HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> De Ce Sa Respectam Drepturile Animalelor?, Presupunand ca animalele au drepturi
Belphegor
mesaj 27 Dec 2005, 03:25 PM
Mesaj #71


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 13 October 05
Din: Al noualea cerc
Forumist Nr.: 7.096



Draga LINICA, sorry, dar acesta nu e argument. E ca si cum ai spune: daca ai vedea lucrurile ca mine, ai stii ca am dreptate. Ceea ce poate ca e adevarat, dar intrebarea ramane: de ce sa privesc lucrurile ca tine? am vreo obligatie morala sa o fac?


--------------------
Make war against peace and fight for the sake of war itself. For only in the heat of battle the wolves will be separated from the sheep. In times of peace only parasites flourish.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 27 Dec 2005, 03:37 PM
Mesaj #72


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Belphegor
mesaj 27 Dec 2005, 03:40 PM
Mesaj #73


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 13 October 05
Din: Al noualea cerc
Forumist Nr.: 7.096



Si ce altceva mai stii sa faci cu limba aia? smile.gif


--------------------
Make war against peace and fight for the sake of war itself. For only in the heat of battle the wolves will be separated from the sheep. In times of peace only parasites flourish.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 Dec 2005, 03:40 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
LINICA
mesaj 27 Dec 2005, 03:49 PM
Mesaj #74


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Cred ca esti putin offtopic.

Eu iti spuneam parerea mea, nicidecum nu vreau si nici nu am dreptul tongue.gif sa cer cuiva sa isi insuseasca ideile mele.
Animalele sunt si ele vii. Nu cred ca noi putem spune: Eu am toate drepturile pe pamantul acesta. Daca nu-mi place coada pisicii negre, i-o tai. Sau, daca eu am chef sa ma distrez cu coada ei, legandu-i o cutie de conseva, am tot dreptul- moral sau ... juridic smile.gif) - sa actionez in consecinta.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Belphegor
mesaj 27 Dec 2005, 03:55 PM
Mesaj #75


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 13 October 05
Din: Al noualea cerc
Forumist Nr.: 7.096



QUOTE
Cred ca esti putin offtopic.


Asa e, dar mi-ai aratat azi limba de atatea ori, ca am crezut ca vrei sa-mi sugerezi ceva. smile.gif

QUOTE
Eu iti spuneam parerea mea, nicidecum nu vreau si nici nu am dreptul  sa cer cuiva sa isi insuseasca ideile mele.


Ai acest drept, dar cu conditia sa dai si argumente care sa-ti sustina ideile.

QUOTE
Nu cred ca noi putem spune: Eu am toate drepturile pe pamantul acesta. Daca nu-mi place coada pisicii negre, i-o tai. Sau, daca eu am chef sa ma distrez cu coada ei, legandu-i o cutie de conseva, am tot dreptul- moral sau ... juridic ) - sa actionez in consecinta.


Pai tocmai asta e problema, de ce nu am putea spune asta? Doar pt ca asa crezi tu? hmm.gif


--------------------
Make war against peace and fight for the sake of war itself. For only in the heat of battle the wolves will be separated from the sheep. In times of peace only parasites flourish.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 27 Dec 2005, 06:42 PM
Mesaj #76


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE (Belphegor @ 27 Dec 2005, 03:55 PM)

QUOTE
Nu cred ca noi putem spune: Eu am toate drepturile pe pamantul acesta. Daca nu-mi place coada pisicii negre, i-o tai. Sau, daca eu am chef sa ma distrez cu coada ei, legandu-i o cutie de conseva, am tot dreptul- moral sau ... juridic ) - sa actionez in consecinta.


Pai tocmai asta e problema, de ce nu am putea spune asta? Doar pt ca asa crezi tu? hmm.gif

De putut se poate spune, de ce nu? Problema e daca iti permiti sa faci asta. Eu personal nu-mi permit pentru ca este evident ca animalul sufera si nu mi-as permite sa-i aduc o suferinta "gratuita" care nu foloseste nimanui ci dimpotriva, dauneaza. Pentru ca vrem nu vrem este posibil sa existe o empatie intre toate fiintele, altfel nu s-ar explica faptul ca un caine sau o pisica pot simti apropierea stapanului de casa cu o ora inaite ca acesta sa ajunga. Mai nou, unii cercetatori au reusit sa puna in evidenta prezenta trairilor emotionale si la plante. Dar la fel de bine se cunoaste si faptul ca unii oameni pot fi lipsiti de afecte sau ca acestea sa functioneze pe dos comparativ cu ale majoritatii oamenilor. Unora li se spune sadici, altora bestii etc., de regula acestia nu dau inapoi de a aduce suferinta chiar semenilor lor. Si iar ca regula, daca se intampla ca unul dintre acestia sa ajunga pe o pozitie de lider, de obicei pleaca din viata cu suturi in fund plus ca au parte de huiduieli multi ani dupa trecerea in nefiinta. Spun asta ca pe un fapt divers nu ca mi-ar pasa ce se intampla cu o astfel de persoana. Mie de fapt imi pasa de ceea ce inseamna diversitatea vietii pe pamant pentru ca iubesc aceasta diversitate si as face din asta un drept al meu si al altora care pretuiesc si doresc sa pastreze frumusetea autentica a Pamantului.

Acest topic a fost editat de Merlina: 27 Dec 2005, 07:27 PM


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Belphegor
mesaj 27 Dec 2005, 08:02 PM
Mesaj #77


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 13 October 05
Din: Al noualea cerc
Forumist Nr.: 7.096



Merlina

QUOTE
Eu personal nu-mi permit pentru ca este evident ca animalul sufera si nu mi-as permite sa-i aduc o suferinta "gratuita" care nu foloseste nimanui ci dimpotriva, dauneaza.


Normal, daca nu iti foloseste la nimic suferinta animalului, e de asteptat sa nu i-o produci, dar asta nu inseamna obligativitate morala, cel mult lene.
Un sadic sau o "bestie" nu produce durere gratuita animalelor, pt ca aceasta ii produce lui placere, deci per total, durerea animalului e compensata cantitativ de placerea sadicului.

Principiul "nu ai voie sa ii cauzezi durere lui X" este dubios din mai multe motive. De ex., a scoate maseaua cuiva, desi produce chiar multa durere, nu e neaparat o fapta rea. A rani un individ care sa pregatea sa ucida un nevinovat iarasi nu e neaparat condamnabil, chiar daca suferinta lui poate fi chiar mare.

Poti formula eventual principiul "nu ai voie sa produci suferinta gratuita, doar de dragul suferintei", dar dupa cum am spus, sadicii de care vorbeai nu produc suferinta doar pt a o produce, ci pt ca ea le face placere, iar ceilalti oricum nu ar produce-o.

Astept deci sa-mi dai un principiu care sa ocoleasca dificultatile astea si sa apere si drepturile animalelor.


--------------------
Make war against peace and fight for the sake of war itself. For only in the heat of battle the wolves will be separated from the sheep. In times of peace only parasites flourish.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 27 Dec 2005, 08:18 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Pai pana acum, tu nu ai raspuns la propria intrebare? Tu ce crezi? Avem vreo obligatie morala? Da nu? Si ce?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Belphegor
mesaj 27 Dec 2005, 08:24 PM
Mesaj #79


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 13 October 05
Din: Al noualea cerc
Forumist Nr.: 7.096



Hai mai, da-o dracu'.
Am raspuns la asta din chiar primul post si am repetat ce am spus acolo cu o pagina-doua inainte.

QUOTE
Eu consider ca sunt obligat sa respect drepturile cuiva doar atunci cand sunt indreptatit sa cred ca acel cineva imi va respecta si el drepturile mele. Daca X imi incalca mie dreptul la proprietate, ma fura, de ex., nu mai sunt nici eu obligat sa-i respect lui acest drept sau dreptul lui la libertate.

Dar daca nu am nici o garantie ca daca eu ii respect drepturile lui X, X mi le va respecta pe ale mele, atunci nici eu nu mai sunt obligat sa i le respect pe ale lui. Iar in privinta animalelor, care se afla in afara sferei moralitatii, e clar ca nu pot avea acesta garantie. Deci nu sunt obligat sa le respect dreputurile.


--------------------
Make war against peace and fight for the sake of war itself. For only in the heat of battle the wolves will be separated from the sheep. In times of peace only parasites flourish.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 27 Dec 2005, 08:26 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Pai ce garantie ai ca oricine din jurul tau iti va respecta vreodata drepturile?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 27 Dec 2005, 08:28 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@belphegor :
QUOTE
Nu suntem obligati moralmente sa le respectam, si am spus de ce chiar in prima postare pe topic:

QUOTE
Eu consider ca sunt obligat sa respect drepturile cuiva doar atunci cand sunt indreptatit sa cred ca acel cineva imi va respecta si el drepturile mele. Daca X imi incalca mie dreptul la proprietate, ma fura, de ex., nu mai sunt nici eu obligat sa-i respect lui acest drept sau dreptul lui la libertate. Dar daca nu am nici o garantie ca daca eu ii respect drepturile lui X, X mi le va respecta pe ale mele, atunci nici eu nu mai sunt obligat sa i le respect pe ale lui. Iar in privinta animalelor, care se afla in afara sferei moralitatii, e clar ca nu pot avea acesta garantie. Deci nu sunt obligat sa le respect dreputurile.

Citind aceste doua posturi, initial am fost tentat sa raspund. O clipa mai tarziu am inteles de ce n-ar trebui s-o fac. Nu orice lucru merita un raspuns. La unele e suficient doar sa intrebi ceva, chiar si retoric pt. auditoriu. De curiozitate dar si pt. edificarea celorlalti cititori - cate animale ai crescut, cresti (intretii) sau ai vrea sa cresti pe viitor ?
QUOTE
Dar e o datorie morala, sau doar o satisfactie amorala?

In acest caz datoria si satisfactia nu-s doua elemente disjuncte. E datoria ta atat fata de ele, cat si fata de chipul pe care-l privesti in oglinda ceva mai tarziu.


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Belphegor
mesaj 27 Dec 2005, 08:29 PM
Mesaj #82


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 13 October 05
Din: Al noualea cerc
Forumist Nr.: 7.096



Blakut

Garantia imi e data de contractul social. Orice om care traieste in societate e considerat ca acceptandu-i regulile, deci inclusiv respectarea drepturilor semenilor, pana la proba contrara.
Desigur, asta nu inseamna ca nu pot exista oameni care sa incalce intelegerea, dar pana atunci, sunt justificat sa cred ca nu o va face si deci sa ii tratez asa cum as vrea si eu sa fu tratat de ei. Prezumtia de nevinovatie.

LATER EDIT:

Bolt

QUOTE
De curiozitate dar si pt. edificarea celorlalti cititori - cate animale ai crescut, cresti (intretii) sau ai vrea sa cresti pe viitor ?


Pe langa prima prietena si o eventuala sotie, mai intretin un motan. Your point is?

Acest topic a fost editat de Belphegor: 27 Dec 2005, 08:32 PM


--------------------
Make war against peace and fight for the sake of war itself. For only in the heat of battle the wolves will be separated from the sheep. In times of peace only parasites flourish.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 27 Dec 2005, 08:32 PM
Mesaj #83


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (Belphegor @ 27 Dec 2005, 07:29 PM)
cred ca nu o va face si deci sa ii tratez asa cum as vrea si eu sa fu tratat de ei.

Ce-i daca te calca calu'?! blink.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Belphegor
mesaj 27 Dec 2005, 08:35 PM
Mesaj #84


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 13 October 05
Din: Al noualea cerc
Forumist Nr.: 7.096



Poftim? hh.gif


--------------------
Make war against peace and fight for the sake of war itself. For only in the heat of battle the wolves will be separated from the sheep. In times of peace only parasites flourish.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 27 Dec 2005, 08:36 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@belphegor :
QUOTE
mai intretin un motan.

De ce ?


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Belphegor
mesaj 27 Dec 2005, 08:38 PM
Mesaj #86


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 13 October 05
Din: Al noualea cerc
Forumist Nr.: 7.096



Bolt

Pt ca ma amuza. Plus ca atunci cand sunt nervos, uneori ii mai trag vreo doua si ma calmez, deci are si rol terapeutic.
Dar unde vrei sa ajungi cu intrebarile astea?


--------------------
Make war against peace and fight for the sake of war itself. For only in the heat of battle the wolves will be separated from the sheep. In times of peace only parasites flourish.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 27 Dec 2005, 08:38 PM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Dar topicul tau unde vroia sa ajunga ?


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 27 Dec 2005, 08:39 PM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



OFF:
QUOTE
Pt ca ma amuza. Plus ca atunci cand sunt nervos, uneori ii mai trag vreo doua si ma calmez, deci are si rol terapeutic.


Il bate maica-sa daca nu are grija de el.



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Belphegor
mesaj 27 Dec 2005, 08:41 PM
Mesaj #89


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 13 October 05
Din: Al noualea cerc
Forumist Nr.: 7.096



QUOTE (Bolt @ 27 Dec 2005, 08:38 PM)
Dar topicul tau unde vroia sa ajunga ?

Am deschis topicul pt a vedea daca argumentarea mea impotriva respectarii drepturilor animalelor e convingatoare sau nu, de aia v-am si cerut parerea in primul post.


--------------------
Make war against peace and fight for the sake of war itself. For only in the heat of battle the wolves will be separated from the sheep. In times of peace only parasites flourish.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 27 Dec 2005, 08:43 PM
Mesaj #90


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



Tu bagi in aceeasi acolada doua entitati cu calitati si implicit responsabilitati si tratamente diferite. Ce vrei sa iasa de aici ?


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Belphegor
mesaj 27 Dec 2005, 08:44 PM
Mesaj #91


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 13 October 05
Din: Al noualea cerc
Forumist Nr.: 7.096



Un tratament diferit vizavi de drepturile fiecareia.


--------------------
Make war against peace and fight for the sake of war itself. For only in the heat of battle the wolves will be separated from the sheep. In times of peace only parasites flourish.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 27 Dec 2005, 08:45 PM
Mesaj #92


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Va rog tare mult sa lasam polemicile la o parte , nu are rost sa ne contrazicem nu ajungem nicaieri . Sunt animale care merita a avea drepturi ,dar sunt si animalele care ne provoaca pagube .
Am vazut foarte multe filmulete prin care drepturile animalelor erau incalcate , ma refer aici in special la cei care fabrica blanuri .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Belphegor
mesaj 27 Dec 2005, 08:46 PM
Mesaj #93


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 13 October 05
Din: Al noualea cerc
Forumist Nr.: 7.096



QUOTE (Plutarh @ 27 Dec 2005, 08:45 PM)
nu are rost sa ne contrazicem nu ajungem nicaieri .

De ce esti tu asa de sigur? Ai impresia ca pe topicul acesta sunt oameni atat de inchisi la minte incat daca li se dovedeste contrariul, nu l-ar putea accepta?


--------------------
Make war against peace and fight for the sake of war itself. For only in the heat of battle the wolves will be separated from the sheep. In times of peace only parasites flourish.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 27 Dec 2005, 08:47 PM
Mesaj #94


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE (Belphegor @ 27 Dec 2005, 08:02 PM)


Principiul "nu ai voie sa ii cauzezi durere lui X" este dubios din mai multe motive. De ex., a scoate maseaua cuiva, desi produce chiar multa durere, nu e neaparat o fapta rea. A rani un individ care sa pregatea sa ucida un nevinovat iarasi nu e neaparat condamnabil, chiar daca suferinta lui poate fi chiar mare.



Numai in acest aliniat ai dreptate. Imi comvine ca imi si dai apa la moara si pomenesti de un individ care se comporta antisocial care e ranit la randul lui. Desi tu i-ai da dreptate si lui, daca nu chiar mai mare, atata timp cat este in cautare de placeri MARI, fapta lui fiind perfect justificata si pe masura satisfactiei gasite. Da, si in vremurile actuale se poate spune despre astfel de indivizi ca sunt destul de norocosi pentru ca singura consecinta care o trag este privarea de libertate si asta din prea multa bunatate umana de care ei sunt incapabili. Dar monstrii nu se nasc chiar din nimic, posibil sa existe niste motive de care nu se fac vinovati... Orisicum, trebuie sa recunosti ca sunt scosi pe jumatate din randul oamenilor deci din randul celor cu DREPTURI si OBLIGATII. Au parte de tot atata mila cat si fiarele salbatice de care se discuta aici.

Nu cred ca e nevoie de alt principiu.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bolt
mesaj 27 Dec 2005, 08:50 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.458
Inscris: 15 June 05
Forumist Nr.: 6.455



@belphegor :
QUOTE
Un tratament diferit vizavi de drepturile fiecareia.

Pai tocmai, tratamentul tau e comun tuturor. N-ai spus tu ca daca X (indiferent ce-o fi) nu-ti respecta drepturile va "beneficia" din partea ta de acelasi tratament ? Unde mai e discernamantul ?


Acest topic a fost editat de Bolt: 27 Dec 2005, 08:51 PM


--------------------
Ceea ce ajunge omul sa creada despre originea sa, va determina succesul sau esecul vietii sale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Belphegor
mesaj 27 Dec 2005, 08:51 PM
Mesaj #96


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 13 October 05
Din: Al noualea cerc
Forumist Nr.: 7.096



Merlina

QUOTE
Desi tu i-ai da dreptate si lui, daca nu chiar mai mare, atata timp cat este in cautare de placeri MARI, fapta lui fiind perfect justificata si pe masura satisfactiei gasite.


Nimic mai fals, de unde ai scos-o? Principiul dupa care ma ghidez, ca orice libertarian care se respecta, este "fa orice atata timp cat nu incalci drepturile unor terti nevinovati care nu isi doresc asta".

QUOTE
Orisicum, trebuie sa recunosti ca sunt scosi pe jumatate din randul oamenilor deci din randul celor cu DREPTURI si OBLIGATII.


Stiu, asta am zis si eu din primul post pe thread, ca daca X incalca drepturile celorlalti, nici ceilalti nu mai sunt obligati sa i le respecte lui, pastrand, desigur, proportiile.


--------------------
Make war against peace and fight for the sake of war itself. For only in the heat of battle the wolves will be separated from the sheep. In times of peace only parasites flourish.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 27 Dec 2005, 09:19 PM
Mesaj #97


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



[QUOTE][QUOTE=Belphegor,27 Dec 2005, 08:51 PM]Merlina

[QUOTE]Desi tu i-ai da dreptate si lui, daca nu chiar mai mare, atata timp cat este in cautare de placeri MARI, fapta lui fiind perfect justificata si pe masura satisfactiei gasite. [/QUOTE]

Nimic mai fals, de unde ai scos-o?[/QUOTE]
Uite de unde


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 27 Dec 2005, 09:22 PM
Mesaj #98


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE (Belphegor @ 27 Dec 2005, 08:02 PM)


Normal, daca nu iti foloseste la nimic suferinta animalului, e de asteptat sa nu i-o produci, dar asta nu inseamna obligativitate morala, cel mult lene.
Un sadic sau o "bestie" nu produce durere gratuita animalelor, pt ca aceasta ii produce lui placere, deci per total, durerea animalului e compensata cantitativ de placerea sadicului.


Poti formula eventual principiul "nu ai voie sa produci suferinta gratuita, doar de dragul suferintei", dar dupa cum am spus, sadicii de care vorbeai nu produc suferinta doar pt a o produce, ci pt ca ea le face placere, iar ceilalti oricum nu ar produce-o.

Astept deci sa-mi dai un principiu care sa ocoleasca dificultatile astea si sa apere si drepturile animalelor.

...Si am zis ca nu vorbim de drepturile animalelor ci de obligatiile pe care le are omul fata de ele.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Belphegor
mesaj 27 Dec 2005, 09:24 PM
Mesaj #99


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 13 October 05
Din: Al noualea cerc
Forumist Nr.: 7.096



Merlina, nu inteleg ce vrei sa spui in ultimile doua postari.


--------------------
Make war against peace and fight for the sake of war itself. For only in the heat of battle the wolves will be separated from the sheep. In times of peace only parasites flourish.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 27 Dec 2005, 09:37 PM
Mesaj #100


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Mi-ai pus o intrebare la ora 8:51 "De unde am scos ca tu ai da dreptate unui individ antisocial care alearga dupa placerile lui personale fara sa tina seama ...". Eu ti-am trimis apoi un citat cu propriile tale cuvinte in care justificai actiunile sadicilor.
Scuza-ma dar nu ma descurc prea bine cu redactarea mesajelor...am gresit ... sorry.gif

Ai inteles acum?

Si am reamintit ce cred eu; ca este impropriu sa discutam despre drepturile animalelor.

Acest topic a fost editat de Merlina: 27 Dec 2005, 09:42 PM


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Belphegor
mesaj 27 Dec 2005, 09:41 PM
Mesaj #101


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 13 October 05
Din: Al noualea cerc
Forumist Nr.: 7.096



Merlina

M-ai inteles gresit. Eu acolo spuneam doar ca sadicul nu tortureaza "gratuit" un animal, asa cum spusesei tu.
In rest, eu nu am zis niciodata ca unul care tortureaza o fiinta umana nevinovata ar avea dreptate. Dupa cum am spus, intre oameni exista un contract social pe care nu ai dreptul sa il incalci atata timp cat nu iti este incalcat.
Pe cand in cazul animalelor, unde nu exista acest contract, sustin ca ai dreptul sa te comporti fata de ele dupa cum doresti (asa cum si ele fac). Deci sadicul poate tortura un animal, dar nu si un om.


--------------------
Make war against peace and fight for the sake of war itself. For only in the heat of battle the wolves will be separated from the sheep. In times of peace only parasites flourish.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 27 Dec 2005, 10:04 PM
Mesaj #102


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE (Belphegor @ 27 Dec 2005, 09:41 PM)
Merlina

M-ai inteles gresit. Eu acolo spuneam doar ca sadicul nu tortureaza "gratuit" un animal, asa cum spusesei tu.

QUOTE

Dar nici bine nu-i face...
Deci eu inteleg foarte bine ce vrei sa spui... Te intrebi daca este moral sau nu ca cineva sa-si reverse violenta asupre unui animal...Cred ca motanul tau iti fura des friptura din farfurie si este cam prea alintat de prietena ta hmm.gif hmm.gif hmm.gif
Nu cumva e vorba de gelozie? Poate ca si eu mi-as lua rivala de gat si as da cu ea de pamant. Nu cred ca as face o fapta mai putin morala decat mi-ar face ea mie...Cred ca intram in alt subiect. rofl.gif
Oricum, animalele de casa nu au fost domesticite de niste sadici, asta e sigur.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Belphegor
mesaj 27 Dec 2005, 10:08 PM
Mesaj #103


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 13 October 05
Din: Al noualea cerc
Forumist Nr.: 7.096



QUOTE (Merlina @ 27 Dec 2005, 10:04 PM)
Poate ca si eu mi-as lua rivala de gat si as da cu ea de pamant.

Cum eu insa ma pot descurca si cu doua femei, nu ati avea de ce sa va considerati rivale, ci eventual colege de munca. wink.gif


--------------------
Make war against peace and fight for the sake of war itself. For only in the heat of battle the wolves will be separated from the sheep. In times of peace only parasites flourish.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 27 Dec 2005, 10:36 PM
Mesaj #104


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



Ihiii, cred ca esti o persoana foarte practica... cineva trebuie sa stea si cu motanul...pe rand, promiti?

Maaare figura mai esti si tu Belphegor...daca ar mai fi si niste placinte pe aici nu m-as mai dezlipi de locul asta..
Sa bag si niste razareti roflmao.gif rofl.gif roflmao.gif

Acest topic a fost editat de Merlina: 27 Dec 2005, 10:43 PM


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Belphegor
mesaj 27 Dec 2005, 10:39 PM
Mesaj #105


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 13 October 05
Din: Al noualea cerc
Forumist Nr.: 7.096



QUOTE (Merlina @ 27 Dec 2005, 10:36 PM)
Maaare figura mai esti si tu Belphegor...daca ar mai fi si niste placinte pe aici nu m-as mai dezlipi de locul asta..

Daca vii pe la mine, te alegi si cu placinte, si cu tot ce are forumul asta mai bun. biggrin.gif


--------------------
Make war against peace and fight for the sake of war itself. For only in the heat of battle the wolves will be separated from the sheep. In times of peace only parasites flourish.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 01:46 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman