HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

6 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Dreptatea Si Bunatatea Lui Dumnezeu Fata De Om, VT si NT - aceeasi Lege morala.
Bolt
mesaj 10 Jan 2006, 09:18 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Am cautat in primele 14 carti biblice + Psalmii, cuvinte si contextele lor care pot transmite o imagine de ansamblu cu privire la bunatatea lui D-zeu in raport de dreptatea Sa, vis-ŕ-vis de gandurile si faptele omului. Desigur, nu am postat tot ce se putea posta legat de acest foarte vast subiect. Eu am cautat doar dupa cateva cuvinte : bun, milos, drept. Cel putin in cazul Psalmilor am postat doar o parte a textelor si doar dupa cuvantul “bun”, deoarece ar fi foarte mult de scris. Ii las si pe altii sa participe la acest capitol daca doresc. Daca sunt neclaritati cu privire la acest echilibru iubire-dreptate a caracterului divin, comentati. Dar inainte de a o face, asigurati-va ca aveti deschisa o versiune biblica si pe care in prealabil ati consultat-o cu privire la contextul celor scrise aici si stapaniti cat de cat subiectul. Asta pt. a nu deveni redundanti cu explicatii prea simple si trimiteri la texte deja postate. Datorita numarului limitat de caractere permis pe post, voi posta in doua parti.

Geneza
4.15 :
Domnul i-a zis: "Nicidecum; ci dacă va omorî cineva pe Cain, Cain să fie răzbunat de şapte ori." Şi Domnul a hotărât un semn pentru Cain, ca oricine îl va găsi, să nu-l omoare.
6.5 :
Domnul a văzut că răutatea omului era mare pe pământ, şi că toate întocmirile gândurilor din inima lui erau îndreptate în fiecare zi numai spre rău.
18.19 :
Căci Eu îl cunosc şi ştiu că are să poruncească fiilor lui şi casei lui după el să ţină Calea Domnului, făcând ce este drept şi bine, pentru ca astfel Domnul să împlinească faţă de Avraam ce i-a făgăduit"..
18.23 :
Avraam s-a apropiat, şi a zis: "Vei nimici Tu oare şi pe cel bun împreună cu cel rău?"
18.25,26 :
Să omori pe cel bun împreună cu cel rău, aşa ca cel bun să aibă aceeaşi soartă ca cel rău, departe de Tine aşa ceva! Departe de Tine! Cel ce judecă tot pământul nu va face oare dreptate?" Şi Domnul a zis: "Dacă voi găsi în Sodoma cincizeci de oameni buni în mijlocul cetăţii, voi ierta tot locul acela din pricina lor."
18.28-32 :
Poate că din cincizeci de oameni buni vor lipsi cinci: pentru cinci, vei nimici Tu oare toată cetatea?" Şi Domnul a zis: "N-o voi nimici, dacă voi găsi în ea patruzeci şi cinci de oameni buni." Avraam I-a vorbit mai departe, şi a zis: "Poate că se vor găsi în ea numai patruzeci de oameni buni." Şi Domnul a zis: "N-o voi nimici pentru cei patruzeci." Avraam a zis: "Să nu Te mânii, Doamne, dacă voi mai vorbi. Poate că se vor găsi în ea numai treizeci de oameni buni." Şi Domnul a zis: "N-o voi nimici, dacă voi găsi în ea treizeci de oameni buni." Avraam a zis: "Iată, am îndrăznit să vorbesc Domnului. Poate că se vor găsi în ea numai douăzeci de oameni buni." Şi Domnul a zis: "N-o voi nimici, pentru cei douăzeci." Avraam a zis: "Să nu Te mânii, Doamne, dacă voi mai vorbi numai de data aceasta. Poate că se vor găsi în ea numai zece oameni buni." Şi Domnul a zis: "N-o voi nimici, pentru cei zece oameni buni."

Exodul
22.5 :
Dacă cineva face stricăciune într-un ogor sau într-o vie, şi îşi lasă vita să pască pe ogorul altuia, să dea ca despăgubire cel mai bun rod din ogorul şi via lui.
32.34 :
Du-te dar, şi du poporul unde ţi-am spus. Iată, Îngerul Meu va merge înaintea ta, dar în ziua răzbunării Mele, îi voi pedepsi pentru păcatul lor!"
34.6,7 :
Şi Domnul a trecut pe dinaintea lui, şi a strigat: "Domnul, Dumnezeu este un Dumnezeu plin de îndurare şi milostiv, încet la mânie, plin de bunătate şi credincioşie, care Îşi ţine dragostea până în mii de neamuri de oameni, iartă fărădelegea, răzvrătirea şi păcatul, dar nu socoteşte pe cel vinovat drept nevinovat, şi pedepseşte fărădelegea părinţilor în copii şi în copiii copiilor lor până la al treilea şi al patrulea neam!"
1.14 :
Le-au făcut viaţa amară prin lucrări grele de lut şi cărămizi, şi prin tot felul de lucrări de pe câmp: în toate muncile acestea pe care-i sileau să le facă, erau fără nici un pic de milă.
22.27 :
căci este singura lui învelitoare, este haina cu care îşi înveleşte trupul: cu ce are să se culce? Dacă strigă spre Mine după ajutor, Eu îl voi auzi, căci Eu sunt milostiv.
21.19 :
cel ce l-a lovit să nu fie pedepsit, dacă celălalt se va scula şi se va plimba afară, sprijinit pe un toiag. Numai să-l despăgubească pentru încetarea lucrului lui şi să-l îngrijească până la vindecare.
9.27 :
Faraon a trimis să cheme pe Moise şi pe Aaron, şi le-a zis: "De data aceasta, am păcătuit; Domnul are dreptate, iar eu şi poporul meu suntem vinovaţi.
23.2 :
Să nu te iei după mulţime ca să faci rău; şi la judecată să nu mărturiseşti trecând de partea celor mulţi, ca să abaţi dreptatea.
23.6,7 :
La judecată, să nu te atingi de dreptul săracului. Fereşte-te de o învinuire nedreaptă, şi să nu omori pe cel nevinovat şi pe cel drept; căci nu voi ierta pe cel vinovat.

Levitic
19.18 :
Să nu te răzbuni, şi să nu ţii necaz pe copiii poporului tău. Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi. Eu sunt Domnul.
26.25 :
Voi face să vină împotriva voastră sabie, care va răzbuna călcarea legământului Meu; şi când vă veţi strânge în cetăţile voastre, voi trimite ciuma în mijlocul vostru, şi veţi fi daţi în mâinile vrăjmaşului.
19.15 :
Să nu faceţi nedreptate la judecată: să nu cauţi la faţa săracului, şi să nu părtineşti pe nimeni din cei mari, ci să judeci pe aproapele tău după dreptate.
19.35,36 :
Să nu faceţi nedreptate la judecată, nici în măsurile de lungime, nici în greutăţi, nici în măsurile de încăpere. Să aveţi cumpene drepte, greutăţi drepte, efe drepte, şi hine drepte. Eu sunt Domnul, Dumnezeul vostru, care v-am scos din ţara Egiptului.
25.24 :
De aceea în toată ţara pe care o veţi stăpâni, să daţi dreptul de răscumpărare pentru pământuri.
26.23 :
Dacă pedepsele acestea nu vă vor îndrepta, şi dacă vă veţi împotrivi Mie,

Numeri
14.18 :
Domnul este încet la mânie şi bogat în bunătate, iartă fărădelegea şi răzvrătirea; dar nu ţine pe cel vinovat drept nevinovat, şi pedepseşte fărădelegea părinţilor în copii până la al treilea şi la al patrulea neam.
31.2,3 :
Răzbună pe copiii lui Israel împotriva Madianiţilor, apoi vei fi adăugat la poporul tău." Moise a vorbit poporului şi a zis: "Înarmaţi dintre voi nişte bărbaţi pentru oştire, şi să meargă împotriva Madianului, ca să aducă la îndeplinire răzbunarea Domnului împotriva Madianului.
35.12 :
Aceste cetăţi să vă slujească drept cetăţi de scăpare împotriva răzbunătorului sângelui, pentru ca ucigaşul să nu fie omorât înainte de a se înfăţişa în faţa adunării ca să fie judecat.
35.21 :
sau dacă-l loveşte cu mâna din vrăjmăşie, şi moare, cel ce l-a lovit să fie pedepsit cu moartea; este un ucigaş: răzbunătorul sângelui să omoare pe ucigaş, când îl va întâlni.
35.25 :
Adunarea va izbăvi pe ucigaş din mâna răzbunătorului sângelui, şi-l va face să se întoarcă în cetatea de scăpare unde fugise. Să locuiască acolo până la moartea marelui preot care este uns cu untdelemn sfânt.
35.27 :
şi dacă răzbunătorul sângelui îl întâlneşte afară din hotarul cetăţii de scăpare şi ucide pe ucigaş, nu va fi vinovat de omor.

Deuteronom
6.18 :
Să faci ce este plăcut şi bine înaintea Domnului, ca să fii fericit, şi să intri în stăpânirea ţării aceleia bune, pe care Domnul a jurat părinţilor tăi că ţi-o va da,
9.4-6 :
Când îi va izgoni Domnul, Dumnezeul tău, dinaintea ta, să nu zici în inima ta: "Pentru bunătatea mea m-a făcut Domnul să intru în stăpânirea ţării acesteia." Căci din pricina răutăţii neamurilor acelora le izgoneşte Domnul dinaintea ta. Nu, nu pentru bunătatea ta, nici pentru curăţia inimii tale intri tu în stăpânirea ţării lor; ci din pricina răutăţii acestor neamuri le izgoneşte Domnul, Dumnezeul tău, dinaintea ta, şi ca să împlinească astfel cuvântul prin care Domnul S-a jurat părinţilor tăi, lui Avraam, lui Isaac şi lui Iacov. Să ştii dar că nu din pricina bunătăţii tale îţi dă Domnul, Dumnezeul tău, acea ţară bună ca s-o stăpâneşti; căci tu eşti un popor tare încăpăţânat.
11.17 :
Căci atunci Domnul S-ar aprinde de mânie împotriva voastră; ar închide cerurile, şi n-ar mai fi ploaie; pământul nu şi-ar mai da roadele, şi aţi pieri curând din ţara aceea bună pe care v-o dă Domnul.
19.6 :
pentru ca nu cumva răzbunătorul sângelui, aprins de mânie şi urmărind pe ucigaş, să-l ajungă, fiind prea lung drumul, şi să lovească de moarte pe cel ce nu era vinovat de moarte, fiindcă mai înainte nu fusese vrăjmaş aproapelui său
19.12 :
bătrânii din cetatea lui să trimită să-l prindă şi să-l dea în mâinile răzbunătorului sângelui, ca să moară.
23.23 :
Dar să păzeşti şi să împlineşti ce-ţi va ieşi de pe buze, şi anume juruinţele pe care le vei face de bună voie Domnului, Dumnezeului tău, şi pe care le vei rosti cu gura ta.
28.11,12 :
Domnul te va copleşi cu bunătăţi, înmulţind rodul trupului tău, rodul turmelor tale şi rodul pământului tău, în ţara pe care Domnul a jurat părinţilor tăi că ţi-o va da. Domnul îţi va deschide comoara Lui cea bună, cerul, ca să trimită ţării tale ploaie la vreme şi ca să binecuvânteze tot lucrul mâinilor tale: vei da cu împrumut multor neamuri, dar tu nu vei lua cu împrumut.
30.9 :
Domnul, Dumnezeul tău, te va umple de bunătăţi, făcând să propăşească tot lucrul mâinilor tale, rodul trupului tău, rodul turmelor tale şi rodul pământului tău; căci Domnul se va bucura din nou de fericirea ta, cum se bucura de fericirea părinţilor tăi,
32.28 :
A Mea este răzbunarea şi Eu voi răsplăti, Când va începe să le alunece piciorul! Căci ziua nenorocirii lor este aproape, Şi ceea ce-i aşteaptă nu va zăbovi."
32.41 :
Atât este de adevărat că atunci când voi ascuţi fulgerul sabiei Mele, Şi voi pune mâna să fac judecată, Mă voi răzbuna împotriva potrivnicilor Mei, Şi voi pedepsi pe cei ce Mă urăsc;
32.43 :
Neamuri, cântaţi laudele poporului Lui! Căci Domnul răzbună sângele robilor Săi, El Se răzbună împotriva potrivnicilor Săi, Şi face ispăşire pentru ţara Lui, pentru poporul Lui."
7.2 :
când Domnul, Dumnezeul tău, ţi le va da în mâini, şi le vei bate, să le nimiceşti cu desăvârşire, să nu închei legământ cu ele, şi să n-ai milă de ele.
7.16 :
Să nimiceşti toate popoarele pe care ţi le va da în mână Domnul, Dumnezeul tău; să n-arunci nici o privire de milă spre ele, şi să nu slujeşti dumnezeilor lor, căci aceasta va fi o cursă pentru tine.
15.9 :
Vezi să nu fii aşa de rău ca să zici în inima ta: "Ah! se apropie anul al şaptelea, anul iertării!" Vezi să n-ai un ochi fără milă pentru fratele tău cel lipsit şi să nu-i dai. Căci atunci el ar striga către Domnul împotriva ta, şi te-ai face vinovat de un păcat:
19.13 :
Să n-ai milă de el, şi să ştergi din Israel sângele celui nevinovat, ca să fii fericit.
19.21 :
Să n-ai nici o milă, ci să ceri: viaţă pentru viaţă, ochi pentru ochi, dinte pentru dinte, mână pentru mână, picior pentru picior.
28.56 :
Femeia cea mai gingaşă şi cea mai miloasă dintre voi, care, de gingaşă şi miloasă ce era, nu ştia să calce mai uşor cu piciorul pe pământ, va privi fără milă pe bărbatul care se odihneşte la sânul ei, pe fiul şi pe fiica ei:
30.3 : atunci Domnul, Dumnezeul tău, va aduce înapoi robii tăi şi va avea milă de tine, te va strânge iarăşi din mijlocul tuturor popoarelor la care te va împrăştia Domnul, Dumnezeul tău.
32.36 :
Domnul va judeca pe poporul Său, Dar va avea milă de robii Săi, Văzând că puterea le este sleită, Şi că nu mai este nici rob nici slobod.
1.16,17 :
Am dat, în acelaşi timp, următoarea poruncă judecătorilor voştri: "Să ascultaţi pe fraţii voştri, şi să judecaţi după dreptate neînţelegerile fiecăruia cu fratele lui sau cu străinul.
Să nu căutaţi la faţa oamenilor în judecăţile voastre; să ascultaţi pe cel mic ca şi pe cel mare; să nu vă temeţi de nimeni, căci Dumnezeu e Cel care face dreptate. Şi când veţi găsi o pricină prea grea, s-o aduceţi înaintea mea, ca s-o aud."
10.18 :
care face dreptate orfanului şi văduvei, care iubeşte pe străin şi-i dă hrană şi îmbrăcăminte.
16.19,20 :
Să n-atingi nici un drept, să nu cauţi la faţa oamenilor, şi să nu iei daruri, căci darurile orbesc ochii înţelepţilor şi sucesc cuvintele celor drepţi. Să urmezi cu scumpătate dreptatea, ca să trăieşti şi să stăpâneşti ţara pe care ţi-o dă Domnul, Dumnezeul tău.
24.14 :
Să nu nedreptăţeşti pe simbriaşul sărac şi nevoiaş, fie că este unul din fraţii tăi, fie că este unul din străinii care locuiesc în ţara ta, în cetăţile tale.
24.17 :
Să nu te atingi de dreptul străinului şi al orfanului, şi să nu iei zălog haina văduvei.
25.16 :
Căci oricine face aceste lucruri, oricine săvârşeşte o nedreptate, este o urâciune înaintea Domnului, Dumnezeului tău.
27.19 :
Blestemat să fie cel ce se atinge de dreptul străinului, orfanului şi văduvei!" - Şi tot poporul să răspundă: "Amin!"
32.4 :
El este Stânca; lucrările Lui sunt desăvârşite, Căci toate căile Lui sunt drepte; El este un Dumnezeu credincios şi fără nedreptate, El este drept şi curat.

Iosua
20.3,5,9 :
unde să poată fugi ucigaşul care va omorî pe cineva fără voie, fără să aibă vreun gând să-l omoare; ele să vă fie un loc de scăpare împotriva răzbunătorului sângelui. Dacă răzbunătorul sângelui îl va urmări, ei să nu dea pe ucigaş în mâinile lui; căci fără să vrea a omorât pe aproapele lui, şi fără să-i fi fost vrăjmaş mai înainte. Acestea au fost cetăţile hotărâte pentru toţi copiii lui Israel şi pentru străinul care locuieşte în mijlocul lor, pentru ca cel ce va ucide pe cineva fără voie să poată fugi în ele, şi să nu moară ucis de mâna răzbunătorului sângelui, înainte de a se înfăţişa înaintea adunării.
23.13 :
să fiţi încredinţaţi că Domnul Dumnezeul vostru, nu va mai izgoni aceste neamuri dinaintea voastră; ci ele vă vor fi o cursă şi un laţ, un bici în coaste, şi nişte spini în ochi, până veţi pieri de pe faţa acestei ţări bune, pe care v-a dat-o Domnul, Dumnezeul vostru
23.15,16 :
Şi după cum toate cuvintele bune, pe care vi le spusese Domnul, Dumnezeul vostru, s-au împlinit pentru voi, tot aşa Domnul va împlini faţă de voi toate cuvintele rele, până vă va nimici de pe faţa acestei ţări bune pe care v-a dat-o Domnul, Dumnezeul vostru. Dacă veţi călca legământul pe care vi l-a dat Domnul, Dumnezeul vostru, şi dacă vă veţi duce să slujiţi altor dumnezei şi să vă închinaţi înaintea lor, Domnul Se va aprinde de mânie împotriva voastră, şi veţi pieri degrabă din ţara cea bună pe care v-a dat-o El".
11.20 :
Căci Domnul a îngăduit ca popoarele acelea să-şi împietrească inima şi să lupte împotriva lui Israel, pentru ca Israel să le nimicească cu desăvârşire, fără să aibă milă de ele, şi să le nimicească, după cum poruncise lui Moise Domnul.

Judecatorii
2.18 :
Când le ridica Domnul judecători, Domnul era cu judecătorul, şi-i izbăvea din mâna vrăjmaşilor lor în tot timpul vieţii judecătorului, căci Domnului I se făcea milă de suspinele scoase de ei împotriva celor ce-i apăsau şi-i chinuiau.

Rut
2.20 :
Naomi a zis nurorii sale: "Să fie binecuvântat de Domnul, care este plin de îndurare pentru cei vii, cum a fost şi pentru cei ce au murit. ,Omul acesta este rudă cu noi', i-a mai spus Naomi, ,este din cei ce au drept de răscumpărare asupra noastră."

1Samuel
20.14 :
Dacă voi mai trăi, să te porţi faţă de mine cu o bunătate ca a Domnului; şi dacă voi muri,
7.3 :
Samuel a zis întregii case a lui Israel: "Dacă din toată inima voastră vă întoarceţi la Domnul, scoateţi din mijlocul vostru dumnezeii străini şi Astarteele, îndreptaţi-vă inima spre Domnul, şi slujiţi-I numai Lui; şi El vă va izbăvi din mâna Filistenilor."
9.16 :
"Mâine, la ceasul acesta, îţi voi trimite un om din ţara lui Beniamin, şi să-l ungi drept căpetenie a poporului Meu Israel. El va scăpa poporul Meu din mâna Filistenilor; căci am căutat cu îndurare spre poporul Meu, pentru că strigătul lui a ajuns până la Mine."
26.23 :
Domnul va răsplăti fiecăruia după dreptatea lui şi după credincioşia lui: căci Domnul te dăduse azi în mâinile mele, şi eu n-am vrut să pun mâna pe unsul Domnului.

2Samuel
22.26 :
Cu cel bun Tu eşti bun, cu omul drept Te porţi după dreptate,
22.36 :
Tu îmi dai scutul mântuirii Tale, şi ajung mare prin bunătatea Ta.
22.48 :
Dumnezeu, care este răzbunătorul meu, care-mi supune popoarele,
23.3 :
Dumnezeul lui Israel a vorbit. Stânca lui Israel mi-a zis: "Cel ce împărăţeşte între oameni cu dreptate, cel ce împărăţeşte în frică de Dumnezeu,
24.17 :
David, văzând pe îngerul care lovea pe popor, a zis Domnului: "Iată că am păcătuit! Eu sunt vinovat: dar oile acestea, ce au făcut? Mâna Ta să se îndrepte dar împotriva mea şi împotriva casei tatălui meu!"


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 10 Jan 2006, 09:19 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Partea a doua.
1Imparati
2.32 :
Domnul va face ca sângele lui să cadă asupra capului lui, pentru că a lovit pe doi bărbaţi mai drepţi şi mai buni decât el, şi i-a ucis cu sabia, fără să fi ştiut tatăl meu David: pe Abner, fiul lui Ner, căpetenia oştirii lui Israel, şi pe Amasa, fiul lui Ieter, căpetenia oştirii lui Iuda.
14.15 :
Domnul va lovi pe Israel, şi Israel va fi ca trestia clătinată în ape; va smulge pe Israel din această ţară bună pe care o dăduse părinţilor lor, şi-i va împrăştia dincolo de Râu, pentru că şi-au făcut idoli, mâniind pe Domnul.
11.2 :
care făceau parte din neamurile despre care Domnul zisese copiilor lui Israel: "Să nu intraţi la ele, şi nici ele să nu intre la voi; căci v-ar întoarce negreşit inimile înspre dumnezeii lor." De aceste neamuri s-a alipit Solomon, târât de iubire.
3.6 :
Solomon a răspuns: "Tu ai arătat o mare bunăvoinţă faţă de robul Tău David, tatăl meu, pentru că umbla înaintea Ta în credincioşie, în dreptate şi în curăţie de inimă faţă de Tine; i-ai păstrat această mare bunăvoinţă, şi i-ai dat un fiu, care stă pe scaunul lui de domnie, cum se vede astăzi.
11.33 :
Şi aceasta, pentru că M-au părăsit, şi s-au închinat înaintea Astarteei, zeiţa Sidonienilor, înaintea lui Chemoş, dumnezeul Moabului, şi înaintea lui Milcom, dumnezeul fiilor lui Amon, şi pentru că n-au umblat în căile Mele ca să facă ce este drept înaintea Mea, şi să păzească legile şi poruncile Mele, cum a făcut David, tatăl lui Solomon.
11.38 :
Dacă vei asculta de tot ce-ţi voi porunci, dacă vei umbla în căile Mele, şi dacă vei face ce este drept înaintea Mea, păzind legile şi poruncile Mele, cum a făcut robul Meu David, voi fi cu tine, îţi voi zidi o casă trainică, aşa cum am zidit lui David, şi-ţi voi da ţie pe Israel.

2Imparati
Să nimiceşti casa stăpânului tău Ahab, şi voi răzbuna asupra Izabelei sângele robilor Mei, proorocii, şi sângele tuturor slujitorilor Domnului.
17.9 :
Copiii lui Israel au făcut pe ascuns împotriva Domnului, Dumnezeului lor, lucruri care nu sunt bune. Şi-au zidit înălţimi în toate cetăţile lor, de la turnurile străjerilor până la cetăţile întărite.
13.23 :
Dar Domnul S-a îndurat de ei, şi a avut milă de ei, Şi-a întors Faţa spre ei din pricina legământului Său cu Avraam, Isaac şi Iacov, n-a vrut să-i nimicească, şi până acum nu i-a lepădat de la Faţa lui.

1Cronici
16.34 :
Lăudaţi pe Domnul, căci este bun, căci îndurarea Lui ţine în veac!
17.13 :
Eu îi voi fi Tată şi el Îmi va fi fiu; şi nu voi îndepărta bunătatea Mea de la el, cum am îndepărtat-o de la cel dinaintea ta.
21.8 :
Şi David a zis lui Dumnezeu: "Am săvârşit un mare păcat făcând lucrul acesta! Acum, iartă fărădelegea robului Tău, căci am lucrat în totul ca un nebun!"
28.8 :
Acum, înaintea întregului Israel, înaintea adunării Domnului, şi în faţa Dumnezeului nostru care vă aude, păziţi şi puneţi-vă la inimă toate poruncile Domnului, Dumnezeului vostru, ca să stăpâniţi această bună ţară, şi s-o lăsaţi de moştenire fiilor voştri după voi pe vecie.
29.17 :
Ştiu, Dumnezeule, că Tu cercetezi inima, şi că iubeşti curăţia de inimă; de aceea Ţi-am adus toate aceste daruri de bunăvoie în curăţia inimii mele, şi am văzut acum cu bucurie pe poporul Tău, care se află aici, aducându-Ţi de bunăvoie darurile lui.

2Cronici
7.3 :
Toţi copiii lui Israel au văzut pogorându-se focul şi slava Domnului peste casă; ei şi-au plecat faţa la pământ pe pardoseală, s-au închinat, şi au lăudat pe Domnul, zicând: "Căci este bun, căci îndurarea Lui ţine în veac!"
12.12 :
Pentru că Roboam se smerise, Domnul Şi-a abătut mânia de la el, şi nu l-a nimicit de tot. Şi tot mai era ceva bun în Iuda.
15.15 :
tot Iuda s-a bucurat de jurământul acesta, căci juraseră din toată inima lor, căutaseră pe Domnul de bună voia lor, şi-L găsiseră. Şi Domnul le-a dat odihnă de jur împrejur.
19.3 :
Dar tot se mai găseşte şi ceva bun în tine, căci ai înlăturat din ţară idolii, şi ţi-ai pus inima să caute pe Dumnezeu."
21.13 :
ci ai umblat în calea împăraţilor lui Israel; pentru că ai târât la curvie pe Iuda şi locuitorii Ierusalimului, cum a făcut casa lui Ahab faţă de Israel: şi pentru că ai omorât pe fraţii tăi, care erau mai buni decât tine, şi care făceau parte din însăşi casa tatălui tău; -
22.8 :
Şi pe când se răzbuna Iehu împotriva casei lui Ahab, a dat peste capii lui Iuda şi peste fiii fraţilor lui Ahazia, care erau în slujba lui Ahazia, şi i-a omorât.
24.22 :
Împăratul Ioas nu şi-a adus aminte de bunăvoinţa pe care o avusese faţă de el Iehoiada, tatăl lui Zaharia, şi a omorât pe fiul lui. Zaharia a zis când a murit: "Domnul să vadă, şi să judece!"
30.9 :
Dacă vă întoarceţi la Domnul, fraţii voştri şi fiii voştri vor găsi milă la cei ce i-au luat robi, şi se vor întoarce în ţară. Căci Domnul, Dumnezeul vostru, este milostiv şi îndurător, şi nu-Şi va întoarce Faţa de la voi, dacă vă întoarceţi la El."
6.23 :
ascultă-l din ceruri, lucrează, şi judecă pe robii Tăi: osândeşte pe cel vinovat, şi fă ca purtarea lui să cadă asupra capului lui; fă dreptate celui nevinovat, şi răsplăteşte-i, după nevinovăţia lui!
6.39 :
ascultă din ceruri, din locul locuinţei Tale, rugăciunile şi cererile lor, şi fă-le dreptate: iartă poporului Tău păcatele făcute împotriva Ta!
9.8 :
Binecuvântat să fie Domnul, Dumnezeul tău, care S-a îndurat de tine, şi te-a pus pe scaunul Lui de domnie ca împărat pentru Domnul, Dumnezeul tău! Pentru că Dumnezeul tău iubeşte pe Israel şi vrea să-l facă să rămână în picioare pe vecie, pentru aceea te-a pus împărat peste el, ca să faci judecată şi dreptate."
12.6 :
Căpeteniile lui Israel şi împăratul s-au smerit, şi au zis: "Domnul este drept!"
26.20 :
Marele preot Azaria şi toţi preoţii şi-au îndreptat privirile spre el, şi iată că era plin de lepră pe frunte. L-au scos repede afară, şi el însuşi s-a grăbit să iasă, pentru că Domnul îl lovise.

Psalmii
5.5 :
Nebunii nu pot să stea în preajma ochilor Tăi; Tu urăşti pe cei ce fac fărădelegea,
5.12 :
Căci Tu binecuvântezi pe cel neprihănit, Doamne, şi-l înconjori cu bunăvoinţa Ta, cum l-ai înconjura cu un scut.
9.12 :
Căci El răzbună sângele vărsat, şi Îşi aduce aminte de cei nenorociţi, nu uită strigătele lor.
11.6 :
Peste cei răi plouă cărbuni, foc şi pucioasă: un vânt dogoritor, iată paharul de care au ei parte.
13.5 :
Eu am încredere în bunătatea Ta, sunt cu inima veselă, din pricina mântuirii Tale:
14.1 :
Nebunul zice în inima lui: "Nu este Dumnezeu!" S-au stricat oamenii, fac fapte urâte; nu este nici unul care să facă binele.
17.7 :
Arată-Ţi bunătatea Ta cea minunată, Tu, care scapi pe cei ce caută adăpost, şi-i izbăveşti de potrivnicii lor, prin dreapta Ta!
18.25 :
Cu cel bun Tu Te arăţi bun, cu omul neprihănit Te arăţi neprihănit;
18.47 :
Dumnezeu, răzbunătorul meu, care îmi supune popoarele,
21.7 :
Căci împăratul se încrede în Domnul; şi bunătatea Celui Prea Înalt îl face să nu se clatine.
25.6 :
Adu-Ţi aminte, Doamne, de îndurarea şi bunătatea Ta; căci sunt veşnice.
25.7 :
Nu-Ţi aduce aminte de greşelile din tinereţea mea, nici de fărădelegile mele; ci adu-Ţi aminte de mine, după îndurarea Ta, pentru bunătatea Ta, Doamne!
25.8 :
Domnul este bun şi drept: de aceea arată El păcătoşilor calea.
26.3 :
Căci bunătatea Ta este înaintea ochilor mei, şi umblu în adevărul Tău.
31.19 :
O, cât de mare este bunătatea Ta, pe care o păstrezi pentru cei ce se tem de Tine, şi pe care o arăţi celor ce se încred în Tine, în faţa fiilor oamenilor!
33.5 :
El iubeşte dreptatea şi neprihănirea; bunătatea Domnului umple pământul.
33.18 :
Iată, ochiul Domnului priveşte peste cei ce se tem de El, peste cei ce nădăjduiesc în bunătatea Lui,
34.8 :
Gustaţi şi vedeţi ce bun este Domnul! Ferice de omul care se încrede în El!
36.5 :
Bunătatea Ta, Doamne, ajunge până la ceruri, şi credincioşia Ta până la nori.
36.10 :
Întinde-Ţi şi mai departe bunătatea peste cei ce Te cunosc, şi dreptatea peste cei cu inima neprihănită!
51.1 :
Ai milă de mine, Dumnezeule, în bunătatea Ta! După îndurarea Ta cea mare, şterge fărădelegile mele!
58.10 :
Cel fără prihană se va bucura la vederea răzbunării; îşi va scălda picioarele în sângele celor răi.
59.10 :
Dumnezeul meu, în bunătatea Lui, îmi iese înainte, Dumnezeu mă face să-mi văd împlinită dorinţa faţă de cei ce mă prigonesc.
59.16 :
Dar eu voi cânta puterea Ta; dis-de-dimineaţă, voi lăuda bunătatea Ta. Căci Tu eşti un turn de scăpare pentru mine, un loc de adăpost în ziua necazului meu.
62.12 :
A Ta, Doamne, este şi bunătatea, căci Tu răsplăteşti fiecăruia după faptele lui.
73.1 :
Da, bun este Dumnezeu cu Israel, cu cei cu inima curată.
79.10 :
Pentru ce să zică neamurile: "Unde este Dumnezeul lor?" Să se ştie, înaintea ochilor noştri, printre neamuri, că Tu răzbuni sângele vărsat al robilor Tăi!
85.10 :
Bunătatea şi credincioşia se întâlnesc, dreptatea şi pacea se sărută.
86.5 :
Căci Tu eşti bun, Doamne, gata să ierţi, şi plin de îndurare cu toţi cei ce Te cheamă.
86.13 :
Căci mare este bunătatea Ta faţă de mine, şi Tu îmi izbăveşti sufletul din adânca locuinţă a morţilor.
86.15 :
Dar Tu, Doamne, Tu eşti un Dumnezeu îndurător şi milostiv, îndelung răbdător şi bogat în bunătate şi în credincioşie.
89.14 :
Dreptatea şi judecata sunt temelia scaunului Tău de domnie; bunătatea şi credincioşia sunt înaintea Feţei Tale.
94.1 :
Doamne, Dumnezeul răzbunărilor, Tu, Dumnezeul răzbunărilor, arată-Te!
94.15 :
Ci se va face odată judecata după dreptate, şi toţi cei cu inima curată o vor găsi bună.
100.5 :
Căci Domnul este bun; bunătatea Lui ţine în veci, şi credincioşia Lui din neam în neam.
103.8 :
Domnul este îndurător şi milostiv, îndelung răbdător si bogat în bunătate.
103.11 :
Ci cât sunt de sus cerurile faţă de pământ, atât este de mare bunătatea Lui pentru cei ce se tem de El;
103.17 :
Dar bunătatea Domnului ţine în veci pentru cei ce se tem de El, şi îndurarea Lui pentru copiii copiilor lor,
107.17 :
Nebunii, prin purtarea lor vinovată, şi prin nelegiuirile lor, ajunseseră nenorociţi.
107.43 :
Cine este înţelept, să ia seama la aceste lucruri, şi să fie cu luare aminte la bunătăţile Domnului.
143.12 :
În bunătatea Ta, nimiceşte pe vrăjmaşii mei, şi pierde pe toţi potrivnicii sufletului meu, căci eu sunt robul Tău.
145.7-9 :
Să se trâmbiţeze aducerea aminte de nemărginita Ta bunătate, şi să se laude dreptatea Ta!
Domnul este milostiv şi plin de îndurare, îndelung răbdător şi plin de bunătate.
Domnul este bun faţă de toţi, şi îndurările Lui se întind peste toate lucrările Lui.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 10 Jan 2006, 10:02 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Daca vrei ca acest topic sa fie raspuns la ce ai promis ieri, sa stii ca ai ales locul nepotrivit. Daca comentam ceva, iar o sa sara Clopotar sau altii ca suntem la comunitatea credintei si aici este loc doar de "da" si de "da" wink.gif
Asa ca ti-as sugera sa ceri ca topicul sa fie mutat intr-un loc neutru. Dezbateri, filozofie, etc.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 10 Jan 2006, 10:02 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Bolt
mesaj 10 Jan 2006, 10:08 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Pai eu as cere, nu m-ar deranja, dar cred ca poate sta si aici. Ce are daca se fac si comentarii contra ? Doar de aia l-am pus, nu ? Si lasa ochisorul ala, de la atata clipit s-ar putea sa se lipeasca. laugh.gif

Acest topic a fost editat de Bolt: 10 Jan 2006, 10:09 PM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 10 Jan 2006, 10:29 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Multumesc Bolt ai facut o treaba foarte buna! Sper sa inteleaga toti ca:

"Domnul este milostiv şi plin de îndurare, îndelung răbdător şi plin de bunătate.
Domnul este bun faţă de toţi, şi îndurările Lui se întind peste toate lucrările Lui."

Doamne Ajuta ca prin aceste texte sa fie luminati si cei care nu le cunosc si nu le inteleg!
AMIN



--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iniya
mesaj 10 Jan 2006, 10:46 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.100
Inscris: 15 December 04
Din: Romania- Arad
Forumist Nr.: 5.203



@flori
QUOTE
prin aceste texte sa fie luminati si cei care nu le cunosc si nu le inteleg!

Ei le stiu dar, refuza sa le inteleaga . Pana cand lumina nu le va incalzi sufletul cu aceasta liniste sufleteasca care le-o da credinta si care-l imbratiseaza..ei vor ramane intr-un haos..intr-o lumina confuza..unii chiar traind intr-un unghi al..tacerii aflat nu foarte departe de umbra sad.gif


--------------------
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better. [Samuel Beckett]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 10 Jan 2006, 11:12 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Eu parca as fi mai optimist. Ii inteleg. Sunt dezinformati, neinformati si informati partial. E firesc sa abereze atunci cand nu au toate datele pt. ca nu s-au dedicat unui studiu profund si de calitate. Ei au prins din zbor vorbe despre Biblie, au mers in exclusivitate doar la anumite texte si contexte care luate separat, pot incuraja o rezerva fata de caracterul divin descris in Biblie.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 11 Jan 2006, 01:52 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Sau poate unii considera ca dreptatea lor e mai dreapta! i Am sa fac referire la urmatorul text despre care sint aproape sigura ca unii ar avea de comentat:


[COLOR=red]Şi Domnul a trecut pe dinaintea lui, şi a strigat: "Domnul, Dumnezeu este un Dumnezeu plin de îndurare şi milostiv, încet la mânie, plin de bunătate şi credincioşie, care Îşi ţine dragostea până în mii de neamuri de oameni, iartă fărădelegea, răzvrătirea şi păcatul, dar nu socoteşte pe cel vinovat drept nevinovat, şi pedepseşte fărădelegea părinţilor în copii şi în copiii copiilor lor până la al treilea şi al patrulea neam!"[COLOR=red]

Considerati ca este drept ca stranepotii celor care au ucis, au furat sau au facut alte nelegiuiri, (poate chiar facind astfel avera de care se bucura astazi ei ) sa fie pedepsiti? Eu sint convinsa ca e drept ! Poate astfel este pedepsit chiar sufletul celui in cauza? Dreptatea Lui Dumnezeu exista ! Si El nu bate cu parul, de fapt el nu pedepseste pe nimeni este prea bun si ne iubeste prea mult ca sa faca asta ! Noi insine ne pedepsim cu nelegiuirile pe care le facem! Daca am asculta Cuvintul Lui Dumnezeu si ne-am lasa patrunsi de el si l-am urma cu strictete sigur am fi mult mai fericiti...


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 11 Jan 2006, 02:06 PM
Mesaj #9


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Axel,
QUOTE
Daca comentam ceva, iar o sa sara Clopotar sau altii ca suntem la comunitatea credintei si aici este loc doar de "da" si de "da" 

Astea sunt scornelile tale... Nimeni nu te-a acuzat ca ai zis "nu" cand altii au zis "da"... Singura cerinta este ca mesajele sa respecte regulamentul... Intamplarea face ca sa fiu si eu unul din aceia ce sunt pusi sa vegheze la respectarea lui, cel mai prost dintre ei evident, dar asta e... Deci daca mesajele tale nu au caracter ateist sau jigniri, poti sa zici si "da" si "nu" de cate ori doresti..., cine ce sa aibe cu tine... cool.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 Jan 2006, 02:36 PM
Mesaj #10


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (flori @ 11 Jan 2006, 01:52 PM)
Considerati ca este drept ca stranepotii celor care au ucis, au furat sau au facut alte nelegiuiri, (poate chiar facind astfel avera de care se bucura astazi ei ) sa fie pedepsiti?

Eu consider ca este drept ca doar cel care a gresit sa fie pedepsit, nu si urmasii lui.

Iar o avere obtinuta prin furt este drept sa fie restituita proprietarului.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 11 Jan 2006, 02:47 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (abis @ 11 Jan 2006, 02:36 PM)
QUOTE (flori @ 11 Jan 2006, 01:52 PM)
Considerati ca este drept ca stranepotii celor care au ucis, au furat sau au facut alte nelegiuiri, (poate chiar facind astfel avera de care se bucura astazi ei ) sa fie pedepsiti?

Eu consider ca este drept ca doar cel care a gresit sa fie pedepsit, nu si urmasii lui.

Iar o avere obtinuta prin furt este drept sa fie restituita proprietarului.

Ar vrea nemernicii sa fie asa, dar din fericire Dumnezeu are grija de tot neamul lor, dupa faptele pe care ei le fac, asa ca luati aminte si ginditi-va de doua ori inainte sa faceti o faradelege! Ca nimic nu te doare mai tare decit sa-ti vezi copilul sau nepotul in suferinta si asta e o pedeapsa pe care nemernicul o merita! Poate nu stiti ca sint si pedepse mai grele decit martea, dar bunul Dumnezeu stie! De aceea a si spus:
"Domnul i-a zis: "Nicidecum; ci dacă va omorî cineva pe Cain, Cain să fie răzbunat de şapte ori." Şi Domnul a hotărât un semn pentru Cain, ca oricine îl va găsi, să nu-l omoare."


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 11 Jan 2006, 03:49 PM
Mesaj #12


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



@flori

Nepotul nemernicului de care vorbeşti, nepot care ar putea fi un om drept şi bun, ar putea citi în Biblie următorul fragment (din Ezechiel, cap. 18:

QUOTE
1. Şi a mai fost cuvântul Domnului către mine şi mi-a zis:
2.  "Pentru ce spuneţi voi în ţara lui Israel pilda aceasta şi ziceţi: Părinţii au mâncat aguridă şi copiilor li s-au strepezit dinţii?
3.  Precum este adevărat că Eu sunt viu, zice Domnul Dumnezeu, tot aşa este de adevărat că pe viitor nu se va mai grăi pilda aceasta lui Israel.


şi puţin mai jos acesta:

QUOTE
19. Dar veţi zice: Pentru ce fiul să nu poarte nedreptatea tatălui său? Pentru că fiul a făcut ceea ce era drept şi legiuit şi toate legile Mele le-a ţinut şi le-a împlinit; de aceea va trăi.
20.  Sufletul care păcătuieşte va muri. Fiul nu va purta nedreptatea tatălui, şi tatăl nu va purta nedreptatea fiului. Celui drept i se va socoti dreptatea sa, iar celui rău, răutatea sa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 11 Jan 2006, 04:11 PM
Mesaj #13


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Considerati ca este drept ca stranepotii celor care au ucis, au furat sau au facut alte nelegiuiri, (poate chiar facind astfel avera de care se bucura astazi ei ) sa fie pedepsiti? Eu sint convinsa ca e drept ! Poate astfel este pedepsit chiar sufletul celui in cauza? Dreptatea Lui Dumnezeu exista ! Si El nu bate cu parul, de fapt el nu pedepseste pe nimeni este prea bun si ne iubeste prea mult ca sa faca asta ! Noi insine ne pedepsim cu nelegiuirile pe care le facem! Daca am asculta Cuvintul Lui Dumnezeu si ne-am lasa patrunsi de el si l-am urma cu strictete sigur am fi mult mai fericiti...
In felul acesta , fara argumente categoric, Flori desfinteaza intregul sistem juridic actual....Si sint absolut sigur ca daca unul din copii ei ar "beneficia" de asa ceva , ea ar fi mai mult decit fericita....doar e voia lui, cel bun si drept....
Asta nu este un atac la persoana, este interpretarea spuselor lui flori....daca pe undeva gresesc in rationament, corectati-ma....


Ar vrea nemernicii sa fie asa, dar din fericire Dumnezeu are grija de tot neamul lor, dupa faptele pe care ei le fac, asa ca luati aminte si ginditi-va de doua ori inainte sa faceti o faradelege! Ca nimic nu te doare mai tare decit sa-ti vezi copilul sau nepotul in suferinta si asta e o pedeapsa pe care nemernicul o merita! Poate nu stiti ca sint si pedepse mai grele decit martea, dar bunul Dumnezeu stie! De aceea a si spus:
"Domnul i-a zis: "Nicidecum; ci dacă va omorî cineva pe Cain, Cain să fie răzbunat de şapte ori." Şi Domnul a hotărât un semn pentru Cain, ca oricine îl va găsi, să nu-l omoare."

De aici, cel putin pt mine, reiese clar ca avem de a face cu fanatism religios....

Referitor la titlu....daca el exista, atunci modul cum imparte aceasta "dreptate" e f departe de ideea de dreptate...e mai aproape de principiul mioritic "c-asa vrea muschiul meu".....
Si in cele doua citate de la inceput..... a fost omis pasajul din VT in care ii indeamna clar pe "ai lui" sa-i omoare pe cei de alta credinta....asta apropo de bunatate si toleranta....
S-au mai disvcutat chestiilea astea de nenumarate ori...dar din cind in cind trebuie sa ne exprimam credinta si in vazul lumii...

Caa,
Sint multe contradictii in biblie....dar in esenta, biblia e cartea cameleon.....fiecare o poate interpreta cum vrea el....

Acest topic a fost editat de bdl: 11 Jan 2006, 04:12 PM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 11 Jan 2006, 05:07 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (flori @ 11 Jan 2006, 02:52 PM)
Considerati ca este drept ca stranepotii celor care au ucis, au furat sau au facut alte nelegiuiri, (poate chiar facind astfel avera de care se bucura astazi ei ) sa fie pedepsiti? Eu sint convinsa ca e drept !

Te-ai intrebat ce pacate au stramosii tai? rolleyes.gif

Oricum, vad ca Dumnezeu deja te-a pedepsit...


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 11 Jan 2006, 05:13 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (caa @ 11 Jan 2006, 03:49 PM)
@flori

Nepotul nemernicului de care vorbeşti, nepot care ar putea fi un om drept şi bun, ar putea citi în Biblie următorul fragment (din Ezechiel, cap. 18:

QUOTE
1. Şi a mai fost cuvântul Domnului către mine şi mi-a zis:
2.  "Pentru ce spuneţi voi în ţara lui Israel pilda aceasta şi ziceţi: Părinţii au mâncat aguridă şi copiilor li s-au strepezit dinţii?
3.  Precum este adevărat că Eu sunt viu, zice Domnul Dumnezeu, tot aşa este de adevărat că pe viitor nu se va mai grăi pilda aceasta lui Israel.


şi puţin mai jos acesta:

QUOTE
19. Dar veţi zice: Pentru ce fiul să nu poarte nedreptatea tatălui său? Pentru că fiul a făcut ceea ce era drept şi legiuit şi toate legile Mele le-a ţinut şi le-a împlinit; de aceea va trăi.
20.  Sufletul care păcătuieşte va muri. Fiul nu va purta nedreptatea tatălui, şi tatăl nu va purta nedreptatea fiului. Celui drept i se va socoti dreptatea sa, iar celui rău, răutatea sa.

Da e posibil ca nepotul sa fie un om drept si bun dar din practica se dovedeste ca aschia nu sare prea departe de trunchi de obicei! Iar despre caracterul omului nu se poate vorbi decit la maturitate! Si desigur daca va indrepta greselile tatalui sau va fi iertat si chiar rasplatit!
Faptul ca deciziile lui in ce ne priveste se schimba din cind in cind este o dovada ca El este viu si cunoaste inimile noastre, asa ca fiecare din noi vom primi ceea ce ni se cuvine !
Oricum tot ce este scris in Cartea Sfinta este adevarat si valabil pina in timpurile noastre si va fi in continuare pina la Sfirsit pentru ca este Cuvintul Lui Dumnezeu! Si doar cei cu inima si mintea intunecata vad contradictii!


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 11 Jan 2006, 05:16 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (axel @ 11 Jan 2006, 05:07 PM)
QUOTE (flori @ 11 Jan 2006, 02:52 PM)
Considerati ca este drept ca stranepotii celor care au ucis, au furat sau au facut alte nelegiuiri, (poate chiar facind astfel avera de care se bucura astazi ei ) sa fie pedepsiti? Eu sint convinsa ca e drept !

Te-ai intrebat ce pacate au stramosii tai? rolleyes.gif

Oricum, vad ca Dumnezeu deja te-a pedepsit...

Esti cumva ruda cu faimoasa Valentina ? Ai putea sa-mi spui mai detaliat cum m-a pedepsit pe mine Dumnezeu daca vrei sa te cred ca esti clarvazator?


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mărăcine
mesaj 11 Jan 2006, 05:21 PM
Mesaj #17


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 433
Inscris: 19 September 04
Din: campul ars de soare
Forumist Nr.: 4.510



QUOTE (bdl)
Sint multe contradictii in biblie....dar in esenta, biblia e cartea cameleon.....fiecare o poate interpreta cum vrea el....

Mai toate vechile scrieri religioase pot fi pentru omul rational al prezentului carti "cameleon". Ele au fost scrise intr-un timp in care nu era necesar sa te adresezi predominant intelectului, de aceea nu folosesc notiuni clar conturate. Pentru omul de azi in mod firesc cartile biblice nu mai sunt de-ajuns, el are nevoie de ceva ce se adreseaza intelegerii sale. Faptul ca se umbla atata pe pustii cu tot felul de dezbateri sterile pe marginea Bibliei e cat se poate de regretabil.


--------------------
Intregul Cosmos un mister urzeste
ce doar in OM raspunsul isi gaseste...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 Jan 2006, 05:26 PM
Mesaj #18


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (flori @ 11 Jan 2006, 02:47 PM)
Ar vrea nemernicii sa fie asa, dar din fericire Dumnezeu are grija de tot neamul lor, dupa faptele pe care ei le fac, asa ca luati aminte si ginditi-va de doua ori inainte sa faceti o faradelege! Ca nimic nu te doare mai tare decit sa-ti vezi copilul sau nepotul in suferinta si asta e o pedeapsa pe care nemernicul o merita!

Observ ca ai o atitudine extrem de "crestina"...

Copilul si nepotul despre care vorbesti este drept sa sufere pentru fapte pe care nu le-au comis, ori care poate au fost comise inainte de a se naste? Daca vreun strabunic de-al tau ar fi comis o crima, ar fi drept sa mergi tu la inchisoare?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 11 Jan 2006, 05:28 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (mărăcine @ 11 Jan 2006, 05:21 PM)
Ele au fost scrise intr-un timp in care nu era necesar sa te adresezi predominant intelectului, de aceea nu folosesc notiuni clar conturate. Pentru omul de azi in mod firesc cartile biblice nu mai sunt de-ajuns, el are nevoie de ceva ce se adreseaza intelegerii sale. Faptul ca se umbla atata pe pustii cu tot felul de dezbateri sterile pe marginea Bibliei e cat se poate de regretabil.

rofl.gif Esti chiar comic ar fi trebuit sa pui in gilimele acel "om de azi intelectual" daca te referi la cei care din cauza ca nu sint in stare sa inteleaga scrierile din Biblie o considera o carte depasita! Poate ai vrea sa fie si arse toate Bibliile din lume ca sa nu mai zapaceasca "intelectualii". jamie.gif


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 11 Jan 2006, 05:37 PM
Mesaj #20


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Oricum tot ce este scris in Cartea Sfinta este adevarat si valabil pina in timpurile noastre si va fi in continuare pina la Sfirsit pentru ca este Cuvintul Lui Dumnezeu! Si doar cei cu inima si mintea intunecata vad contradictii!
Adica esti de acord cu acele indemnuri la omorirea celor de alte credinte? Pt ca daca sustii ca tot ce e in ea este adevarat si valabil, eu nu pot concluziona decit ca esti de acord....asa ca un raspuns al tau poate ma ajuta sa vad unde gresesc...

Pentru omul de azi in mod firesc cartile biblice nu mai sunt de-ajuns, el are nevoie de ceva ce se adreseaza intelegerii sale. Faptul ca se umbla atata pe pustii cu tot felul de dezbateri sterile pe marginea Bibliei e cat se poate de regretabil.
Maracine,
De acord cu tine ca nu mai sint de actualitate.....dar pe baza acestor scrieri s-au purtat razboaie....au murit oameni....e clar ca nu mai sint de actualitate, si totusi, de ce multa lume inca se agata cu disperare de ea? De ce cauta interpretari cit mai "savante" pt a "corecta" intelegerea unor pasaje care clar sint rupte de realitate?
Nu e asta o dovada de fanatism?

Poate ai vrea sa fie si arse toate Bibliile din lume ca sa nu mai zapaceasca "intelectualii".
Daca asta e concluzia ta, stai linistita... e clar ca nu ti se adreseaza tie biblia... wink.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 11 Jan 2006, 05:38 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (abis @ 11 Jan 2006, 05:26 PM)
QUOTE (flori @ 11 Jan 2006, 02:47 PM)
Ar vrea nemernicii sa fie asa, dar din fericire Dumnezeu are grija de tot neamul lor, dupa faptele pe care ei le fac, asa ca luati aminte si ginditi-va de doua ori inainte sa faceti o faradelege! Ca nimic nu te doare mai tare decit sa-ti vezi copilul sau nepotul in suferinta si asta e o pedeapsa pe care nemernicul o merita!

Observ ca ai o atitudine extrem de "crestina"...

Copilul si nepotul despre care vorbesti este drept sa sufere pentru fapte pe care nu le-au comis, ori care poate au fost comise inainte de a se naste? Daca vreun strabunic de-al tau ar fi comis o crima, ar fi drept sa mergi tu la inchisoare?

Da! Ar fi drept ! Din cite imi cunosc eu arborele genealogic strabunii mei nu au comis fapte atit de grave, ba dimpotriva! pentru pacatele pe care le-au comis in timpul vietii lor s-au cait tot atunci si au cautat sa si le repare inainte de a muri! In ce ma priveste sint de acord sa iau asupra-mi pacatele stramosilor mei si sa incerc sa le repar asa cum incerc sa le repar si pe ale mele! Iar daca e vorba despre copilul meu atunci eu m-am straduit din rasputeri sa-i dau o educatie buna dar daca el va face vre-o faradelege si eu sint vinovata de asta atunci eu sint de acord sa trag consecintele impreuna cu el ! Oricum sint o persoana care stiu sa raspund pentru faptele mele si sint chiar foarte drastica cu mine insami dar si cu cei din jur cind e vorba despre nelegiuiri! Daca fiul meu ar fura sau ar ucide, eu as fi prima care l-as da pe mina legii!


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 11 Jan 2006, 05:39 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (flori @ 11 Jan 2006, 06:13 PM)
Da e posibil ca nepotul sa fie un om drept si bun dar din practica se dovedeste ca aschia nu sare prea departe de trunchi de obicei! Iar despre caracterul omului nu se poate vorbi decit la maturitate! Si desigur daca va indrepta greselile tatalui sau va fi iertat si chiar rasplatit!

Acum ca ne-ai aratat nivelul de intoleranta la care te aflii, te intreb: daca esti tu asa convinsa ca aschia nu sare prea departe de trunchi, de ce nu astepti ca sa pacatuiasca nepotul inainte de a fii pedepsit de Dumnezeu? In felul asta (daca pedeapsa divina pentru pacaturi este dreapta), respectivul nepot ar fii pedepsit in mod drept, pentru pacatele sale!

Sa fii iubita mwah1.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 Jan 2006, 05:47 PM
Mesaj #23


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (flori @ 11 Jan 2006, 05:38 PM)
QUOTE
Daca vreun strabunic de-al tau ar fi comis o crima, ar fi drept sa mergi tu la inchisoare?

Da! Ar fi drept !

De ce? Care ar fi vina ta pentru daca un strabunic ar fi comis o crima?
QUOTE
Din cite imi cunosc eu arborele genealogic strabunii mei nu au comis fapte atit de grave, ba dimpotriva!

Sa presupunem, teoretic... Eu unul nu stiu ca fapte au savarsit strabuncii mei si nu ma simt responsabil pentru deciziile lor...
In fond, fiecare dintre noi avem doi parinti biologigi, patru bunici, opt strabunici, 16 stra-strabunici si tot asa... In urma cu N generatii am avut 2 la puterea N stramosi in acea generatie. Fa un calcul si vezi pentru faptele cator oameni pe care nici macar nu i-am cunoscut trebuie sa raspundem. Fie si din punct de vedere statistic, este imposibil ca printe ei sa nu se afle si niste hoti, si niste criminali, si niste necredinciosi, si niste betivi, si niste mincinosi, si niste curvari, si niste laudarosi, si niste nebuni etc.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 11 Jan 2006, 05:50 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (bdl @ 11 Jan 2006, 05:37 PM)

1.Adica esti de acord cu acele indemnuri la omorirea celor de alte credinte? Pt ca daca sustii ca tot ce e in ea este adevarat si valabil, eu nu pot concluziona decit ca esti de acord....asa ca un raspuns al tau poate ma ajuta sa vad unde gresesc...



2.Poate ai vrea sa fie si arse toate Bibliile din lume ca sa nu mai zapaceasca "intelectualii".
Daca asta e concluzia ta, stai linistita... e clar ca nu ti se adreseaza tie biblia... wink.gif

Ok. voi face un efort ca sa-ti raspund desi nu cred ca merita!
1. Aici nu e vorba de a ucide la propriu ci doar despre a-i considera inexistenti sau morti adica sa-i ucidem in mintea si inima noastra si sa-i tratam cu indiferenta. Este clar ca Dumnezeu nu ne indeamna sa ucidem la propriu, dovada una din cele 10 porunci primite de Moise spune clar " Sa nu ucizi"
2. Daca asta e concluzia ta e clar ca nu-ti meriti nici macar numele de "cel mai comic".


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 11 Jan 2006, 06:00 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (abis @ 11 Jan 2006, 05:47 PM)
QUOTE (flori @ 11 Jan 2006, 05:38 PM)
QUOTE
Daca vreun strabunic de-al tau ar fi comis o crima, ar fi drept sa mergi tu la inchisoare?

Da! Ar fi drept !

De ce? Care ar fi vina ta pentru daca un strabunic ar fi comis o crima?
QUOTE
Din cite imi cunosc eu arborele genealogic strabunii mei nu au comis fapte atit de grave, ba dimpotriva!

Sa presupunem, teoretic... Eu unul nu stiu ca fapte au savarsit strabuncii mei si nu ma simt responsabil pentru deciziile lor...
In fond, fiecare dintre noi avem doi parinti biologigi, patru bunici, opt strabunici, 16 stra-strabunici si tot asa... In urma cu N generatii am avut 2 la puterea N stramosi in acea generatie. Fa un calcul si vezi pentru faptele cator oameni pe care nici macar nu i-am cunoscut trebuie sa raspundem. Fie si din punct de vedere statistic, este imposibil ca printe ei sa nu se afle si niste hoti, si niste criminali, si niste necredinciosi, si niste betivi, si niste mincinosi, si niste curvari, si niste laudarosi, si niste nebuni etc.

1. Daca eu nu voi incerca sa rascumpr adica sa repar pacatul strabunicului meu sint vinovata!
Asa cum mostenim de la bunici si strabunici bunurile materiale si ne bucuram de ele trebuie sa dam socoteala si pentru faradelegile lor!
2. Domnul spune:
"Îşi ţine dragostea până în mii de neamuri de oameni, iartă fărădelegea, răzvrătirea şi păcatul, dar nu socoteşte pe cel vinovat drept nevinovat, şi pedepseşte fărădelegea părinţilor în copii şi în copiii copiilor lor până la al treilea şi al patrulea neam!"
Deci sint raspunzatoare numai pentru ceea ce stiu eu sau parintii mei! Este vorba de trei sau patru generatii!


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 11 Jan 2006, 06:05 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (bdl @ 11 Jan 2006, 06:37 PM)
Adica esti de acord cu acele indemnuri la omorirea celor de alte credinte? Pt ca daca sustii ca tot ce e in ea este adevarat si valabil, eu nu pot concluziona decit ca esti de acord....asa ca un raspuns al tau poate ma ajuta sa vad unde gresesc...


Bdl, sincer unde ai gasit tu in Scriptura un asemenea indem? In ce context?


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 11 Jan 2006, 06:08 PM
Mesaj #27


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Dragii mei,
Intervin si eu putin in discutie cu un citat (asta e...)
Ev. Ioan IX, 1-38
1. Sa luam aminte, trecand Iisus, a vazut un om orb din nastere.
2. Si ucenicii Lui L-au intrebat, zicand: Invatatorule, cine a pacatuit; acesta sau parintii lui, de s-a nascut orb ?
3. Iisus a raspuns: Nici el n-a pacatuit, nici parintii lui, ci ca sa se arate in el lucrarile lui Dumnezeu.
4. Trebuie sa fac, pana este ziua, lucrarile Celui ce M-a trimis pe Mine; ca vine noaptea, cand nimeni nu poate sa lucreze.
5. Atat cat sunt in lume, Lumina a lumii sunt.

6. Acestea zicand, a scuipat jos si a facut tina din scuipat, si a uns cu tina ochii orbului.
7. Si i-a zis: Mergi de te spala in scaldatoarea Siloamului (care se talcuieste: trimis). Deci s-a dus si s-a spalat si a venit vazand.
8. Iar vecinii si cei ce-l vazusera mai inainte ca era orb ziceau: Nu este acesta cel ce sedea si cersea ?
9. Unii ziceau: El este. Altii ziceau: Nu este el, ci seamana cu el. Dar acela zicea: Eu sunt.
10. Deci ii ziceau: Cum ti s-au deschis ochii ?
11. Acela a raspuns: Omul care se numeste Iisus a facut tina si a uns ochii mei; si mi-a zis: Mergi la scaldatoarea Siloamului si te spala. Deci, ducandu-ma si spalandu-ma, am vazut.
12. Zis-au lui: Unde este Acela ? Si el a zis: Nu stiu.
13. L-au dus la farisei pe cel ce fusese oarecand orb.
14. Si era sambata in ziua in care Iisus a facut tina si i-a deschis ochii.
15. Deci iarasi il intrebau si fariseii cum a vazut. Iar el le-a zis: Tina a pus pe ochii mei, si m-am spalat si vad.
16. Deci ziceau unii dintre farisei: Acest om nu este de la Dumnezeu, fiindca nu tine sambata. Iar altii ziceau: Cum poate un om pacatos sa faca asemenea minuni ? Si era dezbinare intre ei.
17. Au zis deci orbului iarasi: Dar tu ce zici despre El, ca ti-a deschis ochii ? Iar el a zis ca prooroc este.
18. Dar iudeii n-au crezut despre el ca era orb si a vazut, pana ce n-au chemat pe parintii celui ce vedea.
19. Si i-au intrebat, zicand: Acesta este fiul vostru, despre care ziceti ca s-a nascut orb ? Deci cum vede el acum ?
20. Au raspuns deci parintii lui si au zis: Stim ca acesta este fiul nostru si ca s-a nascut orb.
21. Dar cum vede el acum, noi nu stim; sau cine i-a deschis ochii lui, noi nu stim. Intrebati-l pe el; este in varsta; va vorbi singur despre sine.
22. Acestea le-au spus parintii lui, pentru ca se temeau de iudei. Caci iudeii pusesera acum la cale ca, daca cineva va marturisi ca El este Hristos, sa fie dat afara din sinagoga.
23. De aceea au zis parintii lui: Este in varsta; intrebati-l pe el.
24. Deci au chemat a doua oara pe omul care fusese orb si i-au zis: Da slava lui Dumnezeu. Noi stim ca Omul Acesta e pacatos.
25. A raspuns deci acela: Daca este pacatos, nu stiu. Un lucru stiu: ca fiind orb, acum vad.
26. Deci i-au zis: Ce ti-a facut ? Cum ti-a deschis ochii ?
27. Le-a raspuns: V-am spus acum si n-ati auzit ? De ce voiti sa auziti iarasi ? Nu cumva voiti si voi sa va faceti ucenici ai Lui ? rofl.gif
28. Si l-au ocarat si i-au zis: Tu esti ucenic al Aceluia, iar noi suntem ucenici ai lui Moise.
29. Noi stim ca Dumnezeu a vorbit lui Moise, iar pe Acesta nu-L stim de unde este.
30. A raspuns omul si le-a zis: Tocmai in aceasta sta minunea: ca voi nu stiti de unde este si El mi-a deschis ochii.
31. Si noi stim ca Dumnezeu nu-i asculta pe pacatosi; dar de este cineva cinstitor de Dumnezeu si face voia Lui, pe acesta il asculta.
32. Din veac nu s-a auzit sa fi deschis cineva ochii unui orb din nastere.
33. De n-ar fi Acesta de la Dumnezeu n-ar putea sa faca nimic.

34. Au raspuns si i-au zis: In pacate te-ai nascut tot, si tu ne inveti pe noi ? Si l-au dat afara.
35. Si a auzit Iisus ca l-au dat afara. Si, gasindu-l, i-a zis: Crezi tu in Fiul lui Dumnezeu ?
36. El a raspuns si a zis: Dar cine este, Doamne, ca sa cred in El ?
37. Si a zis Iisus: L-ai si vazut ! Si Cel ce vorbeste cu tine Acela este.
38. Iar el a zis: Cred, Doamne. Si s-a inchinat Lui. Amin.


Sublinierile imi apartin... Traga fiecare ce concluzii doreste...
Asemanarile cu realitatea sunt pur intamplatoare... cry.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 11 Jan 2006, 06:10 PM
Mesaj #28


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE
Daca fiul meu ar fura sau ar ucide, eu as fi prima care l-as da pe mina legii!

Brrr, heil flori! Admir spiritul matern oriunde se afla el! Dar sa iti sacrifici copilul de dragul constiintei tale... Brrr. Ca ala din biblie(VT) care vroia sa isi omoare copilul ca asa i-au cerut vocile.
abureala, Isus e clar impotriva samaritenilor, si ii priveste cu ura si dusmanie. Pioase, bineinteles ohyeah.gif dar tot ura si dusmanie raman.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 11 Jan 2006, 06:15 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (mariusc2 @ 11 Jan 2006, 07:10 PM)
abureala, Isus e clar impotriva samaritenilor, si ii priveste cu ura si dusmanie. Pioase, bineinteles ohyeah.gif dar tot ura si dusmanie raman.

Poti da un exemplu?


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 11 Jan 2006, 06:22 PM
Mesaj #30


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



abureala, indicatii exacte nu pot sa iti dau, ca nu am o biblie la indemina. Dar, la un moment dat, isus spune ca el a venit doar pentru poporul lui Israel (asta nu il face xenofob?), si alta data, nu mai stiu in ce context (sper sa ma ajute cei ce cunosc biblia pe din-afara) refuza ajutorul oferit de o samariteanca.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 11 Jan 2006, 06:32 PM
Mesaj #31


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Ok. voi face un efort ca sa-ti raspund desi nu cred ca merita!
Normal... imi place lipsa ta de prejudecati.... wink.gif

1. Aici nu e vorba de a ucide la propriu ci doar despre a-i considera inexistenti sau morti adica sa-i ucidem in mintea si inima noastra si sa-i tratam cu indiferenta. Este clar ca Dumnezeu nu ne indeamna sa ucidem la propriu, dovada una din cele 10 porunci primite de Moise spune clar " Sa nu ucizi
Cit de metaforic e sensul bibliei, ramine la aprecierea ta.....dar in momentul in care sint indicate si modul si armele..... tongue.gif

1. Daca eu nu voi incerca sa rascumpr adica sa repar pacatul strabunicului meu sint vinovata!
Sa presupunem ca vorbim de o crima comisa de un strabunic... poti te rog explica cum poti tu "repara" asa ceva? Adica hai sa vorbim la concret, ca in teorii sintem toti mesteri...
Deci sint raspunzatoare numai pentru ceea ce stiu eu sau parintii mei! Este vorba de trei sau patru generatii!
Problema de mai sus doar pina la a patra generatie.... e bine ca s-a gindit cineva la treaba asta....cu raspunderea limitata... wink.gif

Bdl, sincer unde ai gasit tu in Scriptura un asemenea indem? In ce context?
Cred ca am spus exact unde se gasesc indemnurile intr-un post anterior...
Uite citeva citate.... contextul il judeci tu si il traduci si pt noi...


6. De te va îndemna în taină fratele tău, fiul tatălui tău, sau fiul mamei tale, sau fiul tău, sau fiica ta, sau femeia de la sânul tău, sau prietenul tău care este pentru tine ca sufletul tău, zicând: Haidem să slujim altor dumnezei, pe care tu şi părinţii tăi nu i-aţi ştiut,
7. Dumnezeilor acelor popoare, care locuiesc împrejurul tău, aproape sau departe de tine, de la un capăt până la celălalt al pământului,
8. Să nu te învoieşti cu ei, nici să-i asculţi; să nu-i cruţe ochii tăi, să nu-ţi fie milă de ei, nici să-i ascunzi;
9. Ci ucide-i; mâna ta să fie înaintea tuturor asupra lor, ca să-i ucidă, şi apoi să urmeze mâinile a tot poporul.
10. Să-i ucizi cu pietre până la moarte, că au încercat să te abată de la Domnul Dumnezeul tău, Care te-a scos din pământul Egiptului şi din casa robiei.
11. Tot Israelul va auzi aceasta şi se va teme şi nu se vor mai apuca pe viitor să mai facă în mijlocul tău asemenea rău.
12. De vei auzi de vreuna din cetăţile tale, pe care Domnul Dumnezeul tău ţi le dă ca să locuieşti,
13. Că s-au ivit în ea oameni necredincioşi dintre ai tăi şi au smintit pe locuitorii cetăţii lor, zicând: Haidem să slujim altor dumnezei, pe care voi nu i-aţi ştiut,
14. Caută, cercetează şi întreabă bine, şi de va fi adevărat că s-a întâmplat urâciunea aceasta în mijlocul tău,
15. Să loveşti pe locuitorii acelei cetăţi cu ascuţişul sabiei, s-o dai, blestemului pe ea şi tot ce este în ea şi dobitoacele ei să le treci prin ascuţişul sabiei.
16. Iar prăzile ei să le aduni toate în mijlocul pieţii ei şi să arzi cu foc cetatea şi toată prada ei, ca ardere de tot Domnului Dumnezeului tău; să fie ea pe vecie dărâmată şi niciodată să nu se mai zidească.
17. Nimic din cele blestemate să nu se lipească de mâna ta, ca să-Şi potolească Domnul iuţimea mâniei Sale şi să-ţi dea milă şi îndurare, şi să te înmulţească, cum ţi-a grăit şi ţie şi cum S-a jurat părinţilor tăi,
18. De vei asculta glasul Domnului Dumnezeului tău, păzind toate poruncile Lui pe care ţi le dau acum şi făcând cele bune şi plăcute înaintea ochilor Domnului Dumnezeului tău".


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 11 Jan 2006, 06:43 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (mariusc2 @ 11 Jan 2006, 07:22 PM)
abureala, indicatii exacte nu pot sa iti dau, ca nu am o biblie la indemina. Dar, la un moment dat, isus spune ca el a venit doar pentru poporul lui Israel (asta nu il face xenofob?), si alta data, nu mai stiu in ce context (sper sa ma ajute cei ce cunosc biblia pe din-afara) refuza ajutorul oferit de o samariteanca.

QUOTE

52. Si a trimis vestitori inaintea Lui. Si ei, mergand, au intrat intr-un sat de samarineni, ca sa faca pregatiri pentru El. 
53. Dar ei nu L-au primit, pentru ca El se indrepta spre Ierusalim. 
54. Si vazand aceasta, ucenicii Iacov si Ioan I-au zis: Doamne, vrei sa zicem sa se coboare foc din cer si sa-i mistuie, cum a facut si Ilie? 
55. Iar El, intorcandu-Se, i-a certat si le-a zis: Nu stiti, oare, fiii carui duh sunteti? Caci Fiul Omului n-a venit ca sa piarda sufletele oamenilor, ci ca sa le mantuiasca. 
56. Si s-au dus in alt sat. 


QUOTE

12. Intrand intr-un sat, L-au intampinat zece leprosi care stateau departe, 
13. Si care au ridicat glasul si au zis: Iisuse, Invatatorule, fie-Ti mila de noi! 
14. Si vazandu-i, El le-a zis: Duceti-va si va aratati preotilor. Dar, pe cand ei se duceau, s-au curatit. 
15. Iar unul dintre ei, vazand ca s-a vindecat, s-a intors cu glas mare slavind pe Dumnezeu. 
16. Si a cazut cu fata la pamant la picioarele lui Iisus, multumindu-I. Si acela era samarinean. 
17. Si raspunzand, Iisus a zis: Au nu zece s-au curatit? Dar cei noua unde sunt? 
18. Nu s-a gasit sa se intoarca sa dea slava lui Dumnezeu decat numai acesta, care este de alt neam? 
19. Si i-a zis: Scoala-te si du-te; credinta ta te-a mantuit



QUOTE

22. Si iata o femeie cananeianca, din acele tinuturi, iesind striga, zicand: Miluieste-ma, Doamne, Fiul lui David! Fiica mea este rau chinuita de demon. 
23. El insa nu i-a raspuns nici un cuvant; si apropiindu-se, ucenicii Lui Il rugau, zicand: Slobozeste-o, ca striga in urma noastra. 
24. Iar El, raspunzand, a zis: Nu sunt trimis decat catre oile cele pierdute ale casei lui Israel. 
25. Iar ea, venind, s-a inchinat Lui, zicand: Doamne, ajuta-ma. 
26. El insa, raspunzand, i-a zis: Nu este bine sa iei painea copiilor si s-o arunci cainilor. 
27. Dar ea a zis: Da, Doamne, dar si cainii mananca din faramiturile care cad de la masa stapanilor lor. 
28. Atunci, raspunzand, Iisus i-a zis: O, femeie, mare este credinta ta; fie tie dupa cum voiesti. Si s-a tamaduit fiica ei in ceasul acela. 


QUOTE

5. Pe acesti doisprezece i-a trimis Iisus, poruncindu-le lor si zicand: In calea paganilor sa nu mergeti, si in vreo cetate de samarineni sa nu intrati; 
6. Ci mai degraba mergeti catre oile cele pierdute ale casei lui Israel. 



Cred ca te referi la ultimul fragment. Altele nu am gasit in Biblie. Este vorba de prima propavaduire a lui Hristos. Si ea fost facuta prima data evreilor, fiindca erau poporul ales. Apoi propavaduirea s-a facut tututor prin apostolul Pavel.

Pilda staruitei in credinta


Acea femeie era canneanca, si dupa cum vezi a ajutat-o. Dumnezeu care a creat neamurile sa fie xenofob....Ce a ajuns lumea...


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 11 Jan 2006, 06:49 PM
Mesaj #33


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Dumnezeu a creat cele 13 triburi ale lui Israel, nu neamurile.
tu cum te-ai simti daca, fiind in Paris, de exemplu, ceri ajutorul unui functionar si asta raspunde:
QUOTE
Nu este bine sa iei painea copiilor si s-o arunci cainilor.

Eu unul nu m-as simti prea iubit in postura de caine.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 11 Jan 2006, 07:01 PM
Mesaj #34


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Si ea fost facuta prima data evreilor, fiindca erau poporul ales.
Asta nu suna cumva "unii sint mai egali decit ceilalti" ?Eu cel putin am inteles de la cei credinciosi ca toate neamurile sint copiii lui... asa c nu inteleg cum pot fi facute diferentieri... daca se fac, suna ca o forma timpurie de rasism....parerea mea, poate ca gresesc.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 11 Jan 2006, 07:05 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE

Că s-au ivit în ea oameni necredincioşi dintre ai tăi




QUOTE

De te va îndemna în taină fratele tău, fiul tatălui tău, sau fiul mamei tale, sau fiul tău, sau fiica ta, sau femeia de la sânul tău, sau prietenul tău care este pentru tine ca sufletul tău, zicând: Haidem să slujim altor dumnezei, pe care tu şi părinţii tăi nu i-aţi ştiut,


bdl, dupa cum vezi aceia sunt evrei, si nu este nicidecum un indemn de a ucide alte popoare. Si daca vei citi mai atent, ai sa vezi ca sunt acei evrei care au renuntat la credinta in Dumnezeu, si II INDEMNA PE ALTI EVREI, sa faca acelasi lucru. Nu este vorba de evrei care au ales ca nu mai slujeasca Lui Dumnezeu. E o diferenta.

Acest topic a fost editat de abureala: 11 Jan 2006, 07:06 PM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 10:36 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman