HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Ordine Sau Haos?
Figaro
mesaj 22 May 2003, 04:35 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("marky")

vezi.. tu ai convingerea ca modul tau de a intelege religia este cel corect


Pomul rau nu face roade bune. Extremismul islamic, terorismul, se recunoaste imediat dupa roadele sale. Spre diferenta de religia islamica autentica.

QUOTE ("marky")

deci revenind la o ideea de-a mea.. nu credeti ca ar fii mai benefic pt oemnire sa creada fiecare ce vrea si sa nu se mai vorbeasca despre asta si nici sa nu incerce unul cu o anumita convingere sa-l oblige pe altul sa creada ce vrea el.


Cred ca nu ai inteles bine lucrurile. Fenomenul religios s-a nascut ca urmare a experimentului religios. Religia nu este constructie adaugata, ci o concluzie a exercitarii instinctului religios. Mai intai a existat experimentul religios si apoi a aparut religia. Care este, practic, o metoda de a intra in legatura cu divinitatea. Ca in orice domeniu practica a nascut teoria, si nu invers.

In teorie este posibil ca fiecare persoana sa-si gaseasca singura calea catre divinitate. Dar in practica nu cred ca acest fenomen e posibil. Nu poti spune ca un copil care nu urmeaza nici o forma de invatamant va asimila de unul singur intregul bagaj informational necesar. E clar ca are nevoie de profesori si obligatoriu are nevoie de preluarea unor informatii.

In plus nu e vorba de nici o obligatie. Nu poti obliga pe cineva sa creada un adevar. Nici tu nu poti convinge un crestin de presupusul adevar al ateismului, mai ales cu argumentele subtirele cu care te prezinti. Si nici nu cred ca ar trebui sa te superi.

Acest topic a fost editat de Figaro: 22 May 2003, 04:36 PM


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 22 May 2003, 05:12 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



QUOTE
Nici tu nu poti convinge un crestin de presupusul adevar al ateismului, mai ales cu argumentele subtirele cu care te prezinti. Si nici nu cred ca ar trebui sa te superi.


Nu ma supar. Nu vreau sa conving pe nimeni tocami am spus mai devreme. din moment ce tu si 1,68 aveti pareri diferite cum as putea sa cred ca ai ajunge la aceleasi pareri cu ale mele.
Macar io am niste argumente subtzierele dar tu nu ai niciunul.. pt ca nici nu exista. tu ai credinta in Dumnezeu , repet CREDINTA, daca ai stii sigur ca exista s-ar numi certitudine si aceasta credinta ti-e suficienta ca sa sustii ceea ce susti.
Eu nu am aceasta credinta si nici nu a voi avea vreodata. Acum repet mie imi face placere sa postez aici dar vorbim in gol nu vom ajunge la nici nu compromis.
Dinnou iti zic ca peste n ani aceste dovezi subtzirele se vor ingrosha din ce in ce mai mult si vor fii concludente. pe cand dovezi concrete despre existenta luui Dzeu sau a celor spuse in biblie nu vor exista niciodata.

ps . acum cateva sute de ani nu-ti puteam demonstra ca pamantul e rotund chiar daca as fi stiut cu siguranta. Acum pot.



--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 22 May 2003, 05:37 PM
Mesaj #38


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Experienta mistica nu poate convietui cu rationamente speculative construite cu ajutorul analogiilor. Perceperea extrasenzoriala a Divinului, participarea la "bunurile suprafiresti" este mai presus de operatiile intelectului care nu pot confectiona decat cel mult idoli mentali, constructii nepermanente ale imaginatiei Parcursul mistic va impune o serie de deprinderi succesive, incepand cu perceptiile si senzatiile si culminand cu atingerea unei stari de goliciune totala a mintii ("Fericiti cei saraci cu duhul, ca a lor este Imparatia cerurilor").
Marky, vrand-nevrand, incet-incet ti se contureaza imaginea generala a ateului: ai argumente slabe pentru a ne convinge de un anumit lucru, dar cum ceilalti, din punctul tau de vedere, nu au nici un argument, iti este mult mai usor sa spui ca pe viitor vei avea argumente solide pentru a ne convinge de un lucru de care tu te-ai convins si fara existenta acelor argumente. Cum spuneam mai sus, reduci experienta religioasa/religia la niste rationamente speculative. Te multumesti sa spui ca nu exista un Dumnezeu pe care il gandesti. "Omul nu trebuie sa se multumeasca cu un Dumnezeu pe care il gandeste caci, atunci cand gandirea dispare, si Dumnezeu dispare" (Meister Eckhart).


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 May 2003, 05:37 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
marky
mesaj 22 May 2003, 07:28 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



Mihai sunt deacord cu tine. Dar mai am o nelamurire.
Ca sa ma pot apropia de aces Dumnezeu sa ca sa-l pot intelege trebuie neaparat sa urmez practicile religioase concepute de oameni ? Sa tin post cu ocazia diferitelor sarbatori religioase, sa spu rugaciuni , sa ma duc sa ma spovedesc sau sa stau nemischat in moschee pe timpul rugaciunii si la anumite ore fixe ale zilei sa-mi intind covorascul si sa ma inchin ? Conteaza daca tin cont de asemenea practici. Sunt obligatorii pt al vedea pe Dumnezeu ? Nu poti crede in Dumnezeu si fara sa tii cont de aceste practici si obiceiuri ?

Sa presupunem prin absurd ca ar veni un dictator comunist si ar darama toate bisericile. Odata cu ele ar disparea si credinta in Dumnezeu ?

Acest topic a fost editat de marky: 22 May 2003, 07:30 PM


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 22 May 2003, 08:54 PM
Mesaj #40


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Deja am deviat de la subiect. Asemenea intrebari nu isi au raspunsul in 3-5 randuri. Ma voi rezuma la a spune ca expresia lingvistico-imagologico-reprezentativa a oricarei religii cauta sa raspunda unei exigente pragmatice: transmiterea optima a (caracterului inefabil al) experientei mistice. Aspectele enumerate de tine sunt o 'punte' catre Cunoastere si Recunoastere fata de cel de Sus.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 23 May 2003, 12:34 AM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



Bre, se discuta la "Ordine sau Haos" aici?
Daca da, eu cred in Ordine.
A spune ca totul in jurul nostru nu e decat rezultatul unui accident e ca si cum ai spune ca daca ai arunca niste caramizi din avion vei face o casa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 23 May 2003, 08:44 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("gio19ro")
A spune ca totul in jurul nostru nu e decat rezultatul unui accident e ca si cum ai spune ca daca ai arunca niste caramizi din avion vei face o casa.


Excelenta afirmatie. Insa evolutionistii considera ca totul s-a dezvoltat datorita intamplarii. Cand vorbesti de ordine, vorbesti de Dumnezeu, cand vorbesti de intamplare, vorbesti de evolutionism.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 23 May 2003, 12:50 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



Vorbind bineinteles in gluma putem trage concluzia ca Dumnezeu a facut totul dar la intamplare biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 23 May 2003, 01:11 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Hmmm, aici chiar si stiinta te contrazice. Un lucru facut la intamplare nu e un lucru viabil.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 02:02 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman