HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Panouri Izolante si Panouri Sandwich

Va recomandam panouri termoizolante Topanel si Panouri Isopan, un sistem modern de termoizolare dezvoltat de compania romaneasca Topanel.

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Gigantul China, Incotro?
MIA
mesaj 8 Dec 2005, 09:30 AM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (mariusc2 @ 8 Dec 2005, 09:26 AM)
Si le vor cumpara in curand! laugh.gif

Sincer sa fiu - nu prea cred. rolleyes.gif

Oricum - apropo de capitalism/comunism si mai stiu eu ce legat de China - citeam la un moment dat o statistica ( prin "le Figaro" daca nu ma insel ) cum ca in China se inregistreaza una din cele mai mari rate a accidentelor la locul de munca din lume. sorry.gif Asta apropo de ... protectia ( cit se poate de simpla si in sensul cel mai propriu ) proletariatului ... devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 8 Dec 2005, 11:51 AM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Interesant ca Axel nu si-a pus intrebarea de ce e fabricat in China, India, etc...pentru ca nu-l intereseaza si oricum produsele sunt de o calitate ok...asa banuiesc. Oare de ce?


Jolidon nu e marca romanesca din Cluj?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 8 Dec 2005, 12:02 PM
Mesaj #38


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE
Asta apropo de ... protectia ( cit se poate de simpla si in sensul cel mai propriu ) proletariatului

Ce protectie , nene, ca aia folosesc si copii de 12-14 ani ca forta de munca in fabrici. Ca si India, Bangladesh, etc. H&M de exemplu, si-a retras toate comenzile din India si apoi a intensificat la maxim controlalele la furnizorii sai dupa ce a aflat ca in India, la fabricarea produselor lor lucrau si copii de 14 ani!
QUOTE
Oare de ce?

Pentru ca, daca in Romania dau 2 euro manopera de confectionare, acolo dau 0 virgula ceva. wink.gif

Nu stiu cui apartine Jolidon, dar stiu ca o fabrica din Focsani lucreaza produse pt ei.

Acest topic a fost editat de mariusc2: 8 Dec 2005, 12:04 PM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 8 Dec 2005, 12:02 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
mutulica
mesaj 10 Dec 2005, 09:52 AM
Mesaj #39


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Jolidon e marca 100% romaneasca. De remarcat faptul ca a iesit puternic si in afara.

Eticheta cu Made in ... a inceput sa conteze mai putin de la o vreme, iar legat de ce cumpara romanasii din mall, ma indoiesc sa fie prea multe fabricate in romania. este nerentabil. noi fabricam in lohn, deci tot ce intra materie prima, iese ca si produs finit (exceptie - furturile din fabrica, si % de defecte agreat). in loc sa plateasca taxe cam mari pt produsele made in ro, care mai au si calitate buna, ai nostri importa made in asia, cu valoare, taxe si calitate mai mici


brandurile chinezesti nu exista? good joke. faptrul ca noi nu le stiam inainte nu inseamna ca nu exista. exemple BenQ care a cumparat divizia de mobile a Siemens, Lenovo care a cumparat divizia desktop de la IBM (Lenovo este 50% proprietatea academiei chineze). Walkera in jucarii cu telecomanda, etc...
chinezii nu si-au promovat marcile in europa.. eu au avut intotdeauna schimburil comerciale intense cu us si australia. pe deasupra, atunci cind si-au promovat marcile au facut-o folosind nume englezesti (de hong kong) ca de ex foxconn.
pe de alta parte hua wei este cunoscut doar printre cei ce se lovesc de retele in sine


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 10 Dec 2005, 10:32 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (mariusc2 @ 8 Dec 2005, 09:43 AM)
dar Levi's se fabrica la Focsani.

Nu am cum sa te contrazic pentru ca nu stiu unde sunt asezati toti producatorii Levi's.
Dar pot sa-ti spun ca, din ce vad eu Levi's prin dulap, vad o pereche de pantaloni facuti in Madagascar, altii in Mexic, o camasa facuta in India, niste Dockers (marca Levi's) din Banglades, altii din Republica Dominicana. Nimic din Romania!!!

Da, am vazut si imbracaminte facuta in Romania. Dar la preturi foarte mari.


QUOTE (Quantum)
Interesant ca Axel nu si-a pus intrebarea de ce e fabricat in China, India, etc...pentru ca nu-l intereseaza si oricum produsele sunt de o calitate ok...asa banuiesc.

Ti se pare.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 10 Dec 2005, 10:37 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Impresia gresita pe care si-au facut-o cei mai multi romani despre produsele din China este ca sunt de o calitate foarte redusa. Cauza sunt buticarii si vanzatorii din piata sau alte locuri destul de nerecomandate in a cumpara produse, care vand numai produse de calitate deplorabila si falsuri.
Ar trebui sa va uitati pe produsele electronice (de calitate) pe care le-ati cumparat recent (in ultimii 2-3 ani) ca sa vedeti unde sunt facute. Si-s de calitate! Voi sunteti multumiti cu ele! Nu ma refer totusi la produsele high-end, cum ar fi sisteme de amplificare de peste 10000$ sau casti de peste 500$ sau alte lucruri in genul acesta.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 11 Dec 2005, 04:04 AM
Mesaj #42


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE
Ar trebui sa va uitati pe produsele electronice (de calitate) pe care le-ati cumparat recent (in ultimii 2-3 ani) ca sa vedeti unde sunt facute. Si-s de calitate!

Taiwan!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 11 Dec 2005, 10:51 AM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (mariusc2 @ 11 Dec 2005, 05:04 AM)
QUOTE
Ar trebui sa va uitati pe produsele electronice (de calitate) pe care le-ati cumparat recent (in ultimii 2-3 ani) ca sa vedeti unde sunt facute. Si-s de calitate!

Taiwan!

Prea vechi. Alege altul mai nou wink.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 11 Dec 2005, 12:35 PM
Mesaj #44


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Exporturile chinezeşti de textile ar putea depăşi īn acest an 115 miliarde de dolari, īn pofida aprecierii yuanului şi a īncercărilor Statelor Unite ale Americii şi Uniunii Europene de limitare a acestora, potrivit cotidianului chinez International Business Daily, citat de Reuters. Estimările publicaţiei au ca bază valoarea exporturilor de īmbrăcăminte īnregistrată īn primele zece luni ale anului.

De asemenea, International Business Daily arată că īn luna octombrie comerţul cu textile a depăşit suma de zece miliarde de dolari, īn pofida majorării taxelor de export, a aprecierii monedei naţionale şi a limitelor impuse de comunitatea internaţională.

"Cererea externă stabilă şi creşterea producţiei au dus la o majorare continuă a exporturilor chinezeşti de textile. Valoarea acestora este estimată pentru 2005 la peste 115 miliarde de dolari", relatează cotidianul.

Publicaţia mai notează că īn primele zece luni ale anului vānzările de textile īn afara statului au ajuns la 95,1 miliarde de dolari, echivalentul sumei īnregistrate īn tot anul 2004.

Atāt UE, cāt şi SUA au cerut oficialilor de la Beijing să ia măsuri pentru limitarea exporturilor de īmbrăcăminte către aceste pieţe, precum şi liberalizarea cursului de schimb al yuanului, menţinut, artificial, la un nivel scăzut.

Din luna iulie, moneda chineză a cunoscut o creştere de 2,5%.
(Mediafax)


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 11 Dec 2005, 08:46 PM
Mesaj #45


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Axel m-ai facut curios si revin: pe imprimanta mea(HP), pe monitor si pe majoritatea covarsitoare a cipurilor din computator scrie "MAde in CHina". Ca si pe unele electrocasnice panasonic si philips. Retrag cele spuse mai sus cu Taiwanul! tongue.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 12 Dec 2005, 08:11 AM
Mesaj #46


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



daca nu scrie made in china pe ele, tre sa le deschizi si te uiti pe microchipuri... si tot made in china va iesi la final


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 14 Dec 2005, 02:24 PM
Mesaj #47


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Invazie de marfuri chinezesti contrafacute
Aproape trei sferturi (75%) din marfurile contrafacute care inunda piata romaneasca provin din China, arata o statistica a Autoritatii Nationale a Vamilor. Alte peste 20% sunt produse in Turcia. China si Turcia au o reputatie internationala consolidata de economii unde protectia drepturilor de proprietate intelectuala este ignorata. In cele doua tari exista o adevarata industrie a marfurilor contrafacute, care poarta etichetele unor firme consacrate. Cele mai multe marfuri contrafacute patrund prin portul Constanta (lider absolut cu peste 50% din „piata“) si prin vamile din Bucuresti.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 14 Dec 2005, 06:57 PM
Mesaj #48


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



atit timp cit si cele cu eticheta originala sunt tot made in china.... parca ce mai conteaza?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 15 Dec 2005, 02:57 AM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Pai conteaza... ca e diferenta de la cer la pamant intre ele...


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 15 Dec 2005, 09:40 AM
Mesaj #50


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Cele cu eticheta originala sunt trecute prin cel putin 4 filtre de control al calitatii - ma rog, cel putin la textile. Cele fara folosesc materie prima de calitatea a II-a si nu trec prin nici un filtru (costa bani si timp). wink.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 15 Dec 2005, 11:17 AM
Mesaj #51


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



voi chiar va pricepeti sau vorbiti din auzite?
care 4 filtre de control mai frate? ce abureli bagati voi aici?

stiti cum se produc fake-urile? va spun eu ce au patit HP. au aranjat cu un producer local sa le furnizeze o parte din subansamble (pcba-uri - placi populate). cind s-au dus in audit, tipii faceau pe 2 linii produsele HP, si pe alte 4, exact aceleasi produse, dar fara logo HP, pt piata colaterala...

cei mai multi comercianti de textile au facut outsourcing local de productie in lohn. localii cumpara materia prima de la alti locali si tot asa...
o parte din management pleaca acasa cu documentatia, si in fabrica paralela, cu aceleasi proiecte de design, aceeasi materie prima, se produce aceeasi marfa aproape. voi credeti ca aia stau sa gindeasca ce si cum ca in turcia?
fac copy paste exact la tot supply chain-ul. diferenta de pret dintre real brand si ei e data de lipsa totala a cheltuielilor de publicitate, proiectare, marketing, distributie controlata, etc...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 15 Dec 2005, 05:13 PM
Mesaj #52


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (mutulica @ 15 Dec 2005, 11:17 AM)
voi chiar va pricepeti sau vorbiti din auzite?
care 4 filtre de control mai frate? ce abureli bagati voi aici?

Eu zic ca ma pricep nitelus! smile.gif Vorbesc despre textile si despre produsele originale:
1. control tehnic al calitatii pe banda de asamblare
2. control tehnic de calitate facut produselor finite prin sondaj de catre controlorul clientului
3. control tehnic de calitate facut produselor finite (bucata cu bucata) de catre controlorul fabricantului
4. control tehnic de calitate , tot bucata cu bucata, facut la expeditie de catre client
Sunt 4? Sunt. Poate confirma cineva treaba - intreaba orice manager de fabrica de confectii textile.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 15 Dec 2005, 06:05 PM
Mesaj #53


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



eu stiam ca nu mai exista control tehnic, ci sistem de asigurarea calitatii, care ... e putin diferit ca abordare

da, exista iqc - acel incoming quality inspection, care se face materiei prime ... in china si producatorul sub brand name si fake made-rul folosesc cam aceeasi materie prima

exista sistem de inspectie vizuala pe linie, asta te asigura ca in mare masura ce se fabrica este corespunzator cu tiparele, iar cusaturile sunt la locul lor. ce e declarat cazut la calitate, ajunge pe taraba din pietele de fake-uri

exista sistem prin sondaj in cazul produsului finit.

ok si? cei ce fabrica fake-uri nu au sistemele astea, si totusi fabrica la o calitate acceptabila, comparabila cu originalele... altfel isi pierd linia de distributie...
folosesc aceleasi tipare si materie prima, si de multe ori aceeasi lucratori...

later edit; in electronica e si mai rau

Acest topic a fost editat de mutulica: 15 Dec 2005, 06:06 PM


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 15 Dec 2005, 06:46 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
atit timp cit si cele cu eticheta originala sunt tot made in china.... parca ce mai conteaza?

Din cauza lipsei controlului calitatii, la cele fara eticheta creste probabilitatea sa nimeresti bulshituri.

QUOTE
eu stiam ca nu mai exista control tehnic, ci sistem de asigurarea calitatii, care ... e putin diferit ca abordar

Intr-adevar sistemul de asigurare al calitatii e diferit de controlul calitatii, dar nu inseamna ca il inlocuieste in totalitate.


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 17 Dec 2005, 09:23 AM
Mesaj #55


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Oamenii de afaceri chinezi sunt interesati sa deruleze proiecte de amploare in Romania, mai ales in domeniile care tin de refacerea infrastructurii, a declarat ieri, Xu Jian, ambasadorul Republicii Chineze la Bucuresti


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 19 Dec 2005, 10:12 AM
Mesaj #56


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



zorro - cind cumperi la mai putin decit jumatate de pret... iti cam asumi si riscul de bullshituire...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Dec 2005, 12:05 PM
Mesaj #57


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Presa de azi spune ca, dupa PIB, China este a patra economie a lumii, cu o crestere de 20%.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 19 Dec 2005, 12:12 PM
Mesaj #58


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Crestere raportata la ce sau la cine si in ce perioada?


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Dec 2005, 12:21 PM
Mesaj #59


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cred ca fata de estimarile anterioare, daca am inteles bine din articol.

Acest topic a fost editat de abis: 19 Dec 2005, 12:23 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 19 Dec 2005, 04:42 PM
Mesaj #60


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



la ei nici nu e greu sa creasca pib, ca de la putin l amult sunt marje mari...
e mai greu sa creasca cu 20% la un stat ca germania sau elvetia

presimt insa ca o sa vina zile grele pentru chinezi... in curind barierele protectioniste si antiglobalizare isi vor spune cuvantul. occidentalii s-au cam saturat sa ramina fara joburi


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 12 Mar 2006, 02:38 PM
Mesaj #61


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



China va reforma moneda naţională, yuan, īn funcţie de nevoile ţării, fără să se supună presiunilor exercitate de alte state, a declarat guvernatorul băncii centrale, Zhou Xiaochuan, citat de Reuters.

Zhou a afirmat că recenta depreciere a monedei chineze este rezultatul modificării cursurilor de schimb al dolarului faţă de euro şi de yen.

"Nu ne vom supune presiunilor exercitate de alte state pentru a ne schimba politicile monetare, dar luăm īn considerare problemele economiei globale", a declarat oficialul chinez, īn legătură cu solicitările Statelor Unite de a permite aprecierea yuan-ului.

SUA au īnregistrat un deficit comercial record pentru luna ianuarie 2006, un sfert īn relaţia cu China.

Trezoreria SUA va prezenta luna viitoare un raport semestrial, care va preciza dacă China sau alte state manipulează īn mod deliberat cursurile de schimb, īn scopul obţinerii unor avantaje competitive.

Guvernatorul băncii centrale din China a declarat că Statele Unite īncearcă să exercite presiuni asupra Chinei prin intermediul rapoartelor semestriale, dar autorităţile chineze iau īn considerare trei principii īn formularea reformelor monetare: iniţiativa, controlul şi gradualismul.

Zhou a precizat că rata de schimb a yuan-ului este determinată de cerere şi ofertă şi de celelalte forţe de pe piaţa de schimb valutar.

Moneda chineză va fi unul dintre subiectele dezbaterilor din luna aprilie, la reuniunea Fondului Monetar Internaţional şi a Băncii Mondiale, dar discuţiile se vor concentra asupra dezechilibrelor globale.

Zhou a mai adăugat că ratele dobānzilor vor fi menţinute la nivele scăzute, pe termen scurt, cu condiţia ca inflaţia să se menţină la un nivel acceptabil. (mediafax)



--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 20 Sep 2006, 10:43 AM
Mesaj #62


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



limitare


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 26 Sep 2006, 11:59 AM
Mesaj #63


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Conform unui sondaj realizat de GfK, majoritatea romanilor sint dispusi sa cumpere haine si incaltaminte autohtone pentru a sustine industria de profil.
E doar o minciuna sa para patrioti. wink.gif Inrest, se pun cote dar cresc salariile si taxele. Industria usoara e condamnata.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 26 Sep 2006, 12:10 PM
Mesaj #64


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Am citit KFC rofl.gif .

Daaa, ii si vad pe romani imbracati de la APACA. laugh.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 26 Sep 2006, 05:18 PM
Mesaj #65


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



chiar daca pare putin probabil costul de productie + transport + /- taxe vamale vor fi in avantajul romaniei in relatia cu ue, si va dezavantaja china
scaderea celor 14 pina la 20 de procente din pretul de vinzare in UE vor face ca marfurile noastre sa fie competitive.
asta coroborat si cu faptul ca din Ro se ajunge in 3 zile cam oriunde in EU devine valabil.

in plus china incepe sa se scumpeasca


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 27 Sep 2006, 08:36 AM
Mesaj #66


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (mutulica @ 26 Sep 2006, 06:18 PM)
chiar daca pare putin probabil costul de productie + transport + /- taxe vamale vor fi in avantajul romaniei in relatia cu ue, si va dezavantaja china
scaderea celor 14 pina la 20 de procente din pretul de vinzare in UE vor face ca marfurile noastre sa fie competitive.
asta coroborat si cu faptul ca din Ro se ajunge in 3 zile cam oriunde in EU devine valabil.

in plus china incepe sa se scumpeasca

Si totusi, cheltuielile impuse de retehnologizare conform standardelor UE, pe de-o parte, si cresterea salariului minim, pe de alta parte, vor produce probleme. De ce? Toti producatorii de confectii din Ro au un procent insemnat din productie in lohn (pt a-si finanta cheltuielile curente). Vor creste cheltuielile/manopera produs, iar europenii nu sunt dispusi sa creasca preturile. In aceste conditii, lohn-ul poate fi produs in China fara probleme (sau ma rog, problema ar fi transportul - trebuie sa isi tina manopera foarte scazauta, pt a putea finanta transportul cu avionul, pt ca pe mare marfa face in jur de 100 de zile pana in Europa), deoarece produsele fabricate in China nu intra in cote, nici macar la taxe nu intra full-product... Alte variante alese de unii retaileri din ue au fost Ucraina si Moldova... Romania nu mai are avantajul fortei de munca ieftine - salariul minim de la noi (care nu se mai da de mult in fabricile de confectii) este cam de 5 ori mai mare decat castigul unei confectionere chineze si cam de 3 ori decat al unei moldovence... Noua ne mai ramane know-how-ul, care este unul important, si puterea de retehnologizare... Cine nu isi poate finanta retehnologizarea si lansarea de colectii proprii, aufwiedersehen...


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 28 Sep 2006, 08:32 AM
Mesaj #67


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



mariusc2 - de acord, dar sa nu uitam ca lumea confectiilor e o industrie ce se adreseaza mai ales femeilor. si este doar o parte din economia unei tari
ar fi de interes sa inlocuim confectiile cu altceva, unde ar putea lucra in egala masura si femeile si barbatii, gen automotive, electronica, household... etc...
la toate astea conteaza si cit de repede ajungi pe piata, si costul de logistica


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 29 Sep 2006, 07:30 AM
Mesaj #68


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE
ar fi de interes sa inlocuim confectiile cu altceva, unde ar putea lucra in egala masura si femeile si barbatii, gen automotive, electronica, household... etc...


Da, dar alea au o pondere mai mica in economia Romaniei, una la mana, si secondo, nu prea am date despre ramurile respective.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 29 Sep 2006, 05:33 PM
Mesaj #69


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



dinc e stiu eu... nivelul de instruire a muncitorului nu e prea mare in nici unul din cazuri (daca pot sa o faca si chinezii, care se lovesc de o bariera imensa, cea comunicationala)

ca sa faci o investitie si sa ridici fabrica... pt un corporate e o problema de ... 4-10 mil usd, si o decizie

sa stii ca ponderea automotive e destul de mare, si in crestere, cea de electronice e on hold pe moment, desi 2 din cei 5 mari sunt deja in ro


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 14 Oct 2006, 10:01 AM
Mesaj #70


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



E oficial: China, a treia forta a lumii la productia de automobile

China a depasit Germania in ceea ce priveste productia auto si s-a instalat pe al treilea loc la nivel mondial, dupa Statele Unite si Japonia.

Cu cele 3.6 milioane de masini produse in primul semestru de imperiul asiatic, China a reusit sa adune o productie cu peste 20% mai mare decat cea a Germaniei, care pana acum se situa pe podium. Pozitia Chinei nu este deloc suprinzatoare, expertii apreciind ca in cel mult cinci ani statul asiatic va deveni primul producator si consumator auto.

La nivel mondial, numarul de masini construite a crescut cu 6% fata de anul trecut. Astfel, productia de masini a explodat in India, in China si in America de Sud, regiuni in care cresterea se situeaza la circa 18%.

Tarile care inca nu sunt membre ale Uniunii Europene, printre care si Romania, au crescut la acest capitol, in medie, cu 5-6%, in timp ce in statele comunitare si in SUA ritmul de productie se mentine constant. Una dintre tarile care au scazut enorm in ultimul an din punctul de vedere al productiei este Franta, ai carei constructori au diminuat productia interna cu 11.2%.
(Hotnews/Automarket)


Ideea e că ăştia nu dau nici o sursă şi nu ştiu cīt e de veridică sau prost tradusă de ei de undeva...
Pe de altă parte, probabil că şi nemţii fabrică unele componente de maşini īn China. Şi atunci?


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 05:50 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman