HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Saracia Un Mesaj?
edinide
mesaj 19 Oct 2005, 07:01 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



Poate fi indoctrinare, poate fi altceva. Obvervatii faci si tu, le pot face si eu, desi n-o fac, pina aici poate fi simetrie, desi nu este. Ca sa ducem posibila simetrie un pas mai departe, ceva contributii personale ai, pro sau contra?
Tu te simti liber? Tu nu suferi de Saracie sau de Gindul Saraciei, de Boala sau de Gindul Boalei, de Rau sau de Gindul Raului, poti tu privi Moartea in fatza cu seninatate? Daca-mi dai solutia ta, mesajul precedent va fi ultima "indoctrinare" care vine de la mine...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Saramago
mesaj 28 Oct 2005, 08:01 AM
Mesaj #37


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 134
Inscris: 10 April 05
Forumist Nr.: 6.102




Doamne, stii cand eram mic si vazusem un trenulet electric la un coleg si mi-am dorit si eu unul la fel? Iti multumesc, Doamne, ca nu mi l-au cumparat parintii mei niciodata... cu siguranta as fi devenit un copil egoist.
Doamne, stii ca eram tanar si ma uitam la fetele frumoase si invidiam pe cei care erau mai aratosi ca mine? Iti multumesc, Doamne, ca nu am fost la fel ca ei... as fi devenit cu siguranta un tanar obraznic si fara minte.
Doamne, stii ca am avut o sotie rea care m-a inselat si m-a parasit? Iti multumesc, Doamne, pentru ca fara ea nu as fi ajuns sa apreciez o sotie adevarata care mi-ai daruit-o mai tarziu.
Doamne, stii ca niciodata nu am ajuns sa am multi bani? Iti multumesc, Doamne, si pentru asta... ca as fi devenit cu siguranta un om mandru si nesuferit.
Doamne, stii ca imbatranesc? Iti multumesc, Doamne, si pentru asta... daca as fi ramas vesnic tanar, nu as fi dat nici o valoare vietii.
Doamne, stii suferintele mele? Iti multumesc, Doamne, ca fara ele nu as fi stiut sa devin mai bun si sa iubesc... iti multumesc, Doamne, pentru tot si pentru toate, bune si rele.

PS: Sarac cu adevarat este cine nu are nimica sfant... bogat cu adevarat este cine simte ca este iubit de Dumnezeu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 28 Oct 2005, 09:09 AM
Mesaj #38


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Nimic mai adevarat, Saramango !


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Oct 2005, 09:09 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Grabillion
mesaj 28 Oct 2005, 05:27 PM
Mesaj #39


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



Draga Edinide,

adevarat si intelept graiesti in topicul asta ! ( celelalte nu le-am citit ...)

Problema este ca putini te inteleg si si mai putini vor sa te inteleaga.
Eu cred ca in general intr-un forum cu tema de credinta putini
invata ceva. Caci multi incearca, mai mult sau mai putin, asa cum a spus odata Bolt,
sa-si vinda "marfa" ca la piata si de aceea cred ca putin sunt aici sa invete ceva
si putini invata cu adevarat.

Desi sunt destui aici care au muscat bine din pomul cunoasterii.

La multi le trebuie o personalitate puternica, o autoritate recunoscuta in domeniu
pentru a "invata" insa de cele mai multe ori necesitatea aceasta se sfarseste prin a fii indopati cu palnia ca si gisca
pusa la ingrasat fortat si asa se nasc, cresc si sporesc si sectele.

Modul acesta de a "conversa" este deja dificil, cu atat mai mult ca nu se poate auzi intonatia celor spuse si
totul se interpreteaza in alt sens.
In orice caz fiecare intelege atat este capabil sa inteleaga, daca doreste si este deschis
pentru intelegere si nu este aici pentru a-si vinde numai marfa.

Vroiam doar sa spun ca daca lucrurile suna complicat si cineva nu intelege este mai bine sa intrebe,
decat sa acuze, caci cine stie cu ce intonatie si ce sens au fost spuse acele lucruri.

In privinta saraciei si bogatiei vroiam numai sa adaug ca fiecare are saracia materiala
pe care poate sa o poarte si care il aduce pe cel mai rapid drum la bogatia spirituala.
Candva, ca spirite luminioase vor multumii din adancul sufletului pentru saracia , necazurile
si nenorocirile pe care Dumnezeu a lasat sa ii se intimple din cauza lui sau a altora si de
abia atunci va intelege dragostea si drumul de neinteles a lui Dumnezeu.

Este obiectiv oare plansul si vaiete copilului mic la o injectie ?
Dar la una care ii salveaza viata ?
Si din punctul de vedere al parintelui si ca urmare si al viitorului ?
Oare cat va multumi copilul tatalui sau cand va intelege cum i-a fost salvata viata ?

Cu cat mai aproape este cineva de indeplinire, cu atat mai multe injectii sunt necesare
pentru a pastra sufletul sanatos si saracia este una din aceste injectii, care nu vine la intimplare.
Doar ca saracia nu este facuta de Dumnezeu, ci de om si El o foloseste ca unealta citeodata.
Si in plus saracie exista si ca sa putem ajuta, caci daca am fii toti bogati si fericiti,
oare cine ar mai avea nevoie de ajutorul aproapelui ?

Saracia este si o sansa pentru altii de a face bine care se rasplateste insutit dupa cum scrie !

Acest topic a fost editat de Grabillion: 28 Oct 2005, 05:27 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 28 Oct 2005, 07:09 PM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (Saramago @ 28 Oct 2005, 09:01 AM)


PS: Sarac cu adevarat este cine nu are nimica sfant... bogat cu adevarat este cine simte ca este iubit de Dumnezeu.

Felicitari Saramango thumb_yello.gif Frumos si intelept ai explicat...


Grabillion han.gif intr-adevar in zadar ai de toate...daca nu poti ajuta pe nimeni si nimeni nu are nevoie de ajutorul tau esti ca si sarac...


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 28 Oct 2005, 07:58 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Drag Samago smile.gif

QUOTE
Doamne, stii cand eram mic si vazusem un trenulet electric la un coleg si mi-am dorit si eu unul la fel? Iti multumesc, Doamne, ca nu mi l-au cumparat parintii mei niciodata... cu siguranta as fi devenit un copil egoist.


Cand am fost mic am suferit de foame...si putin mai maricel s-a schimbat situatia si am primit cateva trenulete ...si mai toti copii din cartier am avut parte sa se joace cu ele!

QUOTE
Doamne, stii ca eram tanar si ma uitam la fetele frumoase si invidiam pe cei care erau mai aratosi ca mine? Iti multumesc, Doamne, ca nu am fost la fel ca ei... as fi devenit cu siguranta un tanar obraznic si fara minte.


Ca tanar ( nici acum nu-s mosneag ohyeah.gif ) nu ma uitam la fete frumoase...le cuceream ( Domnu e martor ) si n-am devenit obraznic ....ci doar cu mai multa minte!! Si asta fara sa fiu Fat Frumos...doar prin a fii Om! Si asa am invatat sa fiu si mai sensibil fata de sexul Frumos!!!


QUOTE
Doamne, stii ca am avut o sotie rea care m-a inselat si m-a parasit? Iti multumesc, Doamne, pentru ca fara ea nu as fi ajuns sa apreciez o sotie adevarata care mi-ai daruit-o mai tarziu.


Unde era Doamne cand ti-a dat-o pe prima?? Dar ma bucur ca esti fericit acum thumb_yello.gif

QUOTE
Doamne, stii ca niciodata nu am ajuns sa am multi bani? Iti multumesc, Doamne, si pentru asta... ca as fi devenit cu siguranta un om mandru si nesuferit.


Problema ta probabil sad.gif Am avut multi bani si n-am devenit mandru...si asta pt. ca n-am uitat cand n-am avut de mancare!!

Nesuferit???????? Asta e alta mancare de peste ohyeah.gif

QUOTE
Doamne, stii ca imbatranesc? Iti multumesc, Doamne, si pentru asta... daca as fi ramas vesnic tanar, nu as fi dat nici o valoare vietii.


Ai grija cu asa afirmatii sad.gif Am " imbatranit" de odata la 19 ani sad.gif Asa ca fac tot posibilul sa raman tanar cu sufletul in ciuda anilor ce trec!! Am deja 2 copii pt. care sint mai intai prieten si doar dupa, tata!! ohyeah.gif





QUOTE
iti multumesc, Doamne, pentru tot si pentru toate, bune si rele.


Iti urez sa poti multumii unui adevarat prieten pt. numai bune...la cele rele, unde a fost Doamne??.


QUOTE
PS: Sarac cu adevarat este cine nu are nimica sfant... bogat cu adevarat este cine simte ca este iubit de Dumnezeu.


Sarac e cel cu sufletul gol....si bogat e cel ce incearca sa-l umple, dar nu cu multumiri Domnului!! Ca Domnu nu are nevoie de multumiri, doar de fapte catre Omenie si nu catre el!!

Deci dragul meu Samago smile.gif Nu interpreta gresit gresit cele spuse de mine...Doar incearca ca Doamne sa-ti multumeasca tie thumb_yello.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Saramago
mesaj 29 Oct 2005, 05:24 AM
Mesaj #42


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 134
Inscris: 10 April 05
Forumist Nr.: 6.102



Sorin, esti in conflict cu Dumnezeu...si ii reprosezi frustrarile din viata ta.... comentarile tale sunt provocatoare, dar eu nu o sa ma antrenez in ele sa iti dau explicatii despre fosta mea casatorie... eu cred ca tot ce mi s-a intamplat rau vreodata, a fost bine ca s-a intamplat, iar tu consideri ca D-zeu e raspunzator pentru toate relele... cel putin prin absenta sau indiferenta... eu nu pot sa spun decat ca fiecare primeste ceea ce crede.... vrei sa crezi ca D-zeu nu exista... totul iti va confirma ca ai dreptate... pentru ca sa te convingi in cazul ca ai uneori indoieli...

PS: Sunt Saramago, nu Samago si nu Saramango...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 29 Oct 2005, 09:19 AM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Si in plus saracie exista si ca sa putem ajuta, caci daca am fii toti bogati si fericiti, oare cine ar mai avea nevoie de ajutorul aproapelui ?

Grabillion,
Ai ajuns tu la nivelul la care nu mai judeci dupa infatisare? Vom vedea...
Saracia nu exista ca sa poti ajuta, Saracia xista pentru ca... exista! Exact din acelasi motiv exista si Bogatia. Iov este considerat un Credincios, dupa legea veche Iudaica, pe care Dumnezeu l-a rasplatit cu Bogatii dupa ca l-ar fi incercat cu o Saracie, Singuratate si Boala. Daca Dumnezeu rasplateste cu Bogatie, sau pedepseste cu Saracie, inseamna ca Viata Somatica este adevarata Viata, deoarece este resplatita si pedepsita de Dumnezeu insusi! Aceasta l-ar contrazice pe Fiul Tatalui ale Carui Invataturi nu vin prin Mintea Omului ci vin direct de la Tatal Ceresc: "Cine isi pierde Viata pentru Mine, o va cistiga" Iata deci ca Viata Somatica nu este Adevarata Viata si de aceea Saracia si Bogatia nu vin de la Dumnezeu.
Daca toti am fi credinciosi, am avea toti cite sapte turne de oi si sapte masini de lux? Am fi cu totii putred de bogati? Am avea cu totii o viata imbelsugata cu Lapte si Miere, cum visa Avram...?
Dumnezeu nu rasplateste cu turme de oi, cum credea Iov, si nici cu urmasi Frunza si Iarba cum visa Avram. Viata Somatica este Caderea Omului si de aceea Dumnezeu rasplateste numai cu desprinderea Omului de Viata Somatica spre a imbratisa Lumina, Fericirea, Puritatea, Cunoasterea nelimitata si Viata. Aceasta este Bogatia care nu rugineste si pe care moliile n-o maninca.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 29 Oct 2005, 09:27 AM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
QUOTE
Doamne, stii ca eram tanar si ma uitam la fetele frumoase si invidiam pe cei care erau mai aratosi ca mine? Iti multumesc, Doamne, ca nu am fost la fel ca ei... as fi devenit cu siguranta un tanar obraznic si fara minte.

Ca tanar ( nici acum nu-s mosneag ) nu ma uitam la fete frumoase...le cuceream ( Domnu e martor ) si n-am devenit obraznic ....ci doar cu mai multa minte!! Si asta fara sa fiu Fat Frumos...doar prin a fii Om! Si asa am invatat sa fiu si mai sensibil fata de sexul Frumos!!!

Sorin&Saramago,
Sa fie initialele voastre doar o concidenta? Nu cred, deoarece daca Sorin este Obiectul, Saramago este Imaginea, si invers. Inca nu v-ati dat seama ca pozitiile voastre sint cele doua fetze ale aceleasi monede...? Saramago cearta pe Sorin, dar Sorin nu a facut decit sa-l reflecteze pe Saramago. Treziti-va si pupati-va frateste...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 29 Oct 2005, 06:43 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (Saramago @ 29 Oct 2005, 06:24 AM)
Sorin, esti in conflict cu Dumnezeu...si ii reprosezi frustrarile din viata ta.... comentarile tale sunt provocatoare, dar eu nu o sa ma antrenez in ele sa iti dau explicatii despre fosta mea casatorie... eu cred ca tot ce mi s-a intamplat rau vreodata, a fost bine ca s-a intamplat, iar tu consideri ca D-zeu e raspunzator pentru toate relele... cel putin prin absenta sau indiferenta... eu nu pot sa spun decat ca fiecare primeste ceea ce crede.... vrei sa crezi ca D-zeu nu exista... totul iti va confirma ca ai dreptate... pentru ca sa te convingi in cazul ca ai uneori indoieli...

PS: Sunt Saramago, nu Samago si nu Saramango...

Prietene...nu sint in conflict cu Dumnezeu...daca asta ai inteles, prefer sa cred ca e din cauza stilului meu de exprimare!

Nu te-am intrebat si nici nu ti-am cerut detalii de viata ta personala...nu-i treaba mea.

De unde ai scos ca el il vad pe Dumnezeu ca raspunzator pt. toate relele?? Pt. cele din viata mea, de multe ori am fost eu de vina sau alti oameni...nu Dumnezeu!!

Doar am incercat sa-ti explic ca pe langa "multumiri" rugaciuni si matanii, ar fii bine sa-ti umplii sufletul cu fapte bune.....dar in cazul tau am ratat mesajul sad.gif

Scuze....nu iti mai raspund de aici incolo!!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Grabillion
mesaj 30 Oct 2005, 01:44 AM
Mesaj #46


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 396
Inscris: 22 October 05
Forumist Nr.: 7.131



Draga Edinide ( ce nick simetric ai...),

QUOTE

Ai ajuns tu la nivelul la care nu mai judeci dupa infatisare? Vom vedea...


Ma straduiesc deja demult

QUOTE

Saracia nu exista ca sa poti ajuta, Saracia xista pentru ca... exista!



Nu m-ai inteles bine, am spus ca:
QUOTE

Doar ca saracia nu este facuta de Dumnezeu, ci de om
Si in plus saracie exista si ca sa putem ajuta
Saracia este si o sansa pentru altii de a face bine ...


Deci in contextul adevarat am spus acelasi lucru ca si tine si in plus si altceva.

Viata somatica este un termen pe care eu in romana nu l-am mai auzit pana acum,
traind mai demult pe afara... este un termen des uzat sau o predilectie de a ta ?
Mie nu-mi spune nimic termenul asta drept sa-ti spun, dar cred ca sunt de vina...

QUOTE


Aceasta l-ar contrazice pe Fiul Tatalui ale Carui Invataturi nu vin prin Mintea Omului ci vin direct de la Tatal Ceresc: "Cine isi pierde Viata pentru Mine, o va cistiga"


Cine este Fiul Tatalui si cine este Tatal Ceresc ?

Cu bogatia si saracia am spus deja ce cred...numai cu Dumnezeul asta pedepsitor pe care
il tot pomenesti nu prea ma impac. Nu este chiar asa de pedepsitor cum il crezi tu si
ar fii bine sa fim atenti sa nu facem aceasi greseala ca a bisericii cu acest Dumnezeu care pedepseste atata.

Acest topic a fost editat de Grabillion: 30 Oct 2005, 01:45 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Saramago
mesaj 31 Oct 2005, 05:33 AM
Mesaj #47


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 134
Inscris: 10 April 05
Forumist Nr.: 6.102



QUOTE
Sorin&Saramago,
Sa fie initialele voastre doar o concidenta? Nu cred, deoarece daca Sorin este Obiectul, Saramago este Imaginea, si invers. Inca nu v-ati dat seama ca pozitiile voastre sint cele doua fetze ale aceleasi monede...? Saramago cearta pe Sorin, dar Sorin nu a facut decit sa-l reflecteze pe Saramago. Treziti-va si pupati-va frateste...


edinide, nu vad nici o legatura.... pure speculatii... oricum deja regret ca am scris niste sentimente care nu erau destinate sa le scriu pe un forum, pentru ca intotdeauna se va gasi cineva sa le interpreteze altfel... era o idee principala in ce am scris, dar mai importanta este disecarea cuvintelor ca sa reiasa ce, ca in tinerete eram pacatos ca ma uitam la fetele frumoase? Asta fac dintotdeauna cei "religiosi"... despica fiecare cuvinel din Biblie pentru ca sa gaseasca sensuri la care nici D-zeu nu s-a gandit vreodata, in loc sa caute sa inteleaga mesajul in linii mari...

QUOTE
Unde era Doamne cand ti-a dat-o pe prima??

QUOTE
Nu te-am intrebat si nici nu ti-am cerut detalii de viata ta personala...nu-i treaba mea.


Sorin, m-ai intrebat unde era D-zeu cand mi-a dat prima sotie, aia rea. Nu pot sa iti raspund la aceasta intrebare pentru ca implica multe detalii personale... si nu e oricum subiectul aici...

QUOTE
QUOTE
iti multumesc, Doamne, pentru tot si pentru toate, bune si rele.


Iti urez sa poti multumii unui adevarat prieten pt. numai bune...la cele rele, unde a fost Doamne??.


QUOTE
PS: Sarac cu adevarat este cine nu are nimica sfant... bogat cu adevarat este cine simte ca este iubit de Dumnezeu.


Sarac e cel cu sufletul gol....si bogat e cel ce incearca sa-l umple, dar nu cu multumiri Domnului!! Ca Domnu nu are nevoie de multumiri, doar de fapte catre Omenie si nu catre el!!



QUOTE
De unde ai scos ca el il vad pe Dumnezeu ca raspunzator pt. toate relele?? Pt. cele din viata mea, de multe ori am fost eu de vina sau alti oameni...nu Dumnezeu!!


Se deduce din ce ai spus. De ce intrebi unde a fost Doamne cand mi s-au intamplat mie lucruri rele? De unde stii tu ce are nevoie D-zeu si ca EL nu are nevoie sa i se multumeasca? Raul ca si binele este relativ, eu nu pot sa stiu ce mare bine mi s-a facut cand mi s-a intamplat ceva care am crezut ca este rau, de aceea multumesc si pentru asta si sunt impacat cu trecutul meu.

QUOTE
Doar am incercat sa-ti explic ca pe langa "multumiri" rugaciuni si matanii, ar fii bine sa-ti umplii sufletul cu fapte bune.....dar in cazul tau am ratat mesajul sad.gif

Scuze....nu iti mai raspund de aici incolo!!


De unde stii tu ca eu fac matanii? Chiar nu fac deloc. Nici nu rostesc vreo rugaciune cu glas tare. Ma rog in inima mea si in tacere. Si nici despre fapte bune nu pot sa stiu ce stii tu mai bine decat mine, se pare. Daca am dat vreodata un ban la un cersetor, nu sunt sigur ca i-am facut un bine.

Nu mai raspunde, e dreptul tau... sanatate si noroc !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
justasoul
mesaj 31 Oct 2005, 06:50 AM
Mesaj #48


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 24 October 05
Forumist Nr.: 7.144



Eu cred ca nu e cazul ca unii sa indemne pe altii la fapte bune. Cele doua porunci exprimate in noul testament spun sa-l iubesti pe Dumnezeu si sa-ti iubesti aproapele. Intr-adevar, iubirea de aproape poate insemna sa faci o fapta buna, dar de unde stim noi ce e bine si ce e rau? In momentul in care dai bani la un cersetor pe strada IL INCURAJEZI sa ramana cersetor. Ia-l la tine acasa si ingrijeste-l - asa inteleg eu o fapta buna. Insa pentru asta avem institutii care au mijloacele si obligatia de a-i ingiji pe cersetori.
In plus, daca faci fapte bune pentru a-ti satisface orgoliul degeaba la faci. Trebuie sa le faci DEZINTERESAT, fara a astepta rasplata. Or noi de obicei asteptam rasplata si daca nu vine comentam si ne cam trece cheful de "fapte bune"...
Ma mira sa intalnesc asemenea polemici si jigniri pe un subiect intitulat "Unviersul Credintei". Oare nu stim sa dialogam fara sa jignim? Unde e iubirea de aproape aici? Mie mi se pare ca unii se bat cu pumnul in piept ca "numai eu am dreptate".
Haideti sa schimbam atitudinea si sa incercam fiecare sa invatam din experienta de viata a celuilalt. Fiecare stie ceva despre Dumnezeu din experienta proprie sau din cultura proprie. Am urmarit incantata dialogul unora. Totul e sa fie dialog, nu rafuiala ca "eu am dreptatate si tu nu".
Le multumesc celor care mi-au uram bun venit pe site. Sper sa ne intalnim cat mai des ca sa "crestem" impreuna.


Pace, lumina si iubire,

Laura Adina,

Pagina mea personala


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 31 Oct 2005, 09:24 AM
Mesaj #49


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



Odata, in adolescenta, am scris in jurnal : "Lucrurile nespuse au intelesul pe care-l gandesti tu; odata dezvaluite, ele capata intelesuri diferite de la ceilalti, deformandu-se". Deci, atunci cand e vorba de convingeri sufletesti adanci, ce au la baza experienta de-o viata (si ma refer aici la un om cu dorinta de autodepasire, de evolutie pe plan sufletesc), nu trebuie expuse pe un forum, care, de obicei, este foarte pestrit in componenta sa. Pentru ca risipa de energie este prea mare, in conversatia cu cei ce pun la indoiala convingerile tale, uneori numai de dragul contrazicerii.


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 31 Oct 2005, 11:12 AM
Mesaj #50


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (justasoul @ 31 Oct 2005, 07:50 AM)
Eu cred ca nu e cazul ca unii sa indemne pe altii la fapte bune.

Am văzut pe pagina ta personală că eşti un om umblat prin multe locuri cu rezonanţe spirituale... Asta să fie una dintre concluzionările făcute?... Sau s-a spus într-un anumit context?

Dacă nu ne îndemnăm unii pe alţii la fapte bune atunci ce să facem unii cu alţii?...

Revin un pic la titlul acestui topic: "Sărăcia Un Mesaj"... Sărăcia materială nu cred că are/transmite nici un mesaj decît dacă e însoţită şi de altceva. Acel altceva e mai important decît sărăcia... Singura "formă" de sărăcie care îmi pare a transmite un mesaj e aceasta: "Fericiţi cei săraci cu duhul, că a lor...". Cu condiţia ca formularea "săraci cu duhul" să fie corect înţeleasă.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 31 Oct 2005, 10:33 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



justasoul smile.gif welcome.gif pe aici thumb_yello.gif

Am citit mesajul tau si fara suparari si jicniri am sa incerc sa-ti raspund:

QUOTE
Eu cred ca nu e cazul ca unii sa indemne pe altii la fapte bune.
Parerea ta si o respect....eu am sa indemn mereu pe altii!!

QUOTE
In momentul in care dai bani la un cersetor pe strada IL INCURAJEZI sa ramana cersetor. Ia-l la tine acasa si ingrijeste-l - asa inteleg eu o fapta buna.


Deci daca n-am posibilitea sa aduc acasa si sa am grija de un cersetor, faptul ca-i dau de o paine, e un fapt rau?? Asa fapte rele am sa fac si in viitor.

QUOTE
Insa pentru asta avem institutii care au mijloacele si obligatia de a-i ingiji pe cersetori.


Adica sa nu moare de foame pe strada...sa moara organizat in institutiile noastre?????/ Sau te referi la institutiile din Suedia??

QUOTE
In plus, daca faci fapte bune pentru a-ti satisface orgoliul degeaba la faci. Trebuie sa le faci DEZINTERESAT, fara a astepta rasplata. Or noi de obicei asteptam rasplata si daca nu vine comentam si ne cam trece cheful de "fapte bune"...


Mi-se umfla orgoliul cand fac un fapt bun sau dau unui cersetor...si ce interes sau folos pot sa am de pe urma unui cersetor invalid la coltu strazii?? Sa vina si sa-mi sara in ajutor cand ma ataca aurolacii???

QUOTE
Mie mi se pare ca unii se bat cu pumnul in piept ca "numai eu am dreptate".


Interesant la cine te referi...ai auzit de Lupul Moralist??

QUOTE
Haideti sa schimbam atitudinea si sa incercam fiecare sa invatam din experienta de viata a celuilalt.


De acord cu tine, dar se pare ca singura nu ai inteles cele scrise de tine mai sus!!

Draga mea....sigur n-ai sa-mi multumesti de felul in care te-am primit eu, dar e vorba din batrani...cine se joaca cu foc.........

Si totusi...inca odata Bine Venita Pe Aici si complimente lui Samarago thumb_yello.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Saramago
mesaj 1 Nov 2005, 04:11 PM
Mesaj #52


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 134
Inscris: 10 April 05
Forumist Nr.: 6.102



QUOTE (Tear @ 31 Oct 2005, 03:24 AM)
Odata, in adolescenta, am scris in jurnal : "Lucrurile nespuse au intelesul pe care-l gandesti tu; odata dezvaluite, ele capata intelesuri diferite de la ceilalti, deformandu-se". Deci, atunci cand e vorba de convingeri sufletesti adanci, ce au la baza experienta de-o viata (si ma refer aici la un om cu dorinta de autodepasire, de evolutie pe plan sufletesc), nu trebuie expuse pe un forum, care, de obicei, este foarte pestrit in componenta sa. Pentru ca risipa de energie este prea mare, in conversatia cu cei ce pun la indoiala convingerile tale, uneori numai de dragul contrazicerii.

Ai dreptate, totusi daca nu risti sa iti expui parerile pe un forum pestrit, iti micsorezi foarte mult sansele sa gasesti printre cei care te tachineaza si pe cei cu care ti-ar face placere sa ai conversatii. Eu cred ca e bine sa "profitam" ca in ziua de azi exista forumuri si putem cu mult mai usor sa ajunem sa discutam cu multi oameni necunoscuti cu pericole mai mici decat in viata de zi cu zi. Oricum camerele de chat sunt mult mai "pestrite" decat forumurile si acest forum mi se pare ceva mai select decat majoritatea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Saramago
mesaj 1 Nov 2005, 05:43 PM
Mesaj #53


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 134
Inscris: 10 April 05
Forumist Nr.: 6.102



QUOTE
Eu cred ca nu e cazul ca unii sa indemne pe altii la fapte bune


Cred ca fiecare are de dat socoteala pentru faptele bune sau rele care le face NUMAI in fata lui Dumnezeu. Nu e cazul ca aici pe forum sa se apuce careva sa ii spuna la altul "sa faca fapte bune in loc sa se roage lui D-zeu etc", ca si cum el "s-ar bate cu pumnul in piept" ca el face fapte bune si STIE ca celalalt nu face, de parca ar trai si ar manca zi de zi impreuna.
Ce sa spun, ar trebui sa fac o lista pe forum cu faptele mele bune, ca sa judece Sorin daca sunt destule sau destul de bune.



QUOTE
QUOTE
In momentul in care dai bani la un cersetor pe strada IL INCURAJEZI sa ramana cersetor. Ia-l la tine acasa si ingrijeste-l - asa inteleg eu o fapta buna.


Deci daca n-am posibilitea sa aduc acasa si sa am grija de un cersetor, faptul ca-i dau de o paine, e un fapt rau?? Asa fapte rele am sa fac si in viitor.


Doamne, cum stiti sa judecati oamenii dupa aparente. Oare din discutia DE PRINCIPIU ai ajuns la concluzia ca "justasoul" nu da bani la cersetori? Sau eu? Apropos, mai bine dai la cersetor o PAINE, mancare... banii nu stii unde ajung....

QUOTE
QUOTE
Insa pentru asta avem institutii care au mijloacele si obligatia de a-i ingiji pe cersetori.


Adica sa nu moare de foame pe strada...sa moara organizat in institutiile noastre?????/ Sau te referi la institutiile din Suedia??


Lucrurile in Romania nu se vor schimba niciodata daca mereu se porneste de la ideea ca singurul lucru care poti sa il faci pentru cei saraci, este sa le dai bani pe strada cand cersesc. Asta nu rezolva mare lucru. Romania de voie, de nevoie, ca sa fie recunoscuta pe plan international si acceptata in UE, trebuie sa adopte legi care sa reduca saracia si somajul. Se fac multe schimbari spre bine in acest sens. Adevarul este ca aceste schimbari sunt deocamdata doar pe hartie. Dar si asta e un inceput, pentru ca exista. Si am speranta ca o sa vina vremea cand Romania o sa devina si stat in care sa se respecte legile frumoase care au aparut de dragul integrarii in Europa. Posibil si foarte probabil ca cersetorii de azi, nu vor supravietui sa cunosca acele schimbari... dar exista sanse pentru viitor...


QUOTE
QUOTE
In plus, daca faci fapte bune pentru a-ti satisface orgoliul degeaba le faci. Trebuie sa le faci DEZINTERESAT, fara a astepta rasplata. Or noi de obicei asteptam rasplata si daca nu vine comentam si ne cam trece cheful de "fapte bune"...


Mi-se umfla orgoliul cand fac un fapt bun sau dau unui cersetor...si ce interes sau folos pot sa am de pe urma unui cersetor invalid la coltu strazii?? Sa vina si sa-mi sara in ajutor cand ma ataca aurolacii???


Daca faci o fapta care tu consideri ca este un gest nobil si in sinea ta ajungi sa te consideri "uite ce om bun sunt eu, fata de altii" si "D-zeu o sa ma rasplateasca pentru asta"... in prima situatie nu faci decat sa iti justifici "superioritatea" fata de semenii tai si in a doua situatie, crezi ca iti cumperi un bilet de intrare in paradis... oare nu e mai bine sa faci pur si simplu ceea ce simti fara scopul de a bifa pe o lista imaginara inca o fapta cu care vrei sa te prezinti la judecata de apoi?

QUOTE
Interesant la cine te referi...ai auzit de Lupul Moralist??


Oare cine a dat primul cu piatra? Am devenit cam multi pe aicia niste lupi moralisti...

QUOTE
Si totusi...inca odata Bine Venita Pe Aici si complimente lui Samarago


Complimente pentru ce? Ti se pare ca mi-am gasit un avocat? Presupun ca o sa-mi raspunzi indirect, scriind raspunsuri lui "justasoul"... e si asta o metoda...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 1 Nov 2005, 10:00 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE
Complimente pentru ce? Ti se pare ca mi-am gasit un avocat? Presupun ca o sa-mi raspunzi indirect, scriind raspunsuri lui "justasoul"... 


De la sfarsit la inceput....am sa-ti raspund tie direct!!

QUOTE
Daca faci o fapta care tu consideri ca este un gest nobil si in sinea ta ajungi sa te consideri "uite ce om bun sunt eu, fata de altii" si "D-zeu o sa ma rasplateasca pentru asta"...


Sint si om bun si nobil...ce legatura are cu Dumnezeu?? De unde deduci tu ce ma consider??



QUOTE
in prima situatie nu faci decat sa iti justifici "superioritatea" fata de semenii tai si in a doua situatie, crezi ca iti cumperi un bilet de intrare in paradis... oare nu e mai bine sa faci pur si simplu ceea ce simti fara scopul de a bifa pe o lista imaginara inca o fapta cu care vrei sa te prezinti la judecata de apoi?


Fata de al ca tine nu e nevoie sa justific superioritatea...e destul de clar ce scriu pe aici. Singurele bilete pe care mai le cumpar sunt cele de avion si dupa cate stiu, in paradis nu se ajunge cu avionu.

Nu bifez....dar altii abereaza sad.gif

QUOTE
Ce sa spun, ar trebui sa fac o lista pe forum cu faptele mele bune, ca sa judece Sorin daca sunt destule sau destul de bune.


Ce sa spun?? Cred ca ai nevoie de ajutorul unui specialist!! Eu nu judec pe nimeni si nici nu mi-e frica de judecata de apoi!!

Prietene....iti doresc din toata inima toate cele bune thumb_yello.gif Nimic personal si tare imi pare rau ca preferi sa intelegi aiurea raspunsurile la mesajele tale sad.gif Nici eu si nici nimeni pe aici nu are nimic personal cu tine.....dar sa nu crezi ca poti scuipa in laturi si toti au sa se "faca" ca ploua!!

Sorin.

ps. nu-ti fa de rusine neamu........



--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 2 Nov 2005, 09:56 AM
Mesaj #55


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



QUOTE (Saramago @ 1 Nov 2005, 05:11 PM)
Oricum camerele de chat sunt mult mai "pestrite" decat forumurile si acest forum mi se pare ceva mai select decat majoritatea.

E adevarat. Este insa important sa stii cand sa sustii si cand sa te retragi dintr-un dialog. Uneori e mai bine sa privesti si sa inveti din afara, asa cum bine imi spunea un vechi hangiu.


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 2 Nov 2005, 10:37 AM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Fratilor vad ca ne-am indepartat mult de la subiect! Haideti sa incercam sa analizam un pic lucrurile: Noi romanii sintem saraci ori bogati? De ce se spune ca sintem un popor sarac? Oare chiar asa sa fie?
Eu am avut ocazia de a colinda putin prin lume si am vazut saracie si prin alte parti dar parca oamenii nu se pling asa de mult si mai ales prin alte parti lumea face cite ceva pentru a iesi din aceasta situatie! Oare saracia este o trasatura de caracter? Ne nastem saraci sau devenim saraci? Oare credinta adevarata nu ne-ar ajuta sa ne simtim mai bogati, mai optimisti si mai puternici? Si cind spun credinta adevarata nu ma refer numai la mersul la biserica dumineca si-n zilele de sarbatoare sau pupatul icoanelor! Parerea mea e ca un adevarat credincios ar trebui si atunci cind munceste sa faca asta ca si cind ar face-o pentru Dumnezeu.


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 2 Nov 2005, 03:19 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Flori Da saraci fata de America de nord, Europa si o parte de tari din Asia!

Foarte bogati fata de majoritatea Africii, Asiei si Sud Americii! Iar cine nu crede, sa-i intrebe pe emigrantii chinezi, africani si arabi de la noi din tara!

Din punct de vedere spiritual, se pare ca nu suntem destul de saraci, ca in acest sens sa fim la fel de bogati ca si cei amintiti mai sus!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 2 Nov 2005, 05:32 PM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



flori

QUOTE
Noi romanii sintem saraci ori bogati?


Depinde cine pune intrebare ...si cine da raspunsul. cool.gif

Personal nu consider ca romanii ar fi mai saraci material si spiritual decit altii.

Probabil multi romani folosesc cuvintul "saracie " , insa fara sa stie ce inseamna adevarata saracie.

Daca faci o vizita la periferiile Parisului sau la periferia marilor orase industriale ale Marii Britanii , ai ce vedea.

exergy33




--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 2 Nov 2005, 06:49 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



pai tu compari marginea societatii la aia cu omul de rind la noi?


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Saramago
mesaj 4 Nov 2005, 05:37 AM
Mesaj #60


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 134
Inscris: 10 April 05
Forumist Nr.: 6.102



QUOTE
Sint si om bun si nobil...ce legatura are cu Dumnezeu?? De unde deduci tu ce ma consider??


Am discutat la modul general, nu m-am referit la tine... nici nu cred ca esti un om asa de bun si nobil precum te crezi. Oare ti-au murit laudatorii? Un om nobil are cuvant... ai scris mai inainte:
QUOTE
Scuze....nu iti mai raspund de aici incolo!!

Sorin.
si din nou ai scris :
QUOTE
De la sfarsit la inceput....am sa-ti raspund tie direct!!
. Nu ai rezistat nici macar o zi tentatiei de scandal... probabil ca asta si este scopul tau final, deoarece ar trebui sa stii ca te afli pe un subiect pe "Universul credintei" si nu era cazul de la inceput sa vii AICI cu idei prin care sa imi jignesti modul meu de credinta in Dumnezeu.
Ce daca eu consider sa multumesc lui D-zeu si pentru tot ce mi se intampla rau deoarece nu ma consider asa de destept ca tine ca sa stiu ce este rau si ce este bine. ASTA E CREDINTA MEA. Daca tu crezi altfel, e dreptul tau. Puteai sa expui credinta ta spunand ca "eu cred ca atunci cand mi se intampla ceva rau, D-zeu nu exista sau nu ii pasa", desi asta e o idee ateista, dar nu era normal ma intrebi despre prima mea sotie:
QUOTE
Unde era Doamne cand ti-a dat-o pe prima??
Apoi te apuci sa spui sa fac fapte bune in loc sa ma rog si sa fac matanii... de parca tu stii ce fac eu... DIN NOU TE LEGI DE CREDINTA MEA... puteai sa spui despre tine ce faci... restul a fost doar rezultatul la piatra aruncata de tine... si uite unde s-a ajuns:


QUOTE
Nici eu si nici nimeni pe aici nu are nimic personal cu tine.....dar sa nu crezi ca poti scuipa in laturi si toti au sa se "faca" ca ploua!!

Sorin.

ps. nu-ti fa de rusine neamu........


QUOTE
Fata de al ca tine nu e nevoie sa justific superioritatea...


Chiar nu am de gand sa mai discut cu unul ca tine, poate ai si idei rasiste sau in cel mai bun caz, nationalist extremiste... Si cand eu spun ca nu mai vorbesc cu cineva... spre deosebire de tine, ma tin de ceea ce spun... PUNCT !

QUOTE
Este insa important sa stii cand sa sustii si cand sa te retragi dintr-un dialog


Tear, acesta nu e dialog... cand unul din cei doi se crede "superior" si recurge la insulte ca mai sus...

Referitor la subiect:

Ca om care viziteaza Romania in ultimii 15 ani, remarc schimbari spre bine si sunt optimist. Din punct de vedere spiritual, poporul roman nu este sarac, dar daca ne uitam la bani, fiecare om se simte sarac sau bogat in functie de cat de mari ii sunt poftele si apreciaza calitatea vietii din tara in care se afla in primul rand dupa comoditatea si satisfactia SPIRITUALA pe care o are la locul de munca. Cunosc destui care au plecat in tari "bogate" si desi castiga mai bine, regreta biroul, catedra sau postul din Romania.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edittha
mesaj 4 Nov 2005, 06:28 AM
Mesaj #61


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 19 June 05
Forumist Nr.: 6.479



Uneori suntem saraci material, dar bogati spiritual si invers. Cand suntem oare mai fericiti, cand avem bani sau multumire sufleteasca?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 4 Nov 2005, 02:49 PM
Mesaj #62


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.374
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Cred ca n-ar fi rau sa le avem pe amandoua,Edittha! tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 4 Nov 2005, 02:55 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Eu consider bogatie multumirea sufleteasca, o constiinta curata si bucuria de a trai! Sint atitia oameni si mai ales la noi in tara, dupa revolutie care agonisesc sau mai bine zis acapareaza fara sa se gindeasca la nefastele consecinte aduse poporului, sint atitia oameni fara scrupule mai ales cei de la putere care calca peste cadavre pentru a-si construi palate si a acapara cit mai mult din bunurile care pe timpul comunistilor se spunea ca sint ale tuturor, dar nu cred ca sint de invidiat pentru ca vor plati cindva si ei sint constienti de asta, sint sigura ca nu pot dormi linistiti, pentru ca si-au construit palatele pe nisipuri miscatoare si le e teama ca oricind se vor narui. Si asta se va intimpla, ca ce vine usor si mai ales pe cai necinstite, tot asa se duce! Deci cred eu ca bogat e cel care si-a cistigat averea din munca cinstita si are constiinta curata! Oare citi din cei care au impartit tortul si se infrupta in continuare din el, pot dormi linistiti, in timp ce asa zisii teroristi in timpul revolutiei trageau in oamenii adunati pe strazi in speranta unui viitor mai bun, iar acum multi din cei care n-au fost ucisi atunci, dorm prin canale sau mor flaminzi intre peretii igrasiosi, construiti pe timpul lui ceausescu! Cum ar putea acesti oameni sa supravietuiasca intr-o societate condunsa de niste terchea berchea care au pus monopol pe toata averea tarii si si-au impartit-o intre ei ca hienele, fara sa se gindeasca la cei care au suferit de frig si de foame muncind in fabricile comuniste pentru bogatiile de care ei beneficiza acum? Oare de cine au fost contruite palatele din cartierul Primaverii care acum sint pazite de badyguarzi inarmati pina-n dinti? Cum poti sa iesi dintr-un asemenea palat pe strazile desfundate si murdare unde la fiecare pas te intimpina un batrin cersetor plingind sau un tinar student flamind si fara sperante prea multe de viitor? Sint oare acesti oameni bogati sau sint doar niste biete hiene cu botul inca murdar de singele cadavrului comunist? Oare saracia in care se zbat oamenii din jurul lor n-ar trebui sa fie un mesaj pentru ei? Oare n-ar trebui sa-i apese ca un pacat, ca o sabie
care atirna deasupra capetelor lor?


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Saramago
mesaj 5 Nov 2005, 03:30 PM
Mesaj #64


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 134
Inscris: 10 April 05
Forumist Nr.: 6.102



QUOTE
Oare citi din cei care au impartit tortul si se infrupta in continuare din el, pot dormi linistiti, in timp ce asa zisii teroristi in timpul revolutiei trageau in oamenii adunati pe strazi in speranta unui viitor mai bun,


Multi dorm linistiti pentru ca in Romania la toti le e frica sa aplice legile, la toti le e frica de cutare sau cutare care e clar pentru toti ca se poarta abuziv sau cu tiranie, dar "nu stii ce pile are" sau banuiesti. Cunosc cazul unui general de armata, actualmente in rezerva, care a ordonat la revolutie sa se traga in oameni si a fost judecat pentru asta si condamnat la 10 ani inchisoare. Frumos, dar respectivul nu face nici macar o zi de inchisoare, deoarece a bagat recurs si se "judeca" cazul de 15 ani !!! Cum se explica asta? Simplu... au fost gasite vinovate numai capetele din fostul guvern comunist, armata, politie, justitie si restul si-au pastrat bine mersi functia. Cu alte cuvinte, pilele lor au ramas functionale. Nora acestui general ocupa o pozitie de conducere in actualul sistem de dupa revolutie si ce credeti, se poarta tiranic si e lipsita de orice scrupule pentru ca "are pile" si doarme linistita.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 5 Nov 2005, 06:51 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (Saramago @ 5 Nov 2005, 03:30 PM)
Multi dorm linistiti pentru ca in Romania la toti le e frica sa aplice legile, la toti le e frica de cutare sau cutare care e clar pentru toti ca se poarta abuziv sau cu tiranie, dar "nu stii ce pile are" sau banuiesti.

Saramago, nu cred ca dorm linistiti daca le e frica! Si de ce le e frica ma rog si cui ii e frica? Doar ne-am cistigat libertatea cuvintului atunci de ce le e frica? Hai sa-ti spun eu de ce le e frica : pentru ca se au la mina unul pe celalalt adica toti cei care sint acum la putere sint niste comunisti murdari care au profitat cit au putut de beneficiile asa zisei revolutii si s-au inbogatit peste noapte...le e frica unul de celalalt pentru ca se stiu si au fiecare dovezi impotriva celuilalt, dar daca s-ar da de gol unii pe altii ar fi cel mai bun lucru pentru societate! Eu sper sa pice cit mai curind aceasta organizatie mafiota care a saracit poporul roman si l-a adus la abrutizare! Eu sint convinsa ca Dumnezeu iubeste poporul roman si o sa ne ajute sa scapam de aceste hiene!


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bubu
mesaj 5 Nov 2005, 07:14 PM
Mesaj #66


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 993
Inscris: 30 March 03
Din: BUCURESTI
Forumist Nr.: 144



" Fericiti cei saraci cu duhul, ca a acelora este Imparatia Cerurilor."
" Fericiti cei blanzi, ca aceia vor mosteni pamantul."
" Fericiti cei curati cu inima, ca aceia vor vedea pe Dumnezeu."
...
"Bucurati-va si va veseliti, ca plata voastra multa este in ceruri."

"Si L-a întrebat un dregãtor, zicând: Bunule Învãtãtor, ce sã fac ca sã mostenesc viata de veci?
Iar Iisus i-a zis: Pentru ce Mã numesti bun? Nimeni nu este bun, decât unul Dumnezeu.
Stii poruncile: Sã nu sãvârsesti adulter, sã nu ucizi, sã nu furi, sã nu mãrturisesti strâmb, cinsteste pe tatãl tãu si pe mama ta.
Iar el a zis: Toate acestea le-am pãzit din tineretile mele.
Auzind Iisus i-a zis: Încã una îti lipseste: Vinde toate câte ai si le împarte sãracilor si vei avea comoarã în ceruri; si vino de urmeazã Mie.
Iar el, auzind acestea, s-a întristat, cãci era foarte bogat.
Si vãzându-l întristat, Iisus a zis: Cât de greu vor intra cei ce au averi în împãrãtia lui Dumnezeu!
Cã mai lesne este a trece cãmila prin urechile acului decât sã intre bogatul în împãrãtia lui Dumnezeu.
Zis-au cei ce ascultau: Si cine poate sã se mântuiascã?"

Cuvinte simple si cit se poate de adevarate. Refuzam sa le credem, pt. ca sint in contradictie cu ceea ce ne dorim fiecare.Ne dorim sa ne "realizam"...masina, casa, si copii destepti.Toti cautam adevarul...si foarte multi il evitam.
Fericirile sint una din caile spre adevar.


--------------------
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 5 Nov 2005, 09:02 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Da bubu este mult adevar in aceste cuvinte dar din pacate multi s-au folosit chiar de aceste cuvinte pentru a se imbogati, nu dau exemple aici ca nu e loc, dar fiecare stim ca nici biserica si oamenii ei nu-s chiar asa saraci. Si tocmai cei foarte bogati nu se gindesc la semenii lor si mai ales nu se pot sensibiliza la suferintele altora, pentru ca din pacate sufletul lor este vindut banului...Dumnezeu a creat pamintul si l-a daruit omului sa-si cistige hrana din el prin munca si daca n-ar fi atitea inegalitati si infamii ar putea fiecare sa traiasca decent pe acest pamint, dar din pacate sint unii ( tocmai cei care nu muncesc, sau munca lor se limiteaza la a jefui) care inhata si portia aproapelui, fara nici un scrupul...de altfel existenta noastra aici este trecatoare si nimeni nu are posibilitate sa ia nimic cu el, dar multi sint orbiti de stralucirea bogatiei si nu-si dau seama ca de fapt nimic nu le apartine! Omul este mai rau chiar decit animalele de prada...o fiara daca a ucis o caprioara, maninca pina se satura si din resturi se mai pot infrupta si hienele sau corbii dar oamenii sint chiar mai rai decit acestea!


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tear
mesaj 20 Dec 2005, 12:17 PM
Mesaj #68


Dregator
*****

Grup: Membri SpecialPM
Mesaje: 571
Inscris: 12 January 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.791



QUOTE (Saramago @ 4 Nov 2005, 05:37 AM)
QUOTE
Este insa important sa stii cand sa sustii si cand sa te retragi dintr-un dialog


Tear, acesta nu e dialog... cand unul din cei doi se crede "superior" si recurge la insulte ca mai sus...


Saramango, abia acum am vazut acest mesaj al tau. Da, nu e dialog, pentru ca unul din ei, nu neaparat cel mai destept, se retrage. smile.gif


--------------------
Nimic nu e intamplator
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 6 Jan 2006, 10:05 PM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Toata peioada care am petrecut-o in Romania am avut sinistra revelatie ca cineva vrea cu tot dinadinsul sa saraceasca poporul roman si sa-l indobioeasca...Sint pina si legi speciale de jefuit oamnii legal, la noi sint produsele cele mai mai proaste calitativ dar preturile cele mai mari si salariile cele mai mici, telefonul, gazul, energia electrica etc sint mai scumpe decit in tarile bogate un paradox greu de inteles...am vazut femei in virsta cu picioarele goale in zapada, cersind si certindu-se la cutite pentru un vad mai bun, in centrul Bucurestiului, este un adevarat cosmar, cine ne-a adus aici si cu ce scop?


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 7 Jan 2006, 08:41 AM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Da, sigur, e o conspiratie, ne-a adus cineva, noi suntem minunati, dar oamenii rai vor sa ne nenoroceasca...


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 8 May 2024 - 05:58 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman