HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

40 Pagini V  « < 37 38 39 40 >  
Reply to this topicStart new topic
> Convenţia Hanului Runda 2, - joc de societate -
Data'q
mesaj 4 Dec 2007, 10:09 PM
Mesaj #1331


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Intru şi eu la echipa curioşilor...

Echipa întrebaţilor: Hashaspire, Titus Herbert, Dea, ....
Echipa curioşilor: Mihai, Data'q

Cine mai intra la echipa 1?


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
passenger
mesaj 7 Dec 2007, 06:21 PM
Mesaj #1332


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.620
Inscris: 24 June 03
Forumist Nr.: 409



cool.gif Intru si eu . Unde e nevoie laugh.gif


--------------------
Toti iti vor binele. Nu-i lasa sa ti-l ia !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 7 Dec 2007, 06:32 PM
Mesaj #1333


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Păi echipa a doua are voie de maxim doi jucători... Aşa că:

Echipa 1: Hashaspire, Titus Herbert, Dea, passenger ...
Echipa 2: Mihai, Data'q

Altcineva? De nu, poate începem de luni. unsure.gif


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 7 Dec 2007, 06:32 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Data'q
mesaj 12 Dec 2007, 05:34 PM
Mesaj #1334


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Cred că putem începe ... După ce vă stabiliţi convenţia să răspundeţi primelor mele întrebări:

Hashaspire: Câte cercuri are o linie ?
Titus Herbert: Câte frunze verzi ai avea nevoie să aduci primăvara înapoi ?
Dea: De câţi paşi ai nevoie să te întorci de unde ai plecat ?
passenger: De ce nu are melcul picioare? unsure.gif


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
passenger
mesaj 12 Dec 2007, 05:41 PM
Mesaj #1335


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.620
Inscris: 24 June 03
Forumist Nr.: 409



Dupa ce stabilim conventia... intrebarea e cu cine? unsure.gif Se pare ca e mai greu sa ne adunam...



--------------------
Toti iti vor binele. Nu-i lasa sa ti-l ia !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hashaspire
mesaj 13 Dec 2007, 02:22 PM
Mesaj #1336


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.483
Inscris: 12 May 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.241



Conventia a fost stabilita biggrin.gif.
Imediat raspundem.
Spor la dedus. devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hashaspire
mesaj 13 Dec 2007, 03:34 PM
Mesaj #1337


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.483
Inscris: 12 May 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.241



QUOTE(Data'q @ 12 Dec 2007, 05:34 PM) *
Hashaspire: Câte cercuri are o linie ?

Din cele 2 raspunsuri universale, "nu stiu" si "depinde", aleg "depinde". laugh.gif
Depinde de marimea, evident, a cercului si de, inevitabil, calitatea ceruta. Hai, spre exemplu, sa luam o vaca.
O desenam patrata sau dreptunghiulara (unii) chiar si daca ne imaginam ca e rotunda sau ovala laugh.gif. Therefore, clar, o vaca are 4 linii (laturi).
Semnul ala rosu de circulatie STOP are 8 laturi (linii), si eu il vad totusi rotund... oarecum... laugh.gif :


Daca tu nu vezi asa, incearca si tu alt unghi:


Pentru semnul STOP, cercul "ideal" este, normal laugh.gif, cel circumscris octogonului. Iata un exemplu cu un hexagon, ca e foarte asemanator: laugh.gif


Pentru a apropia de ideal semnul STOP, putem sa il facem fuchsia sau sa-i mai adaugam laturi:


Daca ar fi mai mare semnul, ar fi mai lungi, deci ar fi mai "patratos" "cercul". wink.gif

Asadar: cercul optim trebuie sa aiba multe linii si, cum am zis, sa fie mic smile.gif

As friends,
Hash.

P.S.: Iar la cate cercuri are o linie, ma mai gandesc (ups!). laugh.gif

Acest topic a fost editat de Hashaspire: 13 Dec 2007, 04:40 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 13 Dec 2007, 04:14 PM
Mesaj #1338


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



QUOTE(Data'q @ 12 Dec 2007, 05:34 PM) *
Titus Herbert: Câte frunze verzi ai avea nevoie să aduci primăvara înapoi ?


Am jucat scrabble cu un elefant. laugh.gif Cine pierde va avea de reconstituit un anotimp in jocul urmator. A castigat. dry.gif Asa ca am ales primavara. As avea nevoie de urmatoarele:
- opt frunze crescute in palma;
- o frunza cocosata sub greutatea unui strop de timp lenes;
- amintirea unei livezi de meri;
- o legatura de marar ( drool.gif );
- doua antene de libelula neagra deasupra unei frunze de salata;
- (cateva acuarele, pentru frunza pe care am furat-o de toamna asta pe furis dintr-un artar roscovan devil.gif );
Piesa de rezistenta : am doua frunze verzi-verzi aduse de vant pe pervaz intr-o seara limpede si albastra. Separate nu fac cat o ceapa degerata sorry.gif , dar puse impreuna ascund in nervuri stravezii adn-ul primaverii. Beat this you elephant!

Acest topic a fost editat de Titus Herbert: 13 Dec 2007, 04:30 PM


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
passenger
mesaj 13 Dec 2007, 06:12 PM
Mesaj #1339


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.620
Inscris: 24 June 03
Forumist Nr.: 409




QUOTE(Data'q @ 12 Dec 2007, 05:34 PM) *
passenger: De ce nu are melcul picioare? unsure.gif



E o capcana in aceasta intrebare? Nu stiu daca exista dovezi concrete care sa ateste lipsa picioarelor. unsure.gif Din contra. Eu una, in urma cu aproape opt ani, am vazut o scena mai putin obisnuita...Adica nu. Nu neobisnuita, ci incredibila...la prima vedere. Totusi adevarata. Sa va povestesc...
Era o dimineata banala de vara... Albastrul cerului era nepatat de umbra vreunui nor ratacit si iarba din gradina era zvantata abia de vreun ceas.. Ma uitam dupa fluturi, furnici si albine... ca omul care nu are nici o treaba, nici o graba... Era vacanta si eram libera sa lenevesc la orice ora rolleyes.gif ... Moliciunea ierbii ma atragea ca un magnet... prin urmare m-am intins cat eram de lunga (sau, cum ar zice gurile rele - ca asa e lumea biggrin.gif -, de scurta) in iarba, langa un strat aromat de musetel. Ma uitam amuzata la un fluture mov-albastrui care se luase la intrecere cu un bondar fara o antena (ca si mine adica laugh.gif ) si ma gandeam ca e tare bine sa ai aripi (da, stiu, gazele au "elitre" tongue.gif ), cand... l-am vazut!!! Aproape stacojiu (de atata efort) un melc se chinuia sa inainteze in iarba. M-am uitat mai bine, ca prea era ceva dubios in miscarea aceea... lenta, lenta (ca de acolo vine si vorba: merge alene, ca melcul la pascut tongue.gif ), aproape imperceptibila... si pe langa asta mai era si dara alba pe care o lasa in urma... Cum alba? Parca era transparenta in mod obisnuit... hmm.gif Am crezut pe moment ca am vedenii... sau prea multa imaginatie. biggrin.gif Asa ca am inceput o investigatie ca la carte. Am studiat in prima faza urma lasata... se intindea pe aproape patru metri si era alba pe tot traseul. Cand am vazut punctul de plecare am izbucnit in ras. "Sursa" era o pata mare de aracet.. inca proaspat rofl.gif Saracul melc hh.gif Adica nu era suficient ca avea deja probleme cu deplasarea (e simplu pentru cineva sa aiba grautatea casei pe umeri?biggrin.gif)...a gasit ceva care ii amplifica povara... Plina de curiozitate am extras melcul din iarba, am curatat (pe cat posibil) impuritatile care se adunasera pe el si am descoperit...minunea smile.gif) Admit ca e greu sa acceptati, daaar: melcul avea picioare. O gramada de picioare mai exact:D.. numai ca, se pare, uitase sa se incalte. Degeaba isi suflecase pantalonii (pentru ca avea evident si pantaloni), picioarele erau pline de lipici si aproape ca nu se mai observau.
Daca nu ar fi existat intamplarea aceasta as fi ajuns sa cred si eu (alaturi de restul lumii) ca in mod obisnuit melcul nu are picioare. Si as fi incercat sa iti raspund la obiect. Dar nu pot. Poate alta intrebare o sa contina adevarul pe care il cauti. smile.gif
Am zis. tongue.gif


--------------------
Toti iti vor binele. Nu-i lasa sa ti-l ia !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 13 Dec 2007, 06:22 PM
Mesaj #1340


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Conventia este sa folositi toti zambaretul laugh.gif ? tongue.gif
Sau sa faceti referire la unul sau mai multe animale? rolleyes.gif

Daca nu, cateva intrebari:

@Hashaspire: aceasta este o intrebare serioasa?

@passenger: Daca e fix, e ok?

@Titus: Care este partenerul lui Jerry?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
passenger
mesaj 13 Dec 2007, 06:37 PM
Mesaj #1341


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.620
Inscris: 24 June 03
Forumist Nr.: 409



Zambaretii sunt bonus laugh.gif (nu fac parte din convetie)

Animalutele fac parte din conventie... dar nu sunt suficiente biggrin.gif Mai aveti de cautat... mult si bine laugh.gif Credeati ca scapati asa usor? devil.gif

E si Dea in joc wink.gif


--------------------
Toti iti vor binele. Nu-i lasa sa ti-l ia !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 14 Dec 2007, 01:18 PM
Mesaj #1342


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Si raspunsurile la intrebari? rolleyes.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 14 Dec 2007, 02:04 PM
Mesaj #1343


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



QUOTE(Mihai @ 13 Dec 2007, 06:22 PM) *
@Titus: Care este partenerul lui Jerry?


laugh.gif AaaaaaUUaaaa gâlgâlgîlgâlci drool.gif PToi-ptiu!! Ole, much better!

Niste ciori asezate pe un fir de antena dezbat frenetic:

Cioara1: cra - ar - cra - CRAc- cra

Cioara2: a, nu, Kra - krac - cra - ac!

Cioara3: Mhm, mhm sau asa cum spune ...

In tot acest timp, de grupul antrenat in discutii aprinse se apropie o alta cioara.
Cioara noua: Ahoe, crae-i treaba?

Moment orecum neplacut de intrerupere in arc. Urmeaza asaltul - parerei contradictorii aterizand din toate directiile: cra - ar - cra - KRA - krac - cra - ar - Cra - krac !!!

Cioaran yeahrite.gif: Ntz, eu cred ca Dumnezeu e un negru cu plamani ca ai calugarului T mellow.gif.

Acest topic a fost editat de Titus Herbert: 14 Dec 2007, 02:05 PM


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
passenger
mesaj 15 Dec 2007, 02:21 AM
Mesaj #1344


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.620
Inscris: 24 June 03
Forumist Nr.: 409



QUOTE(Mihai @ 13 Dec 2007, 06:22 PM) *
@passenger: Daca e fix, e ok?



In ordinea importantei am asa:

- ideea - cu cat se incapataneaza mai mult, cu atat o cred mai putin. Sau invers tongue.gif
- punctul rosu - cu cat e mai mare tinta cu atat mai bine. Ori ati auzit ca trofeele de dimensiunea unui soarece sunt mai cautate? unsure.gif
- ora- negociabila intotdeauna, la si un sfert nu e tarziu
- aterizarea - apreciata la punct. Nu acela rosu din lista laugh.gif
- oglinda - are proprietatea de a nu intelege ce inseamna xif e acad. Dar vede corect numarul in runda 2. Probabil.
- privirea - as inclina sa cred ca are legatura cu omul sarit. Exact, ohyeah.gif de acolo.
- mobila - cu accent pe a doua silaba, oponenta punctului forte din intrebare...

As mai putea adauga cateva elemente listei, dar fix in acest moment am observat ca am strecurat un hint urias in raspuns. sorry.gif Asa ca inchei. OK?


--------------------
Toti iti vor binele. Nu-i lasa sa ti-l ia !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dea
mesaj 15 Dec 2007, 01:17 PM
Mesaj #1345


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 306
Inscris: 25 June 04
Forumist Nr.: 3.933



QUOTE(Data'q @ 12 Dec 2007, 05:34 PM) *
Dea: De câţi paşi ai nevoie să te întorci de unde ai plecat ?


Sa nu uitam ca am plecat pe-nserat si afara era o liniste din aia.. mormantala (auzeai doar musca aaaa.. pardon! nici pe-aia)

Apoi, considerand adevarate urmatoarele:
- alta idee n-am si e inca joi,
- numarul meu norocos are trei zerouri
- "rozul" murdar este noul "negru" in moda rolleyes.gif
atunci raspunsul la intrebare nu ar putea fi decat PATRUZECISINOUA. Atat.

(rectificare: plus/minus opt (OPT)). mwah1.gif

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hashaspire
mesaj 17 Dec 2007, 11:51 AM
Mesaj #1346


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.483
Inscris: 12 May 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.241



QUOTE(Mihai @ 13 Dec 2007, 06:22 PM) *
@Hashaspire: aceasta este o intrebare serioasa?


In primul rand, o intrebare serioasa incepe cu majuscula.
In al doilea rand, verdele ala de malachit nu si-a facut treaba pentru peşti. tongue.gif

(Uitasem quote-ul, de-aia am editat). biggrin.gif

Acest topic a fost editat de Hashaspire: 17 Dec 2007, 11:54 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 18 Dec 2007, 02:09 PM
Mesaj #1347


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



Hashaspire: Ce-ţi place la umbra ta?
Titus Herbert: Câte degete ai la mâna dreaptă?
Dea: În ce an te-ai născut ?
passenger: Câte luni ai vrea să atârne cerul noaptea?

Sper să nu ocoliţi răspunsurile şi la întrebările astea ... tongue.gif


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 18 Dec 2007, 04:59 PM
Mesaj #1348


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



QUOTE(Data'q @ 18 Dec 2007, 02:09 PM) *
Titus Herbert: Câte degete ai la mâna dreaptă?
Sper să nu ocoliţi răspunsurile şi la întrebările astea ...


....povestea incepe acum peste opt veacuri pe meleagurile Galiei oceanice. La carma tarii venise, aprinzand spiritele, un mostenitor obscur al ultimului rege (mort de-a binelea in circumstante misterioase). Umbla vorba ca ar fi un copil-din-flori, nimeni insa nu stie si nu indrazneste sa mentioneze asta mellow.gif. Cum a reusit sa se impuna? Ehe! Pai acest lucru nu e imposibil in Galia, regele, acela de pe acum mort (i-ar fi tarana data aerului), nu avea mostenitori legitimi, un batran retras ce nu a oferit gratiile niciunuia dintre "apropiatii" sai. Se spune ca era si putin cam misogin, eh, dar cine isi mai aminteste?
There HE is, Sir Axolot, mai marele conducator peste armatele regelui, impunator, intunecat, cu o educatie aleasa, priceput la arme, MARE strateg, decizia de autoinscaunare nu a intalnit nicio opreliste. (Fie vorba intre noi secret.gif , a fost unul, oasele ii atarna in turn).

Ne regasim acum in sala mesei cu orologiu dong unde Sir Axolot, in capatul mesei rotunde (laugh.gif ) isi ocheste cu desavarsit calm generalii. Analizeaza un atac fulger, in oarba noapte de dupa Ajun, o mica surpriza, impotriva ultimului obstacol batrana fortareata Teleusta.
Ce-i trece lui prin cap in aceste momente? CE? Toti isi pun aceasta intrebare sau ar pune macar putin in adancul gandului, de ar indrazni.
"Oameni, pe 23 decembrie dam atacul!", Sir A. dupa ce isi drese cu fermitate vocea (a, cand se hotarau conducatorii armatelor sa dea cate un atac cum se pronuntau? Mai aveau timp de vreo discutie, oare ? Sareau in sa, dadeau un chiot si oamenii ii urmau ghicindu-le intentiile? Hmmm.. )
Aprinsa rumoare in sala mesei, o voce se ridica din ora 11 (pe masa e incrustat un ceas, "...fiecare vorbeste atunci cand limba minutarului ajunge in dreptul sau", decizia 19 ale sutei luata de Sir Axolot, mai marele regilor Galiei oceanice), creste-creste pana atinge apogeul (pe la 12).
"-Suntem acum pregatiti Maria TA" , se auzi Sir Hoit si fu imediat intrerupt: Ding-dang-dong! ori 12
Toti cei prezenti asteptara in liniste mormantala trecerea obisnuita a timpului.
Marele Sir Axolot se ridica in picioare in zgomot respectuos de zale argintii si metale contorsionate si isi rasfira degetele mainii drepte usor, dar sigur, pe masa. Avea sase, dar purta manusi, altfel sigur ar fi fost infierat ca vrajitor si ars asemenea ereticilor pe rug.
"Teleusta are atatea puncte slabe cate am eu degete la mana asta," (si nu manca r..) iar noi ne vom folosi in doborarea ei de toate acestea.
Sir Hoit, tu te ocupi de "piciorul stang" - malurile Ehebei, e acolo o trecatoare ascunsa, mobila ce va fi incheiata acum!
Count Schnider, tu apuci de "piciorul drept"- morile aerului, si nu cumva sa ii dai drumul pana nu auzi goarna de trei-patru ori!!
Count Themoney, "mana dreapta" - intrarea Broca, iti revine, opresti orice intra in fortareata si incepi din zori, netrebnici vor atinge disperarea cu sutele pana a ne apuca serios de ei!

Hip, Hip! se auzira in cor vitejii vanjosi.

Stttt! Asa!

Sir Deacon, tu pregatesti atacul cu ghiulele cu prafu' al dracului la "stanga", mai admise Sir A. si se opri cu ochii inchisi parca admirand cum actiunea i se aseaza dinaintea ochilor toata grandoarea ei . Respira aer si continua.
"Eu abordez rasaritul, daca le atingem punctul nevralgic, toate celelalte ar fi amortite si derutate, ati inteles?. Victoria e ca a noastra!!!"
"Hip-hip!"
Ce, insa, nu stia nimeni ( in afara de Sir Axolot, bineinteles) era punctul 6. Oare va avea cum sa-l supuna indemanarii si puterii sale neasemuite?
AHHHH! Damn it, daca ar avea doar 5 degete la a sa mana !!!!! Ca mine. Evrikaaa!!


(Cate litere am mancat.. licklips.gif )

Acest topic a fost editat de Titus Herbert: 18 Dec 2007, 08:13 PM


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hashaspire
mesaj 18 Dec 2007, 06:27 PM
Mesaj #1349


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.483
Inscris: 12 May 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.241



QUOTE(Data'q @ 18 Dec 2007, 02:09 PM) *
Hashaspire: Ce-ţi place la umbra ta?


Citez, oarecum, de pe un site:
La o etapa evolutiva biologica mai tarzie se adauga instinctul estetic, luat mai intai ca un "supliment" al instinctului cognitiv. Rostul sau initial a fost de a oferi un imbold in plus pentru analizarea obiectelor, oferind un surplus atat de satisfactie si placere olfactiva, cat si vizuala. In aparitia si in dezvoltarea instinctului estetic, rolul vazului a fost asadar decisiv. Acest fapt este in mod evident confirmat de evolutia animalelor oarbe sau cu acuitatea vizuala slaba, majoritatea fiind animale de noapte sau vietuitoare in sol si in adancurile obscure ale oceanelor. Pentru acestea, aspectul estetic nu are nici o importanta. Ne apropiem de elucidarea rostului instinctului estetic in evolutia estetica a speciilor.

Poveste (atentie!) "falsa":
Primele vietuitoare nu aveau lumina. Presupunem ca in afara de ochi, deja celelalte organe de simt erau dezvoltate. Oarbe. Toate vietatile. Pentru a afla de orice mica miscare in departare, foloseau ca semnal (alte) vibratii. Unii indivizi simteau uneori nevoia sa iasa din universul lor micut "predestinat", sa inteleaga mai mult si sa experimenteze senzatii ("lumi") noi. Unele au dat, ghinion temporar, peste absolutele taceri si peste "obiecte" (atata timp nu exista lumina, ele considerau mediul inconjurator ca un singur obiect, un sistem impartit in "zone mirositoare"... unele erau "zone zgomotoase", iar altele erau "zone moi" laugh.gif...), dure, inodore, insipide. Adevarata "liniste". Nici macar o schimbare de temperatura, etc. Uimiti, simteau ca au gasit in sfarsit "nimicul". Nu puteau explica unde sunt, daca mai exista cu adevarat, daca acolo "e capatul lumii" sau fericirea. Imprejur stanga si fuga inapoi in "adapost". Putini dintre ei au avut dubiosul curaj sa infrunte nimicul. Si mai putini au cautat niste metode de a-l raporta la ce aveau deja cunoscut. Formule complicate, uneori sisteme determinabile poate intr-o vecie si cu siguranta insuficient gandite. Falsa egalare cu un sentiment cunoscut. False definitii aiurite. Doar doi indivizi, intr-o explozie de creativitate, in oarecum adevaratul sens al cuvantului, au avut geniala idee de a crea un organ de (altceva ce? laugh.gif) simţ. Pentru ca, ei ziceau: "nimicul te bombardeaza... inexplicabil... cu nimic". Au muncit ani (de zile) pentru a-i GANDI complexa structura si alte mii de ani pentru a o "construi". Pe intuneric! Au reusit! Au creat ochiul! Inca doua capete de fire erau de legat si gata! Au zambit, s-au uitat unul la altul... si le-au unit. Doar o secunda au rezistat minunii si apoi au murit fericiti. Ochiul functiona. Atingeai un fir si puteai instantaneu sa vezi. O combinatie uimitoare de informatii se ascundea in spatele nimicului. Poate de-asta erau speriati ceilalti. Deoarece ei nu stiau cum sa actioneze cand erau atinsi de atatea "culori invizibile". Nimicul nu exista... din nou. In schimb, a devenit mult mai complicata "existenta".

Rezumat, sa nu evit intrebarea laugh.gif : Posibilitati:
- lumina de fapt e "telepatie". Ne dorim sa aflam ce e "acolo" si il rugam pe Soare sa urle (bombardarea, ya know?). Cateodata e ocupat, nu face fata unui "intreg univers", mai ales unei dorinte filtrate (de obstacole). Asa ca ne folosim de "auriul pestisor" personal (lumanare, bricheta (unii), bec...). Deci traim in intuneric. Stii cum e pe intuneric? Nimic nu are culoare. Acum nu te gandi la alb-negru sau infrarosu. Nu exista ceva mai deschis sau inchis "la culoare". Fara nuante. Acum ramane sa ne dorim a sti. Si sa stim a dori.(smile.gif + laugh.gif) Invers. Imi place asadar la umbra mea ca imi ofera un "semn", o idee despre ce insemn pentru orbi (o forma. sau nimic...).
- exista si altfel de unde (aici nu se termina...). Nu ai vrea sa construim organe?

Iti repet: a fost o (atentie!) poveste falsa. smile.gif

Acest topic a fost editat de Hashaspire: 19 Dec 2007, 02:38 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
passenger
mesaj 20 Dec 2007, 03:47 AM
Mesaj #1350


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.620
Inscris: 24 June 03
Forumist Nr.: 409



QUOTE(Data'q @ 18 Dec 2007, 02:09 PM) *
passenger: Câte luni ai vrea să atârne cerul noaptea?



Motto : Cand toate se intampla firesc, noptile au respiratia albastra...

Ma joc de-a alta noapte-n jumatate,
Am albe margini si amprente mute...
Acopar luna si descopar sapte
Am timp sa le descant,
au vreme sa m-asculte...

Ascunsa in fantasme colorate
Am uneori o umbra cam natanga
Imi aminteste de luminile furate
Un licurici...
insemn discret langa urechea stanga...


Caut pe zapada urme, pentru soapte,
Oglinda-mi uita gandurile ninse
Ma plec incet spre vis, ma pierd in noapte...
Am cioburi de albastru...
ai lunile promise...

...si adorm. smile.gif

Acest topic a fost editat de passenger: 20 Dec 2007, 04:17 AM


--------------------
Toti iti vor binele. Nu-i lasa sa ti-l ia !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dea
mesaj 21 Dec 2007, 12:46 PM
Mesaj #1351


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 306
Inscris: 25 June 04
Forumist Nr.: 3.933



QUOTE(Data'q @ 18 Dec 2007, 02:09 PM) *
Dea: În ce an te-ai născut ?


Sper să nu ocoliţi răspunsurile şi la întrebările astea ... tongue.gif


Ne rogi sa nu ocolim raspunsurile, dar imi pui o intrebare asa delicata rolleyes.gif Cum as putea sa-ti raspund altfel decat pe ocolite la ea.. Mai bine hai sa iti spun un banc (sec):

un cocos rosu sare pe o capita de fan. Acum intrebarea: cum se da jos?
Ei cum! tot rosu!!!

Altceva? a! da.. RASPUNSUL la intrebare: imi plac numerele impare, deci as alege.. hmm.. sa zicem anul 1997.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 5 Jan 2008, 02:27 PM
Mesaj #1352


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



La multi ani, conventionisti! biggrin.gif

Sa trecem la treburi mai serioase, aveti nevoie de un hint, ceva (altele decat cele pe care vi le-am dat deja devil.gif )?

( thumbs-up.gif watch your step, waaaatch yoooour steeep )

Acest topic a fost editat de Titus Herbert: 5 Jan 2008, 02:29 PM


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mdA!
mesaj 8 Jan 2008, 03:51 PM
Mesaj #1353


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.554
Inscris: 11 May 04
Forumist Nr.: 3.457



vad ca lancezesc lucrurile la Conventie..
pai se poate?!
smile.gif
haideti mai repede, ca mai are(sic!) si altii chef de joaca tongue.gif

**
da, da.. bine v-am regasit biggrin.gif


--------------------
Amice, esti idiot! (I. L. Caragiale)

feel the rain on your skin, no one else can feel it for you
Dar din dar se face Raiul
<span style='font-size:14pt;line-height:100%'>cea preaîmpiedicată</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 9 Jan 2008, 12:54 PM
Mesaj #1354


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



ohmy.gif mdA!!!!
Welcome back, la convenshion! biker.gif + flowers.gif biggrin.gif


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
passenger
mesaj 10 Jan 2008, 05:32 PM
Mesaj #1355


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.620
Inscris: 24 June 03
Forumist Nr.: 409



Raspunsuri?... Intrebari?... O maslina? tongue.gif

Mai respira? unsure.gif



--------------------
Toti iti vor binele. Nu-i lasa sa ti-l ia !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 14 Jan 2008, 09:06 PM
Mesaj #1356


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Nu-l certati pe Data'q, eu sunt vinovat de intarziere... eu, eu si numai eu. sorry.gif

Revin cu o serie de intrebari, ale caror raspunsuri va rog sa fie incolore, fara de viata si zambet, de fix 20 de cuvinte. biggrin.gif

@Dea: Ce este fericirea?

@pasenger: Cum se masoara o lacrima?

@Titus: Cum asculti soaptele prieteniei?

@Hashaspire: Ce urmeaza dupa joi?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
passenger
mesaj 16 Jan 2008, 05:51 PM
Mesaj #1357


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.620
Inscris: 24 June 03
Forumist Nr.: 409



QUOTE(Mihai @ 14 Jan 2008, 09:06 PM) *
Revin cu o serie de intrebari, ale caror raspunsuri va rog sa fie incolore, fara de viata si zambet, de fix 20 de cuvinte. biggrin.gif

@pasenger: Cum se masoara o lacrima?


20 de cuvinte? Ma apuca plansul. Literalmente. Lacrimi verzi-amare. De crocodil. In conditiile acestea raspunsul nu are loc! Unde???

Acest topic a fost editat de passenger: 16 Jan 2008, 05:52 PM


--------------------
Toti iti vor binele. Nu-i lasa sa ti-l ia !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 21 Jan 2008, 02:33 PM
Mesaj #1358


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



QUOTE(Mihai @ 14 Jan 2008, 09:06 PM) *
Revin cu o serie de intrebari, ale caror raspunsuri va rog sa fie incolore, fara de viata si zambet, de fix 20 de cuvinte. biggrin.gif


Te pricepi la facut conventii, trebuia sa joci in echipa noastra. In felul asta ai fi dirijat (si) raspunsurile. Dar, momentan, nu poti sa pui decat intrebari la care ne-am obligat sa raspundem(cine s-ar fi gandit ca asta ar reprezenta vreodata un neajuns? rolleyes.gif ).
Revenind.


QUOTE(Mihai @ 14 Jan 2008, 09:06 PM) *
@Titus: Cum asculti soaptele prieteniei?


Asa deci. Friends is a mental state. In puls are varsta, fireste nu in ani se masoara, numai se incadreaza in diferente pe parcurs. Isi trage din timp cat are nevoie sa se limpezeasca. E ca apa de robinet uneori, ca ceata, gri laptoasa (e ceata mulsa din nori laugh.gif ). In fine, urmeaza galagia, ca asa e ea, galagioasa, vesela asemenea unei cete de dog.gif dog.gif dog.gif , cam asa. Mi-am cumparat niste ochelari colorati, care au fost extrem de greu de gasit, insa daca vrei ti-i imprumut pe-ai mei cam... as zice ... 20 minute, fix. Iata ca, daca poti clipi incet, poate doar din 4 in 4 secunde ai sa observi si tu lumea colorata, ametitoare, zambitoare si plina de ăămm... joie de vivre . tongue.gif









glases.gif

Acest topic a fost editat de Titus Herbert: 21 Jan 2008, 02:34 PM


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hashaspire
mesaj 23 Jan 2008, 06:31 PM
Mesaj #1359


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.483
Inscris: 12 May 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.241



QUOTE(Mihai @ 14 Jan 2008, 09:06 PM) *
@Hashaspire: Ce urmeaza dupa joi?


Unu.....\
Doi.......\ .."Ghici":
Trei......./..Urmeaza vineeeeri. Hehe.
Patru.../

Cinci..\ Apoi
Sase...\ Urmeaza
Sapte../ Sambata. laugh.gif
Opt..../

Noua.............\
Zece...............\
Unsprezece.......\
Doisprezece........\.....Iar a saptea zi
Treisprezece.........\.... este...
Paisprezece............\.
Cincisprezece........./
Saisprezece........../
Saptesprezece...../
Optsprezece......./
Nouasprezece.../
Douazecei......./

............. duminicăăăăăă. Zi acum, vulpeo, sunt douăzeci? laugh.gif

Na: Alb.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 24 Jan 2008, 02:10 AM
Mesaj #1360


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Mda, ciudata conventie... hmm.gif

Concluzii pana acum:
- Conventia e una obsedata de animale, fara o legatura clara (dar ce e clar pe lumea asta?) intre ele (vaca, libelula, melc, bondar, bondar - hmmm, de ce apare dumnealui de doua ori?)
- Conventia calatoreste prin tari straine, dar doar uneori imprumuta limba respectivei tari (engleza, francois, dupa preferinte). Sau o fi lingvista doar pentru a ne induce in eroare, de parca nu eram si asa indusi. devil.gif
- Conventia iubeste cifrele. Si intre membrii sai, pastreaza o cifra comuna per runda de intrebari (8 pentru prima runda, 20 pentru ultima...)
- Conventia e pasionata de culori, dar nu s-a hotarat pe care o prefera - ba rosu, ba verde, ba albastru... ROGVAIV, nu alta!
- Conventia vrea sa inaugureze un nou curent literar. S-ar putea sa aiba succes.


Revin... Daca aveti adaugiri, le astept cu drag. biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 24 Jan 2008, 06:25 PM
Mesaj #1361


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



'na ziua happy.gif

QUOTE(Mihai @ 24 Jan 2008, 02:10 AM) *
Mda, ciudata conventie... hmm.gif
rolleyes.gif
Concluzii la concluzii:
QUOTE
- Conventia e una obsedata de animale, fara o legatura clara (dar ce e clar pe lumea asta?) intre ele (vaca, libelula, melc, bondar, bondar - hmmm, de ce apare dumnealui de doua ori?)
- Conventia iubeste cifrele. Si intre membrii sai, pastreaza o cifra comuna per runda de intrebari (8 pentru prima runda, 20 pentru ultima...)


Pare complicat, dar e mai simplu de atat. In + la cifre, 20 din ultima runda a fost sugerat chiar de tine. tongue.gif De fapt sunt vietati ( fara legatura intre ele, de bondar nu stiu nimic blink.gif ) si cifre (tot fara legatura voita tongue.gif )

QUOTE
- Conventia calatoreste prin tari straine, dar doar uneori imprumuta limba respectivei tari (engleza, francois, dupa preferinte). Sau o fi lingvista doar pentru a ne induce in eroare, de parca nu eram si asa indusi. devil.gif
devil.gif

QUOTE
- Conventia e pasionata de culori, dar nu s-a hotarat pe care o prefera - ba rosu, ba verde, ba albastru... ROGVAIV, nu alta!
îhîm rolleyes.gif

QUOTE
- Conventia vrea sa inaugureze un nou curent literar. S-ar putea sa aiba succes.
Asta e bonus de talent. sorry.gif

Daca aveti voi adaugiri, le asteptam cu drag. biggrin.gif



ps. daca privesti cu atentie unele litere cifrate s-ar putea sa iti mai sugereze inca un aspect misterios, peste care ati sarit si voi, am "sarit" si noi cu regularitate la fiecare raspuns.

Acest topic a fost editat de Titus Herbert: 24 Jan 2008, 06:27 PM


--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post
passenger
mesaj 31 Jan 2008, 10:30 PM
Mesaj #1362


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.620
Inscris: 24 June 03
Forumist Nr.: 409





Gata joaca? unsure.gif


--------------------
Toti iti vor binele. Nu-i lasa sa ti-l ia !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
passenger
mesaj 5 Feb 2008, 02:55 PM
Mesaj #1363


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.620
Inscris: 24 June 03
Forumist Nr.: 409





.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.



--------------------
Toti iti vor binele. Nu-i lasa sa ti-l ia !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Data'q
mesaj 5 Feb 2008, 09:12 PM
Mesaj #1364


Clopotar
******

Grup: Admin
Mesaje: 4.348
Inscris: 17 September 04
Din: Capitala
Forumist Nr.: 4.495



După îndelungi şi îndelate frământări, ideile noastre s-au copt, dar s-au dovedit a fi prea crude...
Aşa că vă rugăm frumos a ne spune misterul acestei convenţii că noi atât ne-am priceput, atât am avut de spus (mesajul lui Mihai adică).

Deci, victorioşilor, ziceţi-ne şi nouă convenţia...

PS: Bravo!!!


--------------------
Clopot
Lauda tie, Doamne!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Titus Herbert
mesaj 11 Feb 2008, 01:48 PM
Mesaj #1365


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 847
Inscris: 3 February 06
Forumist Nr.: 7.784



Avem dupa cum urmeaza:
1.
QUOTE
Pentru fiecare raspuns (nu conteaza daca e adevarat sau fals) sa folosim un numar, o culoare, o vietate (orice misca/se taraste/zboara/inoata etc)
Fiecare element (numar, culoare, vietate) trebuie sa apara cel putin o data...dar poate fi folosit si de 20 de ori daca simtiti nevoia

2. si cireasa: fiecare al cincilea cuvant din fiecare raspuns incepe cu o vocala. Spor la numarat! tongue.gif

Cred ca vorbesc in numele tuturor cand zic: Uraaa!

ps. Multumim!



--------------------
"I just saw the ugliest horse I've ever seen."
tourist, after seeing a moose at Isle Royale National Park
Go to the top of the page
 
+Quote Post

40 Pagini V  « < 37 38 39 40 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 03:23 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman