HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

5 Pagini V  « < 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Ce Este Democratia?, Abordare filosofica
CharonOfNyx
mesaj 22 May 2009, 10:10 AM
Mesaj #106


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



Daca ar putea fi eliminata problema "responsabilitatii colective", stiut fiind ca responsabilitatea tuturor = responsabilitatea nimanui. smile.gif


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 22 May 2009, 11:33 AM
Mesaj #107


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE
P.S. şi, n-ar mai trebui să votezi parlamentari ca reprezentanţi, ci doar să-ţi exprimi online părerea despre problemele care te presează. Alegerile ar fi făcute de sistem, matematic, statistic.


Cand este vorba de, sa zicem, vreo patrujdemilioane de oameni fiecare cu ideile lui despre ce este sau nu de folos, cum faci sa iasa "la concurs" cele mai bune idei?

Sincer, o astfel de varianta de guvernare imi da fiori de gheata. O prefer pe cea clasica cu "sef de trib" in carne si oase... chiar daca nu le convine la toti "muschiulosii".


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 22 May 2009, 12:39 PM
Mesaj #108


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE
De obicei dreapta apara mai mult individul decat stanga


I-auzi, de unde o fi asta?! dreapta fascista apara individul? dreapta nationalista intoleranta? dreapta economica corporatista? dreapta conservatoare fundamentalista religioasa?

Daca am ajuns sa spunem ca dreapta apara individul mai mult decat stanga inseamna ca stam foarte rau fie la politica, fie la istorie...


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 May 2009, 12:39 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 22 May 2009, 12:46 PM
Mesaj #109


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Catalin @ 22 May 2009, 01:39 PM) *
fie la politica, fie la istorie...
fie la filozofie

Acest topic a fost editat de marduk: 22 May 2009, 12:48 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 22 May 2009, 01:06 PM
Mesaj #110


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Sau la etica... Dupa principiul numai anumite persoane isi merita numele de indivizi.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 22 May 2009, 08:23 PM
Mesaj #111


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
dreapta fascista apara individul? dreapta nationalista intoleranta? dreapta economica corporatista? dreapta conservatoare fundamentalista religioasa?


Si as replica: dar comunismul il apara? Nu vorbeam nici de dreapta intoleranta, nici de draepta fascista si nici de cea fundamentalist religioasa. De fapt nu am zis nimic de nici o extrema. Normal ca dreapta intr-un regim democratic...care se intampla sa fie la noi in tara. Deocamdata, la noi in tara, stanga nu apara interesul individului. De fapt nici nevoile societatii...

QUOTE
Daca am ajuns sa spunem ca dreapta apara individul mai mult decat stanga inseamna ca stam foarte rau fie la politica, fie la istorie...

Desi apreciez cunostintele tale in domeniul filosofiei si ale altor domenii, te rog sa-ti tii comentariile pentru tine.

QUOTE
fie la filozofie

Mai ales tu marduk.

QUOTE
Sau la etica... Dupa principiul numai anumite persoane isi merita numele de indivizi.

De unde atata ura fata de dreapta? Mai ales din partea ta. Si mai ales ca nu vb de extrema dreapta.
QUOTE
Cand este vorba de, sa zicem, vreo patrujdemilioane de oameni fiecare cu ideile lui despre ce este sau nu de folos, cum faci sa iasa "la concurs" cele mai bune idei?

E foarte complicat, dar se poate gasi un sistem. Pana la urma, daca educatia ar fi disponibila tuturor, oamenii ar putea lua decizii informate. Cum faci acuma sa scoti la concurs cele mai bune idei? Uita-te la sistemul wikipedia de editare al articolelor. Inchipuie-ti ca acolo sunt articole de legi, iar felul in care poti edita o lege, ce legi poti edita etc., adica site-ul si serverul sunt constitutia (ca sa nu poti sa incepi sa dai legi rasiste, criminale etc.)

Acest topic a fost editat de Blakut: 22 May 2009, 08:27 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 22 May 2009, 09:32 PM
Mesaj #112


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



QUOTE(Blakut @ 22 May 2009, 09:23 PM) *
QUOTE

Cand este vorba de, sa zicem, vreo patrujdemilioane de oameni fiecare cu ideile lui despre ce este sau nu de folos, cum faci sa iasa "la concurs" cele mai bune idei?

E foarte complicat, dar se poate gasi un sistem.

Nu vreau sa spun ca e floare la ureche, dar foarte complicat nu e chiar deloc. Un sistem de punctaj in genul in care se acorda "page ranking"-ul de catre mooarele de cautare, ar putea fi un punct de plecare.

QUOTE
Pana la urma, daca educatia ar fi disponibila tuturor, oamenii ar putea lua decizii informate.

Cred ca nu disponibilitatea educatiei lipseste, mai degraba lipseste dorinta de educatie. A fi educat presupune efort, efort pe care omul nu e dispus sa-l faca. De ce? Pentru ca n-are timp, sau pentru ca e mai simplu sa-si desfaca o bere si sa se uite la meci la tv, ... sau pentru ca pur si simplu efortul asta is not so fun like any other entertainment.


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 22 May 2009, 11:16 PM
Mesaj #113


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Tocmai am citit ultimele ştiri din domeniul IT, prima că un supercomputer danez a reuşit să īnvingă profesionişti GO - un pas important īn dezvoltarea AI (inteligenţă artificială); iar a doua că IBM a dezvoltat System S, un software de analiză a fluxurilor de date de volum mare, capabil să descopere corelaţii īntre date īn timp real. Aceste realizări de top vor fi accesibile peste cāţiva ani şi mult mai ieftine, avānd īn vedere legea lui Moore. Nu tehnologia lipseşte, ci voinţa politică de a o utiliza īn scopul dezvoltării noii democraţii. Eu cred că atunci cānd tehnologia informaţiei va fi disponibilă pe scară largă (aşa cum s-au răspāndit telefoanele mobile), trecerea către noi moduri de exercitare a democraţiei va fi un proces natural şi de neoprit.

Sigur categoriile de oameni nu vor dispărea, unii vor fi mai interesaţi decāt alţii de a-şi exercita dreptul de a folosi Agora V, unii vor participa activ la dezbateri, alţii sporadic şi alţii deloc, mulţumindu-se să se supună majorităţii.

Acest topic a fost editat de Erwin: 22 May 2009, 11:18 PM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 22 May 2009, 11:22 PM
Mesaj #114


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
Cred ca nu disponibilitatea educatiei lipseste, mai degraba lipseste dorinta de educatie. A fi educat presupune efort, efort pe care omul nu e dispus sa-l faca. De ce? Pentru ca n-are timp, sau pentru ca e mai simplu sa-si desfaca o bere si sa se uite la meci la tv, ... sau pentru ca pur si simplu efortul asta is not so fun like any other entertainment.


Cānd wikipedia, google şi wolfram alpha şi atātea alte motoare de căutare şi baze de date oferă informaţia gratuit, la orice oră ai avea nevoie, la ce bun să mai īnveţi atāta? jamie.gif Iei totul de-a gata! rofl.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 23 May 2009, 09:46 AM
Mesaj #115


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Blakut @ 22 May 2009, 09:23 PM) *

QUOTE
te rog sa-ti tii comentariile pentru tine.

pai suntem pe un forum unde discutam despre orice si fiecare ar voie sa-si spuna parerea chiar daca deranjeaza pe altii, asta inseamna democratie, nu?
QUOTE
Mai ales tu marduk.

mai ales eu ce? nu-ti place filozofia mea? este o amenintare? te rog dezvolta, doar discutam democratic, trebuie sa-ti spui parerea.
daca ai afinitati cu dreapta te anunt ca si stanga este la fel, totul tine de gustul filozofic al dictatorilor. thumb_yello.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 23 May 2009, 09:52 AM
Mesaj #116


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
pai suntem pe un forum unde discutam despre orice si fiecare ar voie sa-si spuna parerea chiar daca deranjeaza pe altii, asta inseamna democratie, nu?

Mai ai pana intelegi ce e aia democratie.


QUOTE
mai ales eu ce? nu-ti place filozofia mea? este o amenintare? te rog dezvolta, doar discutam democratic, trebuie sa-ti spui parerea.
daca ai afinitati cu dreapta te anunt ca si stanga este la fel, totul tine de gustul filozofic al dictatorilor.


Comentariul se adresa mie si cunostintelor mele in domeniul in care discutam. Sigur ca e democratie, eu te-am rugat, nu te-am obligat, sa-ti tii comentariile referitoare la mine pentru tine. Daca asociezi rugamintile cu amenintarile e doar problema ta.

Acest topic a fost editat de Blakut: 23 May 2009, 09:54 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 23 May 2009, 10:00 AM
Mesaj #117


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Blakut @ 23 May 2009, 10:52 AM) *

QUOTE
Mai ai pana intelegi ce e aia democratie.

asa este ai dreptate, trebuie sa mai invat cate ceva din elementele de baza. mwah1.gif
QUOTE
sa-ti tii comentariile referitoare la mine pentru tine.

daca am comentat ceva despre persoana ta, desi nu-mi amintesc, scuze, dar de obicei eu comentez ce zice forumistul respectiv nu despre forumistul respectiv. thumb_yello.gif


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 23 May 2009, 11:46 AM
Mesaj #118


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



M-am exprimat poate mai direct decat ar fi trebuit. Acum, revenind la ce se discuta inainte:


QUOTE
Daca ar putea fi eliminata problema "responsabilitatii colective", stiut fiind ca responsabilitatea tuturor = responsabilitatea nimanui.


Trebuie facuta cumva trecerea de la responsabilitatea tuturor la responsabilitatea fiecaruia. Atunci poate se elimina senzatia ca nimeni nu e responsabil. Dar daca toata lumea ia decizii, si decizia se dovedeste a fi proasta, toti cei care au luat deciziile sufera consecintele alegerii lor. Se intampla si azi, dar calea este destul de indirecta: nmeni nu isi mai aminteste cu cine a votat acum 3-4 ani cand vreun politician ia o decizie tampita astazi. De exemplu vezi ce face Androneasca... om mai incompetent decat ea in postul respectiv nu am vazut. Si cu toate astea lumea o sa voteze in continuare pentru ea (partidul ei)...

Nu ar deveni oare inutile partidele intr-o democratie directa? Sigur, vor exista grupari, interese, dar toata lumea va trebui sa participe pana la urma. Nu va mai exista clasa celor care nu au alta meserie decat cea de "reprezentant" al unui grupde cetateni.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 23 May 2009, 11:59 AM
Mesaj #119


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE(Blakut)
Si as replica: dar comunismul il apara? Nu vorbeam nici de dreapta intoleranta, nici de draepta fascista si nici de cea fundamentalist religioasa. De fapt nu am zis nimic de nici o extrema. Normal ca dreapta intr-un regim democratic...care se intampla sa fie la noi in tara. Deocamdata, la noi in tara, stanga nu apara interesul individului. De fapt nici nevoile societatii...


Si presupun ca dreapta "la noi in tara" le apara. Dar cine anume e dreapta la noi in tara? Iti zic eu: Vadim, Becali, Noua Dreapta... Se pare ca e vorba, totusi, de o neintelegere a politicii, nu a istoriei. :-)


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 23 May 2009, 12:57 PM
Mesaj #120


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Si presupun ca dreapta "la noi in tara" le apara. Dar cine anume e dreapta la noi in tara? Iti zic eu: Vadim, Becali, Noua Dreapta... Se pare ca e vorba, totusi, de o neintelegere a politicii, nu a istoriei. :-)


Nu, la noi nu prea exista dreapta si stanga in adevaratul sens al cuvantului. Becali, Vadim sau ND nu trebuie luati in considerare in discutiile politice. M-am exprimat un pic neclar cand am zis "care se intampla as fie la noi in tara". Aici ma vorbeam despre sistemul democratic, nu si despre dreapta. Citesc niste carti despre istoria Romaniei (de fapt loviturile de stat de la noi) si despre ce au facut dreapta si stanga la noi de-a lungul istoriei. Probabil ca de aici mi-am creat o impresia mea ca dreapta (neextremista) apara mai mult interesele individului.

Anarhismul (care e de cele mai multe ori inclinat spre stanga), daca ar fi s-o luam asa (unele forme macar) pune interesul si libertatea individului mai sus decat orice. Dar iar, daca vorbim despre democratie nu prea mai incape in discutie anarhismul.

Economic vorbind, de exemplu: stanga ar fi inclinata sa taxeze individul mai mult daca castiga mai mult, pe cand dreapta ar impune o cota unica de impozitare. A taxa un om mai mult pentru ca el castiga mai mult mi se pare o actiune impotriva intereselor individului.

Acest topic a fost editat de Blakut: 23 May 2009, 01:29 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bilutze
mesaj 23 May 2009, 01:48 PM
Mesaj #121


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 5
Inscris: 9 May 09
Forumist Nr.: 13.956



QUOTE(Rehael @ 22 May 2009, 07:24 AM) *
N-am promis sa si spun. whistling.gif

Dar, ... bobii zic ca nu te preocupa in nici un fel regulile propuse pentru fuctionarea societatii, desi nu-i obligatoriu sa fii un rebel, un nesupus. biggrin.gif

As vota cu cine ar scoate accizele de pe tigari si alcool si ar scoate si imaginile dezgustatoare de pe pachetele de tigari, si toate avertismentele cu "dauneaza -grav sau nu- sanatatii, bla-bla, viata are prioritate. Thank you, dar ma descurc si fara batai pe umar, iar daca nu ma descurc e spre dezavantajul meu. Cu alte cuvinte, daca responsabilitatea personala, sau cu privire la propria persoana, e un bun in sine, inseamna ca nu trebuie fortata sau impusa.
Asta este o trasatura a liberalismului adevarat, care nu prea exista pe la noi(ca un set de idei adoptate de un partid). Iar daca e sa luam in considerare mercantilismul lui Tariceanu (ma refer la taxa auto) am putea zice ca liberalismul (cel original, nu PNL) inca e in stanga poltica la noi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 23 May 2009, 03:24 PM
Mesaj #122


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE
Economic vorbind, de exemplu: stanga ar fi inclinata sa taxeze individul mai mult daca castiga mai mult, pe cand dreapta ar impune o cota unica de impozitare. A taxa un om mai mult pentru ca el castiga mai mult mi se pare o actiune impotriva intereselor individului.


Impotriva intereselor ACELUI individ dar in concordanta cu interesele TUTUROR celorlalti, nu? Eu am tot interesul ca ceilalti sa fie impozitati cat mai mult. In felul asta, o mai mare cota parte din buget revine satisfacerii, prin intermediul statului pe care l-am presupus democratic, nevoilor mele.

Deci nu exista niciun dubiu aici. Indiferent daca esti de stanga sau de dreapta, o scala de impozitare de tip "cu cat castigi mai mult, cu atat esti impozitat mai mult" este in concordanta cu interesele majoritatii indivizilor (pentru ca majoritatea nu castiga mult!). Si asta se reflecta in politica de taxare a ORICARUI stat, indiferent ca e condus de dreapta sau de stanga.

De altfel, exemplul tau e incredibil de prost. Nu exista nicio tara democratica si care sa NU impoziteze mai mult pe bogati decat pe saraci. Poate doar paradisurile fiscale unde nu exista niciun fel de impozit!


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 23 May 2009, 03:51 PM
Mesaj #123


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508




QUOTE
Deci nu exista niciun dubiu aici. Indiferent daca esti de stanga sau de dreapta, o scala de impozitare de tip "cu cat castigi mai mult, cu atat esti impozitat mai mult" este in concordanta cu interesele majoritatii indivizilor (pentru ca majoritatea nu castiga mult!).

Interesele majoritatii indivizilor, nu ale individului. Practic este o masura de care beneficiaza o masa de oameni, in detrimentul muncii unuia singur, deci treci interesul grupului mai presus de interesul individului.
http://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_tax
QUOTE
Progressive taxation is a direct violation of the principle of individual rights, since the tax payer who pays a higher percentage of their income does not receive a comparable percentage increase in benefits.

Bine, o sa zici ca wikipedia e o porcarie si ca oricine poate scrie ce vrea acolo, dar e un punct de plecare.

QUOTE
Si asta se reflecta in politica de taxare a ORICARUI stat, indiferent ca e condus de dreapta sau de stanga.

Nu cred ca ORICE stat are politica asta de taxare. Si nu poti sa spui ca dreapta si stanga au aceleasi politici de taxare.

QUOTE
De altfel, exemplul tau e incredibil de prost. Nu exista nicio tara democratica si care sa NU impoziteze mai mult pe bogati decat pe saraci. Poate doar paradisurile fiscale unde nu exista niciun fel de impozit!

Sunt o gramada de tari pe lumea asta care au impozit fix. Mai vezi si tu...


In concluzie, cand vorbeam despre interesele individului, nu ma refeream la interesele majoritatii indivizilor, nici la interesele grupului de indivizi etc., ci la interesele fiecarui om in parte, luate separat. Altfel, ai putea spune ca si societatea aia a lui Belphegor (aia egalitarista) apara cel mai bine interesele individului.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 23 May 2009, 06:58 PM
Mesaj #124


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Blakut @ 23 May 2009, 12:46 PM) *

QUOTE
De exemplu vezi ce face Androneasca... om mai incompetent decat ea in postul respectiv nu am vazut. Si cu toate astea lumea o sa voteze in continuare pentru ea (partidul ei)...

Adomnitei!!!!!!??????
QUOTE
Nu ar deveni oare inutile partidele intr-o democratie directa?

Deja miroase a dictatura. Una este sa ai sfere de influenta, loby-sti si alta sa iei in considerare inutilitatea partidelor.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 23 May 2009, 07:00 PM
Mesaj #125


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(Blakut @ 22 May 2009, 09:23 PM) *
De unde atata ura fata de dreapta? Mai ales din partea ta. Si mai ales ca nu vb de extrema dreapta.


Inteleg ca tu nu suporti nici o critica vizavi de cele ce debitezi. Adica daca se demonstreaza ca o pozitie de centru poate fi mai buna decat una de mai la dreapta sau mai la stanga, astfel incat fiecare om sa se simta un individ tratat corespunzator, cum crezi tu ca mai poate fi cineva de acord cu tine? Si daca nu-i de acord crezi ca inseamna ca o sa inceapa sa-i urasca pe cei de la dreapta sau de la stanga cum faci tu? Si daca nu-i uraste crezi ca o sa taca din gura? Iti spun eu ca nu-i obligatoriu sa taca, ca daca e o persoana etica si tine la binele tuturor(nu numai unii sa fie indivizi iar altii sa n-aiba nici o sansa), atunci isi va face glasul auzit.

Acest topic a fost editat de Rehael: 23 May 2009, 07:01 PM


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 23 May 2009, 10:03 PM
Mesaj #126


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE(Blakut)
Interesele majoritatii indivizilor, nu ale individului. Practic este o masura de care beneficiaza o masa de oameni, in detrimentul muncii unuia singur, deci treci interesul grupului mai presus de interesul individului.


Grupul e format din mai multi indivizi. Da, e o masura de care beneficiaza mai multi INDIVIZI in loc de un singur INDIVID. Foarte rau, ce pot sa spun...

QUOTE
QUOTE

Progressive taxation is a direct violation of the principle of individual rights, since the tax payer who pays a higher percentage of their income does not receive a comparable percentage increase in benefits.

Bine, o sa zici ca wikipedia e o porcarie si ca oricine poate scrie ce vrea acolo, dar e un punct de plecare.


Wikipedia e foarte buna doar ca tu citesti de la capitolul "arguments against". Acel capitol listeaza toate argumentele, bune sau proaste, care s-au dat vreodata. Mai sus ai "arguments for". A incerca sa afirmi ca Wikipedia iti sustine punctul tau de vedere este fie rea-vointa, fie o problema foarte grava de intelegere a textului.

In speta, argumentul asta e prost pentru ca nu este adevarat ca cel cu venit mai mare nu primeste o crestere comparabila a beneficiilor. Cel cu venit mai mare traieste intr-o casa mai buna. Faptul ca acea casa nu ii este devastata este un beneficiu pe care statul i-l pune la dispozitie. Este, in mod evident, un beneficiu mai mare decat beneficiul similar pe care il are un posesor de apartament (nu mai zic de un homeless). In mod analog putem vorbi despre beneficiile educationale superioare, beneficiile medicale superioare etc. De fapt este foarte greu sa gasim un capitol la care bogatii sa NU stea mai bine decat saracii. Nu numai ca primesc beneficii dar primesc beneficii pe TOATE planurile.

QUOTE
Nu cred ca ORICE stat are politica asta de taxare. Si nu poti sa spui ca dreapta si stanga au aceleasi politici de taxare.


Si ce daca nu crezi tu? Si nici n-am spus ca dreapta si stanga au "aceleasi politici de taxare". Am spus doar ca si dreapta si stanga impoziteaza mai mult pe cei cu mai multi bani decat pe cei cu mai putini bani.

QUOTE
In concluzie, cand vorbeam despre interesele individului, nu ma refeream la interesele majoritatii indivizilor, nici la interesele grupului de indivizi etc., ci la interesele fiecarui om in parte, luate separat. Altfel, ai putea spune ca si societatea aia a lui Belphegor (aia egalitarista) apara cel mai bine interesele individului.


Sunt convins ca Belphegor chiar crede asta. Oricum, ce mi se pare mie ciudat este ca ai o problema cu a intelege ca interesul grupului format din A, B, C, D inseamna interesul lui A + interesul lui B + interesul lui C + interesul lui D.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 24 May 2009, 12:06 AM
Mesaj #127


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(turbo trabant @ 19 May 2009, 04:22 PM) *
Cu vorbe sau cu un glont?


Cu vorbe, experienta ne invata ca nu vor exista indeajuns de multe gloante bine tintite pt a opri acei "caini turbati". Uita-te la arabi si evrei si vezi ce inseamna violenta contra violenta!

QUOTE(Catalin)
Dar cine anume e dreapta la noi in tara? Iti zic eu: Vadim, Becali, Noua Dreapta.


Aia sunt extrema dreapta si, ca orice extrema, sunt aberanti. O dreapta echilibrata ar fi liberalii si taranistii, desi in ani electorali si astia isi transforma politica intr-una de stanga.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 24 May 2009, 12:39 AM
Mesaj #128


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Cucu Mucu @ 24 May 2009, 12:06 AM) *
Cu vorbe, experienta ne invata ca nu vor exista indeajuns de multe gloante bine tintite pt a opri acei "caini turbati".

really ? risc sa ma repet : ce faci daca vin cu iataganul catre tine si familia ta? imi tii un discurs despre non-violenta?

de aia exista politie peste tot in lume devil.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 24 May 2009, 08:57 AM
Mesaj #129


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



QUOTE(Catalin @ 23 May 2009, 11:03 PM) *
Sunt convins ca Belphegor chiar crede asta. Oricum, ce mi se pare mie ciudat este ca ai o problema cu a intelege ca interesul grupului format din A, B, C, D inseamna interesul lui A + interesul lui B + interesul lui C + interesul lui D.


Nope, dimpotrivă. interesul grupului e diferit de grupul intereselor. Asta e o chestie axiomatică atunci cīnd vine vorba de sisteme. Pentru ca interesele grupului zsă fie preyerbate, e posibil ca A, B, C și D să trebuiască să renunțe la cīte unul din interesele lor (poate că aceste interese se contrazic, poate că fiecare din ele contrazice un interes comun).

Neīndoielnic, trebuie să existe și o compensație pentru renunțarea la interesul propriu: și, de obicei, satisfacerea interesului comun al grupului e o compensație suficientă.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 24 May 2009, 11:32 AM
Mesaj #130


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Wikipedia e foarte buna doar ca tu citesti de la capitolul "arguments against". Acel capitol listeaza toate argumentele, bune sau proaste, care s-au dat vreodata. Mai sus ai "arguments for". A incerca sa afirmi ca Wikipedia iti sustine punctul tau de vedere este fie rea-vointa, fie o problema foarte grava de intelegere a textului.


Si mai tii minte care era argumentul? Ca dreapta apara mai mult interesele unui singur individ. Asta am spus. Dreapta este inclinata sa ia mai putin in seama interesele grupului si mai mult interesele individului. Iar bucata de citat era ca sa iti arat exact ce vroiam sa zic. Sunt si argumente for si argumente against, am citit si partea de flat tax...chestie care mie mi se pare mai buna.

QUOTE
Oricum, ce mi se pare mie ciudat este ca ai o problema cu a intelege ca interesul grupului format din A, B, C, D inseamna interesul lui A + interesul lui B + interesul lui C + interesul lui D.


Minus interesul lui F sau lui G...ca nu au toti aceleasi interese.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 24 May 2009, 12:10 PM
Mesaj #131


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Blakut @ 24 May 2009, 12:32 PM) *
Dreapta este inclinata sa ia mai putin in seama interesele grupului si mai mult interesele individului.

Nu. Dreapta pune un balans intre individ si grup iar interesele grupului sunt considerate interesele majoritatii indivizilor. . Atat stanga cat si extrema dreapta atomizeaza individul in marea de "muncitori" sau de "popor".

Ca si un mic exemplu , de ce oare in america , cetatenii "have the right to bear arms" inscris in constitutie? Daca statul are acest drept prin politie si armata, nu se produce o discrepanta intre el si dreptul individului cand interzice "concurenta " privata in acest domeniu?


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 24 May 2009, 02:43 PM
Mesaj #132


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Nu. Dreapta pune un balans intre individ si grup iar interesele grupului sunt considerate interesele majoritatii indivizilor. . Atat stanga cat si extrema dreapta atomizeaza individul in marea de "muncitori" sau de "popor".


Si iar eu nu vorbeam de extrema dreapta. Ci doar de dreapta mai ales dpdv economic. Nu sustin dreapta din toate punctele de vedere, dar la partea de economie, din ce am inteles si citit eu pana acum, mi se pare ca dreapta adopta o pozitie mai eficienta. Nu itneleg de ce ii tot dati inainte cu extrema dreapta, doar discutam si incerc sa gasesc sau sa inteleg care sistem ar fi mai bun de aplicat.

Acest topic a fost editat de Blakut: 24 May 2009, 02:46 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 24 May 2009, 04:58 PM
Mesaj #133


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Blakut @ 24 May 2009, 03:43 PM) *
doar discutam si incerc sa gasesc sau sa inteleg care sistem ar fi mai bun de aplicat.

Atat stanga cat si dreapta fac parte din sistemul democratic, ca o concluzie am putea spune ca democratia este cel mai bun sistem politic.



--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 24 May 2009, 07:14 PM
Mesaj #134


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



http://www.anesi.com/fscale.htm

Am gasit pana una alta testul asta biggrin.gif destul de amuzant.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 25 May 2009, 06:58 AM
Mesaj #135


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Interesant test, poate ar trebui tradus in limba romana si postat pe un site.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt īntotdeauna așa de siguri pe ei, īn timp ce oamenii īnțelepți sunt atāt de plini de īndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 May 2009, 10:26 AM
Mesaj #136


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Blakut @ 22 May 2009, 09:23 PM) *
Si as replica: dar comunismul il apara?

Teoretic, da. smile.gif

In comunism fiecare se ingrijeste de interesul tuturor celorlalti, mai putin de al sau. Asta inseamna ca de interesul tau se ocupa toti ceilalti; intr-o societate individualista, te ocupi numai tu. Avantaj - comunismul. Teoretic, cum ziceam...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 25 May 2009, 10:37 AM
Mesaj #137


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



depinde putin si cum se manifesta acest interes... ultima oara erau interesati mai ales de telefoane si corespondenta...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 25 May 2009, 10:54 AM
Mesaj #138


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



... iar interesul asta nu s-a pierdut deloc, ci dimpotriva! ohyeah.gif


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 25 May 2009, 10:59 AM
Mesaj #139


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



In mod evident, un comunist pur-sange ar replica ori ca ascultarea telefoanelor si interceptarea corespondentei s-ar fi facut in interesul cetatenilor, deoarece astfel sunt mai bine protejati, iar cine-i corect si cinstit nu are de ce se teme de interceptari, ori ar spune ca cei care fac astfel de interceptari nu sunt comunisti adevarati, deoarece nu il urmeaza pe Marx, ci doar propriile lor idei si interese, ori si-ar aduce aminte ca si in SUA se petrec astfel de lucruri, apropo de Patriot Act... Explicatii s-ar gasi!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CharonOfNyx
mesaj 25 May 2009, 11:18 AM
Mesaj #140


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 702
Inscris: 4 January 09
Forumist Nr.: 12.814



Se indoieste cineva, oare, ca aceste lucruri se intampla, pentru cu totul alte scopuri, decat interesul cetateanului?! rolleyes.gif
Indiferent de orientarea politica a vreunei guvernari, doar interesul cetateanului motiveaza spionarea acestuia .tongue.gif


--------------------
E=mc2 - pe bune!
cine are curaj sa bage mana-n foc?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 10:44 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman