HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

13 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Comparatie Intre Sanscrita Si Romana, influenta sanscritei in limba romana
Wluiki
mesaj 19 Aug 2005, 03:01 PM
Mesaj #71


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 17 February 04
Forumist Nr.: 2.256



QUOTE
Nu vreau sa te sochez dar eu am ramas cu gura cascata cind am citit alb pe negru ca Decebal avind informatii despre planurile romanilor de a invada Dacia a trimis o scrisoare regelui persan Pocorus al II-lea in care cerea un sprijin militar
Astept cu nerabdare textul scrisorii. Fie el si-n Farsi (am sa ma dau peste cap de trei ori si tot am sa reusesc sa-l traduc tongue.gif).

Presupun ca este un rege part intrucat ei dominau podisul Iranului in vremea lui Decebal. Am sa ma uit si eu sa vad cum statea situatia "la varf" in Imperiul Part la sfarsit de secol I / inceput de secol II.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wluiki
mesaj 19 Aug 2005, 03:19 PM
Mesaj #72


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 17 February 04
Forumist Nr.: 2.256



QUOTE
repet, exista grupuri pe yahoo, dar si in alte parti, care folosesc limba latina, iar nevoia de a exprima anumite realitati duce la nasterea unor cuvinte noi, inexistente in latina clasica sau medievala....am auzit vorbindu-se si de neolatina
Daca adaug niste cuvinte la limba sumeriana nu inseamna ca este vie. S-ar putea sa vina contraargumentul "da, dar tu esti unul singur, n-ai patalamale, bla, bla". Atunci eu intreb: pe ce criteriu se aproba (si de catre cine) o operatie de resuscitare a unei limbi? Primul vorbitor care o modifica? Comisie de nu-stiu-care-fel? Eu zic sa nu intram in astfel de hatisuri semantice.

QUOTE
definitia clasica este ca aceste limbi sunt moarte....am avut suficienti profesori care mi-au aratat ca nu e asa...printre care gheorghe tohaneanu, de exemplu, o autoritate in domeniul limbilor clasice....
Daca e o autoritate nu inseamna ca si are dreptate. Care este argumentul dumnealui (singurul prezent in expunerea ta este "ca nu e asa")? De ce renuntam la definitia clasica si adoptam aceasta pozitie?

QUOTE
atata timp cat derivarea si compunerea sunt inca posibile, iar cuvintele sunt folosite in fraze latinesti....vorbim despre o limba vie...
Vezi exemplul cu sumeriana de mai sus. Orice limba de pe pamantul asta e (potential) vie dupa aceasta noua taxonomie asa ca definitia dispare fiind inutila si specificand mai nimic. Si atunci lasa-i pe refractarii ca mine sa introduca din nou diferenta cu sensul initial, ca "neolatinistilor" oricum nu le foloseste tongue.gif

QUOTE
si istro-romana sau megleno-romana sunt vorbite de un grup restrans de vorbitori, dar nimeni nu spune ca sunt moarte.
Dar nu este vorba de numar, ci de natura utilizatorilor ei. Limba dalmata se spune ca este limba moarta, chiar daca acum ar vorbi-o cineva. La fel cum sunt sumeriana, limbile si dialectele semitice ale stapanilor Mesopotamiei, egipteana veche. Ce crezi ca nu exista astazi oameni care pot (si poate chiar o fac, de amuzament sau in studii) sa vorbeasca egipteana veche? Sau care pot sa recite si chiar sa adapteze Enuma Elish?

Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 19 Aug 2005, 08:40 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763





ohmy.gif Ca sa nu stagneze discutiile m-am gindit sa propun o lista mai restrinsa de cuvinte care cred eu ca au origine sanscrita.

1-vartana (circular motion, gyration) - miscare circulara, invirtita,gyratie.
Virtelnita (acest instrument primordial in casa tarancilor noastre )oare cine a inventat-o si a botezat-o asa ?
2-lip (to be attached,stick, adhere) - a atasa, lipi, adera, alipi
3-vranita (wounded, sore, ulcerated) - ranit, inflamat, ulcerat
4-tuta (the mulberry tree)-dud
5-Martya Loka (the earth of mortals) - pamintul meritorilor, locul muritorilor-adica planeta Pamint.

exergy33


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 19 Aug 2005, 08:40 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
exergy33
mesaj 19 Aug 2005, 09:55 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763





carrad

Parerea mea este ca limbi cam ar fi latina, elina, sanskrita, ebraica veche.... pot fi trecute la categoria limbi (academice) moarte.
Limba este un mecanism viu auto-reglabil.
Cuvintele noi intra intr-o limba ca neologisme iar cele fara de folos se retrag pe linia moarta ca arhaisme. Uneori au sansa (ca de exemplu in limba romana) sa fie conservate sub forma de proverbe sau zicatori.
- bate apa in piua
- s-a vazut cu desagii in caruta
- i-a sarit o doaga
- muierea e ca coasa,daca n-o bati nu asculta (probabil un cadou al culturii romane pentru specia feminina a barbarilor daci) ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif
- fiecare isi trage spuza pe turta lui
Vorbitorii pot modifica intr-o oarecare masura si sintaxa limbii.

In trecut: jamie.gif in prezent blink.gif

ziua buna buna ziua
trimisul papei a dat citire.. trimisul papei a citit
si taranii laturatus-au lui Horea si taranii i s-au alaturat lui..

exergy33



--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 20 Aug 2005, 09:24 AM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763




Wluiki

Am sa incerc sa sistematizez citeva informatii in trei posturi, pentru a da o oarecare coerenta la o idee pe care mi-am format-o de-a lungul timpului.
jamie.gif jamie.gif jamie.gif
In legatura cu ajutorul cerut de Decebal regelui Pocorus al II-lea (si mesajele shimbate intre ei pentru a creea o posibila alianta) se pot studia scrisorile trimise de Pliniu cel Tinar lui Traian.
Numele adevarat al lui Pliniu a fost Gaius Plinius Caecilius Secundus. Raminind orfan la virsta de opt ani el a fost adoptat de unchiul sau, Pliniu cel Batrin -autorul Istoriilor Naturale. In anul 100AD Traian il face senator iar dupa aceea este numit guvernatorul Bithyniei.
Scrisorile lui Pliniu catre Traian au fost traduse de William Melmoth (Harward Classic Series).
In cartea scrisa in persana se da ca referinta scrisoarea lui Pliniu care este catalogata cu numarul 74,1-3.
In aceasta scrisoare Pliniu il informeaza pe Traian ca in Nicomedia a fost capturat un suspect cu numele de Callidromus.
Acest Callidromus a marturisit ca a fost o perioada sclavul lui Laberius Maximus, ca a fost capturat de catre Susagus si apoi a fost trimis in dar de catre Decebal lui Pacorus al II-lea. El marturiseste ca a slujit o perioada la curtea regelui part dupa care a fugit in Nicomedia si in final a fost capturat de un soldat cu numele de Apuleius.
Apuleius ia legatura cu Pliniu deoarece realizeaza importanta captivului care printre altele a spus ca are informatii (din perioada in care a slujit la curtea lui Pacorus ) ca intre cei doi se faceau schimburi de mesaje si cadouri.
Pliniu se scuza fata de Traian pentru intirzierea cu care trimite acest mesaj. El spune ca asupra lui Callidromus s-a descoperit o bucta de aur nativ extrasa din minele partilor (afirmatie facuta de Calidromus). In momentul arestarii sclavul avea asupra lui si o cammee (gema) cu insemnele puterii regale si profilullui Pocorus, gema care a fost furata sau s-a pierdut in timpul interogatiilor. Pliniu afirma ca a incercat sa gaseasca aceasta piesa si aceasta ar fi cauza intirzierii mesajului.
In continuare Pliniu ii spune lui Traian ca ii pare rau ca pe linga bucata de aur masiv nu a putut trimite cameea cu profilul lui Pocorus , din cauza ca nu a gasit-o.

Laberius Maximus a fost guvernatorul Moesiei Inferioare si in primul razboi dacic a reusit sa o captureze pe sora lui Decebal.(vezi Dio Cassius LXVIII 9,4 )
Despre Sugasus se presupune ca ar fi fost o capetenie sarmata, dar ceea ce este cert este ca el a condus un atac in perioada 101/102AD asupra Moesiei Inferioare.

Scrisorile lui Pliniu le poti gasi la:
http://www.gutenberg.org/catalog
Pliny , the Younger-Correspondence

Scrierile lui Dio Cassius le gasesti la:
http://penelope.uchicago.edu

exergy33


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 20 Aug 2005, 10:52 AM
Mesaj #76


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Felicitari pentru modul argumentat in care iti faci expunerea !
Asa discutii, mai da !


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 20 Aug 2005, 11:57 AM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Wluiki

Poti descarca de pe web o lucrare de masterat(format PDF) a lui John Joseph Poirot (Louisiana State University -2003) cu titlul "Perception of classical Armenia: Romano-Parthian Relation,70BC-220AD.
Capitolul 3, Trajan's Parthian Campaign (care incepe de de la pagina 56) se merita studiat.
La pag 65 se ia in discutie scrisoarea lui Pliniu catre Traian in care acesta ii aduce la cunostinta de retinerea lui Callidromus care a marturisit ca regele dac Decebal trimitea regulat daruri regelui part cu scopul vadit de a incheia o alianta militara.(se da ca sursa de informatie scrisorile lui Pliniu Ep Ixxiv sau Ep 27-28)

In lucrarea de masterat a lui Poirot se avanseaza ideea ca Traian auzind de o posibila alianta intre Decebal si parti , realizeaza pericolul si incepe sa planuiasca cucerirea Mesopotamiei. Altii sint de parere ca acestea ar fi doar speculatii pentru ca Traian avindu-l ca simbol pe Macedon ar fi planuit sa cuceresca tot ce inainte fusese cucerit de Alexandru Macedon. wub.gif

La pag 69 se face aluzie la cea de a patra oratie a lui Dio Chrysostom(us) care il acuza pe Traian ca asemenea lui Alexandru este "un sclav al gloriei",cunoscind faptul ca Traian facuse o vizita la Golful Persic si vizitase camera in care a murit Macedon... cool.gif drool.gif

Printre lucrarile de referinta folosite in acesta lucrare de masterat se numara:
- Guey,J. Essai sur la guerre partique du Trajan (pag114-117) Bucharest
-Yarshater, Ehsan The Cambridge History of Iran vol III.Cambridge University Press-1983

PS :pentru download incerca un serch cu Google folosind simultan cuvintele cheie Poirot Pacorus Pliny. : ohmy.gif Succes!

exergy33


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 20 Aug 2005, 12:09 PM
Mesaj #78


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763




Contraste

Multumesc pentru aprecieri.
Eu in general ma ghidez dupa sanatosul proverb autohton ca vorba-i vorba, ciorba-i ciorba (nu aia care dupa unii ne-au adus-o turcii).

woot_jump.gif

exergy33

Corectez greseala de dactilografie din postul anterior, corect search nu serch.


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 20 Aug 2005, 03:00 PM
Mesaj #79


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Vezi ca astept si alt raspuns ...


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 20 Aug 2005, 03:26 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Contraste

Ce fel de raspuns ?
.. La ce intrebare ?
E-mail-ul meu nu functioneaza si nu stiu de ce.
Astept explicatii suplimentare.

exergy33 juggle.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 20 Aug 2005, 03:32 PM
Mesaj #81


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Ai un mesaj nou vezi stanga sus.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 21 Aug 2005, 07:15 PM
Mesaj #82


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



QUOTE
Limba este un mecanism viu auto-reglabil.
Cuvintele noi intra intr-o limba ca neologisme iar cele fara de folos se retrag pe linia moarta ca arhaisme.

asta asa e! smile.gif

QUOTE
Uneori au sansa (ca de exemplu in limba romana) sa fie conservate sub forma de proverbe sau zicatori.
- bate apa in piua
- s-a vazut cu desagii in caruta
- i-a sarit o doaga
- muierea e ca coasa,daca n-o bati nu asculta (probabil un cadou al culturii romane pentru specia feminina a barbarilor daci)   
- fiecare isi trage spuza pe turta lui

din cate stiu eu, toate aceste expresii contin cuvinte care inca se mai folosesc in limba....e vreunul care are un sens diferit in expresiile pe care le dai fata de sensul actual?

QUOTE
Vorbitorii pot modifica intr-o oarecare masura si sintaxa limbii.

In trecut:  in prezent 

ziua buna buna ziua
trimisul papei a dat citire.. trimisul papei a citit
si taranii laturatus-au lui Horea si taranii i s-au alaturat lui..


despre partea cu sintaxa nu pot spune ca e asa...iar transformarile pe care le prezinti tin de:
1. topica;
2. sinonimie....desi ambele existau la ora aceea in limba....e o chestiune de stilistica sau mod de exprimare (altceva era daca spuneai "i-a trimis carte" fata de "i-a trimis o scrisoare");
3. aici avem un arhaism si, din nou, chestiune de topica! mai putem auzi si azi, cu intentii stilistice de cele mai multe ori, verbe la perfect compus cu topica inversata!

totusi, daca stii vreun exemplu de transformare sintactica recenta (in termeni relativi, evident!), as fi bucuroasa sa-l aflu! thumb_yello.gif


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wluiki
mesaj 21 Aug 2005, 07:48 PM
Mesaj #83


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 17 February 04
Forumist Nr.: 2.256



exergy,

Pe mine nu faptul ca Decebal ar fi intretinut legaturi diplomatice cu partii m-a uimit (fapt de-altfel speculabil din campaniile lui Traian impotriva dacilor si a partilor), ci ca ar exista informatii despre o scrisoare a acestuia catre parti, si mai mult, despre continutul acesteia ('am citit alb pe negru ca Decebal [...] a trimis o scrisoare regelui persan Pocorus al II-lea' dupa care ai continuat 'In aceasta scrisoare el se adreseaza lui Pocorus nu cu titlul de rege ci foloseste un cuvint care poate fi interpretat ca "baiat al fratelui tatalui meu" , "verisor din partea tatalui" , sau mai pe larg "ruda pe linie patriliniala"' si ai concluzionat prin 'ba mai mult incheiau casatorii cu copii altor semintii cu binecunoscutul scop diplomatic de ajutor in caz de primejdie'). Textul acestei scrisori doream sa-l vad.
Explicatiile pe care le-ai adus in ultimele mesaje nu sustin ceea ce ai spus in mesajul initial referitor la daci si "persani".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 21 Aug 2005, 07:59 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763




carrad

Multumesc de interventie ohmy.gif

Oare citi dintre vecinii tai pot spune ce inseamna spuza si citi dintre ei pot spune care pluralul cuvintului "piua"?

Este adevarat ca topica unei fraze este o chestiune de stil, insa in ziua de azi utilizam in mod frecvent anumite forme de exprimare .Formulele vechi nu se folosesc decit sub forma de zicatori si proverbe .. si uneori cu un ton glumet intre rude sau prieteni ( ex: sa traiti maria ta, sa fie cu iertare, ..)

Dau doua exemple:

A cazut o pruna in noroi.
A picat o pearja in glod.

Ultima propozitie are doua regionalisme care sint intelese de marea parte a romanilor chiar daca nu sint folosite in mod curent.
Cine ne garanteaza ca peste 300-400 de ani vor mai fi intelese?

Schimbarile de sintaxa nu de produc de la un deceniu la altul.
O sa ma uit peste citeva texte din sec XVII-XVIII si o sa revin miine.( sper cu exemple ceva mai consistente).

Daca nu este o intrebare indiscreta ..studiezi cumva filologia?

Recent am gasit un articol pe net in care limbile sanscrita , ebraica veche,..erau trecute la categoria "non-active speakers languages".

exergy33






--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 21 Aug 2005, 08:09 PM
Mesaj #85


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



ok...sunt de acord cu tine in legatura cu sensurile acelor cuvinte...
in ce priveste regionalismele, asa e...nimeni nu poate garanta ca vor mai exista! dar asta e mersul firesc al lucrurilor intr-o limba...
pana la urma uzul impune regula....si asta o sa se intample peste ceva timp de exemplu, in cazul articolului hotarat "-l"....parerea mea este ca forme ca: baiatu', fiu', omu' etc. vor duce in cele din urma la disparitia acestui articol....asa se intampla cu majoritatea cuvintelor....fie dispar pentru ca sunt concurate de altele cu acelasi sens, fie pentru ca, pur si simplu, dispare acea realitate pe care ele o denumesc.

nu e ontrebare indiscreta...am studiat filologia pana in '96 (in cadru organizat, vreau sa spun)...mai precis latina si greaca veche...acum nu mai sunt, din pacate, decat un hobby, pentru ca viata ne obliga sa ne reorientam profesional... sad.gif

astept raspunsurile tale!


QUOTE
Recent am gasit un articol pe net in care limbile sanscrita , ebraica veche,..erau trecute la categoria "non-active speakers languages".


asta e un eufemism pentru: limbi "vorbite" de morti/comatosi? rofl.gif
scuze, mi se pare foarte amuzanta expresia asta....



--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 21 Aug 2005, 08:44 PM
Mesaj #86


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763




carrad

Expresia in cauza inseamna ca acesti inactivi pot citi si intelege texte in limbile mentionate dar nu le folosesc nici ca limba materna si nici ca limba secundara.

exergy33 dunno.gif dunno.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 21 Aug 2005, 09:04 PM
Mesaj #87


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



ok...am inteles expresia...insa m-a amuzat felul in care poate fi interpretata!


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 22 Aug 2005, 11:51 AM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763




S.O.S
Chiar nu stie nimeni nimic despre originea cuvintului Darmanesti ?
unsure.gif cry.gif

Avem in Romania citeva sate cu acest nume ,raspindite in zone geografice diferite (Arges, Bacau, Dambovita, Suceava,Neamt).

Astept unele repere din partea forumistilor.

exergy33

innocent.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 22 Aug 2005, 12:16 PM
Mesaj #89


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



am dat o cautare google, pt. ca n-am acces acum la un dictionar de toponime si uite ce am gasit:
DHRAMA - zeu al justitiei si al principiului dreptatii; vezi localitatile Darmanesti

My Webpage


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wluiki
mesaj 22 Aug 2005, 12:24 PM
Mesaj #90


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 17 February 04
Forumist Nr.: 2.256



http://dacia.org/

- bla-bla-bla de Dr. Napoleon Savescu
- Noi nu Suntem Urmaşii Romei
- DACIA REVIVAL International Society
- Marş Dacic
- Imnul Dacic
- Nu uita că TU eşti DAC
- Cucerirea Americii de către Carpato-Danubieni

rofl.gif

Referitor la intrebare, in dictionarul MW am gasit darma = a demola si darman, ceea ce ar putea explica a darama si Darmanesti. Propun si eu, sa zica lingvistii daca este posibila trecerea ...

Acest topic a fost editat de Wluiki: 22 Aug 2005, 12:31 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 22 Aug 2005, 12:33 PM
Mesaj #91


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



m-am gandit si eu ca e posibil sa fie in legatura cu verbul a darama, varianta a darma
e posibila deci sincopa unei vocale in pozitie slaba, atona...
cine sa stie?! blink.gif


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 22 Aug 2005, 01:17 PM
Mesaj #92


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Wluiki

Scuze ,nu am observat mesajl pe care l-ai postat inainte de carrad.

Am deschis un nou subicct de discutie la stiinta si tehnica despre Tesla si am fost ocupata cu sisttematizarea unor materiale pe care voiam sa le postez.

Dar sa ne intoarcem la subiect.
Ceea ce am citit eu "alb pe negru" suna cam asa:
La una dintre bisericile crestine existente la granita cu Republica Azerbaijan s-a depistat prin sec XVII o mapa legata in piele care continea citeva foi scrise in latina si o scrisoare scrisa in cuneiforme.. Textele in latina au fost citite cu usurinta (ele erau de fapt niste acte comerciale).Unul dintre prelati a banuit ca aceasta scrisoare este scrisa in avestana. El a cerut sprijinul unui preot al cultului lui Zoroastru care a descifrat-o . Traducerea textului care specifica tonul familiar dintre Decebal si Pacorus (inclusiv termenul de rudenie) a fost pastrata la biserica pina intr-o zi cind se primeste vizita unui emisar de-al papei care confisca atit textele originale cit si traducerea in cauza. Autenticitatea actelor nu se pune la indoiala pentru ca toate aveau un acelasi sigiliu in patru colturi.
Emisarul de la Vatican aexplicat prelatilor catolici iranieni (armeni) toate documentele detinute de bisericile catolice oientale trebuie sa fie puse in pastrare la biblioteca paplitatii si a accentuat ca se detin informatii cu privire la posibilitatea distrugerii unor texte bisericesti de catre regimul Qajar (islamic prin excelenta). Vaticanul a luat spre "pastrare "din tarile orientale o serie de documente inedite.
Toate cele spuse pina aici nu au o valoare istorica in care documentele scrise sint de maxima importanta.

Se crede ca aceste legaturi daco-persane ar fi fost cunoscute de romani, ba mai mult se afirma si o oarecare afinitate etnica intre daci si persani, fapt cunoscut si de Strabon.
In continuare se face apel la cap III din cartea scrisa de Edward Gibbon "The History of the Decline and Fall of the Roman Empire" unde este citat un text din Strabon.
Textul lui Gibon are urmatoarea forma "The Parthians were a tribe of the Indo-Germanic branch which dwelt on the south-east of the Caspian and belong to the same race as Getae and Messagetae and other nations, confounded by the ancients under the vague of Scythians (Strabo -p731 -call the Partians ,Carduchi ) ie the inhabitants of Kurdistan.

Ca tot sint la moda arhivele Vaticanului ..se stie ca acolo sint sute de manuscrise latine, slavone, aramaice , grecaesti... la care nu au acces decit anumite persoane si numai cu acordul cardinalilor. Nu ma refer la textele de natura religioasa. Vaticanul a tinut ascunse de ochii lumii valoroase tratate de medicina, atlase anatomice si botanice, tratate de geometrie, tehnici de extragere si prelucrare a minereurilor .. pe care tot ei le-au pus in aplicare in tarile Americi Latine....
In 2003 au fost publicate niste versuri inedite scrise de poetul grec Meneandru (Menander), versuri care au fost descoperite in biblioteca Vaticanului. de specialistul in limba greaca Francesco D'Aiuto.
Ultimul pasaj este off-topic.
Poti interpreta cum vrei tot ce am scris.

exergy33








--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 22 Aug 2005, 01:47 PM
Mesaj #93


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763





Salut
Nu vreau sa ma hazardez in interpretari. Intr-adevar in mitologia vedica DHARMA sau D'HARMA este zeul justitiei ,zeul datator de legi. Intrebarea este daca se poate face o analogie intre acest nume sanscrit si localitatile din Romania?
Acst termen sanscrit a fost interpretat in diferite feluri: social order, cosmic law, social law, God of Justice.
Textele de legi sanacrite se numesc DHARMASUTRAS.
Localitati cu aceiasi radacina fonetica se gasesc in India, Bangladesh si Pakistan.

India (Dharmsala, Dharmavaran,Dharmpura,Dharmsala)
Bangladesh (Dharmmasi, Dharma Gacha ,Dharmamahati)
Pakistan (Dharman)
In toate aceste tari etimologia localitatilor sus mentionate inseamna ceva de genul judecatorie, loc de control al corectitudinii oamenilor...

La fel de interesanta este si etimologia numelor de Mitresti, Mitreni, Mitreasca, ..,Guruiesti, Guruieti..
Scuze pentru postul anterior plin de greseli de dactilografie.

exergy33


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wluiki
mesaj 22 Aug 2005, 02:24 PM
Mesaj #94


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 17 February 04
Forumist Nr.: 2.256



QUOTE
El a cerut sprijinul unui preot al cultului lui Zoroastru care a descifrat-o . Traducerea textului care specifica tonul familiar dintre Decebal si Pacorus (inclusiv termenul de rudenie) a fost pastrata la biserica pina intr-o zi cind se primeste vizita unui emisar de-al papei care confisca atit textele originale cit si traducerea in cauza. Autenticitatea actelor nu se pune la indoiala pentru ca toate aveau un acelasi sigiliu in patru colturi.
Sa inteleg ca cel care a garantat autenticitatea actelor cat si cel cu cunostinte de istorie a antichitatii secolului I d.Hr a fost acel "preot al cultului lui Zoroastru"? Cum era scris numele lui Decebal? Dar al lui Pacorus? Aceste nume sunt cele din cronicile latine nu avestane. Care este studiul serios, istoric facut asupra acestei scrisori?

QUOTE
in continuare se face apel la cap III din cartea scrisa de Edward Gibbon
Bine ca ai dat si citatul altfel as fi cautat mult si bine. Capitolul VIII carevasazica ... Eu unul n-as pune prea multa baza in tot ceea ce zice Gibbon. Nu a avut foarte multe surse (multe din cele de astazi ii erau necunoscute). Este o lucrare de referinta, insa el nu este cel mai bun interpret. Informatia ca getii, masagetii si partii vorbeau aceiasi limba nu-i apartine lui Strabon (el e "reponsabil" doar de ultima parte a notei - parti = carduchi), ci lui Klaproth (Julius Von) un orientalist german contemporan - ai omis referinta catre Klaproth din nota, nu stiu de ce.
Masagetii erau oaresicum vecini cu partii dar getii erau la distanta mai mare si doar asemanarea fonetica (sa mai zic ca ambele denumiri erau cele date de greci, nici acum nu stim cum isi ziceau ei?) cred ca a condus la aceasta afirmatie. Ca uneori getii erau confundati cu scitii este posibil, dar de foarte multe ori se facea distinctia. Herodot, Tucidide, Pliniu, Strabon sau Ovidius, poetul roman exilat la Tomis ii mentioneaza ca grupuri distincte. Printre cei care faceau confuzia este Iordanes, dar el facea confuzia si intre geti si goti, asa ca oricum nu poate fi privit ca o sursa credibila.

Adica am ramas cu o scrisoare fantoma! laugh.gif

Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 22 Aug 2005, 04:18 PM
Mesaj #95


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763




Revin pe aceiai tema

Nu vreau sa ma hazardez in interpretari nerealiste. Cuvintul DHARMA sau D'HARMA in limba sanscrita inseamna intr-adevar Zeul Justitiei, cel care face legile.
Acest cuvint a mai fost interpretat ca : social order, social law, cosmic order, virtuos way of living..
Textele de legi sanscrite se numesc DHARMASUTRAS.

In India. Bangladesh si Pakistan exista o serie de localitati care au drept radacina fonetica cuvintul Dharma.

India (Dharmsala, Dharvaran, Dharmpura, Dharmsala, Dharmabad,...)
Bangladesh (Dharmamahati, Dharmmasi, Dharma Gacha...)
Pakistan (Dharman..)

In tarile mai sus mentionate numele acestor localitati s-ar putea traduce prin urmatoarele expresii: loc de judecata, acolo unde se indreapta comportamentul, locul deptatii..
Oare se poate face o asociere bine fundamentata intre acest nume si numele satelor din Romania? wub.gif

Nu stiu ce fel de MW folositi voi , tiparit, digital (pe CD) sau on-line?
Trebuie sa se faca deosebirea intre "a "simplu si a cu cedilla care se obtine prin presarea tastelor Shift+a.
Pentru transliterarea alfabetului Devanagari se folosesc doua metode:

Harvard-Kyoto sau HK transliteration
ITRANS 5.2 transliteration

Trebuie tinut cont de faptul ca in dictionarele digitale
a nu este identic cu A
ch...................Ch
sh...................Sh
u....................U
dh...................Dh
i....................I
Se pot folosi si o serie de simboluri ca RR, IIR,.
In Help file MW Dictionary se explica foarte bine modul de utilizare al tastaturii latine.

Pentru informatii suplimentare in legatura cu Dharma mergeti la
http://www.experiencefestival.com/
Sanskrit Dictionary , sectiunea literelor D-K.
Citeva versuri amuzante traduse de G. Cosbuc din Mahabharata le puteti citi la
http://virgil_istoc.tripod.com/miniaturi/
Sper ca link-urile sa functioneze.

Am citit si eu cite ceva din Savescu dar nu prea mult pentru ca ma lua durerea de cap. Oricum nu sint de acord cu interpretarea pe care o da el numelui Guruieti. cool.gif

Etimologia satelor cu numele de Guruieshti, Guruietzi, Mitreni, Mitreshti,..se merita studiata de un specialist in toponimie.

Discutia poate continua (chiar)cu interpretari mai fanteziste. unsure.gif

carrad si wluiki ,merci pentru interventii.
carrad eu niciodata nu m-am gindit sa fac asocierea intre verbul a darima si Darmanesti, de unde se vede ca viata in strainatate influenteaza modul de gindire al creierului(uneori in sens negativ).

exergy33



--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 22 Aug 2005, 06:17 PM
Mesaj #96


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



nu sunt foarte sigura....s-ar putea sa fie o interpretare fantezista....oricum, este ispititoare asemanarea si s-ar putea sa fie cu totul falsa...
cred ca mai multe ar putea spune izvoarele istorice despre toponimul respectiv, dar in domeniul asta nu ma bag!

plus ca e posibil sa fi existat vreun boier/oier etc. pe nume "Darman"... blink.gif

Acest topic a fost editat de carrad: 22 Aug 2005, 06:18 PM


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 23 Aug 2005, 08:27 AM
Mesaj #97


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



A exista in vechime un mare popor antic numit poporul Arian care lasa in urma sa, pe Plan Spiritual, marile miscari spirituale antice: Zamolxianismul, Olimpianismul, Romanismul, Avestanismul, Vedismul, Budismul, partial Egiptismul si partial Iudaismul, deci partial si Crestinimul (cel putin pe Plan Cultural). Daca excludem Musulmanismul, care nici nu este o Religie de altfel, toate religiile actuale sint ancorate direct sau indirect in Arianism.
Cu toata fenomela greutate Culturala si Spirituala, la ora actuala nu este un consens despre Originea Arienilor. Exista tot felul de fantezii oficiale, nici un credibila.
Arianismul s-a nascut in spatiul Carpato-Dunarean de unde s-a raspindit in toata lumea antica, dupa 3000i.c., trasabil arhelogic, lingvistic si cultural pina in Egipt si India. Europa toata rezulta din spatiul Carpato-Dunarean, motiv pentru care toate limbile Europene sint inrudite intre ele. Grecii, Ionienii mai intii, apoi Dorienii mai tirziu, chiar si Latinii de la Troia, isi au originea tot pe Valea Dunarii.
Daca limba Romana seamana cu Latina, este pentru ca semanau si mai mult acum 2000 de ani. Daca se regaseste in Sanscrita, este pentru ca Sanscrita este plecata tot din spatiul Carpato-Dunarean. Daca limba Romana pare venita din toate limbiule Europene, asa cum sustine DEX-ul in necunostinta de cauza, este pentru ca toate limbile Europene se trag din spatiul Carpato-Dunarean.
Europa s-a nascut pe Dunare, poate pe vremea cind Marea Neagra era un imens lac dulce, si pornind de aici a cuprins intreaga lume. Daca este un loc pe Tera unde expresia biblica "cresteti si va inmultiti si umpleti pamintul" se adevereste, acesta este spatiul Carpato-Dunarean.
Energiile Spirituale s-au raspindit in Lume din spatiul Carpato-Dunarean si se reintorc la originea lor.

Vezi Gerula, sau Noi Nu Suntem Latini, sau Dacia Mare sau Muzeul Dacic etc.etc.

Acest topic a fost editat de edinide: 23 Aug 2005, 08:49 AM


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 23 Aug 2005, 08:51 AM
Mesaj #98


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



[QUOTE]Daca excludem Musulmanismul, care nici nu este o Religie [/QUOTE]
da' ce este? blink.gif

[/QUOTE]Latinii de la Troia[QUOTE]
si eu care credeam ca la troia s-au dus aheii rolleyes.gif

[/QUOTE]Daca limba Romana seamana cu Latina, este pentru ca semanau si mai mult acum 2000 de ani[QUOTE]
care limba romana s-a nascut candva dupa prima jumatate a mileniului I dupa Hristos!!!

[/QUOTE]Energiile Spirituale s-au raspindit in Lume din spatiul Carpato-Dunarean si se reintorc la originea lor. [/QUOTE]

asta chiar este apoteotica rofl.gif

intr-adevar....noi nu suntem urmasii Romei!


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 23 Aug 2005, 09:49 AM
Mesaj #99


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Curios e totusi faptul ca nici in Iran si nici in nordul Marii Negre nu exista localitati al caror nume sa contina combinatia 'darma / dharma'. De unde se poate trage concluzia ca vechii sanskriti si-au transportat verii daci in Europa folosind flota de vimanas (= presupuse aparate de zbor). Sau eventual foloseau in mod curent teleportarea.

Cu toate acestea se pare ca filiatia sanskrita - romana poate fi dovedita. Se stie ca Buddha a trait in perioada 560 - 480 iHr. Unul din principiile filosofiei sale presupunea eliberarea spiritului prin concentrare si meditatie. Probabil existau locuri speciale unde adeptii filosofiei sale exersau repectivele actiuni.
Romanii, ca urmasi si sanskritilor au preluat la randul lor traditia. In consecinta : in anumite zone ale tarii principalul loc de concentrare si meditatie a fost denumit intr-un anume fel, probabil pe baza amintirilor ancestrale provenite din negura trecutului glorios.

Acest topic a fost editat de Achernar: 23 Aug 2005, 10:09 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 23 Aug 2005, 10:07 AM
Mesaj #100


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



ceea ce ne poate duce la concluzia ca, de fapt, numele este local....si repet, cred ca ar trebui sa cunoastem istoria locului...


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 23 Aug 2005, 01:03 PM
Mesaj #101


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Raspuns pentru Wluiki

Da, numele geografice si istorice consemnate in textele avestane sint diferite de cele pe care le avem in scrierile latine.
Dau citeva exemple:
Mudraya=Egypt
Arminia=Armenia
Ba'biru=Babylon
Huva-razmi=Chorasmia (Khorasanul de azi )
U'ja=Elam
Saka=Scythia
Katpatuka=Cappadocia
Ku-ska=Etyopia
Yauna=Grecia
Kakahyu=Caucaz
Skudra=Tracia (Thracia)
Asagarta=sagartia
Sparda=Sardis
Ba'xtri=Bactria (x se va citi h -glotal)
Part'ava=Partia
At'ura=Assyria

In textele limbii avestane se gasesc o serie de cuvinte care au o foarte mare asemanare cu limba romana.
Exemple
dishti= degete
napat= nepot
da= a da
datar= datator, facator
danya= cadou, donatie, danie
winah= vina, pacat
uska= uscat(a)
antrat= intrat
atha= asa
mar= mor
sata= o suta
pitar= tata, cel ce asigura painea familiei
jiv= viu , jivina
karapan= cirpe, gunoi
guspandar= posesor de oi , gospodar (vezi si posturile anterioare)
nasai= materie moarta , vezi romanescul nasalie
cinasti= acunoaste, a sti, a fi informat
vinat= lovit, invinetit, vinat
spenta= sfint(a)
Dush-Maynu= spirit rau, dusmanos , vezi cuvintul dusman care in DEX se da ca fiind luat din turca ?!?!? wub.gif

Poate sa explice cineva prin ce filiera lingvistica latinescul sanctum a ajuns romanescul sfint(a)? Oare intre spenta si sfinta nu este o mai mare asemanare ?
Transformarea lui p in f este ceva natural in limba romana(Stepan...Shtefan).
Cum putem accepta ideea ca am luat pe sfinti de la romani(latini) iar cuvinta precum dusman ni le-au dat turcii?
Cuvinte legate de viata spiritula ca sfint, vina, pacat, dusman, danie,nasalie,..au fost folosite in acest spatiu cu mult inaite de Herodot, ce sa mai spunem de colonizarea romana.
Multe dintre cuvintele prezentate sint identice sau foarte asemanatoare cu cele din sanscrita.(uska, karapan, da, dania,pitar, antarya..vezi listele de cuvinte postate anterior)

Parerea celorlalti care citesc acesta rinduri ma intereseaza. rofl.gif

exergy33



--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wluiki
mesaj 23 Aug 2005, 01:25 PM
Mesaj #102


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 17 February 04
Forumist Nr.: 2.256



exergy, eu am intrebat altceva. Cum se scrie Decebal in avestana? Cum de acea scrisoare despre care nu stim mai nimic - o poveste - este o dovada?

QUOTE
Skudra=Tracia
Nu cumva Scitia/scitii?
Inca ceva, unii din termeni (Babiru/Babili, Kuska/Kush) din cate stiu nu sunt de provenienta indo-europeana. Cred ca ne departam cam mult de subiect.

QUOTE
Poate sa explice cineva prin ce filiera lingvistica latinescul sanctum a ajuns romanescul sfint(a)?
Explicatia clasica este svet/svent (sl.) -> sfant.

QUOTE
Cuvinte legate de viata spiritula ca sfint, vina, pacat, dusman, danie,nasalie,..au fost folosite in acest spatiu cu mult inaite de Herodot, ce sa mai spunem de colonizarea romana.
Astept si eu un crampei de dovada, asta stiind ca nu exista izvor scris din acea vreme care sa sustina teoria ta. Dar mai stii, o fi vreo scrisoare pe undeva. rofl.gif

Acest topic a fost editat de Wluiki: 23 Aug 2005, 01:29 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 23 Aug 2005, 02:10 PM
Mesaj #103


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763




Raspuns pentru carrad

si eu m-am gindit ca o discutie cu batrinii satelor ar putea aduce unele lamuriri cu privire la etimologia si istoria satelor pe care le locuiesc.

Am spus ca nu sint de acord cu explicatia pe care o da Savescu cu privire la numele de "guruieti".
El pune in legatura acest nume cu cuvintul sanscrit guru=invatator.
Cauza, in apropiere de satele cu numele de Guruiesti si Guruieti exista niste movile mai mari in care se presupune ca ar fi inmormintati niste 'GURU".
Iata care este parerea mea.
In persana moderna la fel ca si in cea veche avem urmatoarele cuvinte
gur=morminr
gurestan=locul unde stau mormintele=cimitir

Se stie ca in trecut mormintele aveau o forma diferita, movile sau tumuli de pamint.Marimea acestor tumuli era direct proportionala cu rangul celui ingropat(lider militar, spiritual,aristocrat,..)..
Daca am avea un program de sapaturi cu adevarat arheologice care sa duca la descoperirea unor oseminte in aceste movile (care au fost numite de taranii romani-guruieti) sau aunor oseminte in apropierea satelor in cauza,atunci si analiza etimologica a acestor nume s-ar face de pe cu totul alte pozitii.

Care este parerea ta despre numele riurilor Siret si Dunare?
Cit priveste numele de Darmanesti ,oare putem presupune si demonstra ca toate aceste sate (din SV, AG, BC, NT..) s-au construit pe darimaturile altor sate mai vechi?
In Bacau este si o locatitate cu numele de Darmaneasca.


exergy33 blink.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 23 Aug 2005, 02:11 PM
Mesaj #104


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Archenar

Sper ca chestia cu transportul dacilor in vimana a fost o gluma pentru descretirea fruntilor.
Aceste vimana au existat cu adevarat, tot mai multi specialisti in aviatie care citesc traducerea textelor sanscrite insotite de schitele aferente spun ca ceea ce se da acolo este ceva capabil de zbor.
Acesti constructori si piloti de vimana au disparut de mult de pe fata pamintului.
Eu am o parere mult mai "paminteana" despre migratia popoarelor.
Nu trebuie sa confundam Budhismul cu textele sanscrite ;textele, invataturile si limba sanscrita au o vechime multimilenara ele existind si inainte de Budhism.

Incepind din clasele primare ni se spune ca in epocile indepartate oamenii erau inapoiati, nestiutori, singerosi si barbari.
Cunoasterea nu inseamna numai scris si citit. Nimeni nu poate sti in decursul unei vieti omul acelor timpuri indepartate ce bagaj de cunostinte (insusita pe cale orala sau prin practica )lua cu el in mormint.
Sprijinul pe care cei in putere il acordau celor batrini a fost o realitate pe care noi o cunoastem numai din basme si povesti.

exergy33

clapping.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 23 Aug 2005, 02:25 PM
Mesaj #105


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (exergy33 @ 23 Aug 2005, 01:03 PM)
Poate sa explice cineva prin ce filiera lingvistica latinescul sanctum a ajuns romanescul sfint(a)?

Vine de la popi, pt. ca in biserica se merge cu colecta, adica dai si tu un sfant(z).
Lasa pe cineva fara dinti sa zica "sanctum" si asculta ce auzi...


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

13 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 01:12 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman