HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Pro Sau Contra: Uniunea Europeana, Inscrieri pentru Dezbaterea bilunara
carrad
mesaj 7 Sep 2005, 08:09 AM
Mesaj #36


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



mihai, as mai avea o propunere, daca lumea e de acord....nu ar fi bine ca, fie la inceputul dezbaterii, fie la finalul ei, fiecare dintre membrii celor doua echipe sa faca un fel de declaratie care sa insumeze parerile sale in legatura cu subiectul? si ma gandesc ca si asta ar trebui limitata la, sa zicem, 10-15 randuri (ca la examene: demonstreaza ca x este y in maxim 15 randuri laugh.gif )

multumesc


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 7 Sep 2005, 10:00 AM
Mesaj #37


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Lista participantilor, actualizata:

Echipa PRO Uniunea Europeana:
abis
nefertiti
indubitabil
carrad
contraste
Dorin_ccdj

Echipa CONTRA Uniunea Europeana:
MIA
Bolt
Superunknown
Achernar
vitalic sprinceana
Barrie

QUOTE
nu ar fi bine ca, fie la inceputul dezbaterii, fie la finalul ei, fiecare dintre membrii celor doua echipe sa faca un fel de declaratie care sa insumeze parerile sale in legatura cu subiectul?

Ba da, este posibil acest lucru, nu stiu daca va fi o conditie sau un element optional al fiecarui participant.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 7 Sep 2005, 10:17 AM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



De fapt, eu propun (la sugestia altora) o a treia echipa, in care ma voi inscrie si eu. E vorba despre echipa celor care sustin ca nu conteaza daca Romania intra sau nu in UE.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 7 Sep 2005, 10:17 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Catalin
mesaj 7 Sep 2005, 10:19 AM
Mesaj #39


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Ma inscriu si eu in echipa celor care sustin ca nu conteaza.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 7 Sep 2005, 10:25 AM
Mesaj #40


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Inscrierile se pot face doar in cadrul uneia dintre cele doua echipe stabilite la inceput.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 7 Sep 2005, 10:28 AM
Mesaj #41


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



propun ca cei care castiga sa continue dezbaterea cu echipa celor care sustin ca nu conteaza! devil.gif


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 7 Sep 2005, 10:31 AM
Mesaj #42


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Posibil ca o viitoare dezbatere sa aiba ca echipe una dintre echipele participante de acum si echipa celor ce sustin ca nu conteaza.

Barrie si Catalin, va rog sa anuntati aici daca doriti sa participati in cadrul echipelor de acum (PRO / CONTRA) sau amanati participarea pentru o dezbatere viitoare.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 7 Sep 2005, 11:20 AM
Mesaj #43


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



Ma inscriu PRO.


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 7 Sep 2005, 11:34 AM
Mesaj #44


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Inscrierea ta e conditionata de inscrierea unui alt participant in echipa CONTRA. Asadar, asteptam noi inscrieri! smile.gif

Lista actualizata:

Echipa PRO Uniunea Europeana:
abis
nefertiti
indubitabil
carrad
contraste
Dorin_ccdj
dificila [?]

Echipa CONTRA Uniunea Europeana:
MIA
Bolt
Superunknown
Achernar
vitalic sprinceana
Barrie


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 7 Sep 2005, 09:14 PM
Mesaj #45


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



Eu zic ca n-ar trebui ca echipele sa fie obligatoriu egale ca numar. La urma urmei, conteaza pertinenta argumentatiei, si asta n-are legatura cu marimea echipei. Ba chiar dimpotriva, sistemul poate fi daunator. De exemplu, urmatorul om care va dori sa participe la dezbatere, va fi nevoit sa intre in echipa Contra, desi poate el si-ar dori sa joace la Pro. Din cauza asta, puterea sa de argumentare va avea de suferit si astfel, in loc sa-si ajute echipa, mai rau o va impovara.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mgi_r
mesaj 7 Sep 2005, 09:28 PM
Mesaj #46


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 39
Inscris: 6 September 05
Din: cj
Forumist Nr.: 6.900



Ma inscriu Contra! smile.gif


--------------------
Ce bine ca esti, ce mirare ca sunt ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 7 Sep 2005, 10:06 PM
Mesaj #47


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



QUOTE
urmatorul om care va dori sa participe la dezbatere, va fi nevoit sa intre in echipa Contra, desi poate el si-ar dori sa joace la Pro.

Nu neaparat, este posibil sa se inscrie pentru echipa PRO, inscrierea fiind validata in momentul in care se inscrie un alt participant in echipa Contra, dupa cum s-a intamplat si pana acum.

Lista actualizata:

Echipa PRO Uniunea Europeana:
abis
nefertiti
indubitabil
carrad
contraste
Dorin_ccdj
dificila

Echipa CONTRA Uniunea Europeana:
MIA
Bolt
Superunknown
Achernar
vitalic sprinceana
Barrie
mgi_r


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 7 Sep 2005, 10:48 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Aceasta dezbatere e usor invechita (acum 2-4 ani isi avea rostul, dar acum...)...Romania a semnat aderarea, la fel si celelalte tari...ar cam trebui inteles acest lucru si actionat corespunzator.
Ca urmare nu prea isi are rostul sa discuti ceva parafat, stabilit si in curs de efectuare.
Mai sunt doar 15 luni si suntem in UE - poate mai bine s-ar discuta ce se face dupa intrarea oficiala, si nu daca suntem de acord cu un tratat semnat...
Deci nu ar fi vorba de Romania 'si' UE pro sau contra...ci de Romania in UE...
Asa riscati sa se pice in penibil discutand acum oportunitatea tratatului semnat de Dimitrie Cantemir cu turcii..., adica sa i-l semneze sau nu?
Cu toata stima , sper ca nu v-am suparat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 7 Sep 2005, 11:09 PM
Mesaj #49


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Dezbaterea PRO sau CONTRA se refera la intrarea Romaniei in Uniunea Europeana, accentul fiind pus pe consecintele ce decurg din acest lucru. wink.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 8 Sep 2005, 04:30 AM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Mihai @ 6 Sep 2005, 10:15 PM)
Da, cred ca ar fi mai bine sa limitam la cate un argument pe mesaj, asa ar fi si mai simplu de urmarit dezbaterea. smile.gif

Ma inscriu si eu la CONTRA. smile.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 8 Sep 2005, 09:04 AM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



sorry.gif

QUOTE

Mai sunt doar 15 luni si suntem in UE - poate mai bine s-ar discuta ce se face dupa intrarea oficiala, si nu daca suntem de acord cu un tratat semnat...


hmm.gif

Eu am perceput propunerea de dezbatere mai degraba ca un fel de predictie pe ce va fi dupa. rolleyes.gif
Pentru ca pe undeva poate trebuia semnat si acordul ala ... ca altfel ... miturile e[ die hard ... tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 8 Sep 2005, 02:42 PM
Mesaj #52


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Barrie @ 7 Sep 2005, 11:17 AM)
De fapt, eu propun (la sugestia altora) o a treia echipa, in care ma voi inscrie si eu. E vorba despre echipa celor care sustin ca nu conteaza daca Romania intra sau nu in UE.

laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Buna treaba !! Adevarul e ca si eu - in afara de vreo 3 argumente solide contra ( si 2 pro - dar pe care nu o sa le spui tongue.gif ) cam tot in tabara asta m-as fi inscris. smile.gif

Dar oricum e tare treaba : in Romania, pe linga euro-entuziasti si euro-sceptici exista din plin se pare si ... euro-misenrupistii ... rofl.gif rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 8 Sep 2005, 02:50 PM
Mesaj #53


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



mia, draga, dau muuuulta bere daca argumentele tale pro nu seamana cu ale mele rofl.gif


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 8 Sep 2005, 04:14 PM
Mesaj #54


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE
Mai sunt doar 15 luni si suntem in UE - poate mai bine s-ar discuta ce se face dupa intrarea oficiala, si nu daca suntem de acord cu un tratat semnat...

De acord ca dezbaterea asta trebuia organizat acum citiva ani, si la scara nationala. Dar in nici un caz nu cred ca e prea tirziu. Dincolo de mitul ca aderarea la UE e o realitate implacabila, ar trebui stiut ca ea nu este altceva decit un tratat, care se poate amina, suspenda si denunta, ca orice alt tratat international. Chiar daca Romania va adera la UE peste 15 luni (lucru de care ma indoiesc), asta nu inseamna ca euroscepticismul va muri sau va cadea in ridicol, ci dimpotriva, va lua amploare (vezi Marea Britanie sau, mai aproape de noi, tarile care au aderat anul trecut: Polonia, Cehia, Malta etc.).


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dualist
mesaj 8 Sep 2005, 05:31 PM
Mesaj #55


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 26 February 05
Din: simt aer jegos de Bucuresti
Forumist Nr.: 5.800



Prin prezentul post, 95 la numar, doresc sa imi fac publica dorinta de a intra in Echipa PRO Uniunea Europeana.


--------------------
"Veti fi asemeni zeilor, cunoscand binele de rau."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 8 Sep 2005, 05:55 PM
Mesaj #56


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Lista actualizata:

Echipa PRO Uniunea Europeana:
abis
nefertiti
indubitabil
carrad
contraste
Dorin_ccdj
dificila
Dualist

Echipa CONTRA Uniunea Europeana:
MIA
Bolt
Superunknown
Achernar
vitalic sprinceana
Barrie
mgi_r
thunder


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dualist
mesaj 9 Sep 2005, 09:43 AM
Mesaj #57


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 26 February 05
Din: simt aer jegos de Bucuresti
Forumist Nr.: 5.800



Mihai, o rugaminte.

Doresc ca in aceasta dezbatere sa se mentina un ton civilizat si sa nu fie atacuri la persoana.

Ar fi mai simplu daca ne-am ghida dupa bunul simt.

Intr-un final, dorim cu totii binele Romaniei, nu ?


--------------------
"Veti fi asemeni zeilor, cunoscand binele de rau."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 9 Sep 2005, 10:03 AM
Mesaj #58


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Desigur. smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 9 Sep 2005, 11:01 AM
Mesaj #59


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Am si eu cateva propuneri:

1. Sa se stabileasca clar formatul intr-un mod care sa asigure echitatea. De exemplu:
  • doua posturi mari initiale, semnate de toti membrii fiecarei echipe care sa contina chestii generale, eventual definitii ale termenilor speciali folositi, idei/pozitii pe care respectiva echipa va incerca sa le sustina (in felul asta se va evita parcelarea ulterioara a dezbaterii pe chestiuni irelevante) - aici nu se prezinta nici un argument, doar o declaratie de intentie.
  • un numar de runde stabilit de la inceput de tipul echipele posteaza argumente, respectiv raspunsuri la contraargumentele adverse (apararea pozitiei proprii) - combatantii posteaza contraargumente la adresa argumentelor sau raspunsurilor adverse (atacul pozitiei adverse). Alternanta de runde de aparare cu runde de atac duce la o claritate crescuta a argumentelor si contraargumentelor. Evident, trebuie sa existe un numar par de astfel de runde.
  • doua posturi mari finale, semnate de toti membrii fiecarei echipe care sa contina concluzii asupra modului in care echipa a reusit sa apere ideile/pozitiile pe care si le-a asumat in postul initial. Din nou, aici argumentele sunt interzise pentru ca echipa adversa nu mai are posibilitatea de a raspunde.
  • toate postarile ambelor echipe sa fie simultane in cadrul unei runde. Asta se poate realiza daca threadul e moderat total - sper ca softul permite - adica posturile noi nu apar imediat, ci doar dupa ce moderatorul si-a dat acordul. Si atunci oricine poate posta la orice ora doreste, dar postul sau va apare doar cand expira termenul impus pentru runda si cand moderatorul da drumul la postari. In felul acesta se evita ca o echipa sa capete avantaj ilicit din faptul ca posteaza dupa adversar si isi poate modifica pozitia in functie de pozitia adversa.

Cam asta ar fi formatul pe care eu personal il consider ideal.

2. Sa existe un thread separat in care forumistii "de rand" sa poata discuta si ei pe marginea argumentelor echipelor - uneori poporul poate dibui mai usor tactici incorecte sau erori logice ascunse. wink.gif

3. Moderatorul dezbaterii sa inceapa prin a posta exact scopul si termenii generali ai dezbaterii. Dupa cum s-a vazut chiar pe acest thread, participantii au sau aveau dubii asupra subiectului. Unii aveau impresia ca se discuta despre intrarea propriu-zisa, altii ca se discuta despre efectele acestei intrari. Trebuie evitat ca cele doua echipe sa ajunga sa discute despre chestiuni diferite!


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 9 Sep 2005, 01:50 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Referitor la punctul 3.
1.
Il citez pe Mihai : "Subiectul ce vi-l propun pentru inceput este: Intrarea Romaniei in Uniunea Europeana: PRO sau CONTRA?"
Deci, asadar si in concluzie : Subiectul acestei dezbateri este (sau se refera la ?!?) intrarea propriu-zisa.

2.
Apoi. Unul din motivele pentru care omul opteza intre 'sunt pentru' si 'sunt impotriva' e legat de posibilele efecte ale optiunii respective. De aici pare sa rezulte ca dezbaterea problemei intrarii nu poate fi nici completa si nici corecta fara a se lua in consideratie si problema efectelelor operatiunii de intrare.

Parerea mea. (copyright NicuV & Brothers)

p.s : moderarea totala s-ar putea dovedi o munca periculoasa. Pentru moderatori. Chiar si in conditiile unei atmosfere relativ pasnice.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mgi_r
mesaj 9 Sep 2005, 01:56 PM
Mesaj #61


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 39
Inscris: 6 September 05
Din: cj
Forumist Nr.: 6.900



QUOTE (Achernar @ 9 Sep 2005, 02:50 PM)
p.s : moderarea totala s-ar putea dovedi o munca periculoasa. Pentru moderatori. Chiar si in conditiile unei atmosfere relativ pasnice.

Eu oricum mi-am pregatit o punga de rosii si poate mai adun si ceva oua (de strut 23.gif) pana incep discutiile laugh.gif


--------------------
Ce bine ca esti, ce mirare ca sunt ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 9 Sep 2005, 02:30 PM
Mesaj #62


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

p.s : moderarea totala s-ar putea dovedi o munca periculoasa. Pentru moderatori. Chiar si in conditiile unei atmosfere relativ pasnice.


De ce?? nu inteleg... moderatorii nu intervin asupra mesajelor, ci doar asupra momentului aparitiei lor pentru public!

QUOTE

Apoi. Unul din motivele pentru care omul opteza intre 'sunt pentru' si 'sunt impotriva' e legat de posibilele efecte ale optiunii respective. De aici pare sa rezulte ca dezbaterea problemei intrarii nu poate fi nici completa si nici corecta fara a se lua in consideratie si problema efectelelor operatiunii de intrare.


Asta e ceva logic. Dar invers nu e valabil.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 9 Sep 2005, 03:53 PM
Mesaj #63


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE (Catalin @ 9 Sep 2005, 01:01 PM)
Am si eu cateva propuneri:

De acord cu formatul propus de Catalin si cu ideea postarilor simultane (adica trimise de participanti si facute publice de moderatori). Poate n-ar fi rau ca la mesajul de final al fiecarei echipe sa existe posibilitatea de "opinie separata", in cazul in care un membru nu e de acord cu concluziile echipei (ca la Curtea Constitutionala).


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 9 Sep 2005, 04:43 PM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



Eu nu-s de acord cu propunerile lui Calin. rolleyes.gif

Nu de alta - dar seamana mai degraba a "atmosfera de partid" decit a echipa stabilita ad-hoc. sorry.gif Si - in plus de asta - strict pragmatic : echipa CONTRA e mult mai heteroclita decit cea PRO. De ex. mi-e greu sa cred - pentru a nu ma lua pe mine in calcul - pe ce lungime comuna de unda vor putea fi Barrie si thunder ... tongue.gif

P.S. : Desi chestia cu argumentare simultana si cu "crescendo"-ul nu e rea deloc - dar nu in forma propusa. hmm.gif

Acest topic a fost editat de MIA: 9 Sep 2005, 04:46 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 10 Sep 2005, 11:17 AM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



Eu zic sa nu mori tu de grija noastra, ca ne-om descurca noi cumva. rolleyes.gif
Iar eu sunt de acord cu propunerile lui Catalin, deoarece cred ca sunt foarte utile.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 10 Sep 2005, 03:50 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (MIA @ 9 Sep 2005, 06:43 PM)
Si - in plus de asta - strict pragmatic : echipa CONTRA e mult mai heteroclita decit cea PRO. De ex. mi-e greu sa cred - pentru a nu ma lua pe mine in calcul - pe ce lungime comuna de unda vor putea fi Barrie si thunder ... tongue.gif

Hehehe, nu-ti face probleme. Pt. partea CONTRA UE vor exista MEREU aspecte comune la oameni, indiferent de alte opinii personale. Aici nu trebuie sa ne adordam lungime de unda pe cele religioase/sfinte/oculte/paranormale, ci pe aspecte concrete, lumesti si cit se poate de palpabile. smile.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unleashed
mesaj 10 Sep 2005, 05:14 PM
Mesaj #67


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 1 May 04
Din: Bucureshti
Forumist Nr.: 3.326



Eu stau si ma gandesc... ce va avea loc mai intai... aderarea Romaniei la UE...sau inceperea dezbaterii?Mihai ai gresit in momentul in care ti-ai incalcat regula ..adica aceea de 5 la 5 si-atat.Observ ca mai mult se dezbat aspectele dezbaterii decat subiectul in sine... parca s-ar invata saritura de la trambulina "hai sari" "bine sar..da' o sa doara?" .."ma nu mult.. un pic..da' tre sa sari asa si asa".." ma da' daca-i prea rece apa si fac hipotermie?"...Eu am observat inceputul topicului.. si azi vazand ca s-a ajuns deja la pagina 5 m-am gandit "frate astia cred ca deja s-au luat la bataie dincolo de argumente scrise "...si cand colo.. pauza smile.gif.De preferat era sa gandesi matale oleaca cu alte 2-3 persoane cam care-s parametrii disputei si apoi venea de-a gata si nu trebuiau decat alesi combatantii.... Ok.. sa inteleg c-ai apelat la critica constructiva...totusi trebuiau impuse doua limite 1.timpul acordat pregatirilor si 2.numarul persoanelor participante... astfel concetrarea ar fi crescut vizibil si s-ar fi abordat deja subiectul in tema.. parerea mea smile.gif...M-as fi bagat si eu in echipa contra..dar probabil prezenta mea ar fi depins de prezenta altcuiva...si ne-am fi intins cu logoreea asta inca 2-3 pagini...si mai am si examene saptamanile astea...si nu-i atractiva prezenta mea prea mult pe forum.. cel putin pentru mine smile.gif... So... poate incepeti azi smile.gif ... si bafta participantilor smile.gif...a si cand se face o dezbatere anti SUA trece-ma cu 2 locuri smile.gif hi hi hi.... hai toate cele bune smile.gif


--------------------
ӨĒֲۑۘۜۋێ ĒӓӐӠӝӟӛӒ ĘӟӡӔĒα ΩΦΘδ ? - I own all the answers , but I can not ask the appropriate questions...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cipdecip
mesaj 10 Sep 2005, 05:56 PM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.276
Inscris: 29 August 04
Din: Ph
Forumist Nr.: 4.358



ma inscriu si eu la CONTRA


--------------------
Intre fericire si vis , melancolie si taina , infinit si singuratate exista raul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 10 Sep 2005, 06:00 PM
Mesaj #69


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Ma, sper sa nu se lase cu ...manele !


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 10 Sep 2005, 08:33 PM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



As vrea sa ma retrag si sa astept cazul in care va exista o dezbatere in cadrul careia sa se poata sustine ca nu conteaza.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 15 May 2024 - 08:20 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman