HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Romania Sub Ape
Felina
mesaj 14 Jul 2005, 05:30 PM
Mesaj #36


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (nefertiti @ 14 Jul 2005, 03:39 PM)
Presa nu e platita sa gaseasca solutii pentru incompetentele autoritatilor.

Asta cred eu ca e o mostra de gandire majoritara in Romania. Si gresita in acelasi timp.
Nu pentru tot ceea ce facem ar trebui sa fim platiti. Nu in cazuri de criza nationala.


----------------------
P.S. Nefe, sper ca n-o sa ne suparam acum doar pentru ca vedem lucrurile astea diferit laugh.gif .


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 14 Jul 2005, 05:32 PM
Mesaj #37


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Nuu, nu vad de ce ne-am supara. laugh.gif

De ce e gresita gandirea respectiva? Chiar m-ai facut curioasa.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 14 Jul 2005, 05:44 PM
Mesaj #38


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (nefertiti @ 14 Jul 2005, 06:32 PM)
De ce e gresita gandirea respectiva? Chiar m-ai facut curioasa.

Pentru ca
Nu pentru tot ceea ce facem ar trebui sa fim platiti. Nu in cazuri de criza nationala.
Si pentru ca in loc sa critice puterea, ziaristii s-ar putea gandi la solutii pentru iesirea din criza, pentru incurajarea oamenilor. e o criza nationala, ne afecteaza pe toti.

Cu toata critica asta in timpul crizei nu se rezolva nimic.

Daca tu crezi ca se rezolva ceva, deschide-mi si mie ochii.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Jul 2005, 05:44 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
March
mesaj 14 Jul 2005, 05:48 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



In fata unora asemenea dezastre ale naturii si cele mai competente guverne din strainatate sunt neputincioase. Acum catva timp au avut loc niste inundatii dezastruoase in Marea Britanie, dar presa a fost echilibrata in criticile ei la adresa guvernului.

Pe langa faptul ca la noi au loc cele mai devastatoare inundatii din ultima suta de ani ( carora nici "faimosul" Cizmar peltic nu le-ar fi putut face fata !), se pare ca se trece cu vedere deturnarea sau mai bine zis furturiile pesedeilor din fondurile ptr. asigurarea protejarii contra inundatiilor . Despre care numai o parte a presei a relatat cu ceva timp in urma.

Desigur cele de mai sus nu trebuie sa impedice o critica ,echilibrata totusi, asupra modului cum actioneaza guvernul sub carma acestui dandy , Tariceanu. Care e croit pe un calapod asemanator cu cel al lui Bombonel !


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 14 Jul 2005, 05:53 PM
Mesaj #40


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Mey, fara suparare, tu ori nu intelegi, ori chiar privesti lucrurile prea de la distanta.

Aia cu 'Nu pentru tot ceea ce facem ar trebui sa fim platiti' spune-o autoritatilor, poate renunta la salariile pe o luna si le dau sinistratilor spoton.gif . In rest, cum spuneam, nu e nimeni platit in plus din presa, desi unii chiar ajuta, adica pun mana. La fel cum fac si altii, nu doar din presa si nu pretinde nimeni plata.

Ce spuneam eu era ca presa sau oricine altcineva NU TREBUIE sa gaseasca solutii pentru ce strica guvernantii. Aia sunt platiti sa gaseasca solutii, inclusiv pentru propriile tampenii. Asa functioneaza lucrurile intr-o societate normala. In general vorbind.

Am mai spus: presa prezinta situatia pe toate fetzele, nu face doar sa critice. Si nu e normal sa renunte la critica, fie si in perioada de criza, poate face ambele chestii in paralel. Asa cum se si intampla si cum e normal. Cat despre oferit solutii, pune-te tu in locul unui ziarist care va incerca sa sugereze autoritatilor o solutie. Stii ce i se va raspunde? Il citez pe Barrie: bine ca esti tu destept! ohyeah.gif

Ok, admitem, daca tii mortis, varianta ta. Lasam critica pana dupa criza. Da' partea proasta e ca, pe cand trece criza, nu mai intereseaza pe nimeni. Fapt dovedit de crizele anterioare. Ca asa e roamanul, ca tiganul care urla de frig si foame iarna si promite ca face orice daca il ajuti, iar cand vine vara il doare in fund si uita tot. Asa si cu crizele la noi. S-a vazut din plin in ultimii ani.

Acest topic a fost editat de nefertiti: 14 Jul 2005, 05:55 PM


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Jul 2005, 05:57 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Stii fraza aia celebra dintr-un film : " Are you talking to me ? " ? tongue.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 14 Jul 2005, 06:00 PM
Mesaj #42


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Nu, nu vorbeam cu tine, ci cu Felinoasa rolleyes.gif tongue.gif .

Cu tine pot vorbi dincolo, la Basescu, daca ii mai iei mult apararea. rolleyes.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 14 Jul 2005, 06:08 PM
Mesaj #43


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (nefertiti @ 14 Jul 2005, 06:53 PM)
Lasam critica pana dupa criza. Da' partea proasta e ca, pe cand trece criza, nu mai intereseaza pe nimeni.

CUm adica nu mai intereseaza pe nimeni? Adica daca dupa criza ziarele vor prezenta fapte si vinovati, nu va mai cumpara lumea ziarele? Nu inteleg.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 14 Jul 2005, 06:14 PM
Mesaj #44


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Mai, o mai spun o data si basta: de ce sa lasi pana dupa criza, se pot face bine in paralel si asa e NORMAL. Nu cred ca tu iei calmante dupa ce te calmezi, e absurd.

In plus, ce ar trebui sa faca presa pana DUPA? Sa inchida tot si sa mearga in zonele alea in locul autoritatilor? Nu iti dai seama ca spui prostii si acum cred ca o faci din incapatanare.

Referitor la ce am spus, ca DUPA nu mai intereseaza pe nimeni. Au mai fost cazuri, iar faimoasele autoritati nu mai ofera nici un fel de informatii dupa ce criza trece. Te duc cu presul si adio informatie. Tu chiar crezi ca e usor sa ii gasesti pe astia dispusi sa vorbeasca cand nu au interes? In plus, repet, e absurd sa pretinzi presei sa nu prezinte o criza, asa ceva nu am mai pomenit. hh.gif

Ca sa nu mai spun ca s-au confirmat sapte decese. Poate daca oamenii aia erau preveniti, plecau sau puteau fi evacuati forat si nu mureau. Asa ca, hai sa nu mai batem campii.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 14 Jul 2005, 06:26 PM
Mesaj #45


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (nefertiti @ 14 Jul 2005, 07:14 PM)

In plus, ce ar trebui sa faca presa pana DUPA? Sa inchida tot si sa mearga in zonele alea in locul autoritatilor? Nu iti dai seama ca spui prostii si acum cred ca o faci din incapatanare.


Mai Nefe, am spus si mai sus: ar putea sa incurajeze lumea si sa ofere solutii unde se poate, idei. Nu sa inchida tipografiile si televiziunile. Iar daca nu pot da un deget de ajutor, atunci macar sa nu se mai creeze panica. Pentru ca asta citesc in ziarele de pe net: vai de mine, o sa cada drobul de sare! Gata, nu ma mai repet. Nu e obligatoriu sa cadem de acord. biggrin.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Jul 2005, 06:29 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (nefertiti @ 14 Jul 2005, 08:14 PM)
In plus, ce ar trebui sa faca presa pana DUPA?

Sa sape, sa sape. Ce n-ai auzit sau citit despre situatii in care presa a darmata guverne ( nu la noi,desigur) nu in focul evenimenteleor , ci dupa !
Ai sarit si tu la grumazul felinei ! biggrin.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 14 Jul 2005, 06:31 PM
Mesaj #47


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Ma, da' nu creeaza nimeni panica. Dar nu poti nici sa scrii ca e soare si frumos si nu e pic de apa. Oamenii trebuie sa stie la ce sa se astepte. Unii au parinti in zonele alea, au rude samd. Telefonia nu mai functioneaza, transport nu, ca sunt izolati... tre' sa afle de undeva ce se intampla acolo, nu? Trebuie sa publici listele cu drumurile inchise si multe altele. Tu ai vrea ca presa sa prezinte zilele astea cum e sa iti faci vacantele in Hawai. Ok, face si asta, dar pe langa criza, care e prioritara.

In Vrancea, apa e in crestere si acum, de exemplu. Am o colega care are parintii acolo, nu poate lua legatura cu ei, nu stie nimic. Cum ai fi in locul ei sau al altora?

edit: Nu, mey, nu sar la gatul ei, dar are o conceptie pe care eu nu o inteleg. Ma uit si acum la imaginile de la tv si ma ingrozesc. Eu nu spun ca se putea evita, nici vorba, dar se puteau limita efectele.

Acest topic a fost editat de nefertiti: 14 Jul 2005, 06:32 PM


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 14 Jul 2005, 07:01 PM
Mesaj #48


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (nefertiti @ 14 Jul 2005, 07:31 PM)

In Vrancea, apa e in crestere si acum, de exemplu. Am o colega care are parintii acolo, nu poate lua legatura cu ei, nu stie nimic. Cum ai fi in locul ei sau al altora?


Toti avem cumva familie/cunoscuti in zonele afectate.
Cred ca n-ai inteles nimic din ce am spus eu. Nici nu sunt vinovata de inundatii si nici n-am zis undeva sa nu se publice informatiile care ajuta populatia.

smile.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 14 Jul 2005, 07:07 PM
Mesaj #49


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Nu esti vinovata, doar ca ai o conceptie cu care eu nu sunt de acord. ohyeah.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 14 Jul 2005, 07:34 PM
Mesaj #50


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (nefertiti @ 14 Jul 2005, 08:07 PM)
doar ca ai o conceptie cu care eu nu sunt de acord. ohyeah.gif

dar asta nu te indraptateste sa spui ce ai spus mai sus. ohyeah.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cucu Mucu
mesaj 14 Jul 2005, 08:11 PM
Mesaj #51


From Cooca Macaii
******

Grup: Moderator
Mesaje: 7.228
Inscris: 3 March 04
Din: Pe luna
Forumist Nr.: 2.443



Eu sa zic sa tipe presa cat de tare poate, sa arate toate grozaviile care s-au intamplat si inca se intampla. Sa afle lumea intreaga ce nenorociri se intampla in Romania, poate ne vor ajuta ei, ca ai nostri guvernanti sunt mai interesati de salariul de mii de euro decat de amaratii aia care mor pe case.


--------------------
Sometimes, the majority only means that all the fools are on the same side.

If you could reason with religious people there would be no religious people!
Don't pray in my school, and I won't think in your church!
Ziarul de Rimnic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 14 Jul 2005, 09:15 PM
Mesaj #52


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Mey, sa ma lamureasca cineva si pe mine de ce le dau sinistratilor ulei si zahar? De ce nu le dau conserve, de exemplu sau, ma rog, ceva de mancare? Ca doar nu o sa bea ulei si o sa rontaie zahar? Sau imi scapa mie ceva? wacko.gif

P.S. Stiu, mi-am gasit ce sa ma preocupe la ora asta. tongue.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 14 Jul 2005, 10:33 PM
Mesaj #53


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



problema dezastrelor naturale e complexa:
1.in primul si in primul rand ar trebui ca oamenii sa-si asigure casele, pe mine ma enerveaza ca nimeni nu le asigura
2.aproape la fel de importnat ca si 1 ar trebui ca statul sa se ocupe de amenajari(diguri,etc) caci doar ne omoara cu taxele...
3.nu e corect sa se spuna ca celelalte guverne au furat banii, pai mai opozitia de atunci (adica puterea de azi,ce facea?) , iar daca nu au capacitatea de a gestiona o criza ii rog frumos SA MA LASE... blink.gif , adica criza din care sa iesi castigator sunt bune(vezi cu ziaristi) dar cand dai de greu stai ca pestele si taci chitic (vezi Basescu care acum nu mai e mare si tare... wink.gif )
4.cat timp pun sudori la Apele Romane din nou ii rog SA MA LASE... mad.gif

PS: nu e vinovat guvernul pentru ce se intampla dar ceea ce vreau eu sa vad e :
1.ca se actioneaza coerent wink.gif
2.ca se previne populatia (din timp) blink.gif
3.sa se creeze centre de ajutor pe langa prefecturi (caci daca nu e statul in stare sa ii ajute, ii ajuta romanul ala sarac... wink.gif )


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 14 Jul 2005, 10:56 PM
Mesaj #54


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



cu riscul ca o sa va supar, dar ai nostrii ca brazii ... si in cazul asta asteapta sa vina cineva sa ii scoata din rahat

cind vedeam la stiri ca vine apa la nemti, reportajul era plin de popor care umplea saci cu nisip si construia diguri si digulete sa se apere. am prins inundatiile din '97 in germania si polonia chiar acolo. era plin de indiguiri facute ad-hoc...

la noi insa.. nici pixu nu a mai curatat albiile, iar daca te uiti la tv... cind incearca autoritatile sa le zica ceva, toti sunt destepti si smecheri si fac dupa capul lor. in plus, nu am vazut poporul muncind sa consolideze diguri, sa faca ceva sa se apere

nu ma intelegeti gresit, nu dau vina pe oameni pt ca a plouat, dar ma nerveaza apatia asta romaneasca. tot asteptam sa vina cineva sa ne salveze, da' al naibii daca am face ceva sa ne protejam. incepe sa ma mire si ca se vand prezervative in tara asta


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 15 Jul 2005, 12:43 AM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Vai mama lor de oamenii aia, trebuie ajutati. Sa o facem!

Natura e cauza, cu siguranta. Nu uitati ca inca romanii sunt un popor amarat. (dar care ar trebui sa se intr-ajutoreze).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 15 Jul 2005, 12:49 AM
Mesaj #56


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



Bine zis mutulica!

Stii care e treaba? Toata lumea asteapta Eroul Comunist sa vina si sa se lupte cu valtoarea si sa salveze poporul.

Si Nefertiti tot asta asteapta.

Apropo Nefertiti, citeste-ti si tu postarile de la inceputul topicului pana acum, sa vezi de cate ori te contrazici singura:

ba zici ca trebuie sa ii invinuim pe guvernanti, ca doar au papat banii de diguri, ba' spui ca nu ei, ca ceilalti;
ba ca de ce se tot piaptana Tariceanu prin guvern cu anticipatele, in loc sa-si vada de inundatii , ba ca de ce zboara pe banii poporului cu elicopterul si spune cretinisme despre inundatii;
ba ca guvernul e indiferent, ba ca presa si toti ceilalti, mai putin guvernul, ar trebui sa nu se gandeasca nicioadata la solutii, fiindca intr-o tara normala asta e doar treaba guvernului (sau la asta tu nu ii spui tot indiferenta?!!)

Toata lumea vrea sa vada actiune si coordonare, dar problema cu baba care se piaptana e falsa si vadit electorala. Problema justitiei este cel putin la fel de importanta, pentru ca ne afecteaza pe toti pe termen lung. Iar tu, Nefertiti, daca tot lucrezi in presa, ar trebui sa stii mai bine ca oricine ca, in ciuda imenselor scandaluri de coruptie in care au fost implicati diversi oameni politici, doar foarte recent au calcat acestia pragul tribunalelor. Si culmea, unii dintre ei au fost mari Faraoni tocmai in Moldova cea inecata si lipsita de diguri, dar plina de vile.

A, si inca ceva! Ca moderator dai dovada de o partialitate atat de evidenta incat ma intreb, cu uimire, oare ce i-o fi trecut lui Abis prin cap cand te-a propus pentru ministru al Justitiei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 15 Jul 2005, 01:13 AM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



mutulica, tu in sinea ta esti o persoana rezonabila:
omule , cand iti vine inundatie pe 75 % din teritoriul tarii (adica din 237.000 kmp)-in 31 de judete, tara neavand nici o lucrare hidro de 16 ani,plus neintretinerea si modificaea celor existente...
cu saculeti de nisip e ca si cum ai sara oceanu' (pe cuvant).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 15 Jul 2005, 05:34 AM
Mesaj #58


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



freeman,
nu m-ai inteles. eu spuneam ca romanii au cedat lupta prea usor, mult prea usor. si ca pe deasupra mai sunt si indisciplinati
inundatiile nu au acoperit 75% din tara de la inceput...

ca nici o guvernare nu si-a mai batut capul cu lucrarile hidro, mai ales dupa revolutie e un adevar de necontestat. dar ca nici o primarie (si aici vorbesc de gospodarii locului) nu stie cum sa reactioneze si ca oamenii au paralizat in fata dezastrului inseamna altceva.
bunicii mei sunt dintr-un sat de deal, aproape munte. aproape in fiecare primavara aveau problema viiturilor (dezapeziri, ploi, etc) si in timp si-au creat propria retea de canale si de sisteme de scurgere. in plus, unul din drumuri este sacrificat de fiecare data (e mai simplu decit sa directioneze apa) si tot satul participa la refacerea lui, dupa ce trec apele
cind eram mic aveau probleme serioase cu orice viitura ce se abatea asupra lor, dar de o buna bucata de timp nu. si lucrarile le-au facut cu banii proprii, cu utilajele din ograda (adica dupa revolutie, dupa ce si-au luat oamenii tractoare)

daca vrei iti mai dau exemple din astea, partea proasta e ca sunt izolate, si mai degraba accidente decit o stare de fapt

starea de fapt spune ca in oltenia, taranul romani a sparlit dalele din canalele de irigatie, ca a smanglit tevile de aductiune si pompele, ca a folosit motorina si utilajele trimise pentru lucrari hidro pe post de utilaje de balastiera, si ca in loc sa faca amenajare a facut vad... sa mai zic? ca in loc sa verifice si consolideze digurile si valurile de pamint, s-au servit din ele, etc... ca primarii nu numai ca nu au citit procedura de actiune in caz de dezastru, dar habar nu au pe unde ar putea fi dosarul cu pricina, ca nu s-au facut alarmari preventive si ca nimeni nu stie cum sa procedeze in caz de calamitate... iar daca vreunul din primari a incercat sa mobilizeze pe oameni la asa o actiune... l-a ris tot satul ca cica e cam nebunel saracul

da inundatiile si ploile sunt mult mai mari decit eram pregatiti sa acceptam, dar sunt convins ca pagubele ar fi fost mai mici daca am fi fost pregatiti sa luptam cu dezastrul...
ma uit la stiri si vad fapte de eroism care apar ca niste pete intr-o mare de neputinta

Acest topic a fost editat de mutulica: 15 Jul 2005, 05:36 AM


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mogaldeatza
mesaj 15 Jul 2005, 07:08 AM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.155
Inscris: 20 June 03
Forumist Nr.: 392



QUOTE (mutulica @ 15 Jul 2005, 07:34 AM)

starea de fapt spune ca in oltenia, taranul romani a sparlit dalele din canalele de irigatie, ca a smanglit tevile de aductiune si pompele, ca a folosit motorina si utilajele trimise pentru lucrari hidro pe post de utilaje de balastiera, si ca in loc sa faca amenajare a facut vad... sa mai zic? ca in loc sa verifice si consolideze digurile si valurile de pamint, s-au servit din ele, etc... ca primarii nu numai ca nu au citit procedura de actiune in caz de dezastru, dar habar nu au pe unde ar putea fi dosarul cu pricina, ca nu s-au facut alarmari preventive si ca nimeni nu stie cum sa procedeze in caz de calamitate... iar daca vreunul din primari a incercat sa mobilizeze pe oameni la asa o actiune... l-a ris tot satul ca cica e cam nebunel saracul


Nu doar in Oltenia s-a intamplat asa, ci cam in toata tara.Intra in curtile sau pe ogoarele taranilor si vei ramane uimit
de ce vei gasi acolo 'adunat' de pe la fostele CAP-uiri, incepand de la dale de ciment, si terminan cu jgeaburi si
sisteme de irigatii.Cum a fost asta posibil? Simplu- in dulcele stil clasic- doml'e daca primaru si polististu fura io de ce
sa fiu mai prejos?
Cat despre atitudinea oamenilor fata de incercarile primarilor( acolo unde a fost cazul) te contrazic- stiu cazuri de comune
sate, in care, da primaru e cunoscut de nebun, dar si si apreciat pentru ce a realizat.Si asta pentru ca daca omul a vazut ca
nu merge cu vorba buna a trecut la aplicarea de sanctiuni. Oamenii au injurat, da au si facut ce si li s-a spus.
Se pare ca , din pacate romanului trebuie sa ii faci bine cu sila, si nu ma refer aici doar la oamenii simpli de la tara.



--------------------
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 15 Jul 2005, 08:52 AM
Mesaj #60


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (Damnatius @ 15 Jul 2005, 01:49 AM)


Apropo Nefertiti, citeste-ti si tu postarile de la inceputul topicului pana acum, sa vezi de cate ori te contrazici singura:


Daca ai lua o gura de aer inainte sa raspunzi si daca ai citi cu atentie, poate ca ai intelege ce am spus, desi nu sunt sigura. Dar poti incerca. Am spus ca sunt de vina si fostii, ca nu au facut nimic, si actualii, ca tot nu au facut nimic si nu stiu sa se descurce cu criza de acum.
In rest, sunt aberatii de-ale tale la adresa mea, prietenii stiu de ce.
Si scuteste-ma de populisme din astea cu nu stiu ce granguri ajunsi dupa gratii sau cu subsemnatul la Parchet gratie lui Basescu, acest Robin Hood al romanilor contemporani (in viziunea unora, evident). El nu face decat sa plateasca niste polite, asa cum faceau aia dinaintea lui. Dar adevarata fatza incepe sa i se vada.
Cat priveste moderarea, nu sunt moderator aici, imi spun doar parerea. Iar acolo unde moderez nu ezit sa fac la fel, in general, pentru ca eu nu vad moderatorul ca pe o planta care nu gandeste si nu are drept de opinie. Acu', e drept, depinde ce intelegi tu prin moderare.
Iar aiureala aia cu ministrul justitiei... era o gluma, dar evident ca tu te-ai simtit repede lezat.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 15 Jul 2005, 09:09 AM
Mesaj #61


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (mutulica @ 15 Jul 2005, 06:34 AM)


da inundatiile si ploile sunt mult mai mari decit eram pregatiti sa acceptam, dar sunt convins ca pagubele ar fi fost mai mici daca am fi fost pregatiti sa luptam cu dezastrul...

Americanii, de exemplu, au harti cu zonele cu risc de inundatii. Alea sunt monitorizate si cand sunt prognoze care anunta ploi si posibile viituri, macar poti sa limitezi efectele.
Da' la noi e mai tare principiul 'las' ca nu ni se intampla noua'.

Sa nu imi spuna mie nimeni ca specialistii lu' peste nu se puteau gandi, de atatia ani, ca Siretul poate da pe dinafara intr-o buna zi. Sau ei s-or fi asteptat sa sece?!


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 15 Jul 2005, 09:30 AM
Mesaj #62


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (nefertiti @ 15 Jul 2005, 10:09 AM)
Sa nu imi spuna mie nimeni ca specialistii lu' peste nu se puteau gandi, de atatia ani, ca Siretul poate da pe dinafara intr-o buna zi.

Ba s-au gandit. De asta exista diguri, nu? Problema e ca nimeni nu a prevazut nivelul actualelor cantitati de apa. Spun specialistii ca asemenea inundatii nu s-au produs in ultimii 500 de ani... Sistemele de protectie pur si simplu nu au fost proiectate pentru asa ceva. Asa cum nimeni nu a inclus in proiect defrisarile masive, furturile, distrugerile...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vornicum
mesaj 15 Jul 2005, 09:40 AM
Mesaj #63


Provocat la Conversatie
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.117
Inscris: 11 March 04
Din: China
Forumist Nr.: 2.548



31 judete sunt lovite frontal de furia apelor si lui Basescu ii arde de anticipate. Ma intreb, ca un om simplu cetatean ce ma aflu, cum palaria mea se pot organiza alegeri de orice fel in momentul in care jumatate de tara pluteste pe apa sambetei?
Mi-e sila de scena politica romaneasca, ba isi da demisia Tariceanu, ba si-o retrage, ba avem anticipate , ba poate ca nu. Mona Musca vorbea ieri la o discutie televizata despre necesitatea alegerilor cezariene ( inainte de termen ).
Am vazut oameni catarati pe acoperisuri, zeci de copii sub 12 ani plangand ca nu au unde sa doarma, am vazut sate intregi inghitite de ape si am mai vazut politiciei tampiti, tembeli ( din PSD, PNL, PD,UDMR,PRM, toti) care discuta pe marginea anticipatelor. Scena politica romaneasca este adanc infipta in rahat si tara moare sub ape. BRAVO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 15 Jul 2005, 10:04 AM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Mutulica, si eu sunt de acord cu tine, ca cei din comunitatile locale ar trebui sa puna osul la munca pentru binele comunitatilor lor. Mai ales daca vad ca statul e sarac, ar trebui sa se stranga si sa faca ceva, dar din pacate nu mai fac asa ceva...tot asteapta de la guvern.

Afurisitele astea de inundatii au proportii incredibil de mari, din pacate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 15 Jul 2005, 10:44 AM
Mesaj #65


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Miercuri am fost in Bacau si era sa raman blocata acolo (eram cu o masina), podul ce lega orasul de soseaua spre Roman era fisurat, a trebuit sa facem un ocol pentru a ajunge la un alt pod (cel de langa pista de cart). Din fericire, acela nu fusese inchis. Apa mai avea vreo 3 metri pana sa ajunga la nivelul podului iar o distanta de cateva sute de metri se vedea un alt pod pe jumatate daramat.
Sora mea a ramas in Bacau si tocmai am aflat ca acolo ploua fara oprire de vreo 3-4 ore. Inutil de spus ca imi fac griji pentru ea si pentru restul pustilor cu care este...


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 15 Jul 2005, 10:48 AM
Mesaj #66


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (abis @ 15 Jul 2005, 10:30 AM)

Ba s-au gandit. De asta exista diguri, nu? Problema e ca nimeni nu a prevazut nivelul actualelor cantitati de apa. Spun specialistii ca asemenea inundatii nu s-au produs in ultimii 500 de ani... Sistemele de protectie pur si simplu nu au fost proiectate pentru asa ceva. Asa cum nimeni nu a inclus in proiect defrisarile masive, furturile, distrugerile...

Da, ma, aveti dreptate. Toate sunt bune si frumoase, numai natura asta e o nenorocita, ca nu tine cu noi.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vornicum
mesaj 15 Jul 2005, 10:54 AM
Mesaj #67


Provocat la Conversatie
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.117
Inscris: 11 March 04
Din: China
Forumist Nr.: 2.548



Asa e , noi am fost pregatiti, dar nivelul ne-a luat prin surprindere rofl.gif
Bine ca o sa avem ( sau poate ca nu ) anticipate. Parca si vad cum o sa se umble cu urna plutitoare pe la sinistratii catarati pe unde au apucat, vai de mama lor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Damnatius
mesaj 15 Jul 2005, 10:58 AM
Mesaj #68


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 635
Inscris: 3 August 03
Din: Bucuresti / Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 537



@nefertiti

QUOTE
In rest, sunt aberatii de-ale tale la adresa mea, prietenii stiu de ce.


De acord ca sunt aberatii, dar sunt ale tale.

QUOTE
Si scuteste-ma de populisme din astea cu nu stiu ce granguri ajunsi dupa gratii sau cu subsemnatul la Parchet gratie lui Basescu, acest Robin Hood al romanilor contemporani (in viziunea unora, evident). El nu face decat sa plateasca niste polite, asa cum faceau aia dinaintea lui.


Aaaa, unde am zis io ca gratie lui Basescu sau gratie lui Tariceanu? Ai boala lui CTP de nu poti sa scrii postare fara Basescu?
Apropo, presedintele n-a chemat la tribunal pe nimeni, ca nu intra in atributiile lui. Grangurii ajunsi dupa gratii sunt opera Justitiei, nu a lui Basescu! Iar cuvintele tale seamana suspect de mult cu lamentarile lui Sechelariu si Iacobov. Ca de, sfiintiile lor nu pot ajunge, Doamne fereste, la inchisoare, decat daca e vorba de vreo marsavie ordinara a razbunatorului de Basescu. Justitia insa nu ar putea sa ii gaseasca altfel decat puri si nevinovati ca niste prunci.

Oricum, din raspunsul tau (si nu cred ca esti singura care gandesti asa) se vede clar cat credit si incredere ii este acordata Justitiei. Inca un motiv in plus de a face reforma.

Si de populisme sa ne scutesti tu, Nefertiti. Tu esti cea care ii tot dai cu peiptanatul, desi reforma Justitiei inseamna inclusiv posibilitatea de a trage la raspundere pe cei care au facut vile cu bani de diguri si au taiat padurile din Moldova, si pe vremea prietenilor TAI care stiu de ce, si pe vremea astora noi.

QUOTE
Iar aiureala aia cu ministrul justitiei... era o gluma, dar evident ca tu te-ai simtit repede lezat.


Evident ca era o gluma si evident ca ce am spus in legatura cu asta era doar o intepatura la adresa ta. Iar din cate vad din raspunsul tau, evident ca a functionat. ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 15 Jul 2005, 11:07 AM
Mesaj #69


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (Damnatius @ 15 Jul 2005, 11:58 AM)

Apropo, presedintele n-a chemat la tribunal pe nimeni, ca nu intra in atributiile lui. Grangurii ajunsi dupa gratii sunt opera Justitiei, nu a lui Basescu!

Trezeste-te, fratele meu! Lasa idealismele. Daca nu stii cum functioneaza lucrurile in realitate, asta e. Ce spui tu sunt teorii.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 15 Jul 2005, 11:09 AM
Mesaj #70


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Mai bine ar fi mutat subiectul ăsta la politică. Discuţiile o iau în direcţia aia. Şi "lupta voinicească" la fel...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 02:38 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman