HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

13 Pagini V  « < 12 13  
Closed TopicStart new topic
> Crima Sau Legitima Aparare?, A ucide in legitima aparare este corect?
Cucu Mucu
mesaj 25 Oct 2005, 06:50 PM
Mesaj #436


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



QUOTE (exergy33 @ 25 Oct 2005, 05:06 PM)
Nu zau!
Crezi ca hotii cara dupa ei cite un puscoci de 1-1.5 m....sau poate un lansator de obuze. hh.gif
Daca tot e sa dea un ban pentru asa ceva , fii convins ca vor cumpara un revolver pe care sa-l poata ascunda cu usurinta sub geaca sau pulover.


De unde esti atat de familiarizata cu tabieturile hotilor? devil.gif Si cam cat cantareste dupa mataluta un revolver, cu incarcatorul plin? Ca un puscoci merge de la 5 kile in sus.
Apoi, ce ma intereseaza pe mine similitudinile cu un caz din Anglia, atata timp cat iovan va fi judecat dupa legislatia romana?


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 25 Oct 2005, 07:21 PM
Mesaj #437


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (calfa @ 25 Oct 2005, 07:45 PM)
... si anume daca un proprietar are sau nu dreptul moral si pe cel legal de a impusca un hot.

Pai, ce facem ? O luam de la inceput ? N-ajunge cat s-a batut apa in piua ? laugh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 25 Oct 2005, 07:25 PM
Mesaj #438


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (exergy33 @ 25 Oct 2005, 07:16 PM)

Iovan a fost fata in fata cu Iancu , a vazut ca nu este inarmat si a constientizat ca hotul era speriat si incerca sa fuga.
exergy33

Nu zau ? Cum ai ajuns la concluzia asta ? Paranormalul cumva ? laugh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 25 Oct 2005, 07:25 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 25 Oct 2005, 07:33 PM
Mesaj #439


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Aummmmm, aummmmm... Iovan in fata lui Iancu aummmm, aummm, iancu e speriat si vrea sa fuga, aummmm, aummm, iovan stie, aummmm, aummm, hai, cu totii mantra asta aummm, aummm laugh.gif roflmao.gif roflmao.gif


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 25 Oct 2005, 08:24 PM
Mesaj #440


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



March

QUOTE
QUOTE
QUOTE (exergy33 @ 25 Oct 2005, 07:16 PM)

Iovan a fost fata in fata cu Iancu , a vazut ca nu este inarmat si a constientizat ca hotul era speriat si incerca sa fuga.

exergy33


Nu zau ? Cum ai ajuns la concluzia asta ? Paranormalul cumva ?


Din declaratiile facute de Iovan! rofl.gif

QUOTE
De altfel, Adrian Iovan, in declaratia data ieri unui cotidian central spunea ca, dupa ce l-a vazut pe infractor sarind in curte, s-a intors si a vrut sa sune la Politie, dar nu a reusit. Apoi si-a cautat arma, a luat-o din rastel, i-a pus cartuse, a sunat din nou la Politie, dupa care a coborat la parter. Iovan a marturisit ca l-a gasit pe hot "atarnat" pe o teava de gaze, l-a injurat si l-a intrebat ce cauta acolo, dupa care a vrut sa-l loveasca cu pusca in cap, dar arma s-a descarcat, omorandu-l pe tanar.



QUOTE
Din depozitia lui Adrian Iovan

Declaratia data de Andrei Iovan ieri, in fata procurorilor, este "top secret", dupa cum ne-au spus magistratii. Motivul: divulgarea unor elemente-cheie ar putea schimba cursul anchetei. Mai ales ca azi va fi audiata Romanita Iovan. Oficial, de la procurori nu a iesit nici un fragment al importantei depozitii. Reporterii Jurnalului National au reusit insa sa puna cap la cap fragmentele "scapate" catre mass-media fie de avocatii milionarului Adrian Iovan, fie de avocatul familiei hotului mort "la datorie". Nu in ultimul rand, au fost importante informatiile obtinute "pe cai specifice", ca sa citam din vocabularul cu care ne-au obisnuit "organele judiciare".

Avocatii lui Iovan au oferit amanunte care sustin varianta legitimei aparari. Avocatul familiei Iancu a subliniat aspectele care sustin omorul. Analizand toate variantele, ziarul nostru va prezinta o reconstituire partiala a declaratiei sotului Romanitei Iovan, in momentele ei cheie. Partiala, deoarece nu dorim sa deturnam cursul normal al anchetei.

"M-am trezit in usa de la dormitor cu o silueta in noapte. Am tipat la el  «Pleaca f...-ti mortii ma-tii! ». N-a plecat. Silueta a ramas in cadrul usii pret de cateva secunde. M-am speriat foarte tare. Am coborat din pat si atunci silueta a disparut. A fugit pe scari... Am auzit usa la bucatarie trantindu-se. Am coborat... l-am vazut aruncandu-se pe geam. Era cazut gramada in luminator"

"M-am intors in living la etajul I sa dau telefon la Politie. Politia nu raspundea. Cred ca in loc de 955 formam 055. Pana la urma am reusit. Le-am spus: «E un hot la mine in casa!». Nu am aprins lumina, umblam pe intuneric"

"Intre timp a coborat Romanita din dormitor de la etajul II. Era foarte speriata. Si m-a atentionat. Mi-a spus: «Uite, geanta e intacta pe masa!» (in geanta se aflau 50 de milioane de lei, carti de credit, potrivit avocatilor). Casa nu era ravasita, geanta era la locul ei. Atunci Romanita mi-a spus: «Astia nu vor sa fure, astia vor sa ne omoare!»"

"M-am speriat atunci si am incarcat pusca sa ma apar. Nu am luat pistolul cu gaze, pentru ca nu aveam munitie la el. Am coborat la parter, pe terasa. Nu l-am mai vazut si am crezut ca a plecat pe cel mai scurt drum, pe garajul vecinului Lucescu si de acolo in strada. M-am dus sa vad daca mai sunt altii. Pentru ca intr-o casa ca a mea nu putea sa vina un singur hot"

"Am sesizat miscare la balconul terasei... Am vazut un cap si niste umeri. Se tinea de o teava de gaz in priza verticala, cu mana deasupra celeilalte. Nici nu urca, nici nu cobora"

"Am intrebat: «Ce faci ma, furi?!». Nu am primit nici o replica. Am folosit arma ca pe o bata. L-am lovit peste maini de la stanga la dreapta pentru a-l desprinde de teava. L-am lovit o data si dupa aceea nu-mi mai amintesc. Poate am vrut sa-l mai lovesc inca o data, dar mi s-a descarcat arma"

"Nu-mi amintesc unde tineam degetul pe arma. O tineam cu o singura mana. Cred ca aveam degetul pe maner, undeva in zona tragaciului"


Sublinierile textului imi apartin.

Declaratia lui Iovan arata clar cine era stapin pe situatie (avind o arma in mina devil.gif ) , si cine nu (fie cazut gramada pe luminator, fie suspendat pe tevile de gaz devil.gif ).


exergy33



--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 25 Oct 2005, 08:35 PM
Mesaj #441


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



mariusc

QUOTE
De unde esti atat de familiarizata cu tabieturile hotilor?


Ia ghici mataluta de unde. woot_jump.gif

PS

Legatura intre mantrele budiste si avatarul tau sa fie cu totul intimplatoare?!

hiya.gif Stranie coincidenta.hiya.gif

Intre altele fie spus , eu nu agreez religia budista.

Il astept si pe calfa cu forfecuta

exergy33




--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 25 Oct 2005, 08:50 PM
Mesaj #442


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



roflmao.gif Vaca e animal sfant in hinduism. citeste aici! Intre altele fie spus, esti cam slabuta la cultura dar iti place sa te contrazici! roflmao.gif

Acest topic a fost editat de mariusc2: 25 Oct 2005, 08:51 PM


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 25 Oct 2005, 08:52 PM
Mesaj #443


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (exergy33 @ 25 Oct 2005, 10:24 PM)

Declaratia lui Iovan arata clar cine era stapin pe situatie (avind o arma in mina devil.gif  ) , si cine nu (fie cazut gramada pe luminator, fie suspendat pe tevile de gaz devil.gif ).
exergy33

Astea-s concluziile matali ! tongue.gif Nu cumva ai fost colega cu alde Piciorus ? laugh.gif Sau poate esti geloasa pe Romanita si-i dai la gioale lui Iovan rofl.gif

Acest topic a fost editat de March: 25 Oct 2005, 08:52 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 25 Oct 2005, 09:04 PM
Mesaj #444


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Cred ca March are dreptate ...
QUOTE (March)
Io zic ca s-a batut apa in piua destul la acest topic.


Degeaba am mai incercat ...
QUOTE (March)
QUOTE (calfa @ 25 Oct 2005 @  07:45 PM)

... si anume daca un proprietar are sau nu dreptul moral si pe cel legal de a impusca un hot.


Pai, ce facem ? O luam de la inceput ? N-ajunge cat s-a batut apa in piua ? laugh.gif

... tot March are dreptate.

Subiect inchis.

Acest topic a fost editat de calfa: 25 Oct 2005, 10:22 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

13 Pagini V  « < 12 13
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 04:02 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman