HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Care Sunt Cele Mai Nasoale Reclame?
abis
mesaj 12 Dec 2005, 02:53 PM
Mesaj #36


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu-mi plac felinele.

Inghetata nu vrea sa te manance; inghetata nu vrea nimic. Pur si simplu niste oameni care, intamplator sau nu, sunt actionari la fabrica de inghetata vor sa faca profit. Totul se invarte in jurul profitului. Strategia de comunicare trebuie sa gaseasca acele cai prin care sa maximizeze profitul, in intervalul de timp dat.

Apropo, domnule consilier de imagine, cum arata un astfel de brief? Care sunt intrarile si care sunt iesirile solicitate? smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 12 Dec 2005, 03:13 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (abis @ 12 Dec 2005, 03:53 PM)
Nu-mi plac felinele.

Inghetata nu vrea sa te manance; inghetata nu vrea nimic. Pur si simplu niste oameni care, intamplator sau nu, sunt actionari la fabrica de inghetata vor sa faca profit. Totul se invarte in jurul profitului. Strategia de comunicare trebuie sa gaseasca acele cai prin care sa maximizeze profitul, in intervalul de timp dat.

Apropo, domnule consilier de imagine, cum arata un astfel de brief? Care sunt intrarile si care sunt iesirile solicitate? smile.gif

Scuze Abis.
Sa nu personificam Inghetata.
E vorba de INGHETATA PROCES.

Tot ce dezvolt eu aici cu sprijinul vostru, cu adaugarea talentului si rabdarii voastre magice este o Noua Viziune asupra Universului-Ca-Proces.

Voi aveti raspunsurile.
Pentru asta va invidiez un pic.

Cu prietenie,

Ovidiu Bufnila
consilier de imagine
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Dec 2005, 03:25 PM
Mesaj #38


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 12 Dec 2005, 03:13 PM)
Sa nu personificam Inghetata.
E vorba de INGHETATA PROCES

Tema de lucru este urmatoarea: produsul P are cota de piata x1 (%) si dorim sa ajunga la x2. Awarnes-ul este y1 si vrem sa ajunga la y2. Produsul nostru are caracteristicile A, B, C care il diferentiaza de concurenta. Suma disponibila este M. Vrem sa ne adresam consumatorilor T si R.

Care este primul pas?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 12 Dec 2005, 03:25 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 12 Dec 2005, 05:31 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (abis @ 12 Dec 2005, 04:25 PM)
QUOTE (Ovidiu Bufnila @ 12 Dec 2005, 03:13 PM)
Sa nu personificam Inghetata.
E vorba de INGHETATA PROCES

Tema de lucru este urmatoarea: produsul P are cota de piata x1 (%) si dorim sa ajunga la x2. Awarnes-ul este y1 si vrem sa ajunga la y2. Produsul nostru are caracteristicile A, B, C care il diferentiaza de concurenta. Suma disponibila este M. Vrem sa ne adresam consumatorilor T si R.

Care este primul pas?

Abis, OK. Te-am inteles.
Ca sa fim in procesualitatea ta de Marketing, pentru ca si marketingul e un proces, atunci, ca Inghetata sa devina Proces, constanta lui Plank trebuie modificata cu tocmai x-ul tau.
Si atunci A, B, C vor putea fi folosite cu succes pentru ca alegerile din 2008 sa fie Valurite.


Na, daca mai intelege careva ceva.
Dar totusi asa este si asa se va intampla.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Dec 2005, 06:15 PM
Mesaj #40


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ovidiu Bufnila,

Te-am intrebat cum rezolvi o problema concreta, ca si "consilier de imagine". Reformulez problema, poate nu ai inteles-o:

Inghetata ALBA IULIA (o marca fictiva!) are cota de piata de 7%. Notorietatea brandului este de 80%. Inghetata ALBA IULIA este cremoasa, facuta din lapte natural, cu ingrediente de calitate, printr-un proces tehnologic traditional, are arome variate (fructe, vanilie, ciocolata) si este disponibila in toate sortimentele, de la inghetata pe bat pana la cutii de 2 kg. Poate fi gasita in chioscuri, supermarket, restaurante. Din sondaje rezulta ca majoritatea celor care cumpara ALBA IULIA sunt tineri, dinamici, din mediul urban, in special din Muntenia si Ardeal si mai putin din Moldova, Dobrogea si Oltenia. Ei cumpara in special vara sortimentul de inghetata pe bat.

Cerinta producatorului este ca, utilizand un buget de 50.000 euro, sa creasca cota de piata pana la 15%; notorietatea brandului fiind deja mare nu este importanta (am simplificat problema).

Care este primul tau pas, ca si "consilier de imagine"? Si te rog fara aberatii gen "constanta lui Plank", daca se poate...

Acest topic a fost editat de abis: 12 Dec 2005, 06:27 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alfa
mesaj 18 Dec 2005, 03:18 AM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 22 August 05
Forumist Nr.: 6.816



Ovidiu Bufnila

QUOTE
Ooooooooo, Abiiiiis!
Pai Nickul tau e explicitareaaaa!
Inghetata nu e Inghetata potrivit Noilor cosmogonii ci Tu Mancand Inghetata.
Tu mancand Inghetata expliciteaza de fapt Imaginea Noului Univers in care de fapt ne aflam..
De fapt cine anume din tine mananca inghetata?
Stii ca nu o mananci tu?
Era simplu sa o mananci domnia ta, dragul meu Abis!
S-ar putea ca lucrurile sa fie invers. Abis, NU-MI vorbi despre APARENTA formei tale!
Stii ce de exista de fapt Simtul Tactil?
Si, poftim GUSTUL?


QUOTE
Scuze Abis.
Sa nu personificam Inghetata.
E vorba de INGHETATA PROCES.

Tot ce dezvolt eu aici cu sprijinul vostru, cu adaugarea talentului si rabdarii voastre magice este o Noua Viziune asupra Universului-Ca-Proces.

Voi aveti raspunsurile.
Pentru asta va invidiez un pic


QUOTE
Abis, OK. Te-am inteles.
Ca sa fim in procesualitatea ta de Marketing, pentru ca si marketingul e un proces, atunci, ca Inghetata sa devina Proces, constanta lui Plank trebuie modificata cu tocmai x-ul tau.
Si atunci A, B, C vor putea fi folosite cu succes pentru ca alegerile din 2008 sa fie Valurite


Ceea ce ma distreaza e seriozitatea lui abis, care totusi incerca sa explice.... roflmao.gif

QUOTE
Inghetata ALBA IULIA (o marca fictiva!) are cota de piata de 7%. Notorietatea brandului este de 80%. Inghetata ALBA IULIA este cremoasa, facuta din lapte natural, cu ingrediente de calitate, printr-un proces tehnologic traditional, are arome variate (fructe, vanilie, ciocolata) si este disponibila in toate sortimentele, de la inghetata pe bat pana la cutii de 2 kg. Poate fi gasita in chioscuri, supermarket, restaurante. Din sondaje rezulta ca majoritatea celor care cumpara ALBA IULIA sunt tineri, dinamici, din mediul urban, in special din Muntenia si Ardeal si mai putin din Moldova, Dobrogea si Oltenia. Ei cumpara in special vara sortimentul de inghetata pe bat.

Cerinta producatorului este ca, utilizand un buget de 50.000 euro, sa creasca cota de piata pana la 15%; notorietatea brandului fiind deja mare nu este importanta (am simplificat problema).

Care este primul tau pas, ca si "consilier de imagine"?




rofl.gif


--------------------
omega
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 20 Dec 2005, 09:00 PM
Mesaj #42


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



O reclama ca sa nu devina plictisitoare trebuie sa aiba un magnet care va duce automat la cumpararea acelui produs .
Reclamele care deviaza de subiect , devenind in final agasante vor duce la un efect negativ , contrar .
Acel produs va pierde teren , pentru ca reclama e sufletul comertului , iar fara reclama cu adevarat valoroasa produsul acela nu are nici o valoare in ochiul cumparatorului .

Plutarh.Cetatean al Cosmosului

Acest topic a fost editat de Plutarh: 20 Dec 2005, 09:01 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 08:01 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman