HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Aspectul Fizic Reflecta Inteligenta?, Pareri PRO & CONTRA...
Aspectul Fizic,Reflecta Inteligenta.......
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 92
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
mutulica
mesaj 31 Jan 2006, 05:40 PM
Mesaj #36


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (Plutarh @ 31 Jan 2006, 05:36 PM)
Am cunoscut scriitorii , oamenii de cultura care aveau o viata austera , erau consideratii de lume trogloditi , ce sa ceri de la oamenii cu mintea ingusta .

ce treaba are inteligenta cu austeritatea? si de ce un look oarecum sobru si auster inseamna aspect fizic neplacut...
hmmm... sunt o gramada de exemple de austeritate neplacuta privirii (vezi uniformele dictaturilor coreene) si de austeritate ce poate fi privita ca eleganta extrema (multe din aparitiile lui Sean Connery)

geniul devedit uneori de artisti poate avea puncte comune cu inteligenta... dar geniul ne-fructificat nu inseamna neaparat inteligenta, poate fi accident. se cunosc o gramada de artisti care au avut o lucrare, doua de geniu, si gata... unde e inteligenta aici?

in acelasi timp, orice individ care nu are minim de grija asupra look-ului si imaginii pe care o arata lumii, nu dovedeste decit frustrare (in cazul in care e sarac) care nu il ajuta deloc, sau excentricitate (acceptata cu dezinteres) daca e bogat... ambele fara nici o legatura cu IQ individului, dar cu legatura clara fata de IE...

ca veni vorba... mai toate geniile internetului, tipi considderati inteligenti azi, prezinta o imagine agreabila....


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 1 Feb 2006, 04:57 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Foarte exect ce a zis Mutulica.

Ce atac domnule?!
Probabil ca e super filozofic sa discuti aspectul hainelor...
Daca e asa, spor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 4 Feb 2006, 08:45 PM
Mesaj #38


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



da.
no comment


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 4 Feb 2006, 08:45 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Nana Floare
mesaj 5 Feb 2006, 12:58 AM
Mesaj #39


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



Frumusetea si inteligenta merg mana in mana, dar coeficientul de corelatie intre ele este relativ modest (0.10-0.40). Adica o gramada de 1000 de destepti e per ansamblu mai frumoasa decat o gramada de 1000 de talambi, insa nu cu mult; in plus, la nivel individual o corelatie de doar .10-0.40 inseamna ca sunt si multe exceptii (destepti urati si blonde proaste). Mai jos sunt informatii despre o cercetare recenta (2004), cu explicarea lantului cauzal:



QUOTE
Well, if two sociologists are right, it may be that Mother Nature does play favorites, after all. Satoshi Kanazawa of the London School of Economics and his colleague, Jody L. Kovar, assert that beautiful people also tend to be smart people -- and vice versa.

In the July issue of Intelligence, the sociologists offer a theory to explain the confluence of beauty and brains. Their argument, in a nutshell: Intelligent men achieve higher status and marry beautiful women, who pass their genes on to their disproportionately attractive and smart kids, who win mates who are good-looking or brainy, and so on. Or at least that's what they put forth in the journal article, "Why Beautiful People are More Intelligent."

Their claim, which amounts to a Grand Unification Theory of Beauty and Brains, flows from four assumptions that guided them as they examined data collected in dozens of scientific studies conducted over the past three decades around the world, which means their findings apply more or less universally. (Beauty may be in the eye of the beholder, but researchers say that there is remarkable agreement in many cultures about what beholders find appealing.)

The first two assumptions posit that intelligence and beauty are inheritable. Those are genetic "gimmes" -- there's lots of data showing that the kids of smart people are likely to be smart, just as the offspring of attractive people tend to be lookers, too.

They go on to claim that more intelligent men are more likely to attain higher social and economic status than less intelligent men. That seems undeniable, and there is lots of supporting evidence that it's true. Longitudinal studies of draftees in World Wars I and II and soldiers in the Korean conflict found a strong association between IQ and occupational prestige in later life. For example, the study of Korea vets found that the 20 percent with the highest IQs earned twice as much as those in the bottom 20 percent and were far more likely to be engineers, doctors and teachers than to toil in a lower-wage blue-collar job. A more recent study of 13,248 10th graders found that general mental ability was the single strongest predictor of occupational attainment 13 years later.

Then Kanazawa and Kovar tackle the key assumption -- that beautiful women are more likely to marry men with higher status. Again, that seems obvious, but it's also empirically true. One longitudinal study of people in Oakland, Calif. , found that attractiveness among women was the "strongest determinant of their husband's occupational status." A more recent national study in the United States also found that women's physical attractiveness "has a significantly positive effect on their household income, although it has no effect on their own income." Another U.S. study found that prettier women marry men who have significantly more education, another marker for higher status, Kanazawa and Kovar reported.

QED!, Kanazawa and Kovar claim. Logically, if these four assumptions are true, then beauty attracts brains, which begets beauty and brains. Again, the authors cite evidence to show this is true. Several studies have found that smarter men and women are also more attractive than other people -- including one study showing that better-looking West Point cadets were more successful, as measured by class rank, during their years at the academy than their less comely classmates.

What about smart women and attractive men? Brains are a plus for beautiful women, but they aren't the main attraction, just as being handsome is a bonus for high-status guys but not the main draw for women, according to Kanazawa. (And if you come up way short on all fronts? Well, there's always the Internet.)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
punctt
mesaj 6 Feb 2006, 02:58 AM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.499
Inscris: 18 April 04
Din: Romania, Tulcea. (Dar, oare cine sunt si unde ma aflu?)
Forumist Nr.: 3.133



Am votat NU... tongue.gif


--------------------
"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci." (La Bruyere)
Voi gasi pestisorul de aur ... Pietre mari, pietricele si nisip ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 6 Feb 2006, 10:00 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Am votat DA...daca esti un bun psiholog si cunosti foarte bine oamenii iti dai seama pe cine ai in fata chiar inainte ca persoana respectiva sa deschida gura! Nu consider valabila ideia ca un om frumos ar fi mai putin inteligent si invers! Dar oameni cu adevarat frumosi si oameni cu adevarat inteligenti sint foarte putini in raport cu ceilalti!


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dojo
mesaj 6 Feb 2006, 10:53 PM
Mesaj #42


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 197
Inscris: 27 May 04
Din: Romania, Timisoara
Forumist Nr.: 3.658



Nu sunt de acord ca frumusetea inseamna imediat inteligenta sau ca lipsa ei inseamna inteligenta ... am vazut oameni superbi, care te omorau cu prostia cand deschideau gura. Am vazut si oameni frumosi si deosebit de inteligenti si oameni nu atat de aratosi dar daruiti cu multe in ceea ce priveste intelectul ...

Pentru mine tot timpul a fost important "capul". Este cel mai de pret lucru pe care il am, prefer sa nu fiu o frumusete, dar sa impun ca si personalitate si prezenta de spirit.


--------------------
Wherever you go, go with all your heart.
Medical SEO
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 6 Feb 2006, 11:02 PM
Mesaj #43


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (flori @ 6 Feb 2006, 10:00 PM)
Dar oameni cu adevarat frumosi si oameni cu adevarat inteligenti sint foarte putini in raport cu ceilalti!

Adica societatea e plina de falsi indivizi. Tu in ce categorie te incadrezi: in adevarat frumosi sau in adevarat inteligenti?
Eu cred ca aspectul fizic nu indica in nici o circumstanta inteligenta.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 6 Feb 2006, 11:55 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Cred ca pana acum cel mai la obiect a fost Nicodim.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
iniya
mesaj 7 Feb 2006, 11:42 AM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.100
Inscris: 15 December 04
Din: Romania- Arad
Forumist Nr.: 5.203



QUOTE
Eu cred ca aspectul fizic nu indica in nici o circumstanta inteligenta.

Discutia a luat o alta directie; sau cel putin eu cand am rasp am inteles-o altfel; nu s-a pus pb acestei comparatii destepti/urati cu aspectul lor fizic, ci doar cat de mult considera el, ca si persoana care apare in fata altuia, sa fie ingrijit, atragator (prin simplu fapt ca are grija de el si de imaginea pe care o ofera celui cu care poarta o discutie).
Inteligenta nu arata frumusete si prostia nu arata uratenie; nu s-a vb despre asta; ci de cat de mult pune o pers pret pe infatisarea sa; ce valoare are aspectul pt el;...


--------------------
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better. [Samuel Beckett]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 16 Feb 2006, 07:48 PM
Mesaj #46


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



Inteligenta este conditionata de mostenirea genetica, daca esti norocos sa ai gene si pe la aspect cu atat mai bine pentru tine.
De ce se spune oare spre exemplu despre manechine ca sunt doar frumoase si atat. Pot sa pun ramasag ca vorba asta au raspandit-o niste invidiosi tongue.gif


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 16 Feb 2006, 09:09 PM
Mesaj #47


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Inteligenta pe care o monstenestii la nastere se cultiva in timp , daca nu profiti de aceasta inteligenta degeaba ai mostenit-o.
Poti fi inteligent la varste fragede ,dar daca in timp nu progrez prin studiu , acest IQ va ramane la un nivel mediu .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 16 Feb 2006, 09:32 PM
Mesaj #48


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



Adicatelea exista sanse mari sa te nasti destept si sa ajungi un prost blink.gif
Da stiu ca se cultiva si frumusetea se poate "corecta".


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 16 Feb 2006, 10:27 PM
Mesaj #49


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (Plutarh @ 16 Feb 2006, 08:09 PM)
Poti fi inteligent la varste fragede ,dar daca in timp nu progrez prin studiu , acest IQ va ramane la un nivel mediu .

Si ce trebuie sa studiem ca sa devenim mai limpezi la cap, Plutarh? smile.gif
Vorbesti despre viata sau universitati?
QUOTE (Plutarh)
dar daca in timp nu progrez prin studiu , acest IQ va ramane la un nivel mediu .

Copiii, respectiv adolescentii care au tocit, ani de-a rândul, sunt acum ingineri, profesori, genii...
Le-as întreba pe nevestele lor cât îs de buni la casa omului... wink.gif

Te poti studia tâmpit. Fara sa fii capabil sa bagi un cui in perete.
Dar bine ca stii cum. Teoretic, dupa manual. evil.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 16 Feb 2006, 10:51 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Cla
QUOTE
Si ce trebuie sa studiem ca sa devenim mai limpezi la cap, Plutarh?
Vorbesti despre viata sau universitati?


Universitatea dezvoltă toate aptitudinile, inclusiv şi prostia.
A. P. Cehov




--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 17 Feb 2006, 09:54 AM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
Universitatea dezvoltă toate aptitudinile, inclusiv şi prostia.

rofl.gif

On topic:
Se stie ca persoanele care au suferit in copilarie, poarta urmele acelor suferinte. Acestea pot fi reprezentate de mici asimetrii ale corpului sau ale fetei, boli cronice sau chiar handicapuri mai mari care priveaza corpul de frumusete (am vazut un documentar in care se studia legatura dintre frumusete (faciala) si simetria fetei. O fatza frumoasa este intotdeauna simetrica!). Pe de alta parte, din cate am observat eu, multe persoane care au suferit diferite boli sau traume in copilarie, sunt extrem de inteligente (presupun ca aceasta inteligenta s-a dezvoltat din cauza suferintei si are ca scop atat suplinirea handicapului cat si incercarea de reparare a lui). Asadar putem spune ca exista multe persoane mai putin frumoase sau chiar urate, dar cu o inteligenta cu mult peste cea mostenita genetic.

La polul celalalt sunt persoanele care poseda o frumusete naturala. Acestea sunt apreciate din momentul nasterii lor si nu mai au nevoie de dezvoltarea altor aptitudini, ramanand astfel cu ceea ce au mostenit genetic.


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 17 Feb 2006, 05:27 PM
Mesaj #52


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (exergy33 @ 16 Feb 2006, 09:51 PM)
Cla
QUOTE
Si ce trebuie sa studiem ca sa devenim mai limpezi la cap, Plutarh?
Vorbesti despre viata sau universitati?


Universitatea dezvolta toate aptitudinile, inclusiv si prostia.
A. P. Cehov

laugh.gif Asta-i virgula sub T! rofl.gif thumb_yello.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 17 Feb 2006, 06:02 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Ovidius @ 17 Feb 2006, 10:54 AM)
Pe de alta parte, din cate am observat eu, multe persoane care au suferit diferite boli sau traume in copilarie, sunt extrem de inteligente (presupun ca aceasta inteligenta s-a dezvoltat din cauza suferintei si are ca scop atat suplinirea handicapului cat si incercarea de reparare a lui).

De unde si pana unde?


QUOTE
La polul celalalt sunt persoanele care poseda o frumusete naturala. Acestea sunt apreciate din momentul nasterii lor si nu mai au nevoie de dezvoltarea altor aptitudini, ramanand astfel cu ceea ce au mostenit genetic.

Huh?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nana Floare
mesaj 18 Feb 2006, 12:10 AM
Mesaj #54


Debutul Fulminant
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 2.165
Inscris: 12 September 03
Forumist Nr.: 757



Eu am postat un text lung pe tema asta, dar vad ca sau nu stie romanu' englezeste, sau ii e lene sa citeasca. Logica autorului de la London School of Economics e urmatoarea:

1. Barbatii inteligenti ajung sus in ierarhia sociala si tind sa aiba resurse financiare peste medie.
2. Femeile ravnesc sa se casatoreasca cu barbatii inteligenti, pt. ca acestia au resursele financiare necesare pt. cresterea copiilor
3. Barbatii, inclusiv cei inteligenti, prefera femeile frumoase.
4. Pt. ca nu toti barbatii sunt inteligenti, si nu toate femeile sunt frumoase, barbatii inteligenti tind sa se casatoreasca cu femei frumoase, iar barbatii prosti tind sa se casatoreasca cu femeile urate.

Deci progeniturile celor doua tipuri de perechi tind sa fie, in primul caz, frumoase si destepte, iar in al doilea caz, urate si proaste.

In suportul acestei logici bazate pe teoria evolutionista sta si un studiu al lui D Buss: acesta a observat ca cel mai bun predictor al statutului social al unui barbat este frumusetea sotiei sale - asta in 37 de culturi.

De precizat ca in literatura de specialitate frumusetea este definita universal prin doua proprietati masurabile:
a. simetria fetei
b. armonia relativa a componentelor fetei ("Averageness")

user posted image

Acest topic a fost editat de Nicodim: 18 Feb 2006, 12:13 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 20 Feb 2006, 09:50 AM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE (axel)
De unde si pana unde?
...
Huh?

Axel dragule, la intrebari de genul asta nu am cum sa raspund. Daca ai contraargumente, te rog prezinta-le...


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 20 Feb 2006, 09:58 AM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Contraargumente as aduce daca as vedea mai intai argumentele wink.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
mdA!
mesaj 3 Mar 2006, 06:04 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.554
Inscris: 11 May 04
Forumist Nr.: 3.457



[EDITAT (referire la un mesaj şters)]

Am auzit si eu teoria de care vorbeste Ovidius si se sustine logic. Respectiv, o persoana frumoasa (inca din copilarie) poate sa sufere de "suficienta", fiindca ceilalti o plac pentru aspectul fizic si nu ii cer mai multe (ma rog, situatia e valabila pentru copilarie/adolescenta - oricum destul de grav, daca stai sa te gandesti ca atunci se formeaza omul) iar persoana nu este impulsionata sa se dezvolte si intelectual.
De cealalta parte a baricadei, un copil urat sau cu diverse neajunsuri de ordin fizic, va cauta sa gaseasca un fel de a se impune, de a capata laudele celoralti - si de multe ori asta realizeaza prin studiu.
Nu e musai valabil pentru oricine, totusi. smile.gif

Acest topic a fost editat de Amenhotep: 4 Mar 2006, 01:32 PM


--------------------
Amice, esti idiot! (I. L. Caragiale)

feel the rain on your skin, no one else can feel it for you
Dar din dar se face Raiul
<span style='font-size:14pt;line-height:100%'>cea preaîmpiedicată</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 4 Mar 2006, 12:00 AM
Mesaj #58


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



ohmy.gif Aspectul fizic oglindeşte interiorul unui om în măsura-n care interlocutorul ştie să citească-n ochii celuilalt şi-n întrebările lui ceea ce are-n suflet...
Nu cred că celor născuţi cu fizic plăcut nu li se cere la fel de mult ca celorlalţi, ba dincontră! Cei mai puţin dotaţi de natură pot fi în aceeaşi măsură săraci cu duhul şi cu aspectul fizic şi cei dotaţi de natură pot fi şi dotaţi spiritual şi intelectual. Generalizarea aceasta cred că-i o reminescenţă a perioadelor când femeia - fiinţa cea gingaşă şi frumoasă - n-avea voie să se şcolească şi - evident - era cam săracă cu duhul şi cu intelectul. Doar nu era să citească-n stele! Acum foarte multe femei frumoase sunt culte şi inteligente, iar povestea cu este frumos, deci prost şi urât, deci deştept este o prejudecată. (Prejudecata - măsea stricată: trebuie înlăturată, oricât de dureroasă ar fi operaţia - V. Brogea)


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 5 Mar 2006, 03:38 AM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



Si pana la urma ce reprezinta pt. voi conceptul de "inteligenta"? Capacitatea de a stoca mari cantitati de informatii si de a le folosi in mod aleatoriu? Asta imi face impresia ca se chiama "memorie". Sau crearea unor "link-uri" logice intre acestea? Cate persoane nu au invatat la Paris, Sorbona, Oxford si nu au habar cu ce se mananca specialitatea studiata?
Intorcandu-ma OT, am votat DA. Inteligenta se reflecta in aspectul fizic. Exista doar si vorba de privire tampa, comportament natang ( uneori rezultat al timiditatii sau al nesigurantei).Imaginea omului " de carte" cu aspect neingrijit si uneori murdar chiar este de domeniul trecutului ( gen Gregorian Bivolaru biggrin.gif devil.gif ).


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 5 Mar 2006, 06:41 AM
Mesaj #60


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Hey just a moment:
Nu mai stiu ce am votat, nici nu ma intereseaza, dar:
Am cunoscut acum vreo câteva saptamâni o femeie nu tocmai frumoasa, dar cu cunostinte vaste.
O bijuterie, în felul ei.
Quod erat deloc demonstrandum wink.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 6 Mar 2006, 11:18 AM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE (alysoft2003)
Si pana la urma ce reprezinta pt. voi conceptul de "inteligenta"? Capacitatea de a stoca mari cantitati de informatii si de a le folosi in mod aleatoriu? Asta imi face impresia ca se chiama "memorie". Sau crearea unor "link-uri" logice intre acestea?


Dex online da urmatoarea definitie:
QUOTE
INTELIGÉNŢĂ, inteligenţe, s.f. 1. Capacitatea de a înţelege uşor şi bine, de a sesiza ceea ce este esenţial, de a rezolva situaţii sau probleme noi pe baza experienţei acumulate anterior; deşteptăciune


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 6 Mar 2006, 01:35 PM
Mesaj #62


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



Mda, eu ştiam că haina-l face pe om... până la gât! Când deschide gura aspectul fizic şi ţinuta dispar ca prin farmec în momentul în care dramul de minte necesar lipseşte cu desăvârşire... Dar multora nu le mai trebuie să deschidă gura... e de ajuns prezenţa...
Nu se pot da reţete general-valabile, dar - sinceră să fiu - un om inteligent are mai mult de câştigat dacă-i şi dichisit şi bine fasonat, îl prefer unuia neglijent şi savant sau erudit. În general prezenţa fizică deschide uşile, dar nu şi... gura...


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 6 Mar 2006, 05:36 PM
Mesaj #63


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ba da, deschide gura.
Dar ce iese de-acolo închide usile spoton.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alysoft2003
mesaj 7 Mar 2006, 06:13 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.160
Inscris: 14 February 06
Din: www
Forumist Nr.: 7.859



QUOTE (Cla @ 6 Mar 2006, 05:36 PM)
Ba da, deschide gura.
Dar ce iese de-acolo închide usile spoton.gif

Valabil si in cazul in care prin cont trec miliarde? (trimitere catre Becali)


--------------------
Nu te pune cu prostul caci are mintea odihnita!Al dracului de odihnita!
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Falanstera
mesaj 10 Mar 2006, 09:29 PM
Mesaj #65


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 63
Inscris: 31 December 03
Forumist Nr.: 1.667



eu votez ca DA! e vorba de trasaturile fetzei, de mimica; fizionomia, expresivitatea fetzei pot indica o persoana frumoasa. io am observat chestiile astea in jur. apoi, daca iti ingrijesti restul corpului, asta nu tine neaparat de inteligenta. dar eu ma refer la fatza; o fatza frumoasa, o mimica deosebita, trasaturi distincte, nobile, arata ca acea persoana este inteligenta. mie asa mi se pare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Falanstera
mesaj 10 Mar 2006, 09:34 PM
Mesaj #66


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 63
Inscris: 31 December 03
Forumist Nr.: 1.667



a! si sunt de acord cu Nicodim!
dar, Nicodim, nu ai pomenit nimic despre femeile si frumoase, si inteligente. am vazut ca ai dat poza cu Sharon Stone, care, dupa mine, este un exemplu concludent de femeie si si, dar totusi, se cade o lamurire, Nicodim. tongue.gif adica, in studiu' pe care ni l-ai aratat, nu ai pomenit nimic de genu' asta de femei. ele ce mai fac, atunci?! smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 20 Apr 2006, 09:59 AM
Mesaj #67


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Studiile facute in ultimii ani au relevat faptul ca oamenii care arata bine ...

Acest topic a fost editat de Plutarh: 20 Apr 2006, 10:01 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 20 Apr 2006, 11:40 AM
Mesaj #68


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (Falanstera @ 10 Mar 2006, 09:34 PM)
a! si sunt de acord cu Nicodim!
dar, Nicodim, nu ai pomenit nimic despre femeile si frumoase, si inteligente. am vazut ca ai dat poza cu Sharon Stone, care, dupa mine, este un exemplu concludent de femeie si si, dar totusi, se cade o lamurire, Nicodim. tongue.gif adica, in studiu' pe care ni l-ai aratat, nu ai pomenit nimic de genu' asta de femei. ele ce mai fac, atunci?! smile.gif

Auzi, sa-l intrebi pe Nicodim despre femei, e un paradox în sine. spoton.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 20 Apr 2006, 12:32 PM
Mesaj #69


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



Aspectul fizic reflecta inteligenta estetica si respectul de sine ale persoanei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iniya
mesaj 27 Apr 2006, 07:42 AM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.100
Inscris: 15 December 04
Din: Romania- Arad
Forumist Nr.: 5.203



*falanstera
QUOTE
eu votez ca DA! e vorba de trasaturile fetzei, de mimica; fizionomia, expresivitatea fetzei pot indica o persoana frumoasa. io am observat chestiile astea in jur. apoi, daca iti ingrijesti restul corpului, asta nu tine neaparat de inteligenta. dar eu ma refer la fatza; o fatza frumoasa, o mimica deosebita, trasaturi distincte, nobile, arata ca acea persoana este inteligenta. mie asa mi se pare.

un om nu trebuie sa fie frumos pt a fi ingrijit, nu are nici o vina daca trasaturile fetei nu sunt tocmai deosebite, expresivitatea nu arata ceea ce el simte sau ar vrea sa arte ca simte..este vorba despre felul in care el apare in fata oricaruia nu cu ce a fost inzestrat de la Sefu' Mare..gresesc? smile.gif


--------------------
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better. [Samuel Beckett]
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 03:18 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman