HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Copii Amarati, Parinti inconstienti
Ce e de facut ?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 19
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
Tear
mesaj 14 Dec 2005, 06:04 PM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Iata ce am mai scris despre aceasta familie :

"Cunosc o familie pentru care am vorbit la ACSIS si care locuieste in conditii sub-umane, in comuna Baneasa, judetul Giurgiu. Are 5 copii si al 6-lea pe drum. In momentul de fata, femeia e la spital in Giurgiu. Casa lor e de chirpici, n-au caldura, n-au apa curenta, sunt in mijlocul campului pur si simplu. Femeia venea la Bucuresti si cersea pe scarile metroului cu doi dintre copii, cei mai mici, lasandu-i acasa pe ceilalti, in grija surorii celei mari - de 10 ani. Colega mea, care i-a botezat unul din copii, se da de ceasul mortii sa o determine sa nu mai faca copii, s-o invete mai multe-macar sa se abtina in posturi, sa foloseasca Durex, etc., dar, fratilor, nu are cu cine !! Da mereu vina pe barba'su, cu care cica nu se intelege daca il refuza !! Este cumplit ! Colega mea spune ca in aceste conditii crede ca nici nu mai pot gandi normal acesti oameni. Nu mai au nici un fel de vointa, traiesc ca animalele... Este greu de judecat, dar totusi...
Cei de la ACSIS mi-au spus ca, in aceste conditii, nu ar fi ajutati, ci copiii ar fi luati in ingrijirea statului, in mod categoric !!! "

Adaug ca al saselea copil s-a nascut ieri, e sanatos (mare minune !), dar mama e cam rau, cel putin ce am aflat azi dupa amiaza...
Nu stiu ce sa fac. Ajutati-ma cu o parere.


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 14 Dec 2005, 06:09 PM
Mesaj #2


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Exista oare astfel de adaposturi care sa primeasca atat pe mama cat si pe ceilalti copii?
Ca daca vine si tatal, ...urmeaza si al saptelea !


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 14 Dec 2005, 08:43 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Eu cred ca ar trebui sa anuntam protectia copilului. Copii n-au nici o vina ca s-au nascut din parinti inconstienti deci au dreptul la educatie si o viata cit de cit mai buna...daca vor fi lasati acolo vor urma desigur exemplul parintilor si nu vom scapa niciodata de astfel de specimene! Ar trebui sa luam atitudine in asemenea situatii! Bineinteles este in zadar sa se dea bani parintilor pentru ca va imaginati ca nu i-ar cheltui in folosul copiilor ci pe alcool...


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Dec 2005, 08:43 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Blakut
mesaj 15 Dec 2005, 12:26 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Eu cred ca este nevoie de un permis de copil. Cine nu e in stare sa-si creasca copiii nu are voie sa aibe copii.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 15 Dec 2005, 12:31 PM
Mesaj #5


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Asa este ! sad.gif
Undeva, nu mai stiu in ce ziar, scria : "Pentru a trata un caine, iti trebuie diploma de medic veterinar, pentru a face copii nu-ti cere nimeni nimic"- redau din memorie, cuvintele pot fi altele, dar ideea e aceeasi. hh.gif


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 15 Dec 2005, 05:13 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Ma bucur ca mai dau de oameni care gandesc asa. Permisul de copil ar face societatea noastra una mai buna, criminalii de azi sunt copii neglijati de ieri.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 15 Dec 2005, 05:21 PM
Mesaj #7


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (Tear @ 15 Dec 2005, 12:31 PM)
Asa este ! sad.gif
Undeva, nu mai stiu in ce ziar, scria : "Pentru a trata un caine, iti trebuie diploma de medic veterinar, pentru a face copii nu-ti cere nimeni nimic"- redau din memorie, cuvintele pot fi altele, dar ideea e aceeasi. hh.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nico
mesaj 15 Dec 2005, 09:12 PM
Mesaj #8


Fairy
*****

Grup: Membri
Mesaje: 733
Inscris: 17 March 04
Forumist Nr.: 2.633



Daca familia nu doreste sa se ajute, sa participe cumva, nu vor depasi situatia.
De la 'protectia copilului', in cazul in care ei solicita asa ceva, pot obtine un ajutor material constand in alimente, dar doar temporar si ei o fac in limita fondurilor disponibile.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ducoro
mesaj 15 Dec 2005, 11:07 PM
Mesaj #9


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 304
Inscris: 18 November 05
Forumist Nr.: 7.292



QUOTE (Blakut @ 15 Dec 2005, 05:13 PM)
Ma bucur ca mai dau de oameni care gandesc asa. Permisul de copil ar face societatea noastra una mai buna, criminalii de azi sunt copii neglijati de ieri.

Uneori constat ca de fapt voi nici macar nu stiti despre ce vorbiti.
A fi parinte nu se invata la scoala. devil.gif wub.gif

Acest topic a fost editat de ducoro: 15 Dec 2005, 11:08 PM


--------------------
Fiecare om este nebun in felul lui, iar cel care spune ca nu este nebun, este CEL MAI NEBUN.
HOTULUI II ESTE FRICA SA NU FIE FURAT!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OldCourtLibertin...
mesaj 15 Dec 2005, 11:55 PM
Mesaj #10


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 5
Inscris: 3 August 05
Forumist Nr.: 6.736



QUOTE (ducoro @ 15 Dec 2005, 11:07 PM)
A fi parinte nu se invata la scoala. devil.gif  wub.gif

Asta cam asa e. Probabil ca s-a devalorizat ideea de familie.

Adevarul e ca nici ei nu vor sa "se ajute" - din cate stiu, majoritatea asteapta ajutorul de la ceilalti, ca si cum asa ar fi normal. In plus, e mai greu sa gasesti o solutie pentru copiii aia - pe de-o parte, nu-ti vine sa-i lasi in conditiile de "acasa", dar daca-i iei de langa familie, te vor condamna intotdeauna pentru ca desi parintii ii duceau la cersit, erau totusi parintii lor, langa care de cele mai multe ori prefera sa ramana. Si tot din pacate, asa au cele mai mari sanse sa devina ca ei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 16 Dec 2005, 03:09 AM
Mesaj #11


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE
Uneori constat ca de fapt voi nici macar nu stiti despre ce vorbiti.

Ia, zi-ne Loredana! cum se procedeaza in astfel de cazuri? II lasam sa invete de la tac-so maiestria beuturii si de la ma-sa cum sa faci mai multi copchii pi metru patrat? Sa invete ca se traieste prin cersit, si munca e pentru prosti? Brava!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 16 Dec 2005, 08:40 AM
Mesaj #12


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



QUOTE (mariusc2 @ 15 Dec 2005, 05:21 PM)
QUOTE (Tear @ 15 Dec 2005, 12:31 PM)
Asa este ! sad.gif
Undeva, nu mai stiu in ce ziar, scria : "Pentru a trata un caine, iti trebuie diploma de medic veterinar, pentru a face copii nu-ti cere nimeni nimic"- redau din memorie, cuvintele pot fi altele, dar ideea e aceeasi. hh.gif

Nu, marius, inainte de a se aminti ideea asta pe Han, am citit-o in National, cred, actualul 7 Plus. Pe prima pagina, in fiecare zi era o maxima de genul asta. smile.gif
ducoro, si eu sunt parinte. Si n-am invatat la scoala sa fiu parinte, nimeni nu invata, ai dreptate. Dar e importanta conceptia despre viata a fiecaruia, dinainte de a deveni parinte. La asta se refera, de fapt, utopicul certificat de parinte de care vorbeam : la o eventuala verificare a conceptiei de viata, la principiile asimilate, la capacitatea de discernamant, la vointa de a face ceva in viata, de a se autodepasi, etc. smile.gif

Acest topic a fost editat de Tear: 16 Dec 2005, 08:41 AM


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 22 Jan 2006, 02:15 PM
Mesaj #13


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Chestia cu "conditiile subumane" e relativa. Pur si simplu in tarile mai dezvoltate, oamenii din ziua de azi nu mai accepta conditiile "subumane". Tocmai am vazut o poza a unei femei slabanoage si bolnava de pelagra (sau cel putin asa scria sub poza, ca eu nu ma pricep dar am vazut ca avea niste pete pe piele) care tinea in brate un copil numai pielea si osul, cu parul rar si cu o fata de batrin (mama si copilul erau negri). Nu stiu daca aveau baie cu dus si televizor.

Astea sint conditii subumane, si acolo este limita la care, intr-adevar, o femeie sau o familie poate sa spuna ca nu isi poate permite sa aiba copii. Dealtfel, limita adevarata e stabilita de natura (uneori, o femeie bolnava sau foarte subalimentata nu mai poate ramine gravida, cel putin deocamdata). In comparatie cu asemenea mizerii, probabil ca nici un copil din Europa nu o duce chiar atit de prost, iar daca o duce, il salveaza doctorii inainte sa fie prea tirziu. Daca aia isi crestea copilul (si cine stie daca nu a avut si mai multi indata ce i-a permis sanatatea sau daca mai putea totusi, saraca, in halul in care era), pai de ce sa nu isi creasca parintii aia copilul? Sa ramina in familie si eventual sa-i mai dea cineva ceva de pomana, ca tot e mai bine in familie decit printre straini, de exemplu la orfelinat. Cit despre educatie, e considerata necesara in cultura noastra, dar de fapt asta e o nevoie artificiala. Dealtfel, simpla alfabetizare e suficienta. Or mai fi locuri de munca, gen muncitor, chelner, paznic sau vinzator, unde de fapt nici nu trebuie mai mult, desi in ziua de azi, muti au asemenea meserii cu toate ca au totusi mai multa carte. Daca toti ar trai in conditii civilizate si ar avea multa carte, ar trebui un doctorat ca sa lucrezi la McDonalds. Deja cerintele sint cam mari si asa. Nu mai tin minte cum se cheama romanul acela (cred ca era de Marin Preda, l-am citit in Romania), dar citisem intr-un roman ca era mare lucru ca o fata avea "trei clase de liceu" (o parte la seral dealtfel). Pai in ziua de azi, asa ceva e considerat cu totul insuficient (cred ca de fapt corespunde la clasa a saptea).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 16 Mar 2006, 03:00 AM
Mesaj #14


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Ce "femei" nenorocite!! Una isi tine copila de 2 anisori jumatate in cusca, oameni buni. Ca pe animale! Eu i-as executa pe indivizii astia! Ce este si mai grav nu imi pot explica de ce protectia copilului a lasat copilul in cusca. Ce devil.gif se intampla cu lumea asta??

Edit: scuze,eram socat

Acest topic a fost editat de mariusc2: 16 Mar 2006, 03:18 AM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 16 Mar 2006, 03:11 AM
Mesaj #15


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



mariusc2, mai demult, la începutul postărilor mele, când am poposit la han, undeva, pe o filă am postat o poveste asemnănătoare a unei alte copile. Viaţa unei fiinţe, calvarul acestei creaturi, până în punctul în care l-am cunoscut....
Nu îmi mai amintesc locul postării, ţi-as fi dat un link.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 16 Mar 2006, 03:21 AM
Mesaj #16


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Am vazut destule grozavii, dar copii in cusca??? Si protectia copilului sa aprobe??? Eu nu am copii, dar... imi era mila si de pisica atunci cand eram nevoit sa o mai las numai pe hol. Dar un copil?! In cusca!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 16 Mar 2006, 08:41 AM
Mesaj #17


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



am vazut si eu reportajul. dincolo de fapul ca era facut de gretosii aia de la antena 1, situatia e de neconceput...

iar legislatia de la noi e atat de imbecila! cel putin in ce priveste protectia copilului, e jalnica... io nu inteleg, chiar nu e nimeni competent, nimeni caruia sa-i pese dintre cei care lucreaza in domeniu? nu sunt in stare sa initieze o modificare legislativa acolo unde e nevoie?! mad.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 16 Mar 2006, 10:59 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (mariusc2 @ 16 Mar 2006, 03:21 AM)
Am vazut destule grozavii, dar copii in cusca??? Si protectia copilului sa aprobe???

Hai sa fiu eu avocatul diavolului ( desi initial am fost si eu scirbit de situatie si de modul cum era prezentata ).

Care e diferenta dintre o astfel de "cusca" si un tarc in care multi copii sunt tinuti la o anumita virsta ( si stiu ca se vindeau/erau recomandate astfel de accesorii - cel putin ... pe vremea mea sa ma exprim astfel ) ? hmm.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 16 Mar 2006, 11:01 AM
Mesaj #19


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



nu vrei tu sa mergi sa te impusti?


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 16 Mar 2006, 11:13 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (nefertiti @ 16 Mar 2006, 11:01 AM)
nu vrei tu sa mergi sa te impusti?

Nu - desi banuiesc ca pe multi i-ar incinta un asemenea gest. tongue.gif

Cind au dat prima data reportajul am avut si eu aceeasi reactie - "Oau, ce criminali, cum pot sa chinuie asa un copil, jigodiile dracu' !!" etc, etc.

Ceea ce m-a calmat si m-a facut sa-mi pun intrebari a fost cind s-a difuzat reactia mamei in buletinul de stiri de ieri seara ( pare-mi-se ) si, uitindu-ma mai cu atentie, am realizat ca totusi ceea ce soca in primul rind era extrema saracie si modul din topor cum era facuta cusca sau tarcul cu pricina. Dincolo de asta ... copilasul era absolut incintator, binisor dezvoltat si cu o fata rumena si sanatoasa si ... in general, nu trada ca ar fi fost tratat deloc asa inuman cum voiau reporterii sa sugereze. unsure.gif
Nu vreau sa zic ca alea sunt conditii normale - dar fata de alte cazuri ( pe care le-am vazut direct cu ochii mei ) ... mai ales dintr-un sat si o familie asa saraca si slab educata ca aceea ... situatia nu e de fapt chiar asa cum se voia sa se sugereze. hmm.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 16 Mar 2006, 11:17 AM
Mesaj #21


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



mey, sunt multe cazuri de copii crescuti in conditii de saracie si mizerie... dar ar trebui ca statul sa aiba posibilitatea legala sa intervina cand e cazul. in sensul sa ii oblige pe parinti sa aiba grija de prunci, sa le asigure un minim de conditii umane samd. iar atunci cand se dovedeste ca isi neglijeaza datoria de parinti, sa se ia masurile ce se impun.

cum spunea cineva, unii n-ar trebui lasati sa faca prunci...


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 16 Mar 2006, 11:41 AM
Mesaj #22


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (MIA @ 16 Mar 2006, 11:13 AM)
Ceea ce m-a calmat si m-a facut sa-mi pun intrebari a fost cind s-a difuzat reactia mamei in buletinul de stiri de ieri seara ( pare-mi-se )

Chiar, ai vazut reactia mamei la final, cand cei de la protectia copilului i-au spus sa aiba grija de copil? Facea misto cu concubinul ei. Bani sa se impopotoneze avea, dar 60 de mii lei vechi pt niste ghetute la copil nu are.
QUOTE
Care e diferenta dintre o astfel de "cusca" si un tarc in care multi copii sunt tinuti la o anumita virsta

Care e diferenta dintre a privi lumea din spatele gratiilor sau din spatele unor jaluzele verticale? Ca sunt la moda ambele acum!
Iar disperarea mamei se traduce prin "nu imi luati alocatia de la gura, lasati-mi alocatia", ca in rest o cam durea in cot de copil.

Acest topic a fost editat de mariusc2: 16 Mar 2006, 11:43 AM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 16 Mar 2006, 11:44 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (nefertiti @ 16 Mar 2006, 11:17 AM)
mey, sunt multe cazuri de copii crescuti in conditii de saracie si mizerie... dar ar trebui ca statul sa aiba posibilitatea legala sa intervina cand e cazul. in sensul sa ii oblige pe parinti sa aiba grija de prunci, sa le asigure un minim de conditii umane samd. iar atunci cand se dovedeste ca isi neglijeaza datoria de parinti, sa se ia masurile ce se impun.

Pai tocmai asta e aspectul la care m-am referit ca m-a facut sa ma gindesc mai bine - mama fetitei nu parea deloc dornica sa-si dea copilul altcuiva si, in conditiile date - sa fim seriosi ! o mama tinara si singura, intr-un sat sarac, probabil fara o slujba stabila si fara un barbat ( nu neaparat tatal fetitei ) alaturi sa o ajute sau care-si baga picioarele in aspectul asta - nu cred ca poate fi considerata "neglijenta". sorry.gif Stiu ca suna ciudat - dar parea ca a ales cea mai buna solutie la indemina.
Si la cita disperare se citea pe fata ei fata de perspectiva de a-i fi luat copilul ... nu e nici pe departe ca alte situatii cu copii trimisi la cersit, incuiati in camera cu zilele in vreme ce parintii se duc sa se faca pulbere la crisma s.a.m.d.

QUOTE

cum spunea cineva, unii n-ar trebui lasati sa faca prunci...


Sau ar trebui sa primeasca un ajutor - banesc in primul rind - pentru asta. Curios e ca NIMENI nu am auzit sa se fi oferit la asa ceva ... unsure.gif
Pentru ca daca e sa o luam dupa posibilitatea de a asigura niste conditii "ca la carte" cred ca abia vreo 10-15% din romani ar trebui lasati sa faca prunci. rolleyes.gif

QUOTE

Bani sa se impopotoneze avea{...}


Mi se pare o remarca rautacioasa. Nefericita aia nu parea deloc sa aiba vreo viata buna sau sa se impopotoneze cu ceva.
Cit despre alocatie ... cea mai buna solutie strict material era probabil ca bunicii sa incaseze banii pt. asistentii maternali. Stiu cazuri in care familii intregi traiesc din banii primiti pentru 3-4 copii orfani/abandonati de parinti ( mai ales la sate banii aia sunt o avere ).

Acest topic a fost editat de MIA: 16 Mar 2006, 11:48 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 16 Mar 2006, 11:47 AM
Mesaj #24


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



mda, nu cred ca m-ai inteles


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 16 Mar 2006, 11:49 AM
Mesaj #25


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (MIA @ 16 Mar 2006, 11:44 AM)
Sau ar trebui sa primeasca un ajutor - banesc in primul rind - pentru asta. Curios e ca NIMENI nu am auzit sa se fi oferit la asa ceva ... unsure.gif

Ce ajutor, frate? Eu bag ca migul in fiecare zi si cea mai mare parte din castigul meu o ia statul sa ajute tot felul de trantori carora nu le place munca. Ia sa ma mai slabiti cu "muritul de foame" in Romania. Sunt locuri de munca vacante cu ghiotura, dar madamele de genul aleia s-au "cuconit", mai bine stau la umbra si traiesc din alocatie si ajutor social decat sa transpire muncind.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 16 Mar 2006, 12:08 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Sunt locuri de munca vacante cu ghiotura, dar madamele de genul aleia s-au "cuconit", mai bine stau la umbra si traiesc din alocatie si ajutor social decat sa transpire muncind.


Aici asa e... toti vor sa li se dea de la stat. De aia nu ar trebui lasat oricine sa aibe copil.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ioa_3000
mesaj 16 Mar 2006, 03:12 PM
Mesaj #27


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 15 February 06
Forumist Nr.: 7.873



PERMIS PENTRU FACUT COPII??? Si cine are, umanistilor, dreptul sa stabileasca cine poate face copii si cine nu? Adica o femeie care nu are la un moment dat bani sa creasca un copil e mai putin indreptatita sa-l faca decat o bogatasa care nu-l iubeste si ii va distruge viata? Cine e in masura sa aleaga? In al doilea rand, cum ati pune voi in aplicare aceasta masura? Fortati mama sa avorteze, ii puneti centura de castitate sau cum? Daca sunteti de acord sa platim fiecare din buzunar sa li se aplice gratuit sterilet femeilor care nu isi pot permite sa faca copii, bine, altfel nu vad cum? Si ce urmeaza in aceasta "imbunatatire a societatii?" Aruncarea de pe munte a copiilor cu malformatii? Pastrarea doar a copiilor de sex masculin? Ca in acele vremuri ne intoarcem! Ce ne impiedica atunci sa abolim si celelalte libertati fundamentale? De ce sa nu se emita si un permis pe vorbire, ca sa se faca societatea mai buna prin impiedicarea prostilor sa ia cuvantul sau alte permisuri absurde de acest gen? O data ce incepe constrangerea in acest mod, nu se opreste usor. In plus, intr-o societate care le da dreptul femeilor sa avorteze pe motiv ca fac ce vor cu corpul lor, voi vreti sa alegeti cui sa-i dati voie sa se reproduca si cui nu, selectiv si eventual sa le obligati sa avorteze pe cele care "nu au permis"? Dar ce e copilul, masina? Ca daca nu le obligati sa avorteze ce se intampla? Daca nu au nici cu ce hrani copilul nu au bani sa plateasca vreo amenda. Daca ii inchideti pe parinti, copii tot statul ii capata in grija asa ca unde e castigul?

Inteleg foarte bine ca situatia e neagra, dar decat sa vorbim discutii la modul acesta, mai bine revenim pe pamant si nu tratam acesti oameni ca pe niste caini pentru ca nu au avut sansele noastre. Stiti ce ar fi cu adevarat mai bine si ar face societatea cu adevarat mai buna? Un sistem functional de asistenta sociala si o educatie sexuala solida inceputa din clasele cele mai mici (implicit cele obligatorii) de scoala. A, si o implicare mai mare din partea societatii in general, care sa nu mai treaca nepasatoare pe langa acesti oameni si copiii lor. Ca poate ei nu stiu ca exista un centru unde se pot duce cu copiii (poate nu au cablu TV si Internet...), dar noi ne putem informa si le putem spune, ii putem ajuta macar cu o informatie sau cu o vorba buna macar pe cei ce isi doresc ajutor.


--------------------
Behind every great man there is a woman rolling her eyes :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 16 Mar 2006, 03:35 PM
Mesaj #28


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Respira adanc mai intai, nu te enerva, ca faci riduri. wink.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 16 Mar 2006, 04:06 PM
Mesaj #29


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (Ioa_3000 @ 16 Mar 2006, 03:12 PM)
Stiti ce ar fi cu adevarat mai bine si ar face societatea cu adevarat mai buna? Un sistem functional de asistenta sociala si o educatie sexuala solida inceputa din clasele cele mai mici (implicit cele obligatorii) de scoala.

Ah, iar sfanta asistenta sociala.Ai idee cam cati din banii primiti de la asistenta sociala se duc pe bautura? TOTI. Toata lumea in tara asta asteapta pomana. Eh, bagati-va mintile in cap. Chiar daca o parte din comunisti ne mai conduc inca, am iesit din comunism. Suntem in capitalism. S-a terminat cu "fa-te ca muncesti", "trebuie sa ni se dea", gata cu pomana. Fiecare pe cont propriu. Destul ca muncesc pt jeep-urile parlamentarilor, trebuie sa muncesc si pentru fiecare betivan care toarna plozi cu duiumul?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 16 Mar 2006, 04:46 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



mie mi-o placut sugestia cu centura de castitate. devil.gif
o sa s-apuce Mittal de lenjerie intima rofl.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 16 Mar 2006, 05:14 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (mariusc2 @ 16 Mar 2006, 11:49 AM)
{...} Sunt locuri de munca vacante cu ghiotura, dar madamele de genul aleia s-au "cuconit", mai bine stau la umbra si traiesc din alocatie si ajutor social decat sa transpire muncind.

Asta mi se pare o rautate gratuita. rolleyes.gif

In zonele rurale chiar nu sunt locuri de munca vacante, decit eventual slujbe sezoniere cind incep muncile agricole. Cam de cind a dat CDR-ul in cap la cam tot ce reprezenta ferma de stat prin '97-'98 ( una din marile timpenii ale lor - in treacat fie spus sad.gif ) pe la sate somajul e urias. Iar din alocatia unui singur copil, de 250.000 de lei vechi in mare poti plati curentul si ... cam atit.
Tocmai asta e - ca in cazul cu pricina nu par sa se aplice stereotipurile cu familia de 8-10 copii in care parintii beau alocatia ( sau macar o saptamina pe luna au ce bea din ea ) si pe pruncii stravezii de foame ii trimit zilnic de cersit ( pentru alelalte 3 saptamini ... tongue.gif ).

QUOTE

Destul ca muncesc pt jeep-urile parlamentarilor, trebuie sa muncesc si pentru fiecare betivan care toarna plozi cu duiumul ?


O.k. - atunci de ce te indignezi si ceri sa se ia masuri de catre autoritatile competente ?
Apropo - plata unui asistent maternal + ajutorul oferit costa de vreo 10-15 ori mai mult. wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 16 Mar 2006, 05:24 PM
Mesaj #32


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE
Apropo - plata unui asistent maternal + ajutorul oferit costa de vreo 10-15 ori mai mult.

Da, dar ii introduce in societate, banii aceia vor firecuperati mai tarziu. Cam cat costa ajutorul social pt indivizi lasati "in custi" in copilarie? Indivizi care nu au contribuit si nu contribuie cu nimic la "bugetul" societatii? Nu cred, MIA, ca sunt rautati gratuite, pt ca eu nu imi explic cum mama dracului, la fiecare oficiu al fortei de munca sunt sute sau chiar mii de locuri vacante (proportional cu marimea orasului) dar rata somajului e cat Himalaya.

Edit: da, nu merge stereotipul cu 8-10 copii. Dar merge asta: a fost facuta din greseala, dar acum o hranesc si o imbraca cu resturi de pe la lumea miloasa, si ea ne sponsorizeaza cu 250000 lei pe luna. Daca o iubea asa de mult, de ce nu o vizita macar?

Acest topic a fost editat de mariusc2: 16 Mar 2006, 05:26 PM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 16 Mar 2006, 07:12 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
i cine are, umanistilor, dreptul sa stabileasca cine poate face copii si cine nu? Adica o femeie care nu are la un moment dat bani sa creasca un copil e mai putin indreptatita sa-l faca decat o bogatasa care nu-l iubeste si ii va distruge viata? Cine e in masura sa aleaga?


Vechea intrebare. Nu tu! E bine?

QUOTE
e ce sa nu se emita si un permis pe vorbire, ca sa se faca societatea mai buna prin impiedicarea prostilor sa ia cuvantul sau alte permisuri absurde de acest gen?


Exista asa ceva pe forum, se cheama editat de mesaje si ban. Si e ceva folositor.

QUOTE
dar noi ne putem informa si le putem spune, ii putem ajuta macar cu o informatie sau cu o vorba buna macar pe cei ce isi doresc ajutor.


Daca ar exista acest permis, nu ar mai exista copii ai strazii si criminali.

QUOTE
Aruncarea de pe munte a copiilor cu malformatii?

Dar de ce sa nu prevenim aparitia lor, fara sa omoram pe nimeni?De exemplu daca parintii betivi nu ar avea voie sa faca copiii ar scadea numarul de malformati, criminali si aurolaci.


QUOTE
Dar ce e copilul, masina?

Nu numai copilul, ci si omul... tongue.gif



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ioa_3000
mesaj 16 Mar 2006, 09:56 PM
Mesaj #34


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 36
Inscris: 15 February 06
Forumist Nr.: 7.873



Blakut, nu iti mai raspund, fiindca nu are sens. Daca te uiti in urma la postul tau, poate remarci singur cate erori contine. Mai bine multumeste cui multumesti tu in general pentru faptul ca ai tai si-au permis sa te intretina si ca nu ai fost avortat din pricina vreunei malformatii. Saracia si saracirea brusca ne poate lovi pe oricare dintre noi oricand si oricum. Gandeste-te la asta. Multi oameni au muncit o viata pentru a se trezi, independent de ei saraci. Roaga-te sa nu ti se intample tie, sa nu ajungi sa afli ce e umilinta lovindu-te de dispretul celorlalti mai avuti.

PS: Ce legatura au criminalii cu toata povestea? Aici chiar ca ma bagi in ceata!


--------------------
Behind every great man there is a woman rolling her eyes :P
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 16 Mar 2006, 10:11 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Saracia si saracirea brusca ne poate lovi pe oricare dintre noi oricand si oricum.


Asta nu inseamna nimic.

QUOTE
PS: Ce legatura au criminalii cu toata povestea? Aici chiar ca ma bagi in ceata!


Ideea e ca un control al nasterilor ar reduce nu numai numarul copiilor amarati, ci si numarul criminalilor, bolnavilor congenital etc.

QUOTE
Blakut, nu iti mai raspund, fiindca nu are sens.


Sa inteleg ca asta e contra-argumentul suprem? tongue.gif

QUOTE
Mai bine multumeste cui multumesti tu in general pentru faptul ca ai tai si-au permis sa te intretina si ca nu ai fost avortat din pricina vreunei malformatii.


Pai daca nu as fi existat, nu as fi putut regreta asta, nu? Deci nu vad de ce trebuie sa multumesc cuiva pentru ca exist...

Acest topic a fost editat de Blakut: 16 Mar 2006, 10:14 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 10:40 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman