HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

15 Pagini V  « < 13 14 15  
Reply to this topicStart new topic
> Cine A Fost Isus ? Dumnezeu, Fiu Al Lui, Om ?, Misterul lui Isus e mai rar inteles
Grabillion
mesaj 17 Oct 2008, 12:01 AM
Mesaj #491


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



Fratilor,

iar va certati ? In plus discutia nu prea pare la subiect...

Nu am rabdarea sa citesc toate ce ati mai scris intre timp si nici nu vreau sa ma bag in discutia voastra dar vreau sa va intreb:
Inca nu ati inteles ca fiecare om care citeste biblia fara sa fi fost luminat de duhul sfant din inima o intelege
numai cu mintea si ca mintea asta nu este instrumentul adevarat pentru a o intelege in Adevar si Lumina ci numai duhul din inima ? Mintea nu are lumina fratilor, orisicat ar citi si invata omul.

Si de aceea 1000 de oameni au 1000 de pareri despre acelasi pasaj si despre aceeasi biblie data de Dumnzeu prin oameni ?

Si ca totusi din aceste 1000 de pareri numai UNA poate fi adevarata sau NICI una ?

Si ca in plus nimeni orisicat de destept nu poate intelege 100% in sensul adevarat ceea ce a fost scris acum mii de ani de alti oameni ?

Si ca in plus nimeni nu este pe forum ca sa invete de la altul ci numai ca sa-si arate opinia proprie si chiar daca Iisus in Persoana ar scrie aici tot nu l-ar crede nimeni, nici unul dintre voi ?

Noi oamenii avem o tendinta de a predica adevarul nostru personal la altii, fie el adevarat sau nu, si cand se intalnesc 100 de preoti intre ei fiecare vrea sa-l convinga pe celalalt ca adevarul lui este mai bun.

Asa ca discutiile acestea pe forum sunt in general d.p.d.v spiritual in cea mai mare parte o pierdere de timp.. si si de nervi mai
ales ca va enervati unul pe altul.

Singurul lucru bun care il poate face un om intelept aici pe forum este sa ...taca...

Grabillion
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 17 Oct 2008, 12:11 AM
Mesaj #492


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



QUOTE(IoanV @ 19 Sep 2008, 06:12 PM) *
La inceputurile crestinismului un preot sau episcop, nu stiu exact, a fost intrebat de un roman instarit de ce sustine ca crestinismul e altfel decit celelalte religii, caci Dumnezeu tine poarta deschisa pentru toata lumea. In raspuns a fost intrebat daca usa casei sale este deschisa pentru toti. Da, a fost raspunsul..-Cine ramine in ea? - Pai desi circula multi, ramin fii si slujitorii. - Si ce ti-ai dori sa fii, un fiu sau un slujitor?
Asa si cu crestinismul, este infierea. Dumnezeu primeste pe multi in casa Sa, dar nu ii infiaza pe toti.

Da, bun a zis acel preot. Un astfel de raspuns nu poate sa il dea decat Iisus Insusi printr-un preot.
Raspunsul acesta nu numai ca e adevarat dar contine un asa de important adevar si este atat de simplu si de intelept spus ca si aceea fraza a lui Iisus "Cine este fara pacate sa arunce primul".
Astfel de raspunsuri nu mai necesita nici un alt comentariu suplimentar si arata intelepciunea dumnezeiasca fata de raspunsurile omului.

Cat priveste Osho numai un comentariu: cum poate cineva care este in favoarea avorturilor si a exceselor sexuale si altele
sa fie asemanat cu Iisus sau chiar numit un iluminat ? Iluminat de acela cu cornite poate da...

G.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 18 Oct 2008, 07:15 AM
Mesaj #493


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Mintea nu are lumina
Croitorule, esti intr-o eroare maxima.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 18 Oct 2008, 07:15 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
papy
mesaj 18 Oct 2008, 11:56 AM
Mesaj #494


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE(Grabillion @ 17 Oct 2008, 01:01 AM) *
Inca nu ati inteles ca fiecare om care citeste biblia fara sa fi fost luminat de duhul sfant din inima o intelege numai cu mintea si ca mintea asta nu este instrumentul adevarat pentru a o intelege in Adevar si Lumina ci numai duhul din inima ?

Si de aceea 1000 de oameni au 1000 de pareri despre acelasi pasaj si despre aceeasi biblie data de Dumnzeu prin oameni ?

Eu tocmai asta le demonstrez: biserica lor are doctrina falsa si nu au cum sa inteleaga Scriptura. Nu poti sa spui ca esti calauzit de Duhul si sa te rogi la o mana moarta! Orice ar spune oricine! Scriptura nu permite decat inchinarea la Dumnezeu.

De aceea si discutiile acestea lungi filozofice pe care le poarta. Cu Scriptura e foarte scurta discutia: scrie, sau nu scrie. fara comentarii si interpretari personale.

Iar de certat........ nu-mi vine sa cred ca o polemica, fie ea si pasionala, poate fi interpretata ca cearta. rofl.gif Cel putin, eu nu ma cert, chiar daca incerc sa combat idolatria.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 18 Oct 2008, 06:17 PM
Mesaj #495


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



QUOTE(papy @ 18 Oct 2008, 12:56 PM) *
Iar de certat........ nu-mi vine sa cred ca o polemica, fie ea si pasionala, poate fi interpretata ca cearta. rofl.gif Cel putin, eu nu ma cert, chiar daca incerc sa combat idolatria.

Hi Papy, tocmai asta am vrut si eu sa spun cu "cearta"... :-)
In ce priveste combaterea idolatriei ma indoiesc ca ai sa ai succes pe aici ca si in general. Eu am renuntat sa mai incerc. Unii oamenii sunt din pacate de neschimbat prin cuvinte, o tin oarba pe a lor, chiar si daca biblia le-o arata alb pe negru.
De chestiile interpretabile din biblie nici nu mai vorbim... Pana nu se dau cu capul si ii doare ei nu inteleg. Dar de durut ii va durea pe multi de abia dupa ce ajung dincolo ... caci lumea nu stie cat de rau este sa ajungi dincolo cu idei fixe gresite in privinta religiei.

G.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 18 Oct 2008, 09:45 PM
Mesaj #496


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Scrie sa anunt lumea de pericol. Cine va crede nu este treaba noastra.

La anuntul facut de Noe, doar inca 7 au ascultat. La cel facut de Iona, au ascultat toti cei 120.000.......

Asta este rezultatul Duhului, nu al nostru.

Treaba noastra este sa fim atenti sa propovaduim exact voia Domnului, stiind ca este vorba de o revelatie progresiva, ca Dumnezeu ascunde cuvintele.....

Deci, un studiu si o corectie permanenta a doctrinei, nu cum fac bisericile.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 18 Oct 2008, 10:05 PM
Mesaj #497


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
QUOTE
Eu tocmai asta le demonstrez:

Poate ai avut in intentie sa demonstrezi asta, insa in realitate ai demonstart doar ca esti in afara Scripturii, pana si citatele ce le dai demonstreaza asta...
QUOTE
Scrie sa anunt lumea de pericol.
rofl.gif Ce pericol Papy?! Ca vine Iisus?! Pai asta este pericol?! Poate pentru tine este pericol, pentru crestini e mare bucurie...Amin! Vino, Doamne Iisuse! (Apocalipsa 22:20)
Hmmm... Stii tu de ce te temi cand te apuci de aritmetica sa calculezi cand vine Stapanul, in loc sa faci ceea ce ti-a poruncit foarte clar sa faci...sad.gif
QUOTE
Treaba noastra este sa fim atenti sa propovaduim exact voia Domnului

In primul rand pe tine nu te-a trimis nimeni sa propovaduiesti nimic, ci doar ca te-ai hotarat tu asa "tam-nesam". Nu exista nici o dovada Biblica prin care oricine poate propovadui Cuvantul lui Dumnezeu dupa cum il taie capul...
In al doilea rand tu respingi voia Domnului, asa ca nu propovaduiesti voia Lui, ci doar voia ta...
Iata voia Domhului spusa clar in Biblie:Privegheaţi deci, că nu ştiţi în care zi vine Domnul vostru (Matei 24:42)
QUOTE
stiind ca este vorba de o revelatie progresiva

Biblia nu spune niciunde asa ceva, este doar inventia ta...
QUOTE
un studiu si o corectie permanenta a doctrinei, nu cum fac bisericile.

Exact, Biserica lui Hristos nu-si schimba doctrinele dupa cum bate vantul, caci ce ne-a spus Domnul odata, noi nu putem schimba cu de la noi putere...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 19 Oct 2008, 12:09 AM
Mesaj #498


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE
Poate ai avut in intentie sa demonstrezi asta, insa in realitate ai demonstart doar ca esti in afara Scripturii, pana si citatele ce le dai demonstreaza asta...

rofl.gif Sigur, cum s nu?! rofl.gif TOTAL inafara Scripturii sunt icoanele si inchinatul la morti si oameni

Romani 1

23şi au schimbat slava Dumnezelui nemuritor într'o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare şi tîrîtoare.

25căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu, şi au slujit şi s'au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvîntat în veci! Amin.

Foarte pe dinfara sunt!!!!! rofl.gif Voi ocoliti aceste versuri si incercati sa le ascundeti de ai vostri!!! rofl.gif

QUOTE
Nu exista nici o dovada Biblica prin care oricine poate propovadui Cuvantul lui Dumnezeu dupa cum il taie capul...

Aha..... si pe Enoh cine l-a trimis? BOR? rofl.gif rofl.gif

QUOTE
Biblia nu spune niciunde asa ceva, este doar inventia ta...

Aha, cum trece o pagina si poti profita ca ceilalti nu s-ar intoarce sa te verifice, o dai in minciuna!!!! thumb_yello.gif ohyeah.gif Bravo!!! Prea-fericitule!!!

Daniel 12

9El a răspuns: ,,Du-te Daniele! Căci cuvintele acestea vor fi ascunse şi pecetluite pînă la vremea sfîrşitului.

Deci, progresia nu este specificata ca si cuvant, insa se observa ca spre sfarsit, cuvintele intelese vor fi mai multe decat in perioada mentionata. rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 19 Oct 2008, 07:24 AM
Mesaj #499


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
QUOTE
23şi au schimbat slava Dumnezelui nemuritor într'o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare şi tîrîtoare.
25căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu, şi au slujit şi s'au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvîntat în veci! Amin.
Foarte pe dinfara sunt!!!!! Voi ocoliti aceste versuri si incercati sa le ascundeti de ai vostri!!!

Nu le ocoleste nimeni, ba din contra, ti-au fost explicate foarte clar de cateva ori, dar tie nu-ti place adevarul...
Iata, mai incerc eu odata pe scurt, poate cine stie...
QUOTE
23şi au schimbat slava Dumnezelui nemuritor într'o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare şi tîrîtoare.

Crestinii nu numai ca nu au facut asa, adica nu au schimbat slava lui Dumnezeu in vreo icoana, ci din contra, dau si mai mare slava lui Dumnezeu pentru mila ce ne-a aratat-o noua oamenilor, dand Harul Sau unor oameni binecredinciosi Lui, adica sfintilor Sai. Cinstirea sfintilor lui Dumnezeu este recunoasterea milei lui Dumnezeu pentru noi oamenii, si prin aceasta cinstire dam si mai multa slava lui Dumnezeu.

Si inca odata, cinstirea sfintilor lui Dumnezeu este, printr-o oarecare comparatie, cu cinstirea ce se da unor soli sau mesageri imparatesti. Prin cinstirea solilor imparatului se cinsteste chiar imparatul si nu solul in sine, desi si acela daca a fost trimis de imparat, inseamna ca merita aceasta cinstire.
Iar pentru noi, sfintii lui Dumnezeu sunt ca niste soli sau mesageri ai Sai, de aceea ii si cinstim, si nu ii confundam cu Cel ce i-a trimis, asa cum gresit crezi tu.
De altfel chiar Iisus da niste pilde din care rezulta aceasta, si de acolo se vede cum niste oameni rai, au facut exact ca tine, adica au necinstit pe solii Stapanului, ba i-au si batut si chiar i-au omorat... Ce crezu tu ca va face Stapanul cand va veni si va vedea ca i-ai necinstit sfintii Sai?
QUOTE
25căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu, şi au slujit şi s'au închinat făpturii în locul Făcătorului

Crestinii nu numai ca nu slujesc nimanui in locul lui Dumnezeu, dar nici nu i se inchina nimanui ca lui Dumnezeu...

Acum vin si te intreb eu pe tine: tu cand minti toate aceste lucruri cu buna stiinta, deci slujesti minciunii, cui te inchini tu atunci? Nu cumva tatalui minciunii?
QUOTE
Aha..... si pe Enoh cine l-a trimis?

Pai tu esti Enoh?
Si adica vrei sa spui ca oricine vrea sa propovaduiasca cuantul lui Dumnezeu, dupa cum il taie capul, e liber sa o faca? Atunci inteleg de ce si tu faci aceasta...
Singura problema fiind doar ca lucrul acesta este interzis cu desavarsire de Scriptura:
QUOTE
1 Căci orice arhiereu, fiind luat dintre oameni, este pus pentru oameni, spre cele către Dumnezeu, ca să aducă daruri şi jertfe pentru păcate;
2 El poate să fie îngăduitor cu cei neştiutori şi rătăciţi, de vreme ce şi el este cuprins de slăbiciune.
3 Din această pricină dator este, precum pentru popor, aşa şi pentru sine să jertfească pentru păcate.
4 Şi nimeni nu-şi ia singur cinstea aceasta, ci dacă este chemat de Dumnezeu după cum şi Aaron.
5 Aşa şi Hristos nu S-a preaslăvit pe Sine însuşi, ca să Se facă arhiereu, ci Cel ce a grăit către El: "Fiul Meu eşti Tu, Eu astăzi Te-am născut".
Iata dar ca Scriptura zice ca nimeni nu are voie sa-si ia singur aceasta cinste, asa cum tu ti-ai luat-o?

Mai mult, Iisus nu a trimis pe toata lumea la propovaduire, ci doar pe cei alesi de El.
QUOTE
9El a răspuns: ,,Du-te Daniele! Căci cuvintele acestea vor fi ascunse şi pecetluite pînă la vremea sfîrşitului.
Deci, progresia nu este specificata ca si cuvant, insa se observa ca spre sfarsit, cuvintele intelese vor fi mai multe decat in perioada mentionata. rofl.gif
Pai vezi daca razi de ceea ce nu intelegi?! Acolo zice:"pana la vremea sfarsitului"... Scrie undeva ca astazi 19 oct 2008 este vremea sfarsitului ca sa ti se dea tie starul pentru aritmetici si scrabble cu Scriptura? Este mai mult acum vremea sfarsitului decat acum 700 de ani cand si alti smintiti s-au apucat de aritmetici ca si tine, zicand ca e vremea sfarsitului, si le-a dat numai bazaconii? Crezi tu oare ca Dumnezeu se lasa batjocorit de tine? Evident ca nu... Dovada este ca nu ai reusit nimic...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 19 Oct 2008, 10:32 AM
Mesaj #500


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Da, deci nu scrie de icoane care seamana cu omul muritor si nimeni nu se inchina fapturii rofl.gif rofl.gif Le sare doar asa, mana, cand trec pe langa icoane, din reflex rofl.gif rofl.gif

QUOTE
Iata dar ca Scriptura zice ca nimeni nu are voie sa-si ia singur aceasta cinste, asa cum tu ti-ai luat-o?

Uiti ca eu nu cred omul, ci numai pe Dumnezeu, asa ca te verific si observ ca in versul "proba" este vorba de arhiereu, de Hristos si Aron.
Nu scrie de propovaduire. rofl.gif rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Oct 2008, 01:54 PM
Mesaj #501


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Clopotel @ 19 Oct 2008, 08:24 AM) *
Si adica vrei sa spui ca oricine vrea sa propovaduiasca cuantul lui Dumnezeu, dupa cum il taie capul, e liber sa o faca? Atunci inteleg de ce si tu faci aceasta...
Singura problema fiind doar ca lucrul acesta este interzis cu desavarsire de Scriptura

Deci tu, IoanV, Rehael si toti cei care incercati sa "faceti cunoscut cuvantul Domnului", toti cei care incercati sa aduceti pe careva la "calea cea dreapta" incalcati Scriptura? unsure.gif
Interesant de stiut....

Acest topic a fost editat de abis: 19 Oct 2008, 01:55 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 19 Oct 2008, 07:25 PM
Mesaj #502


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
QUOTE
Da, deci nu scrie de icoane care seamana cu omul muritor si nimeni nu se inchina fapturii

Exact, nu scrie despre icoane si despre sfintii lui Dumnezeu, ci scrie despre idoli la care unii se inchina ca lui Dumnezeu.
Despre sfintii lui Dumnezeu scrie ca trebuie sa-i cinstim, asa cum si facem, caci chiar Scriptura ne indeamna: Lăudaţi pe Domnul întru sfinţii Lui si Minunat este Dumnezeu întru sfinţii Lui...
Tu cum lauzi pe Domnul intru sfintii Sai? Batjocorindu-i?! hh.gif
QUOTE
Le sare doar asa, mana, cand trec pe langa icoane, din reflex

Mie imi "sare mana" nu numai cand trec pe langa icoane, ci si cand sunt acasa, sau in masina, sau pe strada, oriunde. Am voie sa ma inchin Domnului oriunde ma aflu si ori de cate ori simt nevoia... Iar in preajma unui sfant, simt nevoia evident, ca mai imi aduc aminte de pacatele mele cele multe...
QUOTE
Uiti ca eu nu cred omul, ci numai pe Dumnezeu,

Ei as pe Dumnezeu, mai vazusi la tine asa ceva...Tu crezi doar mintea lui Papy, si ceea ce inventeaza ea...
QUOTE
asa ca te verific si observ ca in versul "proba" este vorba de arhiereu, de Hristos si Aron.

Din versul proba rezulta ca numai arhiereii sau pe cine trimit acestia expres pot propovadui, nu cum il taie capul pe fiecare, asa cum faci tu...
Tu esti un fals propovaduitor, caci evident ca nu te-a trimis nimeni sa propovaduiesti Scriptura, ci ti-ai luat singur aceasta cinste, tu nefacand parte din Biserica lui Hristos, si asta se vede prin faptul ca propovaduiesti altceva decat ce a Invatat Hristos, si mai imprastii si minciuni despre Biserica lui Hristos... Mai mult, indraznesti sa batjocoresti si sfintii lui Dumnezeu...sad.gif
QUOTE
Nu scrie de propovaduire.

Propovaduire au dreptul sa faca doar cei trimisi expres cu acest scop, nu cand i se nazare fiecaruia...
Iisus a poruncit doar apostolilor sa propovaduiasca, nu la toti cei care l-au ascultat:
5 Pe aceşti doisprezece i-a trimis Iisus, poruncindu-le lor şi zicând: În calea păgânilor să nu mergeţi, şi în vreo cetate de samarineni să nu intraţi;
6 Ci mai degrabă mergeţi către oile cele pierdute ale casei lui Israel.
7 Şi mergând, propovăduiţi, zicând: S-a apropiat împărăţia cerurilor.

Sau:
14 La urmă, pe când cei unsprezece şedeau la masă, li S-a arătat şi I-a mustrat pentru necredinţa şi împietrirea inimii lor, căci n-au crezut pe cei ce-L văzuseră înviat.
15 Şi le-a zis: Mergeţi în toată lumea şi propovăduiţi Evanghelia la toată făptura.

La randul lor, apostolii au hirotonit preoti si doar aceia au propovaduit mai departe, si tot asa pana astazi... Prin urmare, nici macar toti crestinii nu au dreptul si chemarea de a propovadui, si cu atat mai putin cei care nu fac parte din Biserica lui Hristos.

Si ca sa vezi ca am dreptate, ti-am aratat ca nu ai fost in stare sa raspunzi la doua intrebari simple: de unde ai luat Sfanta Scriptura si de unde stii ca este insuflata de Dumnezeu? Doar singure aceste doua intrebari, lamuresc prea clar cine esti tu si care este legatura ta cu Biserica lui Hristos, adica niciuna...

Draga Abis,
QUOTE
Deci tu, IoanV, Rehael si toti cei care incercati sa "faceti cunoscut cuvantul Domnului", toti cei care incercati sa aduceti pe careva la "calea cea dreapta" incalcati Scriptura?
Interesant de stiut....

Nu, nici eu si nici Ioan si nici Rehael si nici Andra nu propovaduim aici Evanghelia, ca nu suntem preoti si nu ne-a dat nimeni acest drept. Noi doar, vorbim despre credinta noastra, si mai ales, ne straduim sa inlaturam minciunile ce se spun despre ea... Atata tot... Stiu ca nu pot intoarce la credinta pe vreun ateu, sau pe cineva inselat de diavol, caci aici este doar lucrarea lui Dumnezeu, insa eu sunt dator sa-i vorbesc despre starea lui si despre Dumnezeu Adevarat, asa cum si psalmistul zice: Învăţa-voi pe cei fără de lege căile Tale şi cei necredincioşi la Tine se vor întoarce.
Mai mult, si acum vorbesc doar in numele meu, dar cred ca si alti frati ortodocsi au procedat la fel, am binecuvantare de la preot sa vorbesc despre lucruri mai "de adancime" si mai "intime" ale Invataturii lui Dumnezeu. Nu pot sa fac acest lucru fara binecuvantare caci foarte usor pot gresi sau sa fiu inselat de vorbele nebune ale unora, asa cum chiar ei au fost, si mai ales, sa nu ma las prada mincinilor si smintelilor intentionate pe care unii le spun pe aici, caci nu toti vin aici cu inima curata, dupa cum poate ai vazut... sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 19 Oct 2008, 09:20 PM
Mesaj #503


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE
Despre sfintii lui Dumnezeu scrie ca trebuie sa-i cinstim, asa cum si facem, caci chiar Scriptura ne indeamna: Lăudaţi pe Domnul întru sfinţii Lui si Minunat este Dumnezeu întru sfinţii Lui...

Scrie sa laudam PE DOMNUL, care este peste tot: intre sfinti, intre tot ce creat El.
Nu scrie sa ingenunchem in fata femeilor moarte. rofl.gif rofl.gif Nu scrie sa mintim cu nerusinare ca o femeie care a nascut a ramas fecioara rofl.gif numai ca sa o comparam cu Dumnezeu......

QUOTE
Prin urmare, nici macar toti crestinii nu au dreptul si chemarea de a propovadui, si cu atat mai putin cei care nu fac parte din Biserica lui Hristos.

"Fiti lumina lumii" este numai pt apostoli, huh? Tare! Atunci "credeti in Mine!" este tot numai pt ei, nu? Noi nu avem aceasta porunca.

Ceea ce unii care au doctrina falsa rofl.gif nu inteleg, este ca:
QUOTE
15 Şi le-a zis: Mergeţi în toată lumea şi propovăduiţi Evanghelia la toată făptura.

nu este OPTIONAL, ci este o PORUNCA. rofl.gif
QUOTE
Deci tu, IoanV, Rehael si toti cei care incercati sa "faceti cunoscut cuvantul Domnului", toti cei care incercati sa aduceti pe careva la "calea cea dreapta" incalcati Scriptura?
Interesant de stiut....

Abis, nu credeam ca esti chiar asa naiv!!!!!! rofl.gif Clopotel SA RECUNOASCA? rofl.gif rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 20 Oct 2008, 05:44 AM
Mesaj #504


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
QUOTE
Scrie sa laudam PE DOMNUL, care este peste tot: intre sfinti, intre tot ce creat El.

Nope, iar nu intelegi ce zice acolo, dar nu ma mir deloc... Lăudaţi pe Domnul întru sfinţii Lui Inseamna fara doar si poate, ca cinstind sfintii lui Dumnezeu ii dam slava Lui...
QUOTE
Nu scrie sa ingenunchem in fata femeilor moarte.

Problema este ca noi ingenunchem in fata lui Dumnezeu, si cred ca asta te necajeste de fapt...
In al doilea rand cine este "femeia moarta"? Este la fel de moarta ca si Moise, si Avraam... Te-am intrebat daca acestia sunt morti sau vii si nu ai stiut raspunde... De ce oare?
QUOTE
Nu scrie sa mintim cu nerusinare ca o femeie care a nascut a ramas fecioara numai ca sa o comparam cu Dumnezeu......

Scriptura spune ca este pururea fecioara, nu eu... Nu este nici o minciuna ca a ramas pururea fecioara si nu este nici o minciuna ca a nascut fara sa cunoasca barbat. Toate acestea sunt adevaruri exprimate foarte clar in SCriptura, dar numai pentru cine tine cont de ea.
De asemenea toate acestea nu sunt spuse si facute pentru a o compara pe Pururea Fecioara Maria cu Dumnezeu, ci pentru a arata minunile lui Dumnezeu si a-i da slava. E o mare diferenta...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 20 Oct 2008, 10:50 AM
Mesaj #505


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE
Scriptura spune ca este pururea fecioara, nu eu...

rofl.gif Uiti ca vorbesti cu cineva care chiar CITESTE Scriptura? rofl.gif

UNDE SCRIE?

QUOTE
Nope, iar nu intelegi ce zice acolo, dar nu ma mir deloc... Lăudaţi pe Domnul întru sfinţii Lui Inseamna fara doar si poate, ca cinstind sfintii lui Dumnezeu ii dam slava Lui...

Asta ti s-a spus tie la sedinte rofl.gif rofl.gif
Da-mi si mie versul acela, posteaza complet.

QUOTE
In al doilea rand cine este "femeia moarta"? Este la fel de moarta ca si Moise, si Avraam... Te-am intrebat daca acestia sunt morti sau vii si nu ai stiut raspunde... De ce oare?

Femeia este moarta.

1 Tesaloniceni 4


16Căci însuş Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel şi cu trîmbiţa lui Dumnezeu, Se va pogorî din cer, şi întîi vor învia cei morţi în Hristos.

Cuvantul folosit este νεκροι , NECROS, deci chiar literal: MORTI. Numai mortii pot INVIA, cei vii sunt.....vii rofl.gif

Sufletul ei este in rai cu Hristos, fara dubiu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 20 Oct 2008, 12:54 PM
Mesaj #506


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
QUOTE
Uiti ca vorbesti cu cineva care chiar CITESTE Scriptura?

Bine spus citeste... Faptul ca o citesti dar nu intelegi ce citesti este egal cu zero... Macar famenul din car era mai constient decat tine, caci macar acela recunostea ca are nevoie de cineva care sa-l calauzeasca...
QUOTE
UNDE SCRIE?

In cartile alea care se numesc Scriptura, si din care eu ti-am citat deja la topicul despre Pururea Fecioara Maria. Probabil ca si acolo ai citit ale citate bilice, dar neintelegand despre ce e vorba in ele, le-ai dat la o parte...
QUOTE
Da-mi si mie versul acela, posteaza complet
.
Pai versul este foarte clar prin el insusi:Lăudaţi pe Domnul întru sfinţii Lui
Nu intelegi limba romana nu-i asa? Intreaba pe orice om si o sa-ti spuna ca intelesul acestui verset este ca cinstind sfintii lui Dumnezeu Il laudam astfel pe Domnul, adica ii dam slava...

QUOTE
Femeia este moarta.

Numai ca si de aceasta data Scriptura si chiar Dumnezeu te contrazice, caci este la fel de "moarta" ca si Moise, cu care s-a intalnit si a vorbit Iisus, sau Avraam
despre care Dumnezeu a spus:
"Eu sunt Dumnezeul lui Avraam şi Dumnezeul lui Isaac şi Dumnezeul lui Iacov"? Nu este Dumnezeul morţilor, ci al viilor.
Probabil ca dumnezeul in care crezi tu este al mortilor, dar crestinii cred in Dumnezeul viilor, pe care chiar Dumnezeu ni i-a aratat vii, caci Moise cand vorbea cu Iisus pe Tabor era viu si nu mort, iar sfintii, printre care si Maica Domnului, de-a lungul a 2000 de ani, s-a aratat si a vorbit cu atatia credinciosi, si prin ea s-au facut atatea minuni.
QUOTE
Sufletul ei este in rai cu Hristos, fara dubiu.

Si dupa dogma ta Iisus sta cu mortii in Rai?! hh.gif Macar e bine ca pana si tu iti dai seama (sau poate ca nu) de hilarul afirmatiilor tale...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 20 Oct 2008, 03:53 PM
Mesaj #507


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



QUOTE
In cartile alea care se numesc Scriptura, si din care eu ti-am citat deja la topicul despre Pururea Fecioara Maria.

Nu scrie. Este o minciuna. Tocmai de aceea te si prind, ca nu vrei sa dai versul rofl.gif rofl.gif

P
QUOTE
ai versul este foarte clar prin el insusi:Lăudaţi pe Domnul întru sfinţii Lui
Nu intelegi limba romana nu-i asa? Intreaba pe orice om si o sa-ti spuna ca intelesul acestui verset este ca cinstind sfintii lui Dumnezeu Il laudam astfel pe Domnul, adica ii dam slava...

Posteaza versul cu cartea, capitolul si nr. versului. Sau, si acum minti, la fel cu "pururea fecioara"? rofl.gif rofl.gif

QUOTE
Probabil ca dumnezeul in care crezi tu este al mortilor, dar crestinii cred in Dumnezeul viilor, pe care chiar Dumnezeu ni i-a aratat vii, caci Moise cand vorbea cu Iisus pe Tabor era viu si nu mort, iar sfintii, printre care si Maica Domnului, de-a lungul a 2000 de ani, s-a aratat si a vorbit cu atatia credinciosi, si prin ea s-au facut atatea minuni.

Daca s-a aratat cuiva, nu era Maria, mama lui Isus, ci altceva gen ce i-a aparut lui Saul........ Nu exista asa ceva dupa completarea Cuvantului. Este o minciuna ca si cu mohamed care a avut nuj ce viziuni....... coana mare si altii.......
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 20 Oct 2008, 05:01 PM
Mesaj #508


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga Papy,
QUOTE
Nu scrie. Este o minciuna. Tocmai de aceea te si prind, ca nu vrei sa dai versul

Ti-am spus ca ti le-am dat, si chiar pe mai multe topicuri despre Maica Domnului... Evident ca nu este nici o minciuna ce spune Biblia despre ea.
Nu o sa le mai reiau si aici, pe acest topic, ca si asa ai umplut peste tot cu offtopicuri si va trebui sa mut toate aceste mesaje intr-un topic mai potrivit...
QUOTE
Posteaza versul cu cartea, capitolul si nr. versului.

rofl.gif Aaaa! Acum am inteles eu de ce te intreba Andra unde este versetul: Lăudaţi pe Domnul întru sfinţii Lui si tu nu stiai sa-i spui...
Hai sa-ti dau un indiciu: in Biblie...
QUOTE
Daca s-a aratat cuiva, nu era Maria, mama lui Isus, ci altceva gen ce i-a aparut lui Saul........

rofl.gif Si ce i s-a artat lui Saul dupa dogma ta? O fantoma? Vreun extraterestru?!
QUOTE
Nu exista asa ceva dupa completarea Cuvantului

Ei nu mai spune... ca asa vrei tu... Unde a fost cuvantul Completat si de catre cine? Si unde spune ca nu exista?!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 20 Oct 2008, 11:36 PM
Mesaj #509


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Eu, cel putin, am postat versurile complete, ca sa poata fi gasiti de toata lumea. Tu vii numai cu citate din cartile bisericesti.
Am probat ca femeia careia i te inchini a murit, cu Scriptura.

QUOTE
Maica Domnului

Cu "M" mare ....... atotputernica, etc...... rofl.gif

Iar canonul s-a completat. Scrie in Apoc 22.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 21 Oct 2008, 06:11 AM
Mesaj #510


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga papy, (cu p mic la propriu si la figurat ca sa nu zici ca fac idolatrie)
QUOTE
Eu, cel putin, am postat versurile complete, ca sa poata fi gasiti de toata lumea. Tu vii numai cu citate din cartile bisericesti.

Tu ai probat doar cu parerile tale, eu am probat cu Scriptura care intr-adevar este o carte bisericeasca deoarece apartine Bisericii...
Te-am intrebat de unde ai luat-o si nu ai vrut sa recunosti, sau nici nu sti..
QUOTE
Am probat ca femeia careia i te inchini a murit, cu Scriptura.

Pai da, a murit la fel ca si Moise, care mai apoi statea bine merci de vorba cu Iisus pe Tabor.
QUOTE
Cu "M" mare ....... atotputernica, etc......

Exact, este Maica Domnului, cu M mare, si este si atotputernica deoarece toate cate le cere de la Dumnezeu le si dobandeste, pentru ca Domnul este cu ea, si Domnul este Atotputernic...
QUOTE
Iar canonul s-a completat. Scrie in Apoc 22.

In Apocalipsa scrie ca nu se mai poate adauga nimic la Cartea Apocalipsei, dar tu care nu sti de unde ai Biblia si de ce este inspirata de Dumnezeu, normal ca nu intelegi... Biblia este o colectie de carti, pe care Biserica le-a pus impreuna, una langa alta... Asta nu inseamna ca ce-i spunea Pavel lui Tit, este restrictionat de viziunea pe care a avut-o Ioan. De altfel mai sunt cateva carti pe care Biserica le recunoaste... Dar asa este cand vezi si nu intelegi ce vezi...sad.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
papy
mesaj 21 Oct 2008, 04:16 PM
Mesaj #511


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 559
Inscris: 31 March 08
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 11.442



Minciuna pe care o repeta unii in "mantrele" invatate de la guru lor rofl.gif , aceea cu "pururea fecioara" rofl.gif sa stii ca nu se regaseste in Scriptura.

Iar, Scriptura spune ca Atotputernic este Dumnezeu, nu o femeie moarta. Mai ales ca unde sunt sufletele celor salvati, ei nu stiu prea multe (Apoc 6). Cine este Atotputernic stie tot.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru Clej
mesaj 20 Dec 2008, 04:16 PM
Mesaj #512


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 9
Inscris: 13 July 08
Forumist Nr.: 11.789



Citiţi pe această temă două articole în revista ACUM www.acum.tv:

Dinastia Isus şi impostorul Pavel http://www.romanialibera.com/articole/arti...col&id=8263

Rabinul Yehoshua şi creştinătorul său, Shaul din Tars http://www.romanialibera.com/articole/arti...col&id=7829
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 8 Jul 2009, 06:03 PM
Mesaj #513


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



QUOTE(papy @ 21 Oct 2008, 05:16 PM) *
Minciuna pe care o repeta unii in "mantrele" invatate de la guru lor rofl.gif , aceea cu "pururea fecioara" rofl.gif sa stii ca nu se regaseste in Scriptura.

Iar, Scriptura spune ca Atotputernic este Dumnezeu, nu o femeie moarta. Mai ales ca unde sunt sufletele celor salvati, ei nu stiu prea multe (Apoc 6). Cine este Atotputernic stie tot.

să mori tu că ştii de ce se zice „pururea fecioară”? mă-ndoiesc... ai auzit de existenţa divină virgină, liberă de orice contingenţă, care naşte în lume Principiul şi rămâne pururea fecioară? să mori tu că nu eşti vreun sectant pernicios?

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 8 Jul 2009, 06:05 PM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Taunul
mesaj 19 Aug 2010, 12:07 AM
Mesaj #514


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 24 June 08
Forumist Nr.: 11.726



QUOTE(Grabillion @ 17 Oct 2008, 01:01 AM) *
Inca nu ati inteles ca fiecare om care citeste biblia fara sa fi fost luminat de duhul sfant din inima o intelege
numai cu mintea si ca mintea asta nu este instrumentul adevarat pentru a o intelege in Adevar si Lumina ci numai duhul din inima ? Mintea nu are lumina fratilor, orisicat ar citi si invata omul.

si cine alege oamenii astia? si cum pot a stie daca am fost ales, caci daca nu am fost ales atunci nu am habar de nimic.
Deci cum am habar daca am habar?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Taunul
mesaj 19 Aug 2010, 12:11 AM
Mesaj #515


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 24 June 08
Forumist Nr.: 11.726



QUOTE(Grabillion @ 17 Oct 2008, 01:01 AM) *
Fratilor,
#
Singurul lucru bun care il poate face un om intelept aici pe forum este sa ...taca...

Grabillion

Fratilor! Cine nu scrie este intelept, sau a murit, sau nu stie romaneste, sau inca nu s-a nsacut, etc.
Ceilalti au fost zugraviti de Grigorescu tragind o caruta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Taunul
mesaj 19 Aug 2010, 12:14 AM
Mesaj #516


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 24 June 08
Forumist Nr.: 11.726



QUOTE(Clopotel @ 21 Oct 2008, 12:36 AM) *
Pai da, a murit la fel ca si Moise, care mai apoi statea bine merci de vorba cu Iisus pe Tabor.

Moise nu a ajuns la Tabor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

15 Pagini V  « < 13 14 15
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 05:37 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman