HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Spaga - Mijlocul De A-ti Rezolva Problemele, e normal?
actionmedia
mesaj 7 Nov 2005, 04:21 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Felina @ 7 Nov 2005, 04:16 PM)
@actionmedia, poate ti-ar prinde bine sa vezi filmul 'Moartea domnului Lazarescu' - e o bucatica din realitatea romaneasca, neperiata si fara exagerari.

Pana si aia de la stiri exagereaza si prezinta "realitatea" in asa fel incat sa le creasca audienta. Daca un film te impresioneaza asta nu inseamna ca totul este ca in film.
Eu stiu exemple de medici care isi faca meseria fara sa ceara nimic, fara sa astepte nimic. trebuie doar sa renunti la comoditate si sa ii cauti.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 7 Nov 2005, 04:25 PM
Mesaj #37


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Leonardo @ 7 Nov 2005, 04:21 PM)
stii ca se da comision si la nasteri? cam 100 euro pentru una bucata copil adus pe lume. Ce faci, risti si aici pana gasesti unul cinstit sau dai banu' si stai mai linistit?

Asta doar la medic, daca nu cumva ai nevoie de cezariana, care 'e' mult mai mult. La asta pune ungerea asistentelor, care se schimba de trei ori pe zi si sunt pe ierarhii, plus femeile de serviciu, care sa-ti dea cheia la baia cea curata si sa-ti shimbe asternuturile... ehe... se ajunge mult mai mult de 100 de euroi!


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 7 Nov 2005, 04:26 PM
Mesaj #38


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (actionmedia @ 7 Nov 2005, 04:21 PM)
Eu stiu exemple de medici care isi faca meseria fara sa ceara nimic, fara sa astepte nimic. trebuie doar sa renunti la comoditate si sa ii cauti.

Evident ca sunt medici care-si fac meseria fara sa ceara nimic in schimb, dar ce te faci, ca ei sunt deja suprasolicitati? O nastere nu o poti amana, la fel urgentele... Si apropo, filmul chiar reflecta realitatea.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 7 Nov 2005, 04:26 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
actionmedia
mesaj 7 Nov 2005, 04:32 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Leonardo @ 7 Nov 2005, 04:21 PM)
pai daca pacientul a decedat sau si-a piedut o mana datorita lipsei spagii

De unde stii ca datorita lipsei spagii? Poti sa dovedesti? Pentru ca daca poti sa dovedesti ca omul ar fi putut fi salvat doar daca dadeai spaga atunci pe medicul respectiv il asteapta puscaria.

QUOTE
Actionmedia stii ca au fost cazuri de deces din neglijenta la operatii de apendicita?

Este irelevant. Important este:
1. Cate operatii de apendicita s-au facut
2. La cate din acestea s-a dat spaga si la cate nu
3. Cate operatii au reusit si cate au esuat in fiecare caz.

QUOTE
stii ca se da comision si la nasteri? cam 100 euro pentru una bucata copil adus pe lume. Ce faci, risti si aici pana gasesti unul cinstit sau dai banu' si stai mai linistit?


In orice situatie se poate aranja din timp. Nu trebuie sa astepti pana este prea tarziu. La nasteri cu atat mai mult, ai 9 luni la dispozitie sa gasesti un medic cinstit.
Decat sa dai spaga de 100 de Euro, mai bine iti iei un reportofon de banii astia sau mai bine un telefon mobil mai performant) si ii inregistrezi pe toti care iti cer spaga.
Din cate stiu, probele audio-video sunt acum acceptate le tribunal.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 7 Nov 2005, 04:35 PM
Mesaj #40


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (actionmedia @ 7 Nov 2005, 04:32 PM)
Pentru ca daca poti sa dovedesti ca omul ar fi putut fi salvat doar daca dadeai spaga atunci pe medicul respectiv il asteapta puscaria.


Ai vazut tu cazuri din astea in Ro?


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 7 Nov 2005, 04:35 PM
Mesaj #41


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (actionmedia @ 7 Nov 2005, 04:32 PM)
QUOTE (Leonardo @ 7 Nov 2005, 04:21 PM)
pai daca pacientul a decedat sau si-a piedut o mana datorita lipsei spagii

De unde stii ca datorita lipsei spagii? Poti sa dovedesti? Pentru ca daca poti sa dovedesti ca omul ar fi putut fi salvat doar daca dadeai spaga atunci pe medicul respectiv il asteapta puscaria.

Cati medici ai auzit tu sa faca puscarie. Pana acum un an nu exista notiunea de mal praxis pentru medici in Romania.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 7 Nov 2005, 04:40 PM
Mesaj #42


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (actionmedia @ 7 Nov 2005, 04:32 PM)
si ii inregistrezi pe toti care iti cer spaga.

Sunt care cer, dar aia sunt putini, cei mai multi se fac ca ploua daca nu le strecori mana in buzunar.

O sa-ti dau un exemplu personal: la operatia mea de apendicita mama a platit la medic o suma suficient de mare. La acelasi medic a ajuns o fata a carei mama a venit la medic cu doua lingurite de ness intr-un servetel. Rezultatul? pai operatia mea are un 2cm lungime, a ei 10cm, plus ca a avut complicatii. Asta se intampla acum 12 ani intr-un mic orasel al Romaniei. De atunci au evoluat mult aceste practici.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 7 Nov 2005, 04:44 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (nefertiti @ 7 Nov 2005, 04:35 PM)
QUOTE (actionmedia @ 7 Nov 2005, 04:32 PM)
Pentru ca daca poti sa dovedesti ca omul ar fi putut fi salvat doar daca dadeai spaga atunci pe medicul respectiv il asteapta puscaria.


Ai vazut tu cazuri din astea in Ro?

De unde stii ca omul ar fi fost salvat daca dadeai spaga. Asta era ideea. Faptul ca nu exista medici prin puscarii sau ca sunt prea putin, demonstreaza exact faptul ca nu poti demonstra.
Spaga merge in continuare pentru ca pe oameni ii intereseaza doar binele lor si nu se gandesc la binele general. Daca s-ar gandi la comunitate nu ar mai da spaga si ar face plangere la politie pentru oricre solicitare de spaga.
Ma intrebati cati medici au ajuns in puscarie. Habar nu am. Eu va intreb cate plangeri s.au facut importriva medicilor care au cerut spaga? Cati oameni au refuzat sa dea spaga?
Prost nu este ala care cere, prost e ala care da. Ar trebui sa se pedepseasca aia care dau spaga nu aia care cer. Poate asa s-ar eradica spaga.
Aia care cer ar trebui pedepsiti doar daca nu isi fac treaba.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 7 Nov 2005, 04:47 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Felina @ 7 Nov 2005, 04:40 PM)
Sunt care cer, dar aia sunt putini, cei mai multi se fac ca ploua daca nu le strecori mana in buzunar.

Trebuie sa il provoci. Il intrebi in verde in fata. "Ce vrei, spaga?"

Mal praxis-ul se pedepseste daca poate fi dovedit. Femeia aceea nu ave bani probabil. Daca r fi avut ar fi putut sa il actioneze in justitie.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 7 Nov 2005, 04:50 PM
Mesaj #45


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Unde se poate face plangere impotriva unui medic?

Cred ca asta ar fi intr-adevar o solutie. Chiar si dupa ce ai trecut peste problema medicala respectiva si ai fost nevoit sa platesti ceva, sa expui cazul intr-o plangere.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 7 Nov 2005, 04:53 PM
Mesaj #46


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



La Colegiul Medicilor, dar acolo o faci degeaba. Sau il dai in judecata.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 7 Nov 2005, 04:56 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Felina @ 7 Nov 2005, 04:50 PM)
Unde se poate face plangere impotriva unui medic?

Din cate stiu eu plangerile se fac la politie. Nu trebuie sa deschizi vreun proces sau ceva de genul acesta, e suficient sa faci plangere. Probabil ca dureaza destul de mult pana se va solutiona sau probabil ca nu se va solutiona niciodata daca nu sunt probe dar este un inceput. Daca ar veni la un moment dat 100 de plangeri pe numele unui singur medic, probabil cineva se va sesiza la un moment dat.
Nu stiu daca ati mai urmarit stirile, dar s-au cam inmultit stiritle cu spagari prinsi, anchetati, s.a.m.d.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 7 Nov 2005, 05:01 PM
Mesaj #48


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Hm... la politie nu am incredere. Dar asa e, daca s-ar strange un numar considerabil de plangeri catre aceeasi persoana privind aceeasi problema, probabil s-ar lua masuri. E super ideea! O sa incerc sa-mi conving cunoscutii sa faca plangeri cand au probleme.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 7 Nov 2005, 05:08 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



Actionmedia: sigur ca nu poti dovedi usor ca a fost din lipsa spagii, dar eu unul stau mai linistit atunci cand stiu ca medicul respectiv este 'capacitat' pentru operatia respectiva. In acest caz pot spune sigur ca nereusita operatiei e din cauze medicale. Invers nu vei sti niciodata iar ceea ce spune Felina cu operatia de apendicita este un exemplu ce se poate extinde si la nasteri prin cezariana. In acest caz pot sa-ti spun ca stiu trei persoane care au nascut prin cezariana la acealsi medic si doua dintre ele care au dat ceva inainte (una avea si relatii in plus) au avut parte de o incize mica iar a treia de una imensa.

Oricum spaga nu tine doar de medici si se da in multe cazuri. Chiar si pentru a trece de o coada de 3 ore sunt dispus sa platesc favoruri. Poate ca eu sunt vinovatul dar chiar n-am nici timp si nici nervi sa ma imping cu alti oameni nervosi atata vreme. Daca am de rezolvat o problema senzitiva de acest gen d eobicei ma duc cu vreo ora inainte de deschiderea ghiseului ca sa fiu sigur ca nu-mi pierd acolo toata ziua. Ia-o cum vrei dar eu sunt alergic la cozi si daca s-ar rezolva problema asta probabil ca ar dispare si spaga de aici.

despre mersul la politie....e exact bomboana de pe coliva atunci cand ai o problema de rezolvat. In loc sa-mi solutionez urgenta sa intru in clinciuri cu flagrante si mers ca martor prin tribunale. Candva la mare am prins in flagrant unul de fura din camera unor prieteni cu ei dormind acolo. L-am prins si ca niste oameni corecti cum sugerezi sa fim l-am dus la politie. Plutonierul de acolo ne-a spus franc: "ma baieti daca ati recuperat tot si nu mai e nimic altceva singurul lucru pe care pot sa-l fac e sa-l tin aici inchis 24 de ore, gem puscariile iar listele de asteptare sunt pline de cazuri mai grave ..." Am ramas cu regretul ca nu l-am batut cum se cuvine, macar ne racoream un pic.

Acest topic a fost editat de Leonardo: 7 Nov 2005, 05:13 PM


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 7 Nov 2005, 08:03 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Leonardo @ 7 Nov 2005, 05:08 PM)
sigur ca nu poti dovedi usor ca a fost din lipsa spagii, dar eu unul stau mai linistit atunci cand stiu ca medicul respectiv este 'capacitat' pentru operatia respectiva.

Pai exact astra spuneam si eu. Iti cumperi o liniste aparenta. Pentru cine isi permite nu-i nici o problema dar mai sunt si oameni care nu isi permit sa isi cumpere aceasta liniste. Exista un sistem legal care trebuie respectat. Daca nu il respectam unii oameni au de suferit. In acest caz cei care nu isi permit. Vinovati sunt toti cei care isi permit si intretin un sistem paralel, ilegal de recompensare a medicilor.

QUOTE
Oricum spaga nu tine doar de medici si se da in multe cazuri. Chiar si pentru a trece de o coada de 3 ore sunt dispus sa platesc favoruri. Poate ca eu sunt vinovatul dar chiar n-am nici timp si nici nervi sa ma imping cu alti oameni nervosi atata vreme.


Cu asta chiar m-ai scos din sarite. mad.gif Adica te bagi in fata altor oameni si daca mai sunt inca vreo 100 ca tine de-aia stau altii 3 ore la coada. Asta e problema tu iti rezolvi propriile probleme pe cand alti oameni sufera din cauza asta. Daca toti cei de la coada ar da spaga asa cum faci tu s-ar muta coada la dat spaga si tot nu faci nimic. Te-ai gandit la asta?
Uite iti dau eu o solutie pentru viitor. Decat sa dai spaga cuiva pentru a nu sta la coada, mai bine plateste pe cineva sa stea in locul tau. In felul acesta nu superi pe nimeni. Ba chiar faci un bine.

Cu politia, poate ca plutonierul avea dreptate sau poate nu. Sau poate vroia o spaga. rolleyes.gif Ideea era sa faci plangere atunci cand ti se face o nedreptate dar sa nu faci tu alta nedreptate ca sa iti rezolvi problemele


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 7 Nov 2005, 08:13 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



Actionmedia: stai calm am spus ca sunt dispus nu ca am dat. Probabil ca as fi dat daca stiam cui. smile.gif Despre drepturile incalcate ale altora e adevarat in mare, dar stii bine ca dupa ce ca organizarea e proasta,functionarul e cum e, ai in fata aproximativ 50% dintre 'codasi' care nu stiu sa citeasca in prealabil ce trebuie adus si incep atunci in timp real sa ceara lamuriri, sa se certe neintelegand de ce sunt intorsi etc. Daca ai un servici de pe urma caruia iti castigi existenta atunci esti dispus sa platesti ca sa te duci acolo mai repede pentru ca pierderea prin neprezentare e mai mare. Dupa cum bine se stie pe la administratii financiare si altele asemenea orele de lucru cu publicul sunt in principal dimineata.
E adevarat ca sunt mai batran si nu mai am taria de caracter sa rezist la asemenea socuri. Spre norocul meu nu s-a intamplat prea des in ultimul timp.


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 7 Nov 2005, 08:29 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Leonardo @ 7 Nov 2005, 08:13 PM)
Actionmedia: stai calm am spus ca sunt dispus nu ca am dat. Probabil ca as fi dat daca stiam cui.

Pai asta este buba esti predispus la santaj. Adica daca ar veni cineva si ti-ar cere bani ca sa rezolve mai repede o problema ai ceda. Este un santaj.
Am stat si eu la cozi la administratii finaciare, registrul comertului, banca, posta sau mai stiu eu ce alte cozi. Le urasc si eu la fel ca tine si la fel ca si altii. Nu m-am gandit sa dau spaga si nici nu as face-o daca ar fi posibil. Ah. Daca chiar nu as avea timp, as plati pe cineva sa faca asta in locul meu. De fapt chiar am facut-o, am platit pe cineva sa se ocupe de niste acte pentru ca nu aveam timp.

Basescu are dreptate. Trebuie sa incetam sa mai dam spaga. E un sistem paralel care genereaza numai probleme, in lant. Daca nimeni nu mai da spaga atunci sistemul paralel va disparea. Este o utopie dar cel putin putem incerca fiecare dintre noi, chiar cu riscul de a nu ne rezolva problemele.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brunett_gia
mesaj 8 Nov 2005, 09:50 AM
Mesaj #53


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 12
Inscris: 18 October 05
Din: ploiesti
Forumist Nr.: 7.116



Definitia data in Dex pentru mita este urmatoarea : bani sau daruri date unei persoane, cu scopul de a o corupe sa faca un lucru ilegal...
Nu cred ca este normal ca intr-o tara care urmeaza sa faca parte din Uniunea Europeana (candva...) sa se petreaca astfel de lucruri. Din punctul meu de vedere, mita este asemanatoare cu un simplu copiat la o lucrare. Persoana respectiva refuza sa isi rezolve problemele pe cont propriu, indiferent ca altii isi dau pumni in cap sa faca un lucru ca lumea... Pana si simplul cadou dat doctorului este considerat mita.
De obicei, autoritatile sunt platite de catre stat pentru munca pe care o intreprind, noi nu avem nici un amestec in aceasta fapta...
Cu siguranta acest sistem pe care il intalnim in Romania dar si in alte state fost-comuniste nu se va schimba, chiar daca domnul presedinte Basescu are de gand sa se ocupe ( iarasi candva...) de mita romaneasca...

Acest topic a fost editat de brunett_gia: 8 Nov 2005, 09:51 AM


--------------------
viata este un preludiu al mortii...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 8 Nov 2005, 12:36 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



nici un om normal nu e de acord cu spaga, dar ca sa dispara trebuie reorganizat modul de lucru cu publicul. Nu e suficient numai un voluntary agreement al consumatorilor. E necesar, de acord, dar nu e suficient. Deja au aparut si la noi firme care iti fac aceste servicii contra cost si poti plati cinstit in loc sa dai spaga (ramane de vazut daca aceste firme nu dau ele spaga ca sa mearga treaba repede).
Vorbim de cozi la ghisee...stiti vreo tara civilizata unde e asa ceva? Stai la coada inclusiv cand platesti dari.
Medici/asistente: nu iau toti dar se ia. omul da de teama unui tratament afectat de lipsa motivatiei suplimentare. Daca vor fi salarizati corespunzator va dispare si problema ca fenomen de masa.


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 8 Nov 2005, 01:47 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Leonardo @ 8 Nov 2005, 12:36 PM)
Vorbim de cozi la ghisee...stiti vreo tara civilizata unde e asa ceva? Stai la coada inclusiv cand platesti dari.

Ca si in cazul spagii, vinovati pentru cozi sunt tot cei care stau. Exista sisteme alternative, dar lumea ori ii este teama sa le foloseasca, ori nu a auzit de ele, ori aceeasi poveste, vrea sa se linisteasca sa fie sigur ca s-a rezolvat problema.
Un exemplu personal:
Am avut de rezolvat o problema la registrul comertului (mentiuni), pentru ca nu am avut dosarul in regula a trebuit sa merg la termenul de judecata pentru a mai aduce niste acte. Acolo puhoi de lume. Ceea ce m-a surprins a fost ca foarte multi aveau dosarul O.K. dar au venit la termen pentru a se convinge ca totul este in regula. O fatuca a stat acolo pana aproape de sfarsit, adica vreo 6 ore desi se stia in regula, doar pentru a afla de la judecatoare ca i s-a aprobat dosarul. Desi putea sa vina frumos ma i la sfarsitul zilei si sa vada listele cu respinsi. Oricum nu putea sa rezolve altfel decand respectand procedurile. Deci statul la coada a fost de pomana.

De acord ca si sistemul trebuie sa se schimbe dar nu sunt de acord sa stam sa asteptam schimbarea, schimbarea trebuie provocata, sustinuta de noi toti.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 8 Nov 2005, 01:55 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



Actionmedia: de acord cu tot ce spui. thumb_yello.gif
Sa incepem sa ne schimbam deci. Eu promit ca nu mai dau spaga de azi inainte decat daca e chestiune de viata si moarte.


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 8 Nov 2005, 02:06 PM
Mesaj #57


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Promit sa nu dau spaga cand voi merge in Romania! (Decat daca e o chestiune de viata si de moarte.)
thumb_yello.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonardo
mesaj 8 Nov 2005, 04:11 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.199
Inscris: 25 October 05
Forumist Nr.: 7.146



Felina sa inteleg ca in alte tari esti inca dispusa sa dai? laugh.gif


--------------------
"As a well spent day brings happy sleep, so life well used brings happy death" L. da Vinci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 8 Nov 2005, 04:21 PM
Mesaj #59


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Leonardo @ 8 Nov 2005, 04:11 PM)
Felina sa inteleg ca in alte tari esti inca dispusa sa dai? laugh.gif

Eram sigura ca oa sa apara remarca asta! evil.gif
Pai... in alte tari prin care ma preumblu eu nu e cazul, nu se practica, cel putin nu la nivelul (de om obisnuit, salariat) la care ma invart eu.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 8 Nov 2005, 04:30 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Leonardo @ 8 Nov 2005, 01:55 PM)
promit ca nu mai dau spaga de azi inainte decat daca e chestiune de viata si moarte.

Foarte bine, este un inceput bun.
Acum trebuie sa ii convingem si pe altii sa faca la fel.

Spaga poate fi un mijloc de a-ti rezolva problemele dar cu siguranta nu este unicul mijloc de a-ti rezolva problemele si nici nu este cel mai eficient mijloc de a-ti rezolva problemele


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 12 Nov 2005, 04:57 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Cred ca un bun mijloc de a vindeca aceasta boala ar fi acupunctura! wink.gif

Metoda Vlad Tepes! rofl.gif

Acest topic a fost editat de flori: 12 Nov 2005, 04:58 PM


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 5 Dec 2005, 07:33 AM
Mesaj #62


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Acum am citit!
Subscriu!!! rofl.gif


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 5 Dec 2005, 09:35 AM
Mesaj #63


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Daca nu stiati...si pacintii pot sanctiona medicii de familie


Si pacientii pot sanctiona medicii

OBLIGATII. Un asigurat trebuie consultat de doua ori pe luna de medicul de familie, pe langa urgentele si consultatiile periodice
OBLIGATII. Un asigurat trebuie consultat de doua ori pe luna de medicul de familie, pe langa urgentele si consultatiile periodic



Doctorii care raman fara asigurati isi pot pierde contractul cu Casa de sanatate

Orice asigurat poate decide sa isi schimbe medicul de familie la un interval de trei luni din momentul inscrierii pe lista acestuia. Un doctor care ramane cu mai putin de 1.000 de pacienti pe lista risca rezilierea contractului cu Casa de asigurari. Medicul de familie este obligat sa faca fiecarui pacient inscris pe lista lui cel putin un control pe an.

Cum se schimba doctorul de familie

Actualul sistem de asigurari ofera asiguratilor si facilitati la care pot apela in cazul in care sunt nemultumiti de doctorul de familie. „Acesta poate fi schimbat la un interval de trei luni din momentul inscrieri pe lista lui.
Asiguratul merge cu o cerere la noul medic pe care-l doreste, iar acesta este obligat sa-i transmita vechiului doctor ca asiguratul a facut aceasta cerere. Intr-un interval de 15 zile, vechiul doctor de familie trebuie sa trimita prin posta fisa medicala a pacientului”, ne-a explicat purtatorul de cuvant al Casei de Asigurari de Sanatate al Municipiului Bucuresti, Cristina Calinoiu, care afirma ca, cel putin in Capitala, exista o multime de doctori care doresc sa primeasca pacienti pe listele lor. Datele lor pot fi aflate sunand gratuit la un numar de telefon pus la dispozitie de Casa de asigurari - 0800.800.951.
Unui medic care are mai putin de 1.000 de asigurati pe lista i se ofera posibilitatea sa atinga aceasta cifra in cursul unui an. Daca nu reuseste, ramane fara contract cu Casa de asigurari de sanatate.

sursa:ev zilei

Acest topic a fost editat de Michelle: 5 Dec 2005, 09:43 AM


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 10 Dec 2005, 08:42 PM
Mesaj #64


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



In Romania spaga este ceva normal , nu stiu daca si in alte tari , mai civilizate se procedeaza ca-n tara noastra .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ducoro
mesaj 10 Dec 2005, 09:42 PM
Mesaj #65


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 304
Inscris: 18 November 05
Forumist Nr.: 7.292



Nu poti vedea in alte parti,deoarece acolo,legile nu o genereaza. hh.gif


--------------------
Fiecare om este nebun in felul lui, iar cel care spune ca nu este nebun, este CEL MAI NEBUN.
HOTULUI II ESTE FRICA SA NU FIE FURAT!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 5 May 2024 - 04:49 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman