HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

40 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Convenţia Hanului Runda 2, - joc de societate -
foto
mesaj 20 Dec 2005, 02:57 PM
Mesaj #106


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 5
Inscris: 1 December 05
Forumist Nr.: 7.380



QUOTE (Dea @ 20 Dec 2005, 02:36 PM)

foto: Nu iti faci abonament la Photomagazine?

Sunt pe drum. Sa mi-l fac.
Acum caut redactia. La intersectia dintre Splaiul 'ndependentei si Calea Mosului.
Intreb pe cineva cum sa ajung pe strada Lunga.
Imi raspunde: "cat de lunga?"
Plec mai departe.
Ma agat de un tractor. Cu brazi. (Tractorul era cu brazi, nu eu ma agat cu brazii de tractor)
Fac si doua poze intre timp, National Geographic esti al meu.
Si al urmasilor urmasilor mei.
(bine ca nu fac ce a facut tata)
Tic-tac, trec pe langa o reclama pe care scrie "portocalele sunt stoarse cu grija, nici prea tare, nici prea incet, pentru a obtine cel mai bun suc".
In timp ce ma intrebam cum se masoara forta aia de strangere cu care se storc portocalele, iau un chios de ziare in brate.
Ah, asta era, imi zic, am plecat sa imi fac abonament la Photomagazine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
n'ai-b'ai
mesaj 20 Dec 2005, 03:13 PM
Mesaj #107


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 120
Inscris: 10 November 05
Forumist Nr.: 7.233



smile.gif intrebarile mele sunt urmatoarele:

alexa: ce forma are o minge de ping-pong?
aburelius: cate nari ai?
foto: cum il chema pe catelul Lizucai din "Dumbrava minunata"?
kitty: ce gadila mai placut, o pana sau un betisor parfumat?
Marcus: se da urmatorul citat: "Situatia dificila in care ma pui faciliteaza desfasurarea unui intreg lant de conflicte rascolitoare in mintea mea. Realizarea cu succes a imperativului de a-ti raspunde la aceasta intrebare cu un profund caracter tactic, este un principiu, de altfel foarte folositor, de la care nu ma voi abtine sa nu raspund incorect. Regula sau mecanismul cu caracter general, bine plasat in contextul obiectivelor prestabilite, este… este… este… dar sa studiem cu atentie. Se observa ca primele 13 raspunsuri, expuneri veritabile de cunostinte din partea colegilor mei de echipa, apeleaza la cate un zambaret de caciula. Din pacate insa, puhoiul de material informational care curge parca la nesfarsit si intr-o forma greu accesibila, intregul proces de pregatire intelectuala pana la acumularea unei capacitati de a detecta pana si cele mai subtile idei care pot aparea in joc, constituie cel putin pentru mine o experienta dezolanta. Daca vei observa insa cu atentie, celelalte 17 raspunsuri nu fac apel la nici un astfel de element strategic (pentru ca si zambaretii pot fi tinta unor idei strategice).
Concret, te pot ajuta sa analizezi situatia ca sa percepi informatiile intr-o forma cat mai aproape de cea naturala. Numerele mai sus amintite, in speta 13 si 17, indeplinesc 2 conditii de o armonie matematica pe cat de complexa, pe atat de simpla si naturala. Mai précis, sunt numere impare, consecutive si prime. Deci asta e regula, sper ca te-am luminat acum. Dezvoltarea ulterioara este usor de intuit. Atat doar ca ratiunea este evident constienta si umana.
O seara placuta!"
Intrebarea este: cate silabe are respectivul citat?




--------------------
de(-)nominat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 20 Dec 2005, 03:29 PM
Mesaj #108


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



QUOTE (Dea @ 20 Dec 2005, 02:36 PM)
Marcus: (nu inainte de a-ti multumi pentru pretioasele indicatii privind regula) Ramai in Bucuresti de sarbatori?

Cine a spus ca plec, sunt in Bucuresti si sarbatoresc deja! drunk.gif Am abordat cu incredere friptura de porc si am ocupat cele mai bune pozitii la masa festiva, astfel incat sa am o perspectiva cat mai favorabila asupra sarmalelor si a sticlei cu vin rosu. Stau si pandesc momentul potrivit pentru a ma infrupta din deliciosul cotlet de porc si sa-mi umezesc limba in licoarea imbatatoare a vinului de paille cabernet-sauvignon care se ridica mandra si semeata deasupra tuturor paharelor lucioase din fata mea.
Deseara in mod cert dau semnalul de mobilizare generala a echipamentului de Revelion din dotare, dau foc la rachete deasupra Bucurestiului, bubui 5000 de petarde in incinta statiilor de metrou si translatez vulcani pe arterele centrale ale capitalei. Sa fii acolo!


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viaţa nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Dec 2005, 03:29 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
mdA!
mesaj 20 Dec 2005, 03:37 PM
Mesaj #109


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.554
Inscris: 11 May 04
Forumist Nr.: 3.457



QUOTE (n'ai-b'ai @ 20 Dec 2005, 03:13 PM)
alexa: ce forma are o minge de ping-pong?

pai (1) o (2) minge (3) de (4) ping-pong (5-6) are (7) o (8) forma (9) demna (10) de (11) invidiat (12) de (13) purtatoarele (14) de (15) sani (16) mai (17) mici (18) decat (19) samburii (20) de (21) migdale (22) ceea (23) ce (24) e (25) greu (26) de (27) crezut (28) ca (29) ar (30) fi (31) posibil (32), deci (33), altfel (34) spus (35) are (36) o (37) forma (38) similara (39) cu (40) pepenii (41) copti (42) bine (43) la (44) cuptor (45).


PS - din cauza unei regretabile erori de calcul am fost nevoita sa editez raspunsul precedent; va rog deci sa luati in considerare forma si continutul sau actuale si sa imi iertati neatentia care a generat aceasta situatie.


--------------------
Amice, esti idiot! (I. L. Caragiale)

feel the rain on your skin, no one else can feel it for you
Dar din dar se face Raiul
<span style='font-size:14pt;line-height:100%'>cea preaîmpiedicată</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
foto
mesaj 20 Dec 2005, 03:47 PM
Mesaj #110


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 5
Inscris: 1 December 05
Forumist Nr.: 7.380



QUOTE (n'ai-b'ai @ 20 Dec 2005, 03:13 PM)

foto: cum il chema pe catelul Lizucai din "Dumbrava minunata"?

Parole d'honeur ca m-ai facut sa ma simt ca-n scoala generala cand aveam cosmaruri ca habar n-am cine a scris Plugarii (la admitere am aflat ca era Octavian Goga, motiv pentru care profesorii mi-au dat noua si ceva, eram singurul care aflase asta).
Ehehei, aveam un coleg pe care il chema Spoiala. Asta lua de obicei pastila invers, pentru ca atunci cand profesorii perorau despre faptul ca a invata doar inainte de examen e doar o spoiala, el se ridica usurel in picioare si spunea cu un aer nevinovat: "Da doamna!"

Am trecut cu greu peste emotiile provocate de intrebarea ta, vezi. A trebuit sa ma duc chiar intr-un loc unde imi vine de obicei inspiratia si, asa, cu ochii in tavan, fredonand usor, am inceput sa sap in amintirile copiariei. Si bang, ca un flash (aici ar trebui sa ma hotarasc, ori a tunat, ori a fulgerat) mi-am adus aminte de catelul maro, pe care, micut fiind, il botezasem Patrocle. Ce catel! Cuminte, foc. Nu tu zambete la el, nu tu latrat, cum il puneai, asa statea.

Bineinteles era de plastic.

Acest topic a fost editat de foto: 20 Dec 2005, 03:49 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aburelius
mesaj 20 Dec 2005, 03:47 PM
Mesaj #111


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 174
Inscris: 26 September 05
Forumist Nr.: 7.015



am sa-i rog pe cei din echipa mea (1) să... lol, s-o lase mai moale. ar trebui să fie mai digerabil pentru 2işti
altfel jocul riscă s-o ia pe arătură
Go to the top of the page
 
+Quote Post
foto
mesaj 20 Dec 2005, 03:53 PM
Mesaj #112


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 5
Inscris: 1 December 05
Forumist Nr.: 7.380



Si pierdem toata distractia? yay.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 20 Dec 2005, 04:10 PM
Mesaj #113


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



QUOTE (n'ai-b'ai @ 20 Dec 2005, 03:13 PM)
Marcus: se da urmatorul citat: "Situatia dificila in care ma pui faciliteaza desfasurarea unui intreg lant de conflicte rascolitoare in mintea mea. Realizarea cu succes a imperativului de a-ti raspunde la aceasta intrebare cu un profund caracter tactic, este un principiu, de altfel foarte folositor, de la care nu ma voi abtine sa nu raspund incorect. Regula sau mecanismul cu caracter general, bine plasat in contextul obiectivelor prestabilite, este… este… este… dar sa studiem cu atentie. Se observa ca primele 13 raspunsuri, expuneri veritabile de cunostinte din partea colegilor mei de echipa, apeleaza la cate un zambaret de caciula. Din pacate insa, puhoiul de material informational care curge parca la nesfarsit si intr-o forma greu accesibila, intregul proces de pregatire intelectuala pana la acumularea unei capacitati de a detecta pana si cele mai subtile idei care pot aparea in joc, constituie cel putin pentru mine o experienta dezolanta. Daca vei observa insa cu atentie, celelalte 17 raspunsuri nu fac apel la nici un astfel de element strategic (pentru ca si zambaretii pot fi tinta unor idei strategice).
Concret, te pot ajuta sa analizezi situatia ca sa percepi informatiile intr-o forma cat mai aproape de cea naturala. Numerele mai sus amintite, in speta 13 si 17, indeplinesc 2 conditii de o armonie matematica pe cat de complexa, pe atat de simpla si naturala. Mai précis, sunt numere impare, consecutive si prime. Deci asta e regula, sper ca te-am luminat acum. Dezvoltarea ulterioara este usor de intuit. Atat doar ca ratiunea este evident constienta si umana.
O seara placuta!"
Intrebarea este: cate silabe are respectivul citat?

sweatingbullets.gif
571 de silabe, tinand seama si de numerele 13, 17, si 2 ("doi", nu "doua") cu silabele aferente! sweatingbullets.gif
Sper ca te-am multumit! nonono.gif


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viaţa nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
n'ai-b'ai
mesaj 20 Dec 2005, 04:12 PM
Mesaj #114


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 120
Inscris: 10 November 05
Forumist Nr.: 7.233



foto are dreptate, astea sint raspunsuri de colectie, abia astept sa citesc ce spune Marcus laugh.gif

edit: na ca a si raspuns smile.gif)

Acest topic a fost editat de n'ai-b'ai: 20 Dec 2005, 04:13 PM


--------------------
de(-)nominat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 20 Dec 2005, 04:14 PM
Mesaj #115


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Ei uite! M-ai omorat!


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viaţa nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
foto
mesaj 20 Dec 2005, 04:20 PM
Mesaj #116


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 5
Inscris: 1 December 05
Forumist Nr.: 7.380



Ei, e doar Sah, nu e Sah Mat (zic eu...)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
n'ai-b'ai
mesaj 20 Dec 2005, 04:27 PM
Mesaj #117


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 120
Inscris: 10 November 05
Forumist Nr.: 7.233



QUOTE
Ei uite! M-ai omorat!

ups, adevarul e ca nu mi-am inchipuit nici o clipa ca o sa te apuci sa le numeri smile.gif)

am trimis o vrabiuta dupa o picatura de apa-vie, pana atunci mwah1.gif, sa nu mai fii suparat pe mine smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dea
mesaj 20 Dec 2005, 04:35 PM
Mesaj #118


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 306
Inscris: 25 June 04
Forumist Nr.: 3.933



n'ai-b'ai, mi-a placut intrebarea pusa lui marcus smile.gif
sa le aratam celor de la echipa 1 ca nu sunt singurii care se distreaza laugh.gif ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aburelius
mesaj 20 Dec 2005, 04:44 PM
Mesaj #119


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 174
Inscris: 26 September 05
Forumist Nr.: 7.015



când jocul se va duce în bălării (şi se va duce, nu scăpam de asta), o să pricepeţi ce vreau să spun.
jucătorii vor să râdă iar jocul vrea să supravieţuiască. jocul ştie că dacă regulile lui slăbesc, se află în pericol. jucătorii vor să învingă regulile, să se amuze pe seama lor.
jocul şi jucătorii au interese diferite.

pe de altă parte, nu există joc fără jucători. şi invers.

mă uitam la jocul trecut. şi acolo regula era ca unele răspunsuri să fie nebune. dar m-am uitat la ele, şi am găsit (extrem de amuzant!) că fiecare din răspunsurile "aiurea" de fapt vorbeau despre realităţile interioare ale autorului. metaforic, inconştient.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 20 Dec 2005, 04:45 PM
Mesaj #120


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Errrghhh... mai pune-mi tu o intrebare sa vezi ce ma distrez eu! rofl.gif


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viaţa nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dea
mesaj 20 Dec 2005, 05:14 PM
Mesaj #121


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 306
Inscris: 25 June 04
Forumist Nr.: 3.933



QUOTE (aburelius @ 20 Dec 2005, 04:44 PM)
când jocul se va duce în bălării (şi se va duce, nu scăpam de asta), o să pricepeţi ce vreau să spun.
jucătorii vor să râdă iar jocul vrea să supravieţuiască. jocul ştie că dacă regulile lui slăbesc, se află în pericol. jucătorii vor să învingă regulile, să se amuze pe seama lor.
jocul şi jucătorii au interese diferite.

pe de altă parte, nu există joc fără jucători. şi invers.

mă uitam la jocul trecut. şi acolo regula era ca unele răspunsuri să fie nebune. dar m-am uitat la ele, şi am găsit (extrem de amuzant!) că fiecare din răspunsurile "aiurea" de fapt vorbeau despre realităţile interioare ale autorului. metaforic, inconştient.

wow.. adanc, aburelius.. m-am cam speriat biggrin.gif

serios acum: pe parcursul jocului cei din echipa 2 pot pune intrebari lamuritoare?
de exemplu: vreau sa stiu daca regula are legatura cu editarea mesajelor..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
foto
mesaj 20 Dec 2005, 05:17 PM
Mesaj #122


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 5
Inscris: 1 December 05
Forumist Nr.: 7.380



Subconstient sau inconstient, aceasta este intrebarea...
Pot sa confirm in schimb ce spune Aburelius. Patrocle si Spoiala sunt adanc ancorati in ale mele realitati interioare. Poate putin cam adanc, intr-adevar, dar activitatea asta de forare in cautarea lor mi-a adus cam la fel de multa satisfactie cata ii aducea si lui JR Ewing putul de petrol atunci cand gasea titei. Sau viceversa. ph34r.gif

Acest topic a fost editat de foto: 20 Dec 2005, 05:19 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aburelius
mesaj 20 Dec 2005, 05:36 PM
Mesaj #123


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 174
Inscris: 26 September 05
Forumist Nr.: 7.015



Dea, nu. N-are rost să se meargă din aproape-n aproape. Dacă mergi pe bucăţele, poţi afla totul prea simplu.
Puteţi întreba, dar este la latitudinea echipei 2 să dea detalii dacă vrea. În cazul de faţă, jocul e(încă) stabil şi rezolvabil. Nu aveţi nevoie de răspunsuri parţiale.

foto, subtil rofl.gif
inconştient - inconsistent biggrin.gif

în runda2, la un moment dat, echipa 2 chiar ar fi putut revendica jocul, unele raspunsuri puteau fi interpretate în avantajul lor.
sigur, după trei runde (2 juma) nu vedem încă toate astea. sper să ajungă jocul până acolo
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dea
mesaj 20 Dec 2005, 05:41 PM
Mesaj #124


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 306
Inscris: 25 June 04
Forumist Nr.: 3.933



hmm.. ard de nerabdare sa pun urmatoarea serie de intrebari..
astept totusi sa raspunda si Kitty smile.gif

Acest topic a fost editat de Dea: 20 Dec 2005, 05:42 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
n'ai-b'ai
mesaj 20 Dec 2005, 06:17 PM
Mesaj #125


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 120
Inscris: 10 November 05
Forumist Nr.: 7.233



pai ce sa va zic? ghicitoarea e ca si rezolvata, dar cu asa raspunsuri e pacat sa nu folosim toate cele 30 de intrebari la care avem dreptul smile.gif)

QUOTE
mă uitam la jocul trecut. şi acolo regula era ca unele răspunsuri să fie nebune. dar m-am uitat la ele, şi am găsit (extrem de amuzant!) că fiecare din răspunsurile "aiurea" de fapt vorbeau despre realităţile interioare ale autorului. metaforic, inconştient.


ma duc la runda precedenta, sa inventariez nitelus realitatile interioare din dotarea subsemnatei... zurgalai .... zurgalai ... veseli zurgalai ... rolleyes.gif

Acest topic a fost editat de n'ai-b'ai: 20 Dec 2005, 06:18 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitty
mesaj 20 Dec 2005, 06:21 PM
Mesaj #126


Pisoiul Hanului
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.096
Inscris: 16 December 04
Din: Away...
Forumist Nr.: 5.205



QUOTE (Dea @ 20 Dec 2005, 02:36 PM)
Kitty: Esti studenta?

Din punctul cui de vedere? Tinand cont ca urmez niste cursuri cu frecventa redusa la o facultate si dau in fiecare semestru examene de care se leaga prezenta mea in cadrul urmatorului an, ar putea spune unii, asa de la distanta, ca sunt studenta. Daca tinem cont de faptul ca nu trec pe la scoala, nu prea invatz si cand trec pe la cursuri, sunt mai mult aeriana decat ascultatoare, nu m-as considera, eu personal, o studenta. Va multumesc! ohyeah.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
n'ai-b'ai
mesaj 20 Dec 2005, 06:30 PM
Mesaj #127


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 120
Inscris: 10 November 05
Forumist Nr.: 7.233



multumim Kitty, foarte curpinzator raspuns, il mai asteptam pe aburelius sa ne destainuie cate nari are ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitty
mesaj 20 Dec 2005, 06:45 PM
Mesaj #128


Pisoiul Hanului
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.096
Inscris: 16 December 04
Din: Away...
Forumist Nr.: 5.205



QUOTE (n'ai-b'ai @ 20 Dec 2005, 03:13 PM)
kitty: ce gadila mai placut, o pana sau un betisor parfumat?

Ai vazut tu ca nu stau bine cu intrebari de cultura generala, te-ai gandit sa fii mai bland. Multumesc! smile.gif
Pai, desi si asta e cam complicata asa, pentru ca iar nu e clar un subiect, incerc sa raspund din punctul meu de vedere. Nu stiu altii cum sunt, dar eu nu ma prea gadil. Desi nu a incercat nimeni pana acum sa ma gadile cu o pana, cred ca, daca betisorul parfumat nu este aprins, binenteles, ca nu se mentioneaza acest detaliu, m-ar gadila mai mult betisorul. De ce? pentru ca talpa mea este foarte tare (frate tongue.gif) si betisorul ar fi mai simtit de senzorii excitabili (asta pentru ca azi am invatzat la Neuropsihologie despre neuroni si reactiile la stimuli si etc ca pe urma ne-am plictisit si ne-am dus sa bem un vin fiert biggrin.gif) care ar duce semnalele la creier, iar creierul ar transmite inapoi reactia de gadilat in punctul dat. Si ni s-a mai explicat ca daca creierul transmite o reactie cu o putere de 100, primeste inapoi o reactie mai mare, daca nivelul de potasiu este mai mare, parca blink.gif , in punctul respectiv, pentru ca potasiul stimuleaza excitabilitatea, si mai mica daca potosiul nu e in cantitati mai mari. Deci, eu in talpa, ca doar acolo tin minte sa ma gadil, daca se insista, se pare ca am foarte putin potasiu si deci excitabilitatea este mai mica daca obiectul uzat este mai mic. In concluzie, raspund cu un sincer DA rofl.gif Adica betisoarele parfumate m-ar gadila mai tare decat penele!
Va multumesc biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dea
mesaj 20 Dec 2005, 07:48 PM
Mesaj #129


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 306
Inscris: 25 June 04
Forumist Nr.: 3.933



dragilor, ati raspuns foarte frumos la intrebari, ati absolvit cu nota maxima testul. FELICITARI.
avem insa o exceptie: aburelius, care n-a stiut sa raspunda la intrebarea pusa de n'ai-b'ai. smile.gif


pana cauta aburelius raspunsul, iata si urmatoarea serie de intrebari:


alexa: ce forma are o minge de ping-pong?

aburelius: cate nari ai?

foto: cum il chema pe catelul Lizucai din "Dumbrava minunata"?

kitty: ce gadila mai placut, o pana sau un betisor parfumat?

Marcus: se da urmatorul citat: "Situatia dificila in care ma pui faciliteaza desfasurarea unui intreg lant de conflicte rascolitoare in mintea mea. Realizarea cu succes a imperativului de a-ti raspunde la aceasta intrebare cu un profund caracter tactic, este un principiu, de altfel foarte folositor, de la care nu ma voi abtine sa nu raspund incorect. Regula sau mecanismul cu caracter general, bine plasat in contextul obiectivelor prestabilite, este… este… este… dar sa studiem cu atentie. Se observa ca primele 13 raspunsuri, expuneri veritabile de cunostinte din partea colegilor mei de echipa, apeleaza la cate un zambaret de caciula. Din pacate insa, puhoiul de material informational care curge parca la nesfarsit si intr-o forma greu accesibila, intregul proces de pregatire intelectuala pana la acumularea unei capacitati de a detecta pana si cele mai subtile idei care pot aparea in joc, constituie cel putin pentru mine o experienta dezolanta. Daca vei observa insa cu atentie, celelalte 17 raspunsuri nu fac apel la nici un astfel de element strategic (pentru ca si zambaretii pot fi tinta unor idei strategice).
Concret, te pot ajuta sa analizezi situatia ca sa percepi informatiile intr-o forma cat mai aproape de cea naturala. Numerele mai sus amintite, in speta 13 si 17, indeplinesc 2 conditii de o armonie matematica pe cat de complexa, pe atat de simpla si naturala. Mai précis, sunt numere impare, consecutive si prime. Deci asta e regula, sper ca te-am luminat acum. Dezvoltarea ulterioara este usor de intuit. Atat doar ca ratiunea este evident constienta si umana.
O seara placuta!"
Intrebarea este: cate silabe are respectivul citat?



Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitty
mesaj 20 Dec 2005, 11:18 PM
Mesaj #130


Pisoiul Hanului
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.096
Inscris: 16 December 04
Din: Away...
Forumist Nr.: 5.205



QUOTE (Dea @ 20 Dec 2005, 07:48 PM)
kitty: ce gadila mai placut, o pana sau un betisor parfumat?

Pentru ca i-am raspuns din punctul meu de vedere lui n'ai b'ai, am intrebat publicul si am ajuns la concluzia, impreuna cu publicul desigur, ca eu sunt mai speciala asa si ca pe ei ii gadila mai rau pana decat betisorul parfumat., asigurandu-i totusi inainte ca betisorul parfumat nu este aprins. Acum nu stiu ce sa zic ca unii merg si pe carbuni. Probabil stiu sa-si controleze reactiile si sa transmita creierului ideea de nedurere, daca ii pot spune asa, sau poate s-au antrenat incontinuu si au reusit sa subtieze stratul de Potasiu. blink.gif

Deci Cazul I: "Kitty: imi poti raspunde ce te gadila pe tine mai mult o pana sau un betisor parfumat?
Ea: pana
Ea: in mod sigur"

Si Cazul II: "Kitty: imi poti raspunde ce te gadila pe tine mai mult o pana sau un betisor parfumat?
El: probabil ca o pana..."

Avem deci doua raspunsuri cu care putem face un sondaj mic mic de tot din care rezulta ca doi oameni din trei sunt normali...de aici am tras eu concluzia ca sunt ciudata si ca raspunsul meu pentru n'ai b'ai este foarte anormal. Sau ei or fi cei anormali? ohyeah.gif
Va multumesc!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
foto
mesaj 21 Dec 2005, 10:48 AM
Mesaj #131


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 5
Inscris: 1 December 05
Forumist Nr.: 7.380



QUOTE (Dea @ 20 Dec 2005, 07:48 PM)
Dea:

foto: cum il chema pe catelul Lizucai din "Dumbrava minunata"?



Azi sigur e Ziua Cartitei.
O sa imi spuneti ca e-n februarie, dar nu, va zic eu, e azi, 21 decembrie.
Sunt Bill Muray si joc intr-un film. Pe drum o sa ma intalnesc cu Annie McDowel. Dar de ce stiu ce o sa se intample?
Dimineata, cand ma trezesc, imi canta Cher, "I've got you Babe"
Plec sa fac un reportaj intr-un magnific orasel american despre o cartita care prevede cand o sa vina primavara.
Pe drum, chestii banale, jefuiesc o banca, invat sa cand la pian, salvez o batranica pe cand traversa strada, imi iau carnet de conducere, ma dau cu patinele, ma sinucid, ajung in inchisoare... o viata palpitanta, ce mai...
Asa ca imi fac viata mai placuta.
Nu fac de doua ori niciodata acelasi lucru.
Daca azi am ales pistolul, maine incerc cu cianura. Si tot asa, schimb trotuarul, si cand se termina astea (ca-s doar doua), o iau pe alta strada. Incerc sa raspund cat mai variat doamnei care imi spune 'Buna dimineata', cand pornesc pe scari.
Azi i-am zis: "Babe, you're terrific!" A facut ochii mari, doar are 90 de ani.
Deja am un raspuns pregatit si pentru maine: "Vrei sa purtam acelasi slip?" Sunt sigur ca o sa zica: "Oh, Dieu, vous parlais roumain?"
Si Deei ii raspund azi ca il cheama Vasile pe catelul ala.
Mi-e frica doar ca intr-o buna zi o sa ma trezesc ca s-au terminat numele, replicile, bataile cu zapada si viata n-o sa mai puna aceeasi placa, again and again and again.
Ce-o sa ma fac atunci? cry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aburelius
mesaj 21 Dec 2005, 10:57 AM
Mesaj #132


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 174
Inscris: 26 September 05
Forumist Nr.: 7.015



QUOTE (n'ai-b'ai)
aburelius: cate nari ai?

Într-o abordare abstractizată a chestiunii, folosită adesea în unele discipline teoretice, putem să ne referim la aspecte plurale ale corpului sau fiinţei umane cu singularul, ca în expresia "mâna omului", ochiul, etc., deşi din punctul comun de vedere acestea sunt organe perechi. Referindu-ne însă la faptul că cele două instanţe ale perechii sunt identice (prin simetrie), deci cunoaşterea uneia dintre ele duce la cunoaşterea ambelor, dar numai în acest context restrâns, putem afirma că avem o mână, o nară, etc.
Deci, din acest punct de vedere, am o singură nară.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aburelius
mesaj 21 Dec 2005, 11:15 AM
Mesaj #133


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 174
Inscris: 26 September 05
Forumist Nr.: 7.015



QUOTE (Dea)
aburelius: cate nari ai?

Îmi pare ciudat familiară întrebarea, sună parcă aş mai fi auzit-o undeva. Desigur, trebuie să fie una din acele senzaţii numite "deja vu", pentru care există explicaţii psihologice simple. Indiferent care este explicaţia, efectul pe care îl are asupra mea este covârşitor, aşa că deja am dubii în ce priveşte abilitatea mea de a da un raspuns corespunzător.
Revenind la chestiunea în discuţie, plec de la ideea că inspiraţia şi expiraţia sunt simpli curenţi de aer (sau de informaţie), deci, în mod fundamental, ambele sunt acelaşi fenomen doar că privit din perspective diferite. În concluzie, pentru un singur fenomen voi avea o singură formă fizică suport.
Deci am o singură nară.


--------------------
CONVENŢIA >>> un joc special!
* lejer dar nu plicticos
** naiv dar nu stupid
*** firesc dar nu banal
**** este jocul care te aduce la viaţă
user posted image Maniaci ai jocurilor, uniţi-vă! user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mdA!
mesaj 21 Dec 2005, 06:12 PM
Mesaj #134


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.554
Inscris: 11 May 04
Forumist Nr.: 3.457



QUOTE (Dea @ 20 Dec 2005, 07:48 PM)
alexa: ce forma are o minge de ping-pong?

pai fiind data o minge de ping-pong, se va constata, in urma toturor masuratorilor de specialitate, pe care fireste, eu in biroul meu de fabrica nu le pot face, ca o minge de ping-pong are, forma.. fireste, a unei mingi de ping-pong! pai nu?!


--------------------
Amice, esti idiot! (I. L. Caragiale)

feel the rain on your skin, no one else can feel it for you
Dar din dar se face Raiul
<span style='font-size:14pt;line-height:100%'>cea preaîmpiedicată</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dea
mesaj 22 Dec 2005, 02:39 PM
Mesaj #135


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 306
Inscris: 25 June 04
Forumist Nr.: 3.933



am uitat sa va spun.. si pentru echipa 1 e valabila aceeasi regula:
daca in termen de 48 ore nu raspund toti membrii echipei la intrebarile ce le-au fost adresate, inseamna ca... AM CASTIGAT NOI, echipa 2 tongue.gif



semnat: un reprezentant al 2istilor
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitty
mesaj 22 Dec 2005, 02:42 PM
Mesaj #136


Pisoiul Hanului
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.096
Inscris: 16 December 04
Din: Away...
Forumist Nr.: 5.205



sa inteleg ca mai sunt 5 ore? blink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aburelius
mesaj 22 Dec 2005, 02:43 PM
Mesaj #137


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 174
Inscris: 26 September 05
Forumist Nr.: 7.015



Dea, interesantă propunerea ta. nu sunt de acord cu ea biggrin.gif
jocul a supravietuit pentru că regulile au fost flexibile
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dea
mesaj 22 Dec 2005, 03:10 PM
Mesaj #138


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 306
Inscris: 25 June 04
Forumist Nr.: 3.933



hahah.. aveam eu o vaga presimtire ca n-o sa-ti placa propunerea asta (mai am una la fel de interesanta, dar o tin pentru mai tarziu) tongue.gif


totusi trebuie sa fii de acord ca un termen limita ar prinde bine (nu neaparat 48 ore, era doar o propunere... smile.gif )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
n'ai-b'ai
mesaj 22 Dec 2005, 05:09 PM
Mesaj #139


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 120
Inscris: 10 November 05
Forumist Nr.: 7.233



eu votez cu propunerea Deei, 48 de ore mi se pare un termen rezonabil, exceptand desigur sambata-duminica, pentru ca nu toata lumea poate intra pe net in week-end.
deocamdata sintem 2-1, cine mai voteaza cu noi? rolleyes.gif
putem aplica regula si numai incepand de runda viitoare, daca credeti ca runda asta e prea dificila ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aburelius
mesaj 22 Dec 2005, 05:58 PM
Mesaj #140


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 174
Inscris: 26 September 05
Forumist Nr.: 7.015



"am uitat sa va spun.. si pentru echipa 1 e valabila aceeasi regula: ..."
mie asta nu-mi sună a propunere...
dacă sunt probleme, vă rog să le semnalaţi
deci, n'ai-b'ai, întrucât nu s-a făcut nici o propunere, nu ai cu ce vota.

unii dintre noi au programul de aşa natură încât nu pot intra pe han zile la rând (me included). se poate ca unii participanţi să plece în timpul jocului. jocul ar trebui să continue.

la fel, o săptămână pentru o rundă s-a dovedit a fi un termen prea strâns.

şi Dea, te rog sa renunţi la tonul arogant, până nu e prea târziu
Go to the top of the page
 
+Quote Post

40 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 11:44 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman