HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Vrei si tu un Jurnal?

Daca doriti si dumneavoastra un Jurnal, trimiteti un mesaj in acest sens in cadrul topicului Detalii Forum.
Nou: Autorul unui jurnal are dreptul de a decide ca un mesaj scris in cadrul Jurnalului sau de catre altcineva sa fie sters. Daca doriti acest lucru, trimiteti-mi un PM cu adresa mesajului in cauza si acesta va fi sters (bineinteles, atat timp cat nu se exagereaza).

7 Pagini V  « < 5 6 7  
Reply to this topicStart new topic
> Jurnal De Vacanta, [Mind the gap]
Michelle
mesaj 25 Mar 2009, 10:10 PM
Mesaj #211


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



vanzator de carne ambulant...misiunea lui:sa goneasca mustele
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  DSC00324.JPG ( 1.84MB ) Numar descarcari: 22
 


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 26 Mar 2009, 08:20 AM
Mesaj #212


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



Pe coasta de sud am fost, la Carvoeiro. Si sa revin acolo e deja scop in viata. ohyeah.gif


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 17 Aug 2009, 12:09 PM
Mesaj #213


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Anul acesta va fi Madrid cu Toledo, Avila, Segovia,El Escorial apoi Malaga, Granada, Cordoba, Sevilla, Gibraltar, Tangier,Ronda, poate si Cadiz.


Lipsesc fotografiile cu Lisabona, Amsterdam, dar mai ales Bruges.Poate imi fac timp si pun ceva daca imi vine cheful.


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 17 Aug 2009, 12:09 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Michelle
mesaj 16 Sep 2009, 10:32 PM
Mesaj #214


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Povesti spaniole


Cind te duci pentru a doua oara in scopuri turistice in Spania ai senzatia ca nimic n-o sa te mai uimeasca ca prima oara. In realitate Spania este ca o femeie frumoasa si misterioasa pe care de fiecare o redescoperi altfel.
As fi vrut ca de data asta sa savurez doar splendoarea Andaluciei cu soarele ei torid si fantanile palatelor maure susurand la umbra portocalilor dar posibilitatea unui ocol de citeva zile in Madrid s-a ivit neasteptat asa ca am poposit intai acolo.

Acest topic a fost editat de Michelle: 16 Sep 2009, 10:44 PM


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 17 Sep 2009, 04:06 PM
Mesaj #215


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Sa incep cu ce mi-a placut in Madrid.

Oras mare , aglomerat si cu multi-multi turisti, in care caldura secetoasa caracteristica Spaniei Centrale este compensata de nenumarate gradini, parcuri, bulevarde largi strajuite de copaci uriasi care aduc o umbra perfecta si o racoare a diminetii incredibila. Se construieste si se renoveaza mult, ca si la noi de altfel, dar macar la ei se vede.
Lucrurile sunt foarte bine organizate incepind de la aeroportul Barajas-urias si modernizat, liniile de metrou-o calatorie este 70 centi(daca iei un bilet cu 10 calatorii), gara Atocha unde nu ramine nimeni gura casca fara a fi indrumat chiar daca nu o cere. Ei nu prea vorbesc engleza dar se straduie sa-ti inteleaga orice cerere si sunt foarte serviabili cu turistii.Daca mai rupi si 2-3 cuvinte in spaniola te trateaza cu foarte multa respect si consideratie. Daca zici ca vii din Romania...urmatorul cuvant pe buzele lor este Hagi.
Orice muzeu ai vrea sa vezi in Spania si sunt unele f aglomerate, cum e Prado sau Alhambra, iti poti face rezervarea pe internet, suntand astfel cozile. Ba e chiar mai ieftin astfel. S-a intamplat ca pentru Prado sa n-o fi facut dinainte si am renuntat pentru ziua respectiva vizitand in schimb Thyssen Bornemisza care mi-a placut mult mai mult. am facut apoi rezervarea pentru Prado pe laptop la hotel insa nu puteam scoate hartia care confirma intrarea la imprimanta.
Receptionera fiind cam ocupata in dimineata aceea am incercat la punctul de internet al hotelului din aripa geamana ,nici acolo nu mergea imprimanta asa ca m-am dus rosie de suparare la receptionera drept in fata , i-am zis ca e "emergency" si mi-a scos fara cracnire hartia de care aveam nevoie.Deci se poate sa fii inteles atunci cind cererea ta are un dram de logica, atata ca trebuie sa ti-o exprimi.

Muzeul Prado este frumos, somptuos, dar cam haotic. Te plimbi dupa Goya (in diferitele lui epoci ) pe 3 etaje, olandezii golden age-ului sunt slab reprezentati...mult mai bine stau insa la Thyssen la acest capitol, scoala italiana e in regula si ma refer aici la Titian care a fost adorat de Casa de Habsburg;
evident la Velasquez exceleaza pe mai multe sali , extraordinara Las Meninas face sa se adune in fata ei multimi, la fel H Bosch cu The Garden of Earthly Delights. El Greco prezent si el destul de amplu, insa pe mine nu ma prea emotioneaza, cu exceptia lui The burial of count of orgaz care mi-a fost explicata pe indelete( de un ghid spaniol gay!) si care se afla la Toledo in micuta Iglesia de Santo Tome.

La Thyssen insa, impresionistii si olandezii, preferatii mei, sunt la ei acasa. Un regal de frumusete. Tot acolo am prins o expozitie temporara Matisse cu 3 sau 4 ii romanesti. M-am simtit tare mindra.

Acest topic a fost editat de Michelle: 17 Sep 2009, 04:14 PM


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 17 Sep 2009, 07:17 PM
Mesaj #216


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Palacio Real din Madrid este una din rezidentele casei regale spaniole. Regele insa prefera cind sta in Madrid , palatul Zarzuela, mult mai modest. Ce e dragut este ca oricare din rezidentele regale actualmente vizitabile au una din zilele saptaminii intrarea gratis pentru vizitatorii din UE. Pentru Palacio Real este miercurea. Si noi ne-am nimerit miercurea. Nu stiam de ce m-a intrebat la intrare din ce tara sunt si m-a pus sa-i arat un act de identitate.

Ce ne-a placut la nebunie in acest palat au fost armurile, adevarate opere de arta. Cam grele insa.Numai coiful unei armuri de cavaler avea ceva la vreo 9kg nu mai zic de restul.Ca sa ridice numai sulita aia ii trebuiau niste proptele speciale fixate in armura calului.Uf si cind ma gandesc ca o mai fi fost si cald!
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  P1090888_1_.JPG ( 1.72MB ) Numar descarcari: 10
 


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 17 Sep 2009, 07:27 PM
Mesaj #217


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Biserica Santa Maria de la Almudena
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  P1090916.JPG ( 1.74MB ) Numar descarcari: 8
 


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 17 Sep 2009, 07:41 PM
Mesaj #218


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Catedrala din Segovia alaturi de apeductele romane sunt principala atractie a acestei localitati aflate la nord de Madrid. Si mai e ceva...friptura segoviana purcelus de lapte la protap.
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  P1100041.JPG ( 1.7MB ) Numar descarcari: 10
 


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 18 Sep 2009, 05:04 PM
Mesaj #219


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Sentimentul meu atunci cind fac cunostinta cu oameni noi in strainatate, nu neaparat din tara respectiva ci de oriunde e ca perspectiva vestului asupra romanilor si Romaniei s-a imbunatatit simtitor.
S-o luam pe rand. Prima discutie a fost cu un american la masa in Segovia. Ma rog era el american din Virginia cica, lucra la Washington dar era in deplasare in Spania si avea figura clara de asiatic. Un amalgam tipic american. Ne-a intrebat politicos de unde suntem si parea determinat ca intr-un viitor apropiat sa ne viziteze tara.I-am dat toate datele necesare sa viziteze zona Sibiului, manastirile din N Moldovei, castelul lui Dracula iar pentru Bucuresti sa-si rezerve putin timp. A parut foarte incantat. In excursia asta ne-a zis sincer ca-l cam plictiseau atatea biserici fapt de care eram deja convinsa pentru ca si in excursiile din Portugalia ghida portugheza mi s-a vaitat de ignoranta si lipsa de interes in ceea ce priveste istoria regalitatii europene, stilurile arhitecturale etc manifestate de vizitatorii americani in contrast cu turistii din tarile din Est. Mi-a facut atunci si un compliment ,pentru ca eram singura din grup care auzise de Ordinul Jartierei spunindu-mi ca voi cei din Est aveti scoli bune. Ca sa-i raspund americanului ce-i cu bisericile-astea si de ce tinem noi europenii atat de mult la ele am facut referire la intreaga istorie a Europei brazdata de razboaie mai mult sau mai putin in numele credintei si ca biserica catolica, in speta, a avut un rol covarsitor in formarea acestei civilizatii.Mi-a dat oarecum dreptate dupa care era curios daca si romanii au aceeasi credinta cu spaniolii ma rog cred ca se referea la faptul ca suntem crestini, ca in rest nu cred ca auzise prea multe de catolicism sau ortodoxie.I-am explicat ca majoritatea populatiei da, e crestina, dar ca religia noastra e mai curand la fel cu cea a grecilor, ca sa nu zicem nimic de rusi!

A doua discutie a fost cu 2 cupluri din America Latina , Peru si Argentina la restaurant in Madrid asteptind sa plecam in Toledo. Pina la un punct au conversat cele 2 doamne in spaniola dupa care au decis sa ne bage si pe noi , englezii ohyeah.gif , in seama ! Doamna din Peru a parut foarte incantata ca-l stiu pe Llosa si-l iubesc chiar, iar eu am fost de asemenea super incantata cind mi-a spus ca lucreaza in gimnastica feminina si ca si-au propus mai demult sa aduca un antrenor bun din Romania, ca noi avem o scoala super-tare aici, dar problema a fost ca acest antrenor trebuie sa vorbeasca foarte bine spaniola. Asa ca au renuntat pentru ca nu poti sa obligi niste fetite de 5-6-7 ani sa vorbeasca f bine engleza sau ce-o mai fi stiind prezumtivul antrenor.
Cealalta doamna din Argentina ne-a marturisit ca fusese la nu stiu ce concert al Angelei Gheorghiu care este extrem de frumoasa si are o voce minunata si ca ea insasi stie ceva in romaneste pentru ca a avut cindva un iubit roman...stia sa spuna Te iubesc si Buna ziua. va dati seama ca i-am dat 10.
Inutil sa mai spun ca peste tot unde ma duc o dau inainte cu limba romana =sora cu limba spaniola=sora cu limba portugheza,italiana,franceza. Eh, sotul doamnei din Argentina, italian fiind , stia si singur asta si ne-a spus-o din prima, asa ca si lui i-am dat 10. ohyeah.gif


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 23 Sep 2009, 01:39 PM
Mesaj #220


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402





--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 18 Nov 2009, 10:03 PM
Mesaj #221


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Crazy


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 30 Jan 2010, 09:21 PM
Mesaj #222


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



soul cake


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 1 Feb 2010, 11:45 PM
Mesaj #223


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



pink



Glitter in the air

Acest topic a fost editat de Michelle: 2 Feb 2010, 12:00 AM


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 26 Mar 2010, 07:26 PM
Mesaj #224


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



flowers.gif

inca mai sunt pe ignore? rolleyes.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 10 Apr 2010, 02:00 PM
Mesaj #225


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Ce-am mai vazut, ce mi-a mai placut...

Acest topic a fost editat de Michelle: 10 Apr 2010, 02:04 PM
Descarca fisierul/ele
Fisier atasat  1_Amalfi_coast_154_edited.jpg ( 537.95K ) Numar descarcari: 14
 


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 10 Apr 2010, 02:31 PM
Mesaj #226


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Sper ca ai gustat vinul lor, celebrul Amalfi?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 10 Apr 2010, 10:15 PM
Mesaj #227


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



Eu stiam doar 3 mai celebre: Lacrima di Vesuvio, Aglianico si Greco di Tufo pe care le-am si gustat. Soiurile aglianico si greco sunt aduse de greci acum 2000 de ani si trebuie tinut cont si de solul vulcanic care are un anume specific la fel ca si nenumaratele livezi de limone;greco di tufo mi-a placut cel mai mult
de asemenea am testat si niste siciliene f bune si inca unul din Toscana din 1995 de se uitau chelnerii la noi ca la felul sapte.a fost periculos sa-l desfaca pe ala, putea fi un esec, si avea eticheta cam zdrelita...oricum l-au pus in decantor si l-au servit ca pe sfintele moaste;
ei acolo sunt specializati in limoncello care mie nu-mi place, prefer o grappa


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 10 Jul 2010, 08:33 PM
Mesaj #228


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



edit

Acest topic a fost editat de Michelle: 10 Jul 2010, 08:38 PM


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wulfenia
mesaj 24 Oct 2011, 02:05 PM
Mesaj #229


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.537
Inscris: 20 January 10
Forumist Nr.: 15.788



mi-esti draga!


--------------------
Life's lessons are simple once I give up the struggle.

What I do today is important because I am exchanging a day of my life for it.
—Hugh Mulligan

Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V  « < 5 6 7
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 05:49 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman