HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

10 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Religie Si Ateism, Bolt si Gothmog discuta
axel
mesaj 9 Jan 2006, 01:42 AM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (iniya @ 9 Jan 2006, 02:40 AM)
ai explicatiile mai sus; dar observ ca refuzi sa accepti greseala si /sau sa o recunosti;

Care?
Asta:
QUOTE (iniya)

QUOTE
cel putin bun in viziunea mea
;
QUOTE
am ales alt cuvant care reprezinta mai bine ideea pe care vroiam sa o prezint,

QUOTE
dar care nu este deloc sinonim
?

Ai rupt niste citate din context, atata tot. Nu e nici un fel de explicatie.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
iniya
mesaj 9 Jan 2006, 01:47 AM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.100
Inscris: 15 December 04
Din: Romania- Arad
Forumist Nr.: 5.203



@axel esti fantastic rofl.gif rofl.gif rofl.gif
QUOTE
@axel
QUOTE
Poate ca am fost prea indulgent cand am folosit cuvantul "instiga". Poate ca ar fi trebuit sa folosesc "ordona"

Eu am inteles ca primul termen..si anume "a instiga" a fost inlocuit de unul care-ti accentua mai bine ideea sustinuta cu atata ardoare..si anume "a ordona"

Cu ce am gresit aici?in momentul in care inlocuiesti un cuv cu un altul ..modificarea facandu-se in acelsi context..acestea nu sunt sinonime?chiar daca vin in intarirea ideii?


M-am saturat sa-ti tot repet atata. hh.gif


--------------------
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better. [Samuel Beckett]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 9 Jan 2006, 01:50 AM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (inyia)
Eu am inteles ca[...]
Asta este argument? Vrei cumva sa-mi cer scuze pentru ca tu n-ai inteles bine?

Acest topic a fost editat de axel: 9 Jan 2006, 01:50 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 9 Jan 2006, 01:50 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
sebyshoru
mesaj 9 Jan 2006, 01:55 AM
Mesaj #39


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 108
Inscris: 7 September 05
Forumist Nr.: 6.905



@axel

rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iniya
mesaj 9 Jan 2006, 01:56 AM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.100
Inscris: 15 December 04
Din: Romania- Arad
Forumist Nr.: 5.203



@iniya
QUOTE
De unde sa stiu ca tu le dai alt inteles cuv care si-au capatat deja o valoare? in dictionar dragutule acesta nu ia acest sens; te rog sa ai grija cu acuzarile astea ieftine;sunt fff la indemana,dar nu este o scuza hh.gif

@axel
QUOTE
Dar cum ne-ai dovedit ca n-ai prea trecut pe la orele de Limba Romana, te scuz

Hai s-o lasam balta; n-are rost; nu esti receptiv la parerile altora; o ti pe a ta si atat; nu conteaza dc e si buna

sad.gif trist...foarte trist


hh.gif


--------------------
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better. [Samuel Beckett]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 9 Jan 2006, 03:01 AM
Mesaj #41


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



reveniti la subiect, era mai interesanta "galceava" cu mana pe biblie decat galceava cu mana pe dictionar! tongue.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 9 Jan 2006, 08:20 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Baaah, ce-i aicea bah ! Gothmog, ne-au profanat altarul discutiilor noastre. laugh.gif
Ia sa vedem ce noutati avem.
@axel :
QUOTE
Cel mentionat in VT

QUOTE
Pai atunci arata-ne cum de abunda vechiul testament in manifestari ale dragostei si milei divine

QUOTE
In opinia mea Dumnezeu ar fi bun daca nu ar instiga la crime si maceluri si sclavagism.

QUOTE
Sa-ti aduc citate din VT?

QUOTE
Poate ca am fost prea indulgent cand am folosit cuvantul "instiga". Poate ca ar fi trebuit sa folosesc "ordona"

Axel, iti promit eu solemn tie si intregului grup de critici de dupa gard, ca tot am sa-mi fac timp sa postez TOT CE SCRIE VT legat de caracterul divin. Dar asa meserias cum trebuie, adica prin comparatie cu NT. Chit ca renunt la participarea pe alte topicuri si o sa-mi ia ceva timp dar tot o fac. Asta ca sa fie clar si pt. profii fara clase primare in materie de Biblie cum stau lucrurile. Sunt curios daca macar informarea moca va fi apreciata. Pt. ca voi face eu ce ar trebui sa faceti voi.

Acest topic a fost editat de Bolt: 9 Jan 2006, 08:20 AM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 9 Jan 2006, 08:38 AM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Ar fii foarte interesant smile.gif

QUOTE
Sunt curios daca macar informarea moca va fi apreciata

Cu siguranta, daca este si corecta smile.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 9 Jan 2006, 08:44 AM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Va fi text cu text, negru pe alb.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gothmog
mesaj 9 Jan 2006, 08:47 PM
Mesaj #45


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 124
Inscris: 26 November 05
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 7.335



QUOTE (Bolt)
Cum adica ?

Adica, nu este suficient sa sustii ca NT reprezinta implinirea profetiilor VT pentru a demonstra o continuitate a mesajului, din moment ce in VT nu erau detaliate actiunile lui Iisus.NT poate si considerat si altceva decat o implinire a profetiilor VT din simplul fapt ca aceastea erau mult prea vag descrise, ca dovada faptul ca evreii se asteptau la cu totul altceva.

QUOTE (Bolt)

Nu e deloc radicala. Nu exista D-zeu bun si D-zeu just. Ci amblel calitati caracterizeaza aceeasi Fiinta. Doar ipostaza in care e raportat difera.

Cum se face totusi ca in ziua de azi Dumnezeu nu mai intervine direct prin diverse manifestari, ca doar nu si-a pierdut calitatea de just?

QUOTE (Bolt)
Focul nu insufla virtute ci trezeste din betia iluziei.

Adica?

QUOTE (Bolt)

O asteptare gresita. Nu poti educa un copil de 5 ani ca pe unul de 15.

Asta cam asa e.Dar orice om ramane receptiv la frica, mai ales la frica de moarte, si mai ales cand este sigur ca amenintarea ce planeaza asupra sa se poate concretiza.

QUOTE (Bolt)
D-zeu doreste relatie si dragoste, nu o submisivitate motivata de frica. Frica este pt. cai care intrec masura.

smile.gif.Ce motive are Dumnezeu sa intervina pe Pamant, din moment ce a dat omului liberul arbitru?Pedeapsa sau rasplata vin dupa moarte.Stiu ca in timpul VT toti oamenii erau sortiti iadului urmand sa ramana acolo pana la venirea lui Iisus, dar asta nu inseamna ca in imposibilitatea unei recompense post-mortem se cerea o interventie directa in lume.

QUOTE (Bolt)
Sunt completamente identice.

Huh?Cine sunt completamente identice?Realtiile om-Dumnezeu din VT cu cele din NT?Pai mai devreme spui ca difera din cauza contextului cultural.Poate am inteles eu gresit.

QUOTE (Bolt)
O ho ho, si ince ce a facut-o.

Da, dar nu in masura in care indeamna la asta in NT.

QUOTE (Bolt)

Pedeapsa si moartea sunt corectiile ultime care se mai pot face in dreptul unor oameni al caror comportament social reclama cu obstinenta asa ceva. Cand valorile si prioritatile unor oameni pun in pericol viata altora, alta solutie nu exista. Ca sa stii daca a fost un act just sau nu ai nevoie de una din 2 : ori sa traiesti acele vremuri, ori sa stii Cine face evaluarea. Eu n-am dubii ca acei oameni meritau moartea ci cred c-o cereau cu obstinenta. La fel ca unii de azi pe care noi ii pedepsim cum se cuvine. Sunt pt. condamnarea la moarte a oricarui om care n-are respect pt. viata altora si considera ca poate dispune de ea oricum si oricand. Prin urmare, orice om din ori ce epoca care a considerat vreodata ca-L poate substitui pe D-zeu isi merita o soarta pe masura lipsei sale de minte.

Pai o pedepsea urma oricum, doar ca nu era musai ca ea sa apara pe Pamant, putand foarte bine sa se aplice si dupa moartea respectivului.Justitia umana ar trebui sa fie suficienta in cazul problemelor ce privesc strict omul.Cum se face ca Dumnezeu nu-i omoara si astazi pe cei considerati nedrepti si sarcina de a-i pedepsi revine in seama justitiei umane?Tu vezi moartea ca singura solutie pentru remedierea unui om?Exista destule cazuri de persoane care s-au schimbat radical in urma unor alte cauze decat frica de moarte...o respectare a unor legi ca efect al fricii nu echiveleaza cu iubirea celui ce le impune.

QUOTE (Bolt)
Nici nu-i nevoie. Nu recunosti dumnezeirea lui Isus in urma "garantiilor".

Iarasi vechea problema.Oricum am da-o , trebuie sa admiti ca in esenta e vorba de o problema de credinta.Credinta care nu se realizeza pe baza unor dovezi concrete decat foarte rar, iar in prezent astfel de dovezi ar fi imposibil de obtinut, asa ca trebuie sa ne multumim la a crede pur si simplu.Ori exista diverse tipuri de oameni, unii care se pot lipsi de dovezi in credinta, altii care nu pot face asta.Ce facem cu ei?Ii trimitem in Iad doar pentru ca nu sunt in stare sa creada?

QUOTE (Bolt)
Da. Dar nu in detaliu.

Detaliile fac diferenta.Tu spuneai asta, nu eu.smile.gif

QUOTE (Bolt)

Probabil e una si sigur e alta. Nu construi certitudini pe banuieli.

Bine zis.

QUOTE (Bolt)
Daca tu-i atribui cuiva forte supranaturale, bati lumea-n lung si-n lat predicandu-l si apoi mori pt. el ?

Exista oameni dispuri sa moara si pentru altceva in afara de Dumnezeu.Daca au fost persoane care si-au dat viata pentru Iisus nu-nseamna ca erau mai convinsi decat tine de existenta sa, sau ca asistasera la vreuna dintre minunile pe care le-a infaptuit.S-a mai murit si pentru altele.

QUOTE (Bolt)
Au asistati martori mentionati in acele scrieri care erau adresate unor comunitati ce puteau verifica aceste lucruri.

Discutabil.Comunitatile respective erau evreiesti, si multi dintre evrei n-au crezut.In plus, e greu de spus daca martorii mentionati puteau distinge adevarul de iluzie.Tine seama ca avem si astazi destui care pretind ca au asistat la diverse fenomene supranaturale.

QUOTE (Bolt)
A inviat vreunul morti de cateva zile ?

O, dar in cazul invierii din morti nu au mai asistat atatia martori ca si in cazul celorlalte fapte.

QUOTE (Bolt)
Ce spui tu nu e biblic. Crede-ma te rog ca nu pot posta texte biblice ori de cate ori e nevoie pt. ca ne-am lungi enorm. Doar daca deschizi topicuri dedicate unde vorbim doar un singur lucru.

Ok.

QUOTE (Bolt)
Scopul fiind ?

Scopul cui?

QUOTE (Bolt)
Depinde la care stiinta facem referire si ce intelegem prin asta.

Detaliaza.Exista stiinta, separatia in ramuri nu schimba lucrurile prea mult.

QUOTE (Bolt)

Absenta unu-i tip de dovezi nu-i o dovada a absentei oricarui tip de dovezi.

Ok, accept ca au existat dovezi pentru contemporanii lui Iisus.Dar azi numai dispunem de asa ceva.Orice s-ar zice, numai avem acces la o baza solida pentru credinta pe baza unor dovezi specifice cum le numesti tu.

QUOTE (Bolt)
Cam cat de motivat esti sa cunosti un fals ?

Ah...dar nu trebuie privit doar din perspectiva asta.Cunosti pentru a putea sa argumentezi.

QUOTE (Bolt)
De exemplu ?

De exemplu daca construim un rationament, fie el si elaborat, plecand de la premisa de Dumnezeu exista atunci respectivul rationament este invalid pentru ca pleaca de la o premisa falsa.

QUOTE (Bolt)
Ce te face sa crezi ca raspunsurile vor veni si nu ca au si venit deja de mult ?

Faptul ca ele ar trebui sa soseasca gradual, in primul rand.In al doilea rand, ma astept la un alt fel de raspunsuri.

QUOTE (Bolt)
E o necesitate observabila oriunde si-n fiecare zi (cu exceptia cazurilor patologice). Si e un imperativ indubitabil.

Exista destui care se descurca si fara Dumnezeu.Cum ramane cu imperativul indubitabil?

QUOTE (Bolt)
O spui ca unul care si-a trait-o deja ? Esti sigur ca vei spune acelasi lucru si la 80 de ani ? Eu nu cred.

Habar n-am. smile.gif

QUOTE (Bolt)
La fel de bine ? Asta pt. ca ai o perspectiva asupra lumii care da curs unei asemenea observatii. Eu de pilda consider ca omenirea a stiu dintotdeauna cum e cu fulgerul si cu Terra, dar au existat doar vremuri de prostie din partea unor natiuni mai putin educate de cine trebuie.

Atunci de ce au existat conflicte intre Biserica Catolica si oamenii de stiinta pe baza opozitiei heliocentrism/geocentrism?Doar Biserica nu era un educator prost, nu?

QUOTE (Bolt)
Adica ? Unde-i cel corect si de unde ai certitudinea ca-i asa ?

Ca sa stiu unde este exact ar trebui sa-l si cunosc.Totusi, nu cred ca se afla de partea religiei.

QUOTE (Bolt)

Mare lucru e sa ai putina profunzime filozofica. Tu char nu-ti dai seama ce ceri ? Pai daca omul Il demonstreaza pe D-zeu, nu-i el insusi Acesta ? Cum ar putea un om sa-L reveleze pe D-zeu ?

Ok,sa lasam chestia cu demonstratia.S-o luam altfel.Eu cred ca vecinul meu Gheorghe exista nu pentru ca am o demonsratie stiintifica care sa ateste asta, ci pentru ca am pur si simplu dovezi.Asa e, nu am nevoie de demonstratii pentru a crede in ceva, dar un soi de dovezi tot sunt necesare.

QUOTE (Bolt)
Chiar si cand are certitudinea ca totul e inventia lui ? Of of of... smile.gif Esti la inceput. De aia. smile.gif

Posibil de aia. smile.gif Dar ce te faci cand nu are certitudinea ca totul e inventia lui?


________________________________________________________________________

QUOTE (iniya)
Adica ne-a ordonat sa ne omoram?
Vreau citate unsure.gif
Aberezi


QUOTE (sebyshoru)
Sunt extrem de curios... si se pare ca nu sunt singurul... vreau sa vad unde Dumnezeu iti dicteaza tie acuma sa dai la cineva in cap


"Şi a grăit Domnul cu Moise şi a zis: "Vorbeşte fiilor lui Israel şi le zi:
Socotiţi pe Madianiţi duşmanii voştri şi omorāţi-i, bateţi-i, că s-au purtat cu voi duşmănos īntru vicleşugul lor,"

Doar un exemplu, va asigur ca sunt multe.
Nu indraznesc sa afirm sus si tare sa nu exista si exemple de mila, de exemplu:
"Şi a mai zis Avraam: "Să nu se mānie Stăpānul meu de voi mai grăi īncă o dată: Dar de se vor găsi acolo numai zece drepţi?" Iar Domnul i-a zis: "Pentru cei zece nu o voi pierde"..
Ideea e ca v-am oferit ce ati cerut si o s-o mai fac daca vreti.

Acest topic a fost editat de Gothmog: 9 Jan 2006, 08:54 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sebyshoru
mesaj 9 Jan 2006, 10:42 PM
Mesaj #46


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 108
Inscris: 7 September 05
Forumist Nr.: 6.905



@Gothmog

QUOTE
Doar un exemplu, va asigur ca sunt multe. [...] Ideea e ca v-am oferit ce ati cerut si o s-o mai fac daca vreti.


Si nu ti se pare normal sa isi apere poporul ales... sau nu ti se pare normal sa ii piarda pe pacatosi?... dar sa nu uitam ca legea VT a fost schimbata prin venirea in lume a lui Iisus Hristos... asa ca da... in zilele noastre Dumnezeu nu cere nimanui sa omoare, sau sa omoare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 10 Jan 2006, 12:14 AM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (sebyshoru @ 9 Jan 2006, 11:42 PM)
Si nu ti se pare normal sa isi apere poporul ales...

Prin crima?

QUOTE
sau nu ti se pare normal sa ii piarda pe pacatosi?...

Foarte "crestin" ohyeah.gif

QUOTE
dar sa nu uitam ca legea VT a fost schimbata prin venirea in lume a lui Iisus Hristos... asa ca da... in zilele noastre Dumnezeu nu cere nimanui sa omoare, sau sa omoare.

Adica Dumnezeu acum este bun, dar inainte n-a fost? spoton.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
sebyshoru
mesaj 10 Jan 2006, 12:25 AM
Mesaj #48


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 108
Inscris: 7 September 05
Forumist Nr.: 6.905



@axel

QUOTE
Adica Dumnezeu acum este bun, dar inainte n-a fost?


Adica Dumnezeu a ajuns la concluzia ca lumea e plina de persoane carora desi li se da un raspuns clar si eviden adevarat nu doresc sa il accepte... ca lumea este plina de oameni carora desi le intinzi o mana... prefera sa te ia cu totu' asa ca asta s-a intamplat fii sigur... tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 10 Jan 2006, 12:28 AM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (sebyshoru @ 10 Jan 2006, 01:25 AM)
@axel

QUOTE
Adica Dumnezeu acum este bun, dar inainte n-a fost?


Adica Dumnezeu a ajuns la concluzia ca lumea e plina de persoane carora desi li se da un raspuns clar si eviden adevarat nu doresc sa il accepte... ca lumea este plina de oameni carora desi le intinzi o mana... prefera sa te ia cu totu' asa ca asta s-a intamplat fii sigur... tongue.gif

Cred ca realizezi si singur ca esti offtopic smile.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
sebyshoru
mesaj 10 Jan 2006, 12:33 AM
Mesaj #50


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 108
Inscris: 7 September 05
Forumist Nr.: 6.905



@axel

Pai trebuia sa-ti dau niste mici explicatii, se pare ca intelegi mai greu... si na simteam nevoia thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 10 Jan 2006, 12:40 AM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Ha ha...
Ca ne-am si distrat copios, poti acum sa revii on-topic?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
sebyshoru
mesaj 10 Jan 2006, 12:42 AM
Mesaj #52


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 108
Inscris: 7 September 05
Forumist Nr.: 6.905



@axel

Pai eu sunt tot on-toppic dar tu tot aberezi cu tot felul de revelatii... care nu stiu de unde iti vin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Jan 2006, 09:30 AM
Mesaj #53


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (sebyshoru @ 9 Jan 2006, 10:42 PM)
Si nu ti se pare normal sa isi apere poporul ales... sau nu ti se pare normal sa ii piarda pe pacatosi

In primul rand, nu mi se pare normal sa aiba un popor ales... Oamenii mi se pare normal sa fie tratati individual, pentru meritele si greselile proprii, nu prin prisma apartententi la "poporul ales".
In al doilea rand, mi se pare normal ca inainte de a pedepsi, sa faca macar efortul de a-i aduce pe calea cea buna pe cei care gresesc.
QUOTE
in zilele noastre Dumnezeu nu cere nimanui sa omoare, sau sa omoare.

Nu sunt convins ca legile date atunci nu mai sunt valabile... Isus nu spune nicaieri ca se schimba legea.

Daca ne-am fi nascut in urma cu 2000 de ani, tu (daca ai fi vrut sa respecti poruncile divine) ar fi trebuit sa ma omori. Nu?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 10 Jan 2006, 09:38 AM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (abis @ 10 Jan 2006, 10:30 AM)

Daca ne-am fi nascut in urma cu 2000 de ani, tu (daca ai fi vrut sa respecti poruncile divine) ar fi trebuit sa ma omori. Nu?

Adevarul este ca mie mi-ar fi facut placere. laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Jan 2006, 10:08 AM
Mesaj #55


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (abureala @ 10 Jan 2006, 09:38 AM)
QUOTE (abis @ 10 Jan 2006, 10:30 AM)

Daca ne-am fi nascut in urma cu 2000 de ani, tu (daca ai fi vrut sa respecti poruncile divine) ar fi trebuit sa ma omori. Nu?

Adevarul este ca mie mi-ar fi facut placere. laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Sunt convins.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 10 Jan 2006, 10:12 AM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (abis @ 10 Jan 2006, 11:08 AM)
QUOTE (abureala @ 10 Jan 2006, 09:38 AM)
QUOTE (abis @ 10 Jan 2006, 10:30 AM)

Daca ne-am fi nascut in urma cu 2000 de ani, tu (daca ai fi vrut sa respecti poruncile divine) ar fi trebuit sa ma omori. Nu?

Adevarul este ca mie mi-ar fi facut placere. laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Sunt convins.

Stiam laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Mori repede sau greu? laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sebyshoru
mesaj 10 Jan 2006, 11:32 AM
Mesaj #57


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 108
Inscris: 7 September 05
Forumist Nr.: 6.905



@abis

QUOTE
In primul rand, nu mi se pare normal sa aiba un popor ales... Oamenii mi se pare normal sa fie tratati individual, pentru meritele si greselile proprii, nu prin prisma apartententi la "poporul ales".


Oamenii sunt tratati individual... dar avem tendinta de a ne separa de individualitate... dorim sa fim "speciali", de ce sa fii ca cel de langa tine cand poti sa fii altfel tongue.gif ... si cazul tau abis, de ce sa fii de parere cu restul... cand poti foarte linistit sa fii contra si sa consideri ca mereiti sa fii tratat superior celorlalti...

Eu cred ca este absolut normal sa fie favorizati cei care cred in Dumnezeu in fata celor care sunt atei... tie nu ti se pare normal asa wink.gif ... iar despre a inderepta nu mai are rost sa vorbim... daca vei citi mai cu atenti vei pobserva ca Dumnezeu incearca sa inderepte popoarele pagane si pigonitoare de crestini in nenumarate randuri... asa ca... sa o lasam balta cu teoria omul se schimba ca stim cu totii ca pielea de oaie nu face din lup mielusea... tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Jan 2006, 12:11 PM
Mesaj #58


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (sebyshoru @ 10 Jan 2006, 11:32 AM)
si cazul tau abis, de ce sa fii de parere cu restul... cand poti foarte linistit sa fii contra

Nu sunt "contra" cuiva pentru ca asa vreau. In unele chestiuni sunt de aceeasi parere cu altii, in altele nu. Si nu tin sa fiu "special" cand imi expun o parere. Care-i problema?
QUOTE
sa consideri ca mereiti sa fii tratat superior celorlalti

Minti, nu am o asemenea pretentie, ci doar de a fi tratat la fel.
QUOTE
Eu cred ca este absolut normal sa fie favorizati cei care cred in Dumnezeu in fata celor care sunt atei... tie nu ti se pare normal asa

Vorbeam de un "popor ales", nu de atei si credinciosi. De ce ti se pare normal sa fie favorizat un popor, iar altele defavorizate?

Cat despre ateism, daca D-zeu vrea sa fiu credincios, cu siguranta ca stie si poate sa imi dea un semn prin care sa-i recunosc existenta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sebyshoru
mesaj 10 Jan 2006, 12:35 PM
Mesaj #59


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 108
Inscris: 7 September 05
Forumist Nr.: 6.905



@abis

QUOTE
Vorbeam de un "popor ales", nu de atei si credinciosi.

In acea perioada despre asta era vorba... atei si credinciosi... cei credinciosi nu luptau impotriva celor credinciosi tongue.gif , numai popoarele care s-au pus in fata lucrarii lui Dumnezeu au fost nimicite... nu au fost cazuri de vrem avere sau pamant hai sa-i omoram... wink.gif

QUOTE
Cat despre ateism, daca D-zeu vrea sa fiu credincios, cu siguranta ca stie si poate sa imi dea un semn prin care sa-i recunosc existenta.


O face in fiecare clipa a vietii tale... dar datorita pacatelor noastre suntem prea "orbi" ca sa vedem... si nu este nici o problema dar... nu vrei sa vezi minunea din fata ta... nu stiu de ce te consideri atat de vrednic incat Dumnezeu sa se roage de tine sa crezi in El... roaga-te tu Lui sa se uite spre tine... si sigur vei observa unele diferente in viata ta. thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Jan 2006, 12:53 PM
Mesaj #60


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (sebyshoru @ 10 Jan 2006, 12:35 PM)
In acea perioada despre asta era vorba... atei si credinciosi...

Da-mi voie sa cred ca in acele vremuri ateii reprezentau un procent infim... Iar evreii, de ce afirmi ca erau atat de credinciosi? Nu erau deloc, cum ii scapa Moise putin din mana, cum se repedeau sa i se inchine lui Baal, cu toate dovezile pe care le primisera... Nu erau cu nimic mai grozavi decat alte triburi la fel de salbatice ca si ei.
QUOTE
nu au fost cazuri de vrem avere sau pamant hai sa-i omoram...

Nu, cucerirea tarii Canaanului si exterminarea localnicilor nu s-au facut pentru pamant, ci pentru "lucrarea lui Dumnezeu"...
Iar poruncile lui Moise cate ostire, inspirate de D-zeu, de a masacra inclusiv pruncii, femeile si batranii si de a pastra in viata doar fecioarele pentru uzul ostirii nu era decat "lucrare divina"...
QUOTE
nu stiu de ce te consideri atat de vrednic incat Dumnezeu sa se roage de tine sa crezi in El

Daca nu vrea sa cred in existenta lui, de ce sa-l supar?! smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 10 Jan 2006, 01:41 PM
Mesaj #61


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE (abureala @ 10 Jan 2006, 09:38 AM)
QUOTE (abis @ 10 Jan 2006, 10:30 AM)

Daca ne-am fi nascut in urma cu 2000 de ani, tu (daca ai fi vrut sa respecti poruncile divine) ar fi trebuit sa ma omori. Nu?

Adevarul este ca mie mi-ar fi facut placere. laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Stim, stim... si daca stiinta ti-ar oferi nemurire, ai renunta la crestinism. Ne-ai mai zis. Ce mai, Dumnezeu este mandru de tine, sunt convins!


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 10 Jan 2006, 03:04 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Catalin @ 10 Jan 2006, 02:41 PM)
Stim, stim... si daca stiinta ti-ar oferi nemurire, ai renunta la crestinism. Ne-ai mai zis. Ce mai, Dumnezeu este mandru de tine, sunt convins!

Daca ai ajuns sa il cunosti pe Dumnezeu, nu pot decat sa ma bucur. smile.gif
Dar daca ai ajuns as il cunosti, sigur ar trebui sa stii exact contrariul. smile.gif


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 10 Jan 2006, 03:06 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (abis @ 10 Jan 2006, 01:53 PM)

Daca nu vrea sa cred in existenta lui, de ce sa-l supar?!  smile.gif

Dracul sa se roage? Imposibil. smile.gif

Acest topic a fost editat de abureala: 10 Jan 2006, 03:06 PM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sebyshoru
mesaj 10 Jan 2006, 03:31 PM
Mesaj #64


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 108
Inscris: 7 September 05
Forumist Nr.: 6.905



@abis

QUOTE
Da-mi voie sa cred ca in acele vremuri ateii reprezentau un procent infim

Da-mi voie sa te anunt ca este exact invers... stii cum sta treaba abis... este mult mai usor sa faci rau decat bine. Fii sigur ca in acele vremuri evreii erau o raritae mai ales ca avem de-a face cu persoane care tineau cu pretul vietii la zeii lor... astfel si cei care credeau in Dumnezeu erau speriati... dar se straduiau... se straduiau sa creada... smile.gif

QUOTE
cu toate dovezile pe care le primisera

De asta nu ma primesti nici tu un semn divin... dupa un timp ar deveni o banalitate si te-ai intoarce linistit la vechile tale teorii... iar spre deosebire de alte triburi barbare evreii se rugau lui Dumenzeu... iar daca nu o faceau cum trebuie... atunci macar se straduiau din rasputeri... dar hai sa nu fim radical si sa recunoastem ca fiecare mai avem coborasuri... dar eu cred ca trebuie sa vedem si partea plina a paharului nu sa tot scoatem ochii pt partea goala, pentru ca altii nu au nici macar cat avem noi in pahare...

Referitor la Canaan eu zic ca ar trebui sa te mai informezi cum au ajuns acolo cei care il ocupau si cine erau... iar daca poporul era pagan... ce ai fi vrut sa faca sa-i crute si sa le zica... da, hai voi cu zeii vostrii, noi cu ale noastre ne descurcam noi cumva... da numa sa ne lasati si pe noi sa stam aici... ai fi fost ridicol... sau nu crezi asta?

QUOTE
Daca nu vrea sa cred in existenta lui, de ce sa-l supar?!

Atunci lasa discutiile de genul asta pentru ca nu isi gasesc rost, esti gol si intunecat pe dinauntru... asta e parerea mea si de asta te sustii cu astfel de replici... Dumnezeu este suparat ca nu vrei sa crezi in El... dar se pare ca tu ai o logica mai deosebita si na... nu vrei sa superi dar aduci blasfemii... daca privesti lucrurile din alt unghi sa stii ca este chiar hilar wink.gif dar extrem de trist sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 10 Jan 2006, 03:38 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Catalin @ 10 Jan 2006, 02:41 PM)
QUOTE (abureala @ 10 Jan 2006, 09:38 AM)
QUOTE (abis @ 10 Jan 2006, 10:30 AM)

Daca ne-am fi nascut in urma cu 2000 de ani, tu (daca ai fi vrut sa respecti poruncile divine) ar fi trebuit sa ma omori. Nu?

Adevarul este ca mie mi-ar fi facut placere. laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Stim, stim... si daca stiinta ti-ar oferi nemurire, ai renunta la crestinism. Ne-ai mai zis. Ce mai, Dumnezeu este mandru de tine, sunt convins!

Si chiar daca stiinta mi-ar oferi nemurire, as refuza-o politicos, fiindca o eternitate alaturi de oamenii fara Dumnezeu si fara suflet mi s-ar parea de nesuportat, fata de o viata trecatoare cu ei. Pana la urma Dumnezeu are dreptate cand separa binele de rau la Judecata de Apoi . Ar insemna sa ii condamne la iad si pe drepti.

P.S. Dar stiu ca ai sa spui ca sunt inconsecvent in opinii, adica nu am caracter. smile.gif

Acest topic a fost editat de abureala: 10 Jan 2006, 03:40 PM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Jan 2006, 04:54 PM
Mesaj #66


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (sebyshoru @ 10 Jan 2006, 03:31 PM)
@abis

QUOTE
Da-mi voie sa cred ca in acele vremuri ateii reprezentau un procent infim

Da-mi voie sa te anunt ca este exact invers...

Spune-mi de unde stii ca majoritatea anticilor erau atei, altfel nu pot sa te cred. Toate sursele istorice pe care le-am consultat ma fac sa cred ca religiozitatea era extrem de importanta in viata popoarelor antice.
QUOTE
avem de-a face cu persoane care tineau cu pretul vietii la zeii lor

Deci nu erau cu nimic diferiti de martirii crestini, nu?
QUOTE
dupa un timp ar deveni o banalitate si te-ai intoarce linistit la vechile tale teorii

Deci daca am avea din plin dovezi ale existentei lui Dumnezeu am fi tot atei... Nu sesizezi nici o contradictie aici?
QUOTE
daca poporul era pagan... ce ai fi vrut sa faca sa-i crute si sa le zica... da, hai voi cu zeii vostrii, noi cu ale noastre ne descurcam noi cumva

Ba exact asa as fi vrut sa faca. Care ar fi fost problema?
QUOTE
esti gol si intunecat pe dinauntru

Te inseli.
Parerea mea este ca asa sunt cei care gasesc normala exterminarea celor de alta religie, acum sau oricand.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 10 Jan 2006, 05:39 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (abis @ 10 Jan 2006, 05:54 PM)
QUOTE
esti gol si intunecat pe dinauntru

Te inseli.
Parerea mea este ca asa sunt cei care gasesc normala exterminarea celor de alta religie, acum sau oricand.

Niic nu ma mir, pentru cineva pentru care Dumnezeu sau Diavolul este acelasi lucru. Daca pentru tine Insasi Dumnezeu nu reprezinta nimic, ce am reprezenta noi bietii muritori? Nimic, bineinteles.

QUOTE

Aduceti-va aminte de cuvantul pe care vi l-am spus: Nu este sluga mai mare decat stapanul sau. Daca M-au prigonit pe Mine, si pe voi va vor prigoni; daca au pazit cuvantul Meu, si pe al vostru il vor pazi. 


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 10 Jan 2006, 05:48 PM
Mesaj #68


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (abureala @ 10 Jan 2006, 05:39 PM)
Daca pentru tine Insasi Dumnezeu nu reprezinta nimic, ce am reprezenta noi bietii muritori? Nimic, bineinteles.

Dimpotriva, daca pentru un ateu Dumnzeu nu reprezinta nimic, asta poate inseamna ca pentru el oamenii reprezinta totul.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 10 Jan 2006, 05:54 PM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (abis @ 10 Jan 2006, 05:54 PM)
QUOTE
daca poporul era pagan... ce ai fi vrut sa faca sa-i crute si sa le zica... da, hai voi cu zeii vostrii, noi cu ale noastre ne descurcam noi cumva

Ba exact asa as fi vrut sa faca. Care ar fi fost problema?

Sa-ti esplic wink.gif
Bunicasu' lu' ala care se numea Canaan era un betiv. Noe adica. Si cum tatal lui Canaan l-a vazut accidental pe Noe cand era beat critza, Noe l-a blestemat. De-aia au avut drept divin evreii sa faca genocidul din Canaan wink.gif Drept divin, adica mana libera de la Domnu' Dumnezeu' Nostru, amin sorry.gif

Uite aici (Geneza 9:18-9:27):
QUOTE (Biblia)

    18 Fiii lui Noe, cari au ieşit din corabie, erau: Sem, Ham şi Iafet: Ham este tatăl lui Canaan.

    19 Aceştia au fost cei trei fii ai lui Noe, şi din ei s'au răspīndit oameni peste tot pămīntul.

    20 Noe a īnceput să fie lucrător de pămīnt, şi a sădit o vie.

    21 A băut vin, s'a īmbătat şi s'a desgolit īn mijlocul cortului său.

    22 Ham, tatăl lui Canaan, a văzut goliciunea tatălui său, şi a spus celor doi fraţi ai lui afară.

    23 Atunci Sem şi Iafet au luat mantaua, au pus -o pe umeri, au mers dea'ndăratelea şi au acoperit goliciunea tatălui lor; fiindcă feţele le erau īntoarse īnapoi, n'au văzut goliciunea tatălui lor.

    24 Noe s'a trezit din ameţeala vinului, şi a aflat ce -i făcuse fiul său cel mai tīnăr.

    25 Si a zis: ,,Blestemat să fie Canaan! Să fie robul robilor fraţilor lui!``

    26 El a mai zis: ,,Binecuvīntat să fie Domnul, Dumnezeul lui Sem, Şi Canaan să fie robul lui!

    27 Dumnezeu să lărgească locurile stăpīnite de Iafet, Iafet să locuiască īn corturile lui Sem, Şi Canaan să fie robul lor!``


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 10 Jan 2006, 05:59 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (sebyshoru @ 10 Jan 2006, 12:32 PM)
dar avem tendinta de a ne separa de individualitate... dorim sa fim "speciali", de ce sa fii ca cel de langa tine cand poti sa fii altfel tongue.gif ...

Misto perla spoton.gif


QUOTE (seb)
si cazul tau abis, de ce sa fii de parere cu restul...

Consideri ca a nu folosi capul pe care ti l-a dat Dumnezeu si a merge cu turma este o virtute?


QUOTE (seb)
Eu cred ca este absolut normal sa fie favorizati cei care cred in Dumnezeu in fata celor care sunt atei... tie nu ti se pare normal asa wink.gif ... iar despre a inderepta nu mai are rost sa vorbim... daca vei citi mai cu atenti vei pobserva ca Dumnezeu incearca sa inderepte popoarele pagane si pigonitoare de crestini in nenumarate randuri... asa ca... sa o lasam balta cu teoria omul se schimba ca stim cu totii ca pielea de oaie nu face din lup mielusea... tongue.gif

Profesia ta este xenofobia si intoleranta, nu-i asa? hh.gif Macar profesia de suflet... wub.gif


QUOTE (seb)
Referitor la Canaan eu zic ca ar trebui sa te mai informezi cum au ajuns acolo cei care il ocupau si cine erau... iar daca poporul era pagan... ce ai fi vrut sa faca sa-i crute si sa le zica... da, hai voi cu zeii vostrii, noi cu ale noastre ne descurcam noi cumva... da numa sa ne lasati si pe noi sa stam aici... ai fi fost ridicol... sau nu crezi asta?

Cum spuneam... profesia ta...


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 11:14 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman