HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> E Viol Daca Ea E Beata?, se intraba britanicii
axel
mesaj 29 Nov 2005, 10:20 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Aramis @ 29 Nov 2005, 08:37 PM)
Daca e beata si nu poate opune rezistenta inseamna ca nu e viol? Asta e o mare prostie...

Nu. Nici macar judecatorul in cazul acela n-a afirmat aceasta.
Ca sa nu fie viol, trebuie ca persoana respectiva sa-si dea acordul. Acordul poti sa ti-l dai si beat[a] fiind.
Dar in cazul cu pricina, victima nu stia daca si-a dat acordul sau nu, si martori suplimentari nu existau. Crezi ca e cazul sa bagi in puscarie pe cineva intr-o situatie de genul acesta, in care nici macar victima nu stie daca a fost viol sau nu?


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 29 Nov 2005, 10:33 PM
Mesaj #37


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Io zic sa facem un experiment.... tongue.gif
Astept o voluntara..... devil.gif pt betivaneala, nu pt viol....pe urma vedem .... jamie.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
N.V.
mesaj 2 Dec 2005, 11:07 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.051
Inscris: 5 March 04
Forumist Nr.: 2.474



Din cate am observat eu discutia s-a axat pe probe si in cazul citat de mutulica, din moment ce nici victima nu mai stia daca a fost sau nu a fost viol, lucrurile sunt confuze si unt de acord cu decizia pe care a dat-o instanta in acest caz. Dar, in sistemul de common law o astfel de decizie devine generalizata, ceea ce poate crea probleme.
In sistemul nostru de drept o asemenea decizie (cea generalizata) ar fi in contradictie cu principiile dreptului, in general, si cu principiile dreptului penal, in special. In situatia in care o femeie e violata (presupunand ca exista dovezi la dosar), nu mai conteaza starea de ebrietate in care se afla, pentru ca daca ar conta prin dezincriminarea violului s-ar incrima o fapta care nu este infractiune. Situatia e analoaga cu situatia in care nu il acuzam pe violator din cauza ca victima a fost prea sumar imbracata si astfel se poate spune ca a cautat-o cu lumanarea. Or asemenea decizie ar fi complet eronata pentru ca i s-ar incalca femeii dreptul la libera exprimare. Mie imi pare abuziv ca un violator sa scape basma curata doar din cauza ca si-a ales o victima in stare de ebrietate.


--------------------
"...dor de mine si de alta lume, dor plana: durere fara nume pe om..."

Pittis Show
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 2 Dec 2005, 11:07 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
valeria
mesaj 3 Dec 2005, 03:16 AM
Mesaj #39


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 134
Inscris: 24 October 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.142



QUOTE (Fitzcarraldo @ 28 Nov 2005, 05:33 PM)
Iar o dati in iovanisme d-astea juridice, topicul era facut la caterinca.

Mai draga, tu n-ai aflat inca-ca-caterinca se face si ea in mod serios? Ca sa aiba un efect, zambetul de exemplu, ca altfel e pierdere de vreme. N-am vrut sa te zburlesc asa... Sorry, draga!

Si cum nu pot eu sa tac, ma roade o dilema : Fitz vine de la fitze?? smile.gif

Acest topic a fost editat de valeria: 3 Dec 2005, 03:20 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 3 Dec 2005, 06:00 AM
Mesaj #40


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



L-am intrebat pe un arab de chestia asta: "E viol daca e beata?"
Statement: "Nu, e a mea dup-aia" . Scurt.
- "Si cu o camila cum te comporti?"
- "Îi beau laptele daca nu-i mascul..." rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
valeria
mesaj 3 Dec 2005, 10:24 AM
Mesaj #41


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 134
Inscris: 24 October 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.142



QUOTE (Cla @ 3 Dec 2005, 06:00 AM)
L-am intrebat pe un arab de chestia asta: "E viol daca e beata?"
Statement: "Nu, e a mea dup-aia" . Scurt.
- "Si cu o camila cum te comporti?"
- "Îi beau laptele daca nu-i mascul..." rofl.gif

Tare tip arabu' asta! Stie precis ce vrea si se accepta/satisface. smile.gif
Cla, devii interesant, tu CHIAR AI simtul umorului. Mare calitate! biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 3 Dec 2005, 11:16 AM
Mesaj #42


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Multumesc, Valeria flowers.gif
QUOTE
Tare tip arabu' asta! Stie precis ce vrea si se accepta/satisface.

A studiat la noi... la oi rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 11 Dec 2005, 04:27 PM
Mesaj #43


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Din dragoste a prezentat o fata din Vaslui care se afla la studii in Iasi . Sa dat un chef in camin si ea a consumat o bautura ,crede ca ia pus cineva droguri in pahar .
A fost violata de un prieten si cuprinsa de remuscari a apucat-o parerile de rau , a fost internata la Socola , sper sa nu gresesc .
A renuntat la facultate la tot .

Acest topic a fost editat de Plutarh: 11 Dec 2005, 04:28 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 11 Dec 2005, 05:31 PM
Mesaj #44


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Misto prieten, serios... sad.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 11 Dec 2005, 06:43 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Mutulica,
Da' daca erau amandoi beti crita si a venit un altul ? laugh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 12 Dec 2005, 08:09 AM
Mesaj #46


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



daca si-au dat acordul... asta e... eu zic ca nu e viol... eventual dezvirginare la el


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 27 Oct 2007, 06:31 AM
Mesaj #47


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(N.V. @ 3 Dec 2005, 12:07 AM) *
Mie imi pare abuziv ca un violator sa scape basma curata doar din cauza ca si-a ales o victima in stare de ebrietate.


in cazul asta mi se pare ca deja ai catalogat pe mascul ca violator... si poate ca omul nu are nici pe departe o componenta patologica, poate ca dupa ce s-au cherchelit a luat comportamentul femeii drept avansuri, si le-a acceptat...
e una sa o imbeti pe tipa cu buna stiinta, si e ca si cum ai droga-o, si alta ca fata s-a cherchelit la chef, si nu mai stie cui se da


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 27 Oct 2007, 06:18 PM
Mesaj #48





Guests






In UK treaba cu legea sta asa: majoritatea legilor se dau de catre judecatori, la finalizarea unui proces. Adica ce spun ei devine litera de lege. In parlament - din cauza procedeului pe care trebuie sa-l urmeze parlamentarii pentru a da o lege - se aproba doar in jur de maxim 50 de legi pe an. Restul de pana la 7-800 se dau in tribunale, de catre judecatori.

Acum depinde si in ce tribunal s-a tinut procesul, pentru ca sunt "ierarhice" si daca te duci la tribunalul de apel si ala schimba verdictul, atunci ceea ce a spus judecatorul ala se face litera de lege si precedent si exemplu de urmat in cazuri asemanatoare.

De asemenea au legi care ii privesc pe cei "intoxicati" - adica beti sau drogati.

A accepta un act sexual sau nu poate fi vazut ca un "contract" - se face o oferta, oferta e acceptata - se trece la actiune. Ei bine - conform legilor lor - un om "intoxicat" poate intra in tot felul de contracte, iar in cazul in care o femeie e beata (intoxicata) daca ea isi da acordul pentru actul sexual atunci nu se pune problema de viol - decat daca a fost intoxicata fara stirea ei (i s-a dat de baut cu intentia de-a o avea in pat sau i s-au pus droguri in bautura), altfel ea este responsabila de deciziile luate, chiar si sub influenta bauturii. Evident ca daca ea spune nu si masculul tot o ia si o mai si bate sau agreseaza cumva, atunci e clar viol.

Cum s-a mai spus pe aici, ea nu mai stie daca a vrut sau nu, deci intr-adevar nu exista caz de tribunal. De asemenea, decizia luata in acest caz, nu va fi una general valabila pentru toate cazurile, deci nu va mai speriati ca femeile nu ar putea acuza de viol pe careva, daca se intampla cand sunt bete. Decizia luata in acest caz va fi probabil luata in calcul intr-un alt caz asemanator, dar nu in toate cazurile.

Si credeti-ma, muierile aici beau si se imbata mai rau ca barbatii! Am vazut mai multe femei cazand pe strada de bete ce erau, decat masculi! Asa ca treaba nu e chiar atat de usoara, mai ales ca la ei cultura e: bei ca sa-ti faci curaj, in felul asta ai parte si de sex - multe persoane se folosesc de mersul in pub-uri in week end pentru a se imbata si a face sex si a doua zi dimineata sunt cam speriati de ce sau cine vad langa ei...

PeSe: am facut analogie cu contractele, asta nu inseamna ca a face sex e un contract harhar.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 27 Oct 2007, 07:43 PM
Mesaj #49


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



ca dupa o vizita la britishi am pus intrebarea...
deci acuma ramine sa o convingi sa bea.. ceea ce e mult mai usor


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
V.Vicos
mesaj 28 Oct 2007, 11:41 AM
Mesaj #50


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 35
Inscris: 11 October 07
Din: Cluj
Forumist Nr.: 10.735



E Viol Daca Ea E Beata?

se perpetuează specia , nu de alta ,dar în acest caz trebuie să fie mulţumită şi partea vătămată adică alcoolista cât şi abuzatorul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 28 Oct 2007, 12:08 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Nu, nu e. Daca e beata de ... fericire ! biggrin.gif

Acest topic a fost editat de March: 28 Oct 2007, 12:08 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 28 Oct 2007, 02:00 PM
Mesaj #52


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



...si daca va iesi o fetita, o boteaza Violeta spoton.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
V.Vicos
mesaj 28 Oct 2007, 03:43 PM
Mesaj #53


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 35
Inscris: 11 October 07
Din: Cluj
Forumist Nr.: 10.735



QUOTE(Cla @ 28 Oct 2007, 02:00 PM) *
...si daca va iesi o fetita, o boteaza Violeta spoton.gif

sau Virgina rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Veritas
mesaj 28 Oct 2007, 05:32 PM
Mesaj #54


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 423
Inscris: 8 July 07
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 10.056



Intr-o perioada am citit ceva reviste "glossy" englezesti( gen "Marie Claire"&co.) .Ce m-a uimit erau diversele pomeniri ale fenomenului de alcoolism la femei. Cum sunt la noi articole gen "cum sa-ti faci gene mai lungi, etc" ca sa nu dau exemple si mai tampite, erau la ele cum sa scape de alcool. Mai ales datorita faptului ca multe au fost drogate in pub-uri cu Rohypnol si violate, nemaiaducandu-si aminte nimic...Ce m-a uimit era ca patternul lor de socializare era iesitul la pub.Si bautul.Acu, mie mi-e simplu sa stau ca gaina in varful gramezii si sa fac pe moralizatoarea pt. ca nu pot sa beau, nu-mi place, si de la 30 ml. in sus mi se face si rau,asa ca oricum as face, nu pot bea si nu le inteleg pe femeile care o fac.

Insa am citit ca unele apelau chiar la hipnoza - la modul ca dupa primul pahar sa se simta deja groggy, iar cand pun mana pe cheile de la masina sa se trezeasca( bullshit dupa parerea mea...)

Cert e ca, pare-mi-se, societatea engleza se lupta cu fenomenul de alcoolism la femeile de la middle class in sus, iar masura de care se pomeneste in subiecte vrea sa spuna de fapt: "bei? e pe riscul tau! sa nu vii dupa aia ca...asa si pe dincolo"

V


--------------------
Dubito, ergo sum....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 28 Oct 2007, 10:20 PM
Mesaj #55





Guests






Acoolismul la britanici e in floare indiferent de clasa sociala. Nu conteaza ca esti ultimul amarat sau partener intr-o companie internationala (dap, nu multinationala, ci internationala) singura diferenta e: CE bei? O halba de bere sau sampanie? Atat!

Cultura lor, modul lor de-a socializa, este sa iesi in pub la sfarsit de saptamana, sa bei pana nu mai stii de tine cat mai repede cu putinta! La 9 seara deja sunt carduri carduri de toate varstele, care se clatina pe strazi, decarteaza si pica in propria voma si daca n-au vreun amic treaz care sa-i ridice, acolo raman. Strazile au circulatia intrerupta unde sunt cele mai multe pub-uri si cluburi, din cauza de prea multe accidente de genul: pietoni beti calcati de masini, ca ii durea la basca pe unde mergeau.

Mda, e nasoala treaba aci cu alcoolismul...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 29 Oct 2007, 11:00 AM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(Veritas @ 28 Oct 2007, 07:32 PM) *
Cert e ca, pare-mi-se, societatea engleza se lupta cu fenomenul de alcoolism la femeile de la middle class in sus,
V


Si cu chlamydia . Ziarele britanice dau statistici si comenteaza cu ingrijorare procentul mare de adolescente si tinere ( ce se imbata si fac sex la nimereala) ce au aceasta boala .


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 29 Oct 2007, 12:39 PM
Mesaj #57


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



pub crawling cu effect in pat...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 29 Oct 2007, 10:12 PM
Mesaj #58





Guests






Pai daca-s atat de tute de se imbata si nu mai stiu de ele? Cred ca si alea de au prezervative in poseta se intorc cu ele acasa, ca nu mai realizeaza ce fac si cum si pe unde... Pe bune ca nu pricep cum pot fi atat de tute si sa n-aiba grija de ele... Si din pacate nici o lege din tara asta nu le va interzice sa bea ca idioatele...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 30 Oct 2007, 01:05 AM
Mesaj #59


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(Afrodita)
Si din pacate nici o lege din tara asta nu le va interzice sa bea ca idioatele...

Dac-as avea un pub acolo, as face de 7 ori/saptamana "Ladies Night" drunk.gif spoton.gif
Si as desfiinta si paravanele dintre WC-uri, sa se simta si mai bine biggrin.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 30 Oct 2007, 01:07 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 30 Oct 2007, 06:01 AM
Mesaj #60


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE
nu pricep cum pot fi atat de tute si sa n-aiba grija de ele
la cum arata... nici nu ma mir ca ajung la asa extreme


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 30 Oct 2007, 11:25 AM
Mesaj #61





Guests






Lasa mutule, ca am vazut si de-ale lor frumose, nu numai grase. Si crede-ma ca sunt unele super placute la privit wink.gif si chiar n-ar avea nevoie sa se imbete ca sa faca sex. Deh, "cultura" rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 30 Oct 2007, 12:35 PM
Mesaj #62


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



alea placute au probabil alte defecte... or fi asa mai frigide un pic


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
N.V.
mesaj 31 Oct 2007, 12:26 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.051
Inscris: 5 March 04
Forumist Nr.: 2.474



QUOTE(mutulica @ 27 Oct 2007, 06:31 AM) *
in cazul asta mi se pare ca deja ai catalogat pe mascul ca violator... si poate ca omul nu are nici pe departe o componenta patologica, poate ca dupa ce s-au cherchelit a luat comportamentul femeii drept avansuri, si le-a acceptat...
e una sa o imbeti pe tipa cu buna stiinta, si e ca si cum ai droga-o, si alta ca fata s-a cherchelit la chef, si nu mai stie cui se da



Nu am catalogat orice mascul ca fiind violator, ci vorbeam de ipoteza in care faptic s-a savarsit un viol dar pe solutia inaintata in marea Britanie, juridic nu s-ar considera viol doar din cauza ca tipa era beata. Pe de alta parte pentru a savarsi un viol nu e necesara componenta patologica. In cazul in care omu' violeeaza 3 pe noapte timp de o luna, e clar ca are o problema si se poate ca fapta sa nu fie infractiune, deoarece nu e exclus ca persoana sa fie iresponsabila si astfel sa fie inlaturata vinovatia.
Nu cred ca se poate generaliza o solutie in sensul ca daca victima e beata atunci sigur nu s-a savarsit un viol ci trebuie particularizat pe fiecare caz.
Astfel, daca victima e atat de beata incat pica pe strada sa-si faca somnul de frumusete si trece Gigel pe-acolo si intretine acte sexuale cu frumoasa din padurea adormita, este viol pentru ca victima se afla in imposibilitate de a-si exprima vointa. Sau la fel, se intoarce cucoana noastra de la carciuma pe trei carari si inainte sa intre in bloc o vede Gigel, se inamoreaza iremediabil si isi si consuma dragostele arzatoare cu ea in ciuda refuzului acetseia, fapta de viol tot e tipica.
Pe de alta parte, daca cei doi ciocnesc pahar dupa pahar si ea zice ca vrea sau se comporta de asemenea maniera incat e clar ca vrea, dar a doua zi cand vede verigheta isi da seama ca de fapt nu a vrut... ghinion. Si-a exprimat consimtamantul si dupa parerea mea, nu e viciat. Insa daca victima a ajuns in starea respectiva independent de vointa ei(droguri sau mai stiu eu ce) atunci e viol. Ultimele ipoteza difera prin faptul ca atunci cand "victima" se imbata voluntar prevede posibilitatea de a dori ulterior interactiuni corporale cu prietenul de pahar, in intervalul in care bea, i se consolideaza o vointa in acest sens pana la momentul in care zice da. In schimb, daca victimei i se adminsitreaza ceva, ea nu stie ca va reactiona intr-un mod sau in altul din cauza ca nu stie ca e influentata de ceva.


--------------------
"...dor de mine si de alta lume, dor plana: durere fara nume pe om..."

Pittis Show
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 31 Oct 2007, 12:36 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(mutulica @ 30 Oct 2007, 02:35 PM) *
alea placute au probabil alte defecte... or fi asa mai frigide un pic


Poate numai cu barbatii wink.gif biggrin.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 31 Oct 2007, 02:02 PM
Mesaj #65


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE
Astfel, daca victima e atat de beata incat pica pe strada sa-si faca somnul de frumusete si trece Gigel pe-acolo si intretine acte sexuale cu frumoasa din padurea adormita, este viol pentru ca victima se afla in imposibilitate de a-si exprima vointa. Sau la fel, se intoarce cucoana noastra de la carciuma pe trei carari si inainte sa intre in bloc o vede Gigel, se inamoreaza iremediabil si isi si consuma dragostele arzatoare cu ea in ciuda refuzului acetseia, fapta de viol tot e tipica.


eu zic ca daca doamna isi face somnul de frumusete pe trotoar sau banca din parc, rupta de manga fiind, si Gigel trece si spune "sarumanusitele stimata doamna, permiteti sa va tratez cu o intretinere sexuala mica" si ea mormaie ceva ce la Gigel i se pare aprobare... nu prea e viol.. ca fata nu opune rezistenta... poate chiar si viseaza frumos daca Gigel presteaza cum trebe

daca insa fata, manga rupta fiind poate sa spuna nu - atunci e refuz si daca e refuz si Gigel merge pina la capat e viol... caz in care nu as fi convins ca tinara e suficient de turta (sau tuta ca sa citez pe cineva)


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
N.V.
mesaj 31 Oct 2007, 08:05 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.051
Inscris: 5 March 04
Forumist Nr.: 2.474



Nu trebuie ca victima sa opuna rezistenta ca sa fie viol, pentru ca violul se poate comite nu numai prin constrangerea victimei ci si profitand de imposibilitatea victimei de a se apara ori profitand de imposibilitatea ei de a-si exprima vointa (art 197 al. 1 Cod Penal-> actul sexual de orice natura cu o persoana de sex diferit sau de acelasi sex, prin constrangerea acesteia sau profitand de imposibilitatea victimei de a se apara ori de a-si exprima vointa se pedepseste cu inchisoarea de la 3 la 10 ani si interzicerea unor drepturi). Or in exemplul dat de tine victima este in imposibilitate de a-si exprima vointa daca e in stare numai sa mormaie ceva ce la Gigel i se pare aprobare. hmm.gif In functie de cat de aproape e de coma alcoolica, nu e exclus sa fie in imposibilitate de a se apara. tongue.gif

E adevarat ca oricum e spinoasa problema violului, da' daca mai si musteste de aburii alcoolului, nu as vrea sa fiu judecatorul care trebuie sa solutioneze cauza.


--------------------
"...dor de mine si de alta lume, dor plana: durere fara nume pe om..."

Pittis Show
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 1 Nov 2007, 06:37 AM
Mesaj #67





Guests






It is an offence for a person to procure a woman, by false pretences or false representations, to have unlawful sexual intercourse in any part of the world. (Sexual Offences Act, 1956, Part I , 3 - (1) http://www.opsi.gov.uk/acts/acts1956/PDF/u...19560069_en.pdf )

Section 1: Rape
10. Section 1 makes it an offence for a person (A) intentionally to penetrate with his penis the vagina, anus or mouth of another person (B) without that person's consent if A does not reasonably believe that B consents. Subsection (2) provides that whether a belief in consent is reasonable is to be determined having regard to all the circumstances, including any steps A has taken to ascertain whether B consents. This and the offence in section 5 are the only offences that can only be committed by a male, because they relate to penile penetration. Subsection (3) provides that sections 75 and 76 apply to this offence. Sections 75 and 76 deal with evidential and conclusive presumptions about consent.
( http://www.opsi.gov.uk/acts/en2003/2003en42.htm )

Si ce e mai important: “A person consents if s/he agrees by choice and has the freedom
and capacity to make that choice.”
Sexual Offences Act 2003 (se aplica din 2004 incoace), section 74.
( http://www.homeoffice.gov.uk/documents/adu...let?view=Binary ; http://www.homeoffice.gov.uk/crime-victims...nces/?version=4 )

In al doilea link din ultimul paragraf veti gasi si all sexual offences now apply equally to males and females of any sexual orientation , ca sa nu mai spuneti ca sunteti discriminati, masculilor harhar.gif

De asemenea in primul link din ultimul paragraf veti gasi si asta:

Consent in practice
“I said no and he tried to talk me into it.Then he started shouting
and getting angry. In the end I went along with it. I was too scared
to say anything.”
“I was in a pub.This guy asked me to have sex. I didn’t respond,
and escaped to the loo. He followed me in, pushed me into a
cubicle, and raped me.”
“I told him I was too tired to have sex. I went to sleep, and woke
up to find him starting to have sex with me. He refused to stop.”
None of these people gave their consent.
Giving consent is active, not passive. It means freely choosing to say ‘yes’. It is up to
everyone to make sure that their partner agrees to sexual activity
.


Asa ca ... Va las pe voi sa trageti concluziile tongue.gif (ultima bucata e din Actul din 2003, explicat pe intelesul tuturor )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
N.V.
mesaj 2 Nov 2007, 10:21 AM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.051
Inscris: 5 March 04
Forumist Nr.: 2.474



Va mai dau un exemplu de viol, usor atipic. Daca unul din parteneri consimte la un act sexual cu o anumita persoana dar numai daca se foloseste un prezervativ, iar celalalt partener omite sa utilizeze prezervativul fara stirea celuilalt atunci e viol, deoarece consimtamantul trebui sa se refere si la conditiile actului sexual. Tot asa, daca se consimte la un raport sexual normal, si cel care a consimtit e penetrat anal, tot viol e. In doctrina franceza se vorbeste si de asa-numitul viol prin suprinderea victimei care se refera la ipoteza in care unul din parteneri il minte pe celalalt spunandu-i ca nu este infestat cu HIV si asta pentru ca exista o mare probabilitate ca victima sa nu-si fi dat consimtamantul la actul sexual daca ar fi cunoscut realitatea. Dar in dreptul roman nu e aplicabila aceasta ipoteza pentru ca fapta se incadreaza la infractiunea de contaminare venerica.
Si ca sa dau si un contraexemplu (baieti, asta-i pentru voi jamie.gif ) in doctrina se considera ca opozitia de circumstanta la actul sexual nu semnifica lipsa unui consimtamant. Va las pe voi sa inerpetati cat mai in favoarea voastra ce inseamna opozitia de circumstanta. laugh.gif


--------------------
"...dor de mine si de alta lume, dor plana: durere fara nume pe om..."

Pittis Show
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 2 Nov 2007, 11:25 AM
Mesaj #69


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.096
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Asta-i când se împiedica gaina biggrin.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 19 Nov 2007, 07:01 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Beata sau nu daca are bagata capcana asta asta inauntru derbedeul a sfeclit-o ! Ii ramane agatata de scula care poate fi avariata grav !


The anti-rape female condom (aka vaginal bear trap) was invented by Sonette Ehlers, a South African woman. It is intended to prevent rape by hooking onto an attacker's penis, hurting and disabling him.

The device is a latex tube fitted internally with shafts of sharp, inward-facing plastic barbs that could be worn by a woman in her vagina, similar to a tampon. Should an attacker attempt vaginal rape, the penis would be hooked by the barbs, causing the attacker pain and giving the victim time to escape. The condom would remain attached to the attacker's penis and, according to the device's creator, could be removed only surgically, which would alert hospital staff and police that an attempted rape could have taken place


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 April 2024 - 09:32 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman