HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Cum Ati Vrea Sa Fie Comunitatea Credintei, sa fie multumiti si credinciosi si ateii
logoss76
mesaj 3 Feb 2006, 02:28 PM
Mesaj #71


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 56
Inscris: 27 January 06
Forumist Nr.: 7.736



QUOTE (abureala @ 3 Feb 2006, 09:06 AM)
QUOTE (bdl @ 3 Feb 2006, 04:13 AM)
rofl.gif

Mi-a placut forumul ala , Jugul crestin.....Edinide vorbeste singur pe acolo, si in plus, mai vrea sa si arate cit de persecutat e el saracu aici pe forum.... rofl.gif

BDL , parca mai devreme pe aici, spuneati ca ateii nu sunt satanisti. Daca ma uit la semnatura ta, nu as putea spune ca aveti dreptate.

Poate ca e musulman sau mithraist...
Eu, de exemplu, cred in pantheonul grecesc...(am avut o revelatie ...cu Afrodita wub.gif )

Acest topic a fost editat de logoss76: 3 Feb 2006, 02:32 PM


--------------------
pro-life killer
bombing for peace!
fucking for virginity!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 3 Feb 2006, 03:28 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (logoss76 @ 3 Feb 2006, 03:28 PM)
QUOTE (abureala @ 3 Feb 2006, 09:06 AM)
QUOTE (bdl @ 3 Feb 2006, 04:13 AM)
rofl.gif

Mi-a placut forumul ala , Jugul crestin.....Edinide vorbeste singur pe acolo, si in plus, mai vrea sa si arate cit de persecutat e el saracu aici pe forum.... rofl.gif

BDL , parca mai devreme pe aici, spuneati ca ateii nu sunt satanisti. Daca ma uit la semnatura ta, nu as putea spune ca aveti dreptate.

Poate ca e musulman sau mithraist...
Eu, de exemplu, cred in pantheonul grecesc...(am avut o revelatie ...cu Afrodita wub.gif )

"Ironia e mama intelepciunii" .


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 3 Feb 2006, 06:41 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@artanis :
QUOTE
Cele pe care nu le cunosti tu. Dar ti-am spus, asta e doar problema ta...

Ma bucur sa aflu ca nu cunosc acele legi. laugh.gif OK, ramane asa, doar problema mea. Nu ca n-as fi inteles ce ai scris printre randuri. smile.gif

@abureala :
QUOTE
BDL , parca mai devreme pe aici, spuneati ca ateii nu sunt satanisti. Daca ma uit la semnatura ta, nu as putea spune ca aveti dreptate.

Chiar crezi ca el intelege ce scrie acolo ? Cel mult stie cum se scrie. A scris si el intre 2 cutii de Bud, ce vrei... smile.gif
QUOTE
"Ironia e mama intelepciunii" .

Doar cuvantul <intelepciunii> trebuia pus intre ghilimele. Intr-adevar, nici eu nu vad rostul lor (@bdl & co.) aici. Dar cum am spus, nu trebuie sters off-topicul (off-topicul ar trebui ignorat doar) ci invectivul. Inca n-au ajuns acolo.

Acest topic a fost editat de Bolt: 3 Feb 2006, 06:53 PM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 3 Feb 2006, 06:41 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
logoss76
mesaj 3 Feb 2006, 07:01 PM
Mesaj #74


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 56
Inscris: 27 January 06
Forumist Nr.: 7.736



QUOTE
Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.


Sper ca nu aveti de gand sa ii denigrati pe Mithra sau Afrodita! cry.gif


--------------------
pro-life killer
bombing for peace!
fucking for virginity!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 3 Feb 2006, 07:06 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (logoss76 @ 3 Feb 2006, 08:01 PM)
QUOTE
Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.


Sper ca nu aveti de gand sa ii denigrati pe Mithra sau Afrodita! cry.gif

Cu riscul de ma repeta, iarasi repet "Ironia e mama intelepciunii".


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 3 Feb 2006, 08:53 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Urmeaza acolo o descriere a benefactiilor divine incepand cu versetul 23 si terminand cu versetul 26. Dar in toate cazurile referintele sunt de natura terestra.

Bolt,
Un profet intrezareste o Realitate Spirituala pe care incearca sa o puna in cuvinte. Cuvintele in sine, nu pot fi decit Cuvinte Comune pentru ca Limbajul Uman este limitat la Lumea Materiala. Prin urmare esti pus in pozitia de a exprima o Realitate Spirituala printr-un Limbaj Material care poatr conduce catre concluzia cumva evidenta, dar nu necesar corecta, ca se refera la Lumea Materiala.
In pasajul precedent, Isaia vorbeste de renuntarea la Idolatrie, apoi apare pasajul la care te referi si care pare, ad-literam, material. Ce surprinde este "Pe orice munte īnalt si pe orice deal īnalt, vor izvorī rāuri" dar noi stim ca riurile nu izvorasc pe virful dealului si nici pe munte, deci expresia nu poate fi luata ad-literam. Apoi mai pomeneste "limba Lui este ca un foc mistuitor", dar nimeni nu poate afirma ca Dumnezeu are avea o "limba" in sine. Apoi mai jos zice "Asirianul va tremura de glasul Domnului, care īl va lovi cu nuiaua Sa" dar nimeni nu poate spune ca "nuiaua" este o nuia in sine. Apoi mai zice "de multć vreme este pregćtit un rug" dar sigur nu este un "rug" in sine, pentru ca "adinc si lat este facut" deci se refera la adincimea Iadului (sau Hadesului cum pronuntau Grecii acest nume). Prin urmare, Limbajul pe care Isaia il foloseste este evident un Limbaj Tilcuit iar ca trebuie luat ad-literam este indoielnic.
De asemenea este indoielnic ca Dumnezeu rasplateste cu Bunuri Materiale, caz in care Credincisul ar trebui sa fie Bogat iar Pacatosul sa fie Sarac, dar Lumea este cumva cam pe dos... iar Isus ar fi trebuit sa fie foarte bogat... Mai degraba, Satana rasplateste cu Bunuri Materiale, doar asta si este Natura Satanei, pe care Isus a respins-o in Pustie: "Pleaca, Satano!".
Cel care promite Bunuri Materiale sa stii ca nu este Dumnezeu... Dumnezeu promite si da din belsug Iubire, Lumina, Fericire, Bucurie, Sanatate si Viata, si sa stii ca nu exista Bogatii mai mari decit acestea...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 3 Feb 2006, 09:14 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



QUOTE (Bolt)
Nu ca n-as fi inteles ce ai scris printre randuri.

Nu e deloc scris printre randuri. E cat se poate de clar. La fel si pasajele cu pricina, vorbesc de la sine smile.gif Bineinteles, vorbesc pt. cei care sunt capabili sa inteleaga. Obscurantismul in care au trait crestinii pana acum a luat sfarsit. Acum, cei care au suflet, adica ratiune cum zici tu, inteleg Scriptura dintr-o noua perspectiva conjugata cu stiinta. Fizica impletita cu studiul asiduu al Bibliei ne ofera noi perspective, si ne ajuta sa intelegem ca Iadul nu e un loc atat de fierbinte cum s-a crezut milenii in sir. Ba chiar, acel mediu idilic expus in Isaia 30:26 este mai cald decat Iadul descris in Revelatii 21:8. Dovedit. Cu ajutorul ratiunii. Ai lacune grave daca nu vezi, dar nu e timpul pierdut...wink.gif


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 3 Feb 2006, 09:29 PM
Mesaj #78


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Eu zic sa depasim momentul cu temperatura iadului si sa trecem mai departe, la alte propuneri smile.gif
E suficient sa stim ca este vorba de:"cuptorul cu foc; acolo va fi plāngerea şi scrāşnirea dinţilor" (Matei 13,42), ca sa nu ne mai gandim la alte amanunte...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 3 Feb 2006, 09:45 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Acum, cei care au suflet, adica ratiune cum zici tu, inteleg Scriptura dintr-o noua perspectiva conjugata cu stiinta. Fizica impletita cu studiul asiduu al Bibliei ne ofera noi perspective

Ratiunea nu este Suflet, este doar o Functie a Sufletului, precum Ficatul nu este Omul.
Pe tine Fizica te invata temperatura Iadului... Ma intreb de unde stiau Arienii de Iad in lipsa Fizicii... de unde scria Platon de Hades in lipsa Fizicii... de unde stiau Egiptenii sa picteze lumea lui Osiris, fara Fizica... de unde avea Isaia cunoasterea in lipsa Fizicii... cum a reusit Isus sa vina inapoi de pe Lumea Cealata, tot fara Fizica...
Daca iti pui Credinta ta in Fizica, este Credinta Substantei, si este Credinta Satanei. Daca iti pui Credinta in Dumnezeu, urmind Calea Fiului, ajungi la Credinta Spirituala fatza de care Fizica este un Efect Secundar al Cunoasterii. Omul a cazut din Rai prin Credinta in Fizica...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 3 Feb 2006, 09:50 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



Asta e parerea ta. Bolt cu siguranta o sa te lamureasca rofl.gif


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 3 Feb 2006, 10:09 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@artanis :
QUOTE
Nu e deloc scris printre randuri. E cat se poate de clar. La fel si pasajele cu pricina, vorbesc de la sine  Bineinteles, vorbesc pt. cei care sunt capabili sa inteleaga. Obscurantismul in care au trait crestinii pana acum a luat sfarsit. Acum, cei care au suflet, adica ratiune cum zici tu, inteleg Scriptura dintr-o noua perspectiva conjugata cu stiinta. Fizica impletita cu studiul asiduu al Bibliei ne ofera noi perspective, si ne ajuta sa intelegem ca Iadul nu e un loc atat de fierbinte cum s-a crezut milenii in sir. Ba chiar, acel mediu idilic expus in Isaia 30:26 este mai cald decat Iadul descris in Revelatii 21:8. Dovedit. Cu ajutorul ratiunii. Ai lacune grave daca nu vezi, dar nu e timpul pierdut...


Artanis, tu sa nu crezi ca eu am uitat inceputul discutie tale postat aici :
QUOTE
Cum le stii tu pe toate nene Bolt, ca un om mare...
P.S. Si pt. ca tot te dai tare la teorie, hai sa-ti arat unde se poate ajunge strict prin forte proprii de judecata, si cu informatii biblice, adica exact asa cum iti place tie. Iata, se "demonstreaza" ca Raiul are o temperatura mai mare decat Iadul: http://www.csd.uwo.ca/staff/magi/personal/...f%20Heaven.html

Scopul si motivatia acestui subiect ti l-am citit cat se poate de clar printre randuri imediat, dupa cum ti-am spus. Dar in mod tactic nu am raspuns provocarii care nici macar nu era voalata, scopul meu fiind dublu :
1. prezervarea disciplinei pe topic.
2. sprijinul potentialilor creduli in bazaconiile celor de la adresa respectiva.

Acuma, daca tu crezi ca expunerile mele teologice sunt perfect asimilabile dementei alora cu temperaturile, probabil te-a palit si pe tine vreun val de caldura. De fapt nu probabil ci sigur. Sugestia ta mizera cum ca modestele mele cunostite biblice sunt de factura acelor desene pe asfalt, e grobiana. Intru cu tine si cu oricine pe orice tema vrei, si-i lasam pe altii sa judece, dar nu-mi veni tu mie travestit in ieftinaciuni d'astea, ca nu tine. Spiritul si discursul tau n-ar trebui sa fie boltocentric (probabil nu mai ai liniste fara) ci ar trebui sa-l dedici Bibliei si sa vii in intampinarea "ineptiilor" mele cu texte si contexte negru pe alb. Stiu ca nu tine de tine deoarece perspectiva ta ludica asupra ei nu te califica, dar asa ti-ar sta bine.

P.S.
Mai fac un apel la moderatori. Desi nu am dat curs initial provocarii artaniene si am marsat sobru pe textul biblic, vad ca amicu' trece la concluzii si etichete sugerate fara menajamente. Nu ca as astepta altceva de la el dar totusi ii cer un efort supraomenesc, sa fim seriosi. Am si eu sectiunea PM, da-i acolo cat vrei frate. Aaa, vrei sa faci ca Simpson in semnatura lui Bdl ? Nu ti-ai gasit spectator in persoana mea si presupun ca nici in ale altora.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 3 Feb 2006, 10:16 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



Am venit cu texte si contexte negu pe alb. Stiu ca prea multa lumina brusc, te orbeste. Nu ma supar pe tine deocamdata...dar cu timpul, cand ratiunea o sa-ti razbeasca furia de moment, o sa-mi dai dreptate...smile.gif


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 3 Feb 2006, 10:17 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Ma alatur apelurilor lui Clopotel si ale lui Bolt, sa revenim ontopic.
Chiar trebuie utilizata fiecare intilnire, pe orice topic pt. a abate discutia spre chestiuni fara legatura cu subiectul?


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 3 Feb 2006, 10:22 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



Mda, rog un moderator sa-mi stearga ultimile interventii. Nu mai contiuni Dar pt. cine nu s-a prins, am raspuns cu aceeasi moneda simpaticului Bolt. Poate ca am exagerat, scuze sorry.gif


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 3 Feb 2006, 10:24 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@artanis :
QUOTE
Am venit cu texte si contexte negu pe alb.

Ale prostiei unora asimilata mie, nu ?
QUOTE
Stiu ca prea multa lumina brusc, te orbeste.

Mda, multumesc de grija.
QUOTE
Nu ma supar pe tine deocamdata

Cred si eu. Nu eu ti-am asemuit pregatirea biblica cu a unor analfabeti in materie de ea.
QUOTE
dar cu timpul, cand ratiunea o sa-ti razbeasca furia de moment, o sa-mi dai dreptate.

Te vrei tu filozofico-sapiential cu acest scenariu da' n-ai in fata cui. Aaa, decat daca privesti in oglinda.
QUOTE
Dar pt. cine nu s-a prins, am raspuns cu aceeasi moneda simpaticului Bolt.

Moneda mea nu avea numai pajura, ci si cap.

Acest topic a fost editat de Bolt: 3 Feb 2006, 10:25 PM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 5 Feb 2006, 07:52 PM
Mesaj #86


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Eu aş fi dorit ca forumul Comunitatea Credinţei (CC) să fie ceea ce sugerează şi numele: o comunitate a celor care cred īn Dumnezeu, īntr-o formă sau alta...

Ateismul nu trebuie banat atīta vreme cīt īnţelege că īntr-o comunitate de credincioşi el este invitat ca musafir şi trebuie să se comporte ca atare. Multe flame-uri pleacă de la marile taine ale credinţei, pe care ateul se simte ispitit să le ia īn răspăr şi pe care credinciosul nu i le poate explica convingător īntrucīt sīnt... necunoscute! smile.gif Pe chestia asta ateul prinde curaj şi adeseori sare peste cal. So, ştiu că am dorinţă utopică, dar mi-ar conveni o mai mare reţinere īn expuneri a celor care nu cred īn Divinitate. Aici, eu cel puţin, aş dori să aflu despre probleme ale credinţei şi nu ale necredinţei. Da, e utopie ce spun eu dar ... asta e, fac şi eu un pic de trolling... wink.gif

Mi-aş mai dori o mai mare reţinere şi īn discuţiile dintre credincioşi. Sīntem aici o mīnă de oameni de confesiuni şi chiar de religii diferite. Există o tendinţă destul de accentuată de a promova ideile proprii denigrīnd uneori chiar cu brutalitate ideile altuia. "Singura cale de mīntuire se află la mine iar pe tine, cu ideile tale idioate cu tot, la naiba!"... NOPE!! Trebuie un plus de respect şi de self-control. Utopic, nu?... unsure.gif

Mi-aş mai dori şi mai multe păreri, trăiri şi experienţe personale. Mai puţine citate.

Cel mai "cool" topic de pe CC la ora la care scriu acum mi se pare a fi cel iniţiat şi susţinut (īn principal) de Sanja Cristea Tiberian. Sanja, īn fond, nu face decīt să scrie nişte cīntecele-poezii. Ce mare lucru, nu-i aşa? Şi totuşi uite (aşa mi se pare mie, e o părere strict personală!!) că izvorăşte (din toate acele simple cuvinte...) forţa aceea extraordinară care ne-a cucerit pe toţi: forţa iubirii dumnezeieşti

Mă īntind la vorbă şi-i tīrziu... Mīine e luni şi īncepe o nouă săptămīnă...Scuze pentru logoree. Dumnezeu să fie cu noi toţi acum şi īn vecii vecilor, amin.

Acest topic a fost editat de caa: 5 Feb 2006, 07:57 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 01:57 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman