HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cum Sa Devenim O " Victima" Grea?
SORIN
mesaj 26 May 2003, 08:08 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Cu totii stim ca in ziua de azi, strada a devenit unul din cele mai periculoase locuri, indiferent unde ne aflam.
Atacurile la persoana pot fi din diferite motive..furt, prada, viol sau terror. Aici o sa incerc sa va dau cateva sfaturi ce pot fi utile in orice moment de atac la adresa dv.

Cunoaste adversarul...cum gandeste?????

Orice atacant, hot, terrorist sau violator analizeaza mai intai persoana, de obicei cauta sa aleaga o prada usuara ce pare sa nu poata fii apta de vreo riposta grea. Nici odata nu o sa atace pe cei "tari ".

De obicei cei ce ataca, analizeaza terenul, victima si modul de atac de inainte. Dar de obicei nu se pregateste la posibilitatea de esec sau o riposta violenta.

In cele mai multe cazuri atacantul se afla in stare de stress si si orice lucru neasteptat din partea victimei ai ridica stressul
in care se afla, micsoreaza motivatia de atac si ai bruiaza comportamentul violent.

Micsorarea pericolului si indepartarea lui !!

" Victima usoara " preferata in general e oricine are fizicul mai slab...femei, copii, batrani si cei cu handicap. Cei ce arata tari din punct de vedre fizic sant de obicei " ocoliti, dar mai exista exceptii in cazurile in care de exemplu un asa tip nu este vijilent, este incarcat de bagaje ce-l imobilizeaza sau nu este atent la ce se intampla in jur la inghesuiala sau aglomeratie. De asemenea cei ce dau semne de neliniste, frica sau cei ce arata ca nu stiu drumul.

De obicei atacurile se petrec pe strada, in statii sau in transport comun, in piete targuri sau locuri aglomerate ( caz de furt) sau locuri intunecoase si fara oameni in caz de viol sau omor pt. prada.

Ce facem daca observam persoane ciudate sau comportament ciudat??


Pastrati distanta...asta-i prima regula importanta...cu act distanta e mai mare cu atat aveti mai mult timp de a analiza metoda de riposta sau modul de a rupe legatura. Nu uitati...nici cel mai mare karatist nu are multe sanse in fata unui cutit prin surprindere de la o jumatate de metru!!! Important sa nu luati ochii de pe persoana nici o clipa...acea clipa poate fii chiar ultima. Si nu uitati ca atacul poate venii si din partea unei femei si astea fot fii extrem de periculoase ca si barbatii.

In timpul in care va indepartati de persoana respectiva, incercati sa nu aratati ca ati dezvaluit scopul si purtati-va cat mai firesc....daca nu, atacul va fii mult mai urgent si asta inainte de a ajunge la o distanta de securitate. Daca santeti intr-un loc intunecat, alegeti directia luminata chiar daca e mai departe. Daca santeti intr-un loc singuratic, alegeti directia in care se afla mai multe persoane. Intotdeaunea alegeti modul locul de refugiu in intervalul critic de timp dintre clipa in care ati observat pericolul si atac.

Bruiarea planului de atac!!

Cum am mai spus agresorul se afla de obicei in o stare inalta de stress. In multe cazuri a fost de ajuns un tipat tare din partea victimei sau o lovitura bine aplicata, ca sa-i strice planul si cheful de a se mai lua de dv. Orice obiect ca nisip, piatra, bata, fier, sacosa plina,umbrela, rucsac sau orice aveti la indemana, plasate cu forta si precizie in fata agresorului, va acorda cateva clipe pretioase de a rupe legatura pana se dezmeticeste. Chiar un picx sau creion infipt in coaste poate fi o buna arma. Nu uitati...aici nu e vorba de mila... cat mai precis si cat mai tare si intotdeaunea cu mana dominanta.
Tipete...sa nu va fie rusine..cu cat mai tare cu atat mai bine. Au efect de intimidare pt. agresor, de autocuraj pt. dv si de obicei atrag atentia celor din jur. Chiar daca nimeni nu intervine in ajutorul dv. tipetele isi fac efectul asupra agresorului...
el nu stie daca va interveni sau nu cineva si v-a prefera sa va lase.

Iar daca totusi ati ajuns la contact fizic nu uitati...riposta poate fii cu orice parte a corpului..cap, frunte, dinti, maini , coate, picioare, genunchi si degete.

De obicei majoritatea agresorilor pe strada nu-s Bruce Lee sau din gasca lui. Sant doar niste Hiene umane.

Pana aici doar niste sfaturi scrise in timp liber, ce fop fi de mare folosinta.

Astept comentariile, sugestiile si intrebarile.

Va urez ...multa siguranta si lipsa de frica!!

Sorin.

Acest topic a fost editat de SORIN: 26 May 2003, 08:58 PM


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 27 May 2003, 08:04 AM
Mesaj #2





Guests






Hmm...Sorin, ce spui tu , in mare parte e adevarat.Insa sunt unii agresori care nu se sinchisesc de lume si pana acum nu am vazut pe nimeni sa intervina intr-un atac stradal.Si mai sunt unii care mai rau se enerveaza cand victima riposteaza si sunt si mai brutali cu ea.Crede-ma , caci vorbesc din proprie experienta.Daca nu-ti iei picioarele la sanatoasa sa fugi mancand pamantul, nu scapi decat daca ai tupeu si lectii de box sau carate.Asta in cazurile mai grave, vorbind.
Si inca ceva:cum crezi ca ar putea cineva scapa de frica?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 27 May 2003, 04:12 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




Buna Afrodita !!

In mare cea ce am propus mai sus, e de rupe contactul cat mai repede posibil si imediat dupa ce ai observat pericolul.

Mai bine fricos viu decat viteaz ranit sau mort. Tocmai asta am incercat sa explic !! Nu exista om normal care sa nu-i fie frica...totul depinde de nivelul acesteia, timpul ce trece pana reactionaza optimal si alegerea unui ripost efectiv.

De obicei ripostul e direct legat de ....modul pericolului ( direct sau indirect ), gradul pericolului, surprinderea pericolului,
stadiul psihic si fizic al victimei, antrenamentul sau lipsa de antrenament de a face fata la atac si mentalitatea victimei.

In functie de cele de mai sus fiecare persoana actioneaza altfel si are de ales ...FIGHT or FLIGHT RESPONSE.

Totul e in functie de control...frica pe tine sau tu frica... si de antrenament si cunoasterea cauzei cat mai mult. Asta-i scopul temei discutate aici. De multe ori asta e cel mai important lucru si dupa cum am spus...poti sa fii cel mai mare si viteaz karatist din lume, dar daca nu ai o notiune de baza...o patesti. Iar poti fii un copil vigilent, atent si cu un dram de sange-n.....si sa scapi nevatamat.

Din pacate pe la noi lumea nu se prea baga mad.gif mad.gif ( ai mare dreptate si e o rusine societatii noastre ) dar mai sant si exceptii. In orice caz aici ai mare dreptate, am fost in o faza care nu-mi da liniste nici in somn, dar asta e alta tema.

Draga mea..pt. un sut in intre picioare, un cap in gura sau un cot in torace nu trebuie sa fii Bruce Lee.... doar sa vrei si sa ai simtul de Survival dezvoltat!!

Nu prea am timp acum, dar promit sa revin cat mai repede...si bagati de seama semnatura mea de tot timpul (mai jos ) ce de fapt nu e doar o propozitie pt. mine....e un stil de viata.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 May 2003, 04:12 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
(Afrodita)
mesaj 6 Jun 2003, 05:22 PM
Mesaj #4





Guests






Simtul de survival dezvoltat...Si cum ar putea sa si-l dezvolte o persoana care, cum se simte cat de putin in pericol, se blocheaza, ingheata si nu mai poate avea nici o reactie?? sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 6 Jun 2003, 05:43 PM
Mesaj #5


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



Imi permit sa dau si eu un raspuns la intrebarea Afroditei. Practicarea unei arte martiale este un raspuns bun la problema ridicata de tine smile.gif .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 6 Jun 2003, 10:31 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




Afrodita !!

1. exact ce a zis Gogu !!

2. retine sfaturile mele...exact de asta le am scris, pt. altii si nu pentru mine !!

3. pt. a rupe gheata care paralizeaza, incearca sa practici ceva care pare periculos, dar e mult mai sigur decat pare...sport extrem de exemplu.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 7 Jun 2003, 01:09 AM
Mesaj #7





Guests






Sorine, io nici jogging nu fac, ca-mi rup gleznele, cum vrei sa fac sporturi extreme? laugh.gif
Adevarul e ca habar nu am sa inot, desi mi-ar place si as avea ocazia sa fac vre-un sport pe apa(doar am marea la juma' de ora de mers biggrin.gif ).Iar in rest, tot ce tine de sport e necunoscuta pt mine, doar balet am facut candva, insa nu ma mai pasioneaza...
Si inca ceva: nici toate caratele din lume nu ma pot ajuta...PT ca problema vine din alta parte...Si inca nu o pot depasi...
Voiam doar sa stiu cum pot face sa fug cat mai repede?Mai ales daca am si niscaiva tocuri? dry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 7 Jun 2003, 01:55 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (afrodita @ Jun 7 2003, 01:44 AM)

Voiam doar sa stiu cum pot face sa fug cat mai repede?Mai ales daca am si niscaiva tocuri? dry.gif


Buna Afrodita !!

Simplu de tot...dai tocurile jos, le ei in mana si o tai...asa o sa ai si o mai mare aderenta la sol.

Pantofii ai tii in mana, iar cand agresorul se apropie prea tare, poti arunca unul ( cu mana dominanta ) inspre mutra lui.

Pe celalalt il tii in mana si nu-l lasi pt. nimic in lume... poate fii o arma grozava mai ales daca nimereste-n cap.

Draga mea...daca ai stii cate obiecte banale pot folosi ca arme periculoase, cred ca ai fi mai linistita in caz de pericol.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 7 Jun 2003, 02:22 AM
Mesaj #9





Guests






Tocmai Sorin, ca stiu, insa in caz de frica nu pot actiona....Si am prostul obicei de a purta sandale, care se dau foarte greu jos din picioare...Iarna nu port tocuri, deci nu e problema...Vara, insa...Chipurile, mai nou, am niste sandale care se desfac imediat, chiar azi le-am dat jos destul de rapid si am alergat pana pe plaja...Ma mir ca nu m-am taiat la picioare caci erau numai sticle pe jos...De, e bun si baletul asta la ceva laugh.gif Si , cum stateam io si admiram marea, ganditoare cu tigarea in mana, vine un strain si se baga in seama...L-am alungat destul de repede si ma mir cum de mi-am mai amintit engleza laugh.gif De obicei in situatii de astea nu prea stiu ce sa zic,insa acum l-am alungat prin cuvinte si, probabil atitudine...Insa tot nu mi-a placut faptul ca se baga asa aiurea in seama...In ziua de azi oamenii nu mai stiu sa respecte spatiul intim al cuiva...Se apropiase de mine sa vorbeasca de parca eram surda...Haha, chiar trebuia sa o fac pe-a surda, sunt curioasa cum ar fi reactionat laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 7 Jun 2003, 02:57 AM
Mesaj #10


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Afro,
In cazul tau e mai bine sa mergi pe prevedere.Nu sta singura in locuri unde esti izolata,nu te vede sau nu te aude nimeni.Evita strazile dubioase mai ales seara,mai bine iei un taxi pina acasa.Sfaturile lui Sorin sint f bune, dar cunosc genul tau, blocaj total ca aproape uiti sa si respiri. Cind ai dubii roaga un prieten/a sa mearga cu tine si evita orice deplasare care nu e absolut necesara in zone de risc.Mergi pe principiul paza buna trece primejdia rea.
Asta ca sa nu mai amintesc proverbul latinesc "Run ,Forest,ruuuuuuun". biggrin.gif

Acest topic a fost editat de bdl: 7 Jun 2003, 02:58 AM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 7 Jun 2003, 06:41 AM
Mesaj #11





Guests






Bah, cazul meu... sad.gif Si asa stau numai in casa, rar cand ies pe undeva...Stati linistiti ca nu am ce sa patesc...Doar sa ma impiedic de firele de la comp laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lilith
mesaj 29 Jul 2003, 02:42 AM
Mesaj #12


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 316
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 263



Ca de obicei eu ajung ultima pe aici ... Sorine , te rog eu , fa semne pe copaci si pt mine , eventual lasa si o dâra de cenusa sa vad si eu drumul pe unde scrieti voi ... ca eu tot ma ratacesc pe aici , tot la spartul targului apar .
M-ai surprins cu chestiile astea , eu le-am gandit si m-am autoantrenat in exact ce scrii tu , si credeam ca sunt nitel obsedata , ca totul vine din nesiguranta mea . Intunericul (il ador ) mie imi amplifica simturile , aud mai bine , am o putere de concentrare mult mai buna si simt orice prezenta ; asta m-a uimit tot timpul , ca simt apropierea chiar si a unei pisici . Acum o luna vorbeam asta cu tatal meu , imi aminteam cum pe tremuri cand ne luau curentul eu urcam scarile fara sa le numar , si pur si simplu le simteam , simteam solul , umbrele ... si el imi spunea ca , in copilaria lui , mergeau noaptea prin padure si el nu se lovea niciodata de nimic , in timp ce un altul urla cand se dadea cu capul de copaci , in bezna padurii . El nici acum nu-si explica de ce , iar eu ii spuneam ca simtea copacii pt ca erau vii , ca ei degajau o anumita energie pe care corpul lui o capta si asa ii ocolea fara sa gandeasca , subconstientul il ghida . Asa m-am gandit eu atunci , pt ca niciodata nu m-am gandit cum e sa ocolesti copacii , tu ar trebui sa stii mai bine , dar eu cred ca ce e viu nu se poate calca , lovi .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 1 Oct 2003, 01:32 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (Ghost @ Jun 6 2003, 06:48 PM)
Imi permit sa dau si eu un raspuns la intrebarea Afroditei. Practicarea unei arte martiale este un raspuns bun la problema ridicata de tine smile.gif .

La 118 kg ce imi recomandati ca sa nu mai fiu o victima usoara rolleyes.gif
Arte martiale rolleyes.gif
Sporturi extreme rolleyes.gif
Balet biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 2 Oct 2003, 01:35 AM
Mesaj #14


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Da de fuga a-ti auzit???
Asta e solutia. smile.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 14 Oct 2003, 05:48 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Nu am fost pusa niciodata intr-o situatie primejdioasa. Poate am avut noroc..
Sunt multe cazuri in care ajung seara acasa tarziu..dar nu este pericol deoarece orasul animat.
De la o petrecere am ajuns acasa la 3 dimineata. Usa scarii blocului inchisa de administratorul idiot.
Eu nu aveam cheia.
Intru pe scara cealalta,..intuneric..si astept ascensorul.
Undeva ghemuit pe scara dintre parter si et I..un tip ghemuit.
Am paralizat de spaima. Era 3 dimineata,..eu vorbeam la telefon.
Au fost nenumarate cazuri..chiar de curand cand au atacat pentru a fura fie doar telefonul.
Nu s-a clintiti din loc,..dar eu am simtit ca innebunesc pana am intrat in casa.
Nu stiu cum as fi reactionat,..probabil ca disperarea iti da putere in cazuri extreme.
Ce poti face intr-un astfel de caz?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
elias_3
mesaj 7 Jan 2004, 02:06 PM
Mesaj #16


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 96
Inscris: 8 December 03
Din: pitesti
Forumist Nr.: 1.414



QUOTE (cameron @ Oct 14 2003, 05:50 PM)
..probabil ca disperarea iti da putere in cazuri extreme. Ce poti face intr-un astfel de caz?


Cum am mai spus in primul rand trebiue sa fi constienta de ceea ce ti se intampla ..adica sa NU ai o teama in asa masura incat pur si simplu SA TE BLOCHEZI! mi-a placut mesajul tizului meu .....il salut si avem ce invata de la el..credeti-ma... ph34r.gif ph34r.gif ph34r.gif


--------------------
Intr-o lume absurda de "rinoceri" trebuie sa ramai om ,chiar cu riscul de a deveni tu insuti absurd ca nu esti "rinocer"..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 9 Jan 2004, 07:42 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (cameron @ Oct 14 2003, 04:50 PM)
Intru pe scara cealalta,..intuneric..si astept ascensorul.
Undeva ghemuit pe scara dintre parter si et I..un tip ghemuit.
Am paralizat de spaima. Era 3 dimineata,..eu vorbeam la telefon.
Ce poti face intr-un astfel de caz?

In situatia descrisa mai sus cel mai simplu si sigur lucru ar fi fost sa spui la telefon in gura mare:

Da Nicule ( sau oricare nume de barbat ) sta ghemuit pe scara intre etaj. 1 si parter...il tin aici pana cobori!!

Daca ar fi avut intentii rele, poti fi sigura ca l-ar fi parasit ft. repede.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 10 Jan 2004, 12:13 PM
Mesaj #18


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Hai sa zic si eu vreo doua... poate ajuta pe cineva...
Sa incep cu o mica istorie ... eram prin clasa a 7-a, demult pe timpul lui nea nicu...
Pana atunci toti oamenii mari: parinti, profesori etc imi spuneau ca nu e frumos sa te bati, ca trebuie sa inveti si sa citesti mult sa asculti muzica, si sa ajung un om invatat ... ok ... nimic de comentat, dar intr-o zi un profesor din scoala mea, de matematica, pe care toti elevii il placeau pentru ca era bland dar si foarte deschis cu elevii si incerca sa-i ajute, a fost gasit omorat in bataie ... dupa cateva zile criminalul a fost prins si a recunoscut ca-l omorase seara cand venea de la ore pentru a-i lua banii. Ok... recunosc ca am avut un soc la povestea asta si vreo doua saptamani nu mi-am putut-o scoate din cap... si atunci am realizat ceva: un profesor, om bun, multa carte, mult respect pentru el din partea tuturor, a fost omorat ca un caine de un ticalos analfabet de care toate lumea se ferea... unul a murit si unul a trait...
Meditand un pic la treaba asta, am tras concluzia ca nu esti un "om complet" daca nu invingi si la concursul de sah, si la olimpiada de mate si la concursul de karate... si in consecinta am incercat sa ma perfectionez in toate astea considerandu-le importante pe fiecare la timpul lor. Cand viata iti pune problema in fata trebuie sa o rezolvi, indiferent de natura ei, daca nu - poti sa mori - cazul regretatului profesor.
Am auzit multe persoane spunand ca nu fac sport, ca nu-i de ele ... tot felul de motive - este o optica gresita, aceste persoane uitand ca si ele fac parte din regnul animal, si ca in componenta trupului lor exista si muschi care trebuie folositi. Nu trebuie sa fii Arnold sau Bruce Lee, dar nici sa te lasi calcat in picioare de un nemernic nu poti si atunci trebuie sa te pregatesti pentru ce e mai rau. Mai ales fetele, ele sunt cele mai expuse, si au si complexul de inferioriate fizica. Dragele mele - acest complex este fals, si am demonstrat asta la cateva prietene ca acest "complex" manuit cu pricepere devine un avantaj intr-o lupta, si ca o fata poate castiga o lupta cu un agresor mai rapid decat un barbat obisnuit.
Asa cum a spus si BDL ideal este sa previi, dar cand nu ai incotro ce faci? Cativa au spus sa fugi... ma rog... eu nu sunt de acord cu asta... de ce... pur si simplu (si in natura este la fel), cel care fuge (vanatul...) rareori scapa, el este ajuns si mai are si dezavantajul ca fugind el este cu spatele la agresor. In plus fuga este intotdeauna previzibila de catre agresor si deci va alege momentul atacului cand nu vei putea profita de ea...
Eu merg pe pricipiile:
- controleaza-ti frica sau emotiile, trebuie sa te calmezi imediat, sa depasesti socul. Gandeste-te ca esti intr-o sitatie din care trebuie sa iesi... prin urmare concentreaza-te la solutii si nu sa-ti plangi de mila...
- stai cu fata la adversar, daca sunt mai multi sa-i ai pe toti sub atentie, chiar daca nu-i vezi pentru moment
- pazeste-ti spatele (cu un zid, gard etc)
- prefate ca esti vulnerabil (aici fetele au avantajul aparentei si al surprizei) si atacul tau sa fie decisiv, in forta si in punctele vitale
- daca l-ai lovit si a cazut, dar rana nu e suficient de grava, nu fugi (asa cum se vede in filme - ii da un pum, ala cade, ea fuge, ala se ridica, o ajunge etc), desavarseste-ti opera - nu spun sa-l omori, dar poti sa-l lasi inconstient sau cu rani grave, in felul acesta poti anunta politia si sa-l prinda imediat.
- agresorul nu are mila fata de tine, prin urmare nici tu nu trebuie sa ai...
-vorbeste cu agresorul calm, fa-l sa inteleaga ca de fapt tu vrei sa colaborezi cu el, timpul este prietenul tau si dusmanul agresorului - nu a zis nimeni ca trebuie sa joci cinstit cu nemerniciii...
Si ar mai fi cateva... dar mai las si pe altii sa spuna


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 10 Jan 2004, 11:34 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (Clopotel @ Jan 10 2004, 11:15 AM)

Eu merg pe pricipiile:
- controleaza-ti frica sau emotiile, trebuie sa te calmezi imediat, sa depasesti socul.

Draga Clopotel....ai dat cel mai bun sfat, dar nu la locul potrivit.

Daca cineva in pericol e in stare sa-si controleze frica sau emotiile si sa fie calm, nu mai are nevoie de sfaturile noastre ci invers.

Rational ai dreptate, doar atat...sper sa nu te superi smile.gif In legatura cu fuga....mai bine un fricos viu decat un viteaz mort!!

Eu personal n-am fugit, nu fug si n-am sa fug chiar daca mor. Dar aici nu e vorba de mine ( ma descurc singur de bine sau rau ) Aici e vorba de sfaturi pe care le dam altora, sfaturi ce poate v-or fi un model pt. cineva din forumisti. Aici nu e vorba de: Eu sant cel mai grozav...faceti ca mine!! Ai dat un sfat care a ajutat la impas...esti erou. Ai dat un sfat care urmat a avut esec..pe constiinta ta.

Cu prietenie....

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 11 Jan 2004, 12:45 AM
Mesaj #20


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



QUOTE (SORIN @ Jan 10 2004, 11:36 PM)
Daca cineva in pericol e in stare sa-si controleze frica sau emotiile si sa fie calm, nu mai are nevoie de sfaturile noastre ci invers.

Intr-adevar, asta imi aminteste de un moment in care un pitbull se indrepta elegant spre mine. Si il aud pe stapan spundanu-mi: 'Stati linistit, daca simte ca va este frica, va musca'. yikes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 11 Jan 2004, 12:51 AM
Mesaj #21


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



Din cite stiu eu ciinii percep frica unui om fata de ei ca o reactie de agresivitate. Pare-mi-se e o chestie de feromoni..Asa ca muscatura lor e o reactie de aparare in fata agresivitatii percepute de ei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 11 Jan 2004, 12:55 AM
Mesaj #22


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Da, insa si un om percepe coltii unui pitbull ca o posibila reactie de agresivitate. rofl.gif ohmy.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 11 Jan 2004, 01:18 AM
Mesaj #23


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



Corect. Numa' ca daca iti stapinesti teama scad si sansele sa te capseze catzelu.

Revenind la topic, parerea mea e urmatoarea. E normala senzatia de frica in cazul unui atac. Cel mai bine ar fi sa-l poti evita, prin fuga sau cum e necesar.Daca e inevitabila confruntarea, toata treaba este ca potentiala victima sa nu isi arate frica si sa o foloseasca in avantajul ei. Orice confruntare fizica are un preludiu la nivel psihic, chiar daca momentul respectiv poate fi o fractiune de secunda. Acolo se decide cine cistiga si cine pierde. Si inca ceva: Incercati sa va puneti in locul agresorului. Si respectivului ii este frica. Frica ca ar putea fi prins, frica de riposta, etc. Riposta "victimei" trebuie sa fie hotarita si decisiva. F.F. Important: Considerati orice atac un atentat la viata voastra si reactionati in consecinta. Ideal ar fi ca fiecare sa stie citeva tehnici de autoaparare, si sansele sa fie victime ar fi mai mici. Sint tehnici simple care pot salva viata. Intrebati orice instructor de arte martiale. Corpul uman are multe puncte sensibile si nu este necesara forta unui Arnold pt a pune la pamint un adversar puternic. Unele din aceste lucruri de fapt au mai fost spuse la acest topic. Parerea mea e ca cel mai mult conteaza "elementul uman". Daca esti hotarit sa nu fii o "victima" nu vei fi. Si nu uitati ca pericolul ofera fiintei umane resurse nebanuite.



Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 11 Jan 2004, 02:27 AM
Mesaj #24


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Mai fratilor, am stat si m-am gindit destul intrebindu-ma ce-as face eu ca sa devin o "victima grea"?
Raspunsul e mai simplu decit ne inchipuim.
Bagati in voi fratilor, mincati cit puteti de mult, si garantat in juma de an veti fi o victima de categorie f grea.De cite atacuri asupra unuia de 200 de kile ati auzit ? wink.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 11 Jan 2004, 12:45 PM
Mesaj #25


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



He he he ... good point bdl jamie.gif
QUOTE

Sorin
Daca cineva in pericol e in stare sa-si controleze frica sau emotiile si sa fie calm, nu mai are nevoie de sfaturile noastre ci invers.
Rational ai dreptate, doar atat...sper sa nu te superi  In legatura cu fuga....mai bine un fricos viu decat un viteaz mort!!

Pai tocmai asta e ... ca rational am dreptate ... si trebuie sa urmam ce e rational ...
Tu sustii in continuare chestia cu fuga, dar exemplu lui Mihai sper ca te-a lamurit ... adica pe romaneste - daca ai fugit ai pus o...., si ti-am explicat si eu de ce proverbul: fuga e rusinoasa dar sanatoasa nu e valabil in marea majoritate a cazurilor.

Ce am mai spus, si poate nu numai eu, este ca trebuie exersat. Pe stada teoria nu prea face 2 bani daca nu te si antrenezi. Dar eu asta am vrut sa spun ... ca toti trebuie sa se antreneze pentru astfel de situatii. Chestia cu controlatul fricii si actiunea in anumite puncte vitale nu se poate deprinde din carti ci doar prin exercitiu. Este oarecum la fel cu inotul, nu poti sa inveti sa inoti doar citind carti. Trebuie sa intri in apa, sa mai si inghiti ceva la inceput, si lucru de baza: trebuie sa-ti controlezi frica. Aici e problema: multi oameni care stiau sa inoate s-au inecat pentru ca au intrat in panica... atacul unui agresor se aseamana cu lupta de supravietuie cand esti in pericol de inec. Prin urmare, fuga e o varianta, dar nu va bazati pe ea. O fata, in fusta, pe tocuri ... ce seanse are sa fie mai rapida decat un agresor care a surprins-o si poate i-a taiat si orice cale de retragere. Poate e intr-o scara de bloc, in lift ... etc ... unde sa fugi?
Dar frica - pentru ca se pare aici e buba, nu dispare decat prin antrenament, daca esti antrenat pentru situatii din astea.
Deci .... antrenament , antrenament si evident... antrenament thumb_yello.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 11 Jan 2004, 01:00 PM
Mesaj #26


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



A... si pentru fete ... nu va speriati dragelor ... antrenamentul nu inseamna neaparat muschi... lucrati la mobilitate, ca aici aveti avantaj in fata baietilor ... si face si gleznele frumoase ... jamie.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 11 Jan 2004, 03:27 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Clopotel...te invit sa citesti mesajul deschizator acestui topic si ai sa vezi ce nu sustin fuga.

Iar in aceasta tema nu e vorba de ratiune ci de instinct si luarea unei decizii sub stres. Aici antrenamentul poate ajuta.

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 8 Jun 2004, 09:25 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Mergeam noaptea pe strada inarmat cu doua cutii de bere. Langa mine opreste o masina. "Bah pletosule! Stai pe loc!" Ma uit la ei si merg mai departe. Aia opresc masina si coboara doi, dintre care unul avea o bata de base-ball. "Stai bah sa-ti spargem capul!". Nu aveam unde sa fug, mai erau doi in masina si motorul era pornit. Pun mana pe cutiile de bere si ma uit ca tampitul la ei. In clipa urmatoare se arunca in masina si demareaza: O masina de politie daduse coltul.

Si mai zici sa nu fugim cand se ingroasa gluma...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 26 Aug 2004, 08:43 AM
Mesaj #29


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Salut! Ultima data cand am fost "atacat" pe strada de un necunoscut a fost chiar vara asta! Descriu experienta in detaliu.

In urma cu o luna si ceva, mergeam singur pe bulevard. Era in jur de ora 13,00. Din placerea de a studia comportamentul oamenilor in orice imprejurare, am observat in acel "decor al bulevardului" un tip care era la vreo 20 de metri departare (eu eram pe centrul bulevardului, iar el era pe trotuarul de langa blocurile din dreapta mea), traversand deodata si venind spre mine. Eram singur pe bulevard si, din pur instinct, am traversat si eu strada, aceeasi strada pe care venea si el spre mine (era singura optiune, intrucat in partea opusa nu era culoar de traversare acolo unde eram eu). Am vrut sa-l ocolesc si sa pastrez o distanta de cel putin 5 metri intre noi (pe cuvantul meu, nu m-am gandit pe loc la vreo teorie, totul a fost instinctual), dar, deodata, el a schimbat directia si a venit in intampinarea mea.

Eram pe mijlocul strazii (nu treceau masini), cand el m-a oprit si mi-a ordonat sa-i dau 20.000 de lei (fara sa ma ameninte cu vreun obiect, avea doar un lantzisor pe care-l rotea in continuu, gandindu-se ca ma va intimida cu el - si nu m-a intimidat). Atunci l-am vazut perfect si chiar si acum l-as recunoaste dintr-o mie (nu stau sa-l descriu). I-am spus ca nu am (desi cred ca aveam la mine 80.000 de lei) si m-am intors catre trotuar (mergeam spre intersectie). El nu m-a oprit, insa s-a tinut dupa mine, rotind in continuu acel lantzisor. As minti daca as spune ca eram calm, eram chiar foarte incordat, dar (zic eu) nu am lasat sa se vada asta. Cum spuneam, el mergea umar la umar cu mine, ca o umbra, turnandu-mi amenintari cu gura pe jumatate deschisa (erau multi oameni prin jur, ajunsesem in intersectie). De cateva ori, am schimbat brusc directia, de fiecare data prin spatele lui, dar el s-a intors si se tinea ca scaiul de mine. Am mai traversat inca o data strada. In tot acest timp, m-am gandit cum as putea sa scap de el. Ma gandeam ca daca vom continua in ritmul asta (el sa se tina scai dupa mine), e posibil sa ajung intr-un loc unde sa nu mai fie oameni in preajma si sa ma atace, asa ca trebuia sa fac ceva repede, pana nu isi pierdea si el rabdarea si ar fi facut ceva neprevazut. Cum spuneam, am mai traversat o data strada. Cand am ajuns pe partea cealalta, am urlat pur si simplu la el, foarte nervos: "Mah da' ma lashi?" pe un ton care mi-a dat o nesperat de multa incredere in mine. El a zis, cu o voce slaba: "Ce-aaai mah?" Normal ca lumea se uita la noi. El cred ca s-a speriat si s-a indepartat de mine (eu stateam pe loc, privindu-l fix, iar el se indeparta de mine, bolborosind ceva). Cand s-a indepartat la vreo 10-15 metri, eu am traversat din nou strada (in directia opusa, si m-am indreptat catre supermarket, desi nu aveam nimic de cumparat).

Dupa vreo 5-6 minute (ajunsesem in fata supermarketului - e vorba de supermarketul Diana, pentru cei care cunosc orasul Braila), tipul ajunge din nou langa mine (si parea foarte suparat). Venind din spate, ma luase prin surprindere. Iar ma ameninta, de data asta cu foarte mult tupeu. Eu continuam sa merg, el dupa mine. Am incercat sa nu-l las sa-si ia avant la tupeu, si l-am intrerupt din vorba, zicandu-i ca nu am bani pentru ca mergeam la biblioteca si aveam numai cartile in sacosa. A avut efect. El nu mai stia ce sa faca. Eu da! Chiar in fata mea trecea un Maxi-Taxi. I-am facut semn tipului din Maxi Taxi sa opreasca si m-am urcat. Talharul nu avea bani la el ca sa plateasca biletul, asa ca nu s-a mai urcat. Victorie! Din MaxiTaxi, ma uitam pe geamul cenusiu la el, sa vad ce face. S-a dus langa magazinul Dunarea si s-a sprijinit de perete, uitandu-se cu multa ura spre masina mea.

Am coborat in partea opusa a orasului.

Cateva zile mai tarziu, pe strada, m-am intalnit din nou cu tipul asta!! (ce mica e lumea) El venea din fata, si cand m-a vazut, a venit spre mine si mi-a intins mana ca sa ma salute. Eu (iar instinctual, m-am ferit si am mers mai departe (dar eram cu fata intors spre el). El se stramba si a zis: "Ce-aai mah?" Apoi nu m-a mai urmarit, ci si-a continuat drumul.

Daca m-ar fi urmarit din nou, ar fi facut greseala vietii lui, intrucat eram chiar langa blocurile mele, unde am multi prieteni si cunosc aproape pe toata lumea. Dar din nou, chiar si cu acest net avantaj, devenisem incordat.

Acum sa va intreb daca voi credeti ca procedez bine:
De vreo 3 ani incoace, cand ies pe strada, port de fiecare data cheia de la apartament in buzunarul cu banii, pentru exact eventualitatea pe care am povestit-o mai sus. Cum anume? Daca voi fi constrans de imprejurari sa ii dau bani unui talhar, voi apuca strans cheia din buzunarul cu banii (cu mana dreapta, in buznarul drept) cu intentia sa-i aplic nenorocitului o lovitura fatala la fatza (spre ochi). Bineinteles, e doar teorie, nu am aplicat-o niciodata. Si nici n-am s-o aplic daca talharul va fi o namila de om, de doua ori mai mare ca mine. Dar in cazul povestit mai sus, as fi putut aplica asta. Tipul asta era mai inalt ca mine cu vreo 5 centimetri (ceea ce e ceva), dar la corp nu era mai bine facut decat mine (eu am facut sala 4 luni anul trecut si 2 luni anul asta, in vacanta de vara, si unii dintre voi m-ati mai vazut cum arat prin pozele pe care le-am pus la HA).

Acest topic a fost editat de Marcus: 26 Aug 2004, 08:44 AM


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 26 Aug 2004, 09:51 AM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Nu sunt eu in masura sa dau sfaturi in legatura cu "lupta de strada" dar pot sa-ti spun ca daca te tin balamalele sa te bati cu cineva care iti cere bani, fa-o, daca nu, mai bine ii dai 20-50-100 de mii ca sa te lase in pace. Sa-i tragi o cheie-n ochi poate fi periculos, chiar foarte periculos. Te-ai gandit cum ar fi sa-l ranesti pe unul in halul asta? S-ar putea ca dupa aia sa ai mustrari de constiinta... Personal, daca as avea de-a face cu un tip periculos care chiar e pus pe bataie cu orice pret, si nu sunt rari imbecilii astia, nu as ezita sa-i trag una-n testicoaie sau in gat (chiar deasupra sternului este o zona foarte sensibila si ajunge doar sa-l apesi ca isi pierde respiratia. Dar este foarte periculos!). Asta daca mai apuc, ca daca nu....spitalul de urgenta e al meu blink.gif


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 26 Aug 2004, 11:03 AM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Sa-i tragi o cheie-n ochi poate fi periculos, chiar foarte periculos. Te-ai gandit cum ar fi sa-l ranesti pe unul in halul asta? S-ar putea ca dupa aia sa ai mustrari de constiinta...

si nu numai asta. mai sunt si consecintele legale. daca n-au fost martori tipul o sa sustina ca tu l-ai agresat.
un sut intre picioare intr-un moment oportun urmat de-un sprint sanatos IMHO e cea mai buna solutie.
chestii ca bagat in ochi etc, faci cind chiar esti 100% convins ca ti-e viata in pericol.

sa-i tragi una in git poate fi iara periculos. s-ar putea sa nu mai poata respira si sa moara din cauza asta (s-a intimplat de curind la un detinut in iraq care a primit o lovitura in git si a decedat dupa 2 zile).


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 26 Aug 2004, 01:53 PM
Mesaj #32


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Hmm... nu m-am gandit la eventualitatea in care chiar tipul ar spune ca eu l-am agresat. Si atunci ce fac? Inteleg ca nu e bine sa il lovesc eu primul (daca pot), atunci e mai bine sa fug? Hehe, in liceu am avut intotdeauna cel mai bun timp la alergarea de viteza 50 metri si la cea de rezistenta 1000 metri (cu cei de varsta mea), iar in clasa a zecea am iesit pe locul 5 in finala de 100 metri viteza(am concurat cu cei mai buni de cls a 12-a). Ma laud dar... mi-e cam rusine sa fug. Da, da, stiu... fuga-i rusinoasa dar sanatoasa. yeahrite.gif



--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 26 Aug 2004, 02:42 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



rusine fata de cine? ca doar n-o fi viitoarea nevasta prin preajma.

mai ales ca situatie de plecare oricum nu-i fair. cind se ia unul de tine, el e pregatit pentru asta psihic, si-si alege el momentul iar tu n-ai incotro decit sa reactionezi. si mai ai si problema ca trebuie sa reactionezi proportional cu actiunea lui, alfel mai intrii la probleme legale de dai peste un judecator "new age".

chit ca-i 1 vs. 1 ca numar, oricum conditiile nu-s fair, asa ca trebuie sa faci ceva ca sa se echilibreze situatia. daca ai psihic, faci pe victima sa se simta el mai sigur si-i cari un sut intre picioare urmat de un sprint.
sau cind vezi ca se apropie cineva de tine si ti se pare suspect, incepi cu pas de jogging si vezi tu ce face.

dupa cum spunea scriitorul B. Traven, "adesea, vitejia e un semn al prostiei incurabile".


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 26 Aug 2004, 02:45 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Partea proasta este ca, de obicei, nu este 1 la 1.
Odata, cand eram muult mai mic, am patit-o asa. N-a fost de spital, dar am fost vanat vreo saptamana.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 26 Aug 2004, 02:53 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



pai cind nu-i 1 vs. 1 e groasa. atunci o tai numai cind se-apropie. si eviti cartiere dubioase. eu in aceste cazuri circul cu taxiuri. e mai eficient din pdv. al costurilor decit o spitalizare.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 04:13 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman