HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Vreau !, de ce ?
alfa
mesaj 24 Nov 2005, 03:43 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 22 August 05
Forumist Nr.: 6.816



actionmedia

QUOTE
Aha, deci asta era scopul adevarat, exact cum am spus, un scop care deriva din alt scop. Si oare de ce vrei sa imi demonstrezi mie asta? Poate esti altruista si crezi ca astfel imi faci un bine sau poate ca simti nevoia de afirmare si de recunoastere a acestui grup de pe han, iata cum ajungem la dorinte. Dorintele deriva clar din nevoi. Deci pana la urma ceea ce vrei tu se subordoneaza unei nevoi.


Nu era asta. Sau chiar daca ar fi fost pot face aceleasi lucruri si fara sa-l am. Tu de exemplu nu te-ai uitat pe fereastra la un moment dat fara sa ai un scop precis determinat. Sau nu ai inceput sa fredonezi o melodie fara un scop anume?

Nu sunt deloc altruista, nu simt nevoia de afirmare si recunoastere dimpotriva sunt un simplu nick trecator pe aici. N-ai nimerit-o!

QUOTE
O portocala ambalata frumos tot portocala ramane, dar poti sa o vinzi mai scump. Cam asa este si cu vointa. Nu e decat o dorinta nerecunoscuta si ambalata frumos.


Si ce portocala ambalata frumos vreau eu sa vand daca maine ma apuc sa stau in cap fara un scop sau o nevoie determinata?

QUOTE
Ce intelegi tu prin vointa pura? De unde stii ca este nedeterminata. Eu ma uit la mine si nu gasesc vointa pura, desi aparent fac unele lucruri "ca asa vreau". Daca ma uit mai atent vad ca exista o determinare intotdeauna. Tu te-ai uitat atent la ceea ce faci.


Fac prea multe lucruri absurde ca sa le gasesc justificari tuturor. wink.gif Iar tu nu intelegi ce spun eu. Nu am zis ca nu exista determinare ci ca nu exista determinare stricta. Nu mai reiau povestea cu tipurile de cauzalitati ca am obosit. Intotdeauna gasesti dupa motivatiile, dar asta nu inseamna ca poti prevedea cu certitudine, ca nu existau motive sa faci si altceva si nici ca n-ai fi putut face altceva. Am tot explicat asta...dar degeaba. Totusi reiau..poate acum. La un moment dat ai o infinitate de variante draga, pentru fiecare dintre ele exista motivatii, impulsuri, ratiuni de a le face. Pentru nici una dintre ele acele impulsuri nu sunt suficiente incat sa inhibe posibilitatea unei alte alegeri. Faptul ca tu faci o alegere tine de vointa pura care se adauga tuturor motivatiilor care lucreaza in directia respectiva. Acum e clar cu suficientul asta pe care tot am batut moneda. Daca nu e clar renunt. Sunt obosita....

QUOTE
Eu am facut un mic experiment. Am o nepotica de 4 ani. Si uneori spune "vreau cutare". Eu o intreb "de ce". Ea imi raspunde "pentru ca vreau cutare2", o intreb inca o data "de ce", "pentru ca asa vreau", "de ce", "c-asa vreau", "de ce", "pentru ca vreau cutare3", opa, un obiectiv ascuns, am continuat interogarea pana am ajuns la obictivul adevarat, care evident era derivat dintr-o nevoie. Este o tehnica de vanzari aceea de a scoate la iveala adevaratele obiectii ale cumparatorului.


Ia intreaba-ma si pe mine sa vezi ce raspunsuri diferite obtii. Sa-ti creasca mare si frumoasa nepotica. thumb_yello.gif Nu intotdeauna e vorba de strastegii de imagine. Ci numai uneori wink.gif Alteori e pur si simplu vointa pura.

QUOTE
Demonstreaza sau argumeteaza ca exista aceasta vointa pura.


Am argumentat suficient pana acum. Vointa pura e acel ceva nedeterminat care ma poate face sa vreau ceva faras a avea alte tipuri de inclinatii catre acel lucru si ea se vede clar cand aleg un loz, cand ma scarpin pe nas in timp ce gandesc sau inchid ochii si-mi las mintea sa rataceasca aiurea. wink.gif Vointa pura explica de ce fac alegeri pentru care nu exista cauze necesare si suficiente. Recunosc ca nu-i pot dovedi altfel existenta decat prin consecintele si puterea ei explicativa. Dar mi se par suficiente cata vreme nici tu nu poti demonstra ca in momentul x eram `obligat sa fac exact ce am facut si nu puteam face altceva. Si tu postulezi determinismul absolut si il legi eventula de cognoscibilitatea absoluta care deasemenea nu poate fi demonstrata. Candva voi avea indrazneala sa spun mai mult. Deocamdata ajunge.


--------------------
omega
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 24 Nov 2005, 05:03 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (alfa @ 24 Nov 2005, 03:43 PM)
Fac prea multe lucruri absurde ca sa le gasesc justificari tuturor.

Asta numesti tu vointa pura? Poate nu te-ai straduti suficient in gasirea justificarilor sau cauzelor, sau poate nu ai cautat unde trebuie.
Faptul ca nu exista cauze rationale nu inseamna ca nu exista cauze.

QUOTE
La un moment dat ai o infinitate de variante draga, pentru fiecare dintre ele exista motivatii, impulsuri, ratiuni de a le face. Pentru nici una dintre ele acele impulsuri nu sunt suficiente incat sa inhibe posibilitatea unei alte alegeri. Faptul ca tu faci o alegere tine de vointa pura care se adauga tuturor motivatiilor care lucreaza in directia respectiva. Acum e clar cu suficientul asta pe care tot am batut moneda. Daca nu e clar renunt. Sunt obosita....


Daca inteleg eu bine tu spui asa. Sunt la o rascruce si nu stiu pe unde sa o apuc. Nu stiu care vor fi consecintele alegerii mele sau nu reusesc sa ierarhizez alegerile respective pe prioritati, prin urmare fac o alegere la intamplare. unsure.gif Ce fel de vointa este asta? De ce s-ar numi vointa?
Vrei sa alegi totusi ceva, asta este intradevar vointa. Dar a vrea sa alegi (a vrea sa mergi mai departe) este o vointa determinata.
Poate tu ai vorbit de consecintele unei vointe pure. Adica te trezesti ca ai ales A, te uiti in urma si vezi ca ai fi putut alege dint n variante si te intrebi cum de am ales A? Gasesti unele motvatii dar nu le gasesti pe toate si spui: cu siguranta trebuie sa mai existe ceva nedeterminat. Aceasta trebuie sa fie vointa pura. Adica iti pui intrebarea "de ce am facut asta?" si ajungi in final la raspunsul "asa am vrut eu." Si te-ai oprit. Daca vei continua sa iti pui aceeasi intrebare vei gasi si alte raspunsuri, vei vedea ca nu se opreste totul la "asa vreau".

Ceea ce nu recomand este sa nu se judece sau investigheze vointa retrospectiv. Adica dupa ce ai luat o decizie. Motivul pentru are recomand asta este ca dupa ce ai luat o decizie nu mai esti aceeasi persoana care a luat decizia. Omul se schimba cu fiecare actiune, cu fiecare gand nou pe care il produce. De aceea nu mai putem vedea cauza.
Inainte de a lua o decizie nu putem vedea efectul, iar dupa ce o luam nu mai putem vedea cauza. Atentie, nu am vorbit la modul absolut.

Si eu am obosit sa tot explic, asa ca... mai vedem.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alfa
mesaj 24 Nov 2005, 05:57 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.281
Inscris: 22 August 05
Forumist Nr.: 6.816



Actionmedia

QUOTE
Faptul ca nu exista cauze rationale nu inseamna ca nu exista cauze.

Dar nu inseamna nici ca exista atata vreme cat nu le depistezi. Cred ca e a 50-a oara la care raspund la asta.. biggrin.gif



QUOTE
Daca inteleg eu bine tu spui asa. Sunt la o rascruce si nu stiu pe unde sa o apuc. Nu stiu care vor fi consecintele alegerii mele sau nu reusesc sa ierarhizez alegerile respective pe prioritati, prin urmare fac o alegere la intamplare. unsure.gif Ce fel de vointa este asta? De ce s-ar numi vointa?


Pentru ca vreau ceva din toate alternativele alea. Cum de ce? Aleg ceva. Vreau acel lucru.Tu vrei sa-mi spui ca iti analizezi fiecare alegere si gasesti de fiecare data motive suficiente pentru alegerea facuta ? Esti intodeauana sigur ca alegi ce e mai bun?
Alegi ceva. Nu stii ce va iesi. Incerci. Iei o decizie. De ce ai ales o tentatie dintre multe altele. Fiecare era interesanta in felul ei. Decizia iti apartine fara a fi strict determinata.
Si cum ai vrea s-o numesti?

QUOTE
Vrei sa alegi totusi ceva, asta este intradevar vointa


Stai ca nu mai inteleg. Cum adica vrei sa alegi ceva aia e vointa? Faptul ca alegi ceva inseamna ca aia ai vrut sa alegi. Desigur vointa inseamna sa vrei sa alegi ceva am spus eu altceva?

QUOTE
Dar a vrea sa alegi (a vrea sa mergi mai departe) este o vointa determinata.

Determinata de ce? Poti sa vrei sa mergi mai departe sau poti sa vrei sa te opresti. Nu prea te inteleg aici. Fii mai clar! Determinata de ce e vointa de ea insasi?

QUOTE
Poate tu ai vorbit de consecintele unei vointe pure. Adica te trezesti ca ai ales A, te uiti in urma si vezi ca ai fi putut alege dint n variante si te intrebi cum de am ales A? Gasesti unele motvatii dar nu le gasesti pe toate si spui: cu siguranta trebuie sa mai existe ceva nedeterminat. Aceasta trebuie sa fie vointa pura. Adica iti pui intrebarea "de ce am facut asta?" si ajungi in final la raspunsul "asa am vrut eu." Si te-ai oprit. Daca vei continua sa iti pui aceeasi intrebare vei gasi si alte raspunsuri, vei vedea ca nu se opreste totul la "asa vreau".


Adica tu vrei sa spui ca intotdeauna gasesti argumente cum ca nu ai fi putut fac e decat ceea ce ai facut si nimic altceva?

QUOTE
Ceea ce nu recomand este sa nu se judece sau investigheze vointa retrospectiv. Adica dupa ce ai luat o decizie. Motivul pentru are recomand asta este ca dupa ce ai luat o decizie nu mai esti aceeasi persoana care a luat decizia.


Eu am vorbit de imposibilitatea de a anticipa ce vei face de asta am vorbit de retrospectiva. Vroiam sa arat ca e imposibil sa gasesti motivatiile suficiente ale unui act in momentul in care il faci si negatia tuturor celorlalte acte posibile.
Adica vrei sa spui ca daca iau decizia sa deschid geamul nu mai sunt persoana care a luat decizia? Imi place relativismul dar tu prea il duci la extrem.

Acest topic a fost editat de alfa: 24 Nov 2005, 05:58 PM


--------------------
omega
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 24 Nov 2005, 05:57 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
gypsyhart
mesaj 25 Nov 2005, 11:26 AM
Mesaj #39


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



QUOTE (actionmedia @ 24 Nov 2005, 03:19 PM)
QUOTE (gypsyhart @ 24 Nov 2005, 01:58 PM)
Vointa pura este cea care se intoarce la ea insasi: "Vreau sa vreau". Exemplu de iubire pura: "iubesc sa iubesc". In acest fel creezi un cerc care se poate "roti" la nesfarsit... Daca vrei sau iubesti doar de dragul de a o face, atunci acestea sunt pure.

Mie nu mi se pare deloc ciclicitate aici ci o simpla determinare liniara.
Putem vorbi de ciclicitate atunci cand zici "vreau sa nu vreau". Si din nou nu avem nedeterminare. Exista o determinare ciclica.

Si cine determina pe cine? smile.gif

Exista si varianta negarii. Dar chiar si asa e tot o miscare circulara care te duce inapoi la vointa. Vointa care se accepta sau se neaga, e tot miscare in cerc. Si cum orice cerc are un centru.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
One_Last_Dance
mesaj 4 Dec 2005, 02:15 PM
Mesaj #40


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 683
Inscris: 26 December 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 5.291



Afara ninge ploios peste nepasarea ta, peste neputinta si platitudinile mele... de ce?
Vreau sa stiu pe ce sa calc la pasul urmator si unde sa imi indrept privirea?
Vreau sa stiu de ce se schimba oamenii... uneori de la o clipa la alta... de ce atunci cand se intampla ceva nu mai esti la fel? As vrea sa stiu de unde vin sentimentele?
Vreau sa stiu de ce ce atunci cand nu ti se raspunde la sentimentul de iubire iti vine sa plangi?
Vreau sa stiu de ce uneori nu putem suporta o persoana chiar daca este prima data cand am vazut-o si nu stim nimic despre ea? De ce se intampla sa ai incredere tocmai in persoanele care te tradeaza apoi?
De ce ne imbatam cu propriile noastre amagiri? De ce cad lacrimile? De ce suferim?
Vreau sa stiu care e scopul meu (al nostru) in aceasta lume... Si nu gasesc nici un raspuns.
Acum vreau o pauza... cred ca e de-ajuns... in fond pot sa inchid ochii si sa am o pauza a mea cu mine, care sa ma calmeze si sa ma refaca, sa ma scape de intrebari.
Vreau sa nu mai simt! Vreau sa pot minti! Vreau sa nu mai pun suflet. Vreau sa fiu REA. Vreau sa pot uita... sa uit ce simt si sa merg traind goala mai departe. As vrea sa poata ninge si in mine... sa se astearna albul. E doar un gand... dar cat din ceea ce ne incurca mintea, din ceea ce ne propunem, indeplinim? Cati dintre noi reusesc asta? Eu NU!

Astazi vreau sa pot sculpta CEVA original cu dalta, pentru ca sunt convinsa ca dorinta de a daltui poate duce, in cele din urma la forma cea mai apropiata de ideal. Mai este, sigur, destul de retusat, dar... Nu vreau sa pierd... pentru ca tot ce pierdem, pierdem pentru totdeauna... ce nu traim la timp, nu mai traim niciodata. Sansa nu se recicleaza...

Acum VREAU... sa astept, sa nu ma indoiesc, sa nu mai pun intrebari, sa las doar timpul sa le construiasca toate asa cum vrea, vreau sa cred in magia ce-mi ofera viata.
Asa sunt eu, naiva si copilaroasa, plina de vise colorate si de lumina, plina de ninsori si de ploi...

Acest topic a fost editat de One_Last_Dance: 4 Dec 2005, 02:17 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 17 May 2007, 11:30 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE (alfa @ 24 Nov 2005, 09:27 PM)

Eu am vorbit de imposibilitatea de a anticipa ce vei face de asta am vorbit de retrospectiva. Vroiam sa arat ca e imposibil sa gasesti motivatiile suficiente ale unui act in momentul in care il faci si negatia tuturor celorlalte acte posibile.

Motivatiile ne pot ramine ascunse chiar si dupa ce am facut o alegere ...


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 18 May 2007, 11:16 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Acum VREAU...


Eu zic ca nu vrei nimic. Omul doar raspunde la stimulii ce-l inconjoara. Nu cred ca exista vointa independenta, adevarata.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 19 May 2007, 10:01 AM
Mesaj #43


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



A vrea, a dorii ceva pentru tine e ceva normal.
Vreau sa vorbesc acum despre acele persoane care VREAU mereu ceva de la ceilalti doar pentru a-si demonstra puterea asupra lor. Intamplator sau nu aceste sant in majoritate femei si stiu foarte raspicat sa spuna ca vreau aia si aia, vreau acolo sau dincolo, vreau asa sau altfel.....iar daca nu le sint indeplinite dorintele devin isterice, isi plang de mila, tipa , se bosumfla, ameninta, se simt date la o parte, pana cand " victima " cedeaza si le face toate " vrerile " . poate ca sint of topic, dar la aceste fiinte m-a dus gandul gand am citit titlul topicului.


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 19 May 2007, 11:09 AM
Mesaj #44


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Pe mine nu ma intereseaza absolut deloc pretentiile celorlalti, justificate sau nu. Ma concentrez exclusiv pe autoanaliza, avand grija ca eu sa nu am pretentiile de care ai vorbit de la altii.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 19 May 2007, 12:55 PM
Mesaj #45


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



QUOTE (andra_v @ 19 May 2007, 01:09 PM)


Ma concentrez exclusiv pe autoanaliza, avand grija ca eu sa nu am pretentiile de care ai vorbit de la altii.

Perfect de acord.
Doar ca nu pot ignora felul in care parazitii acestia invadeaza spatiul si uneori ajung sa il domine si sa-l conduca.


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 19 May 2007, 01:44 PM
Mesaj #46


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Problema pe care mi-o pun este urmatoarea: ce pot face eu (eficient) atat pt. oamenii normali, cat si pt. paraziti? Vreau sa ofer ceva util, benefic.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 19 May 2007, 02:14 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Problema pe care mi-o pun este urmatoarea: ce pot face eu (eficient) atat pt. oamenii normali, cat si pt. paraziti? Vreau sa ofer ceva util, benefic.


De exemplu sã mergi la vot.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nastratin
mesaj 19 May 2007, 05:29 PM
Mesaj #48


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 27 March 07
Forumist Nr.: 9.630



Aha, o sa-l satisfaca teribil pe mosu' care cerseste aproape zilnic in fata blocului meu ca merge lumea la vot... rolleyes.gif


--------------------
(\ __ /)
(='. '=)
(") (") <-- Acesta e Iepurasu' - copiaza-l in semnatura ta pentru a-l ajuta in planurile lui de dominare a lumii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 19 May 2007, 05:49 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Nastratine, strugurii's acrii, nu?
Daca n-ati reusit sa convingeti oamenii sa voteze ca voi, acum ati trecut la metoda a doua: incercati sa convingeti oamenii sa nu voteze deloc!


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 19 May 2007, 05:53 PM
Mesaj #50


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



QUOTE (jet li @ 7 Nov 2005, 02:01 AM)
... imi dau seama rand pe rand, cum lucrurile pe care le "vreau" de fapt sunt doar luxuri de care am ajuns dependent

Si eu sunt de acord ca majoritatea lucrurilor pe care le vrem in fiecare zi si fara de care avem iluzia ca nu putem trai, nu ne sunt chiar atat de necesare la o a doua privire. Omul nu are nevoie de multe pentru a supravietui... aer, apa, mancare, si inca cateva. Cand vine vorba de a trai se complica lucrurile... Pentru ca omul e o fiinta sociala e automat legat de societate si nevoile ei. Vrand, nevrand, societatea iti cam dicteaza "nevoile".

QUOTE
si as putea trai usor fara ele.


Eu nu cred ca ti-ar fi chiar atat de usor. Dar e parerea mea tongue.gif Vorba aia: "simplitatea se invata greu". Mi se pare ca trebuie sa atingi un prag foarte inalt de maturizare spirituala ca sa poti renunta la "mofturile lumesti".

QUOTE
1. De ce vreau eu ceva ?
2. In ultima vreme nu mai vreau nimic


1. Pentru ca e acolo. Pentru ca e facut pentru tine. Pentru ca are o reclama data la fiecare 20 de minute. Pentru ca are si vecinu'. Pentru ca poate fi cumparat cu bani si doar asta facem in viata... bani. Si-asa mai departe...
2. Esti sigur? Inseamna ca ai o problema laugh.gif Sau dimpotriva, ai ajuns acolo unde majoritatea nu vor ajunge niciodata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nastratin
mesaj 20 May 2007, 01:28 PM
Mesaj #51


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 27 March 07
Forumist Nr.: 9.630



QUOTE (axel @ 19 May 2007, 06:49 PM)
Daca n-ati reusit sa convingeti oamenii sa voteze ca voi, acum ati trecut la metoda a doua: incercati sa convingeti oamenii sa nu voteze deloc!

Nr. 1: Scapa de aceasta exprimare la plural.
Nr. 2: Eu n-am votat niciodata pan-acum, de ce-as fi facut acum o exceptie? O sa votez cand o sa consider ca e cineva care merita...


--------------------
(\ __ /)
(='. '=)
(") (") <-- Acesta e Iepurasu' - copiaza-l in semnatura ta pentru a-l ajuta in planurile lui de dominare a lumii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 20 May 2007, 05:48 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Nastratin @ 20 May 2007, 03:28 PM)
Nr. 1: Scapa de aceasta exprimare la plural.

Pai ma refeream la cel putin 2 persoane: tu si andra_v smile.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 20 May 2007, 06:29 PM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE (Nastratin @ 20 May 2007, 02:28 PM)
QUOTE (axel @ 19 May 2007, 06:49 PM)
Daca n-ati reusit sa convingeti oamenii sa voteze ca voi, acum ati trecut la metoda a doua: incercati sa convingeti oamenii sa nu voteze deloc!

Nr. 1: Scapa de aceasta exprimare la plural.
Nr. 2: Eu n-am votat niciodata pan-acum, de ce-as fi facut acum o exceptie? O sa votez cand o sa consider ca e cineva care merita...

Daca nu ai votat, practic nu ai avea dreptul sa vorbesti. Un cetatean care nu a votat nu are dreptul sa-si mai exprime opiniile. Iata de ce eu cred ca este important sa votezi.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nastratin
mesaj 20 May 2007, 06:52 PM
Mesaj #54


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 27 March 07
Forumist Nr.: 9.630



Adica de ce sa n-am dreptul sa-mi exprim opiniile? Tocmai ca n-am votat pentru ca opiniile mele nu erau reprezentate de niciuna din parti. Cu atat mai mult in acest caz tre sa-mi exprim mai puternic opiniile, ca poate le aude cineva si o sa am cu cine vota altadata!

QUOTE (axel @ 20 May 2007, 06:48 PM)
Pai ma refeream la cel putin 2 persoane: tu si andra_v smile.gif

Da dar exprimarea folosita implica faptul ca eu as fi avut intentia sa votez si pe urma m-am sucit de ciuda, ceea ce n-a fost cazul la mine (nu stiu cum e la andra_v) - din moment ce n-am votat nici acum si nici altcandva.


--------------------
(\ __ /)
(='. '=)
(") (") <-- Acesta e Iepurasu' - copiaza-l in semnatura ta pentru a-l ajuta in planurile lui de dominare a lumii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 20 May 2007, 07:07 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Nastratin @ 20 May 2007, 08:52 PM)

Da dar exprimarea folosita implica faptul ca eu as fi avut intentia sa votez si pe urma m-am sucit de ciuda, ceea ce n-a fost cazul la mine (nu stiu cum e la andra_v) - din moment ce n-am votat nici acum si nici altcandva.

Nu, ciuda la voi e alta: ca oamenii nu voteaza cum vreti voi. De-aceea ati fi preferat ca oamenii sa stea acasa. Sa nu piarda timpul, cum spunea andra.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 20 May 2007, 07:10 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Nastratin @ 20 May 2007, 08:52 PM)
Tocmai ca n-am votat pentru ca opiniile mele nu erau reprezentate de niciuna din parti.

Inseamna ca n-ai inteles catusi de putin despre ce era vorba in referendum hh.gif

Probabil ca tu ai avut impresia ca este vorba de alegeri, si optiunea ta de vot nu este tiparita pe buletinul de vot.
Sa-ti reamintesc despre ce era vorba referendumul - se cerea ca cetatenii sa raspunda la intrebarea: "Sunteti de acord cu demiterea presedintelui Romaniei, Traian Basescu?". Si optiunile de pe buletinul de vot erau "Da" si "Nu". Ma intreb ce asteptai sa fie scris pe buletin ca sa te reprezinte rofl.gif Ma gandesc... poate vroiai si optiuni de genul "Numai joia" rofl.gif


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nastratin
mesaj 20 May 2007, 07:37 PM
Mesaj #57


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 27 March 07
Forumist Nr.: 9.630



Tu tii neaparat sa facem teoria chibritului? Era vorba evident de intreaga dezbatere din jurul acestei teme. Ce scrie pe buletinul de vot n-o sa reprezinte niciodata pe nimeni... acolo sunt doar informatiile seci, cum e si normal. Dar punctele de vedere ale lui Traian Basescu si sustinatorilor sai, si ale celorlalte partide au fost exprimate cu duiumul, si de-asta pot foarte bine sa spun ca nu ma simt reprezentat de o balacareala sterila... cam asa cum faci si tu.


--------------------
(\ __ /)
(='. '=)
(") (") <-- Acesta e Iepurasu' - copiaza-l in semnatura ta pentru a-l ajuta in planurile lui de dominare a lumii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amenhotep
mesaj 20 May 2007, 07:56 PM
Mesaj #58


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



Propun sã mutaþi discuþia pe tema referendumului la sub-forumul de Politicã.

a


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 21 May 2007, 02:02 PM
Mesaj #59


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Da, se transforma forumul intr-un haos curat.

Vreau ca oamenii sa inteleaga corect ceea ce spun.
Vreau ca, atunci cand indreb despre una, sa nu-mi raspunda cu totul altceva.
Am pretentii prea mari?


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 19 Jun 2008, 04:31 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(alfa @ 12 Nov 2005, 02:51 PM) *
Vrerea e altceva decat dorinta. Ea e neconditionata si exprima libertatea care dupa parerea mea se manifesta plenar doar la om. Vrerea inseamna si a putea sa faci ce nu-ti place sau chiar ce nu trebuie. Vointa se poate opune necesitatii morale, e in afara celei naturale si poate nega alte conditionari : dorinta etc.

Da, vrerea e altceva decit dorinta. Prima e guvernata de cerebral, cea de-a doua ... de foarte, foarte, foaaarteee smile.gif multi factori.






--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 07:50 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman