HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Closed TopicStart new topic
> A Fi Gay..., Cunoasteti astfel de persoane?
secunda
mesaj 27 Aug 2005, 01:17 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



gee, frate, am zis atata in postul ala si doar de cuvintele alea v-ati legat, de ce? pentru ca singuratatea doare.

era ideea ca trebuie sa fim deschisi in a accepta diversitatea sexuala asa cum acceptam diversitatea de opinii.
replica aceea ca doar in lumea mea ...m-a dat gata de parca lumea celor care accepta homosexualitatea este o lume de pe alta planeta!

in fine... concluzia la care am ajuns eu e ca nu trebuie sa te intereseze ce orientare sexuala are cutare persoana daca nu esti interesat de sex cu aceea persoana.


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 27 Aug 2005, 01:21 PM
Mesaj #37


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Evident ! Iti dai seama ce -ar fi ca in barbat si o femeie sa iubeasca aceeasi persoana - care pentru fata este el iar pentru barbat este el/ea? Si sa nu se stie, sa tina ascuns !
Si sa stii ca sunt multe de discutat si de elucidat in atari situatii !


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Endgegner
mesaj 27 Aug 2005, 01:23 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.352
Inscris: 16 January 05
Din: Saint Augustine /FLA
Forumist Nr.: 5.455



QUOTE (secunda @ 27 Aug 2005, 12:45 PM)

in fine, ai rasucit cuvintele ....rasuceste-le cat vrei, e lumea ta...!

An the Oscar goes to... rofl.gif
Lasand melodrama de o parte si trecand din nou la subiect - nu era vorba ca nu-i accept pt ca sunt altfel. De fapt fiecare cu ce-i face placere si ce-i face lui bine. Am observat ca homosexualii se inteleg de multe ori mai bine cu femeile decat cu barbatii. Nu stiu de unde vine chestia asta (aceleasi afinitati, interese, ganduri, etc).


--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image

Die for your government
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 Aug 2005, 01:23 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
contraste
mesaj 27 Aug 2005, 01:48 PM
Mesaj #39


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Banuiesc ca sunt hiper-sensibili, ca mai toate femeile, in general, Pacala !


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unleashed
mesaj 28 Aug 2005, 12:57 AM
Mesaj #40


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 1 May 04
Din: Bucureshti
Forumist Nr.: 3.326



Contraste tu vorbesti despre reversul medaliei ... este un lucru iminent ca minoritatile sa se foloseasca de statut pentru a beneficia de anumite privilegii... evident aci problema se priveste din partea majoritatii care acorda mai multa atentie minoritatilor in detrimentul semenilor din majoritate... deh asta este o chestie ce tine de gandire , de conceptii si de preferinte... Sincer de cate ori cand eram mici nu ne adunam pe langa cel mai popular dintre noi.. si faceam glume cu el.. si alte lucruri doar pentru a-i atrage atentia Anutei .. ( acest lucru se intampla si-acum.. mai ales la cei mai fara personalitate )... Situatia straight Vs. gay difera de la un caz la altu'... si.. o dezbatere ori o luam general Vs. general .. ori caz particular versus caz particular.... ca vad ca ceva e in neregula in toata aceasta discutie despre gay... Pacala ia zi .. nu-s haioase tipele care stiu despre fotbal mai mult decat marea lor majoritate?.. si merg la bere fara probleme... si se imbraca sport si face glume de aceeasi natura cu ale baietilor? si se uita cu baietii dupa dosuri si eticheteaza femeile intr-un mod asemanator tie?..... presupun ca aceeasi moneda e folosita si in cazul gay-lor ce prefera femeile .. parerea mea ..Oricum.. nu-s pro sau contra gay ... sunt pro sau contra omul ca atare si luat in caz separat.... toate cele bune smile.gif


--------------------
ӨÇֲۑۘۜۋێ ÇӓӐӠӝӟӛӒ ĆӟӡӔÇα ΩΦΘδ ? - I own all the answers , but I can not ask the appropriate questions...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 28 Aug 2005, 03:33 AM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Eu am doi prieteni buni ( sot si sot ) care sunt homosexuali . Si la serviciu am un gay . Si chiezul de la chioscul de pe colt e gay si pe strada ii vezi peste tot , tinandu-se de mana . E plia lumea de gay . Doar ca in tarile dezvoltate gay-ii au o viata normala iar in tarile mai putin dezvoltate sunt discriminati . Exista o foarte stransa legatura intre mentatlitatea oamenilor si nivelul de dezoltare al tarii lor . E doar o constatare.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 28 Aug 2005, 03:51 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (toxic @ 28 Aug 2005, 04:33 AM)
Doar ca in tarile dezvoltate gay-ii au o viata normala iar in tarile mai putin dezvoltate sunt discriminati . Exista o foarte stransa legatura intre mentatlitatea oamenilor si nivelul de dezoltare al tarii lor . E doar o constatare.

Nu e o constatare - e un exemplu de rahat propagandistic "corect politic" ( dar nu mă miră la tine toxiculina că serveşti aşa ceva tongue.gif ).

În ţările sud-americane homosexualitatea activă este nu tolerată, ci chiar subiect de mândrie. wink.gif Şi uite că totuşi ăia o duc naşpa din punct de vedere economic. biggrin.gif Iar până anul trecut în 13 state americane actele homosexuale constituiau delict penal şi tot o duceau bine economic. devil.gif

Dar oricum - eu personal aştept să dezvolţi "constatarea" într-o argumentaţie efectivă despre legătura dintre creşterea PIB-ului dintr-o ţară şi numărul de copulări ... gay ... rofl.gif rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 28 Aug 2005, 04:05 AM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Nu numai ca vorbesti urat , dar spui si prostii. Care sunt cele 13 state care discrimineaza homosexualii?

Acest topic a fost editat de toxic: 28 Aug 2005, 04:42 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 28 Aug 2005, 05:20 AM
Mesaj #44


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Unleashed,
Daca traduci ce ai vrut sa spui acolo, eu personal iti voi fi recunoscator...

Mia,
Te contrezi degeaba.....asta e realitatea....tarile dezvoltate economic au o atitudine mult mai deschisa catre homosexuali....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 28 Aug 2005, 05:22 AM
Mesaj #45


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Treaba-i asta, sa va contrati pentru altii?
Eu voiam o discutie lamuritoare asupra vietii lor de cuplu si a relatiilor cu restul lumii, doar atat !


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 28 Aug 2005, 08:45 AM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (bdl @ 28 Aug 2005, 06:20 AM)
Te contrezi degeaba.....asta e realitatea....tarile dezvoltate economic au o atitudine mult mai deschisa catre homosexuali....

laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Gaşca lui Piţigoi ... tongue.gif

Atitudinea faţă de homosexualitate şi homosexuali variază în primul rând datorită altor factori şi există doar o ( foarte ) vagă legătură cu dezvoltarea economică - dacă există şi aia. rolleyes.gif

QUOTE

in fine... concluzia la care am ajuns eu e ca nu trebuie sa te intereseze ce orientare sexuala are cutare persoana daca nu esti interesat de sex cu aceea persoana.


Eu am trăit o mini-depresie când am auzit că o bunăciune de gagică e lesby ... sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unleashed
mesaj 28 Aug 2005, 11:03 AM
Mesaj #47


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 1 May 04
Din: Bucureshti
Forumist Nr.: 3.326



bdl ..un desen in Autocad ceva? m-am referit la exploatarea privilegiilor de minoritate si (uneori) la teama de a fi luat in colimator pentru discriminare (sexuala in cazu` nostru ) si (alteori) la dorinta de evidentiere prin diferite metode ( aici facand referire la coalizarea cu minoritatile in detrimentul celor de acelasi "nivel" cu tine).Cam asta ar fi pe scurt.Lamurit?


--------------------
ӨÇֲۑۘۜۋێ ÇӓӐӠӝӟӛӒ ĆӟӡӔÇα ΩΦΘδ ? - I own all the answers , but I can not ask the appropriate questions...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 28 Aug 2005, 04:42 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (contraste @ 28 Aug 2005, 07:22 AM)

Eu voiam o discutie  lamuritoare asupra vietii lor de cuplu si a relatiilor cu restul lumii, doar atat !

Ce ai vrea sa stii? E un cuplu ca oricare altul . Unul castiga mai bine si el e figura dominanta in relatie . In pat nu stiu cum sta treaba si nici nu ma intereseaza. Le place sa calatoreasca , sunt foarte sociabili si deschisi . Aici exista foarte multe cupluri de gay casatoriti si o data ce ai trecut peste curiozitatea primitiva " wow ia uite la astia " , ii iei exact asa ca pe un cuplu normal .
Eu sincer nu ma mai ganedesc ca ei sunt gay . Eu nu mai ii vad ca gay ci ca oameni .

Acest topic a fost editat de toxic: 28 Aug 2005, 04:44 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 28 Aug 2005, 04:56 PM
Mesaj #49


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Bun, vazut dinafara !
Poate posteaza si astfel de persoane, ca sa vedem din interior.
Asa ii putem intelege mai bine, asimila, si poate pentru unii nu ar mai fi curiozitati...

Acest topic a fost editat de contraste: 28 Aug 2005, 04:57 PM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 28 Aug 2005, 05:04 PM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Si din interior sunt exact ca oricare alt cuplu . faptul ca ei au preferinte sexuale diferite nu insemna ca ei iubesc , sufera , sau se enerveaza altfel decat ceilalti .

MIA zicea de 13 state din Sua . Acolo, mai demult exista "legea anti-sodomiei" care interzicea sexul oral si sexul anal. Crezi ca un cuplu care face sex oral e diferit sau e o curiozitate fata de alt cuplu care nu face sex oral?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 28 Aug 2005, 05:04 PM
Mesaj #51


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE (MIA @ 28 Aug 2005, 02:45 AM)
QUOTE (bdl @ 28 Aug 2005, 06:20 AM)
Te contrezi degeaba.....asta e realitatea....tarile dezvoltate economic au o atitudine mult mai deschisa catre homosexuali....

laugh.gif laugh.gif laugh.gif

Gaşca lui Piţigoi ... tongue.gif

Atitudinea faţă de homosexualitate şi homosexuali variază în primul rând datorită altor factori şi există doar o ( foarte ) vagă legătură cu dezvoltarea economică - dacă există şi aia. rolleyes.gif



Eu am trăit o mini-depresie când am auzit că o bunăciune de gagică e lesby ... sorry.gif

Hombre,
Ia exemplu toate tarile dezvoltate.....atitudinea si legislatia lor referitoare la gay si la drepturile lor e net superioara tarilor mai putin dezvoltate.....Zic si eu ca tine, hai sa nu facem o regula din asta pt ca mai sint si alti factori.....dar, realitatea confirma aceasta teorie.....Si hai sa scobim mai adinc.....tarile dezvoltate au un sector educational mult mai dezvoltat, au democratii mult mai solide.....daca la ei copiii invata din scoala ca homosexualii sint tot oameni ca si noi, daca ei vad ca parintii au o atitudine toleranta fata de gay, asa vor face si ei mai departe.....categoric, e ceva diferit fata de Gheorghe care cu gura pina la urechi face bascalie de "homalai" sau "poponauti" si ii explica lui fisu ca ai sint niste perversi care trebuie alungati din vecinatate....

Iar treaba cu gasca lui pitigoi....raspunsul rimeaza cu ultimul cuvint.... rofl.gif e ceva f rotund..... rofl.gif hai ca esti baiat destept, nu trebuie sa-ti dau raspunsul mura-n gura..... mwah1.gif


Unleashed,
Da te rog ceva exemple referitoare la treaba asta....exploatarea privilegiilor de minoritate dar exemple referitoare la comunitatile gay....adica cum exploateaza ei privilegiile....
un desen in Autocad ceva?
Merge si un desen, cind ai o mina libera ..... mwah1.gif

Acest topic a fost editat de bdl: 28 Aug 2005, 05:09 PM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 28 Aug 2005, 05:14 PM
Mesaj #52


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Nici nu-i nevoie !
Vezi ca e lume noua pe aici, si nu stiu in ce masura iti gusta glumele !
Decat sa va luati de par, mai bine va abtineti !


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 28 Aug 2005, 05:32 PM
Mesaj #53


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Eu am constatat un lucru oarecum ciudat; in ciuda faptului ca tarile dezvoltate sunt tolerante fata de homosexuali, in fond sunt doar de fatada. Degeaba spun ca nu-i intereseaza unde si cu cine si-o pun ca o atitudine ostila tot exista.
Site-managerul de la noua companie unde lucrez, e gay. La acea companie lucra de mult timp un coleg de casa, pe care managerul il cunostea foarte bine si caruia i s-a confesat candva despre viata lui sexuala. Vazandu-ma ca vorbesc cam des cu cel pe care-l stia demult m-a intrebat daca-l cunosc! "Pai sigur ca-l cunosc, daca e colegul meu de casa!" Nu va pot exprima reactia care-a avut-o. Shocat efectiv; "Cum adica e colegul tau de casa? Pai el mi-a zis ca-i insurat si are un copil!" "Pai si eu sunt insurat si am doi copii. El locuieste la etaj, iar eu la parter!" Nu stiu daca a fost dezamagit sau bulversat, dar parca dezlegarea misterului nu i-a adus mare satisfactie. Personal il tratez ca pe un om normal, nu-l privesc si nu reactionez deloc ciudat, dar intre noi (romani si englezi) facem deseori aluzii si ne amuzam teribil, iar pe de alta parte cred ca simtim o oarecare multumire sufleteasca pentru ca nu facem parte dintr-o grupare mai mult sau mai putin controversata. Da, ii toleram si ne-am obisnuit cu totii ca facand parte din decor. Nu-i umilim, nu-i ridicam in slavi; sunt oameni normali, iar daca mai sunt si sefi situatia se complica un pic fiindca o contradictie cu ei uneori poate fi interpretata eronat daca nu punctezi clar argumentele tale. Eu m-am certat urat chiar de a doua zi cu el (mi-a pus doi dintre oameni sa faca munca necalificata) iar de-atunci suntem cei mai buni prieteni. Este si el unul dintre cei care cred ca daca suntem romani (est-europeni) nu avem dreptul la comentarii...
In rest e baiat bun. Nu idiot si nici extrem de inteligent. Un pic complexat, dar incearca din rasputeri sa ascunda asta; Sensibil pana'n maduva oaselor, iar cand se supara e gata sa se razbune. Pe colega de birou (responsabila cu apoitmentele la apartamentele unde lucram) a "sapat-o", iar in locul ei a venit un barbat. Care nu-l inghite de nici o culoare si care rade de el de cate ori are ocazia! De aici si concluzia mea ca toleranta este una de fatada!

Acest topic a fost editat de OMU'BUN: 28 Aug 2005, 05:33 PM


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dualist
mesaj 28 Aug 2005, 05:54 PM
Mesaj #54


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 26 February 05
Din: simt aer jegos de Bucuresti
Forumist Nr.: 5.800



QUOTE (bdl @ 28 Aug 2005, 06:04 PM)
Merge si un desen, cind ai o mina libera ..... mwah1.gif

Bdl, esti gay si ii faci avansuri lui Unleashed ? dunno.gif

Acest topic a fost editat de Dualist: 28 Aug 2005, 05:55 PM


--------------------
"Veti fi asemeni zeilor, cunoscand binele de rau."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 28 Aug 2005, 07:23 PM
Mesaj #55


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



QUOTE
De aici si concluzia mea ca toleranta este una de fatada!


Si nu stiu de ce imi vine in minte un refren :
"...for the segregation
For the fighting nations
Oh Jesus save us, Jesus !"

canta Mahalia Jakson...dincolo de cantec, mesajul....

Acest topic a fost editat de contraste: 28 Aug 2005, 07:25 PM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 28 Aug 2005, 09:14 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (Dualist @ 28 Aug 2005, 07:54 PM)
QUOTE (bdl @ 28 Aug 2005, 06:04 PM)
Merge si un desen, cind ai o mina libera ..... mwah1.gif

Bdl, esti gay si ii faci avansuri lui Unleashed ? dunno.gif

Si daca ar fi gay, cu ce ar fi mai bun sau mai rau decat oricare altul .
Dar eu stiu sigur ca nu e gay mwah1.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 28 Aug 2005, 10:14 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (toxic @ 28 Aug 2005, 05:33 AM)
Exista o foarte stransa legatura intre mentatlitatea oamenilor si nivelul de dezoltare al tarii lor . E doar o constatare.

SUA e o exceptie.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 28 Aug 2005, 10:15 PM
Mesaj #58


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE (Dualist @ 28 Aug 2005, 11:54 AM)
QUOTE (bdl @ 28 Aug 2005, 06:04 PM)
Merge si un desen, cind ai o mina libera ..... mwah1.gif

Bdl, esti gay si ii faci avansuri lui Unleashed ? dunno.gif

Hombre,
Spre nefericirea ta, nu sint.....dar unii nu stiu sa expuna o idee in citeva cuvinte...atunci hai sa scriem o poveste , poate cineva intelege ceva....


Omu Bun,
Ai draptate si tu in felul tau.....dar in statele dezvoltate, comunitatile gay au mujloace de aparare legale....lucru care in multe state mai putin dezvoltate nu exista...asta e ideea...


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 28 Aug 2005, 10:33 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (Dualist @ 28 Aug 2005, 06:54 PM)

Bdl, esti gay si ii faci avansuri lui Unleashed ? dunno.gif

Cum ai stiut Dualist rofl.gif rofl.gif rofl.gif

Dar el penetreaza cu cizma...si dupa aia au iesiri imprastiate pe timp de luni ohyeah.gif ohyeah.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unleashed
mesaj 29 Aug 2005, 12:00 AM
Mesaj #60


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 1 May 04
Din: Bucureshti
Forumist Nr.: 3.326



bdl .. ca fapt divers.. nu observ urme de redundanta in a mea exprimare... iar daca nu intelegi mai gandeste-te si la posibilitatea in care tu nu esti capabil sa intelegi (I'm bad to the bones hi hi hi)... dar eu sunt un om calm shi tolerant (si modest nevoie mare ) si iti dau exemplu : minoritatile nationale.. luam cazul rromilor.. sunt nascuti in Romania.. deci sunt romani?.. gresit.. ei se nasc in Romania si-si pastreaza "cetatenia" de rrom...(nu inteleg cum li se permite).. cum profita de acest statut?Daca nu ma insel in cadrul examenului de capacitate pentru avansarea in invatamantul liceal rromi detin un numar separat de locuri...Anul trecut sau acum doi ani aceste locuri au devenit o afacere (aici este ideea de exploatare a privilegiilor...am dreptate?) fiind vandute sub nu stiu ce mod.Sa zicem ca acest exemplu nu-i suficient.... putem s-o luam logic?De ce persoanele nascute in Romania din parinti maghiari (e un exemplu ce se poate generaliza) , deci sunt cetateni romani , se proclama ca fiind maghiari?Oare care ti-e tata? cel de-ti da viata sau cel de te creste si e alaturi de tine?... Si totusi "ungurii nostrii" prefera statutul de minoritate... oare de ce nu-l prefera pe acela de roman?Nu este profitabil in Romania sa fii roman?... dupa cum vad eu.. nu prea este...

Cautand pe net cate una alta am dat si de un articol al lui George Pruteanu... care sper ca m-ar putea ajuta in discutia mea cu bdl... unguri Vs. romani.Cu alte cuvinte.. parerea mea e ca o minoritate are de ales.. sa ramana sub statut de minoritate (si sa intaleaga termenu' : " (În sintagma) Minoritate naţională = grup de oameni de aceeaşi limbă şi origine care locuieşte pe teritoriul unui stat naţional." - extras din DEX ) sau sa se dizolve de la sine printre cetatenii poporului predominant... Sper ca n-am sarit prea mult de la topic.. oricum era ideea de minoritate (fie ea sexuala,nationala,etc)...si m-a intrebat bdl smile.gif...si bdl.. daca n-ai inteles inca ( tongue.gif ) io o sa mai incerc sa gasesc exemple pa intelesu' tau smile.gif ... toate cele bune smile.gif


P.S.: apropo de avansuri...stiu ca-s secsi...nu ma pot abtine biggrin.gif

Acest topic a fost editat de Unleashed: 29 Aug 2005, 12:01 AM


--------------------
ӨÇֲۑۘۜۋێ ÇӓӐӠӝӟӛӒ ĆӟӡӔÇα ΩΦΘδ ? - I own all the answers , but I can not ask the appropriate questions...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 29 Aug 2005, 02:00 AM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (axel @ 29 Aug 2005, 12:14 AM)
QUOTE (toxic @ 28 Aug 2005, 05:33 AM)
Exista o foarte stransa legatura intre mentatlitatea oamenilor si nivelul de dezoltare al tarii lor . E doar o constatare.

SUA e o exceptie.

Da , am auzit si eu dar n-am verificat daca e adevarat , ca intr-un stat din USA poligamia e legala ohmy.gif ohmy.gif Tu stai in SUA ? Stii de asa ceva?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 29 Aug 2005, 03:44 AM
Mesaj #62


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



QUOTE (toxic @ 28 Aug 2005, 06:04 PM)
Si din interior sunt exact ca oricare alt cuplu . faptul ca ei au preferinte sexuale diferite nu insemna ca ei iubesc , sufera , sau se enerveaza altfel decat ceilalti .


Of toxicino, aparatoarea handicapatilor! Ei da, e nevoie si de din astia cand se inmulteste populatia prea tare, e draga, un fel de metoda naturala de "anticonceptionale"! ohyeah.gif


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 29 Aug 2005, 03:59 AM
Mesaj #63


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Of toxicino, aparatoarea handicapatilor!
Stai linistita atunci, esti pe miini bune, o sa te apere si pe tine cind e cazul...
In afara de o prostie imensa, nu reiese nici o alta idee valabila din mesajul tau....oricum, noi te iubim...esti de-a noastra....bahto delo delo.... mwah1.gif

Unle...ma rog, cum iti zice, ca vad ca se fereste lumea de Gheorghe si Vasile.....
Dau un citat din mine....citat la care tu cica ai raspuns....
Unleashed,
Da te rog ceva exemple referitoare la treaba asta....exploatarea privilegiilor de minoritate dar exemple referitoare la comunitatile gay....adica cum exploateaza ei privilegiile....

Eram sigur ca o sa ma iei pe dupa sura cu maghiarii...bla-bla-bla....si rrrrrromii..... rofl.gif oricum si acolo bati cimpii cu o boare de nationalism precoce in voce....
Daca poti sa-mi arati cum minoritatile gay beneficiaza de privilegii, bine....daca nu, te rog scuteste-ma de teoriile astea....topicul e despre gay, nu despre romi sau maghiari.....
I'm bad to the bones hi hi hi
Daca te referi la occipital, da, recunosc, ai dreptate.....ho-ho-ho...... rofl.gif



Acest topic a fost editat de bdl: 29 Aug 2005, 04:10 AM


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 29 Aug 2005, 04:34 AM
Mesaj #64


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



QUOTE
Da , am auzit si eu dar n-am verificat daca e adevarat , ca intr-un stat din USA poligamia e legala


Ma duc cu gandul la comunitatea mormonilor, Salt Lake City...
Am vazut ceva reportaje TV, am citit...
Intrebare: acolo e poligamie gay ?

Acest topic a fost editat de contraste: 29 Aug 2005, 04:35 AM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 29 Aug 2005, 04:48 AM
Mesaj #65


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Nu m-a interesat in mod deosebit subiectul, dar cred ca nu exista poligamie legala in america....


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 29 Aug 2005, 06:41 AM
Mesaj #66


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Poligamia e ilegala in SUA. Asta nu ii impiedica pe cei din Utah sa aibe mai multe neveste. Dar suntem off-topic. Poligamie gay?? Adica vrei sa spui casatorii multiple? Abia au inceput sa le permita casatorii de curand in unele state, inca nu am auzit de poligamie gay.
Si, contraste, nu am inteles ce vrei tu sa afli de fapt. Daca vrei sa arunci un ochi in viata unui gay (sau doi) citeste jurnalele lui Nicodim si Absolut. Doi oameni cu personalitati diferite si care aparent cel putin, au fiecare prioritatile lui. Ca fiecare dintre noi. Si mai sunt discutii pe Han despre problema gay-lor.
Sincer, m-a uimit o intrebare pusa de tine mai devreme (mi-e lene sa caut citat acum) - intrebai ceva la modul daca un gay e mai bun ca si coleg de munca. Nu te supara, dar asta denota o cumplita neintelegere. Cum mai multa lume a spus pana acum, fiecare este un om, o persoana, la fel ca toti ceilalti. Nu ce face el in dormitor il face mai bun la munca sau mai placut companion/amic.
Personal ce ma intereseaza este sa fie un om placut si integru. Poate sa faca si fitze de fetitza - daca in schimb este om de cuvant, respectuos si muncitor (pentru ca toti care-i stiu imi sunt colegi de munca) n-am nici o problema cu el/ea. Pot chiar sa spun ca nu-mi pasa ce face la el in dormitor.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 29 Aug 2005, 09:51 AM
Mesaj #67


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Eu am intrebat sa ma clarific, nu sa te intrig pe tine !
In viata mea reala nu am avut contact direct cu astfel de persoane, -doar mi-au fost aratate -.
Am citit ceva literatura, am vazut filme - este un astfel de personaj si in telenovela "Luna" si altul in "Rubi". Interpretului designer - in "Rubi" , gay in viata de toate zilele i s-a luat un interviu dupa ce a fost salvat de la suicid...
Par persoane ultra sensibile cele din telenovela, frizeaza psihologicul. Realitatea o fi aidoma ?
Incerc sa-i cunosc, sa ii inteleg. A pune intrebari inseamna a nu face afirmatii. Intrebarea implica necunoasterea, Mistinguett... Tot din observatii asupra filmelor sau din carti citite am dedus ca sunt excelanti colegi de munca...Asa o fi ?
QUOTE
Nu te supara, dar asta denota o cumplita neintelegere.
- din partea ta, la adresa mea...
Dar acum ai inteles ce vreu de fapt, nu ? ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de contraste: 29 Aug 2005, 10:58 AM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Unleashed
mesaj 29 Aug 2005, 11:28 AM
Mesaj #68


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 60
Inscris: 1 May 04
Din: Bucureshti
Forumist Nr.: 3.326



bdl te credeam baiat destept.. si vazand si ca ai fi cel mai amuzant forumist m-am gandit "asta are cap".. acu vazand ca tu glumesti tu razi iar glumele tale sunt cel putin offtopic stau sa ma gandesc ce umor intelectual pe cei ce te-au votat asa... ca sa-ti elucidez(ELUCIDÁ, elucidez, vb. I. Tranz. A clarifica, a desluşi, a limpezi, a lămuri o problemă până atunci confuză. – Din fr. élucider) problema ar trebui sa te iau de manuta.. sa te duc la oftalmolog(OFTALMOLÓG, -Ă, oftalmologi, -ge, s.m. şi f. Medic specializat în oftalmologie; oculist. – Din fr. ophtalmologue.) si apoi sa merg cu tine iar la PC(Personal Computer) si sa-ti arat un citat " ... este un lucru iminent ca minoritatile sa se foloseasca de statut pentru a beneficia de anumite privilegii... evident aci problema se priveste din partea majoritatii care acorda mai multa atentie minoritatilor in detrimentul semenilor din majoritate... "... deci , ca stiu ca nu prea le ai cu logica(LÓGICĂ f. 1) Ştiinţă care se ocupă cu studiul formelor şi legilor fundamentale ale gândirii. 2) Manual în care sunt expuse elementele de bază ale acestei ştiinţe. 3) Modalitate de a gândi; fel de a raţiona. 4) Raţiune coerentă, consecventă şi temeinică. 5) Temei firesc al unei acţiuni.) ( ci doar cu hazu' aiurea ) ... partea care nu-i scrisa cu bold facea referire la minoritati in general.. iar partea cu bold venea sa sublinieze ca aci (adica in problema homosexualitatii .. (ca sa intelegi si tu totusi despre ce se discuta si sa nu ma mai iei cu replici "cool man3") situatia este diferita ... Deci ca fapt divers .. glumele inteligente tre sa fie "ontopic" si nu vanare de postari ( asa cum observ la matale ).. recunosc .. scot palaria in fata celor superiori mie...la tine nu-i cazu' .. si pe viitor .. sfat de la moi (adica je ).. daca ai de facut caterinca.. fii atent la detalii tata.. ca o sa ajungi sa faci baza ( razand alaturi de tine cei de te-au votat al mai haios forumist ) si o sa te trezesti ca esti lovit peste nasuc de un quote din 2 cuvinte .. si in acel moment gasca vesela o sa fie in impas(IMPÁS, impasuri, s.n. Situaţie dificilă în care se află cineva şi din care nu ştie cum să iasă.)... Eu zic sa evitam astfel de situatii de caterinca offtopic .. sincer nu da bine imaginii forumului.. parerea mea smile.gif.. A si cand mai ai intentia (INTÉNŢIE, intenţii, s.f. Dorinţă, gând de a face, de a întreprinde ceva; proiect, plan) de a posta intr-un topic in care postez si eu da-mi un pm(private message) ca sa stiu si io ca am de explicat fiecare cuvant .. asta ca sa nu se inteleaga altceva...ok(ochei)? multumesc anticipat wink.gif... toate cele bune


A.. si aci se incheie discutia noastra pe aceasta tema (a neintelegerii situatiei).. te rog frumos.. nu te afunda mai mult...

Acest topic a fost editat de Unleashed: 29 Aug 2005, 11:32 AM


--------------------
ӨÇֲۑۘۜۋێ ÇӓӐӠӝӟӛӒ ĆӟӡӔÇα ΩΦΘδ ? - I own all the answers , but I can not ask the appropriate questions...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 29 Aug 2005, 12:26 PM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (bdl @ 28 Aug 2005, 06:04 PM)
categoric, e ceva diferit fata de Gheorghe care cu gura pina la urechi face bascalie de "homalai" sau "poponauti" si ii explica lui fisu ca ai sint niste perversi care trebuie alungati din vecinatate....

Sunt totusi curios cu ce probe/studii ( sociologice sau de alta natura ) a fost demonstrata aiureala asta cu Ghita-taranul-care-si-invata-copilul-sa-i-alunge pe homosexuali care e servita pe post de adevar si premisa in "discutii". rolleyes.gif

Nu de alta, dar mie mi se pare o minicuna denigratoare si nu stiu de nici un astfel de caz sau sa fi auzit de asa ceva. hmm.gif

Iar chestia cu "educatia" ... intre educatie sa indoctrinare diferenta e adesea insesizabila. tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 29 Aug 2005, 02:58 PM
Mesaj #70


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Unleashed,
1 Ai raspuns flacaule la intrebarea mea? Sau iar o iei pe la Pitesti?
Beneficiaza comunitatile gay de "privilegii" ? La asta te-ai referit, la asta astept raspuns.....Invata sa-ti concentrezi ideile pe problema in discutie....pina atunci, cind iei diploma de absolvire a gradinitei, din partea mea, bafta multa si laptic cald...

2 Apreciez faptul ca ai invatat sa folosesti dictionarul....dar merita o cauza mai buna.....Doar ca sa dai un raspuns pe net nu era nevoie de dictionar....

3 este un lucru iminent ca minoritatile sa se foloseasca de statut pentru a beneficia de anumite privilegii... evident aci problema se priveste din partea majoritatii care acorda mai multa atentie minoritatilor in detrimentul semenilor din majoritate... "...
Bati cimpii....

4 fii atent la detalii tata..
Ouuups.....iar n-am folosit prezervativul cind trebuia....

5 Am fost votat acu doi ani.....probabil pe vremea aia tu invatai ultimele litere ale alfabetului.... si norocul meu a fost ca nu toata lumea gindeste ca tine....asta e, esti o minoritate, asa ca din partea mea si a majoritatii, o sa-ti acordam toate "privilegiile".....

6 Voiam sa-ti raspund si la chestia cu luatul de minuta...dar o sa fiu pedepsit de Mihai daca raspund.... mwah1.gif



Mia....
Sunt totusi curios cu ce probe/studii ( sociologice sau de alta natura ) a fost demonstrata aiureala asta cu Ghita-taranul-care-si-invata-copilul-sa-i-alunge pe homosexuali care e servita pe post de adevar si premisa in "discutii".
Omule, nu stiu daca exista studii sau statistici, totusi, observam cu ochiul liber ca in mediul rural intoleranta fata de gay e mult mai mare....cel putin eu consider ca intr-o patura sociala cu studii reduse, intoleranta creste....ma refer la mediul mioritic, nu la alte tari....poate femeile sint mai ingaduitoare, dar barbatii nu pierd nici o ocazie de a face bascalie de ei.....
Daca sa zicem prin absurd , ai fi gay....unde crezi ca te-ai stabili? La oras sau la tara? Unde crezi ca ai avea mai putina umilinta de indurat?
Referitor la educatie/indoctrinare....exact la asta ma refeream....badea Ion care a crescut la tara intr-un mediu "sanatos" , a luat de mic copil contact cu atitudinile parintilor si a celorlalti din sat vizavi de "deviantii" gay....acolo sint priviti ca niste ciudatenii , ca niste perversi, oropsiati si alte alea....si categoric copii sint invatati sa stea departe de ei, sa-i evite pt ca sint "periculosi"....la asta ma refeream....





--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 May 2024 - 01:42 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman