HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Mesagerii Timpului - Cuvintele, mai ales cele cu etimologia necunoscuta
IoanV
mesaj 9 Sep 2005, 10:13 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
De ce nu faci si tu niste propuneri care sa aduca discutia pe un fagas mai pasnic?
Chiar asa, de ce nu explicati cum ati ales nick-name-ul? La mine e prea banal, un nume si o initiala, dar la voi...
Acum serios, nu stiu de unde pleaca discutia. Consideram ca am citit pe Noica - Cuvint impreuna despre rostirea romaneasca? Ne intereseaza doar originea in limba romana sau si in limba din care provine, de ex, cum a ajuns in franceza, de unde a fost apoi preluat in romana? Pt. mine sunt interesante cuvintele cu greutate "existentiala", pe care apoi noi le intelegem in toate felurile.
De ex. mintuire e folosit cu cel putin doua sensuri, unul de eliberare, etc, dar si celalat, peiorativ, de terminat.
De unde provine si ce insemna la origine?


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wluiki
mesaj 9 Sep 2005, 11:38 PM
Mesaj #37


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 17 February 04
Forumist Nr.: 2.256



QUOTE
In romana el semnifica in special un cal de culoare inchisa, termenul s-a extins apoi pentru a desemna ceva de culoare inchisa. De aici a derivat si cuvintul amurg/amurgit.

Daca asa crezi tu ... laugh.gif

QUOTE
In limba albaneza cuvintul murg are semnificatia de calugar, pustnic !
si semnificatia asta. Cu ce influenteaza rationamentul? Poate calugarii sunt numiti asa pentru ca se imbraca in negru wink.gif Sau poate din cauza unei istorii cu mult mai incalcite decat "murga si druga" smile.gif



Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 10 Sep 2005, 07:26 AM
Mesaj #38


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



QUOTE (exergy33 @ 9 Sep 2005, 09:08 PM)
carrad
QUOTE
"exegi monumentum aere perenni"


Daca tot e vorba sa dai citate din Horatio , te rog tradu ce inseamna ..si in ce context se foloseste acest citat


scuze, am gresiiiiit wub.gif
era: exegi monumentum aere perennius = am inaltat un monument mai durabil decat arama


si daca tot am ajuns la monument, pentru a intelege mai bine semnificatia acestui cuvant...
originar, acest cuvant inseamna "semn amintitor, amintire", de aici, prin extrapolare, "monument", dar si "monument scris (act, anale)", dupa cum ne spune dictionarul gutu.

acest substantiv este derivat din verbul "moneo, monere, monui, monitum" = a face atent, a atrage atentia, a aminti; dar si a sfatui, a indemna, a recomanda.

tot din acelasi radical avem cuvantul "moneda"....foarte simplu....exista un templu al zeitei Iuno in care se batea moneda....este vorba de Iuno Moneta, ipostaza sfatuitoare a zeitei.

hm....ca sa vezi ce face moneda din om! rofl.gif


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 10 Sep 2005, 07:26 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Wluiki
mesaj 10 Sep 2005, 11:13 AM
Mesaj #39


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 17 February 04
Forumist Nr.: 2.256



si in limba romana din monument avem mormant smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 10 Sep 2005, 03:04 PM
Mesaj #40


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



da, exact...am uitat de asta!

cum bine remarca wluiki, avem de fapt un dublet etimologic: mostenitul "mormant" si neologicul "monument".


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 20 Sep 2005, 10:20 AM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



O serie de cuvinte care se refera la fructe si plante de padure au o origine necunoscuta sau "nesigura" tongue.gif .

Citeva exemple ar putea fi :afine, maces/macies , capsuni, zmeura/smeura, stejar, izma, spinz/spanz- planta medicinala otravitoare ,cuvint consemnat in scrierile lui Cantemir cool.gif ,.., cioata/ciot de copac, ..

Cautind diferite interpretari etimologice pentru zmeura/smeura am descoperit un articol in Cronica Romana, articol care se poate citi la adresa:
http://www.cronicaromana.ro/etimologii-126.html

exergy33


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 20 Sep 2005, 04:40 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Tot cu etimologia necunoscuta sint si cuvintele :nasture si pinza
Fuior-manunchi de fire de cinepa sau in pregatite de tors - are deasemenea originea necunoscuta.
Un cuvint interesant il reprezinta si comanac.

comanac - palarie fara boruri confectionata mai ales din pisla care este purtata de calugari si calugarite
In trecut femeile si fetele din familiile domnesti purtau comanace confectionate din matase sau alte materiale scumpe si care uneori erau impodobite cu margele si pietre semipretioase.
Se pare ca si domeniul "textil" ofera multe surprize din limba autohtona tongue.gif .

exergy33






--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 22 Sep 2005, 11:01 AM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Mai adaug doua cuvinte cu etimologia necunoscuta care se pot incadra in domeniul textil :
- straie si bulendre

Trebuie sa caut sa vad daca au o radacina in sanscrita! devil.gif
exergy33



--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 23 Sep 2005, 03:16 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Are cineva informatii despre originea numelui muntilor Bucegi?

exergy33 wub.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 23 Sep 2005, 03:30 PM
Mesaj #45


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



"Bucsa, nume de botez în Tohanul Nou si, împreuna cu Bucsoiu, nume de munti în Buceci. Ele deriva de la un hipocoristic Buc sau Bucea, care presupun ca e o scurtare a foarte frecventului (pe la Bran) nume Bucur. Un derivat al acestora e însusi numele Buceciului, format cu acelasi sufix ca numele comunelor Maneci, dincolo de trecatoarea Santului, si Moeciu, în Bran. Cel dintai e derivat de la Man sau Manea, forme scurtate de la Mamole (Emanuil), iar cel de-al doilea, poate, de la
Moise, nume de asemenea foarte raspandit prin Bran."
apud Sextil Puscariu
linkul e aici: toponime-bucegi


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 23 Sep 2005, 04:31 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



carrad

Explicaţia data de Sextil Puscariu nu mi se pare plauzibila hh.gif (in ciuda frecvenţei mari a numelor Bucşa si Bucşoiu in zona satelor de pe culoarul Rucar-Bran).
Prima atestare a numeleui de Bucegi/Buceci de catre cine a fost facuta şi in ce perioda?

exergy33


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 23 Sep 2005, 04:55 PM
Mesaj #47


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



BUNCEÁG, bunceaguri, s.n. (Reg.) 1. Îngrămădire de trunchiuri căzute, crengi uscate şi ierbărie. 2. Covor de muşchi. – Cf. scr. b u č a k.
sursa: dexonline

desi nu sunt foarte sigura ca ar fi posibila....avem o nazalizare care ba e, ba nu e! who knows? mai sapam...poate aflam ceva! rolleyes.gif


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 25 Sep 2005, 03:31 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



carrad

Cind analizam etimologia unui toponim sau hidronim cred ca este util sa privim zona respectiva in ansamblu.

De exemplu in zona montana a Brasovului intilnim nume mai mult sau mai putin ciudate ca :Busteni, Glajer/Glajerie , Tohan, Bran, Bucegi, Barsa,..

Bustean este trecut in DEX98 drept cuvint cu originea necunoscuta, iar in alte dictionare drept un cuvint autohton.
Glajerie inseamna un loc defrisat in interiorul padurii, luminis...
Din pacate in DEX98 avem urmatoarele interpretari:
glaja- sticla (din germanul Glas)
glajer - geamgiu , sticlar
Cuvintul glajerie nu este cuprins.
Despre Barsa ca sa zic... tongue.gif oile barsane...si poate nu intimplator cuvintul barsan este deasemeni un cuvint autohton care nu exista in alte limbi tongue.gif !!!

Chiar nu stie nimeni nimic despre primele atestari ale numelui Bucegi?! unsure.gif

exergy33


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dinZarand
mesaj 27 Sep 2005, 06:39 AM
Mesaj #49


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 9
Inscris: 23 September 05
Forumist Nr.: 6.989



Despre Barsa se zice ca ar veni de la un cuvant care in limba dacilor ar fi insemnat 'alb', de unde ar veni si 'barza'. Toponimul se regaseste si pe valea Crisului Alb, unde sunt Gura -Barza si Barsa, ultima atestata documentatr pe la 1400.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 27 Sep 2005, 04:28 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



dinZarand
QUOTE
Toponimul se regaseste si pe valea Crisului Alb, unde sunt Gura -Barza si Barsa, ultima atestata documentatr pe la 1400.


In ce document de atesteaza acest cuvint? unsure.gif

Despre originea cuvintului barza poti citi un articol pe site-ul lui Sorin Olteanu din care citez mai jos doar o parte:
QUOTE




barză- schiţă etimologică

(o variantă mult mai elaborată şi mai bogată este în curs de publicare)



Etimologiile mai vechi, care considerau pe barză fie împrumut din albaneză fie moştenire din lat. ardea “bâtlan, stârc”( v. DLR I,I (lit. A-B)), prezintă mari dificultăţi atât fonetice cât şi semantice, şi deaceea astăzi cercetătorii admit la unison originea autohtonă a termenului (v. C. Poghirc în ILR II p.309 şi 336).

Dialectele româneşti cunosc următoarele forme:

drom. barză “1.pasăre cu cioc, gât şi picioare lungi, cu pene albe, vârfurile aripilor negre şi ciocul roşu (ornit.ciconia ciconia); sin. cocostârc. 2. denumire pentru oile albe bălţate cu negru, de unde ucraineana a împrumutat pe barza “oaie neagră cu pieptul alb”.

arom.bardzu,-ă(pl.bardzi,-ă) adj. “bălan pestriţ; animal de  această culoare”, barză (pl.bărză) “catâr alb” şi bardzucánăt “oaie ori capră cenuşie cu dungi roşii pe cap”; din aromână bulgara a luat pe bardz ”cenuşiu”.

Cuvântul există şi în albaneză: barth, fem. bardhë “alb, -ă”,cu derivatele bardhosh “alburiu”şi bardhash “ţap alb, cal bălan”. De la acestea din urmă provin, dintr-o epocă recentă, şi drom. bardoş, bardăş(“barză” prin Mehedinţi şi Banat) .

    Pluralul berze şi forma de dat.-gen. berzei ar indica la prima vedere o rădăcină *berz-, dar aceasta este doar o regularizare analogică târzie (probabil după varză-verze,dar v.şi tipul alternant mai general masă-mese,fată-fete etc.), căci atestările daco-române cele mai vechi au pl.barze, gen.–dat.barzei iar aromâna nu cunoaşte decât formele cu a (v. supra).

Analiza semantică a tuturor formelor româneşti ne duce spre un sens primar rom. com.“albicios, alburiu, alb tărcat(cu negru şi/ori roşu(1))” şi nu spre cel de "alb" ca în albaneză, nefiind aşadar un concurent al lat. albus.

Existenţa cuvântului atât în română cât şi în albaneză îi probează vechimea, iar diferenţele de formă şi de sens între cele două limbi demonstrează că niciuna nu l-a împrumutat de la cealaltă, ci că ambele l-au moştenit din substrat. Suntem îndreptăţiţi prin urmare să reconstituim mai întâi un adjectiv rom.com.*bardzŭ, fem.*bardze cu sensul de “alb tărcat (cu negru şi/ori roşu), pestriţ”, iar din comparaţia acestuia cu alb. barth, bardhë “alb, -ă” să deducem apoi existenţa unui daco-moesian *barẓ2) care va fi desemnat o culoare(nuanţă de alb) pe care vom încerca s-o definim mai îndeaproape în cele ce urmează. Cuvântul trebuie să fi fost în dm. un adjectiv, aşa cum a rămas în albaneză, aromână şi, regional, şi în daco-română, însă şi sensul ciconia trebuie să fie străvechi, întrucât numele vechi grecesc al păsării (poate printr-un calc semantic după l-bile tracice), πέλαργος, însemna "alb pestriţ"


Ceea ce mi se pare interesant este faptul ca in limba sanscrita/sanskrita exista cuvintul baka cu sensul de cocor, bitlan (crane, heron - in engleza).

Mi se pare mult mai plauzibila urmatoare asociere :

Tara Barsei - Tara oilor barsane unsure.gif

exergy33


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 28 Sep 2005, 12:43 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



dinZarand

Am gasit ca numele de cetatea Zarandului a fost trecut intr-un text din 1318
sau 1319 (nu retin exact) , insa nu se dadeau alte informatii despre limba textului respectiv si de cine a fost scris acesta.

exergy33


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 6 Oct 2005, 10:54 AM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Ma intereseaza daca stie cineva cuvinte legate de vechi unitati de masura care se foloseau pe timpuri in cele trei provincii romanesti (suprafata, volum, lungime, greutate..)...si bineinteles originea acestor cuvinte.

Dau ca exemplu ; prajina , falca si iugarul ( unitati pentru masurarea suprafetelor de pamint ).
Probabil ca avem si unele regionalisme care nu au fost cuprinse in DEX. devil.gif
Astept mai multe informatii.

exergy33


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dinZarand
mesaj 6 Oct 2005, 07:31 PM
Mesaj #53


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 9
Inscris: 23 September 05
Forumist Nr.: 6.989



La noi :
suprafata: iugar (lat. jugerum)
holda-1/2 ha-sper sa nu ma-nsel; moshu si bunica ar sti mai bine; tot cat un iugar.
razoara--mai mica de un iugar, dar nusunt sigur daca-i jumatate sau mai mult.
jumatate de razoara.
un talechi
Capacitate:
detz
bradie-pt. cereale.
greutate:
maja.
altele:
lat-panza se masoara in latzi-izmene de 6 latzi
vig-tot panza-un balot
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dinZarand
mesaj 6 Oct 2005, 08:59 PM
Mesaj #54


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 9
Inscris: 23 September 05
Forumist Nr.: 6.989



Am uitat "lantz"=o holda
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 7 Oct 2005, 07:19 AM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



dinZarand

Eu stiu ca telechi inseamna gradina.
Ca unitate de suprafata un telechi citi m2 are?
Nu ai spus nimic despre detz si bradie.
Ultimul cuvint mi se pare cunoscut , dar nu stiu de unde. unsure.gif

De exeplu cuvintul tzap poate insemna si o cana de aprox 300 ml, tzap de bere.
Nu vad nici o legatura intre cuvintul tzap - animal si tzap - unitate de masura. cool.gif
Litra este o veche unitate de masura echivalenta cu un sfert de litru sau cu un sfert de Kg. rofl.gif .
In unele regiuni ea poate insemna si 300 mililitri.
Aceasta unitate s-a folosit cu mult inainte de introducerea sistemului international (SI) in viata de zi cu zi. tongue.gif

exergy33


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dinZarand
mesaj 7 Oct 2005, 05:44 PM
Mesaj #56


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 9
Inscris: 23 September 05
Forumist Nr.: 6.989



Am mai uitat de SHIN"IC, tot o unitate de masura a cerealelor: 2 saci de porumb fac un shinic , daca nu ma inshel.
Nu stiu sa spun daca talechiul e o unitate de masura propriu-zisa-mai degraba nu e-dar uneori, se foloseste intr-un asemenea fel.
E adevarat ca se zice de multe ori talechi si la gradina dinapoia casei, dar se zice, mai ales acelor gradini din vatra satului, pe care nu sunt construite case. Pot sa spun ca noi avem in satul X , 2 talechiuri si jumatate, ceea ce ma face sa cred talechiul are, de multe ori o suprafata fixa. Din pacate, nefiind in Romania acum, nu-i pot intreba mai multe pe bunici.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
E.B.E.
mesaj 7 Oct 2005, 09:36 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.292
Inscris: 20 November 03
Din: Delft, NL
Forumist Nr.: 1.248



Eu stiu ca litra este peste 15l, si se foloseste la cereale. Nicidecum mai mica de un litru.

Dar nu pot garanta decat pentru Apuseni si Cluj.


--------------------

I spend my time thinking of Angel... praying she ain't thinking of me...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 8 Oct 2005, 11:02 AM
Mesaj #58


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



detz tre sa provina din "decem" latinesc
cat despre litra, io stiu ca insemna "un sfert"


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 8 Oct 2005, 08:15 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



carrad

Sa intelegem ca un detz ar fi egal cu 10 litri sau 10 Kg?

In Moldova se folosea in trecut o unitate de masura pentru suprafata cu numele de falce, plural falci.
O falce de pamint are aproximativ 1.5 hectare.
Interesant este faptul ca originea acestui cuvint se gaseste in latinescul " falx". wub.gif
Din acelasi falx/falcis a derivat si falca/falci in limba romana.(vezi si expresia cu o falca in cer si cu una in pamint )
Nu vad legatura dintre aceste cuvinte! sad.gif

exergy33


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dinZarand
mesaj 8 Oct 2005, 08:57 PM
Mesaj #60


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 9
Inscris: 23 September 05
Forumist Nr.: 6.989



Un detz e a zecea parte dintr-un litru. Se zice despre cineva ca "o baut mai mult c-on detz".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 10 Oct 2005, 06:55 AM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



carrad

QUOTE
detz tre sa provina din "decem" latinesc


In evul mediu taranii trebuiau sa plateasca in mod obligatoriu
boierilor a zecea parte din recolta , adica trebuiau sa plateasca dijma sau zeciuiala.
In DEX se zice ca dijma provine din slava (dizma).
Ma gindesc ca acest cuvint poate avea o origine latina (acel decem pe care l-ai amintit si tu in alt context).

Ce parere ai ? wub.gif

exergy33


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dinZarand
mesaj 10 Oct 2005, 08:09 AM
Mesaj #62


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 9
Inscris: 23 September 05
Forumist Nr.: 6.989



"Decima" (pars) asa-i numita dijma in latina medievala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 11 Oct 2005, 06:35 PM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



din Zarand

Despre decima si cuvintele derivate din aceasta radacina se pot spune multe.
Decima reprezenta in timpul Imperiului Roman a zecea parte din ofranda de razboi care in mod obisnuit era inchinata templelor. unsure.gif
Dupa aparitia crestinismului (filiera catolica ) a fost impusa regula de a se plati o zecime din venitul anual catre biserica.
Forma corupta a acestui cuvint latin , si anume dijma o regasim in perioada Evului Mediu in cele trei provincii romanesti.

Interesant este faptul ca originea verbului "a decima" care a devenit sinonim cu a nimici in masa , se gaseate tot in latinescul decima ! devil.gif

"Decimus" - adica al zecelea - insemna a omori unul din zece soldati (capturati) prin tragere la sorti !!! devil.gif sorry.gif

exergy33


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 11 Oct 2005, 06:40 PM
Mesaj #64


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



nu cred ca dijma vine din "decimus", ci doar "zeciuiala"...de unde sa fi aparut acel "j"? unsure.gif plus ca, din cate imi amintesc, "e" accentuat nu se inchide la "i" (desi nu bag mana in foc, pt. ca vrobesc din amintiri)...

in ceea ce priveste verbul "a decima" el este un neologism preluat ca atare din latinescul "decimare" care are sensul pe care l-ai amintit.


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 11 Oct 2005, 07:29 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



carrad

Am citit undeva (nu mai tin minte exact unde ) ca in evul mediu timpuriu clerul catolic maghiar din Transilvania folosea cuvintul "decima" sub formele
"dezima " si "dizma".
Mai apoi aceasta ultima forma a fost preluata de slavi care ar fi transformat-o in "dijma"

exergy33


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 11 Oct 2005, 07:36 PM
Mesaj #66


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



este posibil sa fi folosit o forma "detzima"...de altfel grupurile "ce" si "ci" au evoluat de la o pronuntie "che", respectiv "chi" la pronuntia "tze" si "tzi", ca in "dicitur" rostit "ditzitur"....


nu stiu ce sa zic...o fi asa cum zici, desi, repet, mi se pare putin probabil...poate stie altcineva daca regulile de transformare fonetica permit o ipoteza "decima" > "dizma"...eu cred ca nu prea


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 12 Oct 2005, 03:00 PM
Mesaj #67


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



In unul din posturile mai vechi Ioan V a propus sa discutam cuvintul
mintuit.
In sens bisericesc el inseamna izbavirea de pacate , dar la fel de bine poate insemna si salvat .
In mod ciudat in limba romana apar unele expresii ca "lucru de mintuiala" sau "am mintuit ...". wub.gif

Lucru de mintuiala inseamna lucru prost facut. cool.gif
A mintui un lucru inseamna a duce acel lucru la bun sfirsit. cool.gif
Eu cel putin nu vad o legatura logica intre aceste expresii.
Daca ar mai fi fost Cla pe la Han probabil ar fi dat o definitie in inconfundabilul sau stil ,.. unsure.gif
Cine stie .poate citeste si Mihai acest post ...si comuta pedeapsa data (pe dreptate cred).

Dar sa revenim la subiect.
In DEX98 se spune ca ar proveni din maghiarul "menteni"...insa inclin sa cred ca nu este asa. devil.gif
Carrad poate gasesti tu ceva prin greaca sau latina.

exergy33



--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 12 Oct 2005, 03:52 PM
Mesaj #68


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (exergy33 @ 11 Oct 2005, 07:35 PM)
"Decimus" - adica al zecelea - insemna a omori unul din zece soldati (capturati) prin tragere la sorti !!!

Aici imi permit sa te corectez putin: decimarea era o pedeapsa care se aplica propriilor trupe, cand o unitate militara romana era acuzata de lasitate pe campul de lupta. Nu prizonierilor.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 12 Oct 2005, 04:05 PM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



abis

Se poate sa ai dreptate. unsure.gif
Oricum sensul pe care il are azi acest cuvint este foarte departe de cel original.

exergy33


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 12 Oct 2005, 09:39 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



In dictionarul maghiar-roman am gasit mento=salvare. Probabil de aici vine mintuire.
De remarcat totusi asemanarea mento-mental-minte. Ciudate plimbari fac cuvintele astea. Oare cum o fi ajuns in limba maghira mento=salvare? Are si mintea rolul ei in salvarea noastra, pro sau contra, nu?


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 03:38 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman