HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

12 Pagini V  « < 7 8 9 10 11 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Homeopatia Are Rezultate Concrete?, Pareri, cazuri rezolvate prin homeopatie
abis
mesaj 1 Mar 2011, 03:41 PM
Mesaj #281


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Rehael @ 1 Mar 2011, 02:44 PM) *
Inteleg doar ca nu ai putea sa nu mai vinzi suficient paracetamol, coldrex, fervex si altele.

Si vinde oscillo... Deci tot profit pentru farmacie.

Ba chiar e mai bine cu oscillo, o cutie costa mai mult decat una de Fervex. Ce, tu crezi ca Boiron e intreprindere de binefacere? Nu, e ditamai concernul cotat la bursa. Sa te uiti pe net ce profituri are... E si normal, cand ai destui fraieri carora sa le vinzi o rata cu 20 de milioane...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 1 Mar 2011, 04:33 PM
Mesaj #282


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(abis @ 1 Mar 2011, 03:41 PM) *
Si vinde oscillo... Deci tot profit pentru farmacie.

Ba chiar e mai bine cu oscillo, o cutie costa mai mult decat una de Fervex. Ce, tu crezi ca Boiron e intreprindere de binefacere? Nu, e ditamai concernul cotat la bursa. Sa te uiti pe net ce profituri are... E si normal, cand ai destui fraieri carora sa le vinzi o rata cu 20 de milioane...


Daca tii cont ca eu iau doar o doza, nu ma costa decat 3 lei tratamentul, iar fervexul deja stiu ca nu este la fel de eficient plus ca imi face si rau la stomac. smile.gif


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 1 Mar 2011, 04:52 PM
Mesaj #283


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Rehael @ 1 Mar 2011, 04:33 PM) *
Daca tii cont ca eu iau doar o doza...


...esti bolnav inchipuit!


Since 1925, Oscillococcinum has been prepared as follows. Into a one litre bottle, a mixture of pancreatic juice and glucose is poured. Next a Canard de Barbarie is decapitated and 35 grams of its liver and 15 grams of its heart are put into the bottle. Why liver? Doctor Roy writes: "The Ancients considered the liver as the seat of suffering, even more important than the heart, which is a very profound insight, because it is on the level of the liver that the pathological modifications of the blood happen, and also there the quality of the energy of our heart muscle changes in a durable manner." Maybe the French tendency to call any form of not well-being a "crise de foie" ("bilious attack") had also something to do with it. After 40 days in the sterile bottle, liver and heart autolyse (disintegrate) into a kind of goo, which is then "potentized" with the Korsakov method.

Semyon Nicolaevich Korsakov (1788-1853) was a modest landowner in the village Tarusovo near Moscow [2]. After 1813, he held a not-too-demanding desk job in the Ministry of Internal Affairs, enabling him to dabble in lay medicine. In about 1829, he converted to homeopathy and invented a quicker way of preparing high dilutions. The glass containing the remedy is shaken and then just emptied and refilled, and the dilution factor is assumed to be 1:100.

In ordinary homeopathy one has to use a new clean glass for every dilution, so the Korsakov method is very cost-effective. In preparing Korsakov potencies, distilled water is used rather than alcohol (sometimes only after the 30th dilution), which saves a lot of money if one has to repeat the dilution step 200, 1000 or even 50,000 times. Oscillococcinum's manufacturer (Boiron) uses "ultrapure water" from the first step on. Oscillococcinum is designated as "200K"—which means that the original amount is subjected to 200 Korsakov dilutions—and the resulting fluid is used to moisten small 5 milligram balls of milk sugar. Some packages have been labeled "200CK." ("C" is the abbreviation for centesimal, which means 1-to-100 dilution, and "CK" stands for "centesimal Korsakovian." ) Other packages have been labeled 200C," which does not specify which dilution method was used.


There's no logical reason to believe that anything in duck liver or heart will be an effective flu remedy. But even if there were some magic substance, the manufacturing process guarantees that it will not be in the finished product. The laws of chemistry indicate that after the 12th dilution, it is unlikely that a single molecule from the original organs will remain. Moreover, at "200C" (or "200K" or "200 CK") the concentration of the original substance would be 1 part in 100200, which is a 1 followed by 400 zeroes. A 1 followed by 100 zeroes is called a googol. The estimated number of particles in the universe that we can see is a googol, give or take a few zeroes. So in order for one of the original molecules to be present in a container of Oscillococcinum, the mass of that container would have to be about a googol googol googol times our world, which would be incomprehensibly larger than the visible universe.


Niste pareri


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 1 Mar 2011, 04:52 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 1 Mar 2011, 05:23 PM
Mesaj #284


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Asta ziceam si eu aici smile.gif



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 1 Mar 2011, 05:39 PM
Mesaj #285


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(Cucu Mucu @ 1 Mar 2011, 04:52 PM) *
...esti bolnav inchipuit!


pai de la nesimtiti ca tine si ca abis, nu ma mira ca ajungeti la astfel de concluzii, doar ca sa fie pe a voastra.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 1 Mar 2011, 06:05 PM
Mesaj #286


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Atat timp cat nu ai un diagnostic pus de un medic, nu am de unde sa stiu daca intr-adevar ai fost bolnava, daca ai fost n-am de unde sa stiu daca te-ai auto-diagnosticat corect, n-am de unde sa stiu daca intr-adevar te-ai vindecat asa cum spui...

Nu te acuza nimeni de minciuna. Exista multi ipohondri pe lumea asta - si pe langa ei si multi nepriceputi in medicina, dar care isi dau cu parerea despre cat de eficiente sunt pentru sanatate picaturile care contin... nimic, datul in bobi, deochiul samd


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 1 Mar 2011, 06:41 PM
Mesaj #287


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(Rehael @ 1 Mar 2011, 05:39 PM) *
pai de la nesimtiti ca tine si ca abis, nu ma mira ca ajungeti la astfel de concluzii, doar ca sa fie pe a voastra.


Era si timpul sa recunosti ca nu ai argumente rationale! ohyeah.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 1 Mar 2011, 07:07 PM
Mesaj #288


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(abis @ 1 Mar 2011, 06:05 PM) *
Atat timp cat nu ai un diagnostic pus de un medic, nu am de unde sa stiu daca intr-adevar ai fost bolnava, daca ai fost n-am de unde sa stiu daca te-ai auto-diagnosticat corect, n-am de unde sa stiu daca intr-adevar te-ai vindecat asa cum spui...

Nu te acuza nimeni de minciuna. Exista multi ipohondri pe lumea asta - si pe langa ei si multi nepriceputi in medicina, dar care isi dau cu parerea despre cat de eficiente sunt pentru sanatate picaturile care contin... nimic, datul in bobi, deochiul samd


Tu chiar esti turc. Tu te-ai dus de fiecare data cand ai facut guturai sa ti-l diagnosticheze medicul, ca tot te-ai laudat ca la tine asta-i boala pe care o faci mai des? Hai, fa-ma sa rad!

Tu imi insulti inteligenta, nu faci altceva. Deci e cu mult mai grav. Ce faci tu nu se cheama decat trolling, nu conversatie.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rovaniemi
mesaj 1 Mar 2011, 08:21 PM
Mesaj #289


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 870
Inscris: 5 May 08
Forumist Nr.: 11.565



QUOTE(abis @ 1 Mar 2011, 01:20 PM) *
Primita pe e-mail (si se leaga cu discutia de aici):


DHMO- Ucigasul din pahar.

Astazi am sa vorbesc despre o substanta extrem de periculoasa si care este responsabila de nenumarate decese in fiecare an, Thimerosalul, Aluminiul si Formaldehida din vaccinuri, in comparatie cu monoxidul de dihidrogen, fiind niste copii nevinovati.

DHMO (dihidrogen monoxid, monoxid de dihidrogen sau acidul hidroxil) nu este numai o substanta toxica, dar ne mai este si bagata pe gat de catre industie si chiar de catre medici.

DHMO a ajuns sa fie prezent in toate raurile, lacurile, marile si oceanele planetei si chiar si in apa de la robinet exista in cantitati impresionante.
http://www.dhmo.org/environment.html
http://www.heise.de/tp/r4/artikel/17/17001/1.html
DHMO corodeaza metalul si erodeaza cele mai rezistente roci.




DHMO este folosit in industrie si chiar si in centrale atomice, iar apoi apele reziduale il trasporta in raurile noastre. Au fost descoperite cantitati mari si in Antarctica. Pana si ploile acide il contin in proportie covarsitoare.



Se pare ca este o substanta cancerigena, deoarece a fost gasit in tumori in cantitati mai mici sau mai mari.

Mii de oameni mor anual din cauza expunerii la acest ucigas tacut. Numai in 2004, in Indonezia, Tailanda si Malaezia, au murit peste 200000 de persoane din cauza masivelor acumulari ale acestei substante si nici in alte regiuni ale lumii nu au lipsit victimele.

Chiar daca in cele mai multe parti ale lumii deversarea reziduurilor industriale este strict reglementata, marile concerne continua sa ne otraveasa pompand in rauri cantitati uriase de dihidrogen monoxid.

Hei, am un prieten acvarist care mi-a spus ca a descoperit aceasta substanta pana si in acvariul lui, pe care il curata saptamanal si in care are o multime de filtre. Acest acid trece prin sistemele de filtrare!

Cu siguranta exista si in vaccinuri si am auzit de persoane adulte care s-au intoxicat!
http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/magazine/6263029.stm

Este deosebit de grav faptul ca medicii, inclusiv cei din medicina alternativa si homeopatie, il folosesc si ni-l recomanda. De asemenea, incercati sa verificati fiecare afirmatie si o sa observati ca ceea ce am spus eu aici este numai o mica parte a pericolelor acestui acid.

Retineti! in homeopatie DHMO este de fapt ingredientul de baza.
http://www.sciscoop.com/2003-4-1-53527-97853.html
Nu va lasati pacaliti, nu va lasati otraviti, feriti copiii de aceasta substanta, mai ales la mare, unde cantitatile sunt uriase.
http://www.newscientist.com/article/mg1992...0-feedback.html
Trebuie sa luam atitudine! sa facem o petitie prin care sa cerem interzicerea lui, iar EU sau Guvernul ar trebui sa se asigure ca dispare din produsele pe care le consumam, sau macar sa dispara din alimentatia copiilor- micile noastre minuni!

Nu ezitati sa va alaturati Coalitiei pentru interzicerea Dihidrogenului Monoxid!

Sanatatea copiilor nostrii este mai importanta decat posibilele reactii negative ale marilor concerne industriale sau ale guvernelor corupte!
.


rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Aşa este, e extrem de periculoasă această substanţă. Cred că am scris undeva mai sus că nu-i bună nici în cizme

Şi zi aşa, are 66 şa sută hidrogen?!?
rofl.gif rofl.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 1 Mar 2011, 10:05 PM
Mesaj #290


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(Rehael @ 1 Mar 2011, 07:39 PM) *
pai de la nesimtiti ca tine si ca abis, nu ma mira ca ajungeti la astfel de concluzii, doar ca sa fie pe a voastra.


te rog, astia fac homeopatie pe ascuns.. se cearta cu tine si se gandesc la frectie

Acest topic a fost editat de mutulica: 1 Mar 2011, 10:06 PM


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 1 Mar 2011, 10:36 PM
Mesaj #291


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



QUOTE(Rehael @ 1 Mar 2011, 04:44 PM) *
Nu, deloc. Inteleg doar ca nu ai putea sa nu mai vinzi suficient paracetamol, coldrex, fervex si altele. Mare belea ca nu poti vinde decat cu reteta obligatorie. Desi, pe de alta parte, ai vazut si tu de pe aici ca exista si clienti ideali care te-ar umple de bani...


Poi compara preturile: trei lei jumate Paracetamolu, si optispe lei Oscilo. La pret, Oscilo e pe langa Coldrex, Fervex etc.
Gama Boiron e orice, numai nu 'convenabila'.
N-o sa vezi oameni sarmani cumparand homeopate. Ei tot aspirina si paracetamol or sa-nghita.
Acu ie reclame pi la tivi, so Oscilo a sarit in aer, la fel si ACC 600...
Daca oamenii ar cunoaste pe jumatate macar adevarul (nu cel absolut, ci the big picture - ma refer si la politica Big Pharma et all), thread-ul asta ar fi foarte scurt...

Edit: Chiar nu-nteleg de ce oamenii vorbesc fara sa stie dar deh, hartia si tastatura suporta orice... Eu iti doresc sa n-ajungi sa depinzi de medicamente 'adevarate', dar pana cand n-o sa ajungi in situatia ca medicina moderna sa-ti salveze pe cineva drag, sau chiar pe tine (doamne fereste! pentru ambele cazuri), s-ar putea ca inca sa vrei sa suprapui o idee peste o realitate. Eu prefer sa fac invers... Oamenii se pierd in detalii, insa ceea ce conteaza este efectul final.
In rest, cu alarmistii... lasa-i. Cainii latra ursul merge...

Acest topic a fost editat de little1: 1 Mar 2011, 10:54 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 1 Mar 2011, 11:32 PM
Mesaj #292


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Pune si cinci euro pe pastila de Distraneurin, cam asa e pe piazta neagra.
La doctor primesti 25 pastile pe reteta.

*Edit: daca ai reusit sa gasesti un doctor care îti prescrie asa ceva.

Daca eu m-as însura vreodata din nou, doamna mea ar fi farmacista si sora ei, frizerita.

Acest topic a fost editat de Cla: 1 Mar 2011, 11:36 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 1 Mar 2011, 11:56 PM
Mesaj #293


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



DHMO are un antidot uşor de găsit, însă trebuie consumat cu moderaţie, pentru cunoscători este CH3-CH2-OH, care se găseşte în diferite concentraţii sau arome, de preferat este să fie cât mai natural, fără aditivi chimici, obţinut prin distilare dublă şi învechit în barique de dud. În soluţie, ionul hidroxil reacţionează cu dihidrogenul eliberând un proton, care se leagă la gruparea monooxid anihilând efectul cancerigen al acestuia, fiind un antioxidant puternic.

Acest topic a fost editat de Erwin: 1 Mar 2011, 11:58 PM


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 2 Mar 2011, 05:40 AM
Mesaj #294


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



domnu' Erwin, i se taie mult din putere la CH3-CH2-OH daca e din distilat de malt si pastrat in oak barrel cam vreo 15 ani?
ca sa stiu daca trebuie sa imi schimb tratamentul

doamne ce bine ca mai sunt pe forum si doctori care se pricepe si ma intelege!


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 2 Mar 2011, 10:51 AM
Mesaj #295


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



Dimpotrivă, potrivit ultimelor studii, e chiar indicat iar puterea antidotului sporeşte! Însă cel mai bine este să aplici principiul de sharing în grup, atunci are cea mai mare eficacitate! Sănătate!


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
turbo trabant
mesaj 2 Mar 2011, 11:11 AM
Mesaj #296


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.773
Inscris: 27 December 08
Din: za great milky way
Forumist Nr.: 12.719



QUOTE(abis @ 1 Mar 2011, 02:20 PM) *
Primita pe e-mail (si se leaga cu discutia de aici):


DHMO- Ucigasul din pahar.

Astazi am sa vorbesc despre o substanta extrem de periculoasa si care este responsabila de nenumarate decese in fiecare an, Thimerosalul, Aluminiul si Formaldehida din vaccinuri, in comparatie cu monoxidul de dihidrogen, fiind niste copii nevinovati.

DHMO (dihidrogen monoxid, monoxid de dihidrogen sau acidul hidroxil) nu este numai o substanta toxica, dar ne mai este si bagata pe gat de catre industie si chiar de catre medici.

DHMO a ajuns sa fie prezent in toate raurile, lacurile, marile si oceanele planetei si chiar si in apa de la robinet exista in cantitati impresionante.
http://www.dhmo.org/environment.html
http://www.heise.de/tp/r4/artikel/17/17001/1.html
DHMO corodeaza metalul si erodeaza cele mai rezistente roci.




DHMO este folosit in industrie si chiar si in centrale atomice, iar apoi apele reziduale il trasporta in raurile noastre. Au fost descoperite cantitati mari si in Antarctica. Pana si ploile acide il contin in proportie covarsitoare.



Se pare ca este o substanta cancerigena, deoarece a fost gasit in tumori in cantitati mai mici sau mai mari.

Mii de oameni mor anual din cauza expunerii la acest ucigas tacut. Numai in 2004, in Indonezia, Tailanda si Malaezia, au murit peste 200000 de persoane din cauza masivelor acumulari ale acestei substante si nici in alte regiuni ale lumii nu au lipsit victimele.

Chiar daca in cele mai multe parti ale lumii deversarea reziduurilor industriale este strict reglementata, marile concerne continua sa ne otraveasa pompand in rauri cantitati uriase de dihidrogen monoxid.

Hei, am un prieten acvarist care mi-a spus ca a descoperit aceasta substanta pana si in acvariul lui, pe care il curata saptamanal si in care are o multime de filtre. Acest acid trece prin sistemele de filtrare!

Cu siguranta exista si in vaccinuri si am auzit de persoane adulte care s-au intoxicat!

http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/magazine/6263029.stm

Este deosebit de grav faptul ca medicii, inclusiv cei din medicina alternativa si homeopatie, il folosesc si ni-l recomanda. De asemenea, incercati sa verificati fiecare afirmatie si o sa observati ca ceea ce am spus eu aici este numai o mica parte a pericolelor acestui acid.

Retineti! in homeopatie DHMO este de fapt ingredientul de baza.
http://www.sciscoop.com/2003-4-1-53527-97853.html
Nu va lasati pacaliti, nu va lasati otraviti, feriti copiii de aceasta substanta, mai ales la mare, unde cantitatile sunt uriase.
http://www.newscientist.com/article/mg1992...0-feedback.html
Trebuie sa luam atitudine! sa facem o petitie prin care sa cerem interzicerea lui, iar EU sau Guvernul ar trebui sa se asigure ca dispare din produsele pe care le consumam, sau macar sa dispara din alimentatia copiilor- micile noastre minuni!

Nu ezitati sa va alaturati Coalitiei pentru interzicerea Dihidrogenului Monoxid!

Sanatatea copiilor nostrii este mai importanta decat posibilele reactii negative ale marilor concerne industriale sau ale guvernelor corupte!
.

dap dihidrojenul asta e primul pas in noua ordine mondiala cand o sa umblam toti cu cipuri in fund si vom avea boletine care ne vor lega in direct cu iadul.
domnul dan diaconescu ar trebui sa ia atitudine planeta e in pericol.

semnat (anonim) : coalitia acvaristilor pentru interzicerea bilibistrocizatului complexului militaro-farmaceutic.

Acest topic a fost editat de turbo trabant: 2 Mar 2011, 11:12 AM


--------------------
Romanii, ca popor, sunt prosti. Nu va chinuiti sa raspundeti, considerati posturile drept opera unui dusman al poporului.

Ba, ia faceti liniste si ordine, ce dreacu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 2 Mar 2011, 04:32 PM
Mesaj #297


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@abis
QUOTE
Indoiala nu este neaparat un lucru rau.

Orice adevar, pentru a nu deveni litera moarta, trebuie confruntat uneori cu opusul sau. Trebuie, cu alte cuvinte, dezmortit din cand in cand. Cum sa faci asta? Prin verificare si ras-verificare. Punand la indoiala adevarurile stiute si verificand din nou daca rezista, daca trec probele pe care incredulii, scepticii sau chiar nastrusnicii le pot inventa... Daca un adevar rezista asaltului scepticilor, incredulilor ori chiar rauvoitorilor, atunci poate fi luat in considerare si mai departe, daca nu rezista, poate ca nu este chiar un adevar...

Nu am spus ca ar fi un lucru rau. Am spus doar ca, din punctul meu de vedere, e posibila o stare lipsita de indoiala, si care stare este una superioara, nu o "tampire".

Pentru cel care ramane doar cu atentia indreptata spre exterior, in mod constant, predominant, indoiala este inevitabila.
Si in domeniul "esoteric" verificarile nu se fac prin teste dublu orb randomizate....in caz ca nu stiai.

QUOTE
QUOTE
Cine crede ca un lucru se intampla "ca la ruleta" inceteaza sa mai caute in interior

Dar uneori chiar se intampla "ca la ruleta".

Numai ca nu ai de unde sa stii de la inceput asta. Nu este cazul sa te culci pe o ureche, dimpotriva: oricine isi doreste sa fie sanatos (de pilda, dar este valabil in orice domeniu al vietii) este dator sa ia toate masurile pentru a-si proteja sanatatea, sa faca toate alegerile care pot influenta starea de sanatate (sa isi faca vaccinurile, sa faca miscare, sa manance sanatos, sa aiba o stare de spirit buna, sa mearga regulat la analize, sa evite zonele cu risc de infectie samd), insa orice ar face nu poate elimina toate riscurile; isi minimizeaza sansele de a se imbolnavi, dar nu le poate reduce la zero. Iar daca se intampla, asta este, se mai intampla.

Mda... la urma urmei, e mai usor sa suporti gandul ca "asa a iesit la zar", decat "sunt responsabil pentru ce mi se intampla".

QUOTE
Nu vad de ce vorbesti despre frustrare. Dimpotriva, poti accepta senin ca asta ti-a fost "soarta" si ca trebuie sa gasesti o cale de vindecare, daca este posibil, iar daca nu, un mijloc de a trai ce ti-a ramas din viata cat mai bine...
Indiferent ce inseamna "bine" pentru fiecare, caci nu inseamna pentru toti acelasi lucru.

Un om care sufera, dar nu stie de ce, crezi ca poate fi impacat cu adevarat? Ce spui tu sunt basme....
Cum poate fi un om care cauta isi cauta vindecarea insa nu o gaseste? Senin? Helooo?
Si vindecarea care are loc doar la nivel trupesc e doar temporara, atunci cand e. Daca un om nu constientizeaza greselile care au dus la starea sa de boala, va suferi tot mai mult. Pana nu ajunge la cauze, o sa sufere pana il ia gaia....
QUOTE
Cum sa nu fiu deschis la fapte?

Uite asa. Daca era deschis la fapte, nu spuneai de ex ca informatiile din acele linkuri nu ti-au adus nimic nou.
QUOTE
Nu inteleg cum vrei tu sa testezi daca vindecarea se datoreaza tratamentului cu produsul respectiv sau are alte cauze... De ex. daca in loc de Osillococcinum, in care nu mai exista niciun atom de rata, folosesti bomboane Cip (adica doar niste zaharoza), efectul este acelasi sau nu? Daca in loc de picaturi homeopate folosesti apa de la robinet, efectul este acelasi sau nu? Cum vrei sa raspunzi la genul asta de intrebari fara sa faci teste...?

Alte cauze....pai intotdeauna mai sunt si alte cauze. Ce, tu crezi ca in medicina clasica exista cauze unice?
Pai daca numarul celor care se vindeca urmand un tratament homeopat, difera semnificativ (statistic poftim) de al celor care iau placebo sau nu iau nimic, in conditiile unor loturi de marime similara, atunci poti considera ca tratamentul homeopat functioneaza. Esti de acord?
Testul e ca pacientul se insanatoseste. Mai repede, sa zicem decat s-ar intampla in cazul noninterventiei.
Daca vii cu d-astea, ca de unde stii ca nu are alte cauze....Parca un medic alopat stie el tot ce a contat in vindecarea unui om...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mothman
mesaj 2 Mar 2011, 05:01 PM
Mesaj #298


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 783
Inscris: 30 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.160



QUOTE(gypsyheart)
Pai daca numarul celor care se vindeca urmand un tratament homeopat, difera semnificativ (statistic poftim) de al celor care iau placebo sau nu iau nimic, in conditiile unor loturi de marime similara, atunci poti considera ca tratamentul homeopat functioneaza. Esti de acord?

De acord. Dar ma tem ca astfel de rezultate nu s-au obtinut pana in prezent. Cel putin nu in studii serioase. Stiinta functioneaza ca un mecanism care se autocorecteaza. Studiile fiind publicate intr-o forma reproductibila, pot fi reevaluate, refacute, etc. Supravietuiesc acestor "atacuri" doar cele care prezinta adevarul, sa zic asa. Sigur, putem invoca teoria conspiratiei, faptul ca marile concernuri farmaceutice au tot interesul sa imbolnaveasca populatia si pe urma sa se prezinte cu formula magica, s.a.m.d., dar procedand astfel nu ajungem nicaieri.


--------------------
The decision to build artilects or not, will be the toughest decision that humanity will ever have to make.
Personally, I'm glad to be alive now
- Hugo de Garis
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 3 Mar 2011, 04:07 AM
Mesaj #299


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(Erwin @ 2 Mar 2011, 12:51 PM) *
Dimpotrivă, potrivit ultimelor studii, e chiar indicat iar puterea antidotului sporeşte! Însă cel mai bine este să aplici principiul de sharing în grup, atunci are cea mai mare eficacitate! Sănătate!

da domnu', asa ma stradui sa fac... altfel nu prea imi vine sa ma tratez


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 3 Mar 2011, 09:57 AM
Mesaj #300


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE(mutulica @ 3 Mar 2011, 04:07 AM) *
da domnu', asa ma stradui sa fac... altfel nu prea imi vine sa ma tratez


Dap, si io am remarcat ca terapia de grup da cele mai bune rezultate la tratamentul asta!


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 3 Mar 2011, 10:32 AM
Mesaj #301


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gypsyhart @ 2 Mar 2011, 04:32 PM) *
Am spus doar ca, din punctul meu de vedere, e posibila o stare lipsita de indoiala, si care stare este una superioara, nu o "tampire"

In cazul asta da-mi voie sa-ti spun ca, din punctul meu de vedere, nu este nicio indoiala ca metodele de verificare a eficacitatii medicamentelor sunt corecte. Si nu este nicio indoiala ca produsele homeopate nu pot trece aceste teste.
QUOTE
in domeniul "esoteric" verificarile nu se fac prin teste dublu orb randomizate

In domeniul "esoteric" nu se fac verificari... smile.gif
De asta tot ce tine de acest domeniu este "dincolo de ratiune" si nu stiinta...

Dar aici suntem de acord: homeopatia tine de "ezoterie" nu de stiinta.
QUOTE
Un om care sufera, dar nu stie de ce, crezi ca poate fi impacat cu adevarat?

Nu stiu din experienta persoanala, insa nu pot exclude ab initio nicio varianta...
QUOTE
Cum poate fi un om care cauta isi cauta vindecarea insa nu o gaseste? Senin?

Acelasi raspuns ca mai sus...
QUOTE
Daca un om nu constientizeaza greselile care au dus la starea sa de boala, va suferi tot mai mult.

Repet: nu orice boala este provocata de "greselile" bolnavului. Nu poti sa-ti asumi o asemnea pozitie decat daca esti in stare sa indici in cazul oricarei boli a oricarui bolnav care au fost acele greseli. Altfel, afirmatia asta nu are nicio acoperire. Este o afirmatie de tip religios gen "crede si nu cerceta"
QUOTE
Daca era deschis la fapte, nu spuneai de ex ca informatiile din acele linkuri nu ti-au adus nimic nou.

Hai ca e buna asta. smile.gif
Inainte de a incepe sa scriu pe topicul asta m-am documentat cateva saptamani bune asupra subiectului. Experimentul cu sobolanii, de pilda: nu era dublu-orb pentru ca cel care facea observatiile stia care sunt tratati cu placebo si care "homeopat", asadar este posibil ca subiectivitatea lui sa altereze testul.
QUOTE
Pai daca numarul celor care se vindeca urmand un tratament homeopat, difera semnificativ (statistic poftim) de al celor care iau placebo sau nu iau nimic, in conditiile unor loturi de marime similara, atunci poti considera ca tratamentul homeopat functioneaza. Esti de acord?

In conditiile in care cele doua loturi sunt similare dar nu doar ca marime, sunt de acord. Trebuie sa iei in calcul si alte criterii, nu doar marimea lotului. De ex. daca cei dintr-unul sunt semnificativ mai tineri decat cei din al doilea, sunt sanse mari sa isi revina mai repede.

Dar in principiu sunt de acord, daca numarul celor care se vindeca de o anumita afectiune urmand un tratament homeopat, difera semnificativ (dpdv statistic) de al celor care iau placebo sau nu iau nimic, in conditiile unor loturi similare, atunci se poate considera ca tratamentul homeopat functioneaza.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 3 Mar 2011, 12:11 PM
Mesaj #302


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@abis
QUOTE
In domeniul "esoteric" nu se fac verificari...
De asta tot ce tine de acest domeniu este "dincolo de ratiune" si nu stiinta...

Dar aici suntem de acord: homeopatia tine de "ezoterie" nu de stiinta.

Ba se fac. De ce crezi ca exista acel aforism care spune ca "lumea înţelepţilor e comună"?
Homeopatia e mai aproape de esoterism decat medicina alopata, e adevarat. Ceea ce nu mi se pare neaparat ceva rau.
Apropo, atitudinea de detasare care este necesara in stiinta care studiaza natura si lumea inconjuratoare este necesara si in domeniul esoteric. Asa ca ele nu sunt complet separate una de alta smile.gif

QUOTE
QUOTE
Daca un om nu constientizeaza greselile care au dus la starea sa de boala, va suferi tot mai mult.

Repet: nu orice boala este provocata de "greselile" bolnavului. Nu poti sa-ti asumi o asemnea pozitie decat daca esti in stare sa indici in cazul oricarei boli a oricarui bolnav care au fost acele greseli. Altfel, afirmatia asta nu are nicio acoperire. Este o afirmatie de tip religios gen "crede si nu cerceta"

Tu vrei neaparat sa numeri firele de nisip....in loc sa incerci sa intelegi principiul. Si principiul este acesta:constiinta aduce ordine, armonie, viata, lipsa ei aduce haos, dezordine si moarte.

Si asa cum ziceam, chiar daca ti s-ar indica in mod exact ceea ce ceri tu aici, sunt convins ca la nivelul de constiinta pe care il ai acum nu ai putea sa verifici daca e adevarat sau nu. Ca tot vorbeam de "verificari"...
QUOTE
Hai ca e buna asta.
Inainte de a incepe sa scriu pe topicul asta m-am documentat cateva saptamani bune asupra subiectului. Experimentul cu sobolanii, de pilda: nu era dublu-orb pentru ca cel care facea observatiile stia care sunt tratati cu placebo si care "homeopat", asadar este posibil ca subiectivitatea lui sa altereze testul.

Faptul ca te-ai documentat e foarte bine.
Si ma rog cum ar putea altera subiectivitatea lui testul, in cazul unui experiment pe SOBOLANI?
Tu vrei sa spui ca omul ala "plusa" de la el, la cei tratati homeopatic, ca sa iasa experimentul cum trebuie, nu? Jalnic, ce sa spun....

QUOTE
Dar in principiu sunt de acord, daca numarul celor care se vindeca de o anumita afectiune urmand un tratament homeopat, difera semnificativ (dpdv statistic) de al celor care iau placebo sau nu iau nimic, in conditiile unor loturi similare, atunci se poate considera ca tratamentul homeopat functioneaza.

Ma bucur ca am ajuns la un acord, de principiu macar.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 3 Mar 2011, 12:53 PM
Mesaj #303


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gypsyhart @ 3 Mar 2011, 12:11 PM) *
Tu vrei neaparat sa numeri firele de nisip....in loc sa incerci sa intelegi principiul. Si principiul este acesta:constiinta aduce ordine, armonie, viata, lipsa ei aduce haos, dezordine si moarte.

Constiinta nu este premergatoare vietii, si posterioara: apare intai viata si dupa aceea constiinta. Nu invers. Iar ordine exista si in lipsa constiintei. Asa ca nu mi se pare ca principiul enuntat aici este prea grozav...
QUOTE
Si asa cum ziceam, chiar daca ti s-ar indica in mod exact ceea ce ceri tu aici, sunt convins ca la nivelul de constiinta pe care il ai acum nu ai putea sa verifici daca e adevarat sau nu.

Pune-ma la incercare smile.gif
QUOTE
Tu vrei sa spui ca omul ala "plusa" de la el, la cei tratati homeopatic, ca sa iasa experimentul cum trebuie, nu?

N-am spus ca a facut ceva de genul asta intentionat. Tu de ce crezi ca in experimentele cu medicamente nici cei care le administreaza/noteaza rezultatele nu stiu daca este vorba despre medicament ori despre placebo? Si stiu asta doar cei aflati "un nivel mai sus"?
QUOTE
Ma bucur ca am ajuns la un acord

Si eu.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 3 Mar 2011, 01:43 PM
Mesaj #304


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



daca mai citesc mult argumentele de pe topicul asta incep sa fiu convins ca si tamaia are efecte homeopate...

am aflat intre timp ca propunerea de la Michelle intra la osteopatie... frectiile daca nu se beau, sunt cu totul alt domeniu


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 3 Mar 2011, 03:49 PM
Mesaj #305


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



ohyeah.gif ...acus deschid un topic...Osteopatia la adult,cauze si principii de tratament


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 3 Mar 2011, 11:01 PM
Mesaj #306


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



QUOTE(Cucu Mucu @ 1 Mar 2011, 01:57 PM) *
Da, dar ai uitat si farmacistii la pus diagnostice si dat medicatie fara retete! ohyeah.gif


Daca ai inceput-o, hai sa-mi vars oful: stii cati tartani vin la farmacie cu tencalaul de bani, obisnuiti sa cumpere orice vor ei, pen'ca ei 'are banu'??
Foarte greu de discutat cu ei... in general cand ii spui unui om ca ii trebuie reteta, se uita la tine de parca i-ai cerut-o pe mama...



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 4 Mar 2011, 12:27 AM
Mesaj #307


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE(gypsyhart @ 3 Mar 2011, 11:11 AM) *
@abis
Si asa cum ziceam, chiar daca ti s-ar indica in mod exact ceea ce ceri tu aici, sunt convins ca la nivelul de constiinta pe care il ai acum nu ai putea sa verifici daca e adevarat sau nu.

Ia zi tu, abis, daca nu încerci ca întotdeauna sa despici firu-n patru, ce ai de spus?
Vii cu chestii logice ca deobicei? Omule, viata nu este logica.



--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 4 Mar 2011, 10:59 AM
Mesaj #308


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@abis
QUOTE
Constiinta nu este premergatoare vietii, si posterioara: apare intai viata si dupa aceea constiinta. Nu invers. Iar ordine exista si in lipsa constiintei. Asa ca nu mi se pare ca principiul enuntat aici este prea grozav...

Zici tu....Daca exista ordine si in absenta constiintei, inseamna ca putem sa ii spunem linistiti unui aviator, de exemplu, cand se urca la bordul navei, "dormi in pace, fiule, ca nava asta merge si singura".
QUOTE
Pune-ma la incercare

Eu nu am nivelul necesar. Dar poti sa te duci la un clarvazator (Valentina Garlea, din Iasi, de exemplu) si sa ne spui daca ai aflat ceva nou, inedit...
Uite aici o marturie a cuiva care a fost la ea acum ceva ani:
"Apropo de casatorie,Valentina Garlea ,clarvazatoare, mi-a spus candva tot felul de adevaruri din viitorul si trecutul meu,f. dureroase.Mi-a spus de ex. ca sunt insarcinata si nu se vedea(sunt slaba si era sarcina la debut),ca e fata dar ca am toxoplasmoza si ca pot sa am probleme cu sarcina.Atunci am inceput sa plang si un dr.Adrian Vasilca parca ,ce o asista mi-a povestit ca tipa diagnostica sexul si starea sarcinii cand se stricau ecografele din spital .......in sfarsit,am facut analize,avea dreptate,am stat in spital 3 luni ca sa scap de toxoplasma iar acel copil s-a dus desi mi l-am dorit enorm.Dupa 6 ani ,am reusit sa-l am pe Teo(gr.=darul lui D-zeu)" (Sursa)

QUOTE
QUOTE
Tu vrei sa spui ca omul ala "plusa" de la el, la cei tratati homeopatic, ca sa iasa experimentul cum trebuie, nu?

N-am spus ca a facut ceva de genul asta intentionat. Tu de ce crezi ca in experimentele cu medicamente nici cei care le administreaza/noteaza rezultatele nu stiu daca este vorba despre medicament ori despre placebo? Si stiu asta doar cei aflati "un nivel mai sus"?


Totusi, m-am uitat pe articolul acela, si nu se intelege ca ar fi asa neaparat asa cum spui tu. Acolo nu se spune cine, ce a notat, si daca cel care a notat care e starea pacientilor stia care au fost cei tratati cu placebo si care homeopatic. Deci, de unde ai tras tu aceasta concluzie?

Si nu mi-e clar la ce te gandesti cand spui ca "subiectivitatea" lui e posibil sa fi alterat testul. In acest caz concret, poti sa detaliezi, te rog?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Mar 2011, 11:14 AM
Mesaj #309


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gypsyhart @ 4 Mar 2011, 10:59 AM) *
Daca exista ordine si in absenta constiintei, inseamna ca putem sa ii spunem linistiti unui aviator, de exemplu, cand se urca la bordul navei, "dormi in pace, fiule, ca nava asta merge si singura"

Nu, nu inseamna asta. Desi avioane fara pilot exista, nu la asta ma refeream.

Exista relatii de ordine in natura independent de vointa si actiunea umana.
Exista relatii de ordine si in matematica. Un cristal are o anume oridine fara a fi implicata o constiinta in realizarea lui samd
QUOTE
poti sa te duci la un clarvazator

Da-mi numarul de telefon. O sa sun si cand o sa intrebe "cine este", eu o sa spun: "ghici". Daca raspunde corect, ma inclin...
QUOTE
Si nu mi-e clar la ce te gandesti cand spui ca "subiectivitatea" lui e posibil sa fi alterat testul.

Citeste aici mai mult despre cum se realizeaza profesionist un astfel de test.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 4 Mar 2011, 02:06 PM
Mesaj #310


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@abis
QUOTE
Nu, nu inseamna asta. Desi avioane fara pilot exista, nu la asta ma refeream.

Poate ca nu e la bord pilotul, dar la sol tot trebuie sa fie. Pilotul ala automat a fost creat de cineva in mod constient, nu dand cu zarul....

QUOTE
Exista relatii de ordine in natura independent de vointa si actiunea umana.
Exista relatii de ordine si in matematica. Un cristal are o anume oridine fara a fi implicata o constiinta in realizarea lui samd


Eu nu am spus "constiinta umana" am spus doar constiinta. Ti-am enuntat un principiu. Pe care se pare ca nu esti capabil sa il intelegi...

QUOTE
QUOTE
poti sa te duci la un clarvazator

Da-mi numarul de telefon. O sa sun si cand o sa intrebe "cine este", eu o sa spun: "ghici". Daca raspunde corect, ma inclin

Ai primit datele de contact ale acelei doamne din Iasi, acum cativa ani, si tot degeaba.
Daca vrei intr-adevar sa mergi la ea, o gasesti tu. Daca nu, nu.
Vrei sa te duc eu de mana?
QUOTE
QUOTE
Si nu mi-e clar la ce te gandesti cand spui ca "subiectivitatea" lui e posibil sa fi alterat testul.

Citeste aici mai mult despre cum se realizeaza profesionist un astfel de test.

E bine ca ai standarde inalte. Dar nu mi-ai raspuns la intrebare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 4 Mar 2011, 02:57 PM
Mesaj #311


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gypsyhart @ 4 Mar 2011, 02:06 PM) *
Poate ca nu e la bord pilotul, dar la sol tot trebuie sa fie. Pilotul ala automat a fost creat de cineva in mod constient, nu dand cu zarul....

Am spus: desi avioane fara pilot exista, nu la asta ma refeream. Deci nu are niciun rost sa continuam sa vorbim despre avioane.
QUOTE
Eu nu am spus "constiinta umana" am spus doar constiinta

Te referi, in cazul asta, la fiinte extratereste? smile.gif
Nu stiu sa existe o altfel de constiinta.
QUOTE
Ai primit datele de contact ale acelei doamne din Iasi, acum cativa ani

O sa caut in arhiva hanului telefonul ei si daca il gasesc promit sa o sun. Daca este atat de clarvazatoare incat sa imi afle numele, o sa recunosc public aici, pe forum. Si nu numai. smile.gif
QUOTE
nu mi-ai raspuns la intrebare

Ai citit articolul? Gasesti acolo raspunsul. Poate nu atat de explicit cum il formulez acum:

Atunci cand oamenii se asteapta la un anumit rezultat este posibil ca subiectivitatea lor sa le influenteze masuratorile. Daca te astepti ca un anume tratament, in cazul de fata, sa aiba un anume efect, este posibil sa gresesti (neintentionat, bineinteles) si sa alterezi rezultatele in favoarea celui pe care in preconizezi. Este motivul pentru care in testele dublu-orb nici cei care administreaza medicamentul testat ori noteaza observatiile nu stiu daca au dat pacientului medicamentul testat ori placebo-ul

PS: Un articol in engleza referitor la celebrul Osillococcinum

Acest topic a fost editat de abis: 4 Mar 2011, 05:44 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 7 Mar 2011, 11:40 AM
Mesaj #312


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@abis
QUOTE
QUOTE
Eu nu am spus "constiinta umana" am spus doar constiinta

Te referi, in cazul asta, la fiinte extratereste?
Nu stiu sa existe o altfel de constiinta.

Constiinta exista oriunde exista viata. Omul e doar o constiinta mai avansata, atat.
Dar in cazul omului, atunci, recunosti valabilitatea acelui principiu?
QUOTE
O sa caut in arhiva hanului telefonul ei si daca il gasesc promit sa o sun. Daca este atat de clarvazatoare incat sa imi afle numele, o sa recunosc public aici, pe forum. Si nu numai.

In discutia noastra nu era vorba (doar)de aflat daca e posibil sa fii clarvazator sau nu, ci de putin mai mult....
Oricum, e sugestiv ce zici aici, arata cat de tare te intereseaza lucrurile astea....Doar cat sa te distrezi un pic....

QUOTE
Ai citit articolul? Gasesti acolo raspunsul. Poate nu atat de explicit cum il formulez acum:

Da, l-am citit.
Nu era nevoie sa citesc acel articol ca sa inteleg la ce se refera ideea ta. Dar ma interesa concret ce ar fi insemnat acest lucru, la acel experiment....

QUOTE
Atunci cand oamenii se asteapta la un anumit rezultat este posibil ca subiectivitatea lor sa le influenteze masuratorile. Daca te astepti ca un anume tratament, in cazul de fata, sa aiba un anume efect, este posibil sa gresesti (neintentionat, bineinteles) si sa alterezi rezultatele in favoarea celui pe care in preconizezi. Este motivul pentru care in testele dublu-orb nici cei care administreaza medicamentul testat ori noteaza observatiile nu stiu daca au dat pacientului medicamentul testat ori placebo-ul

E adevarat ca se poate intampla. Insa pentru ca acest factor sa fie redus, ce conteaza este ca indicatorii masurati sa fie cat mai obiectivi, si usor de verificat. Pentru ca altfel subiectivitatea celor care fac observatiile nu poate fi controlata, chiar daca e test dublu-orb.

Si, cum ziceam, din articol nu se intelege neaparat ce zici tu. Te-am intrebat de unde ai tras aceasta concluzie, dar nu mi-ai raspuns....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Mar 2011, 01:23 PM
Mesaj #313


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gypsyhart @ 7 Mar 2011, 11:40 AM) *
Constiinta exista oriunde exista viata.

Iar generalizezi pripit... Constiinta la parameci?!
QUOTE
Dar in cazul omului, atunci, recunosti valabilitatea acelui principiu?

Principiul "nu poate exista ordine in absenta constiintei" consider ca este gresit.

Dar ca sa nu existe vreun dubiu si sa vorbim totusi despre lucruri diferite, defineste te rog ce inseamna pentru tine "constiinta" si, mai ales, "ordine"
QUOTE
Insa pentru ca acest factor sa fie redus, ce conteaza este ca indicatorii masurati sa fie cat mai obiectivi, si usor de verificat. Pentru ca altfel subiectivitatea celor care fac observatiile nu poate fi controlata, chiar daca e test dublu-orb

Dar este evident ca in cazul testului dublu-orb sansele ca subiectivitatea sa influenteze rezultatele sunt incomparabil mai mici. Asta este ideea...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 7 Mar 2011, 03:26 PM
Mesaj #314


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@abis
QUOTE
Principiul "nu poate exista ordine in absenta constiintei" consider ca este gresit.

Dar ca sa nu existe vreun dubiu si sa vorbim totusi despre lucruri diferite, defineste te rog ce inseamna pentru tine "constiinta" si, mai ales, "ordine"

Am mai zis odata ce inseamna pentru mine "constiinta", inseamna capacitatea de a percepe ceea ce este in interior sau exterior. Iar ordine inseamna sa existe un tipar care se repeta, mentine pe o anumita perioada de timp, sau intr-un anumit spatiu.

Tu ce intelegi prin constiinta? smile.gif

Oricum, sper ca realizezi unde duce aplicarea non-principiului tau: la inertie si lasarea lucrurilor in dorul lelii....daca lucrurile se ordoneaza singure, asa natural, de ce s-or stressa atata oamenii sa le controleze?

Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Mar 2011, 04:15 PM
Mesaj #315


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(gypsyhart @ 7 Mar 2011, 03:26 PM) *
Am mai zis odata ce inseamna pentru mine "constiinta", inseamna capacitatea de a percepe ceea ce este in interior sau exterior.

Sau, mai complet, ar insemna ca este o forma de reflectare psihica a realitatii obiective prin intermediul senzatiilor, perceptiilor si gandirii, sub forma de reprezentari, notiuni, judecati, rationamente, procese afective... Din punctul meu de vedere nu poate exista o constiinta fara inteligenta, fara memorie, fara notiuni abstracte, fara imaginatie - iar toate astea sunt, din ceea ce stim acum, proprii fiintelor care au dezvoltat un sistem neuronal capabil sa sustina astfel de activitati. Nu putem vorbi despre "constiinta" in cazul unei pietre, al unui virus, al unui curs de apa.
QUOTE
ordine inseamna sa existe un tipar care se repeta, mentine pe o anumita perioada de timp, sau intr-un anumit spatiu

Si de ce nu poate exista in lipsa constiintei? Legile fizicii si chimiei sunt suficiente pentru a se realiza structuri ordonate. smile.gif
QUOTE
sper ca realizezi unde duce aplicarea non-principiului tau: la inertie si lasarea lucrurilor in dorul lelii

Nu cred asta. Dimpotriva, din cate observ oamenii nu se lasa pe tanjala si continua sa cerceteze inclusiv tratamentul si preventia bolilor care, la un moment dat, pareau incurabile...
QUOTE
daca lucrurile se ordoneaza singure, asa natural, de ce s-or stressa atata oamenii sa le controleze?

Dar nu a spus nimeni ca toate lucrurile se ordoneaza, intotdeauna, singure. Generalizezi mult prea usor. Daca exista pe cale naturala, fara interventia noastra, unele lucruri ordonate, nu rezulta de aici ca orice se ordoneaza oricand. Si nu inseamna neaparat ca, chiar daca s-ar realiza astfel de ordini, ar fi unele convenabile.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

12 Pagini V  « < 7 8 9 10 11 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 03:17 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman