HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V  « < 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Profesorii Iau spaga?
rebel
mesaj 20 Apr 2004, 06:06 AM
Mesaj #106


Don Juan Cronicar
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.524
Inscris: 14 February 04
Din: Aproape în aproape
Forumist Nr.: 2.225



Moni, ia întrebarea din titlul topicului si pune-o lângă a mea. Vezi ce-ti iese.


--------------------
Dragostea, precum un râu, îşi va găsi un nou curs de fiecare dată când va întâlni în cale un obstacol.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 20 Apr 2004, 10:18 PM
Mesaj #107


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Am incercat si tot nu am inteles.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 23 Apr 2004, 02:36 AM
Mesaj #108


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Nici eu n-am avut rabdare sa citesc o mare parte din mesaje..
Saptamana trecuta ne da profa de romana eseu "E moral ca parintele sa intervina la profesor pt. ca fiul/fiica sa promoveze?" Hhahahahahahahahaha.. asta-i tot ce am de spus.. You people make me sick! (profesorii wink.gif )
Care mai da bacul anul asta?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 23 Apr 2004, 02:36 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
MonicaV
mesaj 30 Apr 2004, 03:47 AM
Mesaj #109


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Si ce-ai scris in eseul acela?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 30 Apr 2004, 09:21 PM
Mesaj #110


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Pai am scris ca atat timp cat in societatea romaneasca acest lucru esti admis si practicat si atat timp cat societatea dicteaza ceea ce este sau nu moral, nu e de condamnat parintele care face tot ce-i sta in putere pentru a-si ajuta copilul. Sau ceva de genul asta.. ideea e ca mi s-a parut cam aberant un subiect de genul asta venit tocmai din partea ei, una dintre cele mai "corupte" profesoare din scoala tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 30 Apr 2004, 10:19 PM
Mesaj #111


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



O fi vrut si ea sa sugereze ca vrea spaga, sau ca vrea mai multa. Daca vrei sa o intrebi, vezi sa nu se supere. Da-i un cadou, nu bani (nu e frumos sa refuzi cadourile) si gaseste o fraza frumoasa si care nu pare obraznica prin care sugerezi ca iti face mare placere.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The_Kid
mesaj 22 May 2004, 02:51 AM
Mesaj #112


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 54
Inscris: 11 May 04
Din: Arad
Forumist Nr.: 3.460



Nu se poate generaliza. Unii iau, altii nu. Totusi cred ca marea majoritate se pot cumapara, mai ales in facultate. AM avut in anul 3 un prof. pe nume x-ulescu. Ei bine acest x-lescu, mi-a spus clar in fata cat ma costa ca sa trec la el. orice as face nu ma trece, si mai dadusem de 3 ori ex. si de fiecare data am fost toba, dar degeaba. M-a costat 100 de euro, dar nu am avut ce face pt ca era vital examenul. Nu va mai spun ca mi-a dat 9 cu multumirile de rigoare smile.gif. Asta e , in viata mai tre` sa faci si compromisuri.
Cel mai mult ii detest eu pe aia care le pretind unor fete mai slabe de inger anumite servicii pt. a nu le face probleme 50.gif .


--------------------
De la sublim la ridicol nu este decât un pas. (Napoleon)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flu
mesaj 22 May 2004, 03:17 PM
Mesaj #113


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 537
Inscris: 5 October 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 914



Se potriveste o replica dintr-un film:

"X e incoruptibil. Iti trebuie 100.000 de $"... wink.gif

La fel de adevarat e ca sunt profesori care iau mita cum e ca sunt profesori care nu ar accepta indiferent de suma (pentru ca inca mai exista oameni care cred ca exista pe lumea asta si altele mai presus de bani), chiar daca acestia din urma (pe care ii cunosc eu) nu au situatia materiala foarte buna... (poate tocmai pentru ca nu accepta "micile atentii")




--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 22 May 2004, 08:56 PM
Mesaj #114


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Astfel de "specimene" sunt insa pe cale de disparitie.. Si multi dintre cei care "nu o fac", nu o fac de teama de-a nu fi prinsi, nu pentru ca ar juca constiinta un rol in asta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 17 Feb 2005, 02:33 AM
Mesaj #115


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Sunt curioasa cand o sa inceapa scandalul profesorilor universitari. Cand or sa fie demascati cei care iau mita? smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 17 Feb 2005, 09:00 AM
Mesaj #116


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Profesorii universitari iau mita? ohmy.gif In RO?? No way! rofl.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 17 Feb 2005, 10:44 AM
Mesaj #117


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



"Poveste" reala. Un profesor universitar le preda studentilor matematica intr-un mod foarte greoi, neinteractiv, ce sa mai, parca pentru a-i forta sa nu poata invata nimic de la cursuri pentru examen(e). Si totusi, e vorba de un profesor atasat de studentii lui. Studentii cu adevarat interesati pot face meditatii, contra cost desigur, cu respectivul personaj.

Va ganditi voi ca un om destul de inteligent pentru a fi profesor universitar ar lua mita ?


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 17 Feb 2005, 11:25 AM
Mesaj #118


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



faza de mai sus mi s-a intimplat si mie mad.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 19 Mar 2005, 08:38 PM
Mesaj #119


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



imi amintesc ca dupa ce si-a luat un prof de-al meu masina unul din colegi a facut o remarca spre altul "na Tinele, portbagajul e de la noi, fata e de la amaritii cu restante"


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 5 Jun 2005, 12:16 AM
Mesaj #120


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Va dati seama ca desi pe moment dom' profesor are bani si studentul sau elevul trece si amindoi sint multumiti, metodele astea strica reputatia sistemului de invatamint in strainatate? Dealtfel, cine triseaza nu are satisfactia de a fi reusit pe baza meritului propriu. Din punctul asta de vedere, e chiar mai bine sa reuseasca pe puterile lui intr-un domeniu sau la un nivel de studii care i se pare mai usor, decit sa pretinda ca e mare destept cind el stie ca de fapt nu merita notele si diploma, sau chiar daca le merita in general, nu le-a primit pentru munca lui cinstita.

De ce nu sint reclamati profesorii respectivi? Daca e pentru ca elevii si studentii vor sa treaca, de ce nu ii reclama mai tirziu? Chiar daca e prea tirziu, daca multi se pling de un profesor, pina la urma, nu se iau masuri?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 7 Jun 2005, 05:42 PM
Mesaj #121


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (MonicaV @ 5 Jun 2005, 01:16 AM)
Va dati seama ca desi pe moment dom' profesor are bani si studentul sau elevul trece si amindoi sint multumiti, metodele astea strica reputatia sistemului de invatamint in strainatate?

Pe mine m-ar ingrijora mai degraba calitatea si viitorul invatamantului decat reputatia lui in strainatate smile.gif .

Dupa ce termini facultatea, nu mai stii cum sa-ti stergi mai repede din memorie tot ce tine de facultate, ca incerci sa-ti gasesti un job si sa te adaptezi la noile cerinte. Numai de reclamatii nu mai ai timp.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 15 Jun 2005, 03:30 AM
Mesaj #122


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Reputatia este mai importanta decit calitatea, pentru ca oamenii mai uita ce au invatat, dar ramin toata viata cu diploma. A propo, am visat azi noapte ca facultatea voia sa imi ia inapoi diploma pentru ca zicea (dupa 8 ani) ca as fi plagiat o compunere in care am dat prea multe citate si nu am scris destule idei originale, asa ca am esuat un curs si deci nu mai merit diploma. Eu (in visul meu) am zis: Nu va e rusine? Ce mai conteaza cursurile voastre? Acum, eu am experienta in domeniu. Daca nu as fi luat toate cursurile, as fi meritat o diploma pentru experienta pe care am acumulat-o intre timp.

Daca ar veni in Romania cineva cu o diploma de la Sorbona sau de la Harvard, nu ar fi considerat un mare savant sau foarte invatat? Credeti ca o diploma romaneasca are acelasi efect? Faptul ca e mai putin apreciat are consecinte economice, de exemplu daca omul cu o asemenea diploma nu e angajat sau e platit mai putin decit daca ar avea o diploma mai respectata. Pe de alta parte, daca Romania ar avea cel putin o facultate ca Harvard unde s-ar inghesui toti sau cel putin una considerata la fel de buna ca o facultate din Occident si cunoscuta ca atare, nu numai ca ar profita studentii locali, dar Romania ar mai si primi o gramada de bani de la diversi studenti straini care ar prefera sa studieze acolo sau care nu au fost primiti la facultatile si mai bune (sau care au calculat ca ii costa mai putin).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 15 Jun 2005, 07:25 AM
Mesaj #123


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



QUOTE
Daca ar veni in Romania cineva cu o diploma de la Sorbona sau de la Harvard, nu ar fi considerat un mare savant sau foarte invatat?


Omiti ca asa ar fi considerat oriunde ar merge, nu doar in Romania.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 15 Jun 2005, 09:05 AM
Mesaj #124


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Si totusi avem si noi scoli bune printre uscaturi...Treaba cu Sorbona e...dificila.Scoala romaneasca trebuie sa depaseasca aceasta perioada de tranzitie prelungita,sa faca putina curatenie in curtea proprie,sa elimine fara intarziere profesorii patati de spaga,oportunism,pile...Eu sunt optimista!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 15 Jun 2005, 10:25 AM
Mesaj #125


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



sunt citeva universitati (politehnice din cite stiu) care-s recunoscute in majoritatea tarilor. mai mult de-atit...


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 15 Jun 2005, 10:52 AM
Mesaj #126


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



QUOTE (Figaro @ 20 May 2003, 01:10 PM)
De ce, cum si in ce conditii?

1. De ce? Nu stiu... poate din cauza salariilor mici, poate din alte motive, nu stiu...

2. Cum? Prin intermediari, prin omuleti "cu relatii" care fac legatura intre elev/student si profesorul vizat.

3. In ce conditii? De obicei inainte de examene...

Asta e rezumatul unei practici constante din scolile/facultatile romanesti. Pana in momentul de fata am auzit numai de 2 profesori, dintr-o facultate, care nu iau spaga...


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 15 Jun 2005, 12:40 PM
Mesaj #127


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Priviti la tv in saptamanile urmatoare si raspunsul e evident, din pacate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 17 Jun 2005, 10:06 AM
Mesaj #128


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Nu stiu daca profesorii iau spaga.
Stiu doar ca unii profesori accepta "daruri de trecere", altii cer "daruri pentru trecere", altii intra in gura lupilor (parinti, alti profesori) pentru ca refuza "daruri pentru trecere".

Dar suntem in perioada examenelor. Vom vedea si chiar vom experimenta; bineinteles, doar daca suntem nitel curiosi sau "cu vointa/disperare de a trece".

Nu am gasit pana acum nici un motiv care sa argumenteze/scuze comportamentul celor care dau apa la moara luarii spagilor.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 17 Jun 2005, 11:53 PM
Mesaj #129


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Cadourile care seamana a spaga s-ar elimina foarte simplu daca orice fel de cadouri, in afara celor "pur simbolice" sau sub o anumita valoare mica ar fi interzise. Indoiala nu ar fi o scuza daca s-ar preciza ca in cazul in care nu e sigur ca un cadou e acceptabil, profesorul ar trebui sa se adreseze sefului lui sau unui anumit responsabil. Daca se precizeaza o valoare monetara, aceasta ar trebui sa para foarte mica pentru populatia locala. O suma propusa de mine, din Canada, probabil ca ar parea prea mare in Romania. Ar mai fi posibil si sa se declare cadourile, iar cei care nu le declara sa fie sanctionati. Eventual, le declara si profesorul, si elevul sau studentul, ca sa nu poata minti profesorul (si elevul ar fi sanctionat daca nu ar declara cadoul). Dealtfel, chiar daca nu ar fi o suma maxima, profesorului i-ar fi frica sau rusine sa declare ca a primit cadouri mari, mai ales de la cei care au primit note mari sau de la parintii lor. Sau chiar daca nu i-ar pasa, oricum s-ar putea face ancheta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LINICA
mesaj 20 Jun 2005, 04:26 PM
Mesaj #130


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 640
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.202



Nu stiu cum e in Canada, dar aici, in Romania, daca esti profesor tanar si visator, care vrei sa nu primesti cadoul la sfarsitul anului scolar de la ixulesca vasilescu, mama lui ghita fanita, te trezesti ca vin peste tine colegii de cancelarie, ca niste caini care si-au marcat teritoriu - ca na, apoi se invata parintii sa nu le mai dea nici lor cateva boabe de cafea, unu, doi verzisori, etc.
Din pacate, trebuie sa spun ca e crudul adevar. hh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jude
mesaj 20 Jun 2005, 10:49 PM
Mesaj #131


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.044
Inscris: 8 May 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 6.257



Cred ca spaga se numeste cand profesorul cere si primeste bani pt a face o anumita favoare.Profesoara mea de fizica, diriginta la o clasa de-a 12-a, i-a cerut unuia din elevi bani pentru a-i motiva absentele inaintea unei sedinte cu parintii.Respectivul elev a inlemnit si a preferat sa-i zica mamei lui ca a chiulit decat sa-i dea profei bani.
Eu una n-as fi crezut daca nu era vorba de cineva apropiat. Si pe langa asta, vad cu ochii mei cum de doi ani ea le da media 10 celor care fac pregatire. Si nici nu poate fi vorba de meditatii adevarate. Tot ce face este sa-i cheme inaintea lucrarilor si a tezei, le rezolva problemele pe care ni le da la tema si din care alege subiectele si le spune pe ce rand sa stea ca sa le cada problema x.Cand ii scoate la tabla, ii alege pt problemele usoare si le pune 10 fara sa-i pese ca respectivii elevi chiar nu stiu nimic. Bine, din perspectiva ei - profa care are nevoie de bani - e de inteles de ce actioneaza asa. Ce copil i-ar mai veni la pregatire daca ar vedea ca nu scoate medie mai buna? Dar asta nu o disculpa catusi de putin. Cred ca asta e un caz evident de spaga. Si din pacate nu e singurul. Ceilalti sunt insa ceva mai retinuti - mi-a luat mai mult timp sa inteleg de unde scot unii elevi oarecum paraleli cu anumite materii media 10. Cred ca o sa se mai intample lucruri din astea si in urmatorii ani, dar nu inteleg cum de nu isi dau seama cat de ipocriti apar in ochii elevilor? Cum de nu le pasa ca sunt dispretuiti atunci cand vin la clasa si vorbesc despre verticalitate si respect si necesitatea de a fi corect intotdeauna, pentru ca la sfarsitul semestrului sa puna niste medii umflate, neindreptatindu-i si pe cei care chiar ar merita nota mare, dar nu o primesc (vezi bine, bate la ochi!) ?
Nu spun ca e doar vina lor. Si parintii care isi invata copiii ca ce conteaza este nota si ca doar pentru nota buna trebuie ei sa toceasca sunt vinovati. Cei care isi trimit copiii la pregatire ca sa aiba o medie buna si sa se poata lauda cu micile genii din dotare nu isi dau seama ca le fac un rau. Ca ei nu vor intelege niciodata de ce trebuie sa invete si, in multe cazuri, nu vor invata chiar nimic la respectivele materii. Nu doar profesorii care iau spaga trebuie "corectati", ci si parintii care le dau spaga.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 21 Jun 2005, 07:13 AM
Mesaj #132


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Asa cum ai vazut,la romani spaga e boala grea...Nu stiu cand se va termina,daca se va termina vreodata,stiu insa ca nu e usor sa se starpeasca acest obicei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonsays
mesaj 21 Jun 2005, 10:39 AM
Mesaj #133


Batranel oPsedat
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.074
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.836



QUOTE (MonicaV @ 15 Jun 2005, 05:30 AM)
Reputatia este mai importanta decit calitatea

mentalitate tipica de patron roman, second-hand rofl.gif angajez pe cineva cu 10 hartoage, valoare zero, in detrimentul unuia cu experienta si cunostinte temeinice... bleah

cred ca problema nu este "profesorii iau spaga", ci "oricine are posibilitatea, datorita naturii muncii depuse, ia spaga"; asta e, am fost calariti sute de ani de creatorii de "ciubuc" ... laugh.gif iar dezvatul acestui prost obicei se face odata cu schimbarea de generatie; pardon, generatii, trebuie sa treaca macar 2-3...


--------------------
-- de aceea pentru mine muntele - munte, se zice, de aceea pentru mine iarba - iarba, se spune, de aceea pentru mine izvorul - izvoreste, de aceea pentru mine, viata - se traieste --
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dark Angel
mesaj 21 Jun 2005, 10:54 AM
Mesaj #134


Debates Partner
*****

Grup: Membri
Mesaje: 835
Inscris: 14 May 04
Forumist Nr.: 3.492



Marea majoritate a profesorilor de la mine de la facultate iau spaga...sub orice forma ar fi ea...
Sunt doi profesori care nu iau: profu de lingvistica si profa de latina( care accepta in schimb un buchet de flori care nu o obliga sa-i treaca pe cei care nu stiu nimic).

De obicei inainte de examen e delegat un coleg, de obicei unul bun, care si stie ceva la materia respectiva, sa dea "atentia" respectiva profesorului...care mai inchide ochii daca vorbesc elevii intre ei sau isi mai arunca ochii pe o copiuta...

Am fost si eu una dintre cei"alesi" sa livreze un astfel de cadou...mi-e egal...oricum n-am nevoie de notele lor...dar am colegi care n-ar trece fara aceste"atentii".
Cand dorm 2-3 ore pe noapte mai ca-mi vine sa le dau dreptate celor ce aleg calea "atentiilor" si a neinvatatului.

De obicei se fac cadouri de genul un set Parker... o bijuterie din aur sau argint...

La ultimul examen am luat 10...la o profa care nu a primit nimic...si care m-a chemat apoi sa vada si ea cine e aia care a luat 10 de parca as fi fost vreun mutant sau ceva de genul asta.


--------------------
Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta. Inteligenta are limitele ei, prostia nu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 21 Jun 2005, 11:20 AM
Mesaj #135


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



...cea mai nesimtita specie de profesor mi se pare aia care primesc cadouri dar nu dau nimic in schimb...si nici nu lamuresc asta cu daruitorii de la inceput...
sa va povestesc...eu sunt dintre acei studenti care faceam bani la examenele din faculta ...de unde?de la studentii straini...tariful era negociabil...in functie de cit de greu era examenul si cit de disperati erau ei
in anul 5 am avut Protetica cu unul din specia de mai sus...el a recoltat cadourile si maximul de favor pe care l-a putut face a fost sa dea subiecte scrise si nu grila ...cu subiecte pe care le considera el cele mai usoare ...numai ca printre studenti erau unii care chiar nu invatau nimik...ne-a asezat alfabetic la mese si eu nimeresc linga unul putred de bogat(ta-su avocat mare in Israel) care ma roaga sa-i dau si lui foile pe masura ce le scriu si sa scriu citet ...negociem tariful totul ok...numa ne strica ploile o vaca de asistenta care gaseste la el foile mele si le confisca ...de parca nu stia ce practica onor sefu de catedra devil.gif
in fine la pauza dupa corectat mi se spune ca la subiectul cutare si cutare am nota 1 (unu) ca si cum nu scrisesem nimik ! cry.gif suparata ii spun parazitului ,bey ,vezi ca eu vreau sa iau bursa si-mi trebuie 10 la medie ,ai grija ce faci !
...bineinteles vine profesorul cu carnetele...Ti-am dat 10 dar nu meritai ,mai esti si romanca!...i-am transmis mental sa ma pupe in c&$#! rofl.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 29 Jun 2005, 07:58 AM
Mesaj #136


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Asistenta a fost corecta. A propo, unele facultati din America sint atit de stricte incit un student care nu observa sau se face ca nu observa ca un coleg copiaza dupa el risca si el sa fie sanctionat. Daca o face intentionat si chiar pe bani, e chiar culmea. In plus, daca mai are nevoie si de o medie mare, e mai bine sa stea linistit. Pai daca il prinde aici, s-ar putea chiar sa il zboare din facultate (nu neaparat definitiv). Daca pica "numai" cursul, e deja mare lucru (cine pica un curs nu repeta tot anul), iar daca pica "numai" examenul dar mai are posibilitatea de a obtine nota de trecere la curs, e deja o mare favoare. Si cum e treaba cu cafeaua? Mai e si acum mare lucru, ca pe vremea lui Ceasca, de o dau oamenii profesorilor? Pe mine nu m-ar tenta un pachet de cafea mai mult decit o piine sau un sac mic de cartofi (uneori, preturile sint comparabile). Exista si cafele mai scumpe, dar zau ca nu merita.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 29 Jun 2005, 08:04 AM
Mesaj #137


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



eu am auzit ca America e tara tuturor posibilitatilor, si am vazut prea multe filme despre copii de bani gata care trec prin scoala ca trebul prin gara (daca nu e cumva greva la cfr)
si sunt convins in sinea mea ca odrasla unuia care a bagat tone de bani in donatii pt scoala, trece mult mai usor pe acolo decit un amarastean de la coada vacii...
america nu a fost niciodata dreapta, asa cum se pretinde


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 30 Jun 2005, 12:08 AM
Mesaj #138


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Nu ma refeream la cazurile exceptionale de genul asta. Ei cel putin sint discreti si se prefac, uneori in mod exagerat, ca sint foarte corecti. In Romania, posibilitatea de a da spaga exista si pentru cei cu posibilitati materiale mai modeste. Acolo, daca nu esti milionar si iti permiti sa copiezi, ai incurcat-o rau de tot, probabil la fel de mult ca alt student mai bogat sau mai sarac, dar care nu e nici el putred de bogat. Probabil ca din corectitudine, chiar si bogatul ar primi o pedeapsa sau s-ar gasi o metoda ca sa il favorizeze intr-un mod perfect legal fara sa stie lumea daca intr-adevar vrea facultatea sa il favorizeze, ceea ce nici macar nu e sigur intr-un sistem bazat pe o corectitudine aparenta (si nici el nu ar oferi spaga in mod direct). Dar din punctul de vedere al studentului normal, copiatul si plagiatul sint reprimate foarte strict.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 30 Jun 2005, 08:28 AM
Mesaj #139


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



...eu stiu asa daca vrem corectitudine atunci o facem de la inceput si cu toata lumea ,incepind cu seful de catedra care trebuie sa fie un exemplu ...dar el vroia sa fie si cu sacii-n caruta si cu faina-n pod cum se zice ...ca daca el nu lua spaga la greu nici asta n-avea pretentia sa treaca examenul fara sa invete nimik ...dar fiindca cotizase presupun puternic...el asa intelesese ca merge treaba ...conteaza cum dai tonul si cum creezi precedente! jamie.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 30 Jun 2005, 10:53 AM
Mesaj #140


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (MonicaV @ 30 Jun 2005, 02:08 AM)
Nu ma refeream la cazurile exceptionale de genul asta. Ei cel putin sint discreti si se prefac, uneori in mod exagerat, ca sint foarte corecti. In Romania, posibilitatea de a da spaga exista si pentru cei cu posibilitati materiale mai modeste. Acolo, daca nu esti milionar si iti permiti sa copiezi, ai incurcat-o rau de tot...

draga monicuta, tin sa iti spun ca romania este mult mai democrata. sistemul nostru permite si amarasteanului accesul la borcanul de miere, pt c amierea e mai ieftina...
dupa cum vad, in america, mierea e doar pentru cei putred de bogati

si la o adica, daca omul e dispus sa investeasca in scoala, si sa isi cumpere diploma e problema lui...
chiar nu inteleg de ce atita circ pt spaga la scoala. sunt studenti ce invata, isi iau examenele pe merit si daca s-a prins ceva de ei si au talent vor ajunge departe; la fel cum sunt studenti care termina sefi de promotie pe bune si care nu se vor descurca in societate, ca te gindesti daca s-a meritat sa faca atita scoala, si mai mereu va fi, oriunde in lume, o categorie de smecherasi si descurcareti care va fenta scoala, locul de munca, societatea, etc. din astia unii vor ajunge departe si altii la arest...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  « < 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 April 2024 - 07:52 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman