HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Violenţa "domestică"
milimetru
mesaj 4 Nov 2005, 09:44 AM
Mesaj #1


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE
Statisticile despre violenta in familie la nivelul tarii noastre sint aproape inexistente si se bazeaza mai mult pe rapoarte ale Politiei sau presupuneri. Aceste date confirma insa faptul ca romancele prefera inca sa pastreze tacerea. Pe baza celor citeva sondaje realizate in ultimii ani, peste 30% dintre femei sint batute, intre 5% si 14% sint abuzate sexual, iar intre 40% si 60% sufera din cauza uneia dintre celelalte forme de abuz (psihologic, economic, social).


Mie mi se par supărător de mari procentele de acolo. Oare īn celelalte ţări tot aşa e sau e mai bine? Dacă e ceva care īmi provoacă silă pe lumea asta mīrlănia conjugală e pe undeva pe primele locuri mad.gif Iar cīnd la mijloc sīnt şi copii treaba e scabroasă de-a binelea.

Se poate scăpa de racila asta sau nu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 4 Nov 2005, 09:52 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (caa @ 4 Nov 2005, 10:44 AM)
QUOTE
Statisticile despre violenta in familie la nivelul tarii noastre sint aproape inexistente si se bazeaza mai mult pe rapoarte ale Politiei sau presupuneri. Aceste date confirma insa faptul ca romancele prefera inca sa pastreze tacerea. Pe baza celor citeva sondaje realizate in ultimii ani, peste 30% dintre femei sint batute, intre 5% si 14% sint abuzate sexual, iar intre 40% si 60% sufera din cauza uneia dintre celelalte forme de abuz (psihologic, economic, social).


Mie mi se par supărător de mari procentele de acolo.

Ca precizare : sunt total impotriva oricarei forme de violenta domestica sistematica si per ansamblu acest flagel trebuie diminuat pe cit posibil prin aproape orice mijloace.

Dar, dincolo de asta, statisticile cu pricina mi se par un pic fortate :

peste 30% dintre femei sint batute - in familie sau asa ... la modul general ? rolleyes.gif
iar intre 40% si 60% sufera din cauza uneia dintre celelalte forme de abuz (psihologic, economic, social) - hopa !! astia au descoperit gaura de la macaroana !! tongue.gif Intr-o tara semidezvoltata si in care saracia acuta atinge cam ~40% din populatie un procent aproximativ egal de femei sunt supuse la presiuni ... "economice" ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 4 Nov 2005, 10:18 AM
Mesaj #3


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



QUOTE (MIA @ 4 Nov 2005, 10:52 AM)


Dar, dincolo de asta, statisticile cu pricina mi se par un pic fortate :


Mie mi se par dimpotriva putin periate, cifra e mult mai mare.
Ganditi-va ca astea sunt doar procentele cazurilor ce sunt raportate.Cate femei nu spun nimica de rusine, de teama, din neputinta ?
Se pare ca la nivel national exista doar 30 de adaposturi unde femeiel se pot refugia impreuna cu copii.Insa nici unul din acestea nu sunt infintate la Cucuietii din deal .Prin urmare la nivel rural e mai jale decat la orasele mai mari.
De multe ori femeile nici nu stiu de existenta si asa plina de nebuloasa a unei legi care le da ceva drepturi in cazurile acestea.
Ganditi-va ca se duce Leana lu Spanu batuta mar de dumnealui impreuna cu cinci plozi si se posteaza in biroul jandarmului satului."Ba Leana, lasa ca nu mori tu din asta , unde vrei sa te duci cu copiii dupa tine , du-te la barbat ca apoi de cand lumea si pamantul si-o batut barbatul nevasta ".
Si altele pe aceeasi melodie.
Sa fim seriosi , pana cand in Romania va exista cu adevarat o prevenire si combatere a violentei in familie va mai curge apa pe Dunare la vale.


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 4 Nov 2005, 10:18 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 4 Nov 2005, 10:30 AM
Mesaj #4


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Acum si femeile is cam... nu stiu cum sa le zic. Daca ala iti umfla ochii in fiecare seara cand vine de la bautaura de ce mai stai cu el? E clar ca nu o sa se schimbe, asta e stilul lui de viata - women karateka.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 4 Nov 2005, 10:33 AM
Mesaj #5


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Marius , tocmai explicam de ce.Din frica, rusine, neputinta, necunostiinta propriilor drepturi, saracie, incultura etc.etc.



--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 4 Nov 2005, 10:49 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Oiski-Poiski @ 4 Nov 2005, 11:18 AM)
Ganditi-va ca se duce Leana lu Spanu batuta mar de dumnealui impreuna cu cinci plozi si se posteaza in biroul jandarmului satului."Ba Leana, lasa ca nu mori tu din asta , unde vrei sa te duci cu copiii dupa tine , du-te la barbat ca apoi de cand lumea si pamantul si-o batut barbatul nevasta ".

Discutabil. rolleyes.gif

In mediul rural mai exista presiunea vecinilor care poate actiona si in sens pozitiv ( tu am impresia ca sugerezi ca actioneaza doar in caz negativ ), pe cind in mediul urban in multe cazuri vecinii nici macar nu se stiu pe nume, dar sa mai intervina daca aud scandal la vecinul Costica de la 3 ... sorry.gif

QUOTE

Din frica, rusine, neputinta, necunostiinta propriilor drepturi, saracie, incultura etc.etc.


Fara suparare, dar asta mi se pare un pic de lozincarie.
Saracia e de departe cel mai important factor la ora actuala - si la asta nu prea cred ca exista antidot eficace. sad.gif

Chestia cu rusinea, neputinta, incultura s.a.m.d. personal cred ca sunt in majoritatea cazurilor depasite.

QUOTE

Ganditi-va ca astea sunt doar procentele cazurilor ce sunt raportate


Nope - e vorba de sondaje informale si nu de o statistica a cazurilor reclamate la politie. wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 4 Nov 2005, 11:05 AM
Mesaj #7


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Saracie? Relativ. Pai daca ala bea toti banii din casa, nu ar avea cheltuieli mai putine fara el?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 4 Nov 2005, 11:08 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (mariusc2 @ 4 Nov 2005, 12:05 PM)
Saracie? Relativ. Pai daca ala bea toti banii din casa, nu ar avea cheltuieli mai putine fara el?

Saracia cred ca intervine de fapt la alt aspect : ce perspective are o mama/femeie singura ( fara o meserie calificata & cautata cit de cit ) sa se intretina singura ( eventual si niste copii pe linga ) ? sorry.gif

Si de-aia cred ca in foarte multe cazuri nu se ajunge la despartiri/divorturi in cazul unei violente "moderate" din partea sotului ... involuntar victima face o previziune ... si daca nu prea are un alt orizont ... sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 4 Nov 2005, 11:25 AM
Mesaj #9


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



QUOTE (MIA @ 4 Nov 2005, 11:49 AM)


Fara suparare, dar asta mi se pare un pic de lozincarie.

Lozincarie ? La ce ? blink.gif

De ce crezi tu ca rusinea , neputinta , incultura sunt depasite ? Scuza-ma , nu vreau sa dau impresia ca ma simt undeva deasupra acestor lucruri insa eu cred ca nu sunt depasite ci dimpotriva.

Uite, dau un exemplu.Mama unei bune prietene.O viata intreaga a fugit impreuna cu cei doi copii pe o usa cand barbatul a intrat pe cealalta.
Copiii au ajuns amandoi in Germania pana cand le-a ajuns la ureche vestea ca mama e in spital batuta mar.Si i-au spus femeii asa: Ori divortezi de el ori pe noi nu trebuie sa ne mai numesti copiii tai.
Cu chiu cu vai a divortat, acuma e aici la ei.Am intrebat-o de ce nu a facut asta mai demult.A zis ca ea cand s-a cununat cu el a crezut ca este pentru o viata intreaga.Si au mai fost si copiii la mijloc.Si mai bine un tata denaturat decat niciunul.
Fals . Fata a ramas cu urmari grave pe care le vezi daca te uiti bine.


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 4 Nov 2005, 11:30 AM
Mesaj #10


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



QUOTE (MIA @ 4 Nov 2005, 11:49 AM)

Nope - e vorba de sondaje informale si nu de o statistica a cazurilor reclamate la politie. wink.gif

mai exact 8600 de cazuri raportate anul trecut din care 1000 in Bucuresti

Tu chiar crezi ca in Romania exista doar atatia barbati batausi in familie ? unsure.gif



--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 4 Nov 2005, 11:33 AM
Mesaj #11


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Sau sa o luam invers.Unde sunt cazurile in care femeia isi pocneste barbatul ? Sau nu exista ? Desigur ca mult mai putine decat invers.Care barbat ar fi sincer ?
Am citit aici despre cazuri de acest gen deci se pare ca exista.



--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 4 Nov 2005, 11:34 AM
Mesaj #12


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Cunosc o localitate din Ro in care in 90% din familii se intampla grozavia. Femeile si copiii nu vad alta realitate, asa e la toata lumea, asta e viata, isi zic ei probabil si asa gasesc putere sa mearga mai departe. Barbatii isi duc pruncii de 3-4 anisori cu ei in birt, dupa ce au casapit-o bine pe nevasta-mama, evident de fata cu copilul.

Violenta asta in familie e strans legata de consumul de alcool. Cat timp statul nu va face ceva pentru a miscora consumul de alcool, putine sanse ca ceva sa se schimbe. Plus nu exista o protectie a copilului impotriva violentei. Cel putin eu nu stiu ca ar exista. Probabil nu exista legi, habar n-am. Sau daca exista, orcum nu sunt aplicate.

Sunt cazuri in care se stie clar ca in familia cutare copiii sunt maltratati si totusi nimeni nu face nimic. De femei nu mai zic nimic, pentru ca ele pana una alta au putere de decizie, desi nu e chiar asa simplu pana la urma.

Cunosc o familie in care el isi maltrata sotia cu regularitate, pana intr-o zi in care a dat-o afara din casa cu tot cu cei doi copii si nu a mai lasa-to sub nici o forma sa intre. Era iarna. Femeia s-a descurcat pana la urma, dar toata lumea stia asta si nimeni nu a facut nimic, absolut nimic.

De fapt... de fapt cunosc atatea familii cu asemenea probleme incat nu le mai stiu numarul. Brrr!


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 4 Nov 2005, 11:40 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Oiski-Poiski @ 4 Nov 2005, 12:25 PM)
Uite, dau un exemplu.Mama unei bune prietene.O viata intreaga a fugit impreuna cu cei doi copii pe o usa cand barbatul a intrat pe cealalta.
Copiii au ajuns amandoi in Germania pana cand le-a ajuns la ureche vestea ca mama e in spital batuta mar.Si i-au spus femeii asa: Ori divortezi de el ori pe noi nu trebuie sa ne mai numesti copiii tai.
Cu chiu cu vai a divortat, acuma e aici la ei.

Interesant ar fi fost de vazut ce ar fi facut daca cele doua parti subliniate erau altfel. rolleyes.gif

De ex. daca erau ambii angajati in Romania pe slujbe prost platite ... sorry.gif

QUOTE

De ce crezi tu ca rusinea , neputinta , incultura sunt depasite ?


Sunt in curs de depasire rapida ... smile.gif
Si nu sentimentele in sine, cit baza sociala pe care se intemeiau, a suferit mutatii rapide ( si asta de decenii bune ) - desi asta nu e neaparat intotdeauna bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 4 Nov 2005, 11:44 AM
Mesaj #14


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



QUOTE (MIA @ 4 Nov 2005, 12:40 PM)

Interesant ar fi fost de vazut ce ar fi facut daca cele doua parti subliniate erau altfel. rolleyes.gif

De ex. daca erau ambii angajati in Romania pe slujbe prost platite ... sorry.gif


Ce legatura are asta cu motivele femeii , de ce nu a facut-o mai demult ? Ca posibilitate avea sa mearga la rude, mama, sora etc.
Eu vroiam sa scot in evidenta motivele: cununia (si aici intervine putin religia ,biserica, "la bine si la rau " "pana moartea ne va desparti") si existenta copiilor.

Acum ai priceput ? Sau incerci sa-mi explici altceva si EU nu pricep ?


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 4 Nov 2005, 12:24 PM
Mesaj #15


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Iubirea, rusinea , neputinta , incultura, obisnuinta chiar, saracia, sunt multi factori care fac din femeie o ceva acolo mai mult decat abrutizat....
Tare as vrea eu sa stiu de ce insa procedeaza barbatii asa ? (Nu-mi sariti in cap ca nu toti, ca stiu si eu asta !).
Nu este aceeasi saracie in aceeasi locuinta si pentru el si pentru ea?
Nu sunt aceleasi salarii mizere si pentru el si pentru ea ? Nu sunt aceleasi etc.-uri si pentru el si pentru ea?
Doamne, nu inteleg !



--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 4 Nov 2005, 12:29 PM
Mesaj #16


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



QUOTE (contraste @ 4 Nov 2005, 01:24 PM)

Tare as vrea eu sa stiu de ce insa procedeaza barbatii asa ?

din incultura, din plictiseala, din frica de a nu pierde controlul asupra femeii, din dorinta de a arata ca daca nu are nimica in cap are macar forta, sub influenta alcoolului, "eu sunt seful", etc.etc.


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 4 Nov 2005, 01:06 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



avem mentalitate medievala, suntem saraci si am ajuns sa ne complacem in saracie (unii din pacate chiar n-au multe modalitati de iasi din ea). Astea sunt cauzele pentru: bataile administrate nevestelor, copiilor, alcolismului primar (pot deveni stema tarii carciumile satesti cu oameni abrutizati discutand violent cu ochii rosii de alcool prost) etc.
In momentul in care nivelul economic va creste atunci si comportamentul oamenilor se va schimba. Altfel gandesti in Romania cand ai un salariu de 300 euro in loc de 90 euroi. Cand salariul minim va ajunge la acest nivel vom vedea schimbari si in comportament. Distractia zilnica nu va mai fi preponderent bautura si bataia nevestii, banii vor permite sa manance mai bine si sa fie mai multumit, sa mai mearga la un meci de fotbal etc. (vorbesc de paturile sarace aici). Cand 40% din populatie traieste in mizerie de pe zi pe maine trebuie sa te astepti la tot tacamul oferit de saracie, inclusiv violenta in familie.

altfel nevestele se mai bat si in alte tari dar in procente mai reduse datorita legilor aspre care se mai si aplica smile.gif


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 4 Nov 2005, 01:35 PM
Mesaj #18


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Leonardo, e adevărat că sărăcia şi mizeria favorizează fenomenul. Dar (spre mirarea mea) mi s-au relatat (ca să nu zic "bīrfit" wink.gif ) suficiente cazuri de persoane de condiţie medie sau din high life care au aceeaşi problemă. Atīta doar că nu transpare aşa de tare īnspre exterior.

De aceea eu cred că dacă sărăcia e un factor favorizant el nu e şi unul decisiv, de bază. La bază īmi pare mie a fi ceva de genul prostiei, cruzimii gratuite, dispreţului faţă de celălalt, frustrărilor profesionale, sociale sau sexuale. Nu ştiu exact care ar fi "baza bazei" dar trebuie să fie totuşi ceva asupra căruia ar trebui...intervenit!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 4 Nov 2005, 02:06 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



@caa: ai dreptate dar o societate prospera are mijloace sa limiteze aceste manifestari primare. O societate saraca are ca preocupari principale alte aspecte si nu are suficiente mijloace sa reactioneze la asa ceva.
Sigur ca si la cei bogati se intalneste asa ceva, dar ca procent de masa eu cred ca saracia si lipsa educatiei este cauza.
Violenta in familie are mai multe cauze, eu ma refeream la cea 'gratuita' si generalizata. Altfel sunt sadici, nevestele dau motive de izbucnire a violentei sotului etc dar nu cred ca se aduna procente semnificative din asa ceva.
Procentele mari se aduna din saracie care este cauza lipsei de educatie si face ca oamenii sa fie in stres permanent pentru a gasi mijloace de subzistenta. In acest context orice problema se amplifica si izbucnirile violente sunt mult mai frecvente atunci cand stai permanent cu nervii incordati la maxim. Stresul unei vieti pe muchie de cutit slabeste autocontrolul si elibereaza animalul din oameni.
Statul sarac nu poate interveni pentru ca nu are mijloace de protectie. Cate inchisori iti trebuie sa cazezi delincventi de toata mana? Ce sa faci mai apoi cu familiile respective daca nenorocitul aducea singurul salariu in casa?
Zicea cineva bine: nevestele din aceste familii tac si inghit pentru ca stiu ca altfel ajung muritoare de foame impreuna cu copii. Piata fortei de munca este aproape nula in anumite zone ale tarii. In zona rurala nu prea ai alte optiuni decat alimentele pe care le produci in curte.
Banii din salariu se duc in parte pe cheltuielile aferente serviciului; dintr-un salariu de 3 mil lei trebuie sa platesti transportul, trebuie sa te hranesti mai bine ca sa poti sa lucrezi, sa gandesti, iti trebuie haine cat de cat mai onorabile...Apoi vin intretinerea, electricitate, cosul zilnic etc. Normal ca oamenii astia sunt nervosi si devin mai repede violenti. Vezi si comportamentul din autobuze la orele de plecare si intoarcere la servici. Esti subplatit si totodata santajat sa muncesti pentru o plata insuficienta ca sa traiesti (zici ceva esti data afara si ajungi si mai rau). Acasa nevoi, copii...Presiune permanenta la care nu ai solutii, te scufunzi in alcool si asculti manele ca sa uiti, 'iti pierzi mintile' cum vine vorba.
Devii un pasager cu sila in trenul vietii, ajungi nepasator la tot ce e in jur, vrei doar sa ajungi la capat, sentimentele se atrofiaza, a supravietui este obiectivul nr. 1.


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 4 Nov 2005, 02:23 PM
Mesaj #20


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Brrr, ce tablou sumbru al vieţii săracului ai zugrăvit! cold.gif

No, apăi la naiba cu sărăcia asta dom'le!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 4 Nov 2005, 02:27 PM
Mesaj #21


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



@Leonardo, esti simpatic, ai pus prea multa poezie in postul tau.

Vreau sa-ti dau un contra-exemplu pentru cazul cel mai necajit dat de tine (un caz pe care il cunosc personal): Familie cu un copil, apoi si al doilea. E lucreaza departe, face naveta saptamanal. Ea se ingrijeste de casa, de copii, de pamant si de gospodarie. El mai mult cheltuie decat castiga, pt ca bea mult, plus isi maltrateaza familia (asta e un scenariu comun, desi eu povestesc despre un caz particular). Pt ca s-a daramat casa parinteasca, au fost nevoiti sa-si construiasca o casuta a lor. Au turnat singuri boltari si si-au cosntruit cu chiu cu vai o camera si o bucatarie. Au reusit sa o si acopere. Asta de vreo 10 ani de zile. De atunci nu au mai facut nimic la casa. Dar de putin timp s-a intamplat ca sanatatea lui sa se strice rau. Adica a stat putin in coma. Doctorii i-au spus ca de data asta nu mai scapa, moare daca mai bea. Si s-a gandit omu ca nu vrea sa moara. Numai asa s-a lasat de baut. Evident ca totul s-a schimbat in viata lor, desi conditiile lor sunt aceleasi ca si inainte. Intr-o singura vara si-au ridicat si restul de casa. Au facut intr-o vara ce n-au facut in 10 ani. Si tot saraci sunt. Dar acum sunt gospodari. Adica tot asa lucreaza, face naveta saptamanal departe, tot salariu mic are, dar...

Saracia NU e principalul motiv al violentei in familie.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 4 Nov 2005, 03:14 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Leonardo @ 4 Nov 2005, 02:06 PM)
Distractia zilnica nu va mai fi preponderent bautura si bataia nevestii, banii vor permite sa manance mai bine si sa fie mai multumit, sa mai mearga la un meci de fotbal etc. (vorbesc de paturile sarace aici).

Exact - din pacate mersul la crisma la citeva pahare de vodca proasta dupa lucru e cam singura forma de distractie si socializare accesibila unei mari parti din populatia masculina ( si nu numai, e deprimant cind vezi bombe de cartier in care femeile beau cot la cot cu barbatii sad.gif ).
Pina cind veniturile unei mari parti a populatiei nu vor creste la nivelul care sa permita si alte alternative, mai "pasnice" ... nu prea cred ca se va putea schimba structural ceva la acest capitol. sorry.gif

QUOTE

Cand 40% din populatie traieste in mizerie de pe zi pe maine trebuie sa te astepti la tot tacamul oferit de saracie, inclusiv violenta in familie.


Mda - din pacate cam asa e.

QUOTE

Saracia NU e principalul motiv al violentei in familie.


Povestea spusa de tine nu e un contraexemplu ci descrie ceea ce as denumi un "caz exceptie". rolleyes.gif
Interesant ar fi de stiut unde si cum se imbata respectivul inainte de incident si ce anume lucra.

Acest topic a fost editat de MIA: 4 Nov 2005, 03:21 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 4 Nov 2005, 03:21 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Deci Romania e de fapt un stat musulman, unde femeia e tratata mai prost decat oile sad.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 4 Nov 2005, 03:22 PM
Mesaj #24


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Mai rau ! Oile au dreptul sa behaie, pe cata vreme daca femeia spune ceva in Romania, o ia peste "pupelnita" ! rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Acest topic a fost editat de contraste: 4 Nov 2005, 03:22 PM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 4 Nov 2005, 03:25 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (contraste @ 4 Nov 2005, 01:24 PM)
Tare as vrea eu sa stiu de ce insa procedeaza barbatii asa ? (Nu-mi sariti in cap ca nu toti, ca stiu si eu asta !).

Probabil in multe cazuri asa isi refuleaza neimplinirile lor din viata, de asemenea in multe cazuri asa au fost invatati ca isi afirma controlul ( pentru ca sa fim seriosi - in cam orice cuplu/familie exista o "competitie tacuta si adesea inconstienta" de a prelua/mentine controlul, dar na ... modul de manifestare difera ), in multe cazuri modalitati de a suplini insatisfactiile sexuale - alcoolul prost are un efect devastator si asupra potentei masculine - s.a.m.d., s.a.m.d.

Probabil ca mai sunt si altele. sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 4 Nov 2005, 03:35 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



@Felina: eu zic ca si din exemplul tau reiese acelasi lucru spus de mine. Doar ca atunci cand apare neprevazutul e un punct de cotitura in viata si lucrurile se pot schimba un pic. Numai ca asta nu e regula. A avut norocul sa mearga la doctor, sunt altii care duc boala pe picioare si mor fara sa fie avertizati la timp ca sa poata sa mai schimbe asta.
Exemplul dat de tine este un paradox al vietii: el traia o viata fara speranta conform sablonului dar in momentul in care prezumptiile i s-au confirmat mai repede decat se astepta a luat o decizie. El renuntase practic la viata inainte sa moara. si a venit vestea: daca vei continua la fel o sa mori mai repede decat ti-ai potrivit tu pilotul automat sa te conduca. In cazul asta omul a avut de ales: sa continue la fel fara a face vreun efort si sa incheie rapid socotelile sau sa renunte la drog si sa traiasca mai mult. Instinctul animalic de supravietuire a fost mai puternic decat viciul si renuntarea la viciu l-a facut sa vada mai limpede lucrurile. Era setat sa treaca prin viata spre moarte fara sa mai ceara sau sa mai astepte ceva. Dar perspectiva mortii apropiate l-a facut sa pretuiasca altfel viata.
Doi la mana: ai descris o familie care avea un loc de casa la tara, o curte unde sa creasca ceva animale sau sa cultive o leguma doua. Ce parere ai despre saracii de la orase, incartiruiti in blocuri cenusii, fara lumina pe scara pentru ca nimeni nu baga bani in becuri sau au fost decuplati de la energie electrica, frig pentru ca s-au decuplat de la caldura, aceste locuri de infern unde nu poti sa gandesti schimbari in bine? Daca Dante ar mai trai cred ca ar realiza ca Infernul sau exista si pe pamant. Am vazut cred toti imagini pe la stiri, cu copii cazuti in haznale descoperite, interviuri cu mame murdare si cu trei dinti in gura si imune la pierderea suferita. Femeia asta credeti ca simte ceva cand o bate sotul beat pe ea si pe ceilalti copii care tremura zilnic prin colturile casei? Acesti oameni exista. Credeti ca femeile astea isi pun problema sa reclame batatile sotului unei societati care i-a adus in aceasta stare? Acesti copii daca apuca sa creasca ce vor deveni? Vorbim de oraseni din Europa mileniului 3. Vorbim de procente semnificative nu de cativa nefericiti ai soartei. si cat de literar pare chiar am vazut nefericiti din acestia.

PS: imi pare rau ca am redat un tablou sumbru, dar cred ca e real.
si despre interesul societatii: acum vreo 5 ani numarul organizatiilor neguvernamentale cu obiect de activitate copii strazii depasea numarul acestora. Acum cred ca avem mult mai multi copii ai strazii si sigur ceva mai multe organizatii de profil. Ne place sa credem ca ne pasa dar de fapt nu se intampla nimic bun pentru amarati. Cativa doneaza bani si altii ii consuma cu pretextul ca ii folosesc pentru saraci.

PS' Intrebare: daca agresiunile in familie sunt violenta "domestica" atunci agresiunile societatii asupra individului se cheama violenta "salbatica"?

Acest topic a fost editat de Leonardo: 4 Nov 2005, 03:50 PM


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 4 Nov 2005, 03:55 PM
Mesaj #27


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Leonardo, exemplul meu vrea sa spuna ca nu saracia e motivul principal al violentei in familie.
In rest iti dau dreptate, desi nu cred, din nou, ca familiile care traiesc asa cum ai descris tu, la limita subzistentei, formeaza majoritatea cazurilor de violenta in familie.

Cu copiii strazii ai dreptate. Din pacate se pare ca suntem un popor cu suflet de piatra... Am citit aici han sau poate in alta parta, nu mai stiu sigur, o doamna care se bucura ca in sfarsit au reusit sa-i alunge pe copiii strazii care locuiau la subsolul blocului in care locuia.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 4 Nov 2005, 04:06 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Felina @ 4 Nov 2005, 04:55 PM)
Am citit aici han sau poate in alta parta, nu mai stiu sigur, o doamna care se bucura ca in sfarsit au reusit sa-i alunge pe copiii strazii care locuiau la subsolul blocului in care locuia.

Nu stiu cum sa-ti zic ... dar eu o inteleg perfect pe respectiva doamna si cred ca si eu as simti cam la fel in locul ei. rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 4 Nov 2005, 04:20 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Mia...nu trebuie sa zici nimic...ai zis destule si avatarul tau zice destul sad.gif Noroc ca nu ai arma, ca altfel ii ...... devil.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 4 Nov 2005, 04:21 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



Felina asta si spuneam, ca exemplul tau e o exceptie care confirma regula. smile.gif
In legatura cu doamna si aurolacii sunt de acord cu Mia, e o reactie normala.
Sa-i ajuti cu adevarat sa se schimbe e una, sa-i suporti zi de zi si sa-i miluiesti ca sa subziste la stadiul in care se afla e alta.
Din pacate nu ai timp sa le oferi conditii si sa lucrezi cu ei ca sa se schimbe pentru ca si tu la randul tau trebuie sa-ti castigi prin munca existenta. Daca te opresti din activitatea de baza pentru scopuri caritabile sunt sanse extrem de mari sa ingrosi randurile celor amarati. Problema e ca sunt unii care pretind ca au ca activitate de baza chiar ajutorarea aurolacilor. Strang fonduri, fac activitati promotionale in care distribuie fluturasi pe la metrouri si gata. Eventual strang aurolacii la o masa calda de Craciun si de pasti. In rest pleaca acasa cu salariul luat pentru munca asta si mai bifeaza o zi de succes.

Durerea mea cea mare este ca biserica nu se implica direct in aceste activitati. Are puterea sa faca asta si i-ar folosi si la cresterea credibilitatii.


PS: Imi place sa citesc semnaturile celor de pe Forum. astfel am descoperit la Arrianna un citat pe care-l uitasem si care se potriveste cu ceea ce spuneam anterior: "Eu cred ca infernul exista.Dar cred ca exista aici,pe pamant.Asa cum aici,pe pamant,e singurul loc unde s-ar putea crea paradisul."-Octavian Paler

Acest topic a fost editat de Leonardo: 4 Nov 2005, 04:46 PM


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 4 Nov 2005, 05:32 PM
Mesaj #31


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.489
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



In legatura cu aurolacii, da, asa e, nu poti sa-i ajuti/suporti ca individ prea mult timp, mai ales ca unii sunt si violenti sau se ocupa cu furatul. DAR... cine se bucura ca au disparut in sfarsit... imi pare rau, dar sunt lipsiti de anumite simturi. Adica gata, au plecat, nu isi mai afiseaza nenorocirea sum nasul meu, acum ma simt EU mult mai bine. Hm... Nu mi se pare normal, mi se pare mai degraba omenesc sa iti faci griji, ce le va aduce viitorul acolo unde se afla ei acum? Si nu, nu e normal ca un bloc intreg de oameni sa nu faca nimic consistent pentru acesti nefericiti de copii. Oamenilor li s-a tocit o anumita sensibilitate, asta e cauza tuturor nenorocirilor ce se intampla in Ro.

Recunosc ca nici eu la randul meu nu am facut absolut nimic pt aurolaci, desi erau si la noi in oras cativa. Poate daca locuiau unii aproape de blocul meu as fi facut ceva. Sa zicem ca m-as fi dus la primar cu o cerere ceva. Oricum asta nu inseamna ca as fir ezolvat ceva. Prea multa indiferenta in toata Romania si intr-adevar, acum imi dau seama ca saracia e o cauza majora a ceea ce se intampla, nu prea poti ajuta pe altii cand tu insuti abia o duci de pe o zi pe alta si faci eforturi sa-ti platesti inntretinere. Uf, sunt asa multe de spus... de fapt de facut!


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sushi
mesaj 4 Nov 2005, 07:13 PM
Mesaj #32


Ex-Carmelita
******

Grup:
Mesaje: 5.556
Inscris: 17 January 05
Forumist Nr.: 5.466



QUOTE (Leonardo @ 4 Nov 2005, 04:21 PM)
Durerea mea cea mare este ca biserica nu se implica direct in aceste activitati. Are puterea sa faca asta si i-ar folosi si la cresterea credibilitatii.

Sint convinsa ca si institutia bisericii, cultele religioase in general o sa faca ceva impotriva saraciei, sa mai avem citiva ani rabdare sa-si termine de construit cite-un palat la fiecare colt de strada si-o sa vedem atunci! In privinta violentei in familie consider ca deja biserica face ceva: ii iarta pe batausi daca se duc si se confeseaza wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
framboise
mesaj 4 Nov 2005, 11:22 PM
Mesaj #33


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 109
Inscris: 5 February 05
Din: Canada
Forumist Nr.: 5.639



S-au scris deja 3 pagini despre violenta conjugala si se pot scrie inca de 10 ori pe atata...Sunt niste barbari aia care fac asa ceva. Ce doare este ca in Tara noastra, asta s-a raspandit ca o epidemie. Cauzele sunt multe, dar mai presus de toate este faptul ca emanciparea femeii se face foarte greu simtita acolo. In plus de asta mai sunt legile care sunt cum sunt...Sa luam in consideratie si "rapiditatea" de actiune si "interesul" politiei in astfel de cazuri...Sa luam in considerare cat de mari sunt efectele negative pentru un barbat care-si bate sotia acolo? Aproape zero. (aici pana cand si "la racoare" sunt niste coduri de onoare, iar pedofilii si batausii de neveste au parte de un "tratament" cu totul aparte din partea celorlalti "colegi")Mentalitatea, alta chestiune spinoasa...Cand autoritatile se vor schimba si rapiditatea de interventie va fi alta, cat si riscurile care si le asuma un barbar de asta...vor fi altele, atunci daca nu din respect, macar din frica si tot se vor mai diminua...


--------------------
Sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edittha
mesaj 5 Nov 2005, 06:42 AM
Mesaj #34


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 19 June 05
Forumist Nr.: 6.479



Violenţa domestică este o ameninţare sau provocare, a unei răniri fizice īn cadrul relaţiei dintre parteneri, indiferent de statutul lor legal sau de domiciliu. Atacul fizic sau sexual poate fi īnsoţit de intimidări sau abuzuri verbale, de distrugerea bunurilor care aparţin victimei, de izolarea de prieteni, familie sau alte potenţiale surse de sprijin, de ameninţări făcute la adresa altor persoane semnificative pentru victimă, inclusiv a copiilor, controlul asupra banilor, lucrurilor personale ale victimei, deplasărilor, telefonului etc.Violenta se poate manifesta de la ambele sexe . Sunt si barbati batuti de sexul slab. Acest lucru l-am auzit acum cateva zile la o emisiune Tv cu aceeasi tema.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 5 Nov 2005, 09:43 AM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (framboise @ 4 Nov 2005, 11:22 PM)
Sa luam in consideratie si "rapiditatea" de actiune si "interesul" politiei in astfel de cazuri...

Ghilimelele nu-si au sensul si de fapt cred ca sunt si oarecum nedrepte la adresa politistilor. sad.gif

Eu am cunoscut cazuri de violenta contra femeilor in general si am vorbit si cu victime ale violentei domestice ( in circumstante care prefer sa nu le detaliez ca nu are nici un rost rolleyes.gif ) si problema cu adevarat mare cred ca e reprezentata cel mai adesea de momentul unui eventual proces judiciar. sorry.gif
Parerea mea fireste.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 02:46 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman