HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

13 Pagini V  « < 11 12 13  
Reply to this topicStart new topic
> Comparatie Intre Sanscrita Si Romana, influenta sanscritei in limba romana
exergy33
mesaj 27 Apr 2011, 07:54 PM
Mesaj #421


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Am trecut sa salut primul post scris la Hanul Ancutei ... si primul meu topic lansat la Han smile.gif , dar si sa anunt aparitia unei carti la editura Cununi de stele.


QUOTE
MANUAL DE LIMBA SANSCRITA, de Amita Bhose



<H3>Cuprins

Cuvânt înainte

Lectia 1 Alfabetul
Lectia 2 Alfabetul (continuare)
Lectia 3 Semne vocalice scurte
Lectia 4 Semne vocalice scurte
Lectia 5 Propozitii scurte
Lectia 6 Ligaturile
Lectia 7 Numărul
Lectia 8 Cazurile nominativ si acuzativ
Lectia 9 Cazul instrumental
Lectia 10 Cazurile dativ si ablativ
Lectia 11 Cazurile genitiv, locativ si vocativ
Lectia 12 Conjugarea unor verbe din clasa a VI-a
Lectia 13 Folosirea verbelor cu prefixe
Lectia 14 Pronumele personal pers. I si II
Lectia 15 Declinarea substantivelor terminate în u
Lectia 16 Declinarea substantivelor terminate în r
Lectia 17 Declinarea substantivelor terminate în o
Lectia 18 Informatii suplimentare asupra declinării
substantivelor terminate în vocale
Lectia 19 Conjugarea la viitor (lrt)
Lectia 20 Folosirea particulei sma
Lectia 21 Conjugarea la preteritul I (lan)
Exercitii. Rezolvări


Cununi de stele pe mediafax


[/size]
[size="2"]



Manual de limba sanscrită, de Amita Bhose
Volumul I, 256 pagini, 59 lei. 16,5x23,5 cm

Manualul de limba sanscrită, conceput de Amita Bhose, este rodul muncii de câtiva ani pe baza experientei didactice dobândite la Universitatea Bucuresti, unde a sustinut cursuri practice facultative de limba bengali (1972-1991), limba sanscrită (1978-1991) si civilizaţie indiană. O experientă - de notat că a tinut cursurile numai în limba română - care i-a permis formarea unei metodologii a predării limbilor bengali si sanscrită cursantilor români. Desi limbile sanscrită si bengali au avut regim de curs facultativ cu asistentă de 2 ore pe săptămână, studentii acestor cursuri au reusit să traducă texte literare, unele traduceri fiind publicate în revistele românesti. Periodic erau sustinute spectacole literar-artistice si sesiuni de comunicări stiintifice de profil indian, la care-si dădeau concursul studentii Amitei Bhose. Nici o altă sectie de limbi orientale nu a avut o activitate atât de bogată. Cu alte cuvinte, nici un alt cadru didactic nu le-a insuflat studentilor atâta pasiune pentru cultura de profil. Absolventii cursurilor repartizati în provincie corespondau cu domnia-sa, trimitându-i exercitii si traduceri pentru control.

Manualul, cuprinzând aproximativ 600 de pagini de manuscris, în ciuda aparitiei întârziate, după aproape 20 de ani de la definitivare si tot atâtia de la moartea autoarei, constituie un pionierat in directia studierii sanscritei. În 1990 nu exista o astfel de lucrare în română si nici într-o altă limbă europeană. Astfel, Manualul reprezintă un valoros instrument de lucru pentru toti cei interesati de limba divină - filologi sau fără pregătire serioasă de specialitate.


AmitaBhose.net

</H3>


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 11 Jul 2011, 03:50 PM
Mesaj #422


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



Pana la urma, lipsa unei minoritati vorbitoare de limba traco-geta, ar trebui sa ne dea de gandit.
Albaneza in cel mai bun caz poate fi verisoara cu traco-geta, fiind continuatoarea ilirei, care la randul sau pare inrudita cu limba kurda.


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ô tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 17 Dec 2012, 09:41 AM
Mesaj #423


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Si daca albanezii sunt veniti din Romania, nu romanii din Albania? Despre legaturile subterane ale romanei cu albaneza.
http://www.george-damian.ro/si-daca-albane...bania-4064.html

Acest topic a fost editat de andra_v: 17 Dec 2012, 09:47 AM


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 17 Dec 2012, 09:41 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Marduk
mesaj 17 Dec 2012, 10:13 AM
Mesaj #424


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Stie cineva azi ce grai aveau tracii? daca aveau alfabet, o limba scrisa? Cine erau tracii? Daca putem accepta ca tracii vorbeau aceiasi limba cu dacii si getii! de ce nu putem accepta ca limba traca a fost latinizata la fel ca limba daca sau geta? Poate ca ilirii aveau o limba cu radacini trace si atunci se explica de ce seamana cu limba romana, urmand aceiasi ale a latinizarii ca si limba romana. De ce este necesar sa credem ca populatia daco-geta s-a retras in totalitate la sud de Dunare, loc in care si-a latinizat limba, dupa care a migrat spre nord, in Transilvania si Moldova? Nu prea stim mar lucru despre greci, cum au ajuns ei in Balcani, pe unde, ce poapoare au cucerit, distrus, asimilat? de unde au preluat cunostintele care le-au permis sa se prezinte drept fondatorii culturii moderne? le-au inventat? Eu nu cred in aceasta ipoteza, asa cum nu cred in dezvoltarea instantanee a unui popor, a unei culturi. La baza oricarei culturi se afla o alta cultura disparuta din cauze naturale sau in urma razboaielor de cucerire. Nu stiu de ce, dar eu cred ca grecii au folosit in dezvoltarea lor de cultura sumeriana. Ceva i-a impins pe greci din Asia mica, nordul Mesopotamiei catre Anatolia si Balcani. Cum de se intelegeau cu troienii? vorbeau aceiasi limba? de ce considerau grecii razboiul troian o afacere interna? Dar asta este un alt capitol al istoriei.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 5 Sep 2014, 08:18 PM
Mesaj #425


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Marduk, nu cred ca exista cineva care sa-ti poata raspunda la toate intrebarile astea
Cat priveste limba dacilor inclin sa cred ca era destul de diferita de limba tracilor. Nu am argumente definitive si recunosc ca e mai mult un fel de perceptie ce-mi staruie de mai mult timp in cap si care s-a conturat datorita unor radacini de cuvinte din limba traca care nu se regasesc in limba romana.

Oricui are timp si placere sa afle mai multe ii recomand situl lui Sorin Olteanu. A se vedea "Thesaurus Relictorum Linguarum Thraco-Dacicarum (TRLTD)"


--------------------
*_*_*

Pierdut În Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post

13 Pagini V  « < 11 12 13
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 18 April 2024 - 03:33 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman