HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Iarna Nu-i Ca Vara, iar ne-a prins zapada nepregatiti?
nefertiti-old
mesaj 3 Mar 2006, 12:08 PM
Mesaj #36


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Domle, a uitat omul sa spuna daca-s cu lama, daca-s cu zimtzi, cu oarece rulmenti or asa ceva. Da' las' ca vede el! Nu pt ca nu-si face treaba, ci pt ca nu da detalii d'astea relevante cand apare la teve!

Ma leshi cu subterfugii d'astea?! S-a scris de un milion de ori cate utilaje sunt, cu cine sunt incheiate contracte samd. Da' am uitat ca presa e de vina pt tot ce nu misca in tara asta. Proasta pot sa fiu ca tot uit, domle, mereu si mereu uit!


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 3 Mar 2006, 12:25 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (nefertiti @ 3 Mar 2006, 12:08 PM)
S-a scris de un milion de ori cate utilaje sunt, cu cine sunt incheiate contracte samd.

Daca e asa, atunci Catalin Radu Miroase sau care mai prezinta pe la TV ar putea sa ne mai aminteasca si noua la oamenii de rand cam cate utilaje este si sa ne spuna ce face utilajele ale ain momentul in care el este acolo in viscol si transmite cu o voce efectiv infrigurata despre cat de aglomerat este Bucurestiul.

Eu nu am spus ca presa este de vina. Spun doar ca presa nu isi face treaba tongue.gif Si inainte de a arata cu degetul spre altii ar reporterii ar trebui sa se uite in ograda lor. Nu am mai vazut de mult o stire calumea.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 3 Mar 2006, 12:47 PM
Mesaj #38


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (actionmedia @ 3 Mar 2006, 12:25 PM)

Daca e asa, atunci Catalin Radu Miroase sau care mai prezinta pe la TV ar putea sa ne mai aminteasca si noua la oamenii de rand cam cate utilaje este si sa ne spuna ce face utilajele ale ain momentul in care el este acolo in viscol si transmite cu o voce efectiv infrigurata despre cat de aglomerat este Bucurestiul.


Inca o dovada de tampenie. De ce sa iti spuna in direct un reporter cate utilaje sunt? El relateaza un fapt si atat. Asta la modul general vorbind. Desi, daca ma gandesc bine, ca in seara aia am butonat stirile peste tot, macar pe unul dintre posturi tot s-a spus un numar de utilaje si chiar apropiat de realitate. Ma rog, daca realitate se poate numi ceea ce iti spun cei de la primarii.

Mie mi-e foarte clar ca tu nu poti fi obiectiv. Nu esti in stare sa admiti ca cei de acum nu sunt cu nimic mai buni decat cei dinaintea lor. Am crezut si eu in ei pana la un moment dat, dar faptele demonstreaza ca i-am creditat cu prea mult. Asta e...

In plus, tu incerci sa porti discutiile de aici ca si cum ai fi la Filosofie. Numai ca astea sunt chestii mai ancorate in realitate, nu merge cu filosofeala. wink.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 3 Mar 2006, 12:47 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
actionmedia
mesaj 3 Mar 2006, 12:54 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Eu cred ca pentru tine a devenit deja o problema personala. Esti subiectiva si esti anti putere oricine ar fi. Ai vrea sa fiu si eu asa. Eh, uite ca nu sunt.

Cat despre filosofeala. Cel mai mult filosofeaza aia care vorbesc la modul general: "guvernatii" e prosti, e numai vina lor, noi nu avem nici o vina, sa plece toti din tara sa ne lase singuri sa ne spalam cu ea pe cap.

Vreau sa aud stiri obiective, ce e asa rau in asta?


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 3 Mar 2006, 12:58 PM
Mesaj #40


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Te inseli iar. Ti-am aratat ca nu functioneaza unele lucruri. Mii de oameni au fost blocati in trafic, din cauza prosstei administrari a orasului si tu vii si spui, ca o floare, ca nu e adevarat. Esti genul de om care imi arata o hartie alba si imi spune ca e neagra. A discuta cu tine e ca si cum as da singura cu capul intr-un zid. Deja ma obosesti... Crezi ce vrei, comanda-le incompetentilor care te conduc o statuie - vezi ca e liber soclul lui Lenin la Casa Presei -, amageste-te singur la infinit si basta. Repeta in fiecare seara cand te culci: "Traiesc in cea mai civilizata tara, in cea mai civilizata capitala si sunt condus de cei mai destepti si competenti politicieni!" Bafta! thumb_yello.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 3 Mar 2006, 01:14 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (nefertiti @ 3 Mar 2006, 12:58 PM)
Te inseli iar. Ti-am aratat ca nu functioneaza unele lucruri. Mii de oameni au fost blocati in trafic, din cauza prosstei administrari a orasului si tu vii si spui, ca o floare, ca nu e adevarat.

Pai asta e problema ca nu ai aratat. Doar ai facut o afirmatie.
Eu te intreb: Pe ce te bazezi cand spui ca de vina e "proasta administratie"? Vino cu argumente. Arata-mi ca s-ar fi putut face si alfel, mai bine. Nu e suficient sa arati cu degetul, asta spun eu, iar daca spun asta nu inseamna ca vreau sa le fac statui si te rog sa incetezi cu aceste atacuri la adresa mea.

QUOTE
Esti genul de om care imi arata o hartie alba si imi spune ca e neagra.


Nu e adevarat. Lucrurile nu sunt atat de simple.
Vezi mai sus postarea lui mutulica, poate mai inveti si tu cate ceva.

Acest topic a fost editat de actionmedia: 3 Mar 2006, 01:15 PM


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 3 Mar 2006, 01:29 PM
Mesaj #42


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE (mutulica @ 19 Nov 2005, 08:15 PM)
ma uit la stiri si vad ca iar s-au blocat drumurile din cauza zapezii.
nu sunt nici 5 cm de zapada si totul e blocat. soferii injura puternic autoritatile, in timp ce cameramanul de la stiri ii filmeaza cum patineaza pe putina zapada cazuta (evident ca masina nu era echipata cu cauciucuri de iarna)

QUOTE (mutulica@3 Mar 2006 @ 12:23 PM)
iar daca e sa comparati cu situatia din alte tari... ei bine
- in UK se opreste traficul la 5 cm de zapada


Asta asa, pe post de motto. smile.gif

nefertiti si actionmedia, cred ca v-ati ambalat prea mult, si nu merita. Va rog, mai bine luati aminte ca ... "iarna nu-i ca vara" ... si evitati sa va adresati unul altuia. Multumesc. smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 3 Mar 2006, 01:32 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Subiect inchis pentru mine. Nefe, eu nu am luat-o personal, sper ca nici tu.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 3 Mar 2006, 01:38 PM
Mesaj #44


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



Coconut. Cea mai rapida modalitate de a curata carosabilul este cea cu lama. Nu stiu de vreun alt utilaj care sa o adune. Oricum ar fi ineficient pentru ca dupa fiecare km probabil ca ar trebui sa plece sa descarce.
Din cate stiu dupa ce este adunata pe margine, vin baietii cu lopetile si o incarca in remorci. (asta daca este prea multa).
Acuma hai sa fim corecti. Eu nu cred ca au umplut tot trotuarul cu zapada. Probabil au adunat-o pe margine undeva.


Uite, o să te uimesc dacă o să-ţi povestesc că pe strada mea a venit o altă societate (nu Apanova) care are un tractoraş micuţ cu o lopăţică ce adună ca o furnicuţă pămāntul scos de buldozer, deci nu-i mare lucru să vină un utilaj mai micuţ īn urma lamei celei mari şi hidoase şi să-mpingă mormanul aruncat īnapoi pe trotuar... Poate visez eu frumos, dar cred că există tot felul de utilaje şi de invenţii care să facă posibilă convieţuirea civilizată īntr-o capitală europeană.
Īn ziua de 28 februarie toţi bucureştenii au cunoscut iadul īntoarcerii acasă (sau Golgota īntoarcerii acasă - R. Pilcher?) şi - mai ales - iadul recuperării copiilor de la grădiniţă! Este foarte stresant să ştii că-ţi laşi progenitura să tremure de frica rămānerii-n grădi!... Dar probabil că autorităţilor locale nu le pasă de cea ce simt şoferii amatori şi cu atāt mai puţin copilaşii lăsaţi īn grădiniţe cu orele-n plus faţă de ora de program! sad.gif
Dar, cel mai bine ar fi să fie colectată zăpada şi topită chiar, apoi apa rezultată aruncată pe cāmp. Nu e mare brānză, iar cāmpia are nevoie de multă apă! Dar ce ştiu eu?! dunno.gif
Am să vă mai "povestesc" cum, cei care trebuie să aibă grijă de curăţenia oraşului, n-o fac! Eram pe una din arterele principale ale faimoasei şi fanariotei noastre Capitale, aşteptam la semafor, īn stānga făcea acelaşi lucru o maşină REBU... La un moment dat cel din dreapta s-a dat jos: ghiciţi de ce? Să arunce sub maşina de gunoi (care ştiţi că are ditamai coşul īn spinare!) o coajă de banană! mad.gif Cam ăştia sunt cei care au grijă de curăţenia oraşului! Frumos exemplu de urmat! Cred că multora dintre noi le lipseşte amenda care să le usture buzunarele şi să le redea vederea (să vadă mai bine unde trebuie aruncate gunoaiele!). sad.gif


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 3 Mar 2006, 01:45 PM
Mesaj #45


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (coconut @ 3 Mar 2006, 01:38 PM)
Golgota īntoarcerii acasă [/i]- R. Pilcher?) şi - mai ales - iadul recuperării copiilor de la grădiniţă! Este foarte stresant să ştii că-ţi laşi progenitura să tremure de frica rămānerii-n grădi!...

Poi nu intelegeti, domnu' (sau doamna unsure.gif ) ca nu e de vina primariili, ci al' de sus, ca ne da zapada in februarie si ne si anunta??!


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 3 Mar 2006, 01:57 PM
Mesaj #46


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



QUOTE (nefertiti @ 3 Mar 2006, 01:45 PM)
QUOTE (coconut @ 3 Mar 2006, 01:38 PM)
Golgota īntoarcerii acasă [/i]- R. Pilcher?) şi - mai ales - iadul recuperării copiilor de la grădiniţă! Este foarte stresant să ştii că-ţi laşi progenitura să tremure de frica rămānerii-n grădi!...

Poi nu intelegeti, domnu' (sau doamna unsure.gif ) ca nu e de vina primariili, ci al' de sus, ca ne da zapada in februarie si ne si anunta??!

Fără domnu' sau doamna, Coconut şi atāt, dragă Nefertiti. M-am hotărāt să fiu de genul neutru pentru că am avut destule neplăceri īn forumurile unde am declarat cu seninătate că-s fumeie!

ohyeah.gif
Vezi, m-am dat de goooool... hh.gif

P.S. Anunţ important pentru ţară: Conform datelor trimise prin satelit, de 8 martie 2006 va ninge iar īn Capitala Romāniei! Acum sunt anunţate! ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de coconut: 3 Mar 2006, 02:04 PM


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 3 Mar 2006, 02:05 PM
Mesaj #47


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Te-ai dat de gol de cīnd ai pomenit de iadul recuperării odraslei de la grădiniţă. Cīţi bărbaţi se gīndesc īn primul rīnd la treaba asta atunci cīnd sīnt īnzăpeziri? Poate că o fi vreunul, dar e cam greu de găsit!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 3 Mar 2006, 02:16 PM
Mesaj #48


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



QUOTE (caa @ 3 Mar 2006, 02:05 PM)
Te-ai dat de gol de cīnd ai pomenit de iadul recuperării odraslei de la grădiniţă. Cīţi bărbaţi se gīndesc īn primul rīnd la treaba asta atunci cīnd sīnt īnzăpeziri? Poate că o fi vreunul, dar e cam greu de găsit!

Păi eu văd unul... Caa ohmy.gif


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 3 Mar 2006, 02:26 PM
Mesaj #49


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Cred ca imi voi lua cizme de cauciuc in sacosa. Asa baltaraie in Bucuresti zilele acestea... sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 3 Mar 2006, 03:43 PM
Mesaj #50


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (mutulica @ 3 Mar 2006, 11:23 AM)


parerea mea? dam prea usor vina pe autoritati si mai mult incurcam decit ajutam, facem din tintar armasar, si ne plingem nejustificat de mult.

Eu am vazut mai tarziu ce ai scris aci.
Deci, in ce priveste miticismele din Bucuresti, ai perfecta dreptate. Aproape toti care se trezesc la volanul unei masini se comporta ca pe feuda lor si li se rupe de regulile de circulatie. Sa fereasca sfantul pe vreun ardelean care nimereste cu masina printre ei, ca va avea parte de toate injuraturile si claxoanele posibile, pt ca nu face ca ei. Dar de ce s-a ajuns aici? Pt ca militistii de la circulatie sunt prea ocupati sa asculte manele prin crasmele de pe traseu si nu isi fac treaba.

In rest, nu cred ca dam vina prea repede pe autoritati. Eu ii injur doar cand sunt situatii deosebite, cum a fost cea de acum cateva zile. N-a fost o ninsoare oarecare, a fost un viscol anuntat, repet anuntat. Si, pusca mea, m-am saturat sa tot aud ca nu au utilaje destule. Ok, nu au un milion de masinarii, da' cate le au sa faca bine sa le scoata. Iar de data asta pana si eu au avut o jena si nu au mai scos scuza asta la interval. Pur si simplu au zis ca o sa iasa cu ele dupa ce pleaca lumea cu masinile de la picnicurile din intersectii.

Iar daca la altii se poate mai bine, la noi de ce nu? Asta ma enerveaza, de fapt... balcanismele in care ne tot pierdem.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 3 Mar 2006, 04:43 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (coconut @ 3 Mar 2006, 01:38 PM)
deci nu-i mare lucru să vină un utilaj mai micuţ īn urma lamei celei mari şi hidoase şi să-mpingă mormanul aruncat īnapoi pe trotuar...

Pai stati putin ca eu nu inteleg ce vrei tu. Unde vrei sa impinga zapada? Inapoi pe strada? Nu mai era loc sa treci pe trotuar? Sau nu mai era loc sa parchezi masina? Sau care este problema? Hai sa le discutam aici si poate gasim impreuna solutii.

QUOTE
Am să vă mai "povestesc" cum, cei care trebuie să aibă grijă de curăţenia oraşului, n-o fac! Eram pe una din arterele principale ale faimoasei şi fanariotei noastre Capitale, aşteptam la semafor, īn stānga făcea acelaşi lucru o maşină REBU... La un moment dat cel din dreapta s-a dat jos: ghiciţi de ce? Să arunce sub maşina de gunoi (care ştiţi că are ditamai coşul īn spinare!) o coajă de banană!


Eh, exemple de-astea am si eu. Am vazut cum un nene arunca sticla de plastic din cabina masinii de gunoi direct pe strada.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 3 Mar 2006, 07:03 PM
Mesaj #52


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (calfa @ 3 Mar 2006, 02:29 PM)
QUOTE (mutulica @ 19 Nov 2005, 08:15 PM)
ma uit la stiri si vad ca iar s-au blocat drumurile din cauza zapezii.
nu sunt nici 5 cm de zapada si totul e blocat. soferii injura puternic autoritatile, in timp ce cameramanul de la stiri ii filmeaza cum patineaza pe putina zapada cazuta (evident ca masina nu era echipata cu cauciucuri de iarna)

QUOTE (mutulica@3 Mar 2006 @ 12:23 PM)
iar daca e sa comparati cu situatia din alte tari... ei bine
- in UK se opreste traficul la 5 cm de zapada


corect!
atit ca daca la britishi cei 5 cm de zapada sunt cei mai mari pe care ii pot vedea, la noi cei sub 5 cm de zapada ar trebui sa nici nu se simta

ma refer la faptul ca noi avem zapada in fiecare an, si ca nu ar trebui sa fie o problema, in timp ce ei vad zapada... din an in paste, sau la tv

QUOTE
Pt ca militistii de la circulatie sunt prea ocupati sa asculte manele prin crasmele
poate si asta. dar eu stiu citeva cazuri in care politistul a iesit sifonat din tribunal, dupa ce aplicase o amenda perfect legala... si mai stiu ca tipul respectiv e mai mutl decit sictirit


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 3 Mar 2006, 11:53 PM
Mesaj #53


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



Simplu, Actionmedia: un utilaj de mică - aşa, ca să nu fie cacofonie - capacitate, care are un fel de buzunar ataşat unde să strāngă zăpada făcută morman īntre carosabil şi trotuar, dacă lamele curăţă carosabilul, iar oamenii cu lopeţile trotuarul, cam pe la mijloc-spre trotuar se face un morman (unde adesea sunt prinse-n capcană maşinile parcate). Cel mic şi şugubăţ va executa acest morman (mai puţin maşinuţele-n cauză) şi toată lumea va fi fericită şi... Capitala curăţită! Īn fine, trebuia să-l vedeţi pe cel mic şi simpatic ce-a ajutat la executarea unui şanţ special pentru-nlocuirea ţevilor īnvechite. Poate că utilajul respeciv nu există-n dotarea primăriilor, dar cine ştie, īntr-un viitor apropiat vor īnvăţa primarii pe ce să dea banii... sau īi vor pune pe cei cu care licitează serviciile de salubritate să fie superdotaţi şi superpregătiţi ca iarna să vină şi... vara! Că vara am văzut că se mai īntāmplă să vină şi iarna... (ca o vară indiană...).
Nu pretind că ceea ce spun este perfect realizabil, dar sper să se poată ca Bucureştiul să arate mai bine după o ninsoare cu viscol ca cea din ultima zi de iarnă!
Apropo de cizmele de cauciuc, poate ne-ntoarcem la faimoşii galoşi folosiţi acum o sută şi ceva de ani! Sper să existe şi pentru biata mea maşinuţă o mărime care să-i vină!
Īn rest, un week-end fain la toată lumea!

Mă-ntreb ce ne-am face cu o aşa iarnă...
user posted image

Acest topic a fost editat de coconut: 4 Mar 2006, 12:29 AM


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 4 Mar 2006, 04:17 AM
Mesaj #54


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



...prea lunga iarna asta.
Poate ma repet, dar si ninsoarea se repeta dry.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 6 Mar 2006, 11:41 AM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (coconut @ 3 Mar 2006, 11:53 PM)
Simplu, Actionmedia: un utilaj de mică - aşa, ca să nu fie cacofonie - capacitate, care are un fel de buzunar ataşat unde să strāngă zăpada făcută morman īntre carosabil şi trotuar

Am pricepit. Dar te ibtreb si pe tine si pe alti nemultumiti de felul in care se opereaza zapada de pe strazi: cam cati metrii cubi de zapada crezi ca poate aduna un astfel de utilaj in "buzunarul" lui? Reuseste sa curete macar 3 metri liniari de strada inaninte sa fie nevoit sa mearga la toaleta?

Asta este principala problema pe care am vazut-o de cum ai adus vorba de acest mod de curatare. Daca nu mai vrei sa fie pic de zapada pe strazi trebuie ori sa ai cateva zeci de mii de astfel de utilaje micute, ori sa lucrezi cateva zile in continuu.

Hai ca nu mai zic nimic, ca iar imi sare lumea in cap, ca ii apar pe astia de la putere.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 6 Mar 2006, 01:10 PM
Mesaj #56


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



Bine, să zicem că este ca tine. Eu nu consider că-i aperi p-ăştia de la putere. Īn alte ţări cum se poate curăţa strada?
Vă spuneam de cealaltă societate (concurentă Apanova) care are o lucrare pe stradă la noi. Am murit cu cāt dichis şi fineţe lucrează! Pariu că au administrator (sau patron) din Germania! Nici nu se vede c-au schimbat o ţeavă de vreo cāţiva metri buni (nu-s īn stare să apăreiez). Nu-mi vine să cred că se-ntāmplă-n Romānia! Şi toată treaba din cauza utilajelor folosite, parcă-s nişte bijuterii!
Cānd venea Apanova rămānea un adevărat şantier īn urma lor, ăştia n-au lăsat nicio urmă-n asfalt! Incredibil!
Despre asta-i vorba. Despre investiţiile făcute fără cap sau cu anumite interese. Eu sunt convinsă că există posibilitatea folosirii unor utilaje adecvate dezăpezirii (deşi-i primăvară, reanunţ: va ninge iar!).
La inginerie nu mă pricep, dar pun pariu că se poate şi mai bine, voinţă trebe să fie...
Offtopicoarecum:
Şi că veni vorba de voinţă: degeaba se străduie autorităţile (īntr-o oarecare măsură să ne asigure cāt de cāt străzi curate şi curăţate dacă cetăţenilor li se pare firesc şi gentil să arunce hārtiile pe geamul maşinii (norocul nostru că nu ningem şi noi să aruncăm şi ninsoarea noastră pe geam); azi am văzut o domnişorică răsfăţică cum arunca tacticos hārtia pe geam şi credeţi-mă mi se pare oribil ca o femeie să facă un asemenea gest (includ şi mucurile de ţigară aici!). Parcă era mai hidoasă ca gunoierul care arunca coaja de banană sub maşina de gunoi..., dar... ce ştiu eu?!). unsure.gif cry.gif

Acest topic a fost editat de coconut: 6 Mar 2006, 01:29 PM


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
John B
mesaj 6 Mar 2006, 01:37 PM
Mesaj #57


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 886
Inscris: 18 November 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.294



Iarna nu s-a terminat...

AVERTIZARE METEOROLOGICA

Fenomene vizate: racire, precipitatii insemnate cantitativ, ninsori viscolite
Intervalul: 06. 03 ora 14 - 08.03 ora 08
Zona afectata: conform textului

Text mesaj
Racirea accentuata a vremii va afecta treptat, incepand din vest, toata tara, valorile de temperatura devenind cu 7...10 grade mai scazute decat media climatologica a perioadei.
In Oltenia, Muntenia, Dobrogea, Moldova, sudul si estul Transilvaniei precipitatiile, la inceput sub forma de ploaie, apoi predominant ninsoare, vor fi frecvente si insemnate cantitativ - local peste 15-20 l/mp in 12 ore, izolat peste 40 l/mp in sud-est.
Incepand din noaptea de luni spre marti (6/7.03) pana in dimineata zilei de miercuri (8.03) la munte, in sud-estul si estul tarii vor fi ninsori viscolite.

Sursa INMH


--------------------
I wish I can fly
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 6 Mar 2006, 01:43 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (coconut @ 6 Mar 2006, 01:10 PM)
Īn alte ţări cum se poate curăţa strada?

Daca ninge abundent. Ramane si la ei zapada pe strada o vreme. Rapiditatea cu care cureti zapada tine de numarul de utilaje si de eficienta lor. Dar oricat de eficiente ar fi utilajele pana la urma nu poti face nimic daca sunt prinse in trafic si se misca cu 2 km/ora.

QUOTE
Vă spuneam de cealaltă societate (concurentă Apanova) care are o lucrare pe stradă la noi.


Exista asa ceva? unsure.gif Eu stiam ca Apanova are monopol in Bucuresti.

QUOTE
ăştia n-au lăsat nicio urmă-n asfalt!


Foarte bine, bravo lor. Dar nu e acelasi lucru cu curatirea zapezii. Era cumva un excavator dintr-ala mic? Am vazut si eu niste excavatoare mici care se misca foarte repede si incarca orice (pamant, zapada, nisip) in remorci. Am vazut la lucru astfel de utilaje.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 6 Mar 2006, 02:07 PM
Mesaj #59


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



Da, şi pentru mine a fost o surpriză acest SRL care se cheamă īntr-altfel, dar īncepe tot cu Apa numele...
Şi da, au un excavator micuţ şi haios care curăţă cāt ai zice peşte toată mizeria... thumb_yello.gif
Poate că s-au hotărāt să mai īmpartă monopulul cu alţii cei de la Apanova... Sau n-au avut īncotro... Aşa cum şi Romtelecom n-au īncotro şi cedează terenul... smile.gif


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 6 Mar 2006, 02:22 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (coconut @ 6 Mar 2006, 02:07 PM)
au un excavator micuţ şi haios care curăţă cāt ai zice peşte toată mizeria... thumb_yello.gif

Pai ala nu e deloc neobisnuit. Am vazut mai multe prin Bucuresti. Nu stiu daca la zapada. Oricum unele firme de constructii au. Sunt utile pentru lucrari de mica amploare. Nu stiu cat de eficiente ar fi la curatat zapada, insa cred ca daca ar fi mai multe ar putea face fata. Oricum ar fi mai eficient decat sa trimiti 10-15 muncitori cu lopetile. Mai simplu sa bagi un excavatoras dintr-ala si un tractor (sau camion) cu remorca. Platesti doar 2 angajati in loc de 10 sau 15, ce-i drept consumi mai multa motorina (dublu) dar cred ca e mult mai ieftin decat salariile a 10 muncitori. In plus cred ca s-ar misca mai repede.

Conditia este sa fie multe astfel de utilaje si cred ca de 1,5 ori mai multe tractoare sau camioane. Binenteles ca mai trebuie o buna coordonare si cred ca trebuie lucrat noaptea. Ziua este imposibil la cate masini sunt.

Totusi vad o mare problema in cazul Bucurestiului. E cam greu sa folosesti un astfel de utilaj in conditiile in care pe marginea drumului sunt parcate masini. Pana la urma tot lopata e cea mai buna unealta in acest caz. Asta e.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coconut
mesaj 6 Mar 2006, 03:23 PM
Mesaj #61


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 922
Inscris: 18 August 05
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 6.802



E drept că-n Bucureşti sunt parcate maşinile peste tot unde este posibil (mai avem puţin şi le parcăm şi-n copaci), dar nu cred că-i vina bucureştenilor... Iar cu lopata n-am văzut - neam - nicio resursă umană să strāngă zăpada, decāt civilii din blocuri şi sedii de societăţi. De altfel aşa cică ne-ar obliga legea pe toţi: trotuarele din faţa prorpietăţilor sunt treaba fiecărui proprietar. Aici este şi buba. Proprietarii cu lopeţile, salubritatea cu lămile... Pe străzile principale şi pe bulevarde se face cāt de cāt treabă, dar pe unde īs străzi īnguste sau mai puţin băgate-n seamă de primari e jale... Poate că aici se impune ca utilajul să fie de gabaritul celui de care zic. Văd că umblă cu un excavator mare şi cu bijuteria cea mică şi harnică precum o furnică. Aici nu se impune să existe o camionetă unde să pună pămāntul scos din şanţ, dar īn cazul zăpezii cred că-i evident necesară. Eu chiar aş recicla apa rezultată din topirea zăpezii (pusă-ntr-o cisternă ceva).
Bine, aşa ar trebui să existe ţevi puse sub asfalt prin care să treacă apa caldă, iar zăpada să nu se depună oricāt de vaşnică ar fi ea, dar mai e mult pānă departe...
Drept īi că soluţii sunt, interese nu prea găsim... din păcate. Aştept cu-nfrigurare noua ninsoare a Babelor şi m-apucă groaza!
Noi să fim sănătoşi că primăvara mai are de gānd să ne lase cu buza umflată! tongue.gif


--------------------
Felix qui, quod amat, defendere fortiter audet - Ovidiu, Amores


Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 6 Mar 2006, 03:46 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (coconut @ 6 Mar 2006, 03:23 PM)
E drept că-n Bucureşti sunt parcate maşinile peste tot unde este posibil (mai avem puţin şi le parcăm şi-n copaci), dar nu cred că-i vina bucureştenilor...

Partial este si vina lor.
2 afaceri mari se pot face apropos de numarul de masini si parcarea aiurea. O afacere ar fi Parcarea supra si subterana.
Cea de a doua "ridicarea masinilor parcate ilegal". Ambele pot fi initiative private, doar ca pentru a II-a trebuie aprobare de la autoritati si trebuie sa se faca in colaborare cu politia. Adica sa nu ai voie sa ridici decat masina pe care ti-a zis politaiul.

Daca se dezvolta aceste 2 afaceri nici nu vor mai fi masini parcate aiurea. Si nici nu va mai fi nevoie de stalpii aia hidosi de pe trotuare.

QUOTE
Iar cu lopata n-am văzut - neam - nicio resursă umană să strāngă zăpada


Eu i-am vazut. Chiar si acum la ultima zapada, desi nu era prea multa si s-a topit repede. Ce-i drept nu aveau tractor. Faceau doar gramajoare.

Dar in trecut, cand erau zapezile mai mari si cand tineau mai mult, am vazut chiar si cum le incarcau in remorca tractorului.

Banuiesc ca nu merg pe toate strazile. Dar eu i-am vazut.



--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 11 Mar 2006, 10:58 AM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



QUOTE (nefertiti @ 1 Mar 2006, 10:50 AM)
In orice tara civilizata, azi dimineata am fi servit la micul dejun demisia primarului general, dar la noi nu... Mai mult, azi dimineata se circula tot asa de greu, am stat o jumate de ora in statie dupa un tramvai, pt ca se blocasera vreo 7 undeva spre ghencea si nu mai venea nici unul inapoi.
Ma intreb cat ii mai tine nesimtirea?

Nefertiti: tu chiar crezi ca pe "boul" de primar general il intereseaza chestia cu zapada si cu Bucurestiul blocat? Tu crezi ca de aia nu poate el dormi noaptea? Sau tu crezi ca el se gandeste o clipa ca ar putea fi demis de o isparava ca cea de care vorbesti? Adevarul e ca in Romania e bulibaseala. Fiecare face ce vrea si pe nimeni nu intereseaza decat matrapazlacurile din care te poti pomeni peste noapte "intr-o poienita cu salarizare maxima", vila si masina cat mai mare si mai puternica posibil... Deci luati-va gandul de la demisii si de la simtul responsabilitatii in Romania. Not gonna happen very soon I guess...


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 11 Mar 2006, 11:25 AM
Mesaj #64


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



sincer, am intrat iar intr-o perioada in care nu ma mai astept la nimic bun la noi. io m-am tot straduit sa vad partea buna a lucrurilor, dar nu pot, ca nu e.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 11 Mar 2006, 12:23 PM
Mesaj #65


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



partea dragutza la toata chestia asta cu zapada a fost evidentiata deja...
in tarile civilizate tot neamu isi curata zapada din fata casei, la noi... in rarele momente in care iese cineva cu lopata sa dea zapada, nu face altceva decit sa o arunce pe sosea, de unde tocmai fusese curatat de utilaj


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 11 Mar 2006, 12:44 PM
Mesaj #66


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Si ca revers, cand tocmai ai reusit sa iti eliberezi iesirea din curte, vine utilajul si iti impinge ceva gramezi de zapada exact in locul de unde ai dat-o pe cea originala, ca deh, te odihnisei cam mult. laugh.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 11 Mar 2006, 12:47 PM
Mesaj #67


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (actionmedia @ 6 Mar 2006, 03:46 PM)
Cea de a doua "ridicarea masinilor parcate ilegal". Ambele pot fi initiative private, doar ca pentru a II-a trebuie aprobare de la autoritati si trebuie sa se faca in colaborare cu politia. Adica sa nu ai voie sa ridici decat masina pe care ti-a zis politaiul.

Asta e o afacere infloritoare, mai ales cand ai grija sa pui semnele pe dupa copaci, cladiri, etc. Vine gasca, parcheaza ca nu e nici un semn, ii salta masina si ii ia purcoiul de parale. Hmm, cred ca trebuie postata la idei de afaceri.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 14 Mar 2006, 09:50 AM
Mesaj #68


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



well, era curios actionmedia la un moment dat cate utilaje de deszapezire are capitala. ei bine, azi dimineata, in direct la un radio, dom' primar jeneral a spus ca au 396 si azi noapte au scos pe strazi 306.

amu' problema e cu apa care balteste pe strazi, nefiind chiar inghetat... si acelasi dom' primar zice ca o sa ii ROAGE pe aia de la ApaNova sa dea la o parte capacele, sa se scurga apa pe unde poate. ce n-am inteles io e de ce trebuie rugati aia de la AN sa isi faca treaba?


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 14 Mar 2006, 11:07 AM
Mesaj #69


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



dupa o juma' de ora de inotat prin baltoace, am ajuns la lucru, sunt fleashca si meganervoasa. m-am saturat pana peste cap de mizeria asta de oras, de nesimtitii care il conduc si nu fac nimic. 50.gif 50.gif 50.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 14 Mar 2006, 11:16 AM
Mesaj #70


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (nefertiti @ 14 Mar 2006, 11:07 AM)
dupa o juma' de ora de inotat prin baltoace, am ajuns la lucru, sunt fleashca si meganervoasa. m-am saturat pana peste cap de mizeria asta de oras, de nesimtitii care il conduc si nu fac nimic.

Esti invitata la Ramnicu Sarat, sa vezi frumusete de oras ingrijit, cu primar la fel de nesimtit ca Vicleanu Marmureanu. Te astept cu barca la gara! laugh.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 04:09 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman