somatic" Desigur toti stim ce vrei sa spui cu ele, dar sunt cuvinte straine de crestinism, de Evanghelii si de tot ce inseamna limba romana adevarata, despre care culmea, tu spui ca este greoaie...
Auzi ce frumoasa este limba romana adevarata in rugaciuni:
Imparate Ceresc, Mangaietorule, Duhul Adevarului, care pretutindenea esti si toate le implinesti, Vistietul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi si ne curateste pe noi de toata necuratia si mantuieste, Bunule, sufletele noastre.

Din somn sculându-ma, multumescu-Ti Tie, Preasfânta Treime, ca pentru multa bunatatea Ta si pentru îndelunga-rabdarea Ta, nu Te-ai mâniat pe mine lenesul si pacatosul, nici nu m-ai pierdut cu faradelegile mele, ci ai facut iubire de oameni dupa obicei; si în deznadajduire zacând eu, m-ai ridicat, ca sa mânec si sa slavesc puterea Ta. Deci, acum lumineaza-mi ochii gândului, deschide-mi gura ca sa ma învat cuvintele Tale, sa înteleg poruncile Tale, sa fac voia Ta, sa-Ti cânt în marturisirea inimii si sa laud preasfânt numele Tau: al Tatalui si al Fiului si al Sfântului Duh, acum si pururea si în vecii vecilor. Amin.
Doamne, nu ma lipsi pe mine de binele Tau cel ceresc. Doamne, izbaveste-ma de chinurile cele vesnice. Doamne, de am gresit fie cu mintea, fie cu gândul, sau cu cuvântul, sau cu lucrul, iarta-ma. Doamne, izbaveste-ma de toata nestiinta si uitarea, de neîndraznirea si de nesimtirea cea împietrita. Doamne, izbaveste-ma de toata ispitirea. Doamne, lumineaza-mi inima pe care a întunecat-o pofta cea rea. Doamne, eu ca un om am gresit, iar Tu ca un Dumnezeu îndurator, miluieste-ma, vazând neputinta sufletului meu. Doamne, trimite mila Ta în ajutorul meu, ca sa preaslavesc preasfânt numele Tau. Doamne Iisuse Hristoase, scrie-ma pe mine, robul Tau, în cartea vietii si-mi daruieste sfârsit bun. Doamne Dumnezeul meu, desi n-am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi, dupa harul Tau, sa pun început bun. Doamne, stropeste inima mea cu roua harului Tau. Doamne al cerului si al pamântului, pomeneste-ma pe mine, pacatosul, rusinatul si necuratul robul Tau, întru împaratia Ta. Amin.
Îngerule cel sfânt al lui Hristos, catre tine cad si ma rog, pazitorul meu cel sfânt, care esti dat mie de la Sfântul Botez spre pazirea sufletului si a pacatosului meu trup. Iar eu, cu lenea mea si cu obiceiurile mele cele rele, am mâniat preacurata lumina ta si te-am izgonit de la mine prin toate lucrurile cele de rusine: cu minciunile, cu clevetirile, cu pizma, cu osândirea, cu trufia, cu neplecarea, cu neiubirea de frati si cu tinerea de minte a raului, cu iubirea de argint, cu desfrânarea, cu mânia, cu scumpetea, cu mâncarea cea fara de sat, cu betia, cu multa vorbire, cu gândurile cele rele si viclene, cu obiceiurile cele rele si cu aprinderea spre desfrânare, având osebita voire spre toata pofta cea trupeasca. O, rea voire a mea, pe care nici dobitoacele cele necuvântatoare nu o au! Dar cum vei putea sa cauti spre mine sau sa te apropii de mine, cel necurat? Sau cu ce ochi, îngerule al lui Hristos, vei cauta spre mine, cel ce m-am încurcat asa rau în lucrurile cele întinate? Sau cum voi putea sa-mi cer iertare pentru faptele mele cele amare, rele si viclene, în care cad în toate zilele si noptile si în tot ceasul? De aceea cad înaintea ta si ma rog, pazitorul meu cel sfânt, milostiveste-te spre mine, pacatosul si-mi fii mie într-ajutor si sprijinitor asupra pizmasului meu celui rau, cu sfintele tale rugaciuni, si împaratiei lui Dumnezeu ma fa partas, cu toti sfintii, acum si pururea si în vecii vecilor. Amin.

Si multe altele care de care mai minunate... Aici se vede forta lautrica a cuvantului romanesc... Fie doar si auzind aceasta limba curata si adevarata, te patrunde pana in strafundul sufletului... Ai ascultat vreodata vreun calugar rostind aceste rugaciuni sau spunand Psalmii? Iti spun eu ca nu apuci sa stai 5 minute fara sa inceapa sa-ti curga lacrimi de curatire... Atat de multa forta au...
QUOTE
Acum, poti te rog sa-mi indici care sint Tezele Dogmatice Ortodoxe care decurg din acest capitol?

Exprimarea ta nu este corecta aici, este exact invers: Nu tezele dogmatice ortodoxe decurg din acel capitol ci faptele acelor Parinti decurg din tezele dogmatice ortodoxe....Acolo, in Pateric, sunt cuvinte de Duh, intapmplari si talcuiri cu Duh Sfant, intocmai cum sunt si in Evanghelii... Ele sunt rodul punerii in practica a dogmaticii ortodoxe...
Eu cred ca tie iti scapa intelesul notiunii de dogmatica...
Uite, asa ca o scurta prezentare, pot sa-ti spun acum ca dogma reprezinta adevarurile revelate, sigure si neschimbatoare, deoarece sunt de la Dumnezeu, Adevarul absolut, si sunt pastrate, definite sau formulate si invatate de Biserica, care-L are drept Cap pe Insusi Mantuitorul Iisus Hristos, si insufletitor pe Insusi Duhul Sfant, totdeauna prezent in ea.
Daca este nevoie iti voi spune in detaliu ce cuprinde dogmatica...Am vazut ca tot pomenesti de morala, ca si cum ar fi ceva gresit... Nu este gresita morala, dar trebuie inteles ce-i cu ea si ce rost are... Exista legaturi stranse in Dogmatica si Morala, de aceea de multe ori sunt tratate impreuna... Asa pe scurt, iti spun ca Dogmatica urmareste expunerea amanuntita si cat mai sistematica a invataturii de credinta accentuind temeiul ei dumnezeiesc si valoare ei proprie si esentiala si scotand in lumina si legatura logica, rationala dintre diverse teme dogmatice...
Morala in schimb priveste Dogmele prin prisma valorii lor pentru viata, ca principii de moralitate si a virtutiilor care trebuie sa se manifeste in fapte bune...
Si aici ar mai fi multe de spus si detaliat... Nu stiu daca este cazul...
Apoi mai exista Apologetica care apara cu mijloace rationale adevarurile de credinta... De asemenea Dreptul Bisericesc sau Canonic care contine norme de conducere in Biserica
De asemenea Catehetica arata cum sa se explice si sa se predea invatatura de credinta in functie de tipul credinciosilor ce asculta: pregatirea lor, nivelul de credinta etc...
De asemenea Liturgica care studiaza si explica cultul divin, formele de adorare ale lui Dumnezeu, Adevarul absolut despre care vorbesc Dogmele...
Si mai sunt cateva, dar toate aceste discipline teologice sunt strans legate intre ele, si au corespondent direct in Semnele Credintei, caci aceste Semne ale Credintei au fost si sunt in Biserica Ortodoxa, si numai cu rea vointa cineva ar putea sa le conteste... Pana si vrajitorii si descantatorii stiu ca exista...
E bine sa vezi faptele de credinta mai intai si sa vezi forta credintei dumnezeiesti, iar cel mai bien este sa citesti Vietile Sfintilor. Sunt multe pagini e adevarat, dar merita din plin efortul.. Eventual pot sa-ti indic anumite texte din ele, daca esti cu adevarat interesat...

Edit later: Cartea "Margaritare duhovnicesti" a parintelui Arsenie Boca, de care pomenea Ioan, mai este inca prin librarii, si e musai sa fie citita de orice crestin ortodox...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 13 May 2006, 12:48 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 14 May 2006, 08:22 AM
Mesaj #382


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Uite, asa ca o scurta prezentare, pot sa-ti spun acum ca dogma reprezinta adevarurile revelate, sigure si neschimbatoare, deoarece sunt de la Dumnezeu, Adevarul absolut, si sunt pastrate, definite sau formulate si invatate de Biserica, care-L are drept Cap pe Insusi Mantuitorul Iisus Hristos, si insufletitor pe Insusi Duhul Sfant, totdeauna prezent in ea.


Care sunt acele Adevaruri Ortodoxe si unde sunt ele imsirate intr-o forma coerenta? Eu ti-am cerut informatii de Dogma Ortodoxa, tu mi-ai dat ca lectura Cuvinte de Duh Crestine si Istoria Crestinismului care nu are a face cu Ortodoxia.

Care sunt Adevarurile Dogmatice Ortodoxe? Nu-i intrebarea simpla si clara?

QUOTE
iti spun ca Dogmatica urmareste expunerea amanuntita si cat mai sistematica a invataturii de credinta accentuind temeiul ei dumnezeiesc si valoare ei proprie si esentiala si scotand in lumina si legatura logica


Unde este "expunerea amanuntita si cat mai sistematica a invataturii de credinta"?

QUOTE
Nu tezele dogmatice ortodoxe decurg din acel capitol ci faptele acelor Parinti decurg din tezele dogmatice ortodoxe....


Care si unde sunt Tezele Dogmatice Ortodoxe sint care ar fi rezultat, presupus, Sfintenia calugarilor din Pateric...?

Care sunt Tezele Dogmatice Ortodoxe? Care sunt Adevarurile de Credinta? Vreau apoi sa vad legatura lor cu Evanghelia si cu Viata Crestina Ortodoxa.

Acest topic a fost editat de edinide: 14 May 2006, 08:31 AM


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 14 May 2006, 01:54 PM
Mesaj #383


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Edinide,
Nu-i nevoie sa urlii ca nu e nimeni surd aici... Nu este nimeni vinovat ca tie iti este lene sa citesti niste lucrari de dogmatica ortodoxa ca sa-ti dai seama despre ce e vorba... Noi ti-am indicat cateva carti... Mai mult ce putem face? Sa-ti copiem acele carti de dogmatica aici pe forum? Daca chiar esti fara pic de vointa de a invata, atunci o sa ai sansa sa citesti si dogmatica pe noul subform ce l-a deschis Mihai, speram in curand si ca vor participa preoti si diaconi acolo...
QUOTE
Care sunt acele Adevaruri Ortodoxe si unde sunt ele imsirate intr-o forma coerenta?

Ti-am dat cateva repere principale... Pentru mine si pentru multi altii au fost suficiente, asa ca lasa vorba multa si treci la fapte...
QUOTE
Eu ti-am cerut informatii de Dogma Ortodoxa, tu mi-ai dat ca lectura Cuvinte de Duh Crestine si Istoria Crestinismului care nu are a face cu Ortodoxia.
Cum adica nu are de-a face cu Ortodoxia? ohmy.gif Tot ce ti-am dat eu sa citesti are de-a face cu Ortodoxia, doar nu cu budhismul... Ti-am dat sa citesti de toate, iar in Peteric si in Vietile Sfintilor vei gasi practica Ortodoxa... E bine sa le studiezi in paralel... Noi ortodocsii de astazi avm dogma transmisa de la acesti Sfinti Parinti care au practicat-o... Ei ne-au transmis Ortodoxia si nu yoga sau budhimul... De la ei stim ce stim...
Desigur inteleg unde vreiu sa bati... Aceasta este o strategie mai veche a diferitelor religii orientale, de a discredita crestinismul, sustinand nici mai mult nici mai putin ca Iisus Hristos ar fi avut de fapt invatatura yoghina, ca tot ce stia stia din India si alt eprostii de adormit copii...
Asa si cu Sfintii Parinti.... Au vazut sectarii ca faptele Parintilor nostrii straluceau mai tare ca soarele, si nu puteau sa combata cu minciuna acete fapte si atunci s-au gandit ca nu ar strica sa sustina ca de fapt nu erau ortodocsi... Dar in orbirea lor sectarii uita ca majoritatea Sfintilor Parinti au fost preoti, ca au slujit in Biserica, ca se Impartaseau, ca tineau Duminica, adica exact ca ortodocsi de astazi, caci de la ei, de la Sfintii Parinti, practic noi avem toata invatatura caci prin ei ni s-a transmis...
Ai citit vreo carte de dogmatica ortodoxa si nu ai inteles ceva din ea? Daca da, spune ce si poate o sa lamurim impreuna...
Ai gasit in vreo carte de dogmatica ortodoxa ceva ce a fost in neconcordanta cu faptele Parintilor? Ce anume?
QUOTE
Unde este "expunerea amanuntita si cat mai sistematica a invataturii de credinta"?

Intocmai ca si la stiintele exacte (matematica, fizica etc) in sute daca nu mii de carti... Citeste macar una din ele si vei afla... Exista mii de carti numite "Matematica" - nu e nevoie sa le citesti pe toate ca sa poti face integrale... Lucrurile sunt asemenatoare si aici, ca si oriunde...
QUOTE
Care si unde sunt Tezele Dogmatice Ortodoxe sint care ar fi rezultat, presupus, Sfintenia calugarilor din Pateric...?

Principalele puncte dogmatice sunt cele care prezinta lamurit punctele de vedere ortodoxe privind pe Dumnezeu in Sfanta Treime, si toata partea de talmacire biblica adevarata... Doar cunoscand acest Adevar, Sfintii PArinti au putut sa fie bineplacuti lui Dumnezeu si Acesta si ni arate noua vrednici de cinstirea noastra... Pentru noi Sfintii Parinti sunt Sfinti caci au primit Harul Duhului Sfant si s-au invrednicit de minuni si fapte mari... Tu care esti yoghin asa zis crestin nu o sa poti intelege asta, devreme ce nu recunosti si nu intelegi nici o forma de sfintenie... Culmea e ca si yoghinii adevarati stiu ca apa si alte materii pot fi sfintite... Asa ca aceasta corcitura a ta "yoga crestina" contrazice tot ce zice crestinismul dar si yoga...De aceea este tot de mult anticrestina cat si antiyoghina...
QUOTE
Care sunt Tezele Dogmatice Ortodoxe? Care sunt Adevarurile de Credinta? Vreau apoi sa vad legatura lor cu Evanghelia si cu Viata Crestina Ortodoxa.
Ca sa le vezi intai trebuie sa le cunosti... Ce e greu de priceput aici?! Vrei sa vezi cum se poate proiecta o cladire cu ajutorul matematicii, dar fara sa stii macar cat fac 1+1?E simplu, te inscrii in clasa intai si inveti sa numeri si sa aduni pentru inceput, si dupa aceea treci la lucruri mai complicate ...

Pana la urma eu nu inteleg logica ta, daca o fi vreuna: pe de o parte intrebi ce sa citesti, ti se spune, tu nu citesti nimic, dar sustii ca nu vezi legaturile... Ok... eu nu mai insist... E cazul sa discutam lucruri mult mai importante despre Dreapta Credinta Ortodoxa...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 17 May 2006, 03:14 AM
Mesaj #384


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



Scuze pentru literele mari... si rosii... (semantica ramine...)

QUOTE
Dreapta Credinta Ortodoxa...


Poate nu-i chiar asa de "Ortodoxa" din moment ce necesita "Dreapta"...?

Parca "drept" este "orto"... nu-i asa...? Cum ar veni "Ortodoxia Credintei Ortodoxe"...? Sau Dreptatea Credintei Drepte? Sau "Ortodoxia Ortodoxismului Ortodox"...?

QUOTE
Ti-am dat cateva repere principale...


Stiu unde tintesti... Vrei sa-ti scriu eu un Manual de Dogmatica Ortodoxa, trecind prin multe secole de documente disparate... dar ti-am spus deja ca nu sunt dispus sa o fac (desi l-as citi de ar fi facut...) (am inceput cu Staniloaie si Filocalia-Pateric)

QUOTE
Aceasta este o strategie mai veche a diferitelor religii orientale, de a discredita crestinismul, sustinand nici mai mult nici mai putin ca Iisus Hristos ar fi avut de fapt invatatura yoghina, ca tot ce stia stia din India si alt eprostii de adormit copii...


Da de unde... Dar parca am mai discutat-o...?! Ioghinul, Hindusul, Egipteanul, Platonicul si Arianul nu pot fi scosi din Ecuatia Cunoasterii! Isus a fost Fiul Tatalui deci este firesc ca in El sa se regaseasca Toate Cele! Asta nu vrei tu sa pricepi, si aici te poticnesti, ca exista o Imagine Spirituala mai larga decit Ortodoxismul, si se numeste "Homus Credinciosus", Om care a avut in el Bucati Divine din Credinta, pina cind s-au reunit toate in Isus Cristos:

- Isus nu este primul care a inmultit Piinile, dar este Primul care si-a adjudecat Dreptul Divin de a o face
- Isus nu este primul care a inviat un mort, dar este Primul care si-a adjudecat Dreptul Divin de a o face
- Isus nu este primul care a vindecat bolnavul, dar este Primul care si-a adjudecat Dreptul Divin de a o face
- Isus nu este primul care a stapinit Elementele Naturii, dar este Primul care si-a adjudecat Dreptul Divin de a o face
- Isus nu este primul care porunceste Iubirea Aproapelui, dar Isus este Primul care a infaptuit-o
- etc.etc.etc.

Biblia, Gnosticismul, Arianismul, Platonicismul, Osirismul etc. sunt pline de Elemente Pre-Crestine, pline, pline, pline... de aceea a venit Fiul, ca din acele Plinatati Partiale sa faca Omul a vedea Adevarul. Acum vii tu, si pe baza lui Isus, Care a reunit toate Manifestarile de Credinta Umana, negi pe Omul pe care Isus il reprezinta de fapt.

Daca tu te cramponezi de o Religie, doar o manifestare particulara a Credintei, pierzi... Credinta!


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 17 May 2006, 05:56 PM
Mesaj #385


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Edinide,
QUOTE
QUOTE
Dreapta Credinta Ortodoxa...

Poate nu-i chiar asa de "Ortodoxa" din moment ce necesita "Dreapta"...?
Parca "drept" este "orto"... nu-i asa...? Cum ar veni "Ortodoxia Credintei Ortodoxe"...? Sau Dreptatea Credintei Drepte? Sau "Ortodoxia Ortodoxismului Ortodox"...?

Iti inteleg efortul de a nascoci tot felul de gaselnite, dar de fiecare data o dai in bara... Ortodoxia este Calea Dreapta nu pentru ca se nuemste Ortodoxa, ci se numeste Ortodoxa pentru ca e Dreapta... Este Dreapta pentru ca expune intocmai voia lui Dumnezeu si nu dupa urechea unora sau altora... Ca eu ii mai spun si Dreapta Credinta Ortodoxa, este pentru ca nici macar asa orbii nu vad ca e Dreapta intocmai cum iudeii nu L-au vazut pe Iisus Dumnezeu...
QUOTE
Stiu unde tintesti... Vrei sa-ti scriu eu un Manual de Dogmatica Ortodoxa, trecind prin multe secole de documente disparate... dar ti-am spus deja ca nu sunt dispus sa o fac (desi l-as citi de ar fi facut...) (am inceput cu Staniloaie si Filocalia-Pateric)

Ce sa faci tu?! Sa scrii vreun manual de dogmatica Ortodoxa neavand habar de nimic?! Pai tu nu vezi ca inca mai carpesti la dogma ta yoghino "crestina" luand cuvinte ba din yoga indiana ba din ortodoxism... Dar tot e bine, ca in ultimul timp, am vazut ca le mai dai cat de cat respect Sfintilor Parinti, nu cum faceai la inceput... Poate te gandesti sa-i incluzi si pe ei in dogma ta, singura problema este cum o sa explici tu faptul ca ei desi erau preoti in Biserica Ortodoxa nu aveau burti... laugh.gif

QUOTE
Aceasta este o strategie mai veche a diferitelor religii orientale, de a discredita crestinismul, sustinand nici mai mult nici mai putin ca Iisus Hristos ar fi avut de fapt invatatura yoghina, ca tot ce stia stia din India si alt eprostii de adormit copii...

QUOTE
Da de unde... Dar parca am mai discutat-o...?! Ioghinul, Hindusul, Egipteanul, Platonicul si Arianul nu pot fi scosi din Ecuatia Cunoasterii! Isus a fost Fiul Tatalui deci este firesc ca in El sa se regaseasca Toate Cele! Asta nu vrei tu sa pricepi, si aici te poticnesti, ca exista o Imagine Spirituala mai larga decit Ortodoxismul, si se numeste "Homus Credinciosus", Om care a avut in el Bucati Divine din Credinta, pina cind s-au reunit toate in Isus Cristos:

rofl.gif Homus cum?! .... bine ca nu ai zis homus yoghinus .... Oricum va trebui sa spui si in dogma ta de unde ai auzit tu de Iisus Hristos, daca nu din Biblia luata de la Biserica...
QUOTE
- Isus nu este primul care a inmultit Piinile, dar este Primul care si-a adjudecat Dreptul Divin de a o face
- Isus nu este primul care a inviat un mort, dar este Primul care si-a adjudecat Dreptul Divin de a o face
- Isus nu este primul care a vindecat bolnavul, dar este Primul care si-a adjudecat Dreptul Divin de a o face
- Isus nu este primul care a stapinit Elementele Naturii, dar este Primul care si-a adjudecat Dreptul Divin de a o face
- Isus nu este primul care porunceste Iubirea Aproapelui, dar Isus este Primul care a infaptuit-o
- etc.etc.etc.
Astea sunt prostii ereticesti... Adica pentru tine daca altul era "Primul", acela era Dumnezeu? Adica toata secta ta crede in Iisus doar pentru ca a fost primul la ceva?!
QUOTE
Daca tu te cramponezi de o Religie, doar o manifestare particulara a Credintei, pierzi... Credinta!

pai si atunci tu de ce te cramponezi in secta yoghino "crestina" si nu treci la Credinta Ortodoxa care inseamna Adevarata, ca doar de aceea ii spune Adevarata - pentru ca e... cool.gif

Iata, mai jos o sa-ti spun cate ceva despre Sfantul Serafim de Sarov... Citeste cu atentie si spune si sectarilor tai despre el, ca nici un sectar nu s-a ridicat vreodata macar la sfert din maretia Sfantului Serafim... Dar chiar si la sfert, eu nu am auzit de vreun sectar sa fi fost... Daca a fost vreunul, vreau sa-i aud si eu povestea pe topicul cu dogma ta..., asa cum facem si noi aici... Daca a fost vreun sectar bun in credinta, e bine sa stim si noi ca au fost bineplacuti lui Dumnezeu... Adica pana la urma efectele conteaza nu vorbele goale cu "chiackre, somaticul, jugul etc". in sus si-n jos...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

24 Pagini V  « < 9 10 11 12 13 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 05:29 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman