HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

12 Pagini V  « < 8 9 10 11 12 >  
Reply to this topicStart new topic
> Homeopatia Are Rezultate Concrete?, Pareri, cazuri rezolvate prin homeopatie
Rehael
mesaj 25 Apr 2011, 10:13 AM
Mesaj #316


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(little1 @ 1 Mar 2011, 11:36 PM) *
Poi compara preturile: trei lei jumate Paracetamolu, si optispe lei Oscilo. La pret, Oscilo e pe langa Coldrex, Fervex etc.
Gama Boiron e orice, numai nu 'convenabila'.
N-o sa vezi oameni sarmani cumparand homeopate. Ei tot aspirina si paracetamol or sa-nghita.
Acu ie reclame pi la tivi, so Oscilo a sarit in aer, la fel si ACC 600...


Daca oamenii ar cunoaste pe jumatate macar adevarul (nu cel absolut, ci the big picture - ma refer si la politica Big Pharma et all), thread-ul asta ar fi foarte scurt...

Edit: Chiar nu-nteleg de ce oamenii vorbesc fara sa stie dar deh, hartia si tastatura suporta orice... Eu iti doresc sa n-ajungi sa depinzi de medicamente 'adevarate', dar pana cand n-o sa ajungi in situatia ca medicina moderna sa-ti salveze pe cineva drag, sau chiar pe tine (doamne fereste! pentru ambele cazuri), s-ar putea ca inca sa vrei sa suprapui o idee peste o realitate. Eu prefer sa fac invers... Oamenii se pierd in detalii, insa ceea ce conteaza este efectul final.
In rest, cu alarmistii... lasa-i. Cainii latra ursul merge...


Da, ai dreptate, unele sunt cu mult mai ieftine... Dar ce parere ai de faptul ca unii oameni nu pot sa consume aspirina si altele asemenea?... Cei cu gastrita, ulcer, de exemplu... Plus ca de cand am descoperit eu oscilococcinum, mi s-a redus, putin spus, considerabil perioada de suferinta. Plus ca evit si toxicitatea suspomenitelor, ori tu nu poti sa recunosti ca aceea ar exista...

Adevarul acela fiind...

Probabil ca din cauza ca nu stiu ca tu esti atotstiutor in domeniu, ca, nah,... Deocamdata, daca era sa ma iau doar dupa medicina moderna, la ora asta as fi suferit deja o operatie pe coloana, dupa ce am fost aproape doua luni imobilizata la pat. Doar ca mi-am putut rezolva problema in alt mod, mai neconventional... Nu te teme, altfel, ca recunosc ca medicina moderna mi-a oferit in anumite situatii si solutii bune, sau cel putin relativ bune, fiindca altele n-am depistat...


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 May 2011, 01:52 PM
Mesaj #317


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ce spune un chirurg:

“Pacientul nu este o piesa pe un banc de lucru. Trebuie sa stabilesti o legatura umana cu el.”


MedLive: Ce relatie aveti cu pacientii? Preferati sa ii cunoasteti inainte de operatie?
Dr. Victor Radu: Intotdeauna. Stabilirea unui contact direct intre medic si pacient este foarte importanta. Pacientul nu trebuie privit ca pe o piesa pe un banc de lucru. Trebuie sa stabilesti o legatura umana cu el, pentru a-i insufla incredere. Trebuie sa gandesti ca mergi cu pacientul brat la brat si treceti impreuna un hop. Nu agreez ideea de a te intalni cu pacientul gata anesteziat in sala de operatii. Este foarte important sa informam pacientul cat se poate de corect si de exhaustiv asupra bolii, asupra operatiei, asupra posibilitatilor evolutive, asupra timpului de recuperare, asupra eventualelor complicatii. Un pacient foarte bine informat colaboreaza altfel, isi intelege boala, isi intelege suferinta, devine el insusi cooperant si ajuta extraordinar de mult in finalizarea favorabila a unui act chirurgical.

MedLive: Dupa operatie mai pastrati legatura cu pacientii?
Dr. Victor Radu: Da, intotdeauna. Ma contacteaza ei. De altfel disponibilitatea mea fata de ei este totala, in sensul ca le las posibilitatea de a coresponda prin e-mail, chiar si telefonic. Cele mai mari satisfactii pe care le-am avut au fost acelea cand am fost cautat de pacienti la un interval lung de timp, suficient de lung pentru a le uita numele, dar pentru a le retine figura. Stiam ca sunt pacientii mei. Ii intrebam pentru ce ma cauta, iar ei imi spuneau ca nu au niciun fel de problema medicala si ca au trecut doar sa ma salute si sa imi spuna ca se simt bine. Aceasta este satisfactia cea mai mare. O satisfactie asemanatoare am avut-o cand colegi de serviciu au apelat la mine. Aceea a fost principala recunoastere profesionala.

MedLive: Ati accepta sa operati si un membru al familiei dumneavoastra?
Dr. Victor Radu: Da. Niciodata nu ma bag acolo unde simt ca lucrurile ma depasesc, dar daca ma simt stapan, am convingerea ca nimeni nu opereaza mai bine decat mine si pot sa va spun ca emotiile date de ideea ca mi-as opera copiii sau sotia sunt depasite de faptul ca ceea ce fac pentru pacientul meu si pentru copilul meu, fac bine. Ca si criteriu de multumire la finalul unui act operator, le recomand colegilor mai mici sa procedeze la fel cum ar face-o daca ar avea pe masa de operatie un frate sau orice membru al familiei. In felul acesta ai constiinta impacata ca ai facut un lucru bun.

MedLive: Dumneavoastra ati fost operat vreodata?
Dr. Victor Radu: Da, lucru care cred ca a fost benefic din punctul de vedere al relatiei dintre medic si pacient, pentru ca am fost si de partea cealalta a baricadei.

MedLive: De partea cealalta a baricadei cum este?
Dr. Victor Radu: A fost cu stres, cu emotii. Din fericire a fost si cu foarte multa intelegere din partea medicului.

MedLive: Va era cunoscut medicul, presupun.
Dr. Victor Radu: Il cunosteam foarte bine si m-am lasat cu toata increderea in mana lui. Tocmai de aceea spuneam ca este foarte important sa stabilesti o legatura intre medic si pacient pentru ca a te lasa cu incredere este o partida castigata aproape din start. E foarte important. Eu am avut foarte multa incredere si pot sa va spun ca nu am avut emotii deosebite in momentul in care m-am dus in sala de operatii ca pacient.

MedLive: Simtiti ca ati devenit mai putin sensibil fata de suferinta oamenilor de cand practicati chirurgia?
Dr. Victor Radu: Nu. Adevarul este ca ma impresioneaza suferinta, dar o percep numai atunci cand imi este povestit evenimentul prin care trece omul. In momentul in care am in fata leziunea, atunci latura aceasta afectiva dispare. Te impresioneaza cand auzi ca un tanar de 40 de ani are un cancer inoperabil si te gandesti ca, la randul tau, ai aceeasi varsta si uite ce se poate intampla. In momentul in care ai pacientul pe masa de operatie, nu te mai gandesti la lucrurile acestea. Te gandesti doar la ce poti sa faci ca sa rezolvi o situatie nedorita prin care trece pacientul, astfel incat sa iasa bine. Nu amestec lucrurile niciodata.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 9 May 2011, 06:31 PM
Mesaj #318


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



QUOTE(Rehael @ 25 Apr 2011, 11:13 AM) *
Da, ai dreptate, unele sunt cu mult mai ieftine... Dar ce parere ai de faptul ca unii oameni nu pot sa consume aspirina si altele asemenea?... Cei cu gastrita, ulcer, de exemplu... Plus ca de cand am descoperit eu oscilococcinum, mi s-a redus, putin spus, considerabil perioada de suferinta. Plus ca evit si toxicitatea suspomenitelor, ori tu nu poti sa recunosti ca aceea ar exista...

Adevarul acela fiind...

Probabil ca din cauza ca nu stiu ca tu esti atotstiutor in domeniu, ca, nah,... Deocamdata, daca era sa ma iau doar dupa medicina moderna, la ora asta as fi suferit deja o operatie pe coloana, dupa ce am fost aproape doua luni imobilizata la pat. Doar ca mi-am putut rezolva problema in alt mod, mai neconventional... Nu te teme, altfel, ca recunosc ca medicina moderna mi-a oferit in anumite situatii si solutii bune, sau cel putin relativ bune, fiindca altele n-am depistat...


Apropo de adevar... stii cate cazuri exista, de oameni care amana sa-si trateze problemele in mod serios, adica sa recurga SI la ajutorul medicinei moderne? stii ca multi dintre ei ajung prea tarziu la chimioterapie, cu sperantele zdruncinate? stii cati se indoapa cu ceaiuri si suplimente pana dau in alergii severe si dificil de tratat? Cam tot atatia sufera exact opusul, dupa zeci de incercari esuate de tratament medical alopat, recurg la homeopatie si naturism, si rezultatele sunt fantastice.

Eu NU zic ca medicina moderna sau cea traditionala e mai buna sau mai rea. Zic sa NU fii -ist:Natur-ist sau Science -ist.
-Ismele dauneaza grav sanatatii.
E mult mai bine sa consideri toate optiunile, macar din punctul de vedere al diagnosticului. Ti se pare prea mult?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 9 May 2011, 06:31 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
mothman
mesaj 7 Jun 2011, 10:51 PM
Mesaj #319


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 783
Inscris: 30 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.160



"If water has a memory, then homeopathy is full of crap" rofl.gif


--------------------
The decision to build artilects or not, will be the toughest decision that humanity will ever have to make.
Personally, I'm glad to be alive now
- Hugo de Garis
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 8 Jun 2011, 10:24 AM
Mesaj #320


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(little1 @ 9 May 2011, 07:31 PM) *
Apropo de adevar...


Am inteles, eviti sa raspunzi la problema pusa...


QUOTE(little1 @ 9 May 2011, 07:31 PM) *
stii cate cazuri exista, de oameni care amana sa-si trateze problemele in mod serios, adica sa recurga SI la ajutorul medicinei moderne? stii ca multi dintre ei ajung prea tarziu la chimioterapie, cu sperantele zdruncinate?

Bla, bla, raspuns in oglinda...

Eu NU zic ca medicina moderna sau cea traditionala e mai buna sau mai rea. Zic sa NU fii -ist:Natur-ist sau Science -ist.
-Ismele dauneaza grav sanatatii.
E mult mai bine sa consideri toate optiunile, macar din punctul de vedere al diagnosticului. Ti se pare prea mult?


Conteaza atat de mult numarul de cazuri? Nu conteaza doar ca macar banuiesc ca pot exista si dintre aceia? Apropo, am rude care lucreaza in domeniul oncologiei medicale. Ai fi surprins sa afli ca multi dintre cei care amana si ajung la consult in stadii avansate sunt chiar medici?

Se pare ca ai prins gustul pentru trolling, domnu' farmacist...

Si ai avut tu impresia ca eu am spus altceva? Bineinteles ca nu, si doar fructifici ideea avansata initial de mine, dorind sa lasi impresia ca de fapt eu as milita doar pentru o anumita metoda de tratare; probabil ca vrei sa ma enervezi, domnu' farmacist. dry.gif

Acest topic a fost editat de Rehael: 8 Jun 2011, 10:25 AM


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 8 Jun 2011, 10:32 AM
Mesaj #321


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



QUOTE(Rehael @ 8 Jun 2011, 11:24 AM) *
Am inteles, eviti sa raspunzi la problema pusa...
Conteaza atat de mult numarul de cazuri? Nu conteaza doar ca macar banuiesc ca pot exista si dintre aceia? Apropo, am rude care lucreaza in domeniul oncologiei medicale. Ai fi surprins sa afli ca multi dintre cei care amana si ajung la consult in stadii avansate sunt chiar medici?

Se pare ca ai prins gustul pentru trolling, domnu' farmacist...

Si ai avut tu impresia ca eu am spus altceva? Bineinteles ca nu, si doar fructifici ideea avansata initial de mine, dorind sa lasi impresia ca de fapt eu as milita doar pentru o anumita metoda de tratare; probabil ca vrei sa ma enervezi, domnu' farmacist. dry.gif


trolling, me? rofl.gif
honey, subliniaza te rog unde am comis eu asa ceva.

ceea ce incerc eu aici este sa va spun parerea mea, oricati bani ar face ea, doi sau mai multi: invatati sa ganditi practic, iesiti din schemele astea de genul "eu sunt naturist" sau "eu sunt sceptic si om de stiinta". in fata bolii, astea nu fac nicio ceapa degerata... pe tine te-am inclus la naturisti. stiu, sfaturile se dau doar la cerere, poate aici am gresit?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 8 Jun 2011, 10:35 AM
Mesaj #322


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(little1 @ 8 Jun 2011, 11:32 AM) *
trolling, me? rofl.gif
honey, subliniaza te rog unde am comis eu asa ceva.

ceea ce incerc eu aici este sa va spun parerea mea, oricati bani ar face ea, doi sau mai multi: invatati sa ganditi practic, iesiti din schemele astea de genul "eu sunt naturist" sau "eu sunt sceptic si om de stiinta". in fata bolii, astea nu fac nicio ceapa degerata... pe tine te-am inclus la naturisti. stiu, sfaturile se dau doar la cerere, poate aici am gresit?


Da, tu, fiindca repeti acum de fapt ideea mea, cand de fapt tu erai un gica contra exclusivist, care te tot mirai de ce cumpara unii homeopatice; mai ca dadeai vina pe moda....

Acest topic a fost editat de Rehael: 8 Jun 2011, 10:35 AM


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 8 Jun 2011, 10:45 AM
Mesaj #323


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



QUOTE(Rehael @ 8 Jun 2011, 11:35 AM) *
Da, tu, fiindca repeti acum de fapt ideea mea, cand de fapt tu erai un gica contra exclusivist, care te tot mirai de ce cumpara unii homeopatice; mai ca dadeai vina pe moda....


ia arata-mi unde am zis eu exact ceea ce insinuezi tu ca am zis. eu m-am uitat in urma la mesaje, si am citit altceva.
- de homeopatice or sa aiba parte in primul rand oamenii cu bani, stii cati sarmani vin la farmacie si n-au bani decat de doua-trei aspirine? adica sub 1 leu....unii nici atat.
- e la moda Boiron, dar homeopatia si Boiron sunt doua lucruri distincte, dupa umila mea parere (e absurd sa dai ca OTC homeopate, metoda homeopatica include si ea anamneza si adecvarea la pacient, printre altele. este foarte laborioasa..., dar, "traiasca" big pharma..!)
mi-ai inteles gresit intentiile, recunosc ca si eu ma exprim mai intortocheat.

Acest topic a fost editat de little1: 8 Jun 2011, 10:47 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 8 Jun 2011, 11:00 AM
Mesaj #324


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(little1 @ 8 Jun 2011, 11:45 AM) *
ia arata-mi unde am zis eu exact ceea ce insinuezi tu ca am zis. eu m-am uitat in urma la mesaje, si am citit altceva.

- de homeopatice or sa aiba parte in primul rand oamenii cu bani, stii cati sarmani vin la farmacie si n-au bani decat de doua-trei aspirine? adica sub 1 leu....unii nici atat.

-


Doar esti propriul tau avocat al apararii, cum ai putea oare sa nu vezi altceva, cand, avocat, nu presupune a fi neaparat prin definitie om cinstit...

Carevasazica, in realitate exista si oameni care nu se trateaza deloc, si nu cumpara nimic, iar pentru asta nu-i vinovata homeopatia... Astia ajung, daca mai ajung, in final, la doctori cu boli in stadiu avansat...
In plus, nu toate homeopaticele costa o avere asa cum insinuezi tu. Iar pentru cine poate totusi sa isi cumpere leacuri, se dovedeste ca macar uneori iese in avantaj platind o singura data mai mult, decat, poate, mai mult, esalonat...

Acest topic a fost editat de Rehael: 8 Jun 2011, 11:01 AM


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 8 Jun 2011, 11:08 AM
Mesaj #325


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



QUOTE(Rehael @ 8 Jun 2011, 12:00 PM) *
Doar esti propriul tau avocat al apararii, cum ai putea oare sa nu vezi altceva, cand, avocat, nu presupune a fi neaparat prin definitie om cinstit...

Carevasazica, in realitate exista si oameni care nu se trateaza deloc, si nu cumpara nimic, iar pentru asta nu-i vinovata homeopatia... Astia ajung, daca mai ajung, in final, la doctori cu boli in stadiu avansat...
In plus, nu toate homeopaticele costa o avere asa cum insinuezi tu. Iar pentru cine poate totusi sa isi cumpere leacuri, se dovedeste ca macar uneori iese in avantaj platind o singura data mai mult, decat, poate, mai mult, esalonat...


Uite, dra procuror, eu, dl avocat, pledez vinovat in fata dvs, pentru marshave si oneroase metode si proceduri care au avut ca scop denigrarea onoarei dvs.
Happy?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 8 Jun 2011, 11:13 AM
Mesaj #326


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(little1 @ 8 Jun 2011, 12:08 PM) *
Uite, dra procuror, eu, dl avocat, pledez vinovat in fata dvs, pentru marshave si oneroase metode si proceduri care au avut ca scop denigrarea onoarei dvs.
Happy?


Aproximativ...


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 8 Jun 2011, 11:28 AM
Mesaj #327


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



QUOTE(Rehael @ 8 Jun 2011, 12:13 PM) *
Aproximativ...

Uite asta numesc eu 'succes fulminant' mwah1.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 8 Jun 2011, 11:33 AM
Mesaj #328


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(little1 @ 8 Jun 2011, 12:28 PM) *
Uite asta numesc eu 'succes fulminant' mwah1.gif


Ehee!... Daca aveam si dovada ca nu-mi porti pica, abia atunci se putea socoti asa. Dar, probabil ca tu te multumesti mai cu putin...


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 8 Jun 2011, 11:40 AM
Mesaj #329


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



QUOTE(Rehael @ 8 Jun 2011, 12:33 PM) *
Ehee!... Daca aveam si dovada ca nu-mi porti pica, abia atunci se putea socoti asa. Dar, probabil ca tu te multumesti mai cu putin...


La fete, pica? Never... wub.gif



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 8 Jun 2011, 11:50 AM
Mesaj #330


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(little1 @ 8 Jun 2011, 12:40 PM) *
La fete, pica? Never... wub.gif


... Se pare natura te-a inzestrat sa poti avea parte de succese fulminante. Felicitari, ce pot sa iti mai spun... biggrin.gif


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 8 Jun 2011, 12:05 PM
Mesaj #331


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Recomand doua articole:

Homeopatia este inutilă. O spune un homeopat

Homeopatia, o noua inselare - asta este in special pentru Rehael smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 8 Jun 2011, 02:05 PM
Mesaj #332


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(abis @ 8 Jun 2011, 01:05 PM) *
Recomand doua articole:


Poti sa ti le bagi undeva, nu de alta, dar ceea ce e deja verificat pe pielea mea nu mai poate fi contrazis. Ok? smile.gif


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 8 Jun 2011, 03:06 PM
Mesaj #333


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 8 Jun 2011, 01:05 PM) *
Recomand doua articole:

Homeopatia este inutilă. O spune un homeopat

Homeopatia, o noua inselare - asta este in special pentru Rehael smile.gif

Te intreb inca odata, ce concern farmaceutic reprezinti ? unsure.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 8 Jun 2011, 10:01 PM
Mesaj #334


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE(abis @ 8 Jun 2011, 01:05 PM) *
Recomand doua articole:

Homeopatia este inutilă. O spune un homeopat

Homeopatia, o noua inselare - asta este in special pentru Rehael smile.gif




abis, tot nu te lasi ? rofl.gif


Doar atat acum ... in al doilea "articol" se spune ca "Homeopatia nu constituie o specializare medicala in sine"

Ei bine, eu cunosc un doctor care dupa ce a practicat chirurgia, s-a re-specializat in homeopatie, are cabinet medical homeopat, plus ca e consultant al unei firme foarte cunoscute de ceaiuri, etc.

Dar de unde zici ca ai cules acest al doilea articol ?

De pe "http://www.crestinortodox.ro/sanatate-stiinta/" ? ohmy.gif


Esti tare, foarte tare !!

spoton.gif

Astept cu nerabdare sa vad cum combati crestinismul cu articole de pe site-uri ... homeopate roflmao.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 Jun 2011, 09:54 AM
Mesaj #335


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(March @ 8 Jun 2011, 04:06 PM) *
Te intreb inca odata, ce concern farmaceutic reprezinti ?

Boiron. La fel ca cei ca tine, dar o fac mai discret. rofl.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 Jun 2011, 09:57 AM
Mesaj #336


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Rehael @ 8 Jun 2011, 03:05 PM) *
Poti sa ti le bagi undeva, nu de alta, dar ceea ce e deja verificat pe pielea mea nu mai poate fi contrazis. Ok? smile.gif

OK. Ii transmit eu asta Parintelui Paisie Aghioratul, sau o faci tu personal? smile.gif

Bine, nu chiar acum, ci cand il vom intalni, "pe lumea cealalta"...


PS: Din articol:
Trebuie subliniat, ceea ce ne este cunoscut din Sfanta Scriptura si din Traditia Ortodoxa, ca diavolul poate sa trateze trupul omului, pentru a-i castiga sufletul. Deci, nu trebuie sa anulam complet posibilitatea "vindecarii" homeopate, mai ales cand aceasta este practicata in stransa legatura cu practici provenite din traditiile orientale.

Deci acolo nu scrie ca nu functioneaza...

Acest topic a fost editat de abis: 9 Jun 2011, 10:07 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 9 Jun 2011, 10:05 AM
Mesaj #337


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(calfa @ 8 Jun 2011, 11:01 PM) *
abis, tot nu te lasi ?

De ce as face-o? smile.gif
QUOTE
eu cunosc un doctor care dupa ce a practicat chirurgia, s-a re-specializat in homeopatie, are cabinet medical homeopat, plus ca e consultant al unei firme foarte cunoscute de ceaiuri, etc

Si eu cunosc medici care fumeaza, care fac exces de alcool, care nu fac sport samd.

E relevant in vreun fel?
QUOTE
De pe "http://www.crestinortodox.ro/sanatate-stiinta/" ?

Exact. smile.gif

Am vrut doar sa semnalez ca, potrivit unor reprezentanti de seama ai ortodoxiei, intre aceasta credinta si homeopatie exista o divergenta. Si ca, potrivit acestora, nu poti sa fii adeptul amandurora. Nu poti sluji si lui Dumnezeu, si lui Mamona. Si sunt tare curios cum rezolva partenerii mei de discutii aceasta dilema: ori spun ca respectivul "Parinte" greseste, si tin partea homeopatiei, ori ca are dreptate, caz in care o vor renega...



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 9 Jun 2011, 02:42 PM
Mesaj #338


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE(abis @ 9 Jun 2011, 10:54 AM) *
Boiron. La fel ca cei ca tine, dar o fac mai discret. rofl.gif

Ei nu mai spune ! Oare cine isi pune poalele in cap aici combatand cu atat naduf homeopatia ? jamie.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 9 Jun 2011, 03:25 PM
Mesaj #339


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(abis @ 9 Jun 2011, 10:57 AM) *
OK. Ii transmit eu asta Parintelui Paisie Aghioratul, sau o faci tu personal? smile.gif

Bine, nu chiar acum, ci cand il vom intalni, "pe lumea cealalta"...
PS: Din articol:
Trebuie subliniat, ceea ce ne este cunoscut din Sfanta Scriptura si din Traditia Ortodoxa, ca diavolul poate sa trateze trupul omului, pentru a-i castiga sufletul. Deci, nu trebuie sa anulam complet posibilitatea "vindecarii" homeopate, mai ales cand aceasta este practicata in stransa legatura cu practici provenite din traditiile orientale.

Deci acolo nu scrie ca nu functioneaza...


Parerea mea este ca Parintelui ii pare deja rau pentru ce a zis. Asadar, iti spun sa stai linistit, nu de alta, dar ai face o promisiune pe care n-ai putea s-o indeplinesti, fiindca nu cred ca o sa iti fie dat sa te intalnesti cu el pe cealalta lume, stii si tu de ce... - parintii cu parintii, ateii cu ateii...


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 21 Oct 2011, 10:51 AM
Mesaj #340


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Steve Jobs ar fi trait astazi, daca ar fi apelat la medici, si nu la mumbo-jumbo "spiritual"


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 21 Oct 2011, 11:54 PM
Mesaj #341


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Un alt articol (regret, nu mai reţin unde) scria că iniţial medicii au spus că e o formă de cancer inoperabilă şi că mai are doar puţin de trăit. Abia când a fost operat s-a constatat că era o formă vindecabilă. Aşa se explică faptul că a mai dus-o câţiva ani. Nu ştiu dacă nu cumva chiar el a spus asta la celebra conferinţă dela Universitatea din Colorado.

A trăit conform unor principii budiste, adoptate după ce a călătorit în India. Cred că a muncit mult prea mult, un perfecţionist şi un om genial care şi-a consumat suflul vital prea repede, neacordându-şi perioade de odihnă...

Acest topic a fost editat de Erwin: 21 Oct 2011, 11:55 PM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 23 Oct 2011, 01:54 AM
Mesaj #342


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



QUOTE(abis @ 21 Oct 2011, 11:51 AM) *
Steve Jobs ar fi trait astazi, daca ar fi apelat la medici, si nu la mumbo-jumbo "spiritual"


Amice, esti... vorba lu conu Caragiale... scuze, uitasem mwah1.gif

Acel mumbo-jumbo de care zici tu face parte din ceea ce l-a cladit ca personalitate, din continutul lui ca om, fara acest lucru, ai fi avut un ambalaj care ar fi trait nitel mai mult, dar n-ar fi facut nicio diferenta in lumea asta. El se defineste prin asta, nu e o anexa nesemnificativa a personalitatii lui, drept dovada ca in situatii de viata si de moarte a contat pe aceste lucruri. In prea multe cazuri acest mumbojumbo face diferenta dintre un kkcios si un om care a facut ceva important pentru umanitate. Personal prefer intr-adevar cazurile in care oamenii se comporta spiritual, nu-i am la inima pe cei care doar vorbesc spiritual. Jobs a fost un exemplu elocvent din prima categorie, multe din principiile lui de viata le recunosc in propriul meu antrenament.
But who am i talking to?? devil.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 23 Oct 2011, 04:40 PM
Mesaj #343


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE(abis @ 21 Oct 2011, 11:51 AM) *
Steve Jobs ar fi trait astazi, daca ar fi apelat la medici, si nu la mumbo-jumbo "spiritual"



Pai chiar pe blogul tau am citit cum Steve Jobs a povestit ce zice Erwin mai sus. A fost la doctori...nu i-au dat nici o sansa, i-au facut totusi biopsie ,in timpul biopsiei a aflat ca e totusi operabil, s-a operat si a mai trait citiva ani...probabil cancerul a apucat insa sa disemineze si sa metastazeze...aicea nu stii niciodata la ce moment ai surprins extinderea cancerului, chiar daca operatia pare o reusita.
In general oamenii care nu mai au nici o speranta de la medici, apeleaza la orice , se agata de orice pai, nu e de condamnat asta. Cred ca nimeni nu-si doreste sa afle cum e sa fii in fata unor asemenea decizii.

Acest topic a fost editat de Michelle: 23 Oct 2011, 04:44 PM


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 24 Oct 2011, 11:44 AM
Mesaj #344


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(little1 @ 23 Oct 2011, 02:54 AM) *
Acel mumbo-jumbo de care zici tu face parte din ceea ce l-a cladit ca personalitate, din continutul lui ca om, fara acest lucru, ai fi avut un ambalaj care ar fi trait nitel mai mult, dar n-ar fi facut nicio diferenta in lumea asta.

Co-fondatorul Apple, Steve Jobs, care a decedat la inceputul lunii curente, a refuzat categoric, in prima instanta, sa fie operat, pentru a-i fi tratat cancerul pancreatic de care suferea. Aceasta operatie l-ar fi ajutat sa mai traiasca ani buni, sustine biograful lui Jobs, Walter Isaacson.

"El mi-a spus ca nu vrea sa fie operat. Jobs era ferm convins ca daca un om ignora total un lucru, nedorind ca acel lucru sa existe, individul respectiv s-ar putea dovedi capabil sa dobandeasca o 'gandire magica'. Aceasta l-ar putea ajuta sa scape de acel lucru nedorit. Steve Jobs fi vrut sa vorbeasca, la un moment dat, despre greseala sa. Cred ca si-a data seama pana la urma ca ar fi trebuit sa se lase operat la momentul oportun", a declarat Isaacson, in emisiunea "60 minutes" transmisa de CBC, citata de Actualno.


Mda, clar, exact cum zici tu...
QUOTE
Jobs a fost un exemplu elocvent din prima categorie, multe din principiile lui de viata le recunosc in propriul meu antrenament.


Oho, cu cine am onoarea sa discut... biggrin.gif

Abia astept sa cumpar smartphone-ul pe care cu siguranta il vei produce. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 27 Oct 2011, 12:37 AM
Mesaj #345


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



QUOTE(abis @ 24 Oct 2011, 12:44 PM) *
Abia astept sa cumpar smartphone-ul pe care cu siguranta il vei produce. smile.gif


Smartphone-ul e ok, dar se poate si mai bine de atat! Ideea era alta, i-am auzit cateva prezentari, lucrurile la care se refera el imi sunt mai mult decat familiare.
To each his own, anyway.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Dec 2011, 04:20 PM
Mesaj #346


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Fata cruda a medicinei "naturiste"


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 19 Dec 2011, 04:34 PM
Mesaj #347


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(abis @ 19 Dec 2011, 04:20 PM) *


Medicina naturista romaneasca nu prea implica asa ceva. Rar auzi de leacuri cu untura de iepure sau alte produse animale.

Si romanii nu prea au fixatie pe afrodisiace! jamie.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 19 Dec 2011, 04:47 PM
Mesaj #348


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Cucu Mucu @ 19 Dec 2011, 05:34 PM) *
Si romanii nu prea au fixatie pe afrodisiace! jamie.gif

Nici nu au nevoie. S-a dovedit stiintific ca romanii o au cat stalpu de telegraf si groasa ca barna din ochiu lu madam de udrea.



--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 19 Dec 2011, 04:50 PM
Mesaj #349


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(turbo trabant @ 19 Dec 2011, 04:47 PM) *
Nici nu au nevoie. S-a dovedit stiintific ca romanii o au cat stalpu de telegraf si groasa ca barna din ochiu lu madam de udrea.


Ntz! Dar dupa ce baga trascau de pufoaica nici gipsul nu are ce sa mai intareasca! rofl.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 19 Dec 2011, 04:55 PM
Mesaj #350


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(Cucu Mucu @ 19 Dec 2011, 05:50 PM) *
trascau de pufoaica

alt produs naturist biggrin.gif


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

12 Pagini V  « < 8 9 10 11 12 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 11:34 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman