HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> La Rascruce De Credinte
gypsyhart
mesaj 21 Jan 2008, 02:28 PM
Mesaj #71


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



QUOTE(Veritas @ 21 Jan 2008, 03:21 PM) *
Gypsyhart, e cumva un pasaj din "Conversatii cu Dumnezeu " sau alta carte a lui Neale Donald Walsh?
V

Asta e mai putin important in contextul de fata....Dar, da, este dintr'o carte de N.D. Walsh. Iar acum vor veni cei care vor spune: "Cine mai e si asta?"...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 31 Jul 2008, 11:54 AM
Mesaj #72


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



O sa raspund aici unor mesaje de pe topicul BOR-probleme de organizare si functionare, care se potrivesc mai bine in acest topic.

@Clopotel
QUOTE
QUOTE

Adica afirmi ca ORICE alta cale spirituala in afara ortodoxiei tale dragi este incompleta, si are cel putin 1% minciuna si satana in ea. Doar voi sunteti puri si imaculati. Asta spui, sau nu?

Constat ca tu ai o mare problema... Esti total nesigur pe credinta ta, pe adevarul si consistenta ei, si crezi, sau doresti, ca toti oamenii ar fi in aceiasi oala cu tine...

Clopotel, tu nu intelegi ca eu am constientizat faptul ca sunt MAI MULTE cai, nu doar una singura? Si nu sunt singurul care a inteles acest lucru.
Nu mi'ai raspuns la intrebare. Stiu, minciuna doare de fiecare data cand o spui....
QUOTE
Te inseli amarnic... Tin sa-ti spun ca ortodocsii adevarati (precizez adevarati), nu au nici cea mai mica idoiala in ceea ce priveste credinta lor si Dumnezeu... Ei au certitudinea ca Ortodoxia este Dreapta Credinta in Dumnezeu cel Adevarat, singura Credinta adevarata si completa...

Eu nu vorbeam de credinta in general, ci de o ANUMITA credinta, asta cu "noi suntem singurii".
Atunci va meritati titlul de fanatici ortodocsi, atunci cand afirmati aceste lucruri...
QUOTE
Degeaba vii tu si spui ca or mai fi si altele, ca mai pot fi si alti dumnezei, "ca cār", "ca mār", ... nu merge la ortodocsi chestia asta... Asta prinde bine la liber cugetatori, deoarece ei nu au reper si nu au baza... Credinta lor e de conjunctura, bazata pe trairi, emotii si dorinte de moment...

Spun pentru cine are urechi de auzit. Desi vorbesc cu tine, totusi e forum public...

QUOTE
QUOTE

Pe mine ma atrage adevarul si cei care il traiesc

Oooo...da!!!! hh.gif

Da, ce? Pe tine nu?
QUOTE
Deci, ca sa nu mai lungim vorba, te deranjeaza faptul ca sunt fanatic si traditionalist ortodox, sau ai ceva cu Ortodoxia?

Ma deranjeaza cand minciuna este prezentata drept adevar. Pe tine nu?
Eu nu vorbesc cu "Ortodoxia", vorbesc cu tine, sau cu alti colegi de forum.
QUOTE
Daca da, pentru reprosurile care doresti sa mi le aduci mie personal, poti folosi mesajele personale, ca sa nu plictisim pe altii,

Cand o sa prezinti "doctrina ortodoxa" si parerile tale pe pm, o sa iti raspund pe pm. Pana atunci, ma exprim public.
QUOTE
pentru "nereguli" dogmatice ortodoxe (am pus ghilimele pentru ca de fapt la tine sunt neintelegeri din necunoastere) poti folosi topicurile dedicate,

Pai din cate imi amintesc am mai avut niste discutii si pe topicul despre Ortodoxie (nu cel cu problemele de administrare), dar se pare ca nici acolo nu prea ai voie sa scrii daca nu esti ortodox cu trup si suflet. Ceea ce nu este chiar ok, din moment ce este un forum public. Daca eu imi fac un forum public, in care spun minciuni despre familia ta, ti se pare normal sa nu intervii acolo? Doar pentru ca 99% din cei care citesc le cred? Ma indoiesc...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 31 Jul 2008, 11:57 AM
Mesaj #73


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@andra_v

QUOTE
Nu observi ca de cateva luni de zile numai tu si inca un user scrieti aici, unde domina offtopicurile si jignirile.

Andra, daca nu sunt articole si interventii aici, e semn bun. Inseamna ca toate merg bine. Iti reamintesc ca la inceput acest topic a fost creat tocmai cu scopul de a semnala "defecte".
QUOTE
Eu comunic cu catolici, evenghelisti, luterani, musulmani, mozaici, budisti. Fiecare dintre ei considera ca perfectiunea poate fi regasita exclusiv in religia lor, dar respecta credinta celuilalt.

Inseamna ca nu sti sa faci diferenta intre respectul autentic si ipocrizie.
Ce sa zic...fanatismul rezoneaza cu fanatismul.
QUOTE
Inca o data, nu vezi ca pe forumul asta postezi de ceva vreme numai tu si inca o persoana. Clopotel nu face decat sa explice ce inseamna a fi crestin-ortodox.

Vezi ce am scris mai sus....
Sau, ce sa inteleg, ca ai vrea sa nu se mai posteze deloc?
QUOTE
Nu vezi ca doi ani de zile pe acest subforum s-au inteles oameni de diverse confesiuni, care pur si simplu au respectat libertatea celuilalt de a CREDE. Fie ca Biblia reprezinta cuvantul lui Dumnezeu, fie ca nu. Dar nu s-au etichetat drept "fanatici" unul pe altul.

Adevarul e mai presus de credinta. In ce ma priveste, respect adevarul. Daca ar fi dupa tine, Iisus statea in banca lui si lasa invatatii zilei cu "credinta" lor.
Eticheta de fanatic este ceva temporar. Asa cum e si cea de hot. Hotul nu este hot 24 ore pe zi.
Clopotel, ssau oricine altcineva este fanatic cand sustine ce am vazut ca sustine. In rest, e om normal rolleyes.gif
Nu mi'ai raspuns la intrebarea cu amenintarea. Ca ai zis ca impun "credinta" mea. Prin ce amenintari o impun?


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 31 Jul 2008, 11:57 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 10:22 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman