HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Aspectul Fizic Reflecta Inteligenta?, Pareri PRO & CONTRA...
Aspectul Fizic,Reflecta Inteligenta.......
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 92
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Erwin
mesaj 27 Apr 2006, 07:54 AM
Mesaj #71


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



welcome.gif back iniya! smile.gif

QUOTE
este vorba despre felul in care el apare in fata oricaruia nu cu ce a fost inzestrat de la Sefu' Mare..gresesc?


nu cred ca gresesti prea tare! smile.gif impresiile pe care ni le facem asupra celorlalti au de-a face si cu propriile noastre impresii despre noi insine. smile.gif



--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 27 Apr 2006, 01:28 PM
Mesaj #72


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (iniya @ 27 Apr 2006, 09:42 AM)
un om nu trebuie sa fie frumos pt a fi ingrijit,... expresivitatea nu arata ceea ce el simte sau ar vrea sa arte ca simte..este vorba despre felul in care el apare in fata oricaruia nu cu ce a fost inzestrat de la Sefu' Mare..gresesc? smile.gif

chiar daca Sefu nu l-a facut frumos, aspectul fizic e strins legat de faptul ca un om este ingrijit sau nu
oricat de frumos ar fi, daca se poarta jegos ... aspectul fizic este tot jegos, si chiar daca este un nasol, daca are grija de el (valabil si la fete, sau mai ales la fete) si se straduie sa arate bine ... asta se va vedea

expresivitatea conteaza al naibii cind vine vorba de aspect. ca una e sa vezi pe unul morcovit de dimineata pina seara de incep sa il ocoleasca toti, si alta sa stai de vorba cu o mutra zimbitoare ce degaja optimism
si cind oamenii incep sa te ocoleasca pentru ca iti ploua una'ntruna... poti fi oricat de frumos, si de tare in IQ, ca tot degeaba, inteligenta nu e completa, daca nu este reprezentata si de latura emotionala

Erwin a zis-o bine... ceilalti ne percep exact dupa cum ii lasam noi sa ne perceapa


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 27 Apr 2006, 01:44 PM
Mesaj #73


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



QUOTE
... ceilalti ne percep exact dupa cum ii lasam noi sa ne perceapa


e asta si...mai e si faptul ca unii percep doar anumite caracteristici, un fel de :the beauty is in the eye of the beholder:
Sunt persoane care vad cam ce vor ele sa vada, nu zic sa fie acesta un punct de vedere majoritar dar exista si astfel de oameni. Poate ca se datoreaza unor idei preconcepute sau unor impresii la prima vedere, in concluzie, conteaza si cel care lasa vazut, dar si cel care vede wink.gif

Acest topic a fost editat de Titus Herbert: 27 Apr 2006, 01:45 PM


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 Apr 2006, 01:44 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
iniya
mesaj 1 May 2006, 10:32 AM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.100
Inscris: 15 December 04
Din: Romania- Arad
Forumist Nr.: 5.203



*mutulica
QUOTE
chiar daca Sefu nu l-a facut frumos, aspectul fizic e strins legat de faptul ca un om este ingrijit sau nu
oricat de frumos ar fi, daca se poarta jegos ... aspectul fizic este tot jegos, si chiar daca este un nasol, daca are grija de el (valabil si la fete, sau mai ales la fete) si se straduie sa arate bine ... asta se va vedea

nici nu am spus altceva

QUOTE
expresivitatea conteaza al naibii cind vine vorba de aspect. ca una e sa vezi pe unul morcovit de dimineata pina seara de incep sa il ocoleasca toti, si alta sa stai de vorba cu o mutra zimbitoare ce degaja optimism

sunt persoane care nu sunt frumoase..oricat ar zambi..sunt persoane care au avut nenorocul sa nu poata avea parte de expresivitate..si totusi sunt inteligente..bineinteles vb de cazuri extreme..dar exista si aceste pers

ceea ce am vrut sa subliniez nu este ca trebuie sa fi frumos ca sa fi intelgent..ci ca este prioritar ingrijirea corpului..ingrijirea persoanala..aratand interesul fiecaruia de propria pers..arati intr-un final respectul pt cel care te priveste

*erwin multumesc pt primire mwah1.gif


--------------------
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better. [Samuel Beckett]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 1 May 2006, 10:51 AM
Mesaj #75


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE
mai e si faptul ca unii percep doar anumite caracteristici
corect, dar sa nu uitam ca majoritatea vede ceea ce e lasata sa vada. daca maine te imbraci ca un gangster de cartier sa nu te miri ca oamenii cu care te vezi te vor considera asa, si nu functionar de banca
aspectul fizic este ingrijit sau neingrijit, corectat sau nu... si spun ca cei ce stiu sa profite de asta sunt inteligenti, asadar, aspectul fizic reflecta inteligenta

QUOTE
ceea ce am vrut sa subliniez nu este ca trebuie sa fi frumos ca sa fi intelgent
de acord, eu incercam sa spun ca daca esti inteligent poti sa asrati frumos, sau macar sa corectezi perceptia celorlalti in ceea ce te priveste. mai tine si de putina vointa


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 9 Aug 2006, 09:26 PM
Mesaj #76


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Oamenii frumosi castiga mai bine

Studiile au dovedit ceea ce pana acum era doar o banuiala, si anume ca oamenii frumosi castiga mai mult.
Acest lucru se intampla nu doar pentru ca angajatorii ar fi orbiti de frumusetea fizica. In SUA, spre exemplu, oamenii care poseda o frumusete corporala peste medie primesc cu pana la 15% mai mult la salariu decat cei cu frumusete sub medie.

Doi economisti, Markus Moebius, de la Harvard si Tanya Rosenblat, de la Wesleyan University, au dovedit acest lucru cu ajutorul unor experimente economice. Ei au folosit in acest scop 500 de studenti de la universitati argentiniene, pe care i-au pus sa joace alternativ rolul de angajator si candidat la un post.

Rezultatele au fost uimitoare. Chiar si atunci cand “angajatorii” nu au vazut niciodata un candidat, celor cu un fizic mai atractiv li se oferea automat un salariu net superior celorlalti. Pe langa aspectul corporal, realizatorii studiului au explicat ca oamenii frumosi se deosebesc de cei mai putin atragatori si pentru ca sunt mai constienti de valoarea lor si au capacitati comunicative si lingvistice mai dezvoltate.

LIBERTATEA



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anca_M.
mesaj 10 Mar 2008, 04:16 PM
Mesaj #77


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 596
Inscris: 8 November 07
Forumist Nr.: 10.832



cred ca atitudinea relfecta inteligenta, privirea, nu cred ca numai dupa trasaturile fizice iti poti da seama de inteligenta unui om, spre exemoplu doi gemeni, arata perfect la fel si totusi sunt diferiti, ii simti diferiti desi sunt la fel si ceea ce ii diferentiaza este atitudinea jamie.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 10 Mar 2008, 04:26 PM
Mesaj #78


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(Catalin @ 3 Jan 2006, 11:22 AM) *
Aspectul fizici reflecta inteligenta celui care isi pune problema relatiei dintre aspectul fizic si inteligenta.

Aici sunt de acord cu Catalin.

"Raspunsul meu prin vot a fost NU.
Dar totusi, aspectul fizic e determinat intr-o oarecare masura si-n anumite porivinte si de inteligenta. Atentie - aspectul si nu conformatia fizica".
Dar ii dau dreptate si lui Bolt, gradul de inteligenta inluenteaza oarecum aspectul fizic, nu conformatia, doua aspecte distincte.






--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 10 Mar 2008, 04:26 PM
Mesaj #79


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



reiese deci ca fata mica a lu Base e o urita


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mara
mesaj 10 Mar 2008, 04:53 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 2.145
Inscris: 30 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.040



Ca oricum la gramatica e varzaaaaaaaaa! rofl.gif


--------------------
Freedom is just another word for nothing left to lose.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 11 Mar 2008, 06:41 AM
Mesaj #81


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



ce rai sunteti. a fost fata emotionata, iti dai seama ce presiune pune pe ea hrebe cel mic smile.gif
ce lipsita de idei si idealuri poate sa fie de s-a bagat in politica, chit ca nu are nici o chemare...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Albrech
mesaj 11 Mar 2008, 08:00 AM
Mesaj #82


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 50
Inscris: 7 March 08
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 11.361



Aspectul fizic reflecta nivelul de evolutie pe toate planurile. Exista legatura intre organe si chackre, intre culoatea ochilor sau a pielii si centrul dominant etc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 11 Mar 2008, 08:29 AM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Un pic de bullshit new-age, asa, pentru miros puternic...


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 11 Mar 2008, 08:53 AM
Mesaj #84


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(Albrech @ 11 Mar 2008, 10:00 AM) *
Aspectul fizic reflecta nivelul de evolutie pe toate planurile. Exista legatura intre organe si chackre, intre culoatea ochilor sau a pielii si centrul dominant etc.

adica organul cand e la telefon si raporteaza inseamna ca vorbeste cu chackra lui? chackra e substitul la soacra sau la sefu' inspector?

revenind la topic... si gandind la Einstein, e clar ca aspectul fizic reflecta o parte din inteligenta. daca e sa comparam creierul cu un supercomputer... practic poza in care Albert e cu parul valvoi, arata o suprasarcina pe legaturi care au dus la o scurgere catre firele de par, care din cauza electrizarii sau facut maciuca
ar mai explicatia ca Albert insusi ar fi generat aceasta descarcare electrostatica in par, pe care il folosea ca antena...

QED - clar aspectul fizic reflecta inteligenta... sau o emana... daca nu chiar o scurtcircuiteaza


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zikkă
mesaj 11 Mar 2008, 11:36 AM
Mesaj #85


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 135
Inscris: 8 August 07
Din: langa Caracal in canalu de la coltu cu Posta
Forumist Nr.: 10.228



QUOTE(mutulica @ 11 Mar 2008, 08:53 AM) *
... si gandind la Einstein, e clar ca aspectul fizic reflecta o parte din inteligenta. daca e sa comparam creierul cu un supercomputer... practic poza in care Albert e cu parul valvoi, arata o suprasarcina pe legaturi care au dus la o scurgere catre firele de par, care din cauza electrizarii sau facut maciuca
ar mai explicatia ca Albert insusi ar fi generat aceasta descarcare electrostatica in par, pe care il folosea ca antena...

QED - clar aspectul fizic reflecta inteligenta... sau o emana... daca nu chiar o scurtcircuiteaza


nenea mutuuuuu
s'traiesti
ia de vezi si la mine, bre
si io am paru la fel cu Ainstainu
ia ia
zi
seman?
ma autoproclam prin botez revolutionarist
Micul AlbertZikka

ta naaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa


--------------------
Muc cel mic rastoarna caru mare!

Micutul AlbetZikka

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 11 Mar 2008, 03:22 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
si gandind la Einstein, e clar ca aspectul fizic reflecta o parte din inteligenta. daca e sa comparam creierul cu un supercomputer... practic poza in care Albert e cu parul valvoi, arata o suprasarcina pe legaturi care au dus la o scurgere catre firele de par, care din cauza electrizarii sau facut maciuca


Cand a lucrat la teoria relativitatii era tanar si nu avea parul valvoi. Cred ca de la lucrul cu bomba atomica i s-a sculat parul in cap biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Veritas
mesaj 11 Mar 2008, 10:11 PM
Mesaj #87


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 423
Inscris: 8 July 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.056



Conteaza aspectul, dar nu frumusetea sau gradul de "ingrijire", ci expresia...Acum, intelegeti ce vreau sa spun..ganditi-va la Rambo, Vanghelie, chiar si aia mica a lu Base, etc...au o privire, ashea.... sorry.gif

V


--------------------
Dubito, ergo sum....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 11 Mar 2008, 10:20 PM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.453
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



dacă omul ar fi aşa cum a fost creat la început, totul i s-ar putea citi pe chip asemeni îngerilor.. totuşi pot spune câte ceva aci: semnul înţelepciunii este urechile lungi.. Omul fiind complet adică INTELECT, fizionomia sa ar trebui să trădeze anumite proporţii divine care ţin de ceea ce este el dincolo de forma corporală. A ceea ce este el sub aspectul esenţei sale imuabile.

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 11 Mar 2008, 10:25 PM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 12 Mar 2008, 12:47 AM
Mesaj #89


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
semnul înţelepciunii este urechile lungi


până una alta, e semn de dezacord! rofl.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 12 Mar 2008, 12:53 AM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.453
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



QUOTE(Erwin @ 12 Mar 2008, 12:47 AM) *
până una alta, e semn de dezacord! rofl.gif

deloc.. uite pe înţelesul tău:
semnul înţelepciunii este (dat de) lungimea urechilor.. mwah1.gif

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 12 Mar 2008, 12:58 AM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 12 Mar 2008, 07:11 AM
Mesaj #91


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



si nasul mare... aia toti e destepti


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiatlux
mesaj 12 Mar 2008, 10:19 AM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.347
Inscris: 8 October 03
Forumist Nr.: 944



..nas mare si ..gura "mica" !aspect fizic ,deci ...forma exterioara ! se zice ca nu suntem ceea ce suntem ci ceea ce cred ceilalti despre noi ! unii fac efortul sa-si mascheze adevarata fatza pt a fi pe placul celorlalti si nu stiu daca asta e o dovada de inteligentza sau de fariseism ! oricat de aspectat ar fi, io astept sa ..deschida gura si sa zica multe in putzine vorbe !uite-asa !! spoton.gif


--------------------
"Când crezi că ai toate răspunsurile, viaţa schimbă toate întrebările." Bob Marley ?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 12 Mar 2008, 03:15 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.453
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



fiat umbrae!


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 13 Mar 2008, 01:24 PM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Am observat (si in metrou) ca sunt oameni cu privire inteligenta si oameni cu privirea tampa. Cred ca ochii care citesc ajung sa se uite altfel la lume...nu?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 13 Mar 2008, 02:33 PM
Mesaj #95


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



E un mit asta cu privirea "inteligenta", respectiv "tampa". Multe persoane cu nivelul de inteligenta care nu trece de mediu au respectiva sclipire in privire, in timp ce pe multi oameni cu IQ - ul peste 130 nu dai doi bani privindu-i in ochi.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 13 Mar 2008, 02:35 PM
Mesaj #96


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



QUOTE(axel @ 11 Mar 2008, 08:29 AM) *
Un pic de bullshit new-age, asa, pentru miros puternic...

Aici trebuie sa-ti dau dreptate.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michaela*
mesaj 13 Mar 2008, 03:04 PM
Mesaj #97


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 151
Inscris: 20 May 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.274



QUOTE(andra_v @ 13 Mar 2008, 02:33 PM) *
E un mit asta cu privirea "inteligenta", respectiv "tampa". Multe persoane cu nivelul de inteligenta care nu trece de mediu au respectiva sclipire in privire, in timp ce pe multi oameni cu IQ - ul peste 130 nu dai doi bani privindu-i in ochi.


povestea asta si eu tot mit o consider

stati sa va zic..am eu un musteriu cu privire incetosata de zici ca e drogat..dar nu e laugh.gif..cu nasul usor coroiat si chelie generoasa..este inteligent din cale afara, afurisitul ..uneori expresia lui reflecta inteligenta, alteori nu....uneori sclipirea din ochii lui te fascineaza....alteori iti vine sa-i dai palme bop.gif ..la propriu laugh.gif ...insa el este in permanenta o minte sclipitoare

Acest topic a fost editat de Michaela*: 13 Mar 2008, 03:06 PM


--------------------
prietenia-adevarata continua sa existe chiar si la distanta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 14 Mar 2008, 10:02 AM
Mesaj #98


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(Serenity @ 4 Jan 2006, 12:16 AM) *
Am votat NU.

Din felul in care ai exprimat ideea rezulta ca inteligenta (IQ-ul) influenteaza felul in care arata (fizic) o persoana... Intr-adevar, felul in care arati, in care te imbraci, in care iti vopsesti si aranjezi parul, etc. pot da o idee despre gusturile tale, simtul estetic, muzica pe care o asculti, mediul din care provii, situatia financiara, slujba si multe altele dar eu nu cred ca trasaturile unei persoane pot reflecta coeficientul de inteligenta (doar in cazurile in care e vorba de o debilitate, dar nu despre asta discutam aici..). In nici un caz. Si sunt convinsa ca fiecare dintre noi cunoaste cazuri de oameni extrem de inteligenti care arata traznet sau invers, nu are rost sa mai exemplific.

Sunt de acord cu pasajul pe care l-am subliniat in albastru, insa as incerca sa contrazic ceea ce ai spus in cea de a doua parte a postului.
Cred ca trasaturile fetei, ochii, mimica ... reflecta inteligenta individului. Nu ma refer aici la faptul de a avea, sau de nu a avea trasaturi frumoase si echilibrate.
Ma refer la acel 'ceva' inteligent pe care il poti simti cind privesti sau stai de vorba cu oameni renegati de societate si care arata in ultimul hal : cersetori din metrou sau de pe strazi, alcoolici, drogati, vagabonzi, ...


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 14 Mar 2008, 12:54 PM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Multe persoane cu nivelul de inteligenta care nu trece de mediu au respectiva sclipire in privire, in timp ce pe multi oameni cu IQ - ul peste 130 nu dai doi bani privindu-i in ochi.


In general a functionat chestia asta... nu zic ca e o lege sau ceva.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michaela*
mesaj 14 Mar 2008, 03:56 PM
Mesaj #100


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 151
Inscris: 20 May 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.274



bau ..asta-i off topic laugh.gif

ok..acum on:

Asa cum stiti deja, sunt piticul cel roz care mai degraba nu stiu decat stiu…dar ma tratez, ma documentez si studiez

Interesant ar fi de aflat definitia clara a inteligentei..nu de alta, dar sa stim clar ce anume am putea eventual asocia cu aspectul fizic sau atitudinea unui om

Din ce am citit pe google precum si din alte surse pestrite, definitia clara a inteligentei nici macar nu exista…so..ce anume poate caracteriza un om ca fiind inteligent?...cum putem oare corela o anume fizionomie sau atitudine (gestica, mimica, comportament) cu gradul de inteligenta???
..............................................................

De la wikipedia citire:

”Dintre toate aptitudinile omului, caracteristica cea mai specific umană este inteligenţa, dat fiind că transformă omul biologic în homo sapiens. Totuşi, inteligenţa nu este un lucru material, ci un concept abstract, fiind dificil de definit. Putem spune că se analizează manifestările inteligenţei, comportamentele „inteligente", dar nu inteligenţa însăşi. Inteligenţa a fost definită şi studiată de fiecare şcoală psihologică după postulatele generale ale concepţiei despre om. Psihologia inteligenţei este strâns legată de conceptul diferenţelor individuale în privinţa „trăsăturilor" mentale şi a dezvoltării instrumentelor de analiză. De-a lungul istoriei, conceptul de inteligenţă s-a schimbat mult.”

Cateva definitii:
”Inteligenţa este facultatea de a descoperi proprietăţile obiectelor şi fenomenelor înconjurătoare, cât şi a relaţiilor dintre acestea, dublată de posibilitatea de a rezolva probleme noi.
(Inteligenţa unui sistem nu este definită de modul în care este el alcătuit, ci prin modul în care se comportă….
N. V. Findler afirma:
un sistem este considerat că are proprietatea de inteligenţă, pe baza comportării sistemului, dacă se poate adapta singur la situaţii noi, are capacitatea de a raţiona, de a înţelege legăturile dintre fapte, de a descoperi înţelesuri şi de a recunoaşte adevărul. De asemenea ne aşteptăm ca un sistem inteligent să înveţe, deci să-şi îmbunătăţească performanţele pe baza experienţei trecute.
asta am scris-o ca o paranteza…sistemul educational din Romania se comporta vai-de-el...ar fi trebuit sa invete din experiente si sa-si imbunatateasca performantele..dar el?..pauza..mai mult neinteligent decat inteligent smile.gif )
……………………………………………

”inteligenţa caracterizeazǎ (sub diverse unghiuri) puterea şi funcţia minţii de a stabili legǎturi”
eh..la o asemenea definitie nu putem corela inteligenta cu expresia sau aspectul
……………………………………
" o entitate este inteligentă dacă are un model adecvat al lumii , dacă este destul de înzestrată pentru a răspunde unei largi varietăţi de întrebări pe baza acestui model, dacă poate să-şi procure informaţiile din lumea exterioară când are nevoie şi poate să realizeze anumite operaţii în mediul înconjurător cerute de obiectivele sale şi permise de posibilităţile sale fizice".
„Inteligenţa reprezintă capacitatea de manipulare şi operare a datelor grafice, matematice, logice, lingvistice si abstracte”
Ideile lui Binet:
•a)inteligenţa este măsurabilă;
•b)inteligenţa se manifestă ca rapiditate în învăţare;
•c)inteligenţa se leagă de randament.
Daca inteligenta se leaga de randament, atunci cu siguranta uneori se leaga si de randamentul muncii smile.gif ..daca se manifesta si prin randament in invatare, atunci ar trebui ca rezultatul acestei asimilari de cunostinte in diverse domenii sa-si lase vizibil amprenta pe om...pe atitudinea si pe aspectul lui fizic …cocluzionam: inteligenta poate fi corelata unei anume expresii sau unui anume comportament
………………………………………

”Astazi, persista in psihologie intrebarea daca

1. inteligenta este capacitatea generala de achizitie a cunostintelor, de ratiune si rezolvare de probleme
sau
2. ea implica diferite tipuri de abilitati.

Cei mai multi opteaza pentru prima ipoteza.”

1. Prima ipoteza poate corela aspectul fizic cu inteligenta
2. A doua ipoteza face referire doar la abilitati,..iar in viziunea mea, ele n-ar corela defel gradul de inteligenta cu fizionomia

Concluzie finala: inca bajbaim rolleyes.gif

……………………………………..
Surse:
http://209.85.135.104/search?q=cache:ikxhd...;cd=2&gl=ro
http://209.85.129.104/search?q=cache:PlDsn...;cd=2&gl=ro




--------------------
prietenia-adevarata continua sa existe chiar si la distanta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zikkă
mesaj 14 Mar 2008, 04:25 PM
Mesaj #101


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 135
Inscris: 8 August 07
Din: langa Caracal in canalu de la coltu cu Posta
Forumist Nr.: 10.228



io cre ca deaia nusi pun userii pozele la avatar
ca sa nu li se citeasca in ochi inteligenta
nu de alta da dak sar vedea cat ie de inteligent cate un person ar fi mai liniste p acilisea
nu sar mai zgandari uni pa alti ca sa sa afle aichiuu
rolleyes.gif ohyeah.gif


--------------------
Muc cel mic rastoarna caru mare!

Micutul AlbetZikka

Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 14 Mar 2008, 04:31 PM
Mesaj #102


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.453
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



bine sâr-ule


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michaela*
mesaj 14 Mar 2008, 04:41 PM
Mesaj #103


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 151
Inscris: 20 May 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.274



QUOTE(Zikkă @ 14 Mar 2008, 04:25 PM) *
io cre ca deaia nusi pun userii pozele la avatar
ca sa nu li se citeasca in ochi inteligenta
nu de alta da dak sar vedea cat ie de inteligent cate un person ar fi mai liniste p acilisea
nu sar mai zgandari uni pa alti ca sa sa afle aichiuu
rolleyes.gif ohyeah.gif

laugh.gif laugh.gif


--------------------
prietenia-adevarata continua sa existe chiar si la distanta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 16 Mar 2008, 06:25 AM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



QUOTE(andra_v @ 13 Mar 2008, 02:33 PM) *
Multe persoane cu nivelul de inteligenta care nu trece de mediu au respectiva sclipire in privire, in timp ce pe multi oameni cu IQ - ul peste 130 nu dai doi bani privindu-i in ochi.

Poate cel ce priveste nu percepe sau nu intelege.
Poti fi oare inteligent si arata 'tamp' in acelasi timp?
E unii parsavi...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 19 Jun 2008, 11:40 AM
Mesaj #105


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(freeman @ 16 Mar 2008, 08:25 AM) *
Poti fi oare inteligent si arata 'tamp' in acelasi timp?


Excelenta intrebare!

Cred ca trebuie sa fii foarte inteligent pentru a ajunge la performanta asta. wink.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 12:11 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman