HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

15 Pagini V  « < 12 13 14 15 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cine A Fost Isus ? Dumnezeu, Fiu Al Lui, Om ?, Misterul lui Isus e mai rar inteles
IoanV
mesaj 23 Sep 2008, 08:33 PM
Mesaj #456


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Nu stiu ce inteleg crestinii (inclusiv tu) prin "Duh Sfant".
E destul de clar in Biblie... Problema este ca teoria despre El e una si intilnirea cu El e alta...
QUOTE
Ca sa poti spune cine este mai mare si cine este mai mic ar trebui sa fii cel putin egalul primului dintre ei, adica egalul lui Iisus. Dar cum tot tu spui ca "nimeni nu ajunge la el", stau si ma intreb: pe ce s-o fi bazand "discernamantul" asta al tau? Nu cumva e doar aroganta (trufia) ta?
Nimeni nu ajunge, nu este precum El. Dar intilnirea intre El si noi exista, se realizeaza in Duh Sfint. Si tocmai ca nu e vorba de clasament, dar se vede destul de usor o divergenta intre sfintii ortodocsi si cei de care amintesti. Ar fi bine sa repet, pe mine ma intereseaza mai mult sa il intilnesc pe Dumnezeul iubirii, acolo cred ca este si cel al Adevarului...
QUOTE
Aha. Da, dar chiar daca se coboara, cum zici, o distanta ramane. Pentru ca "nimeni nu ajunge la el"....
Pe alocuri promovezi un Hristos fanatic si arogant.
Nu cred ca asa este cel promovat de mine... Iar daca se coboara o face pina cind suntem impreuna cu El...
QUOTE
Adevarul nu poate fi ucis. Cel ce ucide este cel care promoveaza minciuna. Caci minciuna chiar asta este: o incercare de a scapa de ceea ce este, de adevar. Asa ca, te las pe tine sa tragi singur concluziile...
Concluzia mea e clara, cu adevarul de multe ori este ucisa iubirea...Iubirea insa nu ucide adevarul... Asa si cu insinuarile tale..cred ca ti se pare ca il iubim prea mult pe Iisus si mai pui "o punga de gheata"... Intilnirea calda cu El in Duh odata traita nu poate fi uitata si este dorita in continuare... Si este altfel decit "iluminarile"...

Acest topic a fost editat de IoanV: 23 Sep 2008, 08:36 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 23 Sep 2008, 10:16 PM
Mesaj #457


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Nu inteleg cum un crestin poate sa se complaca in atatea discutii afara din Scriptura.............. decat daca nu e cu adevarat crestin.

1 Timotei 6

3Dacă īnvaţă cineva pe oameni īnvăţătură deosebită, şi nu se ţine de cuvintele sănătoase ale Domnului nostru Isus Hristos şi de īnvăţătura care duce la evlavie,

4este plin de mīndrie, şi nu ştie nimic: ba īncă are boala cercetărilor fără rost şi a certurilor de cuvinte, din cari se naşte pizma, certurile, clevetirile, bănuielile rele,

5 zădarnicile ciocniri de vorbe ale oamenilor stricaţi la minte, lipsiţi de adevăr şi cari cred că evlavia este un izvor de cīştig. Fereşte-te de astfel de oameni.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 23 Sep 2008, 10:43 PM
Mesaj #458


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE(papy)
Nu inteleg cum un crestin poate sa se complaca in atatea discutii afara din Scriptura
Fii te rog mai atent la partea ingrosata de mine:
Dacă īnvaţă cineva pe oameni īnvăţătură deosebită, şi nu se ţine de cuvintele sănătoase ale Domnului nostru Isus Hristos şi de īnvăţătura care duce la evlavie,
4. este plin de mīndrie, şi nu ştie nimic: ba īncă are boala cercetărilor fără rost şi a certurilor de cuvinte, din cari se naşte pizma, certurile, clevetirile, bănuielile rele,
5. zădarnicile ciocniri de vorbe ale oamenilor stricaţi la minte, lipsiţi de adevăr şi cari cred că evlavia este un izvor de cīştig. Fereşte-te de astfel de oameni.


Deci numai in acele conditii e adevarata partea a 2-a a frazei...
Cum duce invatatura ta la evlavie, ca eu nu vad? Stii ce este aceea? Sau nu e nevoie? Iar daca duce, inseamna ca e o evolutie, nu? Si tu il iubesti mai mult pe Dumnezeul Adevarului (gresit identificat, de fapt) decit pe Dumnezeul iubirii...

Acest topic a fost editat de IoanV: 23 Sep 2008, 10:46 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 23 Sep 2008, 10:43 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
gypsyhart
mesaj 24 Sep 2008, 10:02 AM
Mesaj #459


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@IoanV
QUOTE
QUOTE

Nu stiu ce inteleg crestinii (inclusiv tu) prin "Duh Sfant".

E destul de clar in Biblie... Problema este ca teoria despre El e una si intilnirea cu El e alta...

Poti sa imi vorbesti in cuvintele tale despre ce inseamna "Duhul Sfant"?
QUOTE
Nimeni nu ajunge, nu este precum El.

Atunci oricine spune ca Iisus este mai presus decat alti invatatori sau ghizi spirituali bate campii cu gratie....A, ca pentru tine e cel mai important, e cu totul altceva. In momentul in care extinzi insa aceasta perceptie a ta asupra celorlalti nu mai este in regula.
QUOTE
Si tocmai ca nu e vorba de clasament, dar se vede destul de usor o divergenta intre sfintii ortodocsi si cei de care amintesti.

Vorbeam de Iisus, nu de sfintii ortodocsi. Si clasamentele le faci, dar vad ca nu ai curajul sa recunosti acest lucru. Ceilalti care citesc pot sa judece si singuri....
QUOTE
Ar fi bine sa repet, pe mine ma intereseaza mai mult sa il intilnesc pe Dumnezeul iubirii, acolo cred ca este si cel al Adevarului...

smile.gif
QUOTE
QUOTE

Adevarul nu poate fi ucis. Cel ce ucide este cel care promoveaza minciuna. Caci minciuna chiar asta este: o incercare de a scapa de ceea ce este, de adevar. Asa ca, te las pe tine sa tragi singur concluziile...

Concluzia mea e clara, cu adevarul de multe ori este ucisa iubirea...Iubirea insa nu ucide adevarul... Asa si cu insinuarile tale..cred ca ti se pare ca il iubim prea mult pe Iisus si mai pui "o punga de gheata"... Intilnirea calda cu El in Duh odata traita nu poate fi uitata si este dorita in continuare... Si este altfel decit "iluminarile"...

Nu poti sa iubesti traind in minciuna. Ce zici tu nu prea are sens. Daca nu esti sincer, adica nu accepti adevarul indiferent cat de dureros ar fi el, cum mai e posibil sa iti deschizi inima?
Cred ca am spus destul de limpede ce cred, nu am facut insinuari....In fine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 24 Sep 2008, 02:38 PM
Mesaj #460


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(IoanV @ 23 Sep 2008, 11:43 PM) *
Deci numai in acele conditii e adevarata partea a 2-a a frazei...
Cum duce invatatura ta la evlavie, ca eu nu vad? Stii ce este aceea? Sau nu e nevoie? Iar daca duce, inseamna ca e o evolutie, nu? Si tu il iubesti mai mult pe Dumnezeul Adevarului (gresit identificat, de fapt) decit pe Dumnezeul iubirii...

Invăţătura MEA? Păi numai voi vă īntrebaţi unii pe alţii CE CREZI TU DESPRE ......

Cānd am cerut eu PĂREREA proprie a cuiva? Mă doare undeva de ce crede unul şi altul. Ce scrie despre subiect īn Scriptură mă interesează, ca să nu fie părerea vreunui om. Ce cred oamenii nu mă interesează şi nu public nicio īnvăţătură a MEA sau a vreunei biserici sau cult, cum fac majoritatea.

Iar, ce nu le place să te īnveţe, este să-i verifici cu Scriptura. Tot īi dai cu Dumnezeul iubirii şi tu faci idolatrie....... accepţi icoane şi īnchinări la femei moarte şi īngropate. Păi, aia e iubirea de care tot vorbeşti? Iubirea este paza poruncilor. Iar Biblia porunceşte să nu te īnchini altcuiva decāt lui Dumnezeu.
Oricine poate afirma că-l iubeşte pe Dumnezeu, e gratis!!!!! rofl.gif

Scriptura CORECTEAZĂ. Tu vrei filozofie, vad ca discuti la nesfarsit numai filozofie, in loc de Scriptura, iar, cānd īţi arăt clar că nu ai voie să te īnchini la femei moarte, schimbi subiectul şi ignori versurile acelea, iar, imediat rămāi tot īn doctrina ta falsă. Asta e iubirea ta? Merci.......

Poate te cred cei cu care filozofezi şi īn faţa cărora poţi poza ca "UN CREŞTIN". Eu te verific cu Scriptura cine eşti cu adevărat.

Acest topic a fost editat de papy: 24 Sep 2008, 05:04 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Taunul
mesaj 24 Sep 2008, 04:52 PM
Mesaj #461


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 24 June 08
Forumist Nr.: 11.726



Iisus a marcat inceputul crestinismului, o religie monoteista ca si iudaismul, dar destinata SI ne-evreilor. Sanhedrinul nu a recunoscut in Iisus pe Mesia asa cum a afirmat El, sustinind ca nu indeplineste semnele descrise in Biblie. Enumerarea acelor semne neindeplinite, dupa parerea rabinilor, nu-si are rostul in acest moment si as mentiona doar unul: Iisus nu era din "osul lui David". Am acordat multa gindire lui Iisus. Denumirea Lui de fiu al Domnului o privesc in mod alegoric. El era, cred eu, solul lui Dumnezeu, ceeace nu Ii micsoreaza din importanta. In Biblie [Isaia 53] este pomenit un sol care nu va avea parte de recunoastere din partea evreilor, dar nu se specifica acolo ca este vorba de Imanu-El, adica de Mesia.
In decursul istoriei evreii au avut multi eroi despre care parte din popor au crezut ca sunt Mesia si personal cred ca atunci cind va veni Mesia-ul "lor" nu va avea nevoie sa i se faca un bine ca sa fie recunoscut.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 24 Sep 2008, 05:06 PM
Mesaj #462


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Tu, in mod sigur, nu ai citit niciodata Biblia de la un capat la altul......
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Taunul
mesaj 24 Sep 2008, 05:11 PM
Mesaj #463


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 24 June 08
Forumist Nr.: 11.726



QUOTE(papy @ 24 Sep 2008, 05:06 PM) *
Tu, in mod sigur, nu ai citit niciodata Biblia de la un capat la altul......

De ce crezi asa, papy?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 24 Sep 2008, 07:12 PM
Mesaj #464


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(Taunul @ 24 Sep 2008, 06:11 PM) *
De ce crezi asa, papy?

Din cauza concluziilor tale. Din moment ce scrie ca plata pacatului este pe deapsa ETERNA, iar Hristos a PLATIT o ETERNITATE, deci nu are cum sa fie altceva decat Dumnezeu.

Insa, iti recomand sa citesti singur si sa ai rabdare pana la sfarsit, deoarece circula o groaza de doctrine "destepte", gata facute si care influenteaza lumea aiurea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 24 Sep 2008, 07:37 PM
Mesaj #465


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE(gypsyhart)
Poti sa imi vorbesti in cuvintele tale despre ce inseamna "Duhul Sfant"?
In primul rind nu este o notiune la care sa ii poti da o definitie, deci intrebarea mai corecta e "cine este". Este o persoana a Sfintei Treimi care poate sa ne influenteze, sa ne ajute sa devenim mai apropiati de Dumnezeu. Practic prin El este prezent Dumnezeu in om. Poate fi trimis de Tatal sau nu, poate fi retras... Nu e o caliate a omului pe care o are si trebuie sa o descopere... Este precum spuneam, "curentul care face sa arda filamentul", raspindirea luminii e dovada prezentei divine, iar filamentul e omul...
Aici e diferenta esentiala intre invataturi... Crestinul fara Duh Sfint, care e dat prin bunavointa lui Dumnezeu, nu are divinul in el. In celelalte traditii el este Dumnezeu, picatura din oceanul divin. Crestinul primeste astfel de atribute doar prin relatia sa cu Dumnezeu, nu este elinsusi un Dumnezeu..
QUOTE
Daca nu esti sincer, adica nu accepti adevarul indiferent cat de dureros ar fi el, cum mai e posibil sa iti deschizi inima?
Care adevar nu ma lasa a iubesc? Pot fi bun si iubitor fara nicio cunoastere ezoterica. Pot fi mult ai de treaba decit unul care "stie" mult mai mult... Pt mine advarul este sa fi intr-o stare anume, nu sa accepti la nivel intelectual tot felul de idei... De ex. poti fi mult mai aproape de Dumnezeu prin rugaciune decit studiind ceva.
QUOTE
Atunci oricine spune ca Iisus este mai presus decat alti invatatori sau ghizi spirituali bate campii cu gratie....A, ca pentru tine e cel mai important, e cu totul altceva. In momentul in care extinzi insa aceasta perceptie a ta asupra celorlalti nu mai este in regula.
Eu am un singur Mintuitor. Dar invat cu placere de la altii... Daca ar fi cel putin la fel de buni, as avea mai multi mintuitori, ceea ce nu e compatibil cu imaginea mea despre mintuitor.
QUOTE
Si clasamentele le faci, dar vad ca nu ai curajul sa recunosti acest lucru.
Nu in sens obisnuit, adica sa ii pun pe o linie, mai sus sau mai jos... Evident, am recunoscut ca le analizez "opera" dar iau ce imi doresc, ce imi foloseste si atit. Iar aprecierile au legatura cu cit am primit de la fiecare...


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 24 Sep 2008, 07:48 PM
Mesaj #466


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE(papy)
Invăţătura MEA? Păi numai voi vă īntrebaţi unii pe alţii CE CREZI TU DESPRE ......

Cānd am cerut eu PĂREREA proprie a cuiva? Mă doare undeva de ce crede unul şi altul. Ce scrie despre subiect īn Scriptură mă interesează, ca să nu fie părerea vreunui om. Ce cred oamenii nu mă interesează şi nu public nicio īnvăţătură a MEA sau a vreunei biserici sau cult, cum fac majoritatea.
Uau! Adica tu esti posesorul absolut si indiscutabil al adevarului. Doar tu ai inteles cum trebuie inteleasa Biblia!

Poate unii te vor crede, dar eu am vazut ca nu citesti contextul si dai interpretari aiurea... Desi spui ca "te doare undeva" unele idei ti le-ai schimbat din discutii.
QUOTE
Poate te cred cei cu care filozofezi şi īn faţa cărora poţi poza ca "UN CREŞTIN". Eu te verific cu Scriptura cine eşti cu adevărat.
clapping.gif Pina acuma te-am verificat eu pe tine, ca nu prea ai avut replica. Dar nu ma supar daca esti atent.. Insa "invatatura ta" - intelegerea ta este deformata ca nu se vede prin ea scriptura. Tu esti predestinat la salvare, cu noi ce poti face, daca nu suntemm predestinati? Toata vorbaria ta e inutila din aceasta perspectiva, nu poti schimba ce "a hotarit Dumnezeu pentru noi"... wink.gif


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 25 Sep 2008, 12:43 AM
Mesaj #467


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Numai Dumnezeu are adevarul. Insa, noua ni l-a lasat in Scriptura. Eu verific numai cu Scriptura, nu cu visele nebunilor. Scrie, putem verifica cu totii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 25 Sep 2008, 05:57 AM
Mesaj #468


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Eu verific numai cu Scriptura, nu cu visele nebunilor. Scrie, putem verifica cu totii.
smile.gif Ia verifica dupa ce criterii se face judecata ... Si cine raspunde de faptele omului, Dumnezeu sau omul....


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 25 Sep 2008, 12:15 PM
Mesaj #469


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Că ai un singur sau un milion de păcate tot aia este.

Iacob 2

10Căci, cine păzeşte toată Legea, şi greşeşte īntr'o singură poruncă, se face vinovat de toate.

Īn Adam noi toţi am păcătuit. Punct. Revenirea la Dumnezeu se face numai prin plata păcatelor. Cine nu este ales, nu are păcatele plătite, deci va fi judecat corect după fapta lui.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
noi
mesaj 25 Sep 2008, 05:36 PM
Mesaj #470


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 762
Inscris: 15 December 03
Forumist Nr.: 1.513



QUOTE(papy @ 25 Sep 2008, 01:15 PM) *
Īn Adam noi toţi am păcătuit. Punct. Revenirea la Dumnezeu se face numai prin plata păcatelor. Cine nu este ales, nu are păcatele plătite, deci va fi judecat corect după fapta lui.

Dupa logica ta, Iisus a venit numai pt cei alesi. Cine nu-i ales ...ghinion! In locul tau m-as ascunde, draga Papy. Trebuie sa ignori Biblia in intregime ca sa ajungi la concluzia asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anitra
mesaj 25 Sep 2008, 05:47 PM
Mesaj #471


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 61
Inscris: 2 September 08
Forumist Nr.: 11.934



QUOTE(papy @ 25 Sep 2008, 01:15 PM) *
Că ai un singur sau un milion de păcate tot aia este.

Iacob 2

10Căci, cine păzeşte toată Legea, şi greşeşte īntr'o singură poruncă, se face vinovat de toate.

Īn Adam noi toţi am păcătuit. Punct. Revenirea la Dumnezeu se face numai prin plata păcatelor. Cine nu este ales, nu are păcatele plătite, deci va fi judecat corect după fapta lui.



Cum adica ,"ales"?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 25 Sep 2008, 06:52 PM
Mesaj #472


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
cine păzeşte toată Legea, şi greşeşte īntr'o singură poruncă, se face vinovat de toate.
Dar am spus eu ca ne mintuim prin lege? Clar ca prin harul lui Dumnezeu, nu aici este neintelegerea... Tu spui ca harul se da dinainte celor pe care ii alege Dumnezeu (apropo, esti salvat de la nastere sau trebuie botez, ca sa renasti in Duh?), eu spun ca Dumnezeu pe toti ne cheama si ne alege dupa sinceritatea dorintei catre El si a ascultarii noastre fata de El. Mai grav este ca odata primit harul poate fi inabusit sau pierdut incit sa nu ne mai poata ajuta la mintuire...
Corinteni 5
7 Căci umblăm prin credinţă, nu prin vedere,
8 Avem īncredere şi voim mai bine să plecăm din trup şi să petrecem la Domnul.
9 De aceea ne şi străduim ca, fie că petrecem īn trup, fie că plecăm din el, să fim bineplăcuţi Lui.
10 Pentru că noi toţi trebuie să ne īnfăţişăm īnaintea scaunului de judecată al lui Hristos, ca să ia fiecare după cele ce a făcut prin trup, ori bine, ori rău.


Acest topic a fost editat de IoanV: 25 Sep 2008, 06:58 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 25 Sep 2008, 10:29 PM
Mesaj #473


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(noi @ 25 Sep 2008, 06:36 PM) *
Dupa logica ta, Iisus a venit numai pt cei alesi. Cine nu-i ales ...ghinion! In locul tau m-as ascunde, draga Papy. Trebuie sa ignori Biblia in intregime ca sa ajungi la concluzia asta.

Matei 1:21


21Ea va naşte un Fiu, şi -i vei pune numele Isus, pentru că El va mīntui pe poporul Lui de păcatele sale.``

Nu scrie ca va mantui pe toata lumea, ci pe poporul LUI. Asta e din Scriptura, nu de la "sfinti".

Efeseni 1


4Īn El, Dumnezeu ne -a ales īnainte de īntemeierea lumii, ca să fim sfinţi şi fără prihană īnaintea Lui, dupăce, īn dragostea Lui,

5 ne -a rīnduit mai dinainte să fim īnfiaţi prin Isus Hristos, după buna plăcere a voiei Sale,

11Īn El am fost făcuţi şi moştenitori, fiind rīnduiţi mai dinainte, după hotărīrea Aceluia, care face toate după sfatul voiei Sale,

Tot din Scriptura sunt aceste versuri, ignorate de bisericile care slavesc omul, in locul Facatorului.

Romani 9


16Aşa dar, nu atīrnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă.

18Astfel, El are milă de cine vrea şi īmpietreşte pe cine vrea.

19Dar īmi vei zice: ,,Atunci de ce mai bagă vină? Căci cine poate sta īmpotriva voiei Lui?``

20Dar, mai de grabă, cine eşti tu, omule, ca să răspunzi īmpotriva lui Dumnezeu? Nu cumva vasul de lut va zice celui ce l -a făcut: ,,Pentru ce m-ai făcut aşa?``

21Nu este olarul stăpīn pe lutul lui, ca din aceeaş frămīntătură de lut să facă un vas pentru o īntrebuinţare de cinste, şi un alt vas pentru o īntrebuinţare de ocară?

22Şi ce putem spune, dacă Dumnezeu, fiindcă voia să-Şi arate mīnia şi să-Şi descopere puterea, a suferit cu multă răbdare nişte vase ale mīniei, făcute pentru peire;

23şi să-Şi arate bogăţia slavei Lui faţă de nişte vase ale īndurării, pe cari le -a pregătit mai dinainte pentru slavă (despre noi vorbesc)?

Si aceste versuri sunt tot din Scriptura, trecute sub tacere de bisericile razvratite, carora nu le convine sa stea 100% la mila Domnului, ci vor sa stie ca pot face ceva pt a obtine salvarea. Minciuni, iar cei care le cred sunt pe drumul pierzarii.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 26 Sep 2008, 07:25 PM
Mesaj #474


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Nu scrie ca va mantui pe toata lumea, ci pe poporul LUI. Asta e din Scriptura, nu de la "sfinti".
Nici biserica nu spune ca va mintui pe toata lumea ci doar pe cei pe care Dumnezeu ii place dintre oameni, care fac din proprie vointa ceea ce El cere, conlucreaza cu El, nu minati cu forta sau predestinati..
QUOTE
Tot din Scriptura sunt aceste versuri, ignorate de bisericile care slavesc omul, in locul Facatorului.
Bisericile slavesc pe Dumnezeu si pun omul la buna treaba, il ajuta cu tainele ei precum euharistia, etc... Versurile citate nu vorbesc de anumite persoane ci de cei alesi, in general. Dar care sunt nu spune, chiar daca ii stie de la inceputul lumii. Caci El e inafara timpului..
QUOTE
Si aceste versuri sunt tot din Scriptura, trecute sub tacere de bisericile razvratite, carora nu le convine sa stea 100% la mila Domnului, ci vor sa stie ca pot face ceva pt a obtine salvarea. Minciuni, iar cei care le cred sunt pe drumul pierzarii.
Stii unde e pilda talantilor in Biblie? Nu cred ca ai citit-o, oricum, caut-o si observa ca tu esti cel care nu face nimic cu talantul primit... care sta 100% la mila Domnului... Sau ca smochinul neroditor...


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 26 Sep 2008, 11:48 PM
Mesaj #475


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Da, sigur rofl.gif Dumnezeu minte, nu?

Am aratat ca sunt alesi dinainte de intemeierea lumii, ca nu depinde de voia omului si ca sunt vase FACUTE PENTRU PIEIRE.

Tu-L faci pe Dumnezeu mincinos, ca nu scrie? De fapt, stiu asta si se vede...... rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 27 Sep 2008, 05:42 AM
Mesaj #476


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Da, sigur Dumnezeu minte, nu?
Nu minte, doar ca unii il inteleg prost! Daca l-ar intelege toti bine, nu ar fi atitea culte... Insa, pe rind, cei rataciti si-au facut alte biserici, a lor, nu a lui Dumnezeu, sau chiar nu mai accepta vreo biserica....
QUOTE
Am aratat ca sunt alesi dinainte de intemeierea lumii, ca nu depinde de voia omului si ca sunt vase FACUTE PENTRU PIEIRE.
Si cind spune ca
26 Dumnezeu, īnviind pe Fiul Său, L-a trimis īntāi la voi, să vă binecuvānteze, ca fiecare să se īntoarcă de la răutăţile sale.
minte? Sau
51 Adevărat, adevărat zic vouă: Dacă cineva va păzi cuvāntul Meu, nu va vedea moartea īn veac.
Iezechiel
23 Oare voiesc Eu moartea păcătosului, zice Domnul Dumnezeu – şi nu mai degrabă să se īntoarcă de la căile sale şi să fie viu?
32 Căci Eu nu voiesc moartea păcătosului, zice Domnul Dumnezeu; īntoarceţi-vă deci şi trăiţi!"
Iezechiel 33:
14 Şi cānd voi zice păcătosului: "Vei muri", dar el se va īntoarce de la păcatele sale şi va face judecată şi dreptate,
15 Dacă acest păcătos va īnapoia zălogul, pentru cele răpite va despăgubi, va umbla după legile vieţii, nefăcānd nimic rău, atunci el va fi viu şi nu va muri.
16 Nici unul din păcatele sale, pe care le-a făcut, nu i se vor pomeni şi, pentru că a īnceput a face dreptate şi judecată, va fi viu.

Deci tu condamni ceea ce Dumnezeu vrea sa salveze... Eu sunt pacatosul, Dumnezeu vrea sa ma scape, dar tu spui ca nu am nici o sansa, ca numele meu nu scris in Carte..
QUOTE
Tu-L faci pe Dumnezeu mincinos, ca nu scrie?
Tu Il faci mincinos, El face 2 lucruri care se contrazic? Ne cheama la pocainta desi ne-a decis destinul?
In mare inselare esti! Tu spui omului ca nu trebuie sa faca nimic, iar Dumnezeu ii spune sa se pocaiasca, sa se intoarca spre cele bune, face apel la vointa lui! Opresti oamenii sa faca ceea ce Dumnezeu cere spunind ca este inutil! Doamna iarta-ma, asa nesocotinta mai rar, sa te incarci cu singele celor pe care ii inveti gresit:
Iezechiel, 33
8 Cānd Eu voi zice păcătosului: "Păcătosule, vei muri", şi tu nu-i vei grăi nimic, ca să vesteşti pe păcătos să se abată de la calea lui, atunci păcătosul acela va muri pentru păcatele sale, iar sāngele lui īl voi cere din māna ta.


Acest topic a fost editat de IoanV: 27 Sep 2008, 06:07 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Taunul
mesaj 27 Sep 2008, 08:24 AM
Mesaj #477


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 24 June 08
Forumist Nr.: 11.726



QUOTE(papy @ 25 Sep 2008, 11:29 PM) *
Matei 1:21


21Ea va naşte un Fiu, şi -i vei pune numele Isus, pentru că El va mīntui pe poporul Lui de păcatele sale.``

Nu scrie ca va mantui pe toata lumea, ci pe poporul LUI. Asta e din Scriptura, nu de la "sfinti".

Papy
Ceva imi este neclar. Desi primii adepti ai noii religii au fost tot evreii, mai apoi masa credinciosilor a fost alcatuita de ne-evrei. Oare trebuie sa intelegem ca a fost o greseala aici? Cu alte cuvinte: daca marea majoritate a evreilor nu a crezut ca Iisus este Mesia, dupa cele citate oare crestinismul nu era scris sa se nasca?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 27 Sep 2008, 04:00 PM
Mesaj #478


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(IoanV @ 27 Sep 2008, 06:42 AM) *
Tu Il faci mincinos, El face 2 lucruri care se contrazic? Ne cheama la pocainta desi ne-a decis destinul?

Ignori Scriptura pt a da dreptate bisericii tale.

Dumnezeu PORUNCESTE sa te pocaiesti, sa crezi, sa pazasti poruncile, sa iubesti; sa faci bine, sa fii perfect, etc........ Nu este OPTIONAL sa faci aceste treburi.
Normal, cine face aceste lucruri are viata vesnica. Insa, aceeasi Lege spuna ca NU PUTEM asculta Legea si ca nu exista nimeni sa poata face asta. Tu ignori acest aspect.


Romani 8

7Fiindcă umblarea după lucrurile firii pămīnteşti este vrăjmăşie īmpotriva lui Dumnezeu, căci, ea nu se supune Legii lui Dumnezeu, şi nici nu poate să se supună.

Romani 3

10 după cum este scris: ,,Nu este nici un om neprihănit, niciunul măcar.

11 Nu este nici unul care să aibă pricepere. Nu este nici unul care să caute cu tot dinadinsul pe Dumnezeu.

12 Toţi s'au abătut, şi au ajuns nişte netrebnici. Nu este niciunul care să facă binele, niciunul
măcar.

Insa, tu ignori asta pt ca tu trebuie s-o scoti pe Maria ca fiind nascuta fara pacat si care "s-a inaltat la cer", adica un fel de Dumnezeu. rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 27 Sep 2008, 04:10 PM
Mesaj #479


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(Taunul @ 27 Sep 2008, 09:24 AM) *
Papy
Ceva imi este neclar. Desi primii adepti ai noii religii au fost tot evreii, mai apoi masa credinciosilor a fost alcatuita de ne-evrei. Oare trebuie sa intelegem ca a fost o greseala aici? Cu alte cuvinte: daca marea majoritate a evreilor nu a crezut ca Iisus este Mesia, dupa cele citate oare crestinismul nu era scris sa se nasca?

Trebuie sa intelegi ca Dumnezeu ilustreaza adevaruri spirituale prin exemple fizice.
Israelul simbolizeaza poporul lui Dumnezeu, nu este poporul lui Dumnezeu, decat dpdv EXTERN, ca si bisericile, ei au fost CUSTODIENII SCRIPTURII.

Romani 3

1Care este deci īntīietatea Iudeului, sau care este folosul tăierii īmprejur?

2Oricum, sīnt mari. Şi mai īntīi de toate, prin faptul că lor le-au fost īncredinţate cuvintele lui Dumnezeu.

Cum cei din biserici sunt custodienii Bibliei, cei care sunt afara, sunt reprezntati de "neamuri", care traiesc dupa alte principii decat cele din Biblie.

Insa, israelieinii care nu au crezut pe Hristos, sunt reprezentati de cei din biserici care au la fel, o doctrina falsa. Exact acelasi principiu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 27 Sep 2008, 05:07 PM
Mesaj #480


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
O sa-ti raspund eu putin, si poate o sa te lamureasca Ioan mai mult, ca le facusi din nou varza... hh.gif
QUOTE
Dumnezeu PORUNCESTE sa te pocaiesti, sa crezi, sa pazasti poruncile, sa iubesti; sa faci bine, sa fii perfect, etc........ Nu este OPTIONAL sa faci aceste treburi.
Normal, cine face aceste lucruri are viata vesnica.

Pana aici este bine, sustinem si noi si Biblia foarte clar asta...
QUOTE
Insa, aceeasi Lege spuna ca NU PUTEM asculta Legea si ca nu exista nimeni sa poata face asta. Tu ignori acest aspect.

Acest aspect este doar in imaginatia ta, caci Biblia nu zice deloc asa ceva. Ba din contra, din pacate, cu tine se implinesc cuvintele proorocului Isaia:Cu auzul veţi auzi şi nu veţi īnţelege şi, uitāndu-vă, vă veţi uita, dar nu veţi vedea.
Citatul este:
7 Fiindcă cugetul cărnii este vrăjmăşie īmpotriva lui Dumnezeu, căci nu se supune legii lui Dumnezeu, că nici nu poate. (Romani 8)
De aici nu se intelege ca omul nu poate asculta de Dumnezeu, si ca de fapt nici un om nu poate asculta de Dumnezeu asa cum inventezi tu, ca omul nu este doar trup,... ci se intelege foarte clar, ca doar acei oameni trupesti, adica doar cei ce gandesc trupeste, nu se supun legii lui Dumnezeu, si doar acestia nu pot sa se supuna, pentru ca gandesc trupeste si nu duhovniceste.
Mai mult,trebuie facuta precizarea ca acestia nu pot, nu ca nu vor putea niciodata... Nu poti sustine ca schimbarea de la cele trupesti la cele duhovnicesti este cu neputinta, caci chiar Pavel, si multi altii, s-a facut drept si bun din viclean si rau. Deci se poate...
Dar, oricum Biblia lamureste clar acolo despre ce vorbeste, numai ca ar fi bine sa citesti si contextul, nu doar cuvinte, desi aici, intamplarea face, ca si cuvintele scoase din context sa fie foarte clare... Deci confuzia ta nu are nici o justificare, nici macar in cuvinte scoase din context.
Iata ce mai zice Pavel acolo: Căci cei ce sunt după trup cugetă cele ale trupului, iar cei ce sunt după Duh, cele ale Duhului. Vezi ce clar spune? Vezi cat de explicit te contrazice? Spune clar ca oamenii care sunt dupa Duh, adica duhovnicesti, si nu trupesti, acestia deci, cugeta cele ale Duhului, adica ale lui Dumnezeu. Deci se poate.
De altfel mai si precizeaza: Iar cei ce sunt īn carne nu pot să placă lui Dumnezeu.Dar voi nu sunteţi īn carne, ci īn Duh, dacă Duhul lui Dumnezeu locuieşte īn voi. Iar dacă cineva nu are Duhul lui Hristos, acela nu este al Lui.

Iar despre citatul de la Romani 3, se vede ca l-ai copiat cu copy-paste fara sa-l citesti macar...
Citatul este:
10 După cum este scris: "Nu este drept nici unul;
11 Nu este cel ce īnţelege, nu este cel ce caută pe Dumnezeu.
12 Toţi s-au abătut, īmpreună, netrebnici s-au făcut. Nu este cine să facă binele, nici măcar unul nu este.

De ce citeaza aici Pavel pe proorocii Isaia si David? Pentru care scop aduce el in discutie vorbele lor? Ca sa arate ca toti oamenii sunt pacatosi, si ca sunt predestinati, si ca nu pot, chiar daca ar vrea, sa faca voia lui Dumnezeu? Evident ca nu... Este doar imaginatia ta...
Toate acestea Pavel le spune, cu scopul foarte clar, ca sa arate ca iudeii avusesera ceva mai mult decat alte neamuri, caci Dumnezeu le-a incredintat lor Legea, spune deci Pavel, ca iudeii acum nu au nimic mai mult, caci nepazind cele ce li s-a incredintat de Dumnezeu mai mult se invinuiesc. Au facut fapte rele si au necinstit pe Dumnezeu, Cel care ii cinstise pentru ca ii alesese.
Apoi zice, ca din partea iudeilor: Dar ce? Avem noi vreo precădere?, adica avem noi iudeii ceva mai mult decat neamurile pentru ca am primit Legea?
Si tot el raspunde: Nicidecum. Căci am īnvinuit mai īnainte şi pe iudei, şi pe elini, că toţi sunt sub păcat,Adica Pavel zice ca niciunul nu are ceva mai mult, caci si iudeii au pacatuit ca si neamurile, poate chiar mai mult. Si aici arata aceasta prin cuvintele proorocilor Isaia si David. Aici Pavel aduce ca mustratori ai iudeilor chiar pe proorocii cei mai cunoscuti.
Prin urmare, concluzia, fata de intentia ta pentru care ai adus aceste citate aici, este ca omul se netrebniceste imediat ce se abate de la Dumnezeu, nu ca el este netrebnic nativ, si nu mai are nici o sansa chiar daca ar vrea. Versul este clar: Toţi s-au abătut, īmpreună, netrebnici s-au făcut Deci s-au facut netrebnici pentru ca s-au abatut. Nu zice ca erau netrebnici dintotdeauna si netrebnici au ramas, ci zice ca ei singuri s-au facut netrebnici. Netrebnicie in care fusese si el...
QUOTE
Insa, tu ignori asta pt ca tu trebuie s-o scoti pe Maria ca fiind nascuta fara pacat si care "s-a inaltat la cer", adica un fel de Dumnezeu.

Iar minciunile ce le spui aici, tot netrebnicie se numesc, si nu cadreaza deloc cu statutul de "autosalvat" cum te socoti, pentru ca ortodocsii nu sustin ca Fecioara Maria s-a nascut fara de pacat, ci din contra, spunem foarte clar, ca si ea, ca toti oamenii, s-a nascut cu pacatul stramosesc...Si nu toti cei care s-au inaltat la Cer sunt Dumnezeu. Citeste Scriptura si vezi ce scrie despre Ilie.
Deci minciunile tale sunt ale unui om trupesc, si mai departe scrie la Romani 8:7.

Acest topic a fost editat de Clopotel: 27 Sep 2008, 05:12 PM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 27 Sep 2008, 11:16 PM
Mesaj #481


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE
7 Fiindcă cugetul cărnii este vrăjmăşie īmpotriva lui Dumnezeu, căci nu se supune legii lui Dumnezeu, că nici nu poate. (Romani 8)

De aici nu se intelege ca omul nu poate asculta de Dumnezeu, si ca de fapt nici un om nu poate asculta de Dumnezeu asa cum inventezi tu, ca omul nu este doar trup,... ci se intelege foarte clar, ca doar acei oameni trupesti, adica doar cei ce gandesc trupeste, nu se supun legii lui Dumnezeu, si doar acestia nu pot sa se supuna, pentru ca gandesc trupeste si nu duhovniceste.


Acei oameni trupesti sunt toti cei nesalvati, care nu au Duhul.

Efeseni 2

1Voi eraţi morţi īn greşelile şi īn păcatele voastre,
2īn cari trăiaţi odinioară, după mersul lumii acesteia, după domnul puterii văzduhului, a duhului care lucrează acum īn fiii neascultării.

3Īntre ei eram şi noi toţi odinioară, cīnd trăiam īn poftele firii noastre pămīnteşti, cīnd făceam voile firii pămīnteşti şi ale gīndurilor noastre, şi eram din fire copii ai mīniei, ca şi ceilalţi.

4Dar Dumnezeu, care este bogat īn īndurare, pentru dragostea cea mare cu care ne -a iubit,

5măcar că eram morţi īn greşelile noastre, ne -a adus la viaţă īmpreună cu Hristos (prin har sīnteţi mīntuiţi).

6 El ne -a īnviat īmpreună, şi ne -a pus să şedem īmpreună īn locurile cereşti, īn Hristos Isus,

Deci, in sfarsit ai spus si tu ceva adevarat...... Cei care nu au Duhul sunt trupesti si nu pot asculta Legea, deci nu poti iubi, crede, alege, etc.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 27 Sep 2008, 11:34 PM
Mesaj #482


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE
Iar minciunile ce le spui aici, tot netrebnicie se numesc, si nu cadreaza deloc cu statutul de "autosalvat" cum te socoti, pentru ca ortodocsii nu sustin ca Fecioara Maria s-a nascut fara de pacat, ci din contra, spunem foarte clar, ca si ea, ca toti oamenii, s-a nascut cu pacatul stramosesc...

Hai sa fim seriosi!!!
Rugaciunile catre o femeie moarta sunt idolatrie.
Cererile de ajutor catre o femeie ingropata de o mie si ceva de ani sunt rofl.gif rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 28 Sep 2008, 06:11 AM
Mesaj #483


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE(papy)
Hai sa fim seriosi!!!
Rugaciunile catre o femeie moarta sunt idolatrie.
Cererile de ajutor catre o femeie ingropata de o mie si ceva de ani sunt
Cine este moarta? Mama lui Iisus? Adica ea nu este "salvata", nu i s-au iertat pacatele? Tu nu stii ce spui, nesocotesti si alegerea si iubirea lui Dumnezeu. Daca Iisus nu avea pacat, inseamna ca a iubit-o desavirsit! Si vii tu, un pitic ca mine sa o judeci... Dumnezeu iubeste pe cei pe care ii cinsteste si le da sa ia parte la lucrarea lui. Si sa ne te fereasca Dumnezeu sa ne batem joc de ceea ce El iubeste. Chiar si eu inchei dialogul cu tine daca iti mai bati joc de cei pe care Dumnezeu ii cinsteste. Si eu tin la ei, si e ca si cum ti-ai bate joc de mine!
Apropo de iubire, o iubesti pe mama ta? Pot sa spun ceva rau si poate nedrept despre ea fara sa te supere? Sugestia mea, lasa-o incat cu discutiile la adresa celei pe care Dumnezeu o iubeste.
QUOTE
Dumnezeu PORUNCESTE sa te pocaiesti, sa crezi, sa pazasti poruncile, sa iubesti; sa faci bine, sa fii perfect, etc........ Nu este OPTIONAL sa faci aceste treburi.
Normal, cine face aceste lucruri are viata vesnica. Insa, aceeasi Lege spuna ca NU PUTEM asculta Legea si ca nu exista nimeni sa poata face asta. Tu ignori acest aspect.
Completez ce ti-a spus Clopotel, ca intr-adevar te grozavesti, dar intelegerea e "varza".
Ce nu inteleg "salvatii astia" este ca Dumnezeu prin Iisus ne cere sa ne schimbam launtric. Schimbarea incepe cu pocainta (recunoasterea starii gresite in care ne aflam si intoarcerea spre Dumnezeu cu cerere de ajutor). Apoi ne porunceste sa iubim, sa fim rabdatori, ascultatori (sa pazim cu credinta poruncile ferindu-ne de faptele rele)... Si asta putem face caci impotriva lor nu este lege:
Galateni, 5
22 Iar roada Duhului este dragostea, bucuria, pacea, īndelungă-răbdarea, bunătatea, facerea de bine, credinţa,
23 Blāndeţea, īnfrānarea, curăţia; īmpotriva unora ca acestea nu este lege.

Legea era orientare spre exterior, atit am putut pricepe noi oamenii cind s-a dat; porunca noua, in care sunt toate cele vechi, e orientare si schimbare la interior, pe care numai noi o putem face, in credinta ca e bine, si ascultarea de Invatator.
Faptele bune nu sunt ascultare oarba si indeplinire mecanica, ele sunt rezultatul schimarii inauntru.
De ce la judecata se analizeaza totusi faptele? Pt. ca ele sunt dovada schimbarii dinauntru, degeaba crezi in Domnul Iisus si in ce spune, daca nu implinesti invatatura Sa. Si nu ni se cere sa le facem precum urmeaza calculatorul instructiunile, fara ca el sa se schimbe... Acestea nu ii plac Dumnezeu, aminteste-ti de pilda cu cei 2 care se rugau in biserica si cine a mers acasa, prin fapta sa launtrica, mai indreptat...
Luca 18
10 Doi oameni s-au suit la templu, ca să se roage: unul fariseu şi celălalt vameş.
11 Fariseul, stānd, aşa se ruga īn sine: Dumnezeule, Īţi mulţumesc că nu sunt ca ceilalţi oameni, răpitori, nedrepţi, adulteri, sau ca şi acest vameş.
12 Postesc de două ori pe săptămānă, dau zeciuială din toate cāte cāştig.
13 Iar vameşul, departe stānd, nu voia nici ochii să-şi ridice către cer, ci-şi bătea pieptul, zicānd: Dumnezeule, fii milostiv mie, păcătosului.
14 Zic vouă că acesta s-a coborāt mai īndreptat la casa sa, decāt acela. Fiindcă oricine se īnalţă pe sine se va smeri, iar cel ce se smereşte pe sine se va īnălţa.

Tu esti fariseul salvat gata, eu sunt vamesul... wink.gif
Deci vezi va mintuirea este totusi un proces, spre ea mergem prin indreptari succesive...?

Acest topic a fost editat de IoanV: 28 Sep 2008, 06:17 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 28 Sep 2008, 12:00 PM
Mesaj #484


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE
Tu esti fariseul salvat gata, eu sunt vamesul...
Deci vezi va mintuirea este totusi un proces, spre ea mergem prin indreptari succesive...?

Eu am incredere ca Dumnezeu va face totul pentru mine dupa cum a promis, pt ca daca puteam sa fac ceva pt salvare nu mai aveam nevoie de un Salvator.

Tu ai incredere in oameni, te inchini lor si rogi o femeie moarta sa te salveze. Invoci cinstirea de care vorbeste Dumnezeu numai ca sa justifici idolatria si gresala oamenilor pe care ii crezi.

Cei salvati au doar SUFLETUL cu Hristos, insa ca personalitate completa sunt morti.
Normal, ca nestudiind Scriptura nu vrei sa accepti ca ei sunt morti. Iti arat eu unde scrie.


ΠΡΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΕΙΣ Α΄ 4


16οτι αυτος ο κυριος εν κελευσματι εν φωνη αρχαγγελου και εν σαλπιγγι θεου καταβησεται απ ουρανου και οι νεκροι εν χριστω αναστησονται πρωτον

STRONG's # 3498. nekros (nek-ros')

From an apparently primary nekus (a corpse); dead (literally or figuratively; also as noun) -- dead.

Mai studiaza si tu textul grecesc rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Sep 2008, 01:44 PM
Mesaj #485


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
QUOTE
Rugaciunile catre o femeie moarta sunt idolatrie.

Daca te referi la Fecioara Maria, atunci din nou te inseli...
Ai fi avut o scuza daca spuneai ca doar trupul ii este mort, dar si atunci te inselai, caci trupul Maicii Domnului a fost rapit la Cer... Desigur tu care nu stii de unde ai Scriptura, nu vei stii nici de unde spun eu asta, dar banuiesc ca nici nu te intereseaza, dar de contrazis vei contrazice...
Prin urmare, Fecioara Maria este tot atat de "moarta" precum este Moise sau Ilie cu care s-a intalnit Iisus pe Tabor.
QUOTE
Cererile de ajutor catre o femeie ingropata de o mie si ceva de ani sunt

Doar cei trupesti cred ca Maica Domnului este ingropata, cei duhovnicesti stiu sigur ca este in Ceruri si sta de-a dreapta lui Dumnezeu. Probabil nici acest lucrul nu-l cunosti, desi chiar si Scriptura il arata lamurit.
QUOTE
pt ca daca puteam sa fac ceva pt salvare nu mai aveam nevoie de un Salvator

rofl.gif Asta este ce ai inteles tu din intruparea lui Dumnezeu?! De asta a venit El, ca tu sa nu faci nimic? Pai si poruncile, si pildele, si exemplul viu pe care ni L-a dat, ca Om, pentru cine sunt?
QUOTE
Tu ai incredere in oameni, te inchini lor

Tu speri ca vei intra cu aceste minciuni in Imparatia lui Dumnezeu? Nu oricine isi zice ca e salvat va fi si salvat cu adevarat...sad.gif
QUOTE
Cei salvati au doar SUFLETUL cu Hristos, insa ca personalitate completa sunt morti.

Asta este inventie marca Papy, Scriptura zice cu totul altceva... Sa nu mai vorbim de Moise si Ilie...
Cat despre citatul:
16 Pentru că Īnsuşi Domnul, īntru poruncă, la glasul arhanghelului şi īntru trāmbiţa lui Dumnezeu, Se va pogorī din cer, şi cei morţi īntru Hristos vor īnvia īntāi, Se refera la trupurile mortilor, caci doar trupurile au murit, nu si sufletele. Sufletele sunt nemuritoare, de aceea, la Inviere, vor invia doar trupurile, si oamenii vor merge si cu trupurile la Cer. In tot acest timp, pana la Inviere, sufletele dreptilor, sunt in "sanul lui Avrram sau in Rai si vorbesc cu Dumnezeu.
Scriptura porunceste clar: Vă īndemn deci, īnainte de toate, să faceţi cereri, rugăciuni, mijlociri, mulţumiri, pentru toţi oamenii, (1 Timotei 2:1). Iar daca sunt unii "out of" Scriptura, si nu o inteleg, si spun ratacire mare, cum ca omul dupa moarte nu mai exista, nici macar cu sufletul, aceasta este problema lor, dar siguri nu sunt crestini.
In fapt, inca din VT, poporul lui Dumnezeu a stiut ca sufletele oamenilor sunt vii, si ca rugaciunile trebuie sa fie facute si pentru cei "adormiti", caci mult le ajuta. Iata si un citat pentru cei interesati de Scriptura:
43 Şi strāngānd bani după numărul bărbaţilor care erau cu el, două mii de drahme de argint a trimis īn Ierusalim, să se aducă jertfă pentru păcat. Foarte bun şi cuvios lucru pentru socotinţa īnvierii morţilor!
44 Că de n-ar fi avut nădejde că vor īnvia cei care mai īnainte au căzut, deşert şi de rās lucru ar fi a se ruga pentru cei morţi.
45 Şi a văzut că celor care cu bună cucernicie au adormit, foarte bun dar le este pus.
46 Drept aceea, sfānt şi cucernic gānd a fost, că a adus jertfă de curăţie pentru cei morţi, ca să se slobozească de păcat.
(2 Macabei 12)

Iar despre sfintii lui Dumnezeu, despre care tu crezi ca sunt morti, dar despre care Duhul Sfant ne spune: Lăudaţi pe Domnul īntru sfinţii Lui, afla dar ca sunt mai vii decat tine.
Dumnezeu a spus foarte clar: "Eu sunt Dumnezeul lui Avraam şi Dumnezeul lui Isaac şi Dumnezeul lui Iacov"? Nu este Dumnezeul morţilor, ci al viilor. Tu crezi ca Avraam si Isaac si Icov sunt morti? Tu crezi ca Ilie si Moise sunt morti? Asta te invata dogma ta? sad.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 28 Sep 2008, 04:11 PM
Mesaj #486


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE(papy)
Cei salvati au doar SUFLETUL cu Hristos, insa ca personalitate completa sunt morti.
smile.gif Si cum vine asta? Cum erau morti ca personalitate de ex. Sf. Pavel, Sf. Petru, etc., toti ucenicii care au facut atitea in NT? Au fost ca teleghidati de Duhul Sfint, nu au cooperat de buna voie si cu orice pret cu El? Nu au facut si greseli, ca dovada ca nu ii teleghida nimic? Dumnezeu nu vrea sa ne "teleghideze" ci de bunavoie sa lucram cu El.
QUOTE
Mai studiaza si tu textul grecesc
Sa patesc ca si tine? Sa nu mai inteleg nici ce scrie clar, pe romaneste? smile.gif
La restul obiectii lor ti s-a raspuns f. bine de Clopotel, acuma ca tu nu vrei sa renunti la o pozitie, fie ea si gresita, e problema ta...

Acest topic a fost editat de IoanV: 28 Sep 2008, 04:34 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 28 Sep 2008, 06:40 PM
Mesaj #487


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(IoanV @ 28 Sep 2008, 05:11 PM) *
smile.gif Si cum vine asta? Cum erau morti ca personalitate de ex. Sf. Pavel, Sf. Petru, etc., toti ucenicii care au facut atitea in NT? Au fost ca teleghidati de Duhul Sfint, nu au cooperat de buna voie si cu orice pret cu El? Nu au facut si greseli, ca dovada ca nu ii teleghida nimic? Dumnezeu nu vrea sa ne "teleghideze" ci de bunavoie sa lucram cu El.Sa patesc ca si tine? Sa nu mai inteleg nici ce scrie clar, pe romaneste? smile.gif
La restul obiectii lor ti s-a raspuns f. bine de Clopotel, acuma ca tu nu vrei sa renunti la o pozitie, fie ea si gresita, e problema ta...

Dupa ce au murit, au murit. Degeaba ii rogi ceva. Si, rofl.gif sa te rogi unei femei moarte, e de rasul lumii rofl.gif

Atata timp cat in Biblie nu scrie ca maria "s-a inaltat" rofl.gif si ca a ramas "pururea fecioara" rofl.gif , putem sa radem cu totii de asta, pt ca nu este Maria mama lui Hristos, este un personaj creat de mintea unor oameni.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 28 Sep 2008, 07:03 PM
Mesaj #488


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
QUOTE
Dupa ce au murit, au murit. Degeaba ii rogi ceva. Si, sa te rogi unei femei moarte, e de rasul lumii rofl.gif

Cum se numesc aia care rad de ce nu pricep?!... Pai Iisus Hristos a vorbit cu Moise, (Moise care murise de mult), si de ce zici tu ca El era de rasul lumii daca vorbea cu un "mort"? Citind Biblia vedem ca era foarte viu, sau tu crezi ca e mort?
Te intreb inca odata, ca prima data ai evitat sa raspunzi: dupa dogma ta Moise e mort sau viu? Iisus e mort sau viu? Ilie e mort sau viu?
QUOTE
Atata timp cat in Biblie nu scrie ca maria "s-a inaltat" si ca a ramas "pururea fecioara" , putem sa radem cu totii de asta,

Adica atata timp cat in Biblie nu scrie nici de papy, putem sa radem cu totii de el, ca e un personaj de comedie?! Asta vrei sa spui?!
QUOTE
pt ca nu este Maria mama lui Hristos, este un personaj creat de mintea unor oameni.

Cum nu este? Pai nu zice Biblia ca Maria este mama lui Iisus? Faci tu o noua Biblie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 28 Sep 2008, 09:38 PM
Mesaj #489


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE(papy)
Dupa ce au murit, au murit. Degeaba ii rogi ceva. Si, sa te rogi unei femei moarte, e de rasul lumii
Vad ca mai nou, fara replica fiind, te apuci de atacat una sau alta legat de biserica... Pina cind o lamurim sa raminem la discutia despre mintuire si predestinare in invatatura crestina, sa stim de ca a murit Domnul Iisus si ce vrea de la noi. Ori poate e mai bine sa discutam pe un topic dedicat...
In ceea ce priveste "rugatul la morti" ar fi bine ca mai inti sa intri in imparatia cerurilor si apoi poti vorbi despre acestea ca unul care are experienta intilnirii cu cei care desi sunt morti fizic, nu au murit... Pina atunci toate distractiile-muscatura ale tale sunt doar circ ieftin...


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 15 Oct 2008, 12:14 PM
Mesaj #490


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Si, practic, care ar fi proba care dovedeste ce este Isus?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

15 Pagini V  « < 12 13 14 15 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 12:26 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman