HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Good Guys Only Win In Movies, [Jurnalul de Film al lui Serenity]
Serenity
mesaj 2 Jul 2007, 10:19 PM
Mesaj #36


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



In The Land Of Women

user posted image

Am luat filmul asta in lipsa totala de insiraptie si pur si simplu pentru ca e cu Meg Ryan. Pe imdb are o nota slabuta asa ca nu ma asteptam sa fie mare lucru, dar m-a surprins placut. Atat de placut ca m-as mai uita in momentul asta inca o data la el.

Adam Brady, Meg Ryan, putin umor fin, putina drama, putin imprevizibil. Yap, e chiar un film dragut! biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 29 Jul 2007, 03:19 PM
Mesaj #37


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Sense and Sensibility



Fascinant la Jane Austen, pentru mine, e in primul rand faptul ca romanele au fost scrise acum doua secole. In consecinta, nimic nu e contrafacut.. informatiile despre stilul de viata, modul de gandire, principiile si valorile celor ce au trait cu 200 de ani inaintea noastra pot fi considerate autentice. Ironia, umorul subtil si faptul ca nici un alt scriitor nu a folosit cu mai multa abilitate simtul valorilor umane fac ca romanele lui Jane Austen sa ne fascineze atat pe noi, cat si pe bunicii si strabunicii nostri.
Filmul m-a surprins placut. Sunt obisnuita sa fiu foarte dezamagita de ecranizarile cartilor, totusi Sense and Sensibility mi s-a parut foarte bine realizat... nu au existat abateri notabile de la actiunea romanului si nici de la imaginile din mintea mea. Distributia, de asemenea, mi s-a parut cum nu se poate mai nimerita.... pe Hugh Grant il iubesc de cand ma stiu, iar Emma Thompson mi-a placut dintotdeauna.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 29 Jul 2007, 03:37 PM
Mesaj #38


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Great Expectations



La fel ca Before Sunrise, Great Expectations e un film pe care l-am vazut de mult dar pe care nu l-am uitat niciodata. Nu ma intereseaza nota de pe imdb.com (care e destul de mica). Probabil e acordata de cei ce au citit romanul lui Dickens si considera ca filmul nu se ridica la nivelul cartii. Ceea ce e mai mult decat adevarat, cu siguranta, tinand cont ca Marile Sperante e unul din cele mai apreciate romane ale tuturor vremurilor. Dar eu, una, nu l-am citit inca si poate datorita acestui fapt Great Expectations mi s-a parut un film de neuitat. Sunt convinsa ca daca romanul nu ar fi existat, nota ar fi fost cu mult mai mare, si pana cand il voi citi, filmul va ramane unul din preferatele mele.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Jul 2007, 03:37 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
black ice
mesaj 29 Jul 2007, 09:46 PM
Mesaj #39


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Great Expectations cred că e unul din acele filme ce nu ar trebui comparate cu cartea. Eu am citit romanul, mi-a plăcut mult la vremea lui, am văzut şi filmul acum cāţiva ani cānd cartea nu mai era foarte 'proaspătă' īn mintea mea şi mi-a plăcut. E adevărat că nu sunt prea multe legături cu romanul, īnsă, tocmai de aceea cred că nu trebuie comparat.

Şi ca să dau şi un clişeu: cartea e carte şi filmul, film - nu am īnţeles niciodată de ce trebuie comparate merele cu perele...


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 29 Jul 2007, 10:37 PM
Mesaj #40


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Da, asa este. Great Expectations (filmul) se vrea o transpunere a romanului in vremurile de astazi, un film inspirat de roman... nu o ecranizare a cartii. Unii insa insista sa fie critici tongue.gif

In legatura cu ce spuneai la sfarsit, eu cred ca atunci cand citesti cartea si in mintea ta se naste propriul film, e firesc sa te incante mai mult decat filmul altuia. Si problema e ca nu te poti abtine sa faci comparatia...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 30 Jul 2007, 10:17 PM
Mesaj #41


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Sere, cum ti s-a parut Pride& Prejudice, ecranizarea cu Keira Knightley?


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 30 Jul 2007, 11:42 PM
Mesaj #42


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Nu am scris despre el? tongue.gif

Mi-a placut mult... La fel ca Ratiune si Simtire, mi s-a parut foarte buna ecranizarea. Poate mi-a placut chiar mai mult decat Sense & Sensibility, dar acum ma aflu inca sub influenta romanului abia citit si-al filmului vazut foarte recent. Sper ca in curand sa pun mana si pe Emma (o alta ecranizare a unui roman de Jane Austen, cu Gwyneth Paltrow).. Sunt foarte curioasa daca e la fel de bine realizat rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 30 Jul 2007, 11:50 PM
Mesaj #43


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Nu ai scris tongue.gif Eu am scris biggrin.gif
Mie mi s-a parut excelent, de fapt cea mai buna ecranizare ever a romanului, cu toate romantarile ce apar pe ici, pe colo.


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 1 Aug 2007, 02:14 PM
Mesaj #44


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Pai daca ti-a placut Pride and Prejudice, iti recomand si celelalte doua filme (Emma si Sense and Sensibility)... sunt acelasi film cu alta poveste tongue.gif

Eu am reusit in sfarsit, dupa doua zile de chin, sa pun mana pe Emma aseara.



O iubesc pe Gwyneth Paltrow wub.gif Povestea, spre deosebire de celelalte romane ale lui Jane Austen, este cea a Emmei Woodhouse, o fata "frumoasa, desteapta, bogata, cu un camin minunat si o fire vesela ce parea sa faca parte dintre alesii sortii. Trecusera douazeci si unu de ani de cand era pe lume si putine lucruri o mahnisera sau ii ranisera mandria". Cu adevarat rau in caracterul Emmei era totusi tendinta de a-si impune prea mult vointa si o prea mare incredere in sine... Emma este, asa cum va spune insasi Jane Austen, "O eroina pe care nimeni in afara de mine nu o va indragi atat de mult". Filmul se vrea ecranizarea romanului iar mie, una, mi-a placut. Distributie ireprosabila, peisaje divine si un personaj principal pe care il indragesti din ce in ce mai mult pe masura ce povestea inainteaza.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 3 Aug 2007, 09:43 PM
Mesaj #45


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Ratatouille



Dragut. Simpatic. E mai inspirat decat restul filmelor de animatie aparute in ultima vreme si cateva scene mi-au mers cu adevarat la suflet iar din ce am citit in recenzii, e un film animat foarte reusit. Ce a lipsit, in opinia mea, a fost personajul pe care sa-l indragesti cu adevarat. Ma rog, iubirea vietii mele cred ca va ramane pentru totdeauna Sid (Ice Age) wub.gif, totusi, in Ratatouille (spre deosebire de Ice Age tongue.gif ) nici unul din personaje, in afara de Remy, nu a avut acel ceva care sa-l faca sa-mi mearga la suflet. Totusi, nu va luati dupa mine.... Pe mine nici Shrek nu m-a incantat sorry.gif

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 6 Aug 2007, 06:49 PM
Mesaj #46


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Psycho



Nu stiu altii cum sunt, dar eu personal vad marea parte a filmelor "de groaza" aparute in ultima perioada ca fiind simple incercari patetice si grotesti de-a speria audienta prin elaborarea unor personaje care nu reusesc decat sa-ti strneasa rasul sau greata. Monstrii inumani, scarbosi, care nu mai au nici cel mai mic punct comun cu realitatea. Marea majoritate a filmelor horror pe care le-am vazut in ultimii ani nu au reusit decat sa ma faca sa rad.

Am vazut Psycho cand eram (poate prea) mica. M-a fascinat si m-a ingrozit in egala masura, intr-atat incat imaginea mamei pe scaunul ei din pivnita imi era la fel de clara acum, la peste 10 ani de la vizionare. Unul din filmele care mi-a marcat copilaria si care a devenit mai tarziu unul din filmele mele preferate. Unul din filmele de groaza bune, in care monstrul e omul atat de obisnuit incat de cele mai multe ori nici nu-l observi trecand pe langa tine. Norman Bates, un nume care nu-ti spune nimic dar pe care nu-l vei uita niciodata, pentru ca Anthony Perkins face un rol de milioane iar Alfred Hitchcock ne dovedeste o data pentru totdeauna cu Psycho ca e un regizor genial.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 26 Oct 2007, 01:20 AM
Mesaj #47


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Zeitgeist, The Movie



Un documentar care incearca (si reuseste in parte) sa demoleze miturile create de o mana de oameni pentru a manipula masele, pentru a face mai multi bani decat isi poate imagina vreodata un om si pentru a avea in mana carma unei lumi intregi, practic. Un documentar care incearca sa deschida ochii unui public (american, in mare parte) indobitocit de mass-media, care a incetat sa-si puna mai intrebari si a luat de mult realitatea ca pe ceva ce nu trebuie cautat pentru ca i se ofera de catre altii; pentru care e mult mai simplu sa accepte un adevar comod, convenabil, de-a gata; care incearca sa deschida ochii unei populatii care prefera sa creada fara a mai cerceta.

Primul mit ar fi religia. Filmul incepe printr-o remarca ironica, scandalizatoare si blasfemica in ochii adeptilor bibliei, dar nu mai putin adevarata... Continua prin a aduce un intreg lant de argumente menit sa dovedeasca 'plagierea' altor religii pagane de catre crestinism, inspirarea bibliei din astrologie si nu in ultimul rand incercand sa explice ce folos isi au toate.

Urmeaza analiza cazului 9/11 sau prabusirea World Trade Center. Aici pare cat se poate de clara treaba..... lucratura din interior. Inscenare din partea autoritatilor americane. Dovezile sunt mai mult decat suficiente si multumitoare pentru a convinge si cel mai mare sceptic. Intrebarea care ramane e.... "de ce?".

Partea a III-a incepe printr-o intreaga lectie de economie despre dolarul care in momentul in care iese pe usa bancii unde e produs este de fapt un dolar plus un anumit procent de dobanda. Rezultatul acestui sistem, spun ei, este datoria si sclavia. ("Cred ca institutiile bancare sunt mai periculoase decat armatele.... (Thomas Jefferson)"; Valoarea banului este data de cati bani se afla in circulatie... => puterea de a emite masa monetara este de asemenea si puterea de a-i regla valoarea, ceea ce este si puterea de a ingenunchia economii si societati)
Urmeaza 40 de minute care aduc argumente peste argumente pentru a dovedi ca institutiile bancare sunt intr-adevar mai periculoase decat armatele pentru ca, pana la urma, armatele sunt conduse de catre acestea. Marile grupuri bancare au tot interesul de a initia, intra si sustine razboaie, pentru oportunitatile de a face profituri mari, spun ei. Cel mai profitabil lucru pentru bancheri e razboiul. De aceea, dupa cum se sustine in acest documentar, America a cautat si provocat pretexte pentru a intra in Primul si Al doilea Razboi Mondial precum si in razboiul din Vietnam. Atacurile asa zis teroriste asupra Pentagonului si Turnurilor ar fi tot un astfel de pretext...

***

Documentarule un must see. Sunt prezentate lucruri despre care un om foarte bine citit are o idee, dar care pentru marea majoritate a oamenilor sunt complet necunoscute. Lucrurile astea trebuie stiute... desi omul are tendinta sa creada doar ceea ce rezoneaza cu credintele sale anterioare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carmine
mesaj 26 Oct 2007, 09:59 AM
Mesaj #48


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 37
Inscris: 23 July 07
Din: metafore
Forumist Nr.: 10.089



QUOTE(Serenity @ 26 Oct 2007, 01:20 AM) *
.. Intrebarea care ramane e.... "de ce?".


Intrebarea nu ramane...fara raspuns. Ba chiar tu ai raspuns oarecum, mai sus. Ideea pe care o sustine documentarul este ca atunci cand vrei sa impui ceva unui popor, de care acesta nu are nevoie (i.e. anumite legi) trebuie sa-l faci sa creada ca are. Ai obs probabil cat de des se repeta cuvantul "teroare" .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 26 Oct 2007, 12:49 PM
Mesaj #49


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Nu, bine-nteles ca nu ramane.... Raspunsul il primesti in partea a 3-a. Dar in puncul acela al documentarului nu stii ca ti se va raspunde la intrebare mai tarziu tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carmine
mesaj 26 Oct 2007, 01:38 PM
Mesaj #50


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 37
Inscris: 23 July 07
Din: metafore
Forumist Nr.: 10.089



Ups! sorry.gif Am stricat suspansul rezumatului tau. Vizionare plct in continuare. rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 2 Nov 2007, 08:39 PM
Mesaj #51


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



California Dreamin'



Vroiam sa scriu ca am fost putin dezamagita dar nu am s-o fac... nu are rost sa judec un film dupa asteptari. Mi-a fost atat de laudat si recomandat incat era normal sa am asteptari foarte mari si la fel de normal era ca filmul sa nu se ridice la nivelul lor. Totusi, incercand sa fac abstractie de asteptarile astea... filmul e 'enjoyable' (oricat ma screm nu-mi pica cuvantul in romana sorry.gif). In comparatie cu filmele romanesti cu care m-am obisnuit (ex. "Moartea Domnului Lazarescu") e ceva mai comercial, dar nu neaparat in sensul rau. Unul din putinele filme romanesti la care nu m-am plictisit, la care am ras, al carui personaj principal chiar mi-a fost drag.... care m-a facut sa-i iubesc si mai mult "pe-ai nostri" wub.gif laugh.gif Maybe it's just me, dar nu pot sa nu constat ca, chiar si atunci cand comedia e tragica, romanul e un simpatic biggrin.gif Poate daca Nemescu ar fi fost acolo pana la sfarsit... (de ce sa fiu eu exceptia care nu spune/gandeste asta? tongue.gif ).

Ar mai fi multe de spus, dar sunt pe fuga acum.... cine vrea sa aduca completari, e binevenit happy.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 7 Nov 2007, 03:11 AM
Mesaj #52


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Am vazut si eu de curand filmul... smile.gif

Si la fel, nu m-am plictisit, chiar daca dureaza ceva mai mult de doua ore. Bine regizat si bine jucat, cu putine vulgaritati.
Citeam un interviu cu adevaratul Doiaru in care spunea ca, desigur, in film e multa fictiune, fata de cum s-au intamplat lucrurile, dar ca este mandru de acest film. Si ca Maria Dinulescu (Monica, fata lui in film) i-a sarit in brate cand a intrat pe platou, intrebandu-l: "Ce faci, tata?" rofl.gif

Al doilea film romanesc bun vazut in ultimele 30 de zile...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 7 Nov 2007, 08:40 AM
Mesaj #53


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



california dreamin'...
mi se pare un film facut la scoala lui caranfil jr mai ales de "e pericoloso sporgersi"

mi-a placut, cu alte cuvinte


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiica_lunii
mesaj 8 Nov 2007, 07:17 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.042
Inscris: 4 March 05
Din: Bacau
Forumist Nr.: 5.853



Doua filme care mi-au placut mie, in mod deosebit si care nu le vad comentate pe aici: "The Prestige" si "The Illusionist".
Daca nu le-ai vazut, Serenity, ti le recomand, in special pe primul care este preferatul meu. Recunosc ca acest film m-a lasat muta.


--------------------
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
blogul meu cu icoane: http://madebyioanadaria.blogspot.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 23 Nov 2007, 12:20 AM
Mesaj #55


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Hot Fuzz



E foarte simpatic filmul. O impletire foarte reusita de seriozitate si umor, de scenarii idilice intrerupte de scene mai sangeroase decat o sa vedeti in multe filme care se vor dure, de cliseu si surpriza.... Mi-a placut ca nu exista in tot filmul nici o gagica super sexy, frumoasa si desteapta care sa ii dea pe spate pe toti. Actorii "normali", cvasi-necunoscuti dar care joaca excelent, condimenteaza de minune tot amestecul asta. Finalul mi-a placut de asemenea... dar asta o sa vedeti voi de ce tongue.gif

P.S. Am notat toate filmele pe care mi le-ati recomandat si o sa ma uit la ele hug.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 23 Nov 2007, 01:12 AM
Mesaj #56


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



ăia doi zici că-s Stan şi Bran! rofl.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 4 Dec 2007, 08:08 PM
Mesaj #57


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



4 luni, 3 saptamani si 2 zile



Dupa parerea mea, unul dintre cele mai bune filme romanesti. Un film care te tine in tensiune inca de la inceput, pe parcurs aparand diverse situatii in fata carora, indobitocit de stilul hollywoodian, te astepti la un final dramatic, te astepti sa aiba consecinte grave, sa te socheze, sa te cutremure, sa te ridice de pe scaun. Pentru mine, in asta a stat farmecul filmului. Un film puternic, un film realist, care te sensibilizeaza, te revolta, te rascoleste, fara a se folosi de viclesugul scenelor de un dramatism ostentativ.... L-as compara cu o intamplate povestita obiectiv, neutru. Cu o poveste atat de cumplita in realitatea ei banala, incat nu are nevoie de floricele. Totodata, pe langa subiectul serios al politicii demografice din perioada comunista si realitatea dinainte de '89, filmul vorbeste despre lupta si sacrificiu, despre durerea unor decizii, si, nu in ultimul rand, despre ce inseamna adevarata prietenie.

Era sa uit de Vlad Ivanov (aka domnu' Bebe) care e genial biggrin.gif La fel ca intreaga echipa de actori, de altfel...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 19 Dec 2007, 11:20 PM
Mesaj #58


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



The Aristocats



Inca un film de-a lui Disney pe care nu l-am putut rata. Mi l-a recomandat mutulicu' mai demult si l-am vazut pe lista cu preferinte a multora.... Ma bucur sa vad ca filmele lui Disney inca sunt apreciate, si nu numai de copii. De fapt, tind sa cred ca mai degraba adultilor nostalgici le merg la inima. Pustii din ziua de azi prefera South Park & Co. Trist sad.gif Singurul lucru care m-a racait oarecum pe creier a fost accentul lui Duchess, care numai frantuzesc nu era tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 26 Jan 2008, 03:46 AM
Mesaj #59


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



The Bridges Of Madison County



Dupa aproape 13 ani de la data lansarii, reusesc si eu vad filmul. Rusinos, dar ma bucur ca nu m-am grabit… Cu siguranta nu ar mai fi avut acelasi impact asupra mea.

Sunt destul de sceptica in privinta filmelor siropoase, in ciuda laudelor si aprecierilor celor din jur… dar cu Clint Eastwood pe post de regizor si actor si cu o actrita precum Meryl Streep in rolul principal, nu are cum sa iasa un film (doar) siropos care sa te dezamageasca. Poate m-a prins si intr-o perioada (a lunii laugh.gif ) in care sunt mai sensibila si mai instabila emotional laugh.gif , dar adevarul e ca am plans de m-am spart la final… Si culmea e ca muzica si imaginile zonei m-au emotionat mai mult decat povestea in sine laugh.gif Poveste frumoasa prin simplitate, regizata ireprosabil, pusa in scena impecabil de doi actori extraordinari, care aproape te face sa crezi ca dragostea se poate naste in 4 zile pentru a supravietui o viata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 26 Jan 2008, 04:15 AM
Mesaj #60


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



It's All Gone Pete Tong



O dramo-comedie pe care nu cred sa o guste multa lume, dar care mie mi-a placut. E povestea lui Frankie Wilde, unul din cei mai tari DJ din Ibiza, care, fireste, duce o viata “usoara”, desfranata, condimentata din plin cu nopti albe, alcool, droguri si femei, pana in clipa in care toata aceasta viata se prabuseste strivindu-l sub daramaturi. Nascult cu o problema a timpanelor, surzirea completa e doar o chestiune de timp… iar un DJ surd nu prea mai poate fi DJ, nu? Well, think again… wink.gif
Paul Kaye, actorul care il interpreteaza pe Frankie, e absolut minunat! Nu l-am mai vazut jucand pana acum, dar dupa “It’s all gone…” am inceput sa-i vanez filmele… Din pacate sunt prea obscure pentru a putea fi gasite, dar merita urmarit baiatul. Urat rau, simpatic foc si un actor de nota 10. Sunt convinsa ca o sa mai auzim de el… tongue.gif

Edit: Sa nu uit sa scriu despre "Keeping Mum", "I Am Sam" si "The Bucket List". La toate trei mai am de vazut numai finalul... asa-i cand ai examene sad.gif

Acest topic a fost editat de Serenity: 26 Jan 2008, 04:18 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 23 Feb 2008, 03:31 PM
Mesaj #61


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Atonement



Nu am citit romanul, dar nu cred ca filmul sa-i dezamageasca pe cei ce l-au citit. In regia lui Joe Wright (acelasi care a regizat si Pride & Prejudice - se pare ca nenea are o afinitate pentru Keira Knightley) filmul mi se pare superb realizat, cu o distributie ireprosabila.. Keira Knightley face un mare rol (care i se potriveste mai bine chiar decat rolul lui Elizabeth Bennet), la fel James McAvoy si Saoirse Ronan (pustoaica din rolul lui Briony). Una peste alta, filmul merita vazut... macar pentru rochia verde superba si peisajele mirifice laugh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 23 Feb 2008, 03:38 PM
Mesaj #62


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Becoming Jane



Ecranizarea biografiei lui Jane Austen. Eu l-am vazut pe fuga, dar mi-a placut. Din distributie fac parte acelasi James McAvoy (Atonement) si Anne Hathaway (The Devil Wears Prada). Am scris atat de mult despre ecranizarile cartilor lui Austen incat simt ca m-as repeta. Asa ca daca ti-au placut acestea, cu siguranta te vei bucura si de "Becoming Jane".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 23 Feb 2008, 03:57 PM
Mesaj #63


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



The Painted Veil
~ Sometimes the greatest journey is the distance between two people ~



O alta ecranizare de roman pe care nu l-am vazut, dar care mi-a placut. Cu un alt Edward Norton decat cel pe care l-am cunoscut in "American Histroy X" si cu o alta Naomi Watts decat cea din "The Ring". Dealtminteri, Edward Norton e un actor care nu prea a cunoscut roluri slabe. "The Painted Veil" e o productie dramatica, din aproape toate punctele de vedere. De la destinul femeii nevoite sa se marite si sa traiasca alaturi de un barbat pe care nu-l iubeste, (re)gasind iubirea doar pentru a o pierde in repetate randuri si in modul cel mai dureros, la drama unei epidemii de holera, putini cred ca pot ramane indiferenti. Un film bun, pe care eu, una, il recomand.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 23 Feb 2008, 04:22 PM
Mesaj #64


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Keeping Mum
~ Some family secrets are best kept... buried ~



Comedie neagra... foarte simpatica! biggrin.gif Pe mine ma termina umorul engelezesc, ce sa mai zic de satucurile, casutele si peisajele alea superbe... iti vine sa le mananci pe paine drool.gif tongue.gif Iar daca firul actiunii pana la un punct e destul de previzibila, finalul face toti banii. Bine-nteles, nu pot sa nu spun nimic de distributie, care e bestiala. Rowan Atkinson (Mr. Bean), Maggie Smith (Harry Potter - toata seria, Becoming Jane, A Room with a View si altele), Patrick Swayze si Kristin Scott Thomas, printre altii, fac din "Keeping Mum" un film pe care l-am recomandat si il voi recomanda in continuare cu drag biggrin.gif (ca la scoala am zis-o laugh.gif ).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 23 Feb 2008, 04:45 PM
Mesaj #65


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Shaun Of The Dead
~ It's just one of those days when you're feeling a little...dead ~



Alt film din categoria comediilor negre, englezesti si simpatice. Acelasi Edgar Wright in scaunul regizorului (Hot Fuzz), acelasi Simon Pegg (Hot Fuzz), ideea fiind ca daca ti-a placut "Hot Fuzz" cu siguranta iti va placea si "Shaun Of The Dead" sau invers, iar daca nu ai vazut nici unul din ele si gusti umorul englezesc, musai sa le treci pe lista cu "must see"-uri tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 23 Feb 2008, 07:50 PM
Mesaj #66


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Shattered Glass
~ Read between the lies ~



Bazat pe fapte reale, din cate am inteles, "Shattered Glass" e povestea unui tanar jurnalist (Stephen Glass) a carei cariere, dupa un parcurs fulminant pana la ametitoare inaltimi, se prabuseste la fel de brusc si spectaculos. Unul din cele mai bune roluri a lui Hayden Christensen (nu am vazut "Awake", dar nu cred sa-l depaseasca) daca nu cel mai bun. Departe de a fi o capodopera, filmul te tine cu sufletul la gura iar povestea, mie, personal, mi s-a parut bine pusa pe ecran. Mi-a placut.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 23 Feb 2008, 08:02 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



@Aristocats:
Intr'adevar, nu e atat de bun pe cum mi-l aduceam aminte.
L-am vazut recent, si nu m-a impresionat nici pe departe cum m-a impresionat acum 20-25 de ani.

@Shaun Of The Dead:
Mi se pare jignitor sa-l compari cu Hot Fuzz. Hot Fuzz e o comedie caldutza (aproape rece), care merita vazuta doar daca n-ai ceva mai bun de facut. Shawn of the Dead e o parodie excelenta asupra filmelor cu zombies. Daca as incerca sa-l compar cu ceva, l-as compara cu Fido.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 26 Feb 2008, 02:32 PM
Mesaj #68


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Scuze ca te-am jignit, axel laugh.gif tongue.gif (da, da... stiu). Sincer, uit destul de repede impresia pe care mi-a lasat-o un film, de-aia si scriu aici. Ca "Shaun..." e mai bun decat "Hot Fuzz" e indiscutabil, si poate am gresit comparandu-le, dar pentru mine, cel putin, a fost imposibil sa nu fac o legatura intre ele... tongue.gif Motivele cred ca sunt evidente.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 12 Jul 2008, 05:30 PM
Mesaj #69


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Horton Hears a Who!
~One Elephant One World One Story~



Suuuper! biggrin.gif Cred ca l-as putea pune pe acceasi treapta cu Ice Age. E un film de desene animate bine facut, umor bun, stupizel uneori, previzibil alte ori, dar extrem de simpatic si emotionant (pentru mine, cel putin laugh.gif ). Cand omuletii aia strigau disperati, in cor, "We are here! We are here!" m-am prapadit de plans rofl.gif Serios, m-a emotionat rau de tot scena (sunt labila emotional in ultima vreme, am impresia laugh.gif ). Stateam si ma gandeam ca sunt momente in viata cand te simti exact ca ei, micutii... atat de mic si insignifiant. Si ai impresia ca desi urli cat te tin plamanii "I am HERE!" nimeni nu te aude, nimeni nu te observa... rolleyes.gif

Sa va uitati la el, daca agreati genul tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 15 Jul 2008, 08:40 PM
Mesaj #70


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Asa, asa, da' spune si cine ti l-a recomandat ohyeah.gif


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 11:34 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman