HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii Subforum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Integrarea Romaniei in Uniunea Europeana. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

7 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Cum Ar Fi Sa Nu Existe Ue?
Achernar
mesaj 15 Nov 2005, 02:18 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



1. Sper ca e destul de evident faptul ca UE nu aloca fonduri din spirit pur umanitar. Dupa cum spuneam, e vorba de fapt de o investitie.
2. Este la fel de clar faptul ca - exceptand importurile de materii prime si combustibili din Rusia - majoritatea noilor state membre nu stateau deloc rau la capitolul 'comert cu restul lumii'. Volumul era mic, dar schimbul era profitabil.
3. Tocmai dependenta comerciala de UE e o mare problema. Ce se va intampla daca economia 'sufletului economic al Uniunii' (Germania) intra intr-o recesiune grava ? Sau economia Frantei, a Italiei ? Vor fi sacrificati baietii buni (Polonia, Ungaria, Cehia) sau nemancatii din Balcani ? Si catre ce piete s-ar putea inderpta balcanicii daca vor deveni dependenti de piata europeana ? Nu sunt partizanul ideii de colonizare economica. Dar dependenta poate fi cel putin la fel de periculoasa.
5. Si problema turismului e spinoasa. Teoretic Grecia si Spania 'se scot' din turism. Practic insa, nu e cazul. Ambele compenseaza deficitul doar in proportie de 50 %, intre altele si pentru faptul ca spaniolii si grecii n-au nici ei vreo jena in a vizita alte tari. De exemplu in 2004 Spania a inregistrat intrari de 70 md euro si iesiri de 40 md la capitolul 'servicii' (deci inclusiv turism)
Dar Romania nu e si nu va fi niciodata o destinatie turistica de calibrul celor doua. Ar putea poate ajunge din urma Cehia sau Ungaria, dar asta numai dupa 10 - 15 ani de dezvoltare intensiva. Pana atunci ce se va intampla ? Cum va fi echilibrata balanta ?
6. Intr-adevar, cifrele privitoare la deficitul comercial nu sunt decat orientative. Dar pot furniza unele informatii in ceea ce priveste situatia de ansamblu.
7. Daca export mancare si cumpar tehnologie ... da, dar problema de fapt se pune altfel. Daca 7-8 tari exporta mancare si cumpara tehnologie atunci ultimele doua venite vor avea mari dificultati in a acapara o parte din piata produselor rezultate din folosirea noii tehnologii. Nu-mi inchipui ca polonezii sau ungurii vor avea nevoie de prea multe produse cu grad inalt de prelucrare din Romania. Le pot cumpara din zona euro, ce naiba. Sau - si mai bine - le pot cumpara de pe piata interna.
Ce importa masiv UE ? Materii prime, produse alimentare 'ecologice', semifabricate diverse si produse manufacturate cu grad redus de prelucrare. Daca mai existau 'brese' in piata produselor high-tech noile state membre le-au ocupat de mult. Deci nu e suficient sa se produca 'ca-n Polonia/Ungaria', ci mai ieftin sau/si la o calitate superioara. Ceea ce e foarte greu.
8. Ce vreau sa arat cu deficitul comercial. Pai ... simplu : teoretic, aderarea va avea ca efect o crestere semnificativa a exporturilor si importurilor. Si cum economia romaneasca e .. slaba, e foarte probabil ca deficitul comercial sa bata toate recordurile. Cum va fi finantat ? De unde ? Sa nu uitam ca Romania va scoate bani din buzunar si pentru cofinantari, altfel nu vom beneficia de fondurile alocate de UE. Preturile vor creste deci vor creste si cheltuielile de la buget legate de salarii si pensii. De unde ? Din taxe ? Din imprumuturi externe ? Sau va fi in mod deliberat redus nivelul de trai al populatiei ?

Acest topic a fost editat de Achernar: 15 Nov 2005, 02:20 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Nov 2005, 02:18 PM
Mesaj #37


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



MIA,

Eu nu inteleg - si nu am inteles nici cand ne-am confruntat in dezbaterea aia celebra - de ce, in opinia ta, ar fi mai bine sa nu existe UE.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 15 Nov 2005, 02:39 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (abis @ 15 Nov 2005, 02:18 PM)
MIA,

Eu nu inteleg - si nu am inteles nici cand ne-am confruntat in dezbaterea aia celebra - de ce, in opinia ta, ar fi mai bine sa nu existe UE.

Nope - ideal ar fi sa nu existe UE in forma si paradigmele actuale ( sau mai exact cele previzibile daca se mentin tendintele existente ). smile.gif

De fapt oricum problema mi se pare mie unul un pic circulara : daca toate statele europene actuale/preconizate sa intre pina in ... 2005 in UE ( noi, bulgarii, turcii, croatii, ucrainienii si sirbii poate ) ar fi la un nivel "acceptabil" probabil ca oricum nu ar exista interes pentru o Uniune (trans-)Europeana care sa fie mai mult decit o zona de liber-schimb si cooperare in domenii tehnologice de virf ( unde e clar ca orice tara care nu e SUA si eventual China e depasita de complexitatile domeniului tongue.gif ). hmm.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 Nov 2005, 02:39 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 15 Nov 2005, 02:49 PM
Mesaj #39


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Vezi ca nu e 2005...

Ce anume ar trebui schimbat, fata de "paradigmele actuale"?

Acest topic a fost editat de abis: 15 Nov 2005, 02:50 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 15 Nov 2005, 03:00 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



De fapt daca ar fi vorba de UE din perioada 2000 - 2002 totul ar fi ok. Dar cred ca boierii ai mari si-au dat seama ca au nevoie si de o zona mai ... sud americana in est pentru a putea concura cu americanii si asiaticii. Europa a fost intotdeauna mai preocupata de bunastarea individuala, dar nu mai merge. Problema cea mare e ca habar n-au daca ideea e viabila, asa ca au nevoie de cateva teste pe cobai. Daca cobaii vor supravietui experimentului atunci ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 15 Nov 2005, 03:13 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (abis @ 15 Nov 2005, 02:49 PM)
Vezi ca nu e 2005...

Asa e - ma gindeam la 2015. sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 15 Nov 2005, 06:05 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



QUOTE (Achernar @ 15 Nov 2005, 03:00 PM)
De fapt daca ar fi vorba de UE din perioada 2000 - 2002 totul ar fi ok. Dar cred ca boierii ai mari si-au dat seama ca au nevoie si de o zona mai ... sud americana in est pentru a putea concura cu americanii si asiaticii. Europa a fost intotdeauna mai preocupata de bunastarea individuala, dar nu mai merge. Problema cea mare e ca habar n-au daca ideea e viabila, asa ca au nevoie de cateva teste pe cobai. Daca cobaii vor supravietui experimentului atunci ...

daca era vorba doar de piata comuna aveai dreptate. Fiind vorba de o integrare totala (inclusiv politica si sociala) lucrurile stau total altfel, nu mai poti vorbi de cobai cand 'cobaii' trebuie sa contribuie la bunastarea comuna. D'asta nici nu mai este asa de popular conceptul in EU-15 pentru ca integrarea politica presupune sa sacrifici un pic bunastarea individuala de moment (care oricum nu mai crestea in conditiile unor state separate europene) ca sa-i aduci pe toti la un nivel competitiv.
De asta si cred ca daca proiectul va trece de acest moment dificil va fi benefic pentru toti, atat pentru cei vechi cat si pentru cei noi din uniune. E un pariu care presupune risc de ambele parti spre deosebire de globalizare (fenomen inevitabil) care presupune cinism total. Daca proiectul va esua va fi un crah mult mai grav pentru tarile actualmente dezvoltate decat pentru cei care vin din urma pentru simplul fapt ca ei au mai mult de pierdut (ia in calcul doar efectele unui esec al monedei unice care pe noi nu ne-ar afecta asa de tare de ex.).


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 15 Nov 2005, 09:46 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Leonardo @ 15 Nov 2005, 06:05 PM)
Fiind vorba de o integrare totala (inclusiv politica si sociala) lucrurile stau total altfel, nu mai poti vorbi de cobai cand 'cobaii' trebuie sa contribuie la bunastarea comuna.

Nu văd de ce ar fi asta īn contradicţie cu ce am zis anterior ...hmm.gif

QUOTE

D'asta nici nu mai este asa de popular conceptul in EU-15 pentru ca integrarea politica presupune sa sacrifici un pic bunastarea individuala de moment (care oricum nu mai crestea in conditiile unor state separate europene) ca sa-i aduci pe toti la un nivel competitiv.


Cred că aici e o greşeală de apreciere - după părerea mea fireşte smile.gif.
Īn "nucleul dur" al UE există o stare de nemulţumire pentru că ... există şi la ei o tranziţie ( sau poate doar umbra unei tranziţii care pare inevitabile rolleyes.gif ) de la un model social de mare succes totuşi la ... nimeni nu are de fapt idee la ce ... sorry.gif
Şi pentru că oamenii trebuie să se enerveze pe ceva īn astfel de situaţii spun şi ei că e de vină extinderea spre Est/integrarea politică. laugh.gif

Oricum - apropo de integrarea politică - a fost oarecum elocvent zic eu un interviu cu A. Cioroianu care şi-a īmpărtăşit din ( scurta e drept ) experienţă de europarlamentar/observator. Se citea aşa o dezamăgire printre rānduri ... sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 15 Nov 2005, 09:59 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



Tranzitia lor este legata de tranzitia catre UE, cu sau fara extindere. Asta e un semn ca UE inseamna schimbare pentru toti si ca experimentele pe locatari din propria casa sunt putin probabile.

Nu stiu ce se astepta domnul Cioroianu sa gaseasca la Parlamentul european, un organism alcatuit din oameni politici ca si dansul despre care stim deja cum sunt din tarile de bastina. Doar nu credea ca acolo intalneste sfinti si oameni de mare cultura...
Ti-am dat de altfel dreptate referitor la persoane, eu sustineam ideea in sine si faptul ca daca se merge in continuare lucrurile se vor schimba.


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 15 Nov 2005, 10:22 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Leonardo @ 15 Nov 2005, 09:59 PM)
Tranzitia lor este legata de tranzitia catre UE, cu sau fara extindere.

Nu la asta mă refeream ci la disoluţia din ce īn ce mai clară a "pactului social" realizat īn perioada imediat postbelică ( sau poate - mai exact - īn timpul crizei din '33 ). rolleyes.gif

QUOTE

Daca proiectul va esua va fi un crah mult mai grav pentru tarile actualmente dezvoltate decat pentru cei care vin din urma pentru simplul fapt ca ei au mai mult de pierdut (ia in calcul doar efectele unui esec al monedei unice care pe noi nu ne-ar afecta asa de tare de ex.).


Bun - asta e pe undeva un aspect de bun simţ : dacă, de ex., UE hotărăşte să adopte o politică făţişă de tip neo-liberal şi s-ar reduce/elimina ajutoarele sociale sau asigurările medicale acest lucru va fi resimţit mult mai dur de cineva care beneficiază din plin de ele/la un cuantum mare decīt de cineva care le are asigurat aşa ... la un nivel mai degrabăī formal. smile.gif
Īnsă asta nu elimină deloc posibilitatea ca tot sărăntocii să fie "amortizorul" pentru ăia mai bogaţi ... sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 16 Nov 2005, 11:56 AM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Pentru tarile dezvoltate nu e vorba de un soc semnificativ. In nici un caz Germania, Franta si Italia nu vor 'muri cu RoBulgaria in brate'. Daca proiectul se va dovedi un esec atunci vor incuia in fisete dosarele proiectului 'expansiune prin integrare' si vor relua proiectul vechi 'expansiune prin control economic'. Iar la nevoie vor gasi o metoda sa lase din mana cataroiul prea fierbinte.
In ceea ce priveste bunastarea comuna ... Tare mi-e ca nu asta e scopul noii uniuni. Indiferent de intentiile declarative. Economic vorbind, UE nu castiga nimic nici daca accepta RoBulgaria, nici dac-o lasa pe afara. Singurul motiv pentru care ar accepta-o totusi ar putea fi testarea capacitatii Uniunii de a face fata unei extinderi in estul salbatic (Turcia, Balcanii de Vest, eventual fosta URSS). Si nu cred ca UE isi inchipuie ca va putea institui 'bunastarea comuna' de la frontira irakiana si Don pana la Atlantic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 16 Nov 2005, 01:22 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Achernar @ 16 Nov 2005, 11:56 AM)
In ceea ce priveste bunastarea comuna ... Tare mi-e ca nu asta e scopul noii uniuni. Indiferent de intentiile declarative.

Pai aproape sigur ca nu sunt - cel putin pe momentul ... de urmatorii 10 ani ... tongue.gif
Altfel, pe linga atitea prevederi legate de integrare, s-ar introduce si una - de ex. - de a plati functionarii din anumite sectoare-cheie ale administratiei cu o suma minimala "decenta" ( dubventionata eventual dintr-un fond comun pan-european ). Pentru ca dupa parerea mea e un pic utopic sa se creada ca legislatia si normele europene vor putea fi implementate/verificate de slujbasi platiti cu 150-200 de euroi pe luna. rolleyes.gif

QUOTE

Si nu cred ca UE isi inchipuie ca va putea institui 'bunastarea comuna' de la frontira irakiana si Don pana la Atlantic.


Personal am o parere mai nuantata aici. "UE" strict nu isi inchipuie nimic wink.gif , insa intre cei care formeaza grupurile de interese si centrele reale de decizie este foarte posibil ca totusi sa existe utopisti inraiti care deja viseaza la o (semi-)decadere a SUA, care va permite noului super-stat sa-si intinda influenta si chiar frontierele cit mai mult, sa devina vioara intii a economiei mondiale, sa impuna euroiul ca moneda mondiala de prim rang s.a.m.d. Pentru ca na ... cind esti la un nivel mare de putere diferenta intre un plan megalomanic si o viziune geniala poate parea destul de mica ... sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Nov 2005, 02:17 PM
Mesaj #48


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



MIA si Achernar:

Voi tot dati inainte cu teorii gen "drobul de sare"... Eu astept inca un raspuns la intrebarea: de ce le-ar fi mai bine romanilor daca nu am face parte din UE?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 16 Nov 2005, 02:51 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Pai nu e clar ? Romania se afla in situatia unui cetatean bolnav de 'n' boli care se ofera voluntar pentru testarea unui medicament-minune. Teoretic n-are ce pierde. Practic insa nimeni nu stie daca nu cumva ameliorarea unei boli nu va duce la agravarea alteia. Si, dupa cum spuneam, nu-i prea sigur ca medicii din laboratorul respectiv isi vor dedica intreaga existenta vindecarii pacientului. Doar mai au si alti pacienti, ce naiba. Iar fondurile-s limitate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Nov 2005, 03:15 PM
Mesaj #50


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Achernar @ 16 Nov 2005, 02:51 PM)
Teoretic n-are ce pierde. Practic insa nimeni nu stie daca nu cumva ameliorarea unei boli nu va duce la agravarea alteia.

Bine, hai sa mergem pe comparatia ta. Teoretic ai spus ca nu are ce pierde. Atunci, de ce atata agitatie? Daca ameliorarea unei boli va duce la agravarea alteia, se vor gasi solutii pe parcurs. Nimeni nu poate anticipa chiar totul, nu?

Si decat sa nu facem nimic pe ideea ca poate-poate cine stie ce nenorociri ne vor paste, unii se gandesc ca este mai convenabil sa-si asume riscul de a folosi un "medicament" poate insuficient testat... Daca functioneaza, e foarte bine. Daca nu, ne va fi rau alaturi de Franta, Germania, UK, Italia, Olanda, Belgia, Suedia, Cehia, Ungaria, tarile baltice, Slovenia, Austria etc. Odata membri ai UE, avem aceleasi drepturi si obligatii ca toti ceilalti. Nu exista mecanisme prin care un stat sa fie exclus.

Mi se pare putin probabil ca in cazul in care lucrurile vor merge rau, toata Europa sa zaca in ruine, iar Romania, care a avut inspiratia sa nu se integreze in Uniunea Europeana, sa prospere...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 16 Nov 2005, 03:42 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (abis @ 16 Nov 2005, 03:15 PM)
Nu exista mecanisme prin care un stat sa fie exclus.

Un stat nu poate fi exclus de jure, dar marea majoritate a cetatenilor sai pot fi exclusi de facto ... de segregarea economica ... devil.gif

Si nu - nu cred ca problema se pune ca nu ar exista nimic de pierdut. Lucrul cel mai grav cred ca va fi ( si de fapt si este ) ca se va crea si mai ales se va vehicula de catre politicienii interesati ideea ca uite, s-a aderat la UE si deja cam toate problemele mari s-au rezolvat. mad.gif

QUOTE

Daca nu, ne va fi rau alaturi de Franta, Germania, UK, Italia, Olanda, Belgia, Suedia, Cehia, Ungaria, tarile baltice, Slovenia, Austria etc.


... in conditiile in care orice eventuala masura de "a fi bine" va fi hotarita si spre beneficiul principal al "greilor". rolleyes.gif
Oricum - fraza de mai sus imi seamana cu lozinca aia ... cu poporul roman care este alaturi de "poporul coreean greu incercat de razboi" ... laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 16 Nov 2005, 03:58 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



@ abis
E ceva mai complicat.
Cazul 'Romania' e diferit ce cel al aderatelor din 2004 sau al Spaniei, Greciei, Portugaliei. E mult mai dificil. Plus ca nici rabdarea medicilor nu mai e cea de acum cativa ani.
Nu se pune problema ca la rau ne vom gasi 'alaturi de ...'. Mai degraba ne vom trezi intr-o camera sigilata. Intr-adevar, probabil nu vom 'zbura' din spital ... Dar nu stiu cat ne va folosi compania Bulgariei sau Turciei in camaruta aia.
Europa probabil nu va ajunge prea curand sa zaca in ruine. Si in mod sigur nu se va pune problema ca acest lucru sa se intample cu nucleul vechi, cele 15. Dar in mod sigur intr-o situatie de criza UE nu va face cine stie ce eforturi sa protejeze interesele estului salbatic, mai ales daca asta ar presupune afectarea intereselor propriilor cetateni.

Acest topic a fost editat de Achernar: 16 Nov 2005, 03:59 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Nov 2005, 06:02 PM
Mesaj #53


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (MIA @ 16 Nov 2005, 03:42 PM)
Un stat nu poate fi exclus de jure, dar marea majoritate a cetatenilor sai pot fi exclusi de facto ... de segregarea economica ...

Nu cred.

Este normal ca nu toate statele sa aiba aceeasi dezvoltare economica. Chiar si in cadrul unui stat, nu toate regiunile sau localitatile au aceeasi dezvoltare, aceleasi venituri, acelasi nivel de trai etc. Compara, daca vrei, Timisoara cu Petrosaniul...
Dar asa cum o parte din impozitele percepute in Timisoara ajung in Petrosani, tot asa o parte din impozitele percepute in Germania si Franta ajung in Spania, Irlanda sau Polonia, iar din 2007 vor ajunge si in Romania. Transferul de fonduri de la Timisoara la Petrosani nu aduce neaparat Petrosaniul la nivelul Timisoarei, dar ajuta substantial...

Nu vad cum ar fi posibil ca dupa aderare romanii sa fie marginalizati din punct de vedere economic. Vor fi aici veniturile mai mici decat in UK? Desigur, dar nu cred ca vor fi mai mari daca ramanem in afara UE. Vor fi romanii impiedicati sa-si gaseasca de lucru oriunde in Europa? Unele state se vor prevala de cei sapte ani (maximum) in care pot tine piata muncii "inchisa", dar multe nu vor face asta. Iar situatia este oricum temporara. Vor fi romanii ajunsi in vest discriminati salarial? Sa-i intrebam pe cei ajunsi deja acolo daca faptul ca sunt imigranti ii face sa castige mai putin decat colegii.

QUOTE
se va vehicula de catre politicienii interesati ideea ca uite, s-a aderat la UE si deja cam toate problemele mari s-au rezolvat

Si ce daca? Nu-i va crede nimeni! tongue.gif

QUOTE (Achernar)
Mai degraba ne vom trezi intr-o camera sigilata.

Daca ne vrea cineva intr-o "camera sigilata", cel mai simplu este sa ne lase pe afara. Nu exista asemenea mecanisme de a "sigila" o tara membra a Uniunii Europene.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 17 Nov 2005, 11:40 AM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Cum sa ne lase pe-afara ? Nu-ti zisei cum devine cazu' ? Ex-pe-ri-ment scrie pe noi. Unde mai gaseste UE un cobai atat de bun ? Avem toate tipurile de mentalitati : si balcano-turceasca, si putin (ex)sovietica, si o spoiala de occidentalism. Candidatul ideal. Chiar mai bun decat Bulgaria.

Cum pot fi romanii marginalizati ? Foarte simplu. Ii obligi sa faca ceva ce habar n-au. Sau un lucru pentru care nu-s de loc pregatiti. Inevitabil, se vor dovedi necompetitivi. Iar lipsa de competitivitate va fi un argument foarte bun pentru a justifica nivelul redus de trai cu care se confrunta.
Daca nu stiai, posedam - la nivel UE - cel mai ridicat procent de populatie implicata in agricultura, cel mai ridicat procent de populatie care nu are alte surse de venit in afara agriculturii si cel mai redus procent de forta de munca implicata in sectorul serviciilor. Chiar si bulgarii stau mai bine la capitolele astea. Conversia agricultura-servicii se va dovedi sangeroasa, intre altele pentru ca
a) nu oricine se poate apuca sa presteze servicii. Are nevoie de o minima calificare, de fonduri si - foarte important - de piata pentru serviciile sale. Ori piata aia e mai degraba simbolica in mediul rural, iar la oras e suprasaturata.
b) exista o chestie numita 'concurenta'. Adicatelea, daca o firma din UE intrevede posibilitatea de a realiza profituri frumoase prestand servicii in Romania, o va face. Ceea ce-i va trimite pe taranii prospat recalificati fie pe bara, fie ii va obliga sa munceasca aproape pe gratis pentru a nu iesi de pe piata.

Ce transfer de fonduri ? Banu' de la UE intra daca pe partea ailalta iese profitul. Pentru UE, vreau sa spun. Ca profitul nu e direct ci se prezinta sub forma de efect al efectului efectului efectului investitiei, asta e altceva. Dar tot investitie se cheama.
Atata doar ca-n Romania sunt jde mii de activitati economice nu tocmai profitabile. Sau profitabile la o rata de 1-2 %. Aici vestul se va da la o parte si le va da voie romanilor sa-si rupa gatul. Si daca cineva va avea ceva de comentat va primi urgent o smetie peste ochi : comentezi ? pai tu esti de vina ca n-ai stiut sa profiti de oportunitate.

Chestia cu munca romanilor in vest e simpatica. Ca daca Romania tre' sa se dezvolte nu prea-si pote permite sa piarda forta de munca valoroasa. Cu cine se va construi Romania europeana ? Cu tanti Veta pensionara, Gica prescolaru', Fane betivu', Nae da-si-mie, Sile jmecheru' ? Vor veni investitorii valuri-valuri sa-i angajeze pe-astia ?
Daca aia care chiar vor sa munceasca vor putea pleca oricand si fara restrictii la munca in vest atunci profitabilitatea Romaniei - pentru UE - va scadea dramatic. Nu te baza pe liberalismul pietei europene a muncii, cat de curand se vor introduce restrictii drastice. Intre altele si pentru ca s-ar putea ca in timp workeru' roman din vest s-ar putea sa inceapa sa aiba pretentii ... europene. Si cum poate fi tinut in sah daca nu exista posibilitatea de a-l trimite oricand casa cu un sut in partea dorsala ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Nov 2005, 12:02 PM
Mesaj #55


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Achernar @ 17 Nov 2005, 11:40 AM)
Cum sa ne lase pe-afara ? Nu-ti zisei cum devine cazu' ?

Ai zis ceva de o "camera sigilata", dar nu m-ai convins. Prin ce mecanisme se poate "sigila" o tara membra UE? Eu nu stiu sa existe asa ceva.
QUOTE
Cum pot fi romanii marginalizati ? Foarte simplu. Ii obligi sa faca ceva ce habar n-au.

Hai ca esti simpatic! Ce ii obligi sa faca??
Nu te obliga nimeni sa faci ceva anume, faci (ca productie) ce vrei. Singura limita este capacitatea de absorbtie a pietei. Si mai este o limitare: subventiile de la UE se adreseaza unui anumit volum de produse agricole, de pilda, volum negociat pe baza productiilor anuale din ultimii 5 ani. Daca vrei sa produci mai mult, nu ai decat, dar primesti subventie doar pentru cat ai negociat. Limitele astea nu sunt batute in cuie pentru 50 de ani, dar nu am acum timp sa caut modalitatea de renegociere.
Salariile mici de aici ii determina pe multi sa-si mute afacerile aici, pentru ca sunt costuri mai mici; pe masura ce vin din ce in ce mai multe afaceri aici, salariile cresc. Nu cresc atat de mult si atat de repede pe cat ne-am dori, dar cresc. Nivelul de trai este in crestere, orice ai zice. Si va continua sa creasca si dupa 2007.
QUOTE
posedam - la nivel UE - cel mai ridicat procent de populatie implicata in agricultura, cel mai ridicat procent de populatie care nu are alte surse de venit in afara agriculturii si cel mai redus procent de forta de munca implicata in sectorul serviciilor. [...]Conversia agricultura-servicii se va dovedi sangeroasa

Stiu. Explica-mi cum vezi conversia asta ramanand in afara UE.
Ca membru al UE, Romania va primi sprijin pentru conversie. Gasesti pe net detaliile, numai sa cauti. Gasesti si pe forumul asta, in mesajele mai vechi ori la "dezbaterea lunii".
QUOTE
Banu' de la UE intra daca pe partea ailalta iese profitul.

Te-ai simti mai bine daca am primi bani de pomana? Sigur ca, pana la urma, toate fondurile comunitare sunt, intr-un fel, o investitie; tarile europene nu au decat de castigat de pe urma unei Romanii stabile, prospere, cu un mediu de afaceri atractiv. Nu le este de mai mare folos o tara cu zeci de milioane de infometati gata sa le ia cu asalt granitele.
QUOTE
Ca daca Romania tre' sa se dezvolte nu prea-si pote permite sa piarda forta de munca valoroasa.

Romania inseamna, in primul rand, romanii. Ceea ce conteaza este daca romanilor le merge bine - lucrand aici ori in alta parte, nu conteaza. Pe masura ce veniturile cresc, atractia muncii in strainatate se diminueaza. Iar de crescut, cum spuneam, cresc.
QUOTE
tanti Veta pensionara, Gica prescolaru', Fane betivu', Nae da-si-mie, Sile jmecheru' ?

Cu ce le-ar fi lor mai bine daca Romania nu intra in UE? Cu ce ne-ar fi noua, tuturor, mai bine daca nu intram in UE?
QUOTE
Nu te baza pe liberalismul pietei europene a muncii, cat de curand se vor introduce restrictii drastice

Spune-mi ce restrictii se vor introduce si care-i sursa informatiei!
QUOTE
Si cum poate fi tinut in sah daca nu exista posibilitatea de a-l trimite oricand casa cu un sut in partea dorsala ?

Pai nu exista aceasta posibilitate! Nu poti "trimite acasa" un cetatean dintr-un stat al Uniunii, cat timp nu a incalcat nici o lege!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 17 Nov 2005, 01:01 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



1. Prin mecanisme de acelasi tip cu cele folosite pentru limitarea accesului pe piata muncii. Adica prin suspendarea aplicarii unor reglementari europene pe termen limitat. Exista asa ceva, nu ? Ei, metoda asta poate fi extinsa.
2. Deci admiti faptul ca exista totusi o limitare : capacitatea de absorbtie a pietei. Mai exista inca cel putin una : standardele europene. Standarde pentru atingerea carora vestul a investit vreo 20 de ani, dar ii cere Romaniei sa le atinga in doar 3-4. Cu investitii mult mai mici.
3. Costurile vor fi mai mici doar acolo unde costul fortei de munca reprezinta cel putin jumatate din costul total al 'produsului'. Ne aliniem la preturile europene in ceea ce priveste compustibilii, utilitatile si-alte alea, nu ?
Deci costuri mici = in principal servicii. De unde atata piata interna pentru serviciile astea ?
4. Conversia asta trebuia facuta mai de mult. Cinstit vorbind ma mira faptul ca UE e preocupata foarte mult de mediu si-alte alea dar ignora bulibaseala care se va isca atunci cand ruralii vor trebui sa se 'converteasca'. Secventele alea legate de credite europene, planuri de afaceri, etc, etc, etc sunt atat de stupide incat nici nu mai trebuie comentate. Cu cine si-or inchipui europenii ca stau de vorba ?
Adica, de fapt de ce sa ma mir ? Daca intr-adevar e vorba de un experiment atunci exact asa ar trebui sa se desfasoare totul.
5. Pomana ? Nu. Dar ideea ca UE 'da bani' nu inseamna ca UE 'ne va rezolva problemele'. UE investeste acolo unde are nevoie. Daca exista domenii care nu-i intereseaza pe europeni atunci acolo UE va 'da' orice altceva in afara de bani. Ca s-ar putea ca domeniile alea sa fie totusi importante pentru Romania in ansamblu, nu conteaza.
6. Nu te face ca nu intelegi. Ideea mea era clara : se vor mai calca in picioare investitorii europeni stiind ca un numar important de romani buni profesionisti si corecti muncesc in vest ? Vor risca cu neprofesionisti si - posibil - 'apucatori' ?
7. A se vedea punctul 1.
8. E valabil atat timp cat nu exista o lege. Dar va exista.

Acest topic a fost editat de Achernar: 17 Nov 2005, 01:09 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Nov 2005, 02:42 PM
Mesaj #57


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Achernar @ 17 Nov 2005, 01:01 PM)
1. Prin mecanisme de acelasi tip cu cele folosite pentru limitarea accesului pe piata muncii. Adica prin suspendarea aplicarii unor reglementari europene pe termen limitat. Exista asa ceva, nu ? Ei, metoda asta poate fi extinsa.

Nu cred. Care tratat prevede o asemenea posibilitate?
QUOTE

2. Deci admiti faptul ca exista totusi o limitare : capacitatea de absorbtie a pietei. Mai exista inca cel putin una : standardele europene. Standarde pentru atingerea carora vestul a investit vreo 20 de ani, dar ii cere Romaniei sa le atinga in doar 3-4. Cu investitii mult mai mici.

Ar fi absurd sa-i ceara sa le atinga tot in 20 de ani...
QUOTE
3. Costurile vor fi mai mici doar acolo unde costul fortei de munca reprezinta cel putin jumatate din costul total al 'produsului'. Ne aliniem la preturile europene in ceea ce priveste compustibilii, utilitatile si-alte alea, nu ?
Deci costuri mici = in principal servicii. De unde atata piata interna pentru serviciile astea ?

Piata interna va insemna piata UE. Nu ai nici o limitare in a-ti vinde produsele ori serviciile oriunde pe teritoriul Uniunii.
QUOTE
4. Conversia asta trebuia facuta mai de mult. Cinstit vorbind ma mira faptul ca UE e preocupata foarte mult de mediu si-alte alea dar ignora bulibaseala care se va isca atunci cand ruralii vor trebui sa se 'converteasca'. Secventele alea legate de credite europene, planuri de afaceri, etc, etc, etc sunt atat de stupide incat nici nu mai trebuie comentate.

UE iti ofera niste oportunitati, dar nu iti baga si in traista... Daca esti fraier si nu te folosesti de ele, vina iti apartine in intregime.
QUOTE
5. Pomana ? Nu. Dar ideea ca UE 'da bani' nu inseamna ca UE 'ne va rezolva problemele'. UE investeste acolo unde are nevoie. Daca exista domenii care nu-i intereseaza pe europeni atunci acolo UE va 'da' orice altceva in afara de bani. Ca s-ar putea ca domeniile alea sa fie totusi importante pentru Romania in ansamblu, nu conteaza.

Domeniile alea si le va rezolva Romania fara ajutor comunitar, de una singura. In unele domenii va primi sprijin, in altele nu. Care este problema?
Care zici tu ca sunt domeniile alea importante si care vor fi lasate de izbeliste?
QUOTE
6. Nu te face ca nu intelegi. Ideea mea era clara : se vor mai calca in picioare investitorii europeni stiind ca un numar important de romani buni profesionisti si corecti muncesc in vest ? Vor risca cu neprofesionisti si - posibil - 'apucatori' ?

Nu stiu, o sa vedem. Deocamdata investitiile europene (si nu numai) sunt in crestere. Ce propui, sa interzicem romanilor sa lucreze in strainatate?
Pe masura ce salariile din tara cresc, nu vor mai pleca atat de multi. Situatia este similara cu cea a Italiei, in urma cu ceva vreme. O gramada de italieni au lucrat in Germania ori in alte state pana cand in tara lor a inceput sa se castige decent.
QUOTE
8. E valabil atat timp cat nu exista o lege. Dar va exista.

Drobul de sare...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 17 Nov 2005, 04:13 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



1. Ala de aderare a RoBulgariei la UE. Vezi anexele 6 si 7
2. E corect ?
3. Majoritatea serviciilor se adreseaza pietei interne. Pe piata externa treaba merge numai daca o firma isi deschide reprezentanta in tara respectiva. Cate firme mici (sau chiar mijlocii) isi pot permite treaba asa ?
4. Pai vezi ? Deja ai descoperit motivul pentru care se va spune ca romanu' e singurul vinovat dac-o duce rau in UE : e fraier si nu stie sa profie de oportunitati.
5. Domeniile 'social' si 'comunitar'. Spune-mi si mie unde anume in lume un stabiliment pentru indivizi cu probleme psihice e 'profitabil' ? Nu-i apar pe aia de acolo, probabil s-au infruptat la greu si-ar trebui zgaltaiti serios. Dar ideea in sine e stupida.
Sau alta chestie. Produsele alimentare trebuie sa se aliniezi standardelor europene. OK. Dar kilometrii patrati de sosele decopertate si lasate in paragina, canale desfundate, rigole pline de zoaie si spatii publice indopate pana la refuz cu gunoaie nu incalca nici o reglementare europeana ?
6. Pai pentru a creste salariile nu ar trebui sa creasca productivitatea ? Asa zice in carte la capitalul economie de piata, nu ? Dar cu cine vrei sa cresti productivitatea daca o parte insemnata a cetatenilor care-s preocupati de munca nu de jmechereala viseaza s-o taie cat mai rapid in vest, adica direct la venituri de 3-4 ori mai mari ?
8. Da dom'le, drobul de sare. Daca-i ziceai unui FNI-st sa nu-si riste banutu' ca nu se stie probabil ar fi reactionat la fel. Probabil ar fi crezut ca ala de-l atentioneaza e invidios pe cat de destept e el, investitoru', ca scoate banu gros.
Intre noi fie vorba, poti garanta ca reglementarile UE nu se vor schimba in urmatorii 5 ani ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Nov 2005, 05:22 PM
Mesaj #59


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Achernar @ 17 Nov 2005, 04:13 PM)
1. Ala de aderare a RoBulgariei la UE. Vezi anexele 6 si 7

Cred ca te referi la fragmentul asta:
QUOTE
Īn cazul īn care īntr-un stat membru menţionat la primul paragraf se produc sau se prevede
producerea unor perturbări pe piaţa forţei de muncă care ar putea ameninţa grav nivelul de trai sau
nivelul de ocupare a forţei de muncă īntr-o anumită regiune sau īn cadrul unei profesii, respectivul
stat membru informează Comisia si celelalte state membre cu privire la aceasta şi furnizează
acestora toate detaliile pertinente. Pe baza acestor informaţii, statul membru poate solicita Comisiei
să declare suspendarea, totală sau parţială, a aplicării articolelor 1 - 6 din Regulamentul (CEE)
nr. 1612/68, īn vederea normalizării situaţiei īn regiunea sau īn cadrul profesiei respective. Comisia
decide cu privire la domeniul de aplicare şi durata suspendării īn termen de cel mult două săptămāni
de la primirea acestei solicitări şi notifică decizia sa Consiliului. Īn termen de două săptămāni de la
adoptarea deciziei Comisiei, orice stat membru poate solicita Consiliului anularea sau modificarea
deciziei. Īn termen de două săptămāni, Consiliul hotărăşte cu majoritate calificată īn privinţa acestei
solicitări.

Este vorba de masuri exceptionale care se iau in situatii exceptionale. Tu, cu drobul de sare, zici ca este posibila permanentizarea lor... Ei bine, eu nu cred.
QUOTE
2.E corect?

Sigur ca da! Si care-i problema?
QUOTE
Pe piata externa treaba merge numai daca o firma isi deschide reprezentanta in tara respectiva. Cate firme mici (sau chiar mijlocii) isi pot permite treaba asa ?

Sau daca o firma internationala isi deschide o sucursala aici.
QUOTE
Deja ai descoperit motivul pentru care se va spune ca romanu' e singurul vinovat dac-o duce rau in UE : e fraier si nu stie sa profie de oportunitati.

In UE sunt mai multe oportunitati decat afara. Daca vrei sa profiti de ele, bine; daca nu, asta e, esti singurul vinovat. Nu or sa vina nemtii sa lucreze pentru tine ca sa poti sta toata ziua cu burta la soare.
QUOTE
Spune-mi si mie unde anume in lume un stabiliment pentru indivizi cu probleme psihice e 'profitabil' ?

Nu stiu! Nu m-a interesat problema. Unde scrie ca trebuie sa fie profitabil?
QUOTE
Dar kilometrii patrati de sosele decopertate si lasate in paragina, canale desfundate, rigole pline de zoaie si spatii publice indopate pana la refuz cu gunoaie nu incalca nici o reglementare europeana ?

Nici asta nu stiu. Daca incalca, autoritatile vor fi silite de organismele comunitare sa le rezolve. Daca nu incalca, pot fi silite (eventual!) de presiunea opiniei publice. Daca nu exista o presiune in aceasta directie, nimeni nu va schimba nimic.
QUOTE
Dar cu cine vrei sa cresti productivitatea daca o parte insemnata a cetatenilor care-s preocupati de munca nu de jmechereala viseaza s-o taie cat mai rapid in vest, adica direct la venituri de 3-4 ori mai mari ?

Cu aia care raman, de unde altii? Ai alta solutie?
QUOTE
Intre noi fie vorba, poti garanta ca reglementarile UE nu se vor schimba in urmatorii 5 ani ?

Drobul de sare... Nu-ti pot garanta nimic. Nici o reglementare nu dureaza o eternitate. Daca se vor schimba, va conta si parerea noastra. Iti amintesc ca in Parlamentul European vom fi a saptea forta, ca numar de deputati. Vom avea mai multi reprezentanti decat tari ca Cehia, Olanda, Danemarca, Finlanda, Ungaria, Solvenia, Austria, Belgia etc. Deci se va tine cont si de Romania.


Astept totusi sa imi spui si mie ce anume am avea de castigat daca nu aderam la UE.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 18 Nov 2005, 10:59 AM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



1. Poti sa stii cat de exceptionala va fi situatia ?
2. Problema e procentul relativ mare din venituri pe care trebuie sa-l aloce fiecare persoana (fizica sau juridica din Romania) pentru atingerea parametrilor europeni. Procentul e mare comparativ cu cel alocat de alte tari ce au aderat anterior la UE, si se datoreaza in primul rand intervalului de timp (mai mare) in care au fost realizate investitiile necesare si in al doilea rand veniturilor sensibil superioare.
3. O firma internationala nu are nevoie de mii de angajati. Marea majoritate a prestatorilor de servicii vor fi societati cu capital integral romanesc, deci vor depinde exclusiv de piata interna din Romania. Sansa de a presta servicii in alte tari ale Uniunii va fi egala cu zero pentru ei. In plus, o firma internationala nu va recruta personal de la Pocraca si Tupilatii din deal, ori tocmai acolo ar trebuiurgent realizata conversia de la agricultura la ... altceva.
4. Cine a zis de statul cu burta la soare ? Dar e clar ca posibilitatea de a specula oportunitatile e mult mai mare in Germania sau in Italia decat in Romania. Din mai multe motive. Exista o infrastructura solida, piata e bine structurata si - in plus - nemtii sau italienii isi pot apara mult mai bine interesul national. Si oricum sunt mult mai interesati s-o faca in comparatie cu romanii.
...
8. Nu ma intreba pe mine. Intreaba investitorii aia deja nerabdatori sa bage banul in economia (europeana a) Romaniei. Vor risca sa investeasca stiind ca o parte importanta a fortei de munca de calitatea I e putin plecata in alte tari europene ?
9. Mda, va conta. Dar iti reamintesc faptul ca nu intotdeauna deciziile in UE necesita unanimitate de voturi. Daca - sa zicem - 22 de tari din 25 vor ajunge la concluzia ca Romaniei trebuie sa i se aplice un regim special cam care ar fi mijloacele de contracarare a luarii unor decizii in consecinta ?

Nu ar castiga nimic. Dar nici nu ar pierde. Ori tare mi-e ca fiecare drept ipotetic castigat si fiecare avantaj temporar obtinut prin aderare se va dovedi in timp extrem de costisitor.

Acest topic a fost editat de Achernar: 18 Nov 2005, 11:00 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 18 Nov 2005, 11:09 AM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Achernar @ 17 Nov 2005, 11:40 AM)
Nu te baza pe liberalismul pietei europene a muncii, cat de curand se vor introduce restrictii drastice. Intre altele si pentru ca s-ar putea ca in timp workeru' roman din vest s-ar putea sa inceapa sa aiba pretentii ... europene. Si cum poate fi tinut in sah daca nu exista posibilitatea de a-l trimite oricand casa cu un sut in partea dorsala ?

Bine - eu aici cred ca cel mai probabil ( sa zicem 40% asa ... de frumusete tongue.gif ) e alt scenariu, dar tot naspa in fond. sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 18 Nov 2005, 11:21 AM
Mesaj #62


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Achernar @ 18 Nov 2005, 10:59 AM)
Nu ar castiga nimic. Dar nici nu ar pierde. Ori tare mi-e ca fiecare drept ipotetic castigat si fiecare avantaj temporar obtinut prin aderare se va dovedi in timp extrem de costisitor.

Ei bine, eu nu am astfel de temeri. Ba dimpotriva, cred ca merita asumat chiar si un asemenea risc. Stii cum se spune, cine nu risca, nu castiga!

O sa vedem in anii urmatori cine are dreptate.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 22 Nov 2005, 10:55 AM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



Ce inseamna sa nu citesti cu atentie un schimb de replici care pare deja ca se repeta fara nimic nou pe aceleasi coordonate. sorry.gif

QUOTE (abis @ 17 Nov 2005, 02:42 PM)
QUOTE
8. E valabil atat timp cat nu exista o lege. Dar va exista.

Drobul de sare...

Drobul de sare zici - Abis ??? rolleyes.gif

De acea prevedere a deja celebrei "initiative Bolkestein" care doreste sa impuna ca muncitorii care vor lucra in viitoarea piata europeana a serviciilor unificata sa fie platiti la nivelul salarizarii din tara de origine banuiesc ca ai auzit - nu ? unsure.gif Sau si aia e ... drobul de sare ? devil.gif

Acest topic a fost editat de MIA: 22 Nov 2005, 10:56 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Nov 2005, 11:01 AM
Mesaj #64


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Sigur ca e drobul de sare... A fost o initiativa a unui olandez care nu mai are nici o responsabilitate la nivelul Uniunii (este un fost comisar, un fost presedinte al Internationalei Liberale, deci un fost), probabil dornic de a reveni in atentie, si care a fost respinsa rapid. Care-i problema?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 23 Nov 2005, 10:52 AM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Deocamdata astfel de initiative le-ar putea fi folositoare doar 'fostilor'. Cand le vor fi insa folositoare 'actualilor' atunci va fi realmente interesant. Aia e problema.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 23 Nov 2005, 11:08 AM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



Hehe, discutia continua inca...smile.gif

De acord cu Abis, va cam temeti de drobul de sare.
E clar ca nimic si nimeni pe lumea asta nu poate oferi un sistem perfect pentru noi romanii si in special pentru "tanti Veta pensionara, Gica prescolaru', Fane betivu', Nae da-si-mie, Sile jmecheru'". Pentru ei perfect ar fi sa existe un sistem care sa ne dea 'dupa nevoi' la fiecare iar noi sa-i bestelim si din cand in cand sa le mai tragem si un sut de incur-ajare D'asta e regretat comunismul de tip romanesc pentru ca a fost exact pe sufletul celor de mai sus: ne-a oferit atat cat sa traim iar lupta pentru hrana se ducea la cozi (cenaclu popular cu injuraturi la adresa 'Celui de sus' si barfe subtiri despre cotidian) si nu la servici. Suntem un popor cu pretentii de expert in ale politicii (locala, mondiala si universala) si nu cred ca ne-am putea incadra usor in vreun sistem existent, cu atat mai putin intr-o uniune impreuna cu altii. Nimeni nu e mai priceput decat noi in elaborarea de scenarii subversive pentru orice.
De fapt ne-ar place UE doar daca am fi noi nasii acolo si nu pentru merite ca asta implica munca, seriozitate etc. Sa fim nasi de drept, fara sa trebuiasca sa dovedim ceva ca deja nu ne mai place.

Experienta istorica demonstreaza clar ca nu avem nici experienta si nici capacitatea de a ne autogestiona singuri. Fara a ne mobiliza altii nu am reusit niciodata ceva remarcabil. Cand avem cutitul la os ne agitam pana se indeparteaza pericolul un piculet dupa care revenim multumiti la o existenta ierbivora.

Dar pana la urma nu se intelege un lucru: am inteles ca voi (Mia & Achernar) sunteti CONTRA. Dar de ce sunteti PENTRU Romania in afara UE? Va place mai mult experimentul facut 'de romani pentru romani' decat ceea ce poate oferi intrarea in UE?
Suntem supusi de secole la diverse experimente si am ajuns sa ne temem exact de primul 'experiment' din istoria Romaniei care ne ofera sansa de a fi in cea mai onesta alianta politica posibila cu cei care ne-au dominat, cu cei pe care am incercat sa-i copiem si pe care ii invidiam pe vremea cand CAER si tarile bananiere erau principala piata de desfacere a produselor noastre urate, ambalate in hartie igienica colorata in culori cacanii.

PS: impotriva initiativei Bolkenstein am vazut manifestatii si in Italia si in (paradoxal poate) Franta. E o initiativa marginala si irealizabila practic.

Acest topic a fost editat de Leonardo: 23 Nov 2005, 11:10 AM


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 23 Nov 2005, 11:55 AM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Mda. Placa veche : UE vs comunism (cu tot ce implica acesta din urma). Pro UE = progresist, anti UE sau neutru = retrograd. A pune la indoiala = romanism*, a nu comenta = europenism.
* : romanism = lene, prostie, gargara, parvenitism, frica de concurenta.

Asta zise in rezumat antevorbitorul meu. Vezi coane MIA de ce m-a enervat in ultimul hal dezbaterea aia ? Aveam cu cine discuta ? Stii cum e : pana la proba contrarie toti isi inchipuie ca saritura cu corda elastica e la indemana oricui. Ca dupa prima incercare unii n-au stiut cum sa uite mai repede de idee asta-i alta poveste.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 23 Nov 2005, 12:17 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



sigur placa veche, intelectualista = nu avem cu cine discuta

1.nu am pus UE vs comunism, dar acest aspect al problemei exista si el intr-o anumita masura.
2.am incercat sa sugerez faptul ca e extrem de usor sa critici orice iar noi avem predispozitie accentuata pentru asa ceva. Nu am cunostinta de vreun guvern, lege etc. de oriunde in lumea asta care sa fi avut parte numai despre comentarii laudative, nu cunosc lucruri perfecte. Sa incepi sa iei ca argument sistematic proiecte propuse de diversi berbeci europeni sau teorii conspirative despre experiente pe oameni nu mi se pare un argument beton nici macar impotriva UE.
3. E foarte greu sa realizezi o argumentatie pozitiva, de aceea intrebam care ar fi avantajul ramanerii Romaniei in afara UE. Nu se da raspuns aici, e greu de gasit vreun avantaj concret si nu utopii.

4. Daca vorbim despre dorinte personale atunci pot spune si eu ca imi doresc ca Romania sa fie de sine statatoare cea mai puternica si cea mai bogata tara din lume, populata numai de oameni onesti si harnici. Din pacate vad ca spatiul rural romanesc (cu mici exceptii) e undeva la nivel de ev mediu si mi se pare de bun augur faptul ca unii mai breji decat noi se ofera (din diverse interese) sa ne ajute sa iesim mai repede din acest stadiu. Ajutorul e evident chiar si numai prin prisma faptului ca putem calatori mai usor sa vedem cum e pe afara. Faptul ca nu mai avem nevoie de viza, faptul ca sute de mii de romani amarati au profitat de asta si au plecat sa munceasca in vest, faptul ca s-au intors acasa cu 1 miliard de Euro anul trecut si l-au investit in aducerea locuintei proprii cat de cat aproape de ce au vazut ca exista la altii sunt niste avantaje concrete cu impact pozitiv imens pentru noi. Sa nu fim ipocriti si sa spunem ca toti astia au munci mizere acolo si castiga derizoriu. Erau mai rau in propria tara, d'aia au plecat. Si o duceau mai rau nu pentru ca ne lucreaza agenturile straine ci pentru ca suntem condusi de incapabili si nu sunt sanse mari sa vina unii mai luminati. Alt avantaj UE concret, ne obliga ei sa ne reformam administratia si sa luptam impotriva coruptiei. De unii singuri nu puneam nici macar problema.


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 23 Nov 2005, 12:33 PM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (abis @ 22 Nov 2005, 11:01 AM)
A fost o initiativa a unui olandez care nu mai are nici o responsabilitate la nivelul Uniunii (este un fost comisar, un fost presedinte al Internationalei Liberale, deci un fost), probabil dornic de a reveni in atentie, si care a fost respinsa rapid. Care-i problema?

Cind naiba a fost respinsa oficial initiativa cu pricina ? blink.gif

QUOTE

E o initiativa marginala si irealizabila practic.


Pina una alta ea era circumscrisa ca si mod crucial de a atinge obiectivele "Agendei Lisabona" care ar trebui sa duca UE pina in 2010 pe culmi nemaiintilnite de progres ... hmm.gif ... ca e ( inca ) irealizabila practic - asta asa e, in special pentru ca unele tari ale UE inca au sindicate foarte puternice ce s-au opus ferm. Insa totusi ... Germania ... sustinea/sustine initiativa cu pricina ... rolleyes.gif

Oricum - e interesant de vazut cum argumentele pro-UE capata tenta unor disertatii destul de hazardate, ca sa nu zic chiar hilare pe alocuri :

QUOTE

Experienta istorica demonstreaza clar ca nu avem nici experienta si nici capacitatea de a ne autogestiona singuri.


blink.gif

QUOTE

Alt avantaj UE concret, ne obliga ei sa ne reformam administratia si sa luptam impotriva coruptiei.


Ca parere pur personala : "impunerile" UE par menite sa elimine mai degraba coruptia mica ( ceea ce fireste - e de dorit ), dar "legalizind" pe undeva traficul de influenta la nivel inalt si pentru contractele si sumele care ... chiar conteaza ... in favoarea ... "cui trebuie" ... devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 23 Nov 2005, 12:44 PM
Mesaj #70


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (MIA @ 23 Nov 2005, 12:33 PM)
Cind naiba a fost respinsa oficial initiativa cu pricina ?

Asta am gasit in presa:
QUOTE
La Bruxelles, liderii europeni au convenit sa retraga principiul tarii de origine si sa reformuleze proiectul liberalizarii circulatiei serviciilor.

QUOTE
"impunerile" UE par menite sa elimine mai degraba coruptia mica ( ceea ce fireste - e de dorit ), dar "legalizind" pe undeva traficul de influenta la nivel inalt

Mie mi se pare ca dimpotriva, de la UE se manifesta presiuni tocmai pentru a combate coruptia la nivel inalt.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 11:20 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman