HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

26 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> BOR - probleme de administrare si organizare, Controversa noii mitropolii
March
mesaj 25 Jan 2006, 06:07 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (gypsyhart @ 25 Jan 2006, 06:45 PM)
Asta imi aminteste de un anumit topic de la "Dincolo de ratiune" (inchis intre timp) ....ghici care.
So, ca sa fiu mai clar: Topicul in sine e problema!

Ei, nu mai spune ! Te racaie cumva acest topic si vrei sa fie inchis ? Despre slujitorii bisericii sa vorbim numai de bine ? Sunt ei in afara oricarei critici ?


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 25 Jan 2006, 06:13 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Asa ca te rog nu arunca soparle provocatoare pe aici !
Eu am insistat pe denigrare nu pe ateism. Doar aratam cum, tragind tare intr-o parte deformezi adevarul. Multi, f. multi preoti ar merita laudati. De ce spui totusi ca sunt sopirlele provocatoare? Ti-e frica sa nu se inchida topicul? ohmy.gif biggrin.gif
Iar daca esti un ortodox doar revoltat spune-ne pe undeva si ce iti place la ortodoxie.

Acest topic a fost editat de IoanV: 25 Jan 2006, 06:15 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 25 Jan 2006, 06:14 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (March @ 25 Jan 2006, 07:02 PM)
QUOTE (abureala @ 25 Jan 2006, 06:56 PM)
Daca crea bdl, axel, Catalin, etc. sau oricare altcineva care aceasta parere despre religie, nici ca il suspectam de asa ceva, fiindca stiu ca asta crede si asta sustine.  Dar la tine e ceva dubios. Asta simt, sau poate ma insel.

Te inseli amice ! Sunt un ortodox revoltat de comportamentul unor slujitori ai Bisericii !

Da, dar trebuie sa ne vedem pacatele noastre nu ale altora. Si nu trebuie sa dam cu pietre, caci este scris "Mila voiesc, ci nu jertfa". Noi suntem fara pacat? Toti avem pacate, inainte sa judecam pe altii trebuie sa ne judecam pe noi.

Pentru lumea care nu se duce la biserica, nu are cunostinta despre fenomenul religios, ramane doar imaginea din presa, ca toata Biserica e plina de Iuda. Ei nu stiu ca in Biserica mai este si Hristos.



--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 25 Jan 2006, 06:14 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
March
mesaj 25 Jan 2006, 06:26 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (IoanV @ 25 Jan 2006, 07:13 PM)
Ti-e frica sa nu se inchida topicul?  ohmy.gif  biggrin.gif

Ce-ati mai vrea voi ! laugh.gif

pese : sa-ti aduc aminte ca atunci cand postam asemenea chestii la un topic deschis de matali
pe teme religioase mi-ai recomandat sa ma duc sa deschid un topic special pentru asta .
Iata ca am facut-o si observ ca ai poposit aici cu chestiuni de acolo.
Asa ca iti sugerez sa combati aici pe chestiunile la obiect. Ca de exemplu de ce Bartolomeu Anania
inaintea alegerilor pentru mitropolit n-a zis nici pas privind infiintarea unei a doua mitropolii ?! Da' cand
a vazut ca omul lui , candidatul Andreicut ( informator dovedit al Securitatii ), n-a iesit mitropolit , hop a venit asa tam-nesam cu propunerea de infiintare a celei de a doua mitropolii !! Aud...?


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 25 Jan 2006, 06:38 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (March @ 25 Jan 2006, 07:26 PM)
QUOTE (IoanV @ 25 Jan 2006, 07:13 PM)
Ti-e frica sa nu se inchida topicul?  ohmy.gif  biggrin.gif

Ce-ati mai vrea voi ! laugh.gif

pese : sa-ti aduc aminte ca atunci cand postam asemenea chestii la un topic deschis de matali
pe teme religioase mi-ai recomandat sa ma duc sa deschid un topic special pentru asta .
Iata ca am facut-o si observ ca ai poposit aici cu chestiuni de acolo.
Asa ca iti sugerez sa combati aici pe chestiunile la obiect. Ca de exemplu de ce Bartolomeu Anania
inaintea alegerilor pentru mitropolit n-a zis nici pas privind infiintarea unei a doua mitropolii ?! Da' cand
a vazut ca omul lui , candidatul Andreicut ( informator dovedit al Securitatii ), n-a iesit mitropolit , hop a venit asa tam-nesam cu propunerea de infiintare a celei de a doua mitropolii !! Aud...?

Nu stiu, si asta e un lucru ciudat. Nu te comporti nici ca un ateu, dar nici ca un credincios, esti interesat doar de partea politica. Si asta e un lucru dubios. Nu ca politica r fi ceva dubios, insa aici e altceva.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 25 Jan 2006, 07:04 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Si autorul acestui articol dezinformeaza si denigreaza ?!?

Razboi in Biserica?

(...) Pana la un punct, ostilitatile s-au limitat la proteste cu caracter teologic si academic, in cerc inchis. Foarte repede insa s-a observat un fenomen ingrijorator. Cei sapte episcopi nord-ardeleni din jurul lui Bartolomeu Anania au refuzat sa mai recunoasca autoritatea singurului mitropolit canonic de la Sibiu, Streza.(...)

(...)Dupa incercarile din 1990, initiate de Grupul pentru dialog in Biserica, si prea inspirata hotarare a Patriarhului Teoctist de a se retrage la manastire, pentru spalarea pacatelor colaborarii excesive cu regimul Ceausescu, BOR si-a recapatat vechea liniste. Toti ierarhii selectati pe baza dosarelor de cadre ale ceausismului au ramas in functie, Patriarhul s-a reintors la Bucuresti, iar vechii lui adversari i-au devenit sustinatori. Procesul de innoire in biserica a existat, insa, la baza.
Biserica si-a redescoperit greu, dar sigur vocatia sociala, a incercat sa se apropie mai mult de nevoile sociale ale credinciosilor. Invatamantul teologic si viata monahala au luat un avant spectaculos. Romania are teologi tineri, de prima mana, dar si tineri filosofi sau istorici, care scriu si gandesc in numele modernizarii ortodoxiei romanesti, cu o intensitate necunoscuta in alte domenii sau aiurea. Si totusi, ierarhia ortodoxa nu s-a primenit. Traditionalismul conservator si autarhic al redutelor care sunt multe din mitropolii si episcopii s-a consolidat. Din pacate, nu s-a produs nici intalnirea, atat de fericita in viata oricarei culturi nationale, intre Biserica si intelectuali, intre teologii stagnanti si cei dinamici (...)


(...) Un profesor de la Facultatea de Teologie din Sibiu imi scria zilele trecute: „Mi-e rusine ca sunt preot. Am asistat inainte de 1989 la daramarea exterioara a Bisercii, fara sa intervin, pentru ca nu eram un martir. Acum asist, tacand, la daramarea Bisericii Transilvaniei din interior, in democratie si libertate”.

Acest topic a fost editat de March: 25 Jan 2006, 07:06 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 26 Jan 2006, 10:22 AM
Mesaj #42


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



March
QUOTE
Ei, nu mai spune ! Te racaie cumva acest topic si vrei sa fie inchis ? Despre slujitorii bisericii sa vorbim numai de bine ? Sunt ei in afara oricarei critici ?


Vai si ce ma racaie laugh.gif .

Unde am zis eu ca "slujitorii bisericii sunt in afara oricarei critici"? Am zis ca in ESENTA, intre o persoana care vede/arata doar partile rele (adica tu in cazul de fata) si una care vede numai partile bune (te las pe tine sa alegi cine) nu e nici o diferenta. E ACEEASI ATITUDINE, doar cu "semnul schimbat". De asta s'a ajuns la topice separate care dezbat de fapt acelasi lucru: Biserica Ortodoxa si slujitorii ei.

Poate ca acest topic este necesar pentru a echilibra o anumita atitudine din acest subforum. Insa ar fi bine pentru ambele "tabere" sa existe un dialog nu topice separate in care fiecare prezinta doar ce ii convine.

Acest topic a fost editat de gypsyhart: 26 Jan 2006, 10:23 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 26 Jan 2006, 10:36 AM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (March @ 25 Jan 2006, 08:04 PM)
Si autorul acestui articol   dezinformeaza si denigreaza  ?!?

Razboi in Biserica?

(...) Pana la un punct, ostilitatile s-au limitat la proteste cu caracter teologic si academic, in cerc inchis. Foarte repede insa s-a observat un fenomen ingrijorator. Cei sapte episcopi nord-ardeleni din jurul lui Bartolomeu Anania au refuzat sa mai recunoasca autoritatea singurului mitropolit canonic de la Sibiu, Streza.(...)

(...)Dupa incercarile din 1990, initiate de Grupul pentru dialog in Biserica, si prea inspirata hotarare a Patriarhului Teoctist de a se retrage la manastire, pentru spalarea pacatelor colaborarii excesive cu regimul Ceausescu, BOR si-a recapatat vechea liniste. Toti ierarhii selectati pe baza dosarelor de cadre ale ceausismului au ramas in functie, Patriarhul s-a reintors la Bucuresti, iar vechii lui adversari i-au devenit sustinatori. Procesul de innoire in biserica a existat, insa, la baza.
Biserica si-a redescoperit greu, dar sigur vocatia sociala, a incercat sa se apropie mai mult de nevoile sociale ale credinciosilor. Invatamantul teologic si viata monahala au luat un avant spectaculos. Romania are teologi tineri, de prima mana, dar si tineri filosofi sau istorici, care scriu si gandesc in numele modernizarii ortodoxiei romanesti, cu o intensitate necunoscuta in alte domenii sau aiurea. Si totusi, ierarhia ortodoxa nu s-a primenit. Traditionalismul conservator si autarhic al redutelor care sunt multe din mitropolii si episcopii s-a consolidat. Din pacate, nu s-a produs nici intalnirea, atat de fericita in viata oricarei culturi nationale, intre Biserica si intelectuali, intre teologii stagnanti si cei dinamici (...)


(...) Un profesor de la Facultatea de Teologie din Sibiu imi scria zilele trecute: „Mi-e rusine ca sunt preot. Am asistat inainte de 1989 la daramarea exterioara a Bisercii, fara sa intervin, pentru ca nu eram un martir. Acum asist, tacand, la daramarea Bisericii Transilvaniei din interior, in democratie si libertate”.

Daca dezinformeaza sau denigreaza judeca fiecare. Sa iti spun cum vad eu scenariul?

Diverse grupuri de interese vor scindarea Bisericii Ortodoxe. Cine sunt? In primul rand pot fi catolici, deoarece in Noua Europa, ortodoxia nu prea isi mai are locul. Unde este interesul cel mai mare? Ardealul a fost ceea ce si-au dorit intotdeauna.
Ce fac?
Simplu, pun sau isi atrag un om de partea lor. Acest om incepe sa faca galagie maximala.
Presa , influentata cu mici ajutoare financiare, scrie diverse articole. Te rog sa nu spui ca presa nu se cumpara, deoarece firma la care lucrez, plateste o anumita publicatie sa scrie de bine despre noi.
Dar lumea nu prea citeste ziarul acela, si ca sa se creeze o campanie si pe net, angajeaza diversi care sa posteze si pe forum.
Si exact cum spun cei de la Divertis, "S-a format curentul de opinie". "Divide et impera", nu?

Tu poate esti nevinovat, insa comportamentul tau este dubios, fiindca nu intra in nici un tipar. Ascunzi ceva, e sigur.

Acest topic a fost editat de abureala: 26 Jan 2006, 10:40 AM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 26 Jan 2006, 12:23 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (abureala @ 26 Jan 2006, 11:36 AM)
[Diverse grupuri de interese vor scindarea Bisericii Ortodoxe. Cine sunt? In primul rand pot fi catolici, ...
Tu poate esti nevinovat, insa comportamentul tau este dubios, fiindca nu intra in nici un tipar. Ascunzi ceva, e sigur.

Uite, ca sa te linistesti, ma desconspir. hh.gif Sunt pe lista de plata a... Vaticanului ! rofl.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 26 Jan 2006, 12:53 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (March @ 26 Jan 2006, 01:23 PM)
QUOTE (abureala @ 26 Jan 2006, 11:36 AM)
[Diverse grupuri de interese vor scindarea Bisericii Ortodoxe. Cine sunt? In primul rand pot fi catolici, ...
Tu poate esti nevinovat, insa comportamentul tau este dubios, fiindca nu intra in nici un tipar. Ascunzi ceva, e sigur.

Uite, ca sa te linistesti, ma desconspir. hh.gif Sunt pe lista de plata a... Vaticanului ! rofl.gif

Chiar daca ar fi ei, nu ai fi pe lista lor de plata, e logic. Si-ar strica imaginea, desigur.
Sa presupunem ca esti un simplu forumist. Spui ca esti ortodox, nu neg, insa nu stii ca se spune "Nu judeca , ca sa nu fii judecat". De ce judeci pe altii, esti fara de pacat?



--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 28 Jan 2006, 12:48 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (abureala @ 26 Jan 2006, 01:53 PM)

Sa presupunem ca esti un simplu forumist. Spui ca esti ortodox, nu neg, insa nu stii ca se spune "Nu judeca , ca sa nu fii judecat". De ce judeci pe altii, esti fara de pacat?

Coane,
Pacatosii sunt foarte multi ! Uite citeste aici cum "judeca" ei dupa ce au fost "judecati" :

Se va incerca excluderea mirenilor din Adunarea Nationala Bisericeasca?
Talibanii, mitropolia si ardelenii


si aici :

Masura care sfideaza opinia publica
Patriarhia, in pierdere continua de prestigiu si credibilitate morala


si aici :

Prin Asociatia Oraselor din Romania
Primarii din Ardeal cer anularea deciziei nedrepte a Sf. Sinod


si aici :

Dispret in loc de binecuvantare?
O cutremuratoare scrisoare deschisa catre Patriarhul Teoctist


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
vlasin d
mesaj 28 Jan 2006, 01:21 PM
Mesaj #47


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 21 November 05
Forumist Nr.: 7.307



Persoane ca edinide si march au existat de cand exista lumea. Au existat persoane care l-au atacat chiar pe IIsus Hristos asa ca, ce sa ne mai miram ca exista si astazi oameni ce nu au nici o alta ocupatie decat sa loveasca in administratorii Duhului Sfant in lume. In ceea ce priveste "divizarea Ardealului", totul este o falsa problema. Prin infintarea unei mitropolii nu se scindeaza nimic, din contra, spre deosebire de celelalte zone ale tarii unde ortodocsii sunt in majoritate absoluta, in Transilvania lucrurile stau putin altfel. Infintarea mitropoliei de la Cluj va permite o mai buma organizare. In ceea ce priveste articolele din presa, pot sa spun, ca cei de la Sibiu ar trebui lasati corigenti, pentru ca, in afara faptului ca nu au acceptat mutarea Mitropoliei in metropola Tansilvaniei au apelat la tot felul de "miscari" . Este regretabil ca s-a ajuns la asemenea lucruri, dar asta nu ne da dreptul sa lovim in preoti ca in ultimii oameni. Un adevarat crestin indiferent de ce religie sau cult este nu s-ar putea bucura atunci cand cineva are o problema, indiferent de ce natura ar fi ea. Nu vreau sa spun ca vinovati de tot ceea ce exista, legat de acest subiect, sunt cei de la Sibiu, ci si noi ca consumam cu atata savoare scandalurile care exista in societatea noastra. Peste tot unde exista oameni exista si discutii legat de caracterul lor, dar trebuie sa separam lucrurile lumesti de cele dumnezeiesti. Indiferent de caracter, Duhul Sfant lucreaza in egala masura. Dealtfel nu stiu care dintre noi este vrednic sa ridice piatra si sa o arunce in ceilalti. Tot ceea ce trebuie sa facem noi este sa avam incredere in Cel de Sus si sa nu uitam ca intr-o zi va veni si ceasul judecatii atat pentru ceilalti cat si pentru noi. Asa ca fratilor sa avem grija la tot ceea ce spunem sau facem. Dumnezeu sa ne pazeasca mintile de gandurile cele rele si viclene si sufletele de necazurile si ispitele acestei lumi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 28 Jan 2006, 02:02 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (vlasin d @ 28 Jan 2006, 02:21 PM)
...asa ca, ce sa ne mai miram ca exista si astazi  oameni ce nu au nici o alta ocupatie decat sa loveasca in administratorii Duhului Sfant in lume.

Si ei sunt supusi pacatului ! Si-i mai grav ! mad.gif

Acest topic a fost editat de March: 28 Jan 2006, 02:02 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 30 Jan 2006, 09:20 AM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



Fiecare judeca ce vrea.

Papa vine la Sibiu.

Chiar avea nevoie de un sprijin. March, constient sau inconstient, tu i l-ai dat.

Acest topic a fost editat de abureala: 30 Jan 2006, 09:20 AM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 30 Jan 2006, 10:53 AM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (abureala @ 30 Jan 2006, 10:20 AM)
Fiecare judeca ce vrea.

Papa vine la Sibiu.

Chiar avea nevoie de un sprijin. March, constient sau inconstient, tu i l-ai dat.

Te pomenesti ca tie frica ca vor trece la catolicism cateva milioane de romani cu ocazia acestei vizite ?!? tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 1 Feb 2006, 09:47 AM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



March, ceea ce ai facut tu aici este precum in Divertis. "Zvonarul" si "raspandacul". No more comments.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 1 Feb 2006, 11:16 AM
Mesaj #52


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga March,
QUOTE
Te pomenesti ca tie frica ca vor trece la catolicism cateva milioane de romani cu ocazia acestei vizite ?!?

Nici unui ortodox, nu ii este teama ca alt ortodox adevarat, ar trece la alta religie...
Acestea sunt niste deformari intentionat spuse... Am intalnit multi oameni care au sustinut ca au fost ortodocsi si au trecut la alte confesiuni... Se poate demonstra usor si logic ca aceia de fapt nu au fost niciodata ortodocsi, pentru ca nu si-au cunoscut si aplicat niciodata dogma... Si atunci prin ce erau ortodocsi? Poate prin botez, pe care se pare ca nu l-au constientizat ...
Deci in privinta racolarii de ortodocsi, te rog sa stai linistit, caci chiar de ar venii toti Papii si Dalai Lama din lume in Romania, ortodocsii nu se vor dezice de credinta lor...
Iata ce spune Sfantul Voievod Constantin Brancoveanu, cand era imbiat de turci sa se lepede de dreapta credinta, doar cu un cuvant, si sa scape cu viata si el si fii lui, dar el s-a aratat dirz si hotarat in credinta in Hristos, si a primit cununa muceniciei:
Fiii mei, fiii mei! Iata toate avutiile si orice alta am pierdut. Sa nu ne pierdem inca si sufletele! Stati tare, barbateste, dragii mei, si nu bagati seama de moarte; priviti la Hristos Mantuitorul nostru, cate a rabdat pentru noi si cu ce moarte de ocara a murit! Credeti tare in aceasta si nu va miscati, nici va clatiti din credinta pravoslavnica pentru viata si pentru lumea aceasta! Aduceti-va aminte de Sfantul Pavel, ce zice: ca nici sabie, nici imbulzeala, nici moarte, nici alta orice nu-l va desparti de Hristos, ca nu sunt vrednice muncile si nevoile acestea de aici spre marirea ceea ce o va da Hristos. Acum dara, o dulcii mei fii, cu sangele nostru sa spalam pacatele noastre!

Acest topic a fost editat de Clopotel: 1 Feb 2006, 11:20 AM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 1 Feb 2006, 04:32 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Clopotel,
Nici nu ma indoiesc ca ortodocsii nu vor ramane ceea ce sunt. Comentariul meu este o ironie la prostia aia postata de Abureala referitor la vizita Papei la Sibiu si mentionarea numelui meu legat de aceasta vizita ! mad.gif
Dupa cum a relatat presa, vizita Papei la Sibiu ( alaturi de cateva mii de alti slujitori ai diferitelor biserici) are loc la invitatia Mitropolitului Daniel al Moldovei, care vad ca nu este nici o teama ca Papa ii va fura enoriasii ! tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 1 Feb 2006, 05:04 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



Problema nu este de a fura enoriasii. Ci de "scinda", enoriasii. Repet. "Divide et impera".

Si in fond ce vrei s aratai cu acest subiect, ca sunt crestini corupti? Pai spui ca esti crestin, nu?
In Scriptura, in prima comunitate de crestini erau 12 apostoli si Hristos. Iar unul dintre apostoli spune Hristos "este diavol".

Adica erau cu Dumnezeu, dar diavolul tot s-a strecurat. Acum cand nu mai este Dumnezeu in lume , cumva a disparut Iuda dintre crestini? Acum crestinii nu mai au asemenea probleme?

Insa pe tine te-a interesat de la inceput aceste aspecte murdare, atat ai reusit sa vezi din Biserica lui Dumnezeu, numai pe Iuda.





Acest topic a fost editat de abureala: 1 Feb 2006, 05:58 PM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 3 Feb 2006, 12:49 AM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Te pomenesti ca tie frica ca vor trece la catolicism cateva milioane de romani cu ocazia acestei vizite ?!?
QUOTE
Fiii mei, fiii mei! Iata toate avutiile si orice alta am pierdut. Sa nu ne pierdem inca si sufletele! Stati tare, barbateste, dragii mei, si nu bagati seama de moarte; priviti la Hristos Mantuitorul nostru, cate a rabdat pentru noi si cu ce moarte de ocara a murit! Credeti tare in aceasta si nu va miscati, nici va clatiti din credinta pravoslavnica pentru viata si pentru lumea aceasta! Aduceti-va aminte de Sfantul Pavel, ce zice: ca nici sabie, nici imbulzeala, nici moarte, nici alta orice nu-l va desparti de Hristos, ca nu sunt vrednice muncile si nevoile acestea de aici spre marirea ceea ce o va da Hristos. Acum dara, o dulcii mei fii, cu sangele nostru sa spalam pacatele noastre!


Brancoveanu, mare Rege si Crestin, nu pomeneste Ortodoxismul ci pomeneste Credinta si pe Isus Cristos. Aici, Brincoveanu nu vorbeste de Ortodoxism versus Catolicism, cum fals ai lasat sa se inteleaga, ci vorbeste de Crestinism versus Islam, care stii tu cum il califica pe Mintuitorul... Brancoveanu a murit pentru Isus Cristos, nu pentru Ortodoxism, ca de i-ar fi cerut sa treaca la Catolicism, probabil ca ar fi factut-o cu draga inima si cu bucurie!

QUOTE
Nici unui ortodox, nu ii este teama ca alt ortodox adevarat, ar trece la alta religie...

Daca ajungi Catolic, nu esti "adevarat Ortodox", ceea ce e adevarat... daca ajungi Penticostal, la fel... daca ajungi Baptist, la fel... Concluzia finala va fi ca nimeni nu este Ortodox...
Aici apare poticnirea ta, slavirea Religiei in detrimentul Credintei, lupta pentru Forma dar nu si pentru Fond, cultul Exteriorului prin ignoararea Interiorului, cultul Literei dar nu si al Spiritului.

QUOTE
Se poate demonstra usor si logic ca aceia de fapt nu au fost niciodata ortodocsi, pentru ca nu si-au cunoscut si aplicat niciodata dogma

Crestinul trebuie sa-si cunoasca si sa-si aplica Credinta, numai Ortodoxului i se cere Dogma. Cind iti spun ca Dogma voastra este deasupra lui Cristos, pe mine nu ma crezi, dar tu o afirmi si o aplici.
Omul care renunta la Dogma pentru Credinta, indiferent de Denominatie, face o alegere dreapta: nu Dogma va fi cu el cind vine Ceasul, ci Credinta si Cunoasterea Spirituala in Mintuitorul.



Acest topic a fost editat de 1,618033: 10 Feb 2006, 12:52 PM


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 3 Feb 2006, 08:57 AM
Mesaj #56


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Edinde,
Ti-am recomandat mai demult sa pui mana sa citesti Biblia...Acum dovedesti ca ai lipsit si de la istorie... Chiar ma intreb de ce mai imi pierd timpul sa-ti mai explic...
QUOTE
Brancoveanu, mare Rege si Crestin, nu pomeneste Ortodoxismul ci pomeneste Credinta si pe Isus Cristos.

Lipsa de logica naste monstrii... La 1714 existau si Ortodoxia si Catolicismul... Brancoveanu era ortodox si a fost investit ca rege dupa tipicul ortodox... El traia pe Iisus prin Ortodoxie, nu e nevoie sa specifice aceasta cand vorbeste cu fiii sai...
Ortodoxia inseamna Adevarul, Calea Adevarata, nici nu era nevoie sa aibe vreun nume... Dar odata cu aparitia sectelor si a ereticilor, a trebuit sa se faca o delimitate clara de acestia... Filonul principal, original si Adevarat al Invataturii lui Iisus Hristos este calea Adevarata care inseamna Ortodoxie...
QUOTE
Aici, Brincoveanu nu vorbeste de Ortodoxism versus Catolicism, cum fals ai lasat sa se inteleaga, ci vorbeste de Crestinism versus Islam, care stii tu cum il califica pe Mintuitorul...

Astea sunt speculatii furibunde de-ale tale doar ca sa arati ca el nu-si datora credinta Ortodoxismului... Evident aberant, caci el prin Calea cea dreapta L-a cunoscut pe Iisus..
QUOTE
Brancoveanu a murit pentru Isus Cristos, nu pentru Ortodoxism, ca de i-ar fi cerut sa treaca la Catolicism, probabil ca ar fi factut-o cu draga inima si cu bucurie!

Evident ca a murit pentru Iisus si nici pentru Sfanta Scriptura, Ortodoxie, care reprezinta cuvantul Mantuitorului... Ma indoiesc ca intelegi, dar am scris totusi si asta...


Mesaj editat prin indepartarea atacurilor la persoana, moderator 1,61.

Acest topic a fost editat de 1,618033: 10 Feb 2006, 12:02 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 3 Feb 2006, 09:33 AM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (edinide @ 3 Feb 2006, 01:49 AM)
Crestinul trebuie sa-si cunoasca si sa-si aplica Credinta, numai Ortodoxului i se cere Dogma. Cind iti spun ca Dogma voastra este deasupra lui Cristos, pe mine nu ma crezi, dar tu o afirmi si o aplici.
Omul care renunta la Dogma pentru Credinta, indiferent de Denominatie, face o alegere dreapta: nu Dogma va fi cu el cind vine Ceasul, ci Credinta si Cunoasterea Spirituala in Mintuitorul.


Fiindca nu ai inteles ce inseamna o dogma. Pentru tine o dogma este o regula stupida pusa de niste inapoiati, dar nu cunosti ca dogma ortodoxa este o cale catre mantuire spusa prin veac de sfinti si cuviosi, care au gasit drumul catre mantuire. Este poteca care te ajuta sa nu ratacesti si cazi in ispita satanei, este drumul luminat de cei care sunt in cer langa Dumnezeu, si care au lasat o portita pentru cei care venim. Dar a fost lasata pentru cei care nu se mandresc si considera ca nu au nimic de invata de la altii ci ei isi pot gasi singuri Calea. Intotdeauna ai de invatat cate ceva, doar mandria te face sa te consideri atotstiutor.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vlasin d
mesaj 9 Feb 2006, 07:59 PM
Mesaj #58


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 21 November 05
Forumist Nr.: 7.307



Atunci cand m-am inscris pe forum speram ca o sa invat de la cei de aici o gramada de lucruri. Mare dezamagire!!! Fratilor voi inlocuiti discutiile cu polemicile. Se pare ca unii dintre noi nu au nici o alta treaba decat sa discute contradictoriu cu ceilalti. Nu ca in asta ar fi ceva rau atata vreme cat ea este constructiva si nu distructiva. Din tineri cu preocupari religioase devenim o adunatura de certareti. Imi pare rau dar cred ca ar trebui sa se aiba mai mare grija la ceea ce se permite sa ramana in acest forum.Mai precis, peste tot dau peste edinide care nu are nici o alta treaba decat sa atate ortodocsii lovind cu tot ce are la indemana in ei si in preoti.
Edinide daca citesti acest mesaj, spune-mi unealta cui esti tu? Indiferent carui cult apartii (desi cam banuiesc),ar trebui sa constientizezi ca "munca" ta nu are nimic de-a face cu Dumnezeu. M-am saturat sa tot vad lume incercand sa-ti explice ce inseamna sa fii cu adevarat crestin. Daca nu ai alta treaba - taci! Daca poti sa faci un bine fa-l, daca nu, nu ne mai jigni si improsca cu noroi. Sincer nu am invatat nimic de la tine, ci din contra, nu ai facut decat sa trezesti in mine revolta unui om care nu este lasat sa-si traiasca zilele in liniste si pace. Sper ca iti ajunge cata tulburare ai produs. Daca nu vrei sa ne ajuti in dorinta noastra de a cunoaste pe Dumnezeu, nu ne sta in cale.
Va rog a se avea in vedere ca denigrarea oricarei religii este interzisa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 10 Feb 2006, 10:36 AM
Mesaj #59


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



Revenim, la cererea ascultatorilor, si redeschidem threadul.

Cu urmatoarele modificari, pe care le veti distinge mai sus. Am sters tot ce era off-topic.
Cum modificarile se vor efectua treptat, nu va mirati daca mai dispar posturi intre timp.

Multumesc de intelegere. Va rog pastrati-va on-topic si nu mai lansati flame-uri!

Si mai am o rugaminte: nu confundati denigrarea unei religii (care inseamna a-ti bate joc de invataturile sau de enoriasii ei) cu publicarea de dezvaluiri despre faptele unora care apartin acelei religii. Si nu mai atacati persoanele! Veniti cu argumente, nu cu insulte si insinuari.

Daca sunteti credinciosi, ma astept sa uzati de darul blandetii si al rabdarii atunci cand dialogati intre voi.

Tot ce va mai fi scris in acest topic fara referire la problemele administrative din cadrul BOR va fi sters.

Acest topic a fost editat de 1,618033: 10 Feb 2006, 12:07 PM


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 18 Feb 2006, 12:18 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Trist, da' adevarat ! sad.gif

Preotii din Botosani sunt parasiti de preotese

Preotii botosaneni de la tara sunt atat de saraci incat nevestele acestora fug de ei.

Protopopul de Botosani sustine ca unii preoti traiesc in conditii mizere si nu au cu ce sa-si intretina familiile.

Din aceasta cauza, mai multe preotese fie au divortat, fie au abandonat casa parohiala si au plecat la munca in Italia. Oficialii Bisericii atrag atentia ca situatia sociala a preotilor, in special a celor din comunitatile mici si sarace, este foarte dificila. Multi dintre ei nu reusesc sa-si intretina familiile, veniturile lor fiind foarte mici.




--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 8 Mar 2006, 03:59 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Scandal intre catolici si ortodocsi

Un conflict de proportii a izbucnit in localitatea hunedoreana Stei dupa ce peste o suta de oameni au renuntat la ortodoxism si au trecut la greco-catolicism * Forte impresionante de politisti, jandarmi si luptatori DIAS au fost mobilizate in zona pentru a impiedica producerea unor incidente grave


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Mar 2006, 05:12 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



"Academai Catavencu" de azi : Export de calugarite romance in Africa,pe filiera greceasca !

Pina dati fuga la colt sa luati ziarul, va dau un extras :

(...) Calugaritele romance sunt la mare cautare printre ierarhii greci si au aceiasi cota la bursa precum fetele noastre din bosnia si Kosovo. Ele au reputatia unor fete ascultatoare , care nu cracnesc in front si executa ordinul intocmai si la timp. Obiceoiul de a-i cadorisi pe greci cu romance a fost impamantenit de Teoctist. Patriarhul BOR le-a dat calugarite mitropolitilor greci din Grecia, Cipru,Tara Sfanta sau Elvetia. Damaskinos , mitropolitul grec din Elvetia , a facut obiectul unei dezvaluiri jenante, in care s-a afirmat ca traia cu calugarita romanca primita plocon de la Teoctist, iar de la Ierusalim , de la Patriarhia greaca , o alta calugarita romanca a fost trimisa in cosciug, inainte de inchierea misiunii


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 26 Mar 2006, 03:11 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Biografia necenzurataa noului Mitropolit de la Cluj
Bartolomeu Anania: de la legionari la comunişti


Bartolomeu Anania este un personaj controversat al Bisericii Ortodoxe. Membru al Mişcării Legionare, închis mai apoi de comunişti, devine, spun unii, la Aiud unul dintre torţionarii colegiilor de detenţie. Este trimis apoi de Securitate în Statele Unite cu scopul de a diviza Episcopia anticomunistă cu sediul la Vatra (statul Michigan).


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Apr 2006, 10:05 AM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Daca-i bal, bal sa fie ! Dupa ce Anania a spart Mitropolia Ardealului, iata ,se pare ca noi mitropolii vor apare precum ciupercile dupa "ploaia" ardeleana ! tongue.gif

IPS Pimen confirma: mitropolie la Suceava

Iar Teodosie Tomitanul ( cel numit arhiepiscop de Bombonel direct, peste capul IPF-lui !) trage in continuare sforile ca sa-si faca si el mitropolie in Dobrogea !

Acest topic a fost editat de March: 22 Apr 2006, 10:06 AM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 26 Apr 2006, 10:42 AM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Din ciclul : " Si slujitorii Domnului pacatuiesc " !

Duhovnicul de la Tanacu s-a lepadat de cele sfinte pentru o vaduva din Husi



--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 26 Apr 2006, 11:45 AM
Mesaj #66


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Ca omu' s-a smintit si a cazut in pacat, se mai intampla sad.gif Dumnezeu sa-l ierte!... Doar si Iuda, unul din apostolii Domnului a facut lucruri si mai condamnabile, dar mai grav mi se pare ce zice episcopu, citez din linkul dat de tine:
QUOTE
Mai multe amanunte nu se pot da, deoarece situatia are un caracter intern. Si de aceea toate detaliile excluderii lui Silvan sunt cu regim special, la care nu are acces opinia publica“, a declarat episcopul.

Auzi domnule, opinia publica nu trebuie sa stie ce se intampla in Biserica lui Hristos ohmy.gif Parca e mai ceva decat la arhivele securitatii... hh.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 26 Apr 2006, 03:00 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE

Aceeaşi perioadă a sfârşitului de iulie i-a adus şi cuvioşiei sale Valeriu Anania
libertatea pentru care a jertfit verticalitatea şi onoarea atâtor oameni deosebiţi, pe care i-a
sacrificat fără cea mai mică mustrare de conştiinţă, ba mai mult decât atât, L-a răstignit încă o
dată pe Însuşi Mântuitorul Hristos. Personal, am regretat faptul că doar cu câteva zile înaintea
mea a ieşit pe poartă. Dacă aş fi ieşit odată cu dânsul, l-aş fi întrebat care este diferenţa
privind data eliberării între mine - care veneam de pe căi limpezite, senine şi onorabile, şi el -
care se întorcea de pe drumuri de pierzanie şi afurisenie unde se încercase îngenuncherea unui
neam...
*
Apreciat fiind în mod deosebit pentru modul cum şi-a îndeplinit misiunea de reeducare
în Aiud, doar câteva luni mai târziu, adică în februarie 1965, călugărul Anania era trimis în
SUA, cu misiunea de a-l dărâma pe episcopul Bisericii Ortodoxe Române din SUA şi
Canada, respectiv, Valerian Trifa. Uitase, probabil, că amândoi erau luptători de rang sub
acelaşi drapel, în slujba aceleiaşi credinţe în Dumnezeu.


Pentru "cine are urechi de auzit sa auda"!

Acest topic a fost editat de abureala: 26 Apr 2006, 03:01 PM


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 26 Apr 2006, 03:14 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



D-asta trebuie sa fie cunoscute dosarele de la Securitate cel putin ale inaltilor prelati ! Nimeni nu poate fi mai presus de lege !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 26 Apr 2006, 04:34 PM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



De mult nu miroasea a bine la Tanacu...


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 1 May 2006, 06:54 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Vaticanul i-a acordat arhiepiscopului Lucian Muresan prerogativele unui Patriarh

In cadrul unei liturghii solemne la care au participat zeci de episcopi si mii de credinciosi, Biserica romanilor uniti a fost ridicata de Vatican la rangul de Arhiepiscopie Majora, avind de-acum propriul Sinod. Sinodul Episcopilor greco-catolici din Romania isi poate alege singur mitropolitii si arhiepiscopul major, Papa urmind doar sa confirme ulterior alegerea Sinodului. In trecut, fostul Consiliu al Ierarhilor facea cite trei propuneri, decizia finala apartinind Romei. Lucian Muresan are toate prerogativele rezervate unui patriarh oriental, chiar daca nu poarta oficial acest titlu, acordat de Biserica Catolica doar episcopilor care conduc Bisericile apostolice sau care au activat in primele secole crestine (Bisericile Romei, Copta, Siriaca, Maronita, Melchita, Caldee si Armeana).


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

26 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 04:18 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman