HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Profesorii Iau spaga?
Ryan
mesaj 12 Jan 2004, 11:13 PM
Mesaj #71


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 361
Inscris: 14 December 03
Forumist Nr.: 1.487



La unele facultati se ia spaga la greu, fara nici o jena, ti se spune pe fata ce lucru sau cati bani vrea profesorul, la alte facultati mai rar sau deloc (desi nu sunt sigura ca pot spune "deloc"); nu am avut probleme pana acum la nici un examen insa cunosc destui care nu pot sa treaca pana nu dau mita, pot sa invete cat vor, tot degeaba.


--------------------
Be civil to all; sociable to many; familiar with few; friend to one; enemy to none.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 13 Jan 2004, 10:14 PM
Mesaj #72


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Peste jumatate din profesori dau note "dupa ureche"

QUOTE
Ca sa afle cat de corect se acorda notele, Ministerul Educatiei a organizat in luna noiembrie a anului trecut o testare in 11 judete din tara, la care corectarea sa se efectueze de profesorii locali, dar si de cei din Capitala. Potrivit analizei celor doua randuri de note, rezulta ca doar 44,3% dintre profesori au notat corect, iar ceilalti au "umflat" sau au scazut notele, dupa bunul plac, cu pana la 4 puncte diferenta fata de inspectorii ministerului. S-a constatat o indulgenta de pana la 4 puncte fata de elevii care au stiut de nota 4,00 sau 5,00 si o exigenta nejustificata fata de copiii care au stiut de 10,00. Cele mai mari diferente s-au constatat la profesorii de Geografie, Istorie si Limbi straine. Ministrul Athanasiu a declarat ieri ca daca noile criterii nationale de notare vor fi respectate, din 2005, "testarile nationale" ar putea fi desfiintate, iar trecerea in clasa a IX-a s-ar putea face numai pe baza mediilor din gimnaziu.


Sursa: Libertatea, Mariana Dolhi


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 14 Jan 2004, 03:16 PM
Mesaj #73


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Asta e efectul schimbarilor haotice pe care ministerul le face. Ca de obicei, noi suntem originali: combinam sistemul romanesc cu altele de afara si iese o varza.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Jan 2004, 03:16 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
cips
mesaj 26 Jan 2004, 08:27 PM
Mesaj #74


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 102
Inscris: 22 January 04
Din: Brasov
Forumist Nr.: 1.935




La noi la faculta nu prea merge cu spaga.Nu am auzit cqazuri in care sa iti cumperi examenu cu 100 de dolari sau euro..stiu ca se practica la alte faculte....mai ales unde sunt studenti cu duiumu..la bac, au fost destul de lejeri profii, da am fost noi fraieri..ca puteam sa avem medii mult mai mari...:)))Povesteau colegii din anii mai mari ca la un ex de licentza i-au propus profului sa ii faca rost de o fetitza..ala le-a raspuns ca e in stare sa isi faca rost si singur:)))
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Likurici
mesaj 26 Jan 2004, 09:43 PM
Mesaj #75


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 215
Inscris: 16 January 04
Forumist Nr.: 1.849



Nu o sa comentez prea mult asupra faptului ca exista oameni corupti in invatamant. Este ca si cand as spune ca exista o padure fara uscaturi.
Sunt de acord cu ce s-a spus: sunt unii care iau spaga. Dar la fel de adevarat este faptul ca multi nu iau. Si nu sunt bine priviti nici de colegii lor care obisnuiesc sa o faca, dar nici de studenti, respectiv parintii elevilor din invatamantul preuniversitar.
Sunt exceptionale cazurile in care vorbim de diplome cumparate. S-au luat masuri, de la demitere pana la trimitere in instanta.
Nu voi lua in discutie aceste cazuri izolate.
V-as adresa cateva intrebari.
1. De ce elevii/studentii incearca sa mituiasca profesorii? Care dintre acestia dau mita?
2. Cum ar proceda un student, care e obisnuit sa dea mita, in cazul in care e refuzat?
3. De ce se stiu "preturile" cu care poti cumpara anumiti profesori? Si de ce acceptati?

Imi permit sa fac urmatoarele observatii. De cand prezenta la curs a studentilor nu mai este obligatorie, se tin cursuri in unele facultati si cu 5 studenti. Apoi apar inainte de verificari, nu ca sa-si cunoasca profesorul ci ca sa fie recunoscut de acesta cand se prezinta la examen. Ba chiar sunt cuprinsi de un zel nebun, in perioada amintita, incat se duc si la alte grupe.
Laboratoare care se fac intr-o zi cu 2 grupe, recuperari in doua 2-3 zile a laboratoarelor dintr-un semestru...ca sa poata intra in examen.

Isi permite un student sa incerce sa mituiasca un profesor care nu e pe lista celor care pot fi cumparati? Cred ca nu, iar in cazul acesta pun mana pe carte si invata.
Pe lista de care vorbeati de regula sunt profesori incompetenti. Se ajunge la un compromis: prostia se plateste. Si platesc ambele parti, intr-un fel sau altul.
Nu cunosc, nu am auzit un student de peste 8 (nota reala) sa spuna ca si-a mituit profesorul pentru ca acesta este un maniac, un obsedat care l-ar persecuta. Am auzit si vazut insa studenti care habar nu aveau de obiectul respectiv de studiu afirmand acest lucru. Daca totusi se intampla, exista comisii de reexaminare, ori intr-o comisie nu sunt toti de aceeasi speta.
Poate e cazul ca un elev/student sa constientizeze faptul ca are dreptul de-a fi instruit, nu e obligat sa invete. Daca nu este capabil, sau are alte prioritati atunci are de ales: renunta sau mituieste....pe cel/cei ce poat fi mituiti.

Pana la urma termini o facultate. Ajungi sa te angajezi. Cine pierde bani cu tine daca nu esti instruit? Pentru ca acela care a dat "dreptul" nu s-a obosit sa invete; de asta l-a si dat, in esenta.

Acest topic a fost editat de Likurici: 26 Jan 2004, 09:47 PM


--------------------
"De cele mai multe ori ceea ce numim noi fericire e ceea ce nu cunoastem."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 7 Feb 2004, 04:12 AM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Petru, profesorii universitari iau cea mai mare spaga , nu profesorii de liceu. Un examen , in functie de faculate si de dificulatatea materiei sau de nesimtirea/ nehalirea profesorului are un pret stabilit. Se stie exact cu cat se plateste fiecare examen. Se stie si procedura prin care "ajungi" la profesor. Se stie cine "ia " , cat " ia " si cum " ia " . Profesorii universitari romani sunt o specie foarte inventiva. Unii nu vor bani , vor " cadouri" . Altii " predau ore". Si cei mai directi iau plicu'.
Asta pentru tine e o noutate?



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 7 Feb 2004, 11:36 AM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Imi pare rau dar nu as vrea sa generalizam si sa pretindem ca profesorii universitari romani sunt o specie total corupta si ca in invatamantul superior nu mai exista corectitudine. Am aflat si eu de existenta unora care pretind tot felul de cadouri dar asta nu e un motiv sa ne raportam la aceasta categorie profesionala ca fiind dependenta de unele personaje mai mult sau mai putin responsabile.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 7 Feb 2004, 07:38 PM
Mesaj #78


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



Petru, esti tocmai bun sa ne prezinti tara unor turisti straini, dar totusi aici cam stim cu totii despre ce e vorba în propozitie si nici stilul tau candid "asta nu e un motiv sa generalizam" nu înseala pe nimeni.

Tu transformi "majoritatea" în "unele" si crezi ca ai rezolvat problema, dar nu faci decât sa îngropi ..., cam cum face si PSD-ul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 8 Feb 2004, 12:46 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Nu stiu cat de bun as fi sa prezint tara unor straini, dar in nici un caz nu transform "majoritatea" in "unii"... incerc doar sa nu-i bag pe toti profesorii universitari in aceasi oala... cunosc suficienti profesori care nu au de-a face in vreun fel cu "mita", "coruptia"...


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 8 Feb 2004, 11:08 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Petru, coruptia cea mai mare e bineinteles pe la facultatile de medicina, stomatologie, drept.
Daca tu cunosti pe cineva care e la Muzica sau la Limbi straine , evident ca sunt mai putin corupti


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 9 Feb 2004, 12:01 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Ca sa fiu ceva mai precis, cunosc cativa profesori de la Drept care pana acum cel putin par sa nu fie de acord cu acest gen de "activitate" in cadrul facultatii...


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 12 Feb 2004, 08:28 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Nimeni nu e tampit sa trambiteze sus si tare ca el/ea iau bani pe examene.
Asa ca daca tu astepti sa vina un profesor universitar la tine si sa-ti spuna" Petru, te stiu ca esti baiat bun, hai sa-ti zic un secret. Uite, la mine examenul e 500 de euro. Ce parere ai?" in cazul asta mai ai mult de asteptat.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iuli
mesaj 13 Feb 2004, 01:41 PM
Mesaj #83


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 12 January 04
Din: Lausanne, Elvetia
Forumist Nr.: 1.789



Nu stiu daca s-a discutat deja, dar cand vorbim de spaga sunt doua parti implicate: cel care ia si cel care da. De ce prefera studentul sa dea spaga in loc sa invete? Cred ca si cel care "da" e cel putin la fel de vinovat (daca suporta grade de comparatie). Exista si aici un mecanism al cererii si ofertei, si daca nimeni nu ofera, poa' sa tot ceara profu, dar pana la urma trebuie sa o lase mai moale (sa scada pretul biggrin.gif). Si daca ne punem problema ce a fost mai intai, oul sau gaina, cererea sau oferta, inclin sa cred ca prima a fost oferta. sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 13 Feb 2004, 02:12 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



iuli,
S-a mai vorbit de cele doua parti implicate doar in treacat... ma bucur ca cineva a adus din nou discutia pe acest fagas, nu de alta dar am insistat cam mult pe ideea ca cel care cere este singurul responsabil, ceea ce nu este corect daca tinem sa fim cat de cat in acord cu o logica elementara.

toxic,
La fel de bine as sustine si eu ca nu e nimeni asa de tampit incat sa creada ca toti universitarii cer mita pentru promovare...


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 13 Feb 2004, 07:29 PM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



De ce prefera studentul sa dea spaga in loc sa invete?

Foarte buna intrebare, Iuli.

raspunsul e simplu. Facultatea e gratuita si se intra foarte usor la facultate. Prin urmare toata lumea in romania face o facultate. Multi fac chiar 2 facultati. !!! Un prieten de-al meu de familie are 3 afcultati si acuma o face pe a 4-a si e directorul unei statiuni. In mod evident , tipul n-a stat sa invete ci si-a cumparat examenele.Asta e pasiunea lui: colectia de diplome!!!!Deci studentii nu au un nivel cum ar trebui si nici nu sunt motivati. Daca ministterul invatamnatului ar face facultatile serioase si ar micsora numarul de locuri, ar creste competitia si studentii ar lua scoala in serios. Dar asa , multi vor doar o diploma in mana si se bucura ca profesorii le ofera o alternativa mai usoara.

dar eu spun ca e vina profesorilor fiindca pestele de la cap se impute si nu de la coada.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 2 Mar 2004, 01:29 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Eu cand am dat bacul la istorie, supraveghetorul a iesit din sala si se uita de la usa, sa vada daca nu vine cineva, pe noi ne-a lasat sa copiem din carti, chiar m-am enervat ca invatasem destul, daca stiam ca asa o sa fie nu mai invatam.O sticla cu cola parca i-am dat.Ce rost are deci ca scoala sa fie luata in serios ? Doar nu ne pregatim pentru razboi,scoala nu e o treaba de supravietuire... Toate lucrurile trebuie luate in serios sau nu ? ,adica toti intr-un fel sau cum vrea fiecare sa faca scoala ? (asta e filosofie)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 4 Mar 2004, 08:34 PM
Mesaj #87


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Eu nu cred ca profesorii s-ar demite la asa ceva


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 4 Mar 2004, 11:03 PM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



Asa s-a intamplat, ne-a lasat sa ne uitam in carti, nu pe masa puse da s-a facut ca nu vede.

Acest topic a fost editat de Jet Li: 4 Mar 2004, 11:03 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ursitoare
mesaj 13 Mar 2004, 10:22 AM
Mesaj #89


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 19
Inscris: 10 March 04
Forumist Nr.: 2.540



Colegii mei s-au hotarat sa puna ceva pe masa la examenul de statistica, fara ca o parte dintre noi sa fim de acord. Desigur profesorul s-a facut ca nu vede si nu aude mai nimic, dar au ramas si cei care nu au fost de acord cu mituirea profesorului si si-au vazut de treaba cu ceea ce au invatat. Daca as fi facut la fel si nu as fi ascultat cum m-a corectat colega mea as fi luat un 10 de toata frumusetea, asa a trebuit sa ma multumesc cu 7. Dar cred ca sunt si profesori incoruptibili si pe ei ar trebui sa-i apreciem si sa-i avem ca model si nu pe ceilalti.


--------------------
kmine
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 21 Mar 2004, 06:25 AM
Mesaj #90


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Eu nu am mai fost de mult in Romania. Chiar si pe vremea cind eram acolo, o sticla de cola era putin, cu toate ca in general Pepsi se gasea cam greu si cu coada iar celelalte bauturi gazoase (in afara de Brifcor) nu erau prea grozave. Eu locuiam in Bucuresti (poate ca altii au trait altfel). In fine. De aceea, as vrea sa stiu cum se poate sa il mituiti pe profesor cu o sticla de cola (si cit de mare era)? Costa chiar atit de mult in Romania? Aici, in Canada, daca ii dai cuiva ca mita o sticla de cola (chiar si una de 2 litri, si chiar daca omul e cam sarac), iti ride in nas, ca sa nu mai vorbim de faptul ca nu se da mita la profesori. E chiar caraghios, avind in vedere cit costa si ca se gaseste pe toate drumurile.

Nu sint de acord cu reducerea numarului de locuri. Mi se pare corect sa li se dea o sansa citor mai multi oamani, chiar si fara examen de admitere, dar odata admisi, sa fie evaluati in mod cinstit si sa nu li se dea note de trecere daca nu invata. Nu zic sa nu fie ajutati daca au probleme, dar pina la urma, indiferent din ce motiv (oricit de justificat) nu obtin rezultatele necesare, daca nu le obtin, sa nu obtina nota de care au nevoie. Aici, in Canada, esti judecat in functie de cit de bine iti asumi obligatiile si nu te scuteste nimeni de a iti face datoria pentru ca mai ai si alte obligatii. De exemplu, seful te obliga sa muncesti din greu si sa nu inveti in timpul programului de munca chiar daca studiezi la seral, iar profesorul iti da note in functie de cit de bine inveti in realitate chiar daca motivul pentru care nu ai invatat mai mult e ca ai servici sau copii, sau mai stiu eu ce problema. Cel mult, ti se da o inlesnire ca de exemplu sa iti faci tema mai tirziu. Ca pile exista in orice tara, asta e altceva, dar nu prea se da mita (daca se da, se procedeaza in mod discret, e mare scandal daca se afla si nu e o sticla de cola).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rebel
mesaj 21 Mar 2004, 06:48 AM
Mesaj #91


Don Juan Cronicar
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.524
Inscris: 14 February 04
Din: Aproape în aproape
Forumist Nr.: 2.225



Poate din oboseală n-am citit masa de răspunsuri ale acestui topic si, de voi spune ceva ce-a fost deja spus, simtiti-vă liber a-mi reteza capul.

Semestrul trecut, am avut mici diferente de opinie cu Doamna profesoară de Chimie. Pentru mine, chimia este un subiect atractiv, dar nu mă atrage îndestul să-mi petrec tineretile punănd osu' serios pe treabă. Astfel, am ajuns în postura de a nu avea o medie de trecere în semestrul mentionat anterior. A fost relativ ciudat. Nu sunt nicidecum un elev strălucitor, dar mă descurc binisor la celelalte materii, am participat la unele olimpiade, pentru că au fost distractive, nu pentru vreun câstig (oricum ar fi fost ca si inexistent, la ce sume substantiale se oferă; as fi preferat o carte, in loc de o sumă de genul), am fost ales sef al clasei încă de la crearea clasei respective. Am cunostinte bunicele în liceu, precum directoarea educativă, o profesoară de geografie. Pe dânsa am avut plăcerea s-o cunosc cu putină vreme înainte de începerea primului an de liceu. Eram la un club de 'NET si Doamna discuta cu o cunostintă comună. După ceva vreme, s-a apropiat de calculatorul meu si m-a întrebat de doresc ca dânsa să predea la a mea clasă. Am acceptat fără a analiza prea mult, stiind că ceilalti profesori ce apartin catedrei de geografie din scoală sunt ceva mai dificili. Eu si Doamna ne cunosteam de pe 'NET, în sensul că avea acces pe un canal de IRC unde aveam si eu (amuzant sau nu, asta-i realitatea).

As fi putut apela la relatia mea cu dânsa pentru rezolvarea situatiei cu obiectul unde întâlneam probleme, dar am preferat să mentin o relatie de intensă prietenie, decât să abuzez de puterea ce-o reprezintă Doamna în liceu. Astfel, s-a ajuns ca pe acest semestru, să fiu nevoit sa apelez la ajutorul altor colegi, mai destepti într-ale chimiei pentru a trece clasa. Nu era destul, rezultatele nu se schimbau. Profesoara de chimie nu face, n-a facut si nu cred că va face vreodată meditatie. După o discutie dintre mama si acea profesoară, a reiesit ca zarurile au fost aruncate, o să-mi petrec vara repetând pentru chimie.

Deloc mică a fost stupoarea, atunci când o prietenă de-a mamei, fostă colegă de liceu a profei (iertati impolitetea, m-am plictisit să scriu cuvinte lungi) a discutat cu acea profesoară, iar aceasta a acceptat a mă medita. N-o consider o spagă în adevăratul sens al cuvântului, dar se pare că nu-i chiar crudă viata. Desigur, profesoara a cerut din start ca eu să nu mă trezesc vorbind pe la scoală, cum că m-ar ajuta dânsa să trec clasa, dar acesta este un lucru mai mult decât acceptabil.

Astept cu ardoare desfăsurarea primului curs de meditatie la dânsa. De sunteti curiosi, o să vă tin la curent.


--------------------
Dragostea, precum un râu, îşi va găsi un nou curs de fiecare dată când va întâlni în cale un obstacol.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 21 Mar 2004, 08:47 PM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
De aceea, as vrea sa stiu cum se poate sa il mituiti pe profesor cu o sticla de cola (si cit de mare era)?


spoton.gif hh.gif Monica V, nu se poate mitui cu o stica de cola nimeni . Unde ai citit asta? In Romania poate Cola e ceva mai scumpa ca si in Canada dar nici chiar asa. rofl.gif Numai tu puteai sa pui intrebarea asta.

Acest topic a fost editat de toxic: 21 Mar 2004, 08:49 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 21 Mar 2004, 11:25 PM
Mesaj #93


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Am pus o asemena intrebare deoarece free a scris:

"Eu cand am dat bacul la istorie, supraveghetorul a iesit din sala si se uita de la usa, sa vada daca nu vine cineva, pe noi ne-a lasat sa copiem din carti, chiar m-am enervat ca invatasem destul, daca stiam ca asa o sa fie nu mai invatam.O sticla cu cola parca i-am dat."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jet li
mesaj 21 Mar 2004, 11:42 PM
Mesaj #94


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.196
Inscris: 31 January 04
Din: ae
Forumist Nr.: 2.045



I-am dat la profesor o cola, si ceva covrigi, si nu mai stiu ce, am pus toti bani "pentru protocol" asa se numea. Asta nu era ca o mita, nu erau ascunse, toate stateau pe catedra, si profesorul ne-a lasat sa copiem, si s-a uitat si la usa, chiar a plecat din clasa un timp.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 22 Mar 2004, 02:40 AM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE
"pentru protocol"



ohyeah.gif ohyeah.gif da , imi aduc si eu aminte de " protocol". La noi protocolul era o cutie de maxi -mix, suc de santal si tigari daca fuma sau reviste pentru profesoare.
Dar protocolul nu e mita. E doar asa, sa nu se supere ohyeah.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vornicum
mesaj 22 Mar 2004, 11:11 AM
Mesaj #96


Provocat la Conversatie
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.117
Inscris: 11 March 04
Din: China
Forumist Nr.: 2.548



Da, profii iau spaga.
am facut facultatea la st.ec.
sunt 2 situatii:
1.esti prost si dai spaga sa treci examenu
2.esti destept si lupti pt. bursa si stima colegilor si dai spaga pt.nota mare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ahriman
mesaj 22 Mar 2004, 12:00 PM
Mesaj #97


Serafim al Viselor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.284
Inscris: 1 March 04
Din: Ploiesti
Forumist Nr.: 2.418



Iau spaga, cum sa nu! Si ce spagi! mai ales de la straini dar, obisnuiti cu banu', si de la amaratii de studenti romani care n-au nici o vina ca profu'-i lacom si-i pica doar ca sa-si primeasca dreptul necuvenit. Asa ca idee: stiti cam pe la cat s-a ajuns spaga ca sa treci la Anatomie la Medicina in Bucuresti? 300 $!
Iar un zece, tot la acesta materie, stiti cat costa?(acum nu prea mai stiu,dar preatul asta e de acum 2 ani): 1000$!
Si sa mai zici sa dai la facultate!


--------------------
Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
skysurfer
mesaj 22 Mar 2004, 03:13 PM
Mesaj #98


Vesnicul indragostit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.055
Inscris: 5 February 04
Forumist Nr.: 2.102



O-ho. Si inca cat. Eu am facut St. Economice in Constanta la Ovidius si pot spune ca doar 3 profesori din 30 nu au luat bani. Cred ca e cea mai corupta facultate din tara. Eu m-am zbatut sa nu pic nici un examen dar sa nici nu le dau nici un ban nenorocitilor. Auzi mai ei fac greva, ei care au parte pe langa salarii babane si de spagi de cel putin 50 de $ pt un 5. Ei isi plang de mila si cei din scoala primara care au de-a face numai cu draci din aia mici au salrii de mizerie. E corect? Multumesc lui Dumneazeu ca am scapat de facultate, ca vroiau sa ma prostitueze si pe mine. De-al naibii nu le-am dat nici un ban. Am preferat un 5 dupa o saptamana de invatat decat sa ii dau bani unui nenorocit de informatica care mai era si pervers cu fetele pe deasupra. Si culmea, vorbea de fata cu noi ca cica: Hai ma mai aduceti si voi ceva ca vreau sa plec in vacanta cu familia in Mexic. Sa nu il omori...


--------------------
I was nauseous and tingly all over. I was either in love or I had smallpox.
~ Woody Allen
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vornicum
mesaj 22 Mar 2004, 03:18 PM
Mesaj #99


Provocat la Conversatie
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.117
Inscris: 11 March 04
Din: China
Forumist Nr.: 2.548



... si sa-i picuri cu ceara, spaga mamii lor . Ma scuzati , sunt putin enervat!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
halcyon_lll
mesaj 22 Mar 2004, 03:29 PM
Mesaj #100


Hypnotic
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.145
Inscris: 21 November 03
Forumist Nr.: 1.263



Da ... profii iau spaga. Intrebarea care se pune este insa: Cine nu ia spaga? Cred ca si femeia de servici, daca ii dai un pachet de tigari, sterge mai bine pe jos. Sistemul romanesc e corupt si corupe in continuare. Asta e! Deal with it ! Atata timp cat imbecilitatea e promovata si banii fac legea in Romania nu putem face nimic.

Munca nu e platita asa cum trebuie la noi in tara. Nevoile sunt mari, resursele putine, iar pentru un om cara traieste cat de cat decent o suma de bani e intotdeauna binevenita. Problema apare atunci cand luarea de mita devine o moda, un stil de viata. Azi proful ia 100$ maine 200$, datorita lacomiei care intervine. Saracia ne-a imbolnavit. Suntem o natie de bolnavi care la auzul unor sume mari de bani am face orice! (eh, nu chiar orice! biggrin.gif )

Acest topic a fost editat de halcyon_lll: 22 Mar 2004, 03:35 PM


--------------------
When we are forgotten, we cease to exist.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ursitoare
mesaj 24 Mar 2004, 05:33 PM
Mesaj #101


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 19
Inscris: 10 March 04
Forumist Nr.: 2.540



Munca nu e platita asa cum trebuie la noi in tara. Nevoile sunt mari, resursele putine, iar pentru un om cara traieste cat de cat decent o suma de bani e intotdeauna binevenita.
QUOTE
Ei bine nu sunt de acord cu lucrul acesta. Un studiu realizat de psihologii sociali arata ca nu plata e cea care influenteaza modul de viata al indivizilor, adica nu salariile ii fac pe profi sa accepte mita. Daca ar fi asa, avand in vedere ca toti au acelasi salar(desigur in functie de grad si de numarul de ore) de ce nu iau toti mita. Sau de fapt iau toti si eu unca n-am descoperit?? rofl.gif


--------------------
kmine
Go to the top of the page
 
+Quote Post
halcyon_lll
mesaj 24 Mar 2004, 06:25 PM
Mesaj #102


Hypnotic
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.145
Inscris: 21 November 03
Forumist Nr.: 1.263



Mda...sa zicem ca nu toti iau mita. Dar daca ar fi tentatia, pun pariu ca toti ar lua mita. Nu se pune problema ca iau sau nu mita, ci mai degraba, ar fi in stare sa o ia ? Eu cred ca da ... fiecare om e corupt. Ramane de vazut si in ce masura.


--------------------
When we are forgotten, we cease to exist.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 16 Apr 2004, 07:07 AM
Mesaj #103


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



"Am preferat un 5 dupa o saptamana de invatat decat sa ii dau bani unui nenorocit de informatica care mai era si pervers cu fetele pe deasupra."

Dupa parerea mea, indiferent daca dai spaga sau nu, e bine sa inveti ca sa iti mai aduci aminte ceva mai tirziu si sa nu ti se para ca nu meriti diploma. Daca inveti, ai satisfactia de a merita diploma, pe care o cistigi prin propriile tale eforturi. Te simti mai bine, pentru ca stii ca ai meritat intr-adevar diploma. Pe de alta parte, daca cei care dau spaga iau mai mult de 5, un 5 muncit din greu da o impresie mai proasta decit o nota mare obtinuta pe degeaba. Chiar nu mai conteaza de loc mediile? E frumos sa iei un 5 iar cei care dau spaga sa fie "studenti buni" pentru ca au dat spaga? Eu zic ca daca dau unii spaga, e bine sa dai daca ai de unde dar sa si inveti, macar cit de cit.

Eu nu am dat. Am terminat liceul in Romania pe vremea lui nea Nicu dar am facut facultatea (plus doi ani de colegiu) in Canada.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rebel
mesaj 17 Apr 2004, 10:56 AM
Mesaj #104


Don Juan Cronicar
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.524
Inscris: 14 February 04
Din: Aproape în aproape
Forumist Nr.: 2.225



Submarinele înoată?


--------------------
Dragostea, precum un râu, îşi va găsi un nou curs de fiecare dată când va întâlni în cale un obstacol.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 20 Apr 2004, 04:04 AM
Mesaj #105


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Ce legatura au submarinele cu subiectul? Daca nu stii un verb mai precis, zi ca se deplaseaza.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 08:01 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman