HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

10 Pagini V  « < 8 9 10  
Reply to this topicStart new topic
> Religie Si Ateism, Bolt si Gothmog discuta
Bolt
mesaj 22 Feb 2006, 08:58 PM
Mesaj #316


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@Cata :
QUOTE
Nu-i? pai finalizeaza-l atunci... si prezinta-l coerent! ai vazut tu vreun pictor sa arate jumate de tablou?

... interesant, desi nu-i finalizat "e un rationament prost" Ai intins panza pe rame si ai "vazut" ca pictura-i naspa. Din cate retin eu ti-am oferit 2 adevaruri (panza si ramele) din care urma o concluzie (pictura) in raport de ele. Cand am enuntat-o eu, ai numit-o invariabil eronata. Cand te-am invitat pe tine s-o faci asa cum consideri a fi corecta, ai spus-o scurt : "e un rationament prost". Eu acum intreb (a nu stiu cata oara) de ce este asa si care-i cel corect ?
Oricum, inteleg ca discutia nu mai prezinta interes si deci nu astept vreun raspuns.


@abis :
QUOTE
Gresit. Cand sesisezi ca o teorie este sustinuta de catre interlocutor cu argumente eronate nu inseamna ca sustii pozitia contrara,

Gresit.
1. Eu nu am oferit argumente ci doar 2 adevaruri.
2. Avem categoric doar 2 optiuni. Dar probabil tu votezi pt. starea de coma si de aceea nu intrevezi doar unul din cele 2 raspunsuri in subiectul de fata.
QUOTE
Fulgii de zapada sunt structuri cristaline simetrice si complexe. "Cauza" fulgilor de zapada o reprezinta pe de o parte vaporii de apa, iar pe de alta parte temperatura scazuta. Se regasesc cumva in "cauza" caractersiticile "efectului"?

Ceasul e o structura functionala cu-n scop precis. Cauza ceasului este omul. Dupa parerea ta - omul poate genera o structura ca a ceasului fara a fi el insusi o structura inteligenta si care gandeste teleonomic ?
Cred ca am repetat de zeci de ori - depinde ce caracteristici luam in discutie. Daca vei lua in discutie structura fizico-chimica a fulgului ai sa vezi catamai caracteristica a cauzei vei regasi in el.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 22 Feb 2006, 09:03 PM
Mesaj #317


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

interesant, desi nu-i finalizat "e un rationament prost"


Pai da! Te surprinde?!

QUOTE

Ai intins panza pe rame si ai "vazut" ca pictura-i naspa. Din cate retin eu ti-am oferit 2 adevaruri (panza si ramele) din care urma o concluzie (pictura) in raport de ele. Cand am enuntat-o eu, ai numit-o invariabil eronata. Cand te-am invitat pe tine s-o faci asa cum consideri a fi corecta, ai spus-o scurt : "e un rationament prost". Eu acum intreb (a nu stiu cata oara) de ce este asa si care-i cel corect ?


Habar n-am, nu eu sunt pictorul aici.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 22 Feb 2006, 09:14 PM
Mesaj #318


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@cata :
QUOTE
Pai da! Te surprinde?!

Orice raspuns nejustificat surprinde.
QUOTE
Habar n-am, nu eu sunt pictorul aici.

Cu toate astea esti criticul evaluator. smile.gif


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Feb 2006, 09:14 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Catalin
mesaj 22 Feb 2006, 09:36 PM
Mesaj #319


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Orice raspuns nejustificat surprinde.

Dar al meu e justificat.

QUOTE

Cu toate astea esti criticul evaluator.


Desigur. Dar ce sunt eu nu e relevant pe acest topic, nu?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 22 Feb 2006, 10:51 PM
Mesaj #320


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@cata :
QUOTE
Dar al meu e justificat.

OK, daca tu crezi asa eu nu mai insist. Dar ma asteptam la mai mult. smile.gif
QUOTE
Desigur. Dar ce sunt eu nu e relevant pe acest topic, nu?

Deci esti un critic evaluator, pui calificative si cu toate astea calitatea in care o faci nu e relevanta in timp ce raspunsurile, da. OK, nici aici nu mai insist dar, culmea, si aici ma asteptam la mai mult. smile.gif


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 23 Feb 2006, 05:40 AM
Mesaj #321


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE (Bolt)
Ceasul e o structura functionala cu-n scop precis. Cauza ceasului este omul. Dupa parerea ta - omul poate genera o structura ca a ceasului fara a fi el insusi o structura inteligenta si care gandeste teleonomic ?
Eu nu cred ca omul e cauza ci creatorul ceasului. Nevoia acestuia de a masura timpul l-a determinat sa inventeze ceasul. Cauza inseamna mai mult d.p.d.v. fizic decit acest tip de actiune de a crea. Cum ar putea fi omul cauza a ceasului, ca de ex. cresterea temperaturii ce duce la evaporarea apei ? Cobori omul si il ingropi in materie, ca si cum ar fi un microelement fizic evolutiv are face sa apara tot felul de lucruri.

Acest topic a fost editat de IoanV: 23 Feb 2006, 05:42 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 23 Feb 2006, 07:55 PM
Mesaj #322


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@ioanV :
QUOTE
Eu nu cred ca omul e cauza ci creatorul ceasului.

Logic.
Dar pt. a fi siguri, ar trebui sa cerem aprobarea si permisiunea colegilor atei, pt. a considera acest rapuns ca fiind corect. Sigur toti sunt atei ? hmm.gif
QUOTE
Cauza inseamna mai mult d.p.d.v. fizic decit acest tip de actiune de a crea.

Bineinteles ca ma refeream la ceas asa cum ma refeream si la om. Ca structuri functionale. Si nu la Cauza (Originea) elementelor din care sunt alcatuite.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 26 Feb 2006, 03:02 PM
Mesaj #323


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



Mai, tu tot nu mi-ai spus care e mai estetic, Picasso sau Rafael ? unsure.gif


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 26 Feb 2006, 03:37 PM
Mesaj #324


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Scrie pe verso, mai.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 26 Feb 2006, 03:41 PM
Mesaj #325


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



Ah, am uitat ca tu scrii argumentele cu cerneala simpatica smile.gif


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 28 Feb 2006, 12:19 AM
Mesaj #326


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



As zice(dar nu numai eu) ca raportul dintre creator si obiectul creat poate fi privit in doua moduri:
1. un mod in care creatorul este separat de obiectul creat, de exemplu olarul de oala.
2. creatorul se afla atat in afara cat si in interiorul, esenta obiectului creat; cazul lui Dumnezeu...dar asta, bineinteles, numai un credincios o s-o afirme, cineva "pregatit sufleteste" sa vada Divinul in tot ce il inconjoara, inclusiv in propria persoana, cineva care intelege ca nu se poate separa de restul universului, ca face parte din el, si care are sentimentul ca nu e singur, parasit si...de capul lui.(De aceea este posibil ca uneori Dumitru sa fie iute. smile.gif )


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pagini V  « < 8 9 10
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 03:05 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman