HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Violenţa "domestică"
SORIN
mesaj 5 Nov 2005, 11:43 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE
Sunt si barbati batuti de sexul slab. Acest lucru l-am auzit acum cateva zile la o emisiune Tv cu aceeasi tema.


Ce sunt aia?? Barbati? hh.gif hh.gif roflmao.gif roflmao.gif roflmao.gif roflmao.gif roflmao.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 6 Nov 2005, 07:18 AM
Mesaj #37


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



din ce se birfea in presa ... se pare ca banica jr le-ar fi altoit pe toate cele ce i-au trecut prin pat, inclusiv topeasca si raduleasca...
din care se oPserva ca buseala familiala nu are legatura cu gradul de cultura, conditia sociala, etc... ci doar cu nervii nervosi ai celui ce da

Acest topic a fost editat de mutulica: 6 Nov 2005, 07:18 AM


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 6 Nov 2005, 05:48 PM
Mesaj #38


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Bun, bun, da' şi nervii cei nervoşi treb'e să fie nevoşi dintr-un motiv oarecare, nu? Ce, īs de capu' lor? blink.gif

ps. acu' urmează la caftit Andreea Stupize Marin? jamie.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 Nov 2005, 05:48 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Sushi
mesaj 6 Nov 2005, 05:55 PM
Mesaj #39


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE (edittha @ 5 Nov 2005, 06:42 AM)
Sunt si barbati batuti de sexul slab.

In Germania exista chiar un adapost pentru barbatii batuti de neveste, unde pot sta citeva zile protejati de furia consoartei, primesc consiliere psihologica si etc...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 7 Nov 2005, 08:43 AM
Mesaj #40


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



am vazut mai demult pe Sat1 ca nemtii o cauta cu luminarea... erau unii de plateau bani grei la niste tipe (aratoase de altfe) imbracate in piele si care ii altoiau de nume. si baietii respectivi umblau cu bmw si porsche nene...
mare gradina

la intrebarea ca de ce au nervii nervosi... eu zic ca au creierii complexati de la ceva... si atunci li se nerveaza nervii mai repede. cum li se pare ca a fluierat tipa in rind... bang la altoit cu ea. asa se simt ei mai barbati...
ce ma socheaza pe mine e ca altoitele in multe din cazuri refuza cu obstinatie sa paraseasca pe ciomagusi. o fi ca bataia e rupta din rai?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 7 Nov 2005, 11:20 AM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Nu-i singurul forum pe care citesc chestii de-astea. Da' io nu pot sa-nteleg o chestie. De ce naiba cetatenii preocupati de problema se limiteaza numai la prezentarea unor cazuri ? De ce nu merg mai departe ? Adica e chiar asa de greu ca 10, 100, 1000 de persoane sa puna mana pe ... tastatura si sa le ceara jde miilor de organizatii non profit sa-si miste frumos pretiosele dosuri si sa mai si actioneze, nu numai sa dea din plisc ? E greu sa li se solicite diverselor grupuri de studii sociologice sa analizeze in mod profesionist problema o data pentru totdeauna ? Iar pe baza acestor analize sa se solicite modificarea legislatiei sau aplicarea celei deja existente ?
Clar. Noi suntem rromani. Vorbim, povestim, ne minunam, ne trec fiorii sau mai stiu eu ce ... dar de facut ... ciuciu.

Acest topic a fost editat de Achernar: 7 Nov 2005, 11:21 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 7 Nov 2005, 12:00 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



Achernar: pai crezi ca e suficient sa le scrii alora facand apel la etica?


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 7 Nov 2005, 12:12 PM
Mesaj #43


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Leonardo @ 7 Nov 2005, 12:00 PM)
Achernar: pai crezi ca e suficient sa le scrii alora facand apel la etica?

Pana nu incercam, nu vom sti. smile.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 7 Nov 2005, 12:46 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



Ce naiba doar stim cu totii ca banii nu au etica. Cine nu a procedat pana acum corect nu o va face doar pentru ca va primi apeluri prin e-mail. Doi la mana daca am sta sa facem apeluri la toti cei care nu-si fac treaba corect ar trebui sa ne lasam de joburile actuale si sa incepem sa pastorim oamenii incorecti. Treaba e simpla, sunt studii sociologice ce se updateaza an de an, sunt o gramada de rapoarte despre oamenii strazii dar nu se face nimic iar numarul lor creste. Acelasi lucru se intampla cu eradicarea saraciei, avem si minister al protectiei sociale, se fac statistici si se dau cate 2 lei pomana fiecarui muritor de foame. Cu asta statul s-a spalat pe maini. Nu se va rezolva nimic pana cand nu se va relansa cu adevarat economia (asta a devenit ca un basm) si nu va produce noi locuri de munca si nu va genera salarizare mai buna.

Avem multe probleme dar asta si din cauza ca de 15 ani totul se misca in reluare. Cand nu rezolvi problemele la timp ele se aduna si ajung sa te sufoce. De ex. vorbim de 15 ani de relansarea turismului si in afara de zugraveli noi la unele hoteluri nu prea vezi altceva. Infrastructura rutiera e aceeasi mostenita in'89, cum sa-ti vina turisti cand e o aventura sa ajungi de la Nadlac la Marea Neagra, cand ai un singur aeroport cat de cat mai prezentabil (Otopeni) dar si ala cat o cutie de chibrituri? La fel vorbim de industrie unde in afara de falimentari si vanzari (multe dubioase) nu prea s-au miscat multe.
La nivel social romanul a fost transformat de catre stat intr-un dependent de pomana publica. Lumea s-a obisnuit cu idea ca la locul de munca nu prea ai ce cere si asteapta cu mana intinsa sa dea statul ajutoare. Asta pentru ca nu i s-a dat undita si lectii de pescuit ci numai cate un pestisor amarat pe luna. Vorbim de aurolaci dar stiti cat e alocatia pentru un copil? Mai mica decat alocatia unui puscarias care de multe ori are o viata mai buna decat multi copii amarati.

Nu putem rezolva totul doar cu petitii si apeluri la decenta, in tara asta s-a furat mai rau ca-n codru si inca se mai fura. De unde sa ai atunci bani sa construiesti ceva? Cum sa stopam asta altfel decat prin forta (ceea ce nu se mai poate)? Mergem la vot din 4 in 4 ani cu sperante care imediat dupa alegeri sunt ucise cu sange rece.
La Bucuresti s-a votat DA in bloc, alesii de acum faceau promisiuni care de care mai frumoase ca sa votam echipa. Iata ca am votat-o, ba chiar la primaria generala de doua ori. Rezultatul? Aceeasi mizerie, aceiasi aurolaci pe strazi (sa vedeti de sarbatori cati va colinda prin autobuze si metrouri)...nimic din marile promisiuni. Au ramas doar ineptiile cu labartarea la dimensiuni gigantesti a orasului, circuite de formula 1 si stadioane multifunctionale. Sa le scriem si lor mesaje prin e-mail? Credeti ca ajuta?


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 7 Nov 2005, 01:15 PM
Mesaj #45


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Leonardo, eu nu contrazic ce spui tu, doar incerc sa adaug ceva. Adica da, situatia sta asa cum sta in Romania, asa cum ai descris-o. Si cu niste mailuri probabil nu s-ar rezolva mai nimic. Totusi nu trebuie sa stam cu mana in san si doar sa ne vaitam ca ce rau e. E adevarat ca eu vad acum problema de la o distanta destul de mare si de la adapostul unui alt gen de civilizatie. Sa zicem ca am cascat ochii cat am putut de mari ca sa inteleg de ce aici se poate altfel? Sa zicem ca am incercat sa surprind anumite actiuni. Aceasta tara in care locuiesc acum nu are mai mult de 5000 de locuitori. Acesta ar putea fi un motiv pentru care lucrurile merg mai bine: stapanesti mai usor un grup mai mic. Totusi, acesti oameni au reusit sa stranga mai multi bani pentru dezastrul tsunami decat a reusit oricare alta tara, desi sunt atat de putini. Aici se face multa munca de caritate, multa munca benevola. Exista organizatii pentru fiecare categorie de persoane defavorizate. Oamenii ies in strada in grupuri si canta colinde, iar banii stransi ii doneaza unei anume organizatii, fara nici o rusine. [Nici nu stiu ce sa povestesc aici mai repede si mai la subiect]. Vanzatorul striga dupa tine pe strada daca ai uitat un cent de la rest. Aici daca ai furat si ai fost descoperit, esti blamat tot restul vietii. Cand te muti de la o gazda la alta, ai nevoie de recomandare de la fosta. Daca fosta gazda considera ca i-ai facut necazuri, adio recomandare, iar fara recomandare, ciuciu casa, nu-ti da nimeni.

De la distanta la care sunt acum, si in spatiu, dar mai ales in timp, cand creierii mi s-au mai limpezit putin, realizez cat de bolnava e societatea romaneasca, unde 'a fura', a astepta si a da 'ciubuc' sunt cuvinte ce apar in discursul zilnic al majoritatii, unde oamenii fura benzina de la combinatul in care lucreaza si o vand vecinilor, unde soferii de maxi-taxi calca pietonii pe trecere, unde ... exista copii care traiesc pe strada iar oamenii trec linistiti pe langa ei. Suntem un popor bolnav. E trist, suntem bolnavi cu totii, in marea majoritate. Suntem atat de orbiti incat nu vedem ca ne cufundam in noroi din ce in ce mai adanc. O tara in care exista copii ai strazii e o tara departe de civilizatie. Cand eram in Ro, nu realizam asta, asa cum probabil nu realizeaza majoritatea romanilor.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 7 Nov 2005, 01:19 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Solutii ?

Revin.
Care e de fapt marea problema ? Intr-o tara cum e Romania orice tentativa de a modifica ceva e urgent 'confiscata' de diversi descurcareti. Cum insa respectivii nu-s animati de cine stie ce imperative umanitare, e clar unde se ajunge.
Iar o campanie fara sprijinul descurcaretilor in discutie e foarte dificila.

Acest topic a fost editat de Achernar: 7 Nov 2005, 01:32 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 7 Nov 2005, 01:28 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



Felina ai dreptate, nu trebuie sa stam cu mana-n san. Dar nici sa actionam ca intr-o societate cu 100 de ani mai evoluata decat a noastra.
daca tara de care vorbesti e aia cu strada principala plina de banci care de care mai importante atunci exemplul e din cealalta extrema. smile.gif

Nu suntem bolnavi suntem prost pastoriti, suntem furati de cei alesi de noi sau cu agreementul lor. Suntem o tara adusa in stadiul de faliment, cu enorm de multi oameni obligati sa traiasca ca niste cersetori la bugetul public, dintr-un ajutor social mizer. Suntem o tara unde a avea de lucru nu inseamna ca vei avea si resursele sa surpavietuiesti. Oameni normal obligati de conditiile existente sa traiasca cu mina-ntinsa. Cine are un serviciu care ii permite sa-si plateasca darile si sa mai si manance este privit cu suspiciune de vecini, ca un hotz, ca un profitor al societatii. Suntem un popor suspicios care a fost educat sa fie asa in mod voit. E mai usor sa-i tii pe oameni in frau cand se suspecteaza unii pe altii, e mai usor sa dai tunuri cand omul e preocupat de faptul ca vecinul a gatit friptura aseara desi e tot strungar ca si tine. Inainte de '89 romanii aveau un dusman comun acolo sus la conducere. Acum suntem o natie ce ne dusmanim unii pe altii functie de bresle sau de zone istorice...
Aici trebuie actionat, aici trebuie schimbat ceva. Noi am ales schimbarea la conducerea tarii de vreo 3 ori in ultimii 8 ani si dupa cum se vede treaba a ramas cum am stabilit.


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 7 Nov 2005, 01:33 PM
Mesaj #48


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Da, pentru ca racilele sunt vechi.
Si pentru ca cei ce creeaza astfel de atitudini si situatii, nu numai ca le incurajeaza, dar nu pot fi clintiti de pe loc.
In jurul lor este un zid intreg de personalitati - capuse care nu se vor descoperite...


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 7 Nov 2005, 01:38 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



Contraste cred ca ai sintetizat perfect cauza tuturor nenorocirilor din tara. In timp s-au creat batalioane de personalitati-capusa, oameni care au acaparat puterea si ne exploateaza viata pentru a se imbogati ei. Ii gasesti oriunde: in politica, in cultura, pretutindeni in societate. Falsele personalitati. 'Leaderii' nostri. Cei care ne dau sfaturi de la adapostul unor pozitii privilegiate de multe ori castigata batandu-si joc fara nici un scrupul de sperantele noastre. Pentru restul populatiei ramane sa-si traiasca viata in mizerie, nefericire, sa-si bata cat poftesc nevestele si copii. Cantitate neglijabila. Prosti da' multi, sa-i mai decimam oleaca.


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 7 Nov 2005, 01:38 PM
Mesaj #50


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Achernar @ 7 Nov 2005, 01:19 PM)
Solutii ?

Achernar, o sa iti spun ce anume fac eu din acest punct de vedere. Comunic cu familia mea ramasa in Romania si incerc sa le cizelez putin comportamentul, acolo unde parerea mea are o cat de mica greutate. Sa zicem ca incerc sa schimb putin felul de a actiona al familiei si cunoscutilor, acolo unde pot, cat ma pricep si cat am ocazia. [Am in plan proiecte mai mari, care vor avea un oarece impact asupra mai multor persoane, dar deocamdata sunt la stadiul de plan.]

Invat de la tara in care traiesc ca modestia e o cale spre prosperitate. Invat si povestesc acolo unde pot, poate se prinde ceva. Acesti oameni nu-si tencuiesc casele; poate nu e asa estetic, dar e o economie. Intru in cladirea postei: lambriuri de lemn, curatel, mocheta pe jos, tijghea de lemn rezistent, geamuri cu rame de lemn, tavan obisnuit. Nimic pompos, nimic luxos. in schimb computerele pe care lucreaza slujbasii postei sunt niste bijuterii si nu mi s-a intamplat sa vad ca nu merge ceva. Adica banii investiti exact acolo unde e necesar si nimic mai mult. In magazinele obisnuite cheltuielile de estetica sunt
reduse la minim: daca te uit in tavan vei observa cel mai obisnuit tavan fals - la ce bun o cheltuiala mai mare cand tu vrei sa tii preturile cat mai jos ca sa ai cat mai mult cumparatori? Tolul se leaga, logic si frumos.

[Cred ca sunt total off-topic blink.gif ]

@Leonardo, nu cred ca vorbesc despre tara aia cu strada principala plina de banci care de care mai importante. Vorbesc de Irlanda.

Acest topic a fost editat de Felina: 7 Nov 2005, 01:42 PM


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 7 Nov 2005, 01:42 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



Felina in Romania sunt oameni care nici macar nu viseaza sa-si mai imbunatateasca ceva la casa pentru simplul motiv ca n-au resurse materiale pentru asa ceva. Idealul lor in viata e sa poata plati darile si telul suprem sa poata manca pe cat se poate indestulator. Rugamintea suprema e sa fie sanatosi ca n-au bani de doctorii si alte alea.

Daca vorbesti de Irlanda atunci sunt ceva mai multi de 5000 de locuitori, bat undeva spre 5 milioane thumb_yello.gif
Iar Irlanda a fost destul de saraca pana de curand cand datorita unei conduceri abile au reusit un adevarat boom economic in Europa.

Acest topic a fost editat de Leonardo: 7 Nov 2005, 01:44 PM


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 7 Nov 2005, 01:47 PM
Mesaj #52


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Leonardo @ 7 Nov 2005, 01:42 PM)
Felina in Romania sunt oameni care nici macar nu viseaza sa-si mai imbunatateasca ceva la casa pentru simplul motiv ca n-au resurse materiale pentru asa ceva. Idealul lor in viata e sa poata plati darile si telul suprem sa poata manca pe cat se poate indestulator. Rugamintea suprema e sa fie sanatosi ca n-au bani de doctorii si alte alea.

Daca vorbesti de irlanda atunci sunt ceva mai multi de 5000 de locuitori, bat undeva spre 5 milioane thumb_yello.gif

Leonardo, nu e chiar asa. Stiu, asa se spune, stiu, asa se vaita majoritate. Nu zic ca nu sunt multi in situatii de genul asta, dar arunca o privire pe langa blocuri: calculeaza cate masini parcate gasesti raportat la numarul de apartamente? Masina e un lux in saracia din Romania. Mai uite-te si cate ferestre cu termopane gasesti raportat la numarul total de ferestre dintr-un bloc. Iar pe strada priveste atent cate tocuri ultimul ragnet poti numara? Acestea toate sunt de domeniul luxului.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 7 Nov 2005, 01:49 PM
Mesaj #53


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Leonardo @ 7 Nov 2005, 01:42 PM)
Daca vorbesti de Irlanda atunci sunt ceva mai multi de 5000 de locuitori, bat undeva spre 5 milioane thumb_yello.gif
Iar Irlanda a fost destul de saraca pana de curand cand datorita unei conduceri abile au reusit un adevarat boom economic in Europa.

Da, scuze, 5 mil am vrut sa spun, cred ca mi-e foame laugh.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 7 Nov 2005, 01:53 PM
Mesaj #54


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Leonardo @ 7 Nov 2005, 01:42 PM)
Iar Irlanda a fost destul de saraca pana de curand cand datorita unei conduceri abile au reusit un adevarat boom economic in Europa.

Tocmai despre asta vreau sa vorbesc: societatea lor nu e o societate sanatoasa pentru ca sunt bogati. Sunt doar 10 ani de cand a inceput cresterea economica, iar in 10 ani nu construiesti caractere. Ei sunt modesti, asta e felul lor de a fi.

Un filipinez care lucreaza aici nu intelege cum e aia sa furi, chiar daca se gaseste intr-o casa parasita de unul singur, pentru ca acolo are de lucru pe moment; si filipinezii nu sunt bogati, dimpotriva.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 7 Nov 2005, 02:02 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



QUOTE (Felina @ 7 Nov 2005, 01:47 PM)
Stiu, asa se spune, stiu, asa se vaita majoritate. Nu zic ca nu sunt multi in situatii de genul asta, dar arunca o privire pe langa blocuri: calculeaza cate masini parcate gasesti raportat la numarul de apartamente? Masina e un lux in saracia din Romania. Mai uite-te si cate ferestre cu termopane gasesti raportat la numarul total de ferestre dintr-un bloc. Iar pe strada priveste atent cate tocuri ultimul ragnet poti numara? Acestea toate sunt de domeniul luxului.


Felina: fa o analiza sa vezi cat din parcul auto romanesc este Dacie berlina inca. Vezi si ce vechime au. In orase se vad intr-adevar multe masini straine dar vezi cate masini noi se vand anual (undeva pe la 50000 daca nu ma insel la o tara de 22 mil).
Termopane un lux?? Pai gasesti termopane no-name la pret similar cu al ferestrelor ordinare si cu plata in rate. Doi la mana cu termopanele salvezi substantial bani la nota de plata pentru caldura pe timp de iarna. Blocurile de locuit sunt cu vechime medie de vreo 20 de ani, ferestrele vechi, majoritatea din lemn aglomerat (asa aveam eu) erau mai mult de decor. In plus pana la introducerea cotei unice de impozitare puteai deduce 20% din costul termopanelor. Caz concret: acum trei ani mi-am pus termopane. De unde aveam 17 grade iarna in dormitor dupa schimbare am crescut la 19-20 (dormitor pe colt). In plus imi mucegaise un perete intreg datorita condensului. Cand intram in baie (am un geam micut) era Siberia, plus curent non-stop exact deasupra cazii. Cand au scos ferestrele vechi era ud intre toc si perete desi avusesem vreme absolut uscata in ultimele doua saptamani. Acum am repartitoare de caldura si contorizare energie termica si gestionand caldura sper ca voi reduce si mai mult cheltuielile aferente. In plus stau pe o strada deosebit de circulata, cu tramvai si tot tacamul. Nu exagerez dar nivelul zgomotului in apartament s-a redus cel putin de vreo 5 ori. Termopanele le-am luat din necesitate stringenta, le-am platit in rate si cred ca le-am amortizat deja (nu mai pun cresterea confortului termic si fonic in apartament). Nu mi-am permis sa pun si la sufragerie (unde am balcon inchis) dar o voi face.

Inainte sa pun termopane, de zgomot, parca ma certam tot timpul cand vorbeam cu nevasta si ca sa fiu on-topic cred ca ne-am fi luat si la bataie de stres smile.gif

Cu irlanda ai dreptate, dar nu uita ca ei acum 10 ani erau la un grad de civilizatie mai ridicat decat il avem noi azi.

Acest topic a fost editat de Leonardo: 7 Nov 2005, 02:05 PM


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 7 Nov 2005, 02:08 PM
Mesaj #56


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Leonardo, nu trebuie sa-mi explici utilitatea termopanelor, e evident ca sunt utile. Dar tu spuneai ceva mai devreme ca oamenii nu mai au putere sa mai faca cate cava pe la locuinte si eu am incercat sa-ti dovedesc ca totusi nu-i chiar asa.

Edit: cat despre masini, chiar daca ele sunt asa vechi cum spui, totusi, a merge cu masina, a intretine o masina e un lux Mai ales o dacie care vrea bijii si bucse noi la fiece doua luni si multe altele. Mai ales cand costul benzinei e asa de ridicat. Mai ales cand te costa 3l de benzina pt o vizita la 25km (dus intors, la un cost de 8-9l/100km). Mai ales cand drumul poate fi inlocuit cu un drum cu maxi-taxi care te-ar costa cel putin jumate de pret, dar cu putin mers pe jos pana la statie.

Acest topic a fost editat de Felina: 7 Nov 2005, 02:15 PM


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 7 Nov 2005, 02:11 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



vorbeam de cei saraci, adica acei 40% din populatie. Termopane vezi la orase, la tara nu prea dau navala (exclud exceptiile gen casa de weekend, mama lui Stefan cel Mare care e protejata de fiu etc.). In mediul rural traiesc cam 45% dintre romani.
Nu vorbesc de tara pe ansamblu, eu personal ma descurc bine si majoritatea prietenilor mei la fel (35% din populatie), mai sunt si cei 7% oameni bogati....

PS: termopanele nu sunt numai utile dar si accesibile ca pret si cu rata de amortizare buna. thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de Leonardo: 7 Nov 2005, 02:13 PM


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 7 Nov 2005, 02:26 PM
Mesaj #58


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Leonardo @ 7 Nov 2005, 02:11 PM)
vorbeam de cei saraci, adica acei 40% din populatie. Termopane vezi la orase, la tara nu prea dau navala (exclud exceptiile gen casa de weekend, mama lui Stefan cel Mare care e protejata de fiu etc.). In mediul rural traiesc cam 45% dintre romani.
Nu vorbesc de tara pe ansamblu, eu personal ma descurc bine si majoritatea prietenilor mei la fel (35% din populatie), mai sunt si cei 7% oameni bogati....

PS: termopanele nu sunt numai utile dar si accesibile ca pret si cu rata de amortizare buna. thumb_yello.gif

La tara exista un alt lux (si iata ca revenim in sfarsit la topic), alcoolul. Nu numai la tara, dar acolo e mai vizibil sa zicem.

Repet, saracia nu e o motivatie suficienta nici pentru violenta sociala, nici pentru existenta copiilor strazii.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 7 Nov 2005, 02:45 PM
Mesaj #59


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



QUOTE (Felina @ 7 Nov 2005, 01:38 PM)
Invat de la tara in care traiesc ca modestia e o cale spre prosperitate. Invat si povestesc acolo unde pot, poate se prinde ceva. Acesti oameni nu-si tencuiesc casele; poate nu e asa estetic, dar e o economie. Intru in cladirea postei: lambriuri de lemn, curatel, mocheta pe jos, tijghea de lemn rezistent, geamuri cu rame de lemn, tavan obisnuit. Nimic pompos, nimic luxos. in schimb computerele pe care lucreaza slujbasii postei sunt niste bijuterii si nu mi s-a intamplat sa vad ca nu merge ceva. Adica banii investiti exact acolo unde e necesar si nimic mai mult. In magazinele obisnuite cheltuielile de estetica sunt
reduse la minim: daca te uit in tavan vei observa cel mai obisnuit tavan fals - la ce bun o cheltuiala mai mare cand tu vrei sa tii preturile cat mai jos ca sa ai cat mai mult cumparatori? Tolul se leaga, logic si frumos.


Felina , te avertizez ,dupa toata modestia irlandezilor vei avea un shoc deosebit in Germania , daca nu cumva ai mai fost pe aici si stii deja cum este.


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 7 Nov 2005, 02:46 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Felina @ 7 Nov 2005, 01:38 PM)
Acesti oameni nu-si tencuiesc casele; poate nu e asa estetic, dar e o economie.

Asta imi aduce aminte de Grecia ... rolleyes.gif - sigur nu se exista scutire de plata daca nu e tencuita/nefinisata cladirea ? unsure.gif

Apoi legat de alcool ... las-o naibii, dar eu unul nu m-as grabi sa dau chiar Irlanda ca exemplu. sorry.gif

QUOTE

Repet, saracia nu e o motivatie suficienta nici pentru violenta sociala, nici pentru existenta copiilor strazii.


Ba este. Nu e singura, fireste, dare argumentatia ta tinde sa aiba un caracter circular ... si nu-mi dau seama de ce ... hmm.gif

Apropo - doar de curiozitate : tu ai avut vreodata aurolaci locuind in apropierea locuintei tale ? rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 7 Nov 2005, 02:48 PM
Mesaj #61


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



@Oiski: Nu stiu cum e ca n-am mai fost. Adica la ei e totul luxos, sau cum?

Acest topic a fost editat de Felina: 7 Nov 2005, 02:48 PM


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 7 Nov 2005, 02:58 PM
Mesaj #62


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (MIA @ 7 Nov 2005, 02:46 PM)
  Asta imi aduce aminte de Grecia ...  rolleyes.gif - sigur nu se exista scutire de plata daca nu e tencuita/nefinisata cladirea ?  unsure.gif 


Nu am auzit de asa ceva. Aici 90% din cladiri, daca nu mai mult, sunt netencuite; caramida e aranjata impecabil, mortarul dintre ele finisat si asta e tot. In schimb isi vopsesc usile in culori vesele, desi asta nu are legatura cu subiectul de fata... tongue.gif



QUOTE
Apoi legat de alcool ... las-o naibii, dar eu unul nu m-as grabi sa dau chiar Irlanda ca exemplu.  sorry.gif

Stai putin... nu stiu la ce exemplu te referi tu. N-am zis ca irlandezii nu beau. Si oricum, eu incerc sa observ acea parte din comportamentul lor din care eu personal pot invata ceva.

QUOTE

QUOTE
Repet, saracia nu e o motivatie suficienta nici pentru violenta sociala, nici pentru existenta copiilor strazii.


Ba este. Nu e singura, fireste, dare argumentatia ta tinde sa aiba un caracter circular ... si nu-mi dau seama de ce ... hmm.gif

Da?


QUOTE
Apropo - doar de curiozitate : tu ai avut vreodata aurolaci locuind in apropierea locuintei tale ?  rolleyes.gif


QUOTE (Felina @ 4 Nov 2005, 05:32 PM)
In legatura cu aurolacii, da, asa e, nu poti sa-i ajuti/suporti ca individ prea mult timp, mai ales ca unii sunt si violenti sau se ocupa cu furatul. DAR... cine se bucura ca au disparut in sfarsit... imi pare rau, dar sunt lipsiti de anumite simturi. Adica gata, au plecat, nu isi mai afiseaza nenorocirea sum nasul meu, acum ma simt EU mult mai bine. Hm... Nu mi se pare normal, mi se pare mai degraba omenesc sa iti faci griji, ce le va aduce viitorul acolo unde se afla ei acum? Si nu, nu e normal ca un bloc intreg de oameni sa nu faca nimic consistent pentru acesti nefericiti de copii. Oamenilor li s-a tocit o anumita sensibilitate, asta e cauza tuturor nenorocirilor ce se intampla in Ro.

Recunosc ca nici eu la randul meu nu am facut absolut nimic pt aurolaci, desi erau si la noi in oras cativa. Poate daca locuiau unii aproape de blocul meu as fi facut ceva. Sa zicem ca m-as fi dus la primar cu o cerere ceva. Oricum asta nu inseamna ca as fir ezolvat ceva. Prea multa indiferenta in toata Romania si intr-adevar, acum imi dau seama ca saracia e o cauza majora a ceea ce se intampla, nu prea poti ajuta pe altii cand tu insuti abia o duci de pe o zi pe alta si faci eforturi sa-ti platesti inntretinere. Uf, sunt asa multe de spus... de fapt de facut!



--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 7 Nov 2005, 03:10 PM
Mesaj #63


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



QUOTE (Felina @ 7 Nov 2005, 02:48 PM)
@Oiski: Nu stiu cum e ca n-am mai fost. Adica la ei e totul luxos, sau cum?

si inca cum


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 7 Nov 2005, 03:37 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Felina @ 4 Nov 2005, 05:32 PM)
In legatura cu aurolacii, da, asa e, nu poti sa-i ajuti/suporti ca individ prea mult timp, mai ales ca unii sunt si violenti sau se ocupa cu furatul.

Unii ? blink.gif

Felina - fara suparare, dar cam idealizezi un pic pe "copii strazii". sorry.gif Cind stateam in camin in studentie la subsolul sirului nostru de camine se cuibarisera niste aurolaci. Cum mai tot timpul se roiau pe-acolo nu am avut de lucru si mai intrebam pe cite unul ce parea mai normal la cap ( adica se putea vorbi cu el ) cam cu ce se ocupa, care e viata lor zilnica s.a.m.d.

Si scuze ... dar deja dupa cam 1 an cred de stat in conditiile alea .... gradul de animalizare la care ajung pustanii aia e absolut incredibil ... sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 7 Nov 2005, 03:56 PM
Mesaj #65


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



daca va uitati in statistici ... veti vedea ca e la fel de multa bataie intre soti pe toate meridianele lumii. diferenta e ca la unii ... poceala e legala si nu se numara...

asa ca nu mai spuneti ca in romania e si la altii nu, ca nu tine... sentimentele umane se manifesta al naibii de ciudat, si asa cum spuneam afecteaza in egala masura pe bogati si pe saraci, pe nordici si pe sudici

bataia domestica e legata de nesiguranta si complexele sentimentale


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 7 Nov 2005, 04:06 PM
Mesaj #66


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (MIA @ 7 Nov 2005, 03:37 PM)
QUOTE (Felina @ 4 Nov 2005, 05:32 PM)
In legatura cu aurolacii, da, asa e, nu poti sa-i ajuti/suporti ca individ prea mult timp, mai ales ca unii sunt si violenti sau se ocupa cu furatul.

Unii ? blink.gif

Felina - fara suparare, dar cam idealizezi un pic pe "copii strazii". sorry.gif Cind stateam in camin in studentie la subsolul sirului nostru de camine se cuibarisera niste aurolaci. Cum mai tot timpul se roiau pe-acolo nu am avut de lucru si mai intrebam pe cite unul ce parea mai normal la cap ( adica se putea vorbi cu el ) cam cu ce se ocupa, care e viata lor zilnica s.a.m.d.

Si scuze ... dar deja dupa cam 1 an cred de stat in conditiile alea .... gradul de animalizare la care ajung pustanii aia e absolut incredibil ... sad.gif

Mia, din mesajul citat reiese dispretul tau fata de aceste fiinte. Expresii precum "se cuibarisera", "se roiau " dovedeste asta.
Tu probabil te-ai fi descurcat mai bine fiind copil al nimanui.
Imi pare rau, dar nu o sa continui discutia asta cu tine, vezi prea ingust problema. Asa ca nu te stradui sa-mi raspunzi.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 7 Nov 2005, 04:57 PM
Mesaj #67


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Am deschis un topic separat pentru problema copiilor strazii aici.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 7 Nov 2005, 05:20 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Felina @ 7 Nov 2005, 04:06 PM)
Mia, din mesajul citat reiese dispretul tau fata de aceste fiinte. Expresii precum "se cuibarisera", "se roiau " dovedeste asta.

Exact - dispret maxim in cele mai multe cazuri. Am explicat la paragraful deschis de tine de ce. Si nu ti-am raspuns neaparat tie ci asa ... sa nu se creeze la modul general impresia ca cine stie ce adevar patruns de sensibilitate metafizica suprema ai spus ca na ... nu e cazul. tongue.gif

Acuma poate ar fi cazul sa revenim la discutia initiala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 30 Nov 2005, 11:46 PM
Mesaj #69


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Totul porneste de la consumul excesiv de alcool . Cand aburi lui Bahus isi fac efectele , o parte din oamenii se apuca sa-si descarce nervii .
Si daca saraca consoarta a gresit voit sau nevoit , e luata la bataie din motive vagi .
Totul tine si de cultura , de modul in care si-a consumat timpul liber , intre rafturile bibliotecii sau rafturile cu bautura .
Si nu inteleg de ce oamenii nu divorteaza atunci cand casnicia lor scartie ?Se distrug din punct de vedere psihic unul pe altul .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 22 Jan 2006, 01:29 PM
Mesaj #70


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Cum au fost calculate statisticile acelea? Stiti, daca se ia in consideratie violenta psihologica sau verbala, e usor sa ziceti ca e multa violenta, chiar si pentru fleacuri. Iar violenta fizica e de multe feluri, de la o palma sau poate nici atit pina la o bataie sora cu moartea sau mai rau. Normal ca daca se amesteca violenta psihologica gen "nu-mi mai da flori si zice mereu ca am fundul mare" cu violenta adevarata, ies statisticile cam mari. Si cine sint acei oameni? In mediul meu bucurestean, am avut impresia ca barbatii chiar erau invatati sa fie "cavaleri" (da, am auzit expresia) si ca "pe o fata sa nu o atingi nici cu o floare". Ce ii impiedica pe oamenii saraci sa se inteleaga bine? Poate faptul ca in mediul lor, nu aveau aceasta educatie. Ar trebui sa fie ajutati oamanii din punct de vedere material si sa fie invatati cum sa se poarte ca sa discute civilizat (sau cel putin fara violenta) sau sa plece afara sau in alta camera pina se calmeaza in loc sa se bata ca in Epoca de Piatra. Cu adaposturile nu sint de acord, pentru ca incurajeaza atitudinea de dezbinare a familiei care exista in America de Nord (adica daca nu iti convine, iti ei papucii si eventual copiii si divortezi urgent).
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 27 April 2024 - 02:22 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman