HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Invatatul Pe De Rost, pro si contra
Oiski-Poiski
mesaj 30 Sep 2005, 07:26 AM
Mesaj #1


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Invatatorul fiului meu e de moda mai veche si-i pune pe copii sa mai invete si cate ceva pe de rost, o poezioara , un dictat .
Spun de moda mai veche pentru ca in rest tendinta e tocmai in sensul celalalt .
Sa fiu bucuroasa ca o face sau nu ?
Cum e mai bine ?



--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 30 Sep 2005, 07:44 AM
Mesaj #2


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Dictat te referi la citat (din) ?
Sau dicteaza domnul invatator anumite fraze pe care doreste ca elevii dumnealui sa le memoreze mecanic?
Precizeaza, ca sa ma clarific.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 30 Sep 2005, 08:02 AM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Oiski, exista informatii pe care pur si simplu nu le poti invata in mod logic, asa ca le inveti pe de rost mecanic... smile.gif Plus ca invatatul pe de rost ajuta la dezvoltatea memoriei, sau cel putin asa stiam smile.gif


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 30 Sep 2005, 08:02 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Felina
mesaj 30 Sep 2005, 10:34 AM
Mesaj #4


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Nu e rau sa inveti cate o poezioara pe de rost. Cu citatele nu-s de acord. Poeziile sunt simpatice si se invata mai usor pt ca au rima.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jude
mesaj 30 Sep 2005, 10:59 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.044
Inscris: 8 May 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 6.257



E normal sa memoreze poezii, nu e ca si cum i-ar pune sa toceasca o lectie de istorie. Nu cred ca ar trebui sa te ingrijorezi, mai ales daca nu-i obliga sa invete poezii kilometrice si vreun dicton latinesc. rolleyes.gif Cat despre citate, nici mie nu mi se pare nimerit la varsta asta, nu are sens din moment ce e putin probabil sa inteleaga ce zic acolo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 30 Sep 2005, 11:31 AM
Mesaj #6


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Cand spun dictat ma refer la un text mic pe care copii il pregatesc la scoala prin diverse jocuri scrise pentru dictarea propriu zisa.Pana acuma invataorul dicta si copii scriau.Acuma le-a zis ca daca il invata pe de rost e si mai bine.Bine insensul ca exerseaza memoria sau bine pentru ce ? unsure.gif


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jude
mesaj 30 Sep 2005, 11:37 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.044
Inscris: 8 May 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 6.257



Probabil ca asta vrea sa spuna. Sau poate ca memorandu-le, retin si ortografia si chestii din astea, ajutandu-i sa evite eventualele greseli de scriere.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 30 Sep 2005, 11:39 AM
Mesaj #8


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Pai da ca, la sedinta cu parintii ne-a zis ca cu cat scriu si citesc mai mult cuvintele cu atat mai bine ca in limba germana una citesti si alta scrii devil.gif
de parca nu as stii eu asta devil.gif devil.gif


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 30 Sep 2005, 12:22 PM
Mesaj #9


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



si la noi se fac din astea...se numesc auto-dictari....si da, ajuta mai ales la fixarea cunostintelor de ortografie si punctuatie.


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 30 Sep 2005, 06:45 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Dictarea,autodictarea si memorarea unor scurte texte fac parte din metodele de invatare a citit-scrisului.Nu te teme pentru puiul tau,nu-l vor supraincarca!Pentru a se putea ajunge la automatismele la care am ajuns noi(ma gandesc la scris),e nevoie de mult exercitiu.Sunt convinsa ca invatatorul fiului tau imbina metodele traditionale de invatare cu metodele moderne!Succes si rabdare!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 30 Sep 2005, 07:31 PM
Mesaj #11


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Mai in gluma mai in serios, eu propun un experiment :

Sa presupunem ca avem un lot de parinti care isi pun aceleasi probleme ca si persoana care a deschis thread-ul.
Fiecare din cei 10 parinti/cupluri are doi copii gemeni.
10 copii - nefrati - invata in sistem traditional (cu mentiunea ca peste orice sistem traditional se grefeaza metodele moderne).
10 copii - fratii gemeni ai primilor, invata asa cum intuiesc eu ca ar vrea multi parinti, adica dupa capul lor.

Care formatiune de 10 credeti ca ar sti mai bine sa se descurce in viata si sa aibe si cunostinte?

Cu cel mai mare cinism posibil as face un astfel de experiment, care este posibil sa se extinda pe o perioada de peste 25 de ani, cu scopul nu de a sacrifica 10 indivizi ai societatii - ci de a demonstra unor co-societari ca in baza unor studii si observatii atente sunt persoane calificate in invatamant care sa indrume si formeze minorii.
De la Socrate si maieutica lui, au trecut ani, secole, a trecut "inaintea erei noastre", de nici nu mai avem aproape vestigii. Si, totusi, placutele ne demonstreaza inca valabilitati in educatie....
Exemplele daunatoare si cauzatoare de ....sa le numim "diverse" nu vin din scoala: educatori, invatatori, profesori, pedagogi, supraveghetori CU CALIFICARE. Nu pentru ca o calificare inseamna diploma. Ci pentru ca o calificare inseamna dorinta, chemare, daruire . Poate un tranzitoriu in invatamant, fara modulul de metodica sa aplice cine stie ce experimente proprii. Aici, nu comentez.
Dar un cadru inregimentat in sistem, rutinat, nu va actiona niciodata in detrimentul elevului.
Cauzatoare de probleme sunt mediul social in care traiesc minorii, falsa reprezentare a realului, multi parinti confunda maternitatea si paternitatea cu un curs IDD, intensiv ...prelungit.
Ma rog, nu mai tine de subiectul postat.
Concluzia: Un cadru pregatit, absolvent a unei facultati in domeniu nu poate nici inventa acum el pentru prima data metode-le invatamantului, si nici nu poate face un nou experiment, avand in vedere ca sistemul de invatamant este tinut sub observatie atenta in scopul protectiei minorului.
Sunt - repet persoane necalificate uneori, atunci cand nu exista destul personal calificat, dar acesta este de obicei in localitati mici, periferii. Dar chiar de ar incerca vreun exces, este repede observat de colegi, si realiniat.
Ma indoiesc ca puiul tau se include in categoria din urma, periferie, etc.
Sper insa sa nu se includa nici in categoria super-rasfatatilor, astfel incat la un moment dat sa fii nevoita sa astepti minuni de la profesori ca sa se poata realinia, cam prin vremea liceului...
Este bine ca sa faca tot ce impune programa - nu persoana de la catedra - posti consulta o programa rugand frumos si comentand-o impreuna cu acel om care asa cum tu iti faci meseria cu dragoste, si-o face si el.
Atat cat esti tu de buna in meseria ta, este si acel om in meseria lui.
Foloseste empatia, acorda mai mult timp comunicarii directe cu personalul scolii, pentru ca micutii nu pot recepta corect realitatea, ei fiind mici, totul li se pare greu, etc., etc., pentru ca este firesc ca la aceasta varsta sa fie usoara doar... joaca !
Supravegheaza-i exercitiile, temele, insufla-i dragoste pentru ceea ce face si respect pentru ce face altul pentru el si colegii lui, si, te asigur nu vei avea eventuale surprize mai tarziu.
Cu drag,

.......





--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 30 Sep 2005, 07:44 PM
Mesaj #12


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



As avea si eu o obiectie. Am intrebat o data o colega de liceu, care reproducea cuvant cu cuvant lectiile din manuale (eseuri la romana, lectii la biologie, tot ce se poate) cum poate sa invete asa, ca eu, cand incerc sa tocesc lectiile, ma ia cu calduri si cu nervi. laugh.gif
Stiti ce mi-a raspuns: "Eu nu pot sa invat altfel".

Deeeci... mare grija! wink.gif S-ar putea ca unii copilasi sa devina niste mici "robotei".


--------------------
* * * Nu lãsa visele sã piarã, pentru cã dacã visele mor, viaþa nu este decât o pasãre cu aripi rupte care nu mai poate sã zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 30 Sep 2005, 07:52 PM
Mesaj #13


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Da, asta cand este mare, sunt de acord cu tine.
Dar pentru inceput, trebuie sa isi formeze deprinderi, automatisme, ca si cand ar duce lingura la gura.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 30 Sep 2005, 09:22 PM
Mesaj #14


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Nici prin cap nu-mi trece sa-mi las copilul sa invete dupa capul lui sau al meu.
Cred ca m-am facut gresit inteleasa.
Invatatorul fiului meu procedeaza asa cum am descris mai sus.Este ultimul lui an dupa care iese la pensie.
Invatatoarea (de-abia la a doua generatie de copii-aicea un invatator duce doar primele doua clase ) fiicei unei prietene (locuiesc in alt oras) procedeaza tocmai invers.Adica tot in clasa a doua si nu au facut pana acuma nici un dictat dar mai sa invete pe de rost .
Prin urmare fiind doua stiluri total diferite puneam intrebarea care din ele este cel optimal.
Si nicidecum sa pun in umbra stiinta dascalului.
Toti copiii din clasa baiatului meu fac scaderea si adunarea pana la 20 in afara lui si a inca doi baieti care merg pana la 100.Unul din ei stie insa deja pana la 1000 insa se pare ca este foarte dotat .Fiul meu insa s-a gandit ca ce poate ala poate si el.Asa ca i-a cerut invatatorului o foaie cu exercitii pana la 1000.Acasa am ramas uimita si l-am intrebat ca stie sa faca.A raspuns ca nu dar daca il invat va sti.Cu adunarea a fost OK la scadere insa ne-am impotmolit .Si pentru ca stiu ca au un sistem aiurea m-am gandit ca mai bine il intreb pe invatator ce zice.Asa ca a doua zi m-am prezentat la el (unde merg cam o data la 1 luna jumate sa aflu cum inainteaza ) si a ras spunandu-mi ca ma astepta deja.Imi da voie sa-l invat cum am invatat eu acu x ani ca de-abia in clasa a treia vor invata prin rotunjire cumva blink.gif dar ca nu-l va deranja asta.
Prin urmare departe de mine gandul de a nu lucra impreuna cu invatatorul.
Iar apropo la rasfatat dimpotriva uneori ma intreb daca nu cumva sunt prea exigenta cu copilul.
Si daca eu nu-i acord timp si nu-l supraveghez atunci crede-ma ca nici alta nu o face.Cred ca as putea primi un premiu la chestia asta.Mi-a spus-o si invatatorul.



--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 1 Oct 2005, 08:12 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Felicitari pentru ambitosul tau fiu,Oiksi!Atata timp cat nu-l fortezi sa invete ceva in plus peste programa scolara,e ok!Cand iti cere el sa-i dai sa lucreze in plus,incurajazeaza-l!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 1 Oct 2005, 10:26 PM
Mesaj #16


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



QUOTE (dascalita @ 1 Oct 2005, 09:12 PM)
Felicitari pentru ambitosul tau fiu,Oiksi!

Merci, l-am laudat prea tare ? Scuze sorry.gif La capitolul acesta ma ia mandria la vale laugh.gif


--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 2 Oct 2005, 11:23 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Cred ca ar fi necesar un echilibru intre exercitiile de memorare si cele de stimulare a inventivitatii. Daca se axeaza prea mult pe una dintre cele doua e rau.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 2 Oct 2005, 05:56 PM
Mesaj #18


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Ai dreptate, Barrie, dar trebuie specificat ca echilibrul trebuie realizat in timp. Nu intr-o luna, nu intr-un an, ci in cativa ani, chiar pana la pubertate, timp in care parintele are sarcina de a-si supraveghea atent copilul la scoala.

Si as vrea sa subliniez inca un aspect important. JOCURILE IN EXCES PE CALCULATOR (CU MICI EXCEPTII) AFECTEAZA CREATIVITATEA!


--------------------
* * * Nu lãsa visele sã piarã, pentru cã dacã visele mor, viaþa nu este decât o pasãre cu aripi rupte care nu mai poate sã zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 4 Oct 2005, 05:52 AM
Mesaj #19


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



hmmmm...
hai sa ne intelegem... scoala are mai multe obiective... acela de a fixa cunostiinte noi precum si de a stimula creativitatea si logica
in cazul poeziilor cred ca ramin la invatarea pe de rost, care are rolul de a stimula memoria, pe cind in cazul aritmeticii... as prefera exercitiul logic...

sa inveti aritmetica pe de rost... mi se pare deplasat. ce o sa se intimple atunci cind da de matematici speciale?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 4 Oct 2005, 06:01 PM
Mesaj #20


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (mutulica @ 4 Oct 2005, 06:52 AM)
sa inveti aritmetica pe de rost... mi se pare deplasat. ce o sa se intimple atunci cind da de matematici speciale?

Ce au facut unele colege de-ale mele din faculta: si-au continuat obiceiul de a invata pe de rost si au ajuns profesoare!
Cunosc chiar o tipa care invata programe intregi - partea de informatica - spunea ca daca nu le intelegi, atunci e ok sa le inveti pe de rost. Ei bine, tipa e programatoare acum. ohyeah.gif Poate cineva sa mai spuna faptul ca invatul pe de rost face rau? laugh.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 4 Oct 2005, 06:57 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Topicul acesta l-a deschis Oiksi pentru a lamuri daca memorarea poeziilor si a regulilor de scriere corecta se invata pe de rost sau nu...Eu stiu ca unele lucruri se pot invata /memora...asa e normal!N-a spus nimeni sa inveti la matematica mecanic,desi....inmultirea am invatat-o toti pe de rost(ca pana faci adunarea repetata...dureaza!).Invatatul mecanic nu este eficient,nu agreez acest tip de invatare!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 26 Nov 2005, 04:12 PM
Mesaj #22


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Parerea mea este ca nu poti invata o lectie de la inceput pana la sfarsit . Trebuie sa inveti logic , citesti din caiet din manual carti . Asa poti face o sinteza totala a lectiei , eu citesc din manul si caiet . Si un lucru esential pe care incerca sa-l fac e invatarea lectiei din clasa .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 28 Nov 2005, 08:44 AM
Mesaj #23


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



QUOTE (Felina @ 4 Oct 2005, 07:01 PM)
Ei bine, tipa e programatoare acum.

adica tipa creaza programe... imi inchipui cit sunt de bune...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iniya
mesaj 28 Nov 2005, 09:08 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.100
Inscris: 15 December 04
Din: Romania- Arad
Forumist Nr.: 5.203



Sunt materii care trebuie tocite pt ca nu te intereseaza si deci nu prezinta interes si daca ai si nenorocul sa nu te descurci nicicum nu ramane decat solutia asta: tocitul. Dar daca intri intr-un domeniu unde dorinta de specializare intra in discutie este clar ca nu ar avea rost sa inveti pe de rost niste lucruri de care te lovesti in viitor des daca nu tot timpul;asta e si ideea ca faci ceva mai 'adanc' in ceva care-ti place si te si pricepi; este domeniul care te preocupa si deci il intelegi doar o mica parte este tocita..cea neesentiala si care crezi tu ca nu ajuta si totusi este ceruta;

Poeziile sunt memorate daca sunt placute si intelese..altfel sunt tocite si uitate dupa ceva timp;
dar sunt lucruri asa cum a spus si [B]dascalita[B] care pur si simplu trebuie tocite smile.gif


--------------------
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better. [Samuel Beckett]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
brunett_gia
mesaj 30 Dec 2005, 09:32 PM
Mesaj #25


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 12
Inscris: 18 October 05
Din: ploiesti
Forumist Nr.: 7.116



DE FAPT, OAMENII ISI CONSTRUIESC UN STIL ANUME DE A TINE MINTE ANUMITE POEZII, CITATE, FRAGMENTE, ETC. NU POT FI PRO SAU CONTRA UNUI STIL ABORDAT DE MULTI DINTRE NOI DEOARECE NU NE STA IN PUTERE SA LE SI SCHIMBAM MODUL DE A MEMORA. ESTE VITAL SA INTELEGI CEEA CE SPUI, ASTFEL CA INVATATUL PE DE ROST NU NE AJUTA PREA MULT ATUNCI CAND PURTAM O DISCUTIE IMPORTANTA... DAR PUTEM SCAPA USOR ATUNCI CAND AVEM CEVA PENTRU SCOALA... NU NE INCARCAM ATAT DE MULT HDD-UL! wink.gif


--------------------
viata este un preludiu al mortii...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oblivionesse
mesaj 4 Jan 2006, 03:37 AM
Mesaj #26


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 1 January 06
Forumist Nr.: 7.567



hey..ma invatza shi pe mine cineva cum sa memorez "pe de rost"?k eu ca un copil retardat ce sunt nu am reushit pana in ziua de azi sa fac asha ceva....


--------------------
dar nimeni nu ucide pentru inselaciune la un joc de zaruri fara miza...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Arlequine
mesaj 8 Jan 2006, 12:51 AM
Mesaj #27


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 515
Inscris: 7 April 04
Din: Cluj Napoca
Forumist Nr.: 2.968



tabla inmultirii cum ai invatat-o? jamie.gif


--------------------
Mi alma es una caverna colmada por la marea alta,
y mi idea de soñarte una caravana de histriones...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 8 Jan 2006, 09:37 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Mai, acorda-i omului prezumtia de nevinovatie. De unde stii ca a invatat-o ? biggrin.gif


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 8 Jan 2006, 05:30 PM
Mesaj #29


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Dupa mine, invatatul pe de rost este doar superficial. In afara de tabla inmultirii, pe care trebuie s-o stii in viata.
Am tocit poezii la scoala pana ce am fost ascultat si am primit nota. Dup-aia le-am uitat pt ca nu ma intereseaza sa le retin.
Ce te intereseaza cu adevarat, aia nu trebuie s-o tocesti. O intelegi.
Asta o retii ani de-a lungul fara sa-ti dai seama de ce. Pur si simplu ca e interesant.
La fel si cu lucrul care-ti "intra in sange", deja devine rutina. Daca nu-ti place - n-o sa inveti niciodata. Daca da, e ceva care-ti cade usor.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zenda
mesaj 19 Mar 2006, 11:40 AM
Mesaj #30


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 19
Inscris: 9 March 06
Din: Cta City
Forumist Nr.: 7.967



eu sunt pentru invatatul mecanic....te ajuta pe moment,la examen or whatever...apoi pe cine mai intereseaza daca stii ce se extrage din muntii bla bla...? pe nimeni! sunt lucruri mult mai interesante si mai subtile...am dat un exemplu


--------------------
If you were locked in a room with a stuffed fluffy pink bunny for a couple of houres what would you do?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 25 Mar 2006, 09:39 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



...ei,daca ajungi in Muntii Dobrogei si vrei sa extragi carbune,ca sa ai pentru gratar???
Sapi pana ajungi in partea cealalte si... sorry.gif Pe nimeni nu intereseaza ce stii tu,nimanui nu-i foloseste...decat tie!Niciodata nu stii cand te lovesti de"lucrurile inutile"invatate in scoala!
@
Cla,macar niste versuri acolo cu care sa impresionezi fetele,si tot mai stii ceve,garantez! thumb_yello.gif


Invatatul pe de rost nu presupune sa uiti ceea ce ai invatat!Cu totii ne amintim unele poezii invatate la gradi sau la scoala,nu toate...e drept!Ne-au ramas in memorie cele care ne-au impresionat intr-un fel sau altul.Invatatul pe de rost nu e tot una cu memorarea mecanica,presupune sa intelegi ceea CE INVETI!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 2 May 2007, 02:36 PM
Mesaj #32


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



QUOTE (Oiski-Poiski @ 30 Sep 2005, 09:26 AM)
Invatatorul fiului meu e de moda mai veche si-i pune pe copii sa mai invete si cate ceva pe de rost, o poezioara , un dictat .
Spun de moda mai veche pentru ca in rest tendinta e tocmai in sensul celalalt .
Sa fiu bucuroasa ca o face sau nu ?
Cum e mai bine ?

pai daca nu inveti o poezie pe de rost, cum o inveti? logic ?
eu cred ca la copii mici invatatul pe derost e o metoda f. buna in conditiile in care ei nu pot sa priceapa multe, dar vorba unui calugar de la o shao lin spre un discipol (copil8 ani) : "eu acum te pun sa inveti pe de rost aceste lucruri desi nu sunt sigur ca le intelegi, dar sunt sigur ca le vei tine minte"

trebuie sa recunosti si dumneata ca vremea copilariei e vremea retinerii si mai putin a intelesului, pe cand vremea batranetii e vremea intelegerii si mai putin a retinerii

cat despre faptul ca imparti intre moda veche si cea noua ce sa zic, faci o mare greseala


Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 2 May 2007, 03:02 PM
Mesaj #33


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Cred ca trebuie refacuta programa din temelii, este prea multa toceala, din clasa I pana la doctorat si post...Sunt de acord ca anumite cunostinte trebuie memorate, cum ar fi tabla inmultirii si alte chestiuni care tin de o cultura de bun-simt. Autorul manualului ar trebui sa se intrebe cu ce ramane copilul dupa 10-12 ani de invatat? Cu toate tesuturile/oasele de la biologie? Cu miile de ape/orasele/varfuri la geografie. Este aberant, nici un absolvent de facultate nu retine atatea amanunte.
In alta ordine de idei, limbajul mi se pare prea abstract pt. un elev: la fizica, matematica, chimie, chiar si romana, filosofie sunt categorii de nivel prea ridicat pt. un pusti de 13-19 ani. Daca luam poeziile lui Ion Barbu, ma intreb ce intelege un copil de nivel normal-bun din ele. Sau Mircea Eliade, Blaga, cred ca programa e facuta in bataie de joc. Si culmea, persista de ani buni.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 2 May 2007, 06:18 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Sau Mircea Eliade, Blaga, cred ca programa e facuta in bataie de joc.


I-am citit cu placere in liceu, care e problema cu ei? Crezi ca elevii de liceu din ziua de azi sunt prea culti? Eu nu prea cred... 70% asculta manele si apoi chiulesc si ameninta profesori cu bataia.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jude
mesaj 2 May 2007, 08:09 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.044
Inscris: 8 May 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 6.257



andra_v, un copil de nivel mediu-bun intelege ce studiaza la scoala din Eliade si Blaga, mai ales ca nu i se cere o analiza de profunzime si nici nu e purtat prin toata filosofia lor. wink.gif In rest, ai dreptate, doar ca sigur nu e nevoie sa tocesti kilometri de teorie ca sa ai note mari (poti sa o faci din placere). In principiu, fiecare invata cat vrea si atat ii ramane in cap.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 05:27 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman