HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Indragostire Vs Iubire, dedicat lui alfa
Felina
mesaj 3 Nov 2005, 02:49 PM
Mesaj #71


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



M-am tot gandit si m-am razgandit pana mi-am adus aminte ca in limba engleza sunt termeni diferiti care definesc anumite starile de afectiune despre care e vorba in topic. Ei disting trei asemenea stari: to fall in love, love, have a crush on.

Iata ce spun dictionarele:

(a se )îndrăgosti = vr (de) to fall in love (with)

fall in love
Become enamored. This expression may be used either literally, as in John and Mary fell in love on their first date, or hyperbolically, as in I fell in love with that antique chest. [First half of 1500s]

enamored
To inspire with love; captivate: was enamored of the beautiful dancer; were enamored with the charming island.

enamored
adj : marked by foolish or unreasoning fondness; "she was crazy about him"; "gaga over the rock group's new album"; "he was infatuated with her"

fondness
Warm affection or liking. See Synonyms at love.


iubire = love
1.A deep, tender, ineffable feeling of affection and solicitude toward a person, such as that arising from kinship, recognition of attractive qualities, or a sense of underlying oneness.
2.A feeling of intense desire and attraction toward a person with whom one is disposed to make a pair; the emotion of sex and romance.
[sursa: http://dictionary.reference.com/search?q=love]

have a crush on:
Have a case on, also, have a crush on. Be infatuated with someone, as in He's had a case on her for years, or Teenage girls often have a crush on this teacher. The first slangy term dates from the mid-1800s; the second, a colloquialism, dates from the late 1800s.

Ce spun dictionarele explicative ale limbii romane:

(a te) indragosti
A SE ÎNDRĂGOST//Í mă ~ésc intranz. A prinde dragoste (faţă de o persoană de sex opus); a se înamora; a se amoreza. ~ de cineva. /în + dragoste
Trimis de siveco, 21/08/2004. Sursa: NODEX
amoreza înamora = sinonime

A iubi:
A IUB//Í ~ésc tranz. 1) (persoane de sex opus) A trata cu sentimente de dragoste. 2) A trata cu un deosebit ataşament sufletesc. A-şi ~ ţara. A-şi ~ mama. /<sl. ljubiti
Trimis de siveco, 21/08/2004. Sursa: NODEX

IUBÍ, iubesc, vb. IV. 1. Tranz. şi refl. recipr. A fi îndrăgostit, a simţi o mare afecţiune pentru o persoană de sex opus. ♦ Refl. recipr. A avea relaţii sexuale cu o persoană de sex opus. 2. Tranz. şi refl. recipr. A ţine extrem de mult la cineva sau la ceva. 3. Tranz. A-i plăcea să... – Din sl. ljubiti.
Trimis de cata, 22/11/2002. Sursa: DEX '98

DRÁGOSTE, dragoste, s.f. I. Sentiment de afecţiune pentru cineva sau ceva; spec. sentiment de afecţiune faţă de o persoană de sex opus; iubire, amor. ◊ Loc. adv. Cu (multă) dragoste sau cu toată dragostea = cu (multă) plăcere, (foarte) bucuros. ◊ Loc. vb. A prinde dragoste de (sau pentru, faţă de) cineva (sau de ceva) = a se îndrăgosti de cineva (sau de ceva). ◊ Expr. A avea dragoste = a-i plăcea să... A se topi (sau a se sfârşi, a muri) de dragoste pentru cineva = a iubi pe cineva cu patimă. ♦ (Concr.) Fiinţă iubită; p. gener. ceea ce constituie obiectul iubirii cuiva. ♦ Legătură sexuală; relaţii amoroase. II. Plantă erbacee cu frunze în formă de lance, dinţate şi cu flori roz-purpurii (Sedum fabaria). – Din sl. dragostĭ.
Trimis de cata, 04/12/2002. Sursa: DEX '98
[sursa:http://www.dictionare.com/]


Foarte curios cum suna aceste notiuni in alte limbi si ce semnificatii au ele. Astept o analiza asemanatoare de la cunoscatorii de alte limbi straine, in ideea de a ne mai largi putin orizonturile.

P.S. Scuze pt ca nu am tradus, daca cineva nu intelege, voi incerca sa-mi fac timp sa traduc.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 16 Jan 2008, 09:27 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



ciudat, in limba persana nu exista doi termeni diferiti ... ei difera doar prin forma pe care o ia verbul smile.gif.


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 17 Jan 2008, 12:47 AM
Mesaj #73


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



în italiană există doi termeni diferiţi:

ti amo = te iubesc, se spune iubitei
ti volio bene = te iubesc, se spune unui frate, prieten drag


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 17 Jan 2008, 12:47 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
(Afrodita)
mesaj 17 Jan 2008, 04:25 AM
Mesaj #74





Guests






Eu nu stiu de alte limbi fata de engleza, romana si italiana insa din experienta proprie am descoperit ca indragosteala = o atractie puternica fata de cineva, in genere sexuala sau guvernata de dorintele carnale. Se spune ca "chimia" dintre doua personaje chiar aia e: chimie. Adica feromonii si hormonii sunt cauza pentru care simtim ca ne indragostim de careva.

Iubire... Eh, aici se complica lucrurile. In primul rand pentru ca nu exista iubirea aia 100% altruista cantata de poeti si chitari si povestita in povesti si filme. Apoi - iubirea este si ea diferita in functie de persoana fata de care o simti si de varsta la care o simti. Are diferite nuante si intensitati. Nu poti spune ca iubesti pe X si Y la fel, cand ai fost cu X in adolescenta si cu Y la maturitate, plus ca X si Y sunt doua persoane diferite, cu caractere si comportamente diferite.

De asemenea mai cred ca si iubirea moare daca nu sunt satisfacute cateva chestii de baza care sa o tina vie: afectiune, intelegere, vise si dorinte asemanatoare, compatibilitate si tot asa.

Am mai spus eu: romanii sunt idealisti si uneori nu e bine pentru sufletele noastre tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 17 Jan 2008, 12:23 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Pai da!
Eu cred ca nu e diferenta intre termeni (parca am mai zis asta pe undeva pe aici).
Asiaticii nici nu cele doua cuvinte...eh, ce ziceti de asta?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 17 Jan 2008, 02:31 PM
Mesaj #76


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE(Afrodita @ 17 Jan 2008, 06:25 AM) *
. Se spune ca "chimia" dintre doua personaje chiar aia e: chimie. Adica feromonii si hormonii sunt cauza pentru care simtim ca ne indragostim de careva.


Eh,nu e numai chimie,mai e si anatomie! just joking rolleyes.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 17 Jan 2008, 02:33 PM
Mesaj #77





Guests






Eh, normal ca si anatomie jamie.gif dar nu voiam sa evidentiez evidentul, ma-ntelegi? laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonard
mesaj 17 Jan 2008, 03:46 PM
Mesaj #78


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 99
Inscris: 2 December 04
Forumist Nr.: 5.049



Bag sama ca multi ii spun iubirii indragosteala si considera ca obisnuinta, confortul si traiul in comun formeaza iubirea.

Dragostea, ca si gripa, se trateaza la pat. La gripa exista unii ghinionisti care nu se mai vindeca si mor. Cu dragosteala e oleaca diferit.
Dragostea se trateaza in perechi. Daca amandoi se vindeca e ok. Daca se vindeca doar unul, celalalt va deveni, cu timpul, nefericit. Daca nu se vindeca niciunul, se intampla unul din acele cazuri rarisime de cuplu fericit cu adevarat pe termen lung, uneori chiar pe viata.

Mai exista si iubiri gen foc de paie care se vindeca de la sine, fara nici un tratament.

Vazui pe undeva o intrebare. Cand esti mai fericit? Cand doar iubesti sau cand esti doar iubit?
Cand iubesti si esti iubit va spune toata lumea.
Dar vai, ne spuse un francez mult prea destept, in dragoste intotdeauna unul da sarutul, iar celalalt intinde doar obrazul.

Si totusi, daca dragoste nu e, nimic nu e, dar geaba cautati iubire adevarata-n dictionare si-n lumea virtuala.
Lasati naibii ecranul, iesiti in lume si bucurati-va de viata.



Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 17 Jan 2008, 04:07 PM
Mesaj #79


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
Lasati naibii ecranul, iesiti in lume si bucurati-va de viata.


bag samă că d'aia s-o împuţânat lumea la Han! spoton.gif wink.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 18 Jan 2008, 01:57 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(freeman @ 17 Jan 2008, 01:53 PM) *
Pai da!
Eu cred ca nu e diferenta intre termeni (parca am mai zis asta pe undeva pe aici).
Asiaticii nici nu cele doua cuvinte...eh, ce ziceti de asta?


nu cred ca e corect sa spui ca asiaticii nu au cuvinte diferite ... asiaticii ii includ si pe chinezi, turci, indieni, vietnamezi, georgieni, filipinezi, indonezieni, arabi, turkmeni, coreeni, ... fiecare limba are subtilitatile ei de exprimare.

off topic
in limba persana la mireasa, dar si la nora, se zice 'aroos', iar la mire, dar si la ginere se spune 'damad', deci persanii nu fac deosebire intre mireasa si nora sau intre ginere si mire smile.gif

dar sa revin la subiect rolleyes.gif, din punctul meu de vedere cred ca intre aceste doua stari exista deosebiri de substanta. Iubirea presupune o sedimentare a trairilor, o filtrare si o insumare, uneori incoerenta si haotica, a unor sentimente care pot fi si contrarii.
Indragostirea e ceva spontan, care de cele mai multe ori nu duce nicaieri ... nu se materializeaza in ceva mai durabil. In cel mai bun caz poate fi inceputul unui drum.


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 18 Jan 2008, 07:44 PM
Mesaj #81


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Pe scurt "Indragostire" arata in mod evident un proces tranzitoriu. Prin care se poate ajunge la un sentiment numit "Iubire".

E acea varianta de a denumi "Iubirea", si anume "Dragostea", cea care contribuie destul de mult la confuzia "Indragostire" - "Dragoste".

Ca orice tranzitie intre doua stari, "Indragostirea" e mai degraba caracterizata prin "variabilitate mare" si "varfuri". Ca orice stare, "Iubirea" e mai degraba caracterizata prin "variabilitate redusa".

Asta in teorie. Fireste, in viata ele apar amestecate in multe variante (pe langa faptul ca si iubirile au si ele variante).

Cum noi insa aici teoretizam ... biggrin.gif o concluzie e imposibila.


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 18 Jan 2008, 09:08 PM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



nu cred ca e corect sa spui ca asiaticii
Desigur ma refeream la chinezi si japonezi.
Eu consider ca ce e pana la India si China, se cheama Orientul Apropiat (sic!). Nu te supara de consideratia mea. dog.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 18 Jan 2008, 09:21 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(freeman @ 17 Jan 2008, 01:53 PM) *
Pai da!
Eu cred ca nu e diferenta intre termeni (parca am mai zis asta pe undeva pe aici).
Asiaticii nici nu cele doua cuvinte...eh, ce ziceti de asta?


QUOTE
Desigur ma refeream la chinezi si japonezi.
Eu consider ca ce e pana la India si China, se cheama Orientul Apropiat (sic!). Nu te supara de consideratia mea.


???????????????????????????????????????????????????????????????????????
incearca sa te exprimi coerent ... nu stiu cine (poate intelege) , si nu stiu ce (se poate intelege) din textele pe care le-ai postat aici.



--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 19 Jan 2008, 02:41 AM
Mesaj #84





Guests






L-am intrebat si pe al meu daca el vede vreo diferenta. A zis ca nu laugh.gif

Bag seama ca majoritatea barbatilor nu vad sau nu vor sa vada diferentele. Acum ma gandesc ca poate de aia multora le e usor sa spuna "te iubesc" si apoi sa dea papucii sau sa te insele, pentru ca ei chiar nu fac diferenta... Si cand le spui: daca ma iubeai nu ma inselai/paraseai, se uita la tine buimaci blink.gif si nu pricep ce limbi vorbesti biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 19 Jan 2008, 07:45 AM
Mesaj #85


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Nu vad ... sau nu vor sa vada ... eventual nu vor sa se vada ca ei vad ... rofl.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonard
mesaj 21 Jan 2008, 04:53 PM
Mesaj #86


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 99
Inscris: 2 December 04
Forumist Nr.: 5.049



QUOTE(Afrodita @ 19 Jan 2008, 03:41 AM) *
L-am intrebat si pe al meu daca el vede vreo diferenta. A zis ca nu laugh.gif

Bag seama ca majoritatea barbatilor nu vad sau nu vor sa vada diferentele. Acum ma gandesc ca poate de aia multora le e usor sa spuna "te iubesc" si apoi sa dea papucii sau sa te insele, pentru ca ei chiar nu fac diferenta... Si cand le spui: daca ma iubeai nu ma inselai/paraseai, se uita la tine buimaci blink.gif si nu pricep ce limbi vorbesti biggrin.gif


Folosind un rationament similar, se poate spune ca femeile sustin existenta acestei diferentieri ca sa-si poata justifica mai usor flirturile, inconstanta, adica infidelitatile, ce s-o tot dam pe dupa copac. jamie.gif

"Draga, lasa suspiciunile, numai pe tine te iubesc, restul sunt doar niste indragosteli trecatoare si fara importanta." mwah1.gif

sau

"Imi pare rau daca ti-ai facut cine stie ce sperante, dar e numai vina ta. N-ai fost capabil sa ma faci sa trec pragul de la o indragosteala superficiala spre o iubire adanc ancorata in realitate. sorry.gif

Vorba aia: la donna e mobile, ochi alunecosi, inima zburdalnica. ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 21 Jan 2008, 05:17 PM
Mesaj #87


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE
Folosind un rationament similar, se poate spune ca femeile sustin existenta acestei diferentieri ca sa-si poata justifica mai usor flirturile, inconstanta, adica infidelitatile, ce s-o tot dam pe dupa copac.


roflmao.gif

Asta e buna, foarte buna ! Buna rau, nu alta ! spoton.gif

Continuand rationamentul, noi barbatii, desi se stie ca le depasim pe femei la "flirturi, inconstanta, adica infidelitati" ... "ce s-o tot dam pe dupa copac" ... NU "sustinem existenta acestei diferentieri" pentru ca nu simtim nevoia sa ne "justificam".

Doar "flirturile, inconstanta, adica infidelitatile" sunt dreptul nostru indiscutabil, nu-i asa ? ohyeah.gif rofl.gif

Pe cand femeile, sa nici nu se gandeasca la asta ... jamie.gif


Revenind la subiect, diferentele exista, chit ca le simtim sau nu, chit ca le admitem sau nu, oricat am incerca sa ... o "dam pe dupa copac". smile.gif

Acest topic a fost editat de calfa: 21 Jan 2008, 05:19 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 22 Jan 2008, 04:27 AM
Mesaj #88





Guests






Ah, calfa, dragule, te iubesc wub.gif Da' de fapt tu stii asta de muuult, tare de mult biggrin.gif wink.gif

Leonardule, eu vorbesc din punctul meu de vedere, nu pentru toate femeile din lume - ar fi chiar culmea sa ma dau purtator de cuvant; insa - sincer - alta explicatie nu gasesc pentru fluturii din stomac care azi sunt acolo, dupa doo saptamani dispar ( la ambele sexe ma refer aici), iar explicatia cum ca dragostea a tinut doar doua saptamani - pardon, dar chiar nu pot s-o inghit unsure.gif

De asemenea, mai cred ca de multe ori avem impresia ca iubim, avem impresia ca suntem indragostiti - dar in ambele cazuri nu e decat atractie sexuala, care ne domina mintea si simturile - altfel cum explici ca dupa o luna, doua, trei, nu te mai simti atras de fata/masculul de langa tine si nu numai ca nu te simti atras, da' te si irita la culme si-ti vine sa-i tragi una dupa ceafa numai pentru simplul motiv ca l-ai vazut/ ai vazut-o in fata ochilor? (da, stiu, e putin extrem exemplul, dar pricepi tu ideea wink.gif )

Concluzie: nu exista dragoste care sa dureze numai doua saptamani, aia e indragosteala. Iubirea - aia pe bune, sentimentul puternic, dar calm, linistitor si imbucurator - nu se "construieste" in doua saptamani si cu siguranta tine mai mult de atat!

Cum spunea si Calfa: ca le vedem au ba, ca le vrem au ba, diferentele exista wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 22 Jan 2008, 08:53 AM
Mesaj #89


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE
nu exista dragoste care sa dureze numai doua saptamani

nu inteleg topicul asta... dar am invatat ceva... "nimic nu e vesnic"


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 22 Jan 2008, 06:47 PM
Mesaj #90





Guests






rofl.gif roflmao.gif Credeam ca deja stiai asta, virginule harhar.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonard
mesaj 23 Jan 2008, 01:59 AM
Mesaj #91


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 99
Inscris: 2 December 04
Forumist Nr.: 5.049



QUOTE(Afrodita @ 22 Jan 2008, 05:27 AM) *
Leonardule, eu vorbesc din punctul meu de vedere, nu pentru toate femeile din lume - ar fi chiar culmea sa ma dau purtator de cuvant; insa - sincer - alta explicatie nu gasesc pentru fluturii din stomac care azi sunt acolo, dupa doo saptamani dispar ( la ambele sexe ma refer aici), iar explicatia cum ca dragostea a tinut doar doua saptamani - pardon, dar chiar nu pot s-o inghit unsure.gif


Daca tu zici ca ai doua sexe, cine sunt eu sa te contrazic? Pentru ca, evident, tu vorbesti doar din punctul tau de vedere, nu esti purtatorul de cuvant al tuturor femeilor si, logic, nu esti nici reprezentantul barbatilor. ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leonard
mesaj 23 Jan 2008, 02:17 AM
Mesaj #92


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 99
Inscris: 2 December 04
Forumist Nr.: 5.049



QUOTE(calfa @ 21 Jan 2008, 06:17 PM) *
roflmao.gif

Doar "flirturile, inconstanta, adica infidelitatile" sunt dreptul nostru indiscutabil, nu-i asa ? ohyeah.gif rofl.gif

Pe cand femeile, sa nici nu se gandeasca la asta ... jamie.gif


Cine a sustinut chestiile pe care le-ai scris mai sus? Mi se pare mie sau cineva s-a imbracat cu slipul lui Freud ?

QUOTE(calfa)
Revenind la subiect, diferentele exista, chit ca le simtim sau nu [...]


Ce mishto suna chestia asta cand e vorba de sentimente, adica de ceea ce simtim fiecare dintre noi. ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 23 Jan 2008, 03:25 AM
Mesaj #93





Guests






Mdea, deh! Ce sa-i faci? Cand nu sunt argumente puternice, toata lumea se impiedica de tehnicalitati, nu? (este retorica, nu necesita raspuns). Cred ca asa o sa fac de acum inainte: cand mai spun ceva le spun pe puncte si explic in paranteza si pentru amatorii de tehnicalitati, nu de alta, da' sa nu mai vad nenorocite de raspunsuri ca ala de mai sus, cand postezi doar de dragul de-a te baga in seama si-a face misto de altii - chestie care din cate stiu eu nu tine de arta de a conversa, sau ai uitat unde esti?

QUOTE
eu vorbesc din punctul meu de vedere
- in majoritatea postarilor, chiar si unde se intampla sa generalizez, tot din punctul meu de vedere spun, cu alte cuvinte: Parerea MEA, bah! (poate asa intelegi!)

QUOTE
alta explicatie nu gasesc
- adica tot concluzia mea!

QUOTE
fluturii din stomac care azi sunt acolo, dupa doo saptamani dispar ( la ambele sexe ma refer aici)
- vorbeam de fluturii din stomac pe care ambele sexe ii simt si care la ambele sexe dispar! Pentru ca cel putin pe threadul asta ambele sexe au recunoscut faptul ca apar fluturii in stomac => concluzie logica a citirii postarilor altora + concluzie logica a experientelor tuturor de pe thread, cat si cele personale! Dar nu vorbeam in numele ambelor sexe, mascul minunat ce te crezi! Data viitoare citeste mai cu atentie si daca nu pricepi, intreaba! Dar daca nu ai argumente si nici raspunsuri la intrebari - evidente sau spuse printre randuri - atunci aPtine-te din a pierde timpul altora!

Si ca tot esti tu asa un minunat, de ce nu vii fain frumos sa explici si la saracele astea de femei - care nush cum dom'le, da' vad lumea asta tare complicat si nu pricep nici in ruptul capului cum sta treaba dry.gif - cum e dom'le cu dragostea aia minunata de tine 2-3 saptaluni?? Nu de alta, da' unele chiar is curioase - a se citi eu. Eu mi-s curioasa ce ineptii sau scuza jalnica ai sa gasesti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 23 Jan 2008, 07:50 AM
Mesaj #94


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



daca iubirea e platonica.. mai iegzista fluturi in stomac?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 23 Jan 2008, 03:11 PM
Mesaj #95





Guests






Depinde ce intelegi prin iubire platonica jamie.gif tongue.gif

Deja incep sa ma intreb ce inteleg baietii prin "iubire" hmm.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 23 Jan 2008, 06:04 PM
Mesaj #96


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE(Afrodita @ 23 Jan 2008, 05:11 PM) *
Depinde ce intelegi prin iubire platonica jamie.gif tongue.gif

cand ... te protejezi... adica iubesti cu prezervativ... cred eu


QUOTE
Deja incep sa ma intreb ce inteleg baietii prin "iubire" hmm.gif

tot fluturi... e o specie de noapte... cap de mort


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 23 Jan 2008, 06:14 PM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Depinde ce intelegi prin iubire platonica jamie.gif tongue.gif

E un mit asta platonica. Cum e mitul pesterii biggrin.gif De fapt mai rau decat mitul pesterii...intelegeti voi.

QUOTE
Deja incep sa ma intreb ce inteleg baietii prin "iubire" hmm.gif


Hmm... pai, eu pot sa zic ca e un fel de uber-sentiment asa, nu? Sau asa ar trebui sa fie... anyway, o singura data se pare ca am iubit, cel putin daca stau sa ma uit la relatiile mele de pana acum. Mi-am dat seama ca o iubesc pentru ca ma deranja ideea sa o insel, asa ca nu am inselat-o.biggrin.gif In alte relatii, ideea ca as putea sa-mi insel partenera nu mi se parea asa ingrozitoare.

Acest topic a fost editat de Blakut: 23 Jan 2008, 06:15 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 23 Jan 2008, 06:28 PM
Mesaj #98





Guests






Blakut, imi place de tine ca esti sincer, chiar daca uneori nu sunt de acord cu ce spui tu smile.gif hug.gif

Si da, teoretic ar trebui sa fie un uber-sentiment, practic insa... Sunt destui care spun "te iubesc" si habar n-au ce inseamna asta de fapt...

Si da, mitul pesterii, desi eu imi iubesc pisica platonic, mey rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 23 Jan 2008, 06:40 PM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Si da, mitul pesterii, desi eu imi iubesc pisica platonic, mey


Nu e iubire... iti place ca e fuzzy si toarce. Daca aveai un melc cu personalitatea pisicii tale, iti mai placea?

QUOTE
Si da, teoretic ar trebui sa fie un uber-sentiment, practic insa... Sunt destui care spun "te iubesc" si habar n-au ce inseamna asta de fapt...


Tocmai din cauza asta ma abtin din a spune treaba asta. Am zis-o unei singure persoane si nu planuiesc sa repet experienta prea curand. Presupun ca tine si de cat de mult esti dispus sa investesti. Eu sunt un lenes si jumatate, si stiu ca daca incepi sa iubesti apar numai belele daca nu esti si pregatit sa ai o relatie lunga si sincera si alea alea...



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 23 Jan 2008, 07:40 PM
Mesaj #100


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE(Leonard @ 23 Jan 2008, 02:17 AM) *
QUOTE(calfa @ 21 Jan 2008, 06:17 PM) *
roflmao.gif

Doar "flirturile, inconstanta, adica infidelitatile" sunt dreptul nostru indiscutabil, nu-i asa ? ohyeah.gif rofl.gif

Pe cand femeile, sa nici nu se gandeasca la asta ... jamie.gif


Cine a sustinut chestiile pe care le-ai scris mai sus? Mi se pare mie sau cineva s-a imbracat cu slipul lui Freud ?

Am inteles, cand tu spui "Folosind un rationament similar, se poate spune ca ..." e cu totul altceva decat fac eu cand iti raspund in acelasi stil cu "Continuand rationamentul, ...". rofl.gif

Si ti se pare firesc ca de la un dialog al ipotezelor sa trecem la ... "cineva s-a imbracat cu slipul lui Freud" ... sad.gif OK, crezi si afirma ce vrei tu ...

Te astept pe subforumul Psihologie ... daca tot vii cu asa ceva ...

QUOTE(Leonard @ 23 Jan 2008, 02:17 AM) *
QUOTE(calfa)
Revenind la subiect, diferentele exista, chit ca le simtim sau nu [...]


Ce mishto suna chestia asta cand e vorba de sentimente, adica de ceea ce simtim fiecare dintre noi. ohyeah.gif

Da, despre sentimente suna foarte misto ...

Despre alte simturi, cum ar fi vazul - unde exista de la "ochi de vultur" la ... orbi ( sad.gif ), sau auzul - unde exista de la "urechile fine ale muzicianului" pana la ... surzi ( sad.gif ), admitem cu totii ca exista diferente, pentru ca putem verifica gradul in care ceilalti vad, aud, etc., fara putinta de tadaga.

Dar despre sentimente ? Nu putem oare presupune cu foarte mare grad de siguranta ca e la fel, de la cei mai sensibili pana la "inimile de piatra" ( sad.gif ) ?


Fireste, "nu pot sa bag mana in foc" ca stiu ce simte unul sau altul dintre noi. Pentru ca, dupa cum am tot repetat, nu poti ajunge vreodata sa simti exact ce e in sufletul altuia, dar de banuit putem banui destul de aproape de adevar. Tine de empatie si alte chestii absconse. biggrin.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 24 Jan 2008, 09:44 AM
Mesaj #101


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(calfa @ 23 Jan 2008, 07:40 PM) *
Fireste, "nu pot sa bag mana in foc" ca stiu ce simte unul sau altul dintre noi. Pentru ca, dupa cum am tot repetat, nu poti ajunge vreodata sa simti exact ce e in sufletul altuia, dar de banuit putem banui destul de aproape de adevar. Tine de empatie si alte chestii absconse. biggrin.gif


... dupa cum o putem da si in bara cu eleganta, atunci cand nu se prea potriveste nici un sablon.
Ma refer la faptul ca reactiile emotionale in fata unui stimul anume, desi ar parea identice la diverse persoane, sa aiba totusi "radacini" diferite.


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 24 Jan 2008, 10:18 AM
Mesaj #102


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE(Merlina @ 24 Jan 2008, 09:44 AM) *
... dupa cum o putem da si in bara cu eleganta, atunci cand nu se prea potriveste nici un sablon.
Ma refer la faptul ca reactiile emotionale in fata unui stimul anume, desi ar parea identice la diverse persoane, sa aiba totusi "radacini" diferite.

Probabil, in special daca lucrezi cu "sabloane". jamie.gif

Oricum, nu vorbeam despre a "ghici" sentimente dupa un simplu contact vizual. Sunt multe cai de a ajunge sa te apropii de cunoasterea starilor emotionale. Cu cat ai mai mult timp a dispozitie, mai mult dialog cu cel pe care vrei sa il cunosti, cu cat esti mai sensibil din punctul de vedere al empatiei, cu cat esti mai motivat si depui mai mult efort pentru asta, cu cat ai mai multe ocazii de a cunoaste un numar cat mai mare de persoane si tipologii, etc., sansele cresc.

Eu consider ca am cunoscut destul de bine un numar destul de mare de persoane de la care am putut afla destule din experientele lor personale in privinta iubirii si indragostirii. Si asta in ultimii 20 de ani. Pe baza asta afirm ceea ce afirm.

Oricand ma pot insela, mi-e foarte clar. smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 24 Jan 2008, 12:49 PM
Mesaj #103


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



QUOTE(calfa @ 24 Jan 2008, 10:18 AM) *
Cu cat ai mai mult timp a dispozitie, mai mult dialog cu cel pe care vrei sa il cunosti, cu cat esti mai sensibil din punctul de vedere al empatiei, cu cat esti mai motivat si depui mai mult efort pentru asta, cu cat ai mai multe ocazii de a cunoaste un numar cat mai mare de persoane si tipologii, etc., sansele cresc.

Dialogul, da, cred ca este unul din cuvintele cheie... Dar ca sa ai rezultate in urma dialogului, trebuie mai intai ca "cel pe care vrei sa il cunosti" sa vrea la randul lui un dialog (deschis) cu cel care vrea sa il cunoasca. hmm.gif

santa2.gif :
QUOTE
Am spus ca e vorba despre a "afla destule din experientele lor personale in privinta iubirii si indragostirii". Destainuiri li se spune ... Cum altfel decat prin dialog deschis puteam afla asa ceva ? smile.gif Deci cel putin pe tema asta ... Indragostire Vs Iubire ... traiesc cu impresia ca stiu ce spun. tongue.gif


ph34r.gif
Am inteles! thumb_yello.gif ( cold.gif ) Trebuie sa tin cont si de cei 20 de ani de experienta pe care ii ai in domeniu... Altii, in tot atatia ani, nu reusesc sa afle decat ce-i iubirea de patrie.


Dar daca am presupune ca nu vrea nimeni sa-ti spuna ce si cum... Atunci cum ai sa mai stii...?
44.gif

Acest topic a fost editat de Rehael: 25 Jan 2008, 12:01 AM


--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 25 Jan 2008, 05:56 PM
Mesaj #104


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Corect, dialogul presupune doi participanti.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rehael
mesaj 26 Jan 2008, 11:05 AM
Mesaj #105


Ex-Merlina
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.045
Inscris: 2 December 05
Din: Iasi
Forumist Nr.: 7.384



De fapt ma gandeam ca daca nu ai mai intai experienta personala, informatia transmisa numai prin cuvinte nu inseamna nimic, totul ramane la nivel de "fapt divers". Eu cred ca prin dialog primesti numai niste confirmari la ceea ce stii deja... unsure.gif Ma insel???



--------------------
Specimene de semnatura: 1 2 3
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 12:44 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman