HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

10 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Religie Si Ateism, Bolt si Gothmog discuta
abureala
mesaj 10 Jan 2006, 06:22 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (axel @ 10 Jan 2006, 06:54 PM)
De-aia au avut drept divin evreii sa faca genocidul din Canaan wink.gif Drept divin, adica mana libera de la Domnu' Dumnezeu' Nostru, amin sorry.gif


A fost un reportaj la Antena 1 cu cineva de la spitalul 9 care l-a dat in judecata pe Dumnezeu. Chiar a vrut sa deschida proces. Nu crezi ca ar fi potrivit un proces?

P.S. De la celelalte blasfemii, am abtin de la orice comentariu. Fiecare plateste pentru faptele sale.

Acest topic a fost editat de abureala: 10 Jan 2006, 06:23 PM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 10 Jan 2006, 06:26 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (axel @ 10 Jan 2006, 06:59 PM)
Consideri ca a nu folosi capul pe care ti l-a dat Dumnezeu si a merge cu turma este o virtute?


Bineinteles ca nu este o virtute. Intotdeauna merg cu masina numai pe contrasens. Ce eu sunt prost sa merg cu turma? Dar si pe contasens tot turma este, asa ca merg pe trotuar.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Jan 2006, 06:29 PM
Mesaj #73


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (abureala @ 10 Jan 2006, 06:22 PM)
A fost un reportaj la Antena 1 cu cineva de la spitalul 9 care l-a dat in judecata pe Dumnezeu. Chiar a vrut sa deschida proces. Nu crezi ca ar fi potrivit un proces?

Daca tu crezi de cuviinta, s-ar putea sa fie potrivit... Da-l in judecata pe cel care si-a permis o asemenea balsfemie.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 10 Jan 2006, 06:29 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
axel
mesaj 10 Jan 2006, 06:39 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (abureala @ 10 Jan 2006, 07:26 PM)
QUOTE (axel @ 10 Jan 2006, 06:59 PM)
Consideri ca a nu folosi capul pe care ti l-a dat Dumnezeu si a merge cu turma este o virtute?


Bineinteles ca nu este o virtute. Intotdeauna merg cu masina numai pe contrasens. Ce eu sunt prost sa merg cu turma? Dar si pe contasens tot turma este, asa ca merg pe trotuar.

A merge pe contrasens nu inseamna a-ti folosi capul. Chiar dimpotriva...

Asa ca exemplul tau este de-a dreptul stupid!


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 10 Jan 2006, 06:57 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (abis @ 10 Jan 2006, 07:29 PM)
QUOTE (abureala @ 10 Jan 2006, 06:22 PM)
A fost un reportaj la Antena 1 cu cineva de la spitalul 9 care l-a dat in judecata pe Dumnezeu. Chiar a vrut sa deschida proces. Nu crezi ca ar fi potrivit un proces?

Daca tu crezi de cuviinta, s-ar putea sa fie potrivit... Da-l in judecata pe cel care si-a permis o asemenea balsfemie.

De ce sa imi pierd timpul cu procese. Mai bine l-as omori. laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 10 Jan 2006, 06:58 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (axel @ 10 Jan 2006, 07:39 PM)
QUOTE (abureala @ 10 Jan 2006, 07:26 PM)
QUOTE (axel @ 10 Jan 2006, 06:59 PM)
Consideri ca a nu folosi capul pe care ti l-a dat Dumnezeu si a merge cu turma este o virtute?


Bineinteles ca nu este o virtute. Intotdeauna merg cu masina numai pe contrasens. Ce eu sunt prost sa merg cu turma? Dar si pe contasens tot turma este, asa ca merg pe trotuar.

A merge pe contrasens nu inseamna a-ti folosi capul. Chiar dimpotriva...

Asa ca exemplul tau este de-a dreptul stupid!

Adica a fi credincios insemna tot a nu-ti folosi capul, daca inteleg eu bine, nu?

Acest topic a fost editat de abureala: 10 Jan 2006, 06:59 PM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 10 Jan 2006, 07:06 PM
Mesaj #77


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE (abureala @ 10 Jan 2006, 06:57 PM)
QUOTE (abis @ 10 Jan 2006, 07:29 PM)
QUOTE (abureala @ 10 Jan 2006, 06:22 PM)
A fost un reportaj la Antena 1 cu cineva de la spitalul 9 care l-a dat in judecata pe Dumnezeu. Chiar a vrut sa deschida proces. Nu crezi ca ar fi potrivit un proces?

Daca tu crezi de cuviinta, s-ar putea sa fie potrivit... Da-l in judecata pe cel care si-a permis o asemenea balsfemie.

De ce sa imi pierd timpul cu procese. Mai bine l-as omori. laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Abureala, recunoaste! Tu de fapt esti un ateu care si-a propus sa-i faca pe crestini sa arate ca niste tampiti!


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 10 Jan 2006, 07:10 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



Numai un t....t ar putea generaliza de la individ la multimea de indivizi, indiferent ce si-ar propune orice forumist...


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 10 Jan 2006, 07:11 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



@abureala:
Stii foarte bine ca nu am afirmat asta.
Dar tu impreuna cu sebisoru' ai fost proponentul turmei: ca este foarte important sa gandesti ca altii (eventual ca majoritatea). Sebisoru' l-a criticat pe abis ca nu are aceleasi opinii ca ale sale si ca altor credinciosilor crestini: dorim sa fim "speciali", de ce sa fii ca cel de langa tine cand poti sa fii altfel tongue.gif ... si cazul tau abis, de ce sa fii de parere cu restul... cand poti foarte linistit sa fii contra si sa consideri ca mereiti sa fii tratat superior celorlalti...

Acest topic a fost editat de axel: 10 Jan 2006, 07:12 PM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Jan 2006, 07:12 PM
Mesaj #80


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Artanis, asta cam asa e...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 10 Jan 2006, 07:15 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Artanis @ 10 Jan 2006, 08:10 PM)
Numai un tampit ar putea generaliza de la individ la multimea de indivizi, indiferent ce si-ar propune orice forumist...

Nu si cand numarul de exemple pozitive (cei care au proprietatea care va fi asociata prin generalizare grupului) este mare si numarul de exemple negative (cei care nu au [...]) este 0 wink.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amenhotep
mesaj 10 Jan 2006, 09:51 PM
Mesaj #82


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



Vă rog să încetaţi cu referirile la cum este sau cum nu este un forumist sau altul. Chiar şi cele indirecte.

Orice mesaj care conţine vreo astfel de apreciere va fi şters în totalitate (nu voi edita doar referirea cu pricina).

Comunicarea prin scris oferă posibilitatea de a reflecta puţin înainte de a apăsa "Adaugă Răspuns", astfel încât eventualele inflamări momentane care conduc la jigniri să nu apuce să vadă lumina monitorului public.

Vă rog fructificaţi această posibilitate.

Mulţumesc,
a

PS: Dacă cineva crede că poate acţiona retroactiv (prin editarea mesajelor anterioare) în sensul creşterii calităţii dialogului, îl rog s-o facă. Sau, dacă nu mai are posibilitatea de a-şi edita mesajele anterioare, îmi poate spune mie ce doreşte să modifice şi-o voi face eu.


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 10 Jan 2006, 11:06 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@axel :
QUOTE
Prin crima?

Prin toleranta raului ?
QUOTE
Foarte "crestin"

Foarte just. Percepi crestinismul ca pe o acadea.
QUOTE
Adica Dumnezeu acum este bun, dar inainte n-a fost?

Ai uitat si drept.

@abis :
QUOTE
In primul rand, nu mi se pare normal sa aiba un popor ales...

Normal ca nu, bine era sa fi avut o intreaga planeta aleasa.
QUOTE
Oamenii mi se pare normal sa fie tratati individual, pentru meritele si greselile proprii, nu prin prisma apartententi la "poporul ales".

Pai asa au si fost - tratati individual.
QUOTE
In al doilea rand, mi se pare normal ca inainte de a pedepsi, sa faca macar efortul de a-i aduce pe calea cea buna pe cei care gresesc.

O data de doua ori... de noua ori... Si cand mai au si exemplul (oameni) langa ei si-l mai si pun in pericol, atunci ? Mai ai leac ?
QUOTE
Nu sunt convins ca legile date atunci nu mai sunt valabile... Isus nu spune nicaieri ca se schimba legea.

Convingere corecta. Legea morala e aceeasi. Nu se va schimba niciodata.
QUOTE
Daca ne-am fi nascut in urma cu 2000 de ani, tu (daca ai fi vrut sa respecti poruncile divine) ar fi trebuit sa ma omori. Nu?

Gresit. Dovada o reprezinta atatea popoare care neavand un atasament categoric fata de imoralitate si crima, au supravietuit.
QUOTE
Sunt convins.

Abis, un sfat amical - inainte sa-ti formezi o oarecare opinie despre pedagogia Bibliei, intreba-l si pe Bolt. N-o sa-ti para rau.
QUOTE
Vorbeam de un "popor ales", nu de atei si credinciosi. De ce ti se pare normal sa fie favorizat un popor, iar altele defavorizate?

Mie nu mi se pare normal sa existe vreun popor defavorizat. Dar ce ma fac daca dorinta mea nu-i impartasita si de ei. Sau vrei sa spui ca nu stii natiuni care s-au incapacitat singure ?
QUOTE
Cat despre ateism, daca D-zeu vrea sa fiu credincios, cu siguranta ca stie si poate sa imi dea un semn prin care sa-i recunosc existenta.

Numai sa nu-l astepti pe forum. smile.gif
QUOTE
Da-mi voie sa cred ca in acele vremuri ateii reprezentau un procent infim...

In Israel, da.
QUOTE
Iar evreii, de ce afirmi ca erau atat de credinciosi? Nu erau deloc, cum ii scapa Moise putin din mana, cum se repedeau sa i se inchine lui Baal, cu toate dovezile pe care le primisera... Nu erau cu nimic mai grozavi decat alte triburi la fel de salbatice ca si ei.

Corect. Dar totusi au avut si perioade de mare progres spiritual-moral insotite si de cel economic, militar si social. Oamenii avuti de evrei, ca si azi, sclipeau de mama focului.
QUOTE
Nu, cucerirea tarii Canaanului si exterminarea localnicilor nu s-au facut pentru pamant, ci pentru "lucrarea lui Dumnezeu"...

Ce inseamna lucrarea lui D-zeu ? Ce altceva inseamna decat binele omului creat de El si ajuns acum intr-o decadenta lamentabila ? Ai un copil si trebuie sa-l trimiti la o scoala. O alegi pe cea mai famata ? Si daca tot esti cumva nevoit sa-l duci acolo, nu-l duci tu de manuta daca nu-i poti angaja un bodyguard ? Extrapoleaza totul la scara evenimentelor istorice si ai sa vezi ca natiunile ratate si teribil de decadente (pericol major pt. educarea alteia) chiar trebuia sa dispara. Sacrificiile lor infantile, prostitutia sacra si alte asemenea "bonomii" trebuia sa dispara. Insa vei intalni si exemple de reforma morala printre ele. Deci cu unele s-a putut, cu altele, nu.
QUOTE
Iar poruncile lui Moise cate ostire, inspirate de D-zeu, de a masacra inclusiv pruncii, femeile si batranii si de a pastra in viata doar fecioarele pentru uzul ostirii nu era decat "lucrare divina"..

Exact. Porunca divina nu se comenteaza. Stie El de ce si noi nu stim de ce.
QUOTE
Spune-mi de unde stii ca majoritatea anticilor erau atei, altfel nu pot sa te cred. Toate sursele istorice pe care le-am consultat ma fac sa cred ca religiozitatea era extrem de importanta in viata popoarelor antice.

Pai nu erau atei in numar asa mare. Problema nu era ca nu credeau nimic, ci ca ei credeau pe cine nu trebuie - ceea ce-i mai rau.
QUOTE
Deci nu erau cu nimic diferiti de martirii crestini, nu?

Nici de aia care au intrat in WTC. Nu gradul de incredere in propria versiune e relevant aici.
QUOTE
Deci daca am avea din plin dovezi ale existentei lui Dumnezeu am fi tot atei...

E un scenariu imposibil dar hai sa-l comentez totusi. Nu, am fi teisti si atat. Oricine s-ar face ca nu le vede, n-ar mai exista.
QUOTE
Ba exact asa as fi vrut sa faca. Care ar fi fost problema?

Petre Ispirescu, Abis. Asta-i morala a la Bruxell, Rotterdam sau Paris, cum vrei. Nu stim noi ce era atunci. Eu imi imaginez cu mare usurinta benefactiile dictatorilor din proximitatea noastra istorica transpuse in acele vremuri. N-aveai cu cine vorbi.
QUOTE
Te inseli.
Parerea mea este ca asa sunt cei care gasesc normala exterminarea celor de alta religie, acum sau oricand.

Eu n-o gasesc normala (adica de dorit). Si D-zeu spune la fel. Nu e totul sa traiesti ci sa traiesti bine si sa nu faci rau altora. Fii tu fara grije, daca doar diferenta unui crez diferit dar pasnic era problema, nu era nimic grav. Marturie sunt alte popoare care au supravietuit. Dar daca circumstantele o impun, cu parere de rau pt. nebunii aia, dar o fac. Mai tarziu s-ar putea sa-mi spuna copiii mei ca nu mi-a fost mila de ei. Cam ce crezi tu ca as face eu daca intr-o zi l-as gasi in curte la mine pe Ben Laden ? L-as sfasia in bucati mai repede decat cainele meu. Crede-ma.

@axel :
QUOTE
Bunicasu' lu' ala care se numea Canaan era un betiv. Noe adica. Si cum tatal lui Canaan l-a vazut accidental pe Noe cand era beat critza, Noe l-a blestemat. De-aia au avut drept divin evreii sa faca genocidul din Canaan  Drept divin, adica mana libera de la Domnu' Dumnezeu' Nostru, amin

Axel, ora de citire e mai lunga. laugh.gif
Pai i-o fi placut lu' nea Noe sa traga la masea, dar stia sa-l pedepseasca pe ala far' de bun simt. In plus, ia sa-ntrebi tu pe nea Bolt ce scrie acolo de fapt si ce a vrut sa spuna textul in raport de gramatica ebraica. Eh, ce zici de asta, te bagi ? Hai, c-o dati in agramaticalitati si ma infoi. laugh.gif Exegeza faci pe ce-ti spune meseriasu', OK ?

@abureala :
QUOTE
De ce sa imi pierd timpul cu procese. Mai bine l-as omori.

Si dupa aia de cine mai radem ? laugh.gif laugh.gif laugh.gif

@Cata :
QUOTE
Abureala, recunoaste! Tu de fapt esti un ateu care si-a propus sa-i faca pe crestini sa arate ca niste tampiti!

Bruta mica ce esti. laugh.gif


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sebyshoru
mesaj 10 Jan 2006, 11:30 PM
Mesaj #84


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 108
Inscris: 7 September 05
Forumist Nr.: 6.905



@abis si axel;

nu mai am cuvinte spoton.gif ce mai pot sa adaug sa nu fi zis Bolt nu pot decat sa ii transmit admirtatiile mele si merita clapping.gif clapping.gif clapping.gif ... imi pare rau de voi dar asa e... biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 10 Jan 2006, 11:40 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Bolt @ 11 Jan 2006, 12:06 AM)
QUOTE
Foarte "crestin"

Foarte just. Percepi crestinismul ca pe o acadea.

Sa inteleg ca vezi crestinismul ca o mare ipocrizie?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 11 Jan 2006, 12:04 AM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@seby :
QUOTE
imi pare rau de voi dar asa e...

We got them, brother. thumb_yello.gif
@axel :
QUOTE
Sa inteleg ca vezi crestinismul ca o mare ipocrizie?

Nu dragule, il vezi tu zaharisit. Crestinismul e o chestie rezultata din bagarea la malaxor a dreptatii si bunatatii. Una fara alta nu merge. Raspunsul meu l-a completat pe al tau. Nu-i totul sa fii iubitor pana dai in derizoriu. Tu ai in Biblie istorii desfasurate pe zeci de ani scrise pe cateva pagini si ti se pare ofesator de brusca pedeapsa divina care vine la textul nr. 2 al capitolului 1 de pe prima pagina. Eei nah. Dar uiti (de fapt tu nu-ti imaginezi) ca acolo e vorba de zeci de ani de convietuire extrema intre natiuni cu valori opozante. La noi a tinut comunismul 50 de ani si parea ca nu se mai termina. Aplica aceeasi perceptie a suferintei si pericolului la istoria de atunci si vei gasi raspunsul la "graba" divina. Un exemplu extrem de vag si contemporan ar fi tiganismele, smenariile si manelismele care au napadit tineretul si nu numai, al acestei tari. Pai tu chiar crezi ca astea pe termen lung n-au urmari ? Tu crezi ca al hotiei si minciunii cult care invaluie tara asta de un timp care nu se mai termina ramane fara urmari ? Normal ca nu. Eh, d'aia si D-zeu a fost nevoit sa intervina. Fiecare popor are vulnerabilii lui. Ce sa astepte ? Sa cada toti ? Asa ai face tu cu ai tai copii ? Daca ai fi parinte ai intelege cum reactioneaza un tata uman macar la protectia copiilor sai, mai ales cand ii vede chinuiti mult timp de altcineva. Pensa te. smile.gif

Acest topic a fost editat de Bolt: 11 Jan 2006, 12:12 AM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 11 Jan 2006, 12:11 AM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Bolt @ 11 Jan 2006, 01:04 AM)
Nu-i totul sa fii iubitor pana dai in derizoriu.

Pai nu asta ne-a invatat Iisus?
Sau cu ocazia lui Iisus a invatat si prostovanul ala de Dumnezeu ce e aia bunatate si iertare?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 11 Jan 2006, 12:14 AM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



In nici un caz. Isus nu a predicat cultul suicidului ci sacrificiul personal ca pedagogie in dublu sens. Asta-i o chestie mai savanta. laugh.gif Acelasi Isus spune mai multe la acest subiect dar stau si ma intreb cand mi-oti da si mie salariul pt. cata cateheza fac cu voi ? laugh.gif


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 11 Jan 2006, 12:18 AM
Mesaj #89


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Cine vorbea despre sinucidere? Daca vrei sa vorbim despre daca Iisus s-a sinucis sau nu, deschidem alt topic smile.gif
Eu vorbeam despre a face sau a nu face genocid wink.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 11 Jan 2006, 09:46 AM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (axel @ 11 Jan 2006, 01:11 AM)
QUOTE (Bolt @ 11 Jan 2006, 01:04 AM)
Nu-i totul sa fii iubitor pana dai in derizoriu.

Pai nu asta ne-a invatat Iisus?
Sau cu ocazia lui Iisus a invatat si prostovanul ala de Dumnezeu ce e aia bunatate si iertare?

Cata bunatate si sfintenie la Dumnezeu, fiindca desi acest om il batjocoreste, Dumnezeu inca il iubeste fiindca il tine in viata.
"Iarta-i Tata , caci nu stiu ce fac" .
"Pai asta e Dumnezeu", spunea parintele Cleopa.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 11 Jan 2006, 09:50 AM
Mesaj #91


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (axel @ 10 Jan 2006, 08:11 PM)
@abureala:
Stii foarte bine ca nu am afirmat asta.
Dar tu impreuna cu sebisoru' ai fost proponentul turmei: ca este foarte important sa gandesti ca altii (eventual ca majoritatea). Sebisoru' l-a criticat pe abis ca nu are aceleasi opinii ca ale sale si ca altor credinciosilor crestini: dorim sa fim "speciali", de ce sa fii ca cel de langa tine cand poti sa fii altfel tongue.gif ... si cazul tau abis, de ce sa fii de parere cu restul... cand poti foarte linistit sa fii contra si sa consideri ca mereiti sa fii tratat superior celorlalti...

Axel chiar m-as fi bucurat sa ma faci tampit si in orice fel fiindca cred in Hristos , fiindca este scris :
"Bucurati-va cand va vor ocari pe voi si vor zice tot cuvantul rau impotriva voastra fiindca rasplata voastra este multa in ceruri" . Insa felul cum blasfemiezi, fara nici o rusine ma face sa mai incetez in a-ti raspunde. Nu de altceva, dar nu vreau sa fiu eu cel care declanseaza asemenea fapte fara rusine. Fiecare, asa cum am mai spus, plateste pentru faptele sale.

Acest topic a fost editat de abureala: 11 Jan 2006, 09:58 AM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 11 Jan 2006, 09:52 AM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Catalin @ 10 Jan 2006, 08:06 PM)
Abureala, recunoaste! Tu de fapt esti un ateu care si-a propus sa-i faca pe crestini sa arate ca niste tampiti!

Catalin, recunoaste! Tu de fapt esti un crestin care si-a propus sa-i faca pe atei sa arate ca niste tampiti!


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 11 Jan 2006, 09:55 AM
Mesaj #93


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Nope. Din pacate pentru tine, eu nu sunt ateu! laugh.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 11 Jan 2006, 09:59 AM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Catalin @ 11 Jan 2006, 10:55 AM)
Nope. Din pacate pentru tine, eu nu sunt ateu! laugh.gif

Poate oi fi crestin ... smile.gif


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 11 Jan 2006, 10:01 AM
Mesaj #95


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Nu ca m-au banat de pe Ecclesia! laugh.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 11 Jan 2006, 11:06 AM
Mesaj #96


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (abureala @ 11 Jan 2006, 09:50 AM)
Axel chiar m-as fi bucurat sa ma faci tampit si in orice fel fiindca cred in Hristos

Nu cred ca cineva de pe aici va trage concluzii cu privire la inteligenta cuiva exclusiv pe baza apartentei la o anume religie.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 11 Jan 2006, 11:29 AM
Mesaj #97


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE
Crestinismul e o chestie rezultata din bagarea la malaxor a dreptatii si bunatatii.

Asa de bun si drept ca are ca pilon de baza pedeapsa dupa moarte, cand se exclude total caracterul corectional. Din cate stiu eu, pedeapsa are caracter corectional, este data pentru stoparea, pt corectarea greselilor . Daca se face numai din placerea de a pedepsi e sadism.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 11 Jan 2006, 11:38 AM
Mesaj #98


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Marius, nu intelegi nimic! laugh.gif Deci omul asa alege el! Sa fie pedepsit pentru eternitate. E alegerea lui si Dumnezeu nu se poate baga. Si chiar daca omul zice "dar eu nu vreau asta!" Dumnezeu stie mai bine decat omul.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 11 Jan 2006, 11:41 AM
Mesaj #99


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Pfuii, ce prost sunt. Nu e sadism, e masochism. laugh.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 11 Jan 2006, 04:49 PM
Mesaj #100


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (abureala @ 11 Jan 2006, 10:46 AM)
Cata bunatate si sfintenie la Dumnezeu, fiindca desi acest om il batjocoreste, Dumnezeu inca il iubeste fiindca il tine in viata.

rofl.gif
Asta a fost tare.
Poate ar trebui sa te gandesti si la alte alternative: poate ca Dumnezeu nu este asa de bun ca sa-i lase in viata pe cei care sunt contra lui. Poate este impotent wink.gif Poate nu exista deloc wink.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 11 Jan 2006, 05:06 PM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (axel @ 11 Jan 2006, 04:49 PM)
QUOTE (abureala @ 11 Jan 2006, 10:46 AM)
Cata bunatate si sfintenie la Dumnezeu, fiindca desi acest om il batjocoreste, Dumnezeu inca il iubeste  fiindca il tine in viata.

rofl.gif
Asta a fost tare.
Poate ar trebui sa te gandesti si la alte alternative: poate ca Dumnezeu nu este asa de bun ca sa-i lase in viata pe cei care sunt contra lui. Poate este impotent wink.gif Poate nu exista deloc wink.gif

Culmea este ca e asa de bun ca uneori ii ia la el pe cei unii oameni tineri care il slavesc si il preamaresc pentru a le scurta suferinta in aceasta lume mizera.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 11 Jan 2006, 06:35 PM
Mesaj #102


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (actionmedia @ 11 Jan 2006, 04:06 PM)
Culmea este ca e asa de bun ca uneori ii ia la el pe cei unii oameni tineri care il slavesc si il preamaresc pentru a le scurta suferinta in aceasta lume mizera.

...only the good die young spoton.gif
De-aia avem atâti mosi bogati rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 12 Jan 2006, 04:12 PM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



Mai potrivit ar fi crestinism si satanism.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 12 Jan 2006, 04:53 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (abureala @ 12 Jan 2006, 04:12 PM)
Mai potrivit ar fi crestinism si satanism.

Iar ai avut o revelatie?


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 12 Jan 2006, 05:38 PM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (actionmedia @ 12 Jan 2006, 05:53 PM)
QUOTE (abureala @ 12 Jan 2006, 04:12 PM)
Mai potrivit ar fi crestinism si satanism.

Iar ai avut o revelatie?

Daca as asculta "chemarea strabunilor", poate as fi avut.:-)
A fost doar o generalizare, (asta e , imi pare rau, dar suntem capabili si de asemenea abstractizari :-)), au postat crestini, iar ateii si-au implinit menirea de i-au bestelit de toata frumusetea. Deci spun ei ca sunt atei, insa se pare ca fac faptele tatalui lor, adica diavolul.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 10:08 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman