HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Coelho si Cartile Sale. Alchimistul
Mihai
mesaj 13 May 2003, 04:05 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



In ultimul timp se vorbeste din ce in ce mai mult despre aceasta carte. Si se vinde din ce in ce mai bine. Cine vrea sa se arate citit, vorbeste de Coelho.
Cei dintre dumneavoastra care ati citit-o, ce parere aveti despre aceasta carte? Dar, in general, despre cartile lui Coelho?

PS: Variante demo (si chiar full) ale unor cartii scrise de Coelho, traduse in romana, puteti gasi aici.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 14 May 2003, 02:09 PM
Mesaj #2


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Sincer sa fiu, mie nu mi-a placut de loc. Si ma abtin sa zic mai multe, pt ca sunt convins ca o sa imi sara o gramada de lume in cap pentru afirmatia mea: "Ca nu am gusturi" "Ca nu am stiut sa citesc printre randuri" Bla Bla Bla... Asta e! Mi s-a mai zis... biggrin.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tudy
mesaj 14 May 2003, 02:32 PM
Mesaj #3


Forumistul Filosof in 2003
*****

Grup: Membri
Mesaje: 914
Inscris: 22 March 03
Din: Bistrita / Cluj
Forumist Nr.: 112



Tot ce face Coelho e sa ia niste adevaruri universale si sa le puna sub forma de povestiri. Si asta aparent "prinde" la lume, probabil pentru ca e un mod accesibil de a intra in contact cu acele valori universale. N-as putea sa spun ca e un scriitor deosebit, decat in masura in care m-as referi la calitatea mesajului pe care il transmite...


--------------------
Dintre cei care nu spun nimic, putini sunt cei tacuti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 May 2003, 02:32 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
black ice
mesaj 14 May 2003, 09:00 PM
Mesaj #4


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Mai mult mi-a placut Diavolul si domnisoara Prym sau Veronika se hotaraste sa moara. De fapt, chiar si penultima (Pe malul raului Piedra am sezut si-am plans) mi s-a parut mai buna.

La cata 'publicitate' i s-a facut acestei carti (Alchimistul) ma asteptam la mai mult. Pot spune ca am fost putin dezamagit dupa ce am citit-o. Nu zic, e o carte frumoasa, interesanta, dar nu o carte geniala, care sa creeze "obsesii". Nu impresioneaza prin nimic - cel putin pe mine.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 15 May 2003, 01:35 AM
Mesaj #5


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Am citit "Alchimistul" tocmai pentru reclama "din gura-n gura" care i se facea acum cativa ani de zile. Am fost total neimpresionata. Ca dovada ca nu tin minte nimic din ea (am eu capacitatea asta de a uita informatia care nu ma impresioneaza laugh.gif ). Sincer, mi s-a parut o alambicare care nu era necesara. Si apreciez simbolismul, dar exprimat fara intortocheli de dragul artei.

Mai mult, dupa ce am citit-o mi-am pus intrebarea cat de mult a fost inteleasa de cei care au recomandat-o. Mi s-a parut un pic de "hainele noi ale imparatului" - adica nu au inteles nimic, dar tocmai de-aia au recomandat-o.

Din pacate, experienta cu "Alchimistul" m-a facut sa nu mai caut in mod deosebit sa citesc altceva de Coelho. Am auzit lucruri bune si de "Veronika..." si poate o voi citi (daca o recomanda black ice, pe el il cred).


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 15 May 2003, 09:08 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



Cartea e simpatica .. si merita sa fie citita.. dar sub nici o forma sa nu va duceti la spectacolul de teatru "Alchimistul".. e o mare poarcarie si nu se compara cu cartea.

Si mi-e mi-a placut mai mult Veronika se pregteste sa moara. smile.gif


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 18 May 2003, 08:57 PM
Mesaj #7


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Da, eu zic ca merita citita si "Veronika...". A fost prima carte de Coelho citita de mine, restul le-am citit oarecum din inertie. M-au impresionat numai "Verinika..." si "Diavolul...". Celelalte sunt doar niste...carti frumoase, in opinia mea (si nu o spun cu ironie ci serios). La "Veronika..." m-a surprins sfarsitul...chiar nu ma asteptam...(asta ca sa te fac putin curiosa tongue.gif )


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 19 May 2003, 10:21 AM
Mesaj #8





Guests






Si eu am auzit de aceasta carte si am cumparat-o intamplator(ma dusesem la taraba sa caut alta carte si s-a tinut vanzatorul de mine s-o cumpar).Deci am luat-o foarte sceptica, ma gandeam ca poate am dat naibii 80 mii lei degeaba si ma pregateam sa i-o dau in cap vanzatorului.Apoi am citit intai prefata(obicei de la mama luat biggrin.gif ) si m-a facut curioasa.Am citit cateva pagini si nu reuseam sa inteleg nimic.M-am odihnit(a se citi dormit) si a doua zi am luat-o de la capat cu prefata cu tot.Incet-incet am descoperit 2 lucruri in timp ce lecturam:la prima vedere pare o carte de povesti pt copii(si m-ar fi enervat groaznic si as fi aruncat-o daca nu m-ar fi atentionat prefata ca e "plina de subintelesuri") , la o citire mai atenta am descoperit ca de fapt, cartea, e ca un fel de biblie:adica e scrisa "codat".Are o groaza de sfaturi bune si de "adevaruri general valabile" ca sa-l citez pe Tudy,desi eu nu le-as spune asa , ci lectii de viata.
Imi permit sa va fac o mica recomandare: daca nu intelegeti o carte nu spuneti despre ea ca nu e buna.Lasati-o din mana si luati-o cand aveti mintea odihnita si reciti-o de cateva ori.Va asigur ca, de fiecare data veti observa lucruri ce nu le-ati vazut inainte.Pe masura ce o cititi cu atentie o veti intelege si veti intelege si mesajul autorului.Nu fac referire neaparat la aceasta carte, ci la oricare.
P.S. e singura carte ce am citit-o de Coelho.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 19 May 2003, 09:42 PM
Mesaj #9


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Cred ca ma apuc sa citesc cartea din nou....mi-e frica sa nu fi fost superficial sau, pur si simplu, prea batut in cap la momentul respectiv. biggrin.gif

"Alchimistul" impresioneaza in general datorita simplitatii si metodei, oarecum, traditionale de prezentare. Cineva caracteriza aceasta carte drept o carte geniala scrisa in cuvinte simple....Da, o voi citi din nou....cine stie ce revelatie voi avea! (iertata-mi fie ironia....) unsure.gif


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zmugurel
mesaj 20 May 2003, 06:43 PM
Mesaj #10


Haiduc
**

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 85
Inscris: 5 April 03
Forumist Nr.: 167



Uau, ce de oameni culti. Si eu am citit cartea si mi-a placut chiar fara sa o citesc de doua ori.
Nu stiu ce au invatat altii la limba si literartura romana in liceu, dar eu am invatat ca orice poate fi sau nu altceva. Sa ma explic: orice carte e ca biblia, adica cu subintelesuri. Daca subintelesul unui lucru din acea carte isi gaseste un echivalent in relitatea cititorului atunci nu mai conteaza ce a vrut autorul sa scrie de fapt. Acesta, subintelesul dat de autor, daca o fi vreunul, este pe planul 2, doar fiindca in realitate, cititorul nu ii gaseste utilitate cum gaseste subintelesului dat de el.
Adica nu conteaza ce zic unii ca o carte e proasta, ca nu stiu ce si nu stiu cum, poate doar nu a gasit cartii un echivalent in realitatea lui. Cam asa am fost eu educat...... spre exemplu ... acele comentarii la poeziile lui Eminescu. Cu siguranta nu s-a gandit saracu' poet la toate subintelesurile ce i le dam noi (adica niste tocilare de la mine ca eu nu eram in stare nici macar sa vad ce e cat casa de evident in poeziile alea) , cand a scis poezia. Si cu toate astea fiecaruia ii plac poeziile lui, caci se regasesc cateodata in ele, fie ele si in vise (nu le-au bagat pe gat incat acum oameni mari visam destpre ele) chiar daca intelesurile nu sunt cele ce trebuiau (un exemplu bun e super citatul "cercul vostru stramt" care imi suna in cap cand vad ceva caruia sa il aplic). In fine..... punct aici..
Cum adica Afrodita, ai fi aruncat caretea daca vedeai ca e de adormit copii.... pana si povestile copiilor reprezinta de fapt altceva.... daca va vine a crede sau nu, si acele amarate de povesti sunt uimitor de gandite... ele sunt facute in asa fel ca un copil sa poata extrage numai invataminte BUNE din ele. Numai ca sa vezi ce ai zis, incearca tu sa scrii o poveste de copii... mica, mica de tot si ai sa vezi ce greu e daca scopul nu e numai de a o scrie, ci de a putea un copil sa intreleaga invatamintele necesare , sa traiasca momentul, si cel mai important dintre toate dar si cel mai greu obiectiv ... sa-i placa povestea. Stiu astea fiindca mama e educatoare... si ca mic fan al povestilor recomand citirea povestilor in alt mod ca pana acum... luati de la biblioteci poevsti caracteristice anumitor zone geografice, recomand povestile rusesti,de fapt nu, toate tarile au povesti frumoase. Povestile rules man.

Mda, Alchimistul, mi-a placut pentru ca trateaza lucruri netratate pana cum in literatura ... macar nu sub forma asta... cum ar fi urmarea visului ... voinata de fier ... inteligenta combinata cu destinul ...si cu toate nepasarile lumii exterioare, care cateoadata devin piedici si care in carte sunt expuse intru-un mod frumos si multe altele de care nu-mi mai aduc acum aminte sau mi-e lene sa scriu. Mi-a placut, ce sa mai vorbim.
V-as mai scrie dar am maine examen si mai trebuie sa scriu si inca vreo 3 foi la licenta... bye


--------------------
Cucubau
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 21 May 2003, 02:17 PM
Mesaj #11





Guests






Zmugurel cand am zis "carte de adormit copii" nu ma refeream la povestile pt copii.Alea le savurez cu multa placere si acum.Ma refeream la ceva fara sens, ceva plictisitor, care te face sa adormi de atata plictiseala...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zmugurel
mesaj 22 May 2003, 07:45 AM
Mesaj #12


Haiduc
**

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 85
Inscris: 5 April 03
Forumist Nr.: 167



OK, cer scuze, acum inteleg si te inteleg. Si eu ma plictisesc la astfel de carti.
OOOOOOO esti Menbra Lunii, felicitari. Oare mie cum mi-ar zice ? "membrul" lunii... biggrin.gif scuzati aluzia...(hi hi)

Acest topic a fost editat de zmugurel: 22 May 2003, 07:46 AM


--------------------
Cucubau
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Elle_G
mesaj 8 Jun 2003, 04:53 PM
Mesaj #13


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 27
Inscris: 3 June 03
Forumist Nr.: 357



cartea mi-a placut asa de mult acu vreun an cand am citit-o, incit am recomandat-o la toata lumea. acu ma gandesc ce mi-o fi placut asa de mult la ea, ca nu as mai citi-o a 2-a oara... ati incercat vreodata marquez??? [daca tot e vb de literatura S-americana]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 8 Jun 2003, 05:03 PM
Mesaj #14


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



QUOTE (Elle_G @ Jun 8 2003, 06:28 PM)
ati incercat vreodata marquez??? [daca tot e vb de literatura S-americana]

Un subiect pe aceasta tema poate fi citit aici


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 26 Aug 2003, 02:47 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



In general refuz cu obstinenta sa fac ce fac si ceilalti, pentru ca asa e la moda...
Am auzit de citeva ori de Coelho si mi-am zis in sinea mea: cine mai e si asta?
Si ca un tauras incapatinat ce sint, am cautat pe net sa vad ce si cum..sa ma dumiresc.
Nu va spun decit atit: dupa citeva pasaje , am iesit in goana mare din casa si m-am oprit in prima librarie...
Si nu imi pare rau! Dimpotriva!


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 26 Aug 2003, 09:41 AM
Mesaj #16





Guests






Uhh, credeam ca nu-ti place deloc si voiam sa te intreb de ce laugh.gif
Apropos, ca tot vorbirati voi de Veronica se pregateste sa moara...superba cartea, bestiala...Mi-a placut la nebunie!! Intr-adevar un bun scriitor...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 26 Aug 2003, 10:31 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Am reusit si eu sa o citesc recent... e o carte confuza, plina de misticism si fara nici o noima. Nu inteleg ce atrage la aceasta carte, mi se pare extrem de banala si fara cine stie ce actiune in urma careia sa sa zici "uite ca am invatat si eu ceva!". Este o carte pe care o poti citi in timp ce...


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 26 Aug 2003, 01:07 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



CITEVA CUVINTE ...PREA PUTINE.. [b]


Pe lumea asta sint carti..si carti, dupa cum sint cititori si cititori. Receceptarea unei scrieri va fi diferita , functie de cel care lectureaza.
Coelho abordeaza un stil [b] apartent
facil, cel putin in "Alchimistul" , unde ai impresia ca asculti o poveste,o simpla poveste...
Dar orice poveste are si o morala, indiferent ca vorbim de "Croitorasul cel viteaz" sau de un basm cult.
Ceea ce m-a impresionat pe mine la Coelho este ca, in ciuda aparentelor, el nu da totul pe tava nici nu vrea sa impuna vreo idee.Il lasa pe cititor sa discearna, sa filtreze , sa gindeasca. Mie , cel putin, mi-a dat dureri de cap. In spatele unor cuvinte simple se ascund mari adevaruri.
< "Nu stiu cum il cauta pe Dumnezeu la seminar" , se gindi el, in timp ce privea rasaritul soarelui. > - Ei bine, fraza aceasta, citita pe net, m-a pus pe jaratec.
S-ar putea face o paralela lejer intre " Noaptea de Decemvre " a lui Macedonski si "Alchimistul" lui Coelho: aceeasi calatorie spre Mecca, spre Adevar, aceeasi cautare a eu-lui , in definitive. Aceasi neputinta de a ne depasi datul <vezi englezul care vrea sa devina alchimist si cel care doreste sa ajunga la locurile sfinte>.
Literar vorbind, Alchimistul " poate fi incadrat in categoria unui basm cult, imixtiunea fantasticului este evidenta si incontestabila. Pentru mine insa capata valorile unei lectii de viata.
Tot ce pot sa spun este ca Paulo Coelho va da mult de furca , de acum inainte criticii literare, pentru ca resursele sale , par, cel putin pentru moment, inepuizabile. Si am curajul sa afirm ca literatura universala va fi marcata de "momentul" Coelho.

Acest topic a fost editat de Diana-Maria: 26 Aug 2003, 01:22 PM


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 26 Aug 2003, 01:12 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



„Fiecare clipć de cćutare este o clipć de regćsire”


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 26 Aug 2003, 01:17 PM
Mesaj #20





Guests






De acord cu voi, fetele...De ce? Pt ca si mie scrierile lui imi par lectii de viata..Petrule, daca nu-ti place, asta e, insa mie-mi place mult stilul lui Choelo de a scrie biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 26 Aug 2003, 01:22 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Coelho nu se poate comenta. Se simte...doar..

" „… e usor sć īnţelegi cć pe lume existć o persoanć care o aşteaptć pe cealaltć, fie īn mijlocul deşertului, fie īn mjlocul marilor oraşe. Şi cānd vieţile unor asemenea oameni se īntretaie, şi ochii le se īntālnesc, orice trecut şi orice viitor īşi pierd importanţa, şi ramāne numai acel moment şi acea certitudine incredibile cć toate lucrurile sub soare sunt scrise de aceeaşi Mānć. O mānć care trezeşte dragostea şi care face un suflet geamćn pentru fiecare om care munceşte, se odihneşte şi cautć comori sub soare. Fćrć asta n-ar aveam nici o noimć visurile omenirii.”

”… īncerca sć īşi asculte inima. Era o inimć complicatć: īnainte era obişnuitć sć plece mereu, acum voia sć ajungć cu orice preţ. Uneori inima lui stćtea ore īn şir povestindu-i istorii de dor, alteori se emoţiona de rćsćritul soarelui īn deşert şi-l fćcea pe flćcću sć plāngć pe ascuns. Inima bćtea mai repede cānd vorbea flćcćului despre comoarć şi abia se mai simţea cānd ochii flćcćului se pierdeau īn nesfārşirea deş ertului. Dar niciodatć nu tćcea, nici chiar cānd flćcćul nu schimba nici o vorbć cu Alchimistul.
- De ce trebuie sć ne ascultćm inima? Īntrebć flćcćul cānd se oprirć īn acea zi.
- Pentru cć acolo unde este ea, acolo va fi şi comoara ta.
- Inima mea e agitatć, spuse flćcćul. Viseazć, se emožioneazć şi e īndrćgostitć de o femeie din deşert. Īmi cere tot felul de lucruri şi nu mć lasć sć dorm nopţi īn şir cānd mć gāndesc la ea.
- Asta-i bine. Inima ta e vie. Ascultć īn continuare tot ce are sć īţi spunć.
Īn urmćtoarele trei zile cei doi s-au īntālnit cu cāţiva rćzboinici şi i-au vćzut pe alţii la orizont. Inima flćcćului īncepu sć vorbeascć despre fricć. Īi povestea istorii pe care le auzise de la Sufletul Lumii, poveşti despre oameni care plecaserć īn cćutarea comorilor şi nu le gćsiserć niciodatć. Uneori īl speria gāndul cć nu va avea niciodatć comoara sau cć putea muri īn deşert. Alteori īi spunea flćcćului cć e mulţumitć, cć-şi gćsise iubire şi cć gćsise mulţi bani de aur.
- Inima mea e īnşelćtoare, spuse flćcćul Alchimistului, cānd s-au oprit sć-şi odihnescć puţin caii. Nu vrea ca eu sć merg mai departe.
- Asta e bine, rćrspunse Alchimistul. Dovedeşte cć inima ta e vie. Este normal sć-ţi fie fricć sć dai pentru un vis tot ce ai cćpćtat pānć acum.
- Atunci, pentru ce trebuie sć-mi ascult inima?
- Pentru cć niciodatć nu vei reuşi sć o faci sć tacć. Şi chiar dacć te prefaci cć nu asculži ce spune, ea va sta īn pieptul tćurepetānd mereu tot ce crede despre viaţć şi lume.
- Şi dacć e īnşelćtoare?
- Īnşelćciunea este o loviturć neaşteptatć. Dacć īţi cunoŗti bine inima, niciodatć nu va reuşi asta. Pentru cć tu īi vei cunoaşte visele şi dorinžele şi vei şti ce sć faci cu ele. Nimeni nu reuşeşte sć fugć de propria inimć. De aceea e mai bine sć asculţi ce spune. Pentru cć niciodatć sć nu vinć o loviturć pe care n-o aştepţi.
Flćcćul continuć sć-şi asculte inima īn timp ce strćbćteau deşertul. Īncepu sć-i cunoascć şiretlicurile şi trucurile şi īncepu s-o accepte aşa cum era.
Atunci flćcćului nu i-a mai fost fricć şi n-a mai vrut sć se īntoarcć, pentru cć īntr-o seara inima īi spuse cć e mulţumitć. „Chiar dacć mai cārtesc eu puţin”, īi spunea inima,” o fac pentru cć sunt inimć de om, şi inimile oamenilor aşa sunt. Le este teamć sć-şi īmplineascć cele mai īndrćzneţe visuri, pentru cć li se pare cć nu meritć sau cć nu vor reuşi. Noi, inimile, murim de fricć numai la gāndul unor iubiri care dispar pentru totdeauna, la clipe care ar fi putut sć fie bune şi n-au fost, la comori care ar fi putut fi descoperite dar care au rćmas pentru totdeauna īngropate īn nisip. Pentru cć atunci cānd se īntāmplć aşa ceva, suferim īngrozitor.”
- Inimii mele īi este fricć de suferinţć, ći spuse flćcćul Alchimistului īntr-o noapte cānd priveau cerul fćrć lunć.
- Spune-i cć frica este mai rea decāt suferinţa īnsćşi. Şi nici o inimć nu a suferit cānd a plecat īn cćutarea visurilor ei, pentru cć fiecare moment de cćutare este un moment de īntālnire cu Dumnezeu şi cu Veşnicia.
„Fiecare clipć de cćutare este o clipć de regćsire”, īi spuse flćcćul inimii lui. „Cāt mi-am cćutat comoara am avut numai zile luminoase, pentru cć ştiam cć fiecare orć fćcea parte din visul de a o gćsi. Cāt am cćutat comoara, am descoperit pe drum lucruri pe care niciodatć n-aş fi visat sć le īntālnesc dacć n-aş fi avut curajul sć īncerc lucruri imposibile pentru pćstori”. Şi atunci sufletul lui se potoli pentru o īntreagć dupa-amiazć. Noaptea, flćcćul dormi liniştit şi cānd se trezi, imina īncepu sć-i povesteascć despre Sufletul Lumii. Īi spuse cć omul fericit este omul care īl poartć pe Dumnezeu īn sine. Şi cć fericirea putea fi īntīlmitć īntr-un simplu grćunte de nisip din deşert, aşa cum īi spuse Alchimistul. Pentru cć un grćunte de nisip este un monument al Creaţiei şi Universului i-au trebuit mii şi milioane de ani ca sć-l creeze.
„Pe fiecare om de pe faţa Pćmāntului īl aşteaptć o comoarć undeva”, īi spuse inima. Noi, inimile obişnuim sć vorbim puţin despre aceste comori pentru cć atunci inimile nu mai vor sć le gćseascć. Vorbim despre ele numai copiilor. Apoi lćsćm viaţa sć-l īndrepte pe fiecare spre destinul sću. Dar din nefericire, puţini urmeazć drumul care le este trasat, adicć drumul Legendei Personale şi al fericirii. Ei cred cć lumea este un lucru ameninţćtor, şi de aceea lumea chiar devine ameninţćtoare. şi atunci noi, inimile, vorbim din ce īn ce mai īncet, dar nu tćcem niciodatć. Şi evitćm ca vorbele noatre sć fie auzite: nu vrem ca oamenii sć sufere pentru cć şi-au urmat inimile”.
- De ce nu spun inimile oamenilor cć trebuie sć-şi urmeze visele? īntrebć flćcćul pe Alchimist.
- Pentru cć īn cazul acesta, inima suferć cel mai mult. Iar inimilor nu le place sć sufere.
Īncepānd din ziua aceea, flćcćul şi-a ascultat inima. I-a cerut sć nu-l mai pćrćseascć niciodatć. I-a cerut ca, atunci cānd se depćrta de visele lui, inima sć-i bubuie īn piept şi sć-i dea semnalul de alarmć. Flćcćul a jurat cć de fiecare datć cānd va auzi acest semnal, avea sć-l asculte.
Toatć noaptea aceea stćtu de vorbć cu Alchimistul. Iar Alchimistul īnţelese cć inima flćcćului se īntorsese cćtre Sufletul Lumii…..”

No comment

Acest topic a fost editat de Daphne: 3 Oct 2003, 06:08 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 26 Aug 2003, 01:26 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



La mine e reminiscenta de ... "deformatie profesionala"
smile.gif


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 26 Aug 2003, 01:28 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Stiu Diana,..dar este extraordinar ca o poti face.
Eu nu gasesc puterea uneori...si raman ..la "no comment".. biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 26 Aug 2003, 01:36 PM
Mesaj #24





Guests






Si eu raman la no comment, pt ca momentan inima mea imi spune unele lucruri pe care nu vreau sa le aud...Superb pasaj, iti multumesc ca l-ai pus aici, caci eu nu mai stiu unde e cartea...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
necromanc
mesaj 27 Aug 2003, 12:16 PM
Mesaj #25


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 475
Inscris: 8 April 03
Forumist Nr.: 171



Acuma vad si eu postul acesta.

Am citit si eu cartea , dupa ce am vazut-o pe siterui in reviste .. si laudata atata.Ce pot sa spun e frumoasa si e vorba despre legenda personala.Mai in detaliu o lectie de viata.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aschiutza
mesaj 30 Sep 2003, 11:18 PM
Mesaj #26


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 61
Inscris: 30 September 03
Forumist Nr.: 881



Mi-a picat in mana "Alchimistul" intr-o perioada de cautare ...asa ca mi-a prins bine. Uneori o "poveste" ca asta, plina de optimism si de povete ajuta unui om tras din toate partile, stresat si care nu mai stie ce vrea. Am asezat cartea linga "Micul print" (desi inca mult timp voi considera ca " Alchimistul" nu-i ajunge nici la jumatate din incarcatura emotionala). Iar "Veronika..." mi s-a parut mult mai buna, cel putin mesajul ei era ceea ce aveam eu nevoie... Or fi ele carti populare, si le-o citi toata lumea.... dar si cu alte basme nu se intimpla la fel? Cred ca asta e si scopul lui Coehlo: sa ajunga la inimile tuturor si nu numai la a unor oameni culti, care se aventureaza pe cai mai putin batute.

Pentru cei care au nevoie de si mai mult Coehlo: http://www.warriorofthelight.com/ - se poate abona la o scrisoare saptaminala cu tot soiul de mici pilde, povestiri cu tilc si morala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 1 Oct 2003, 09:19 AM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Din pacate nu am avut timp sa caut ultima carte a lui Coleho "11 minute"
A citit-o cineva? Cum este?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ares
mesaj 1 Oct 2003, 06:15 PM
Mesaj #28


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 805
Inscris: 5 September 03
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 711



O am eu aici pe birou, ingropata intre carti fantasy biggrin.gif
Deocamdata singura din familie care a citit-o a fost mama care a fost incantata de ea. Ca sa o citez - mai buna decat "La raul..., si se apropie de cartile lui "clasice" dpdv calitativ, dar macazul este un pic schimbat".
Fiind povestea unei femei, sunt foarte curios sa va aud opiniile voua fetelor...


--------------------
Atat de multe carti si atat de putin timp... Vizitati "Pagina Cronicarului".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 1 Oct 2003, 06:36 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



Stiu in mare despre ce este vorba fiindca am citit o recenzie. Un fel de purgatoriu al sufletului in cautarea iubirii. Povestea unei prostituate.
Sincera sa fiu..si eu sunt curioasa sa vad ceea ce scrie acolo.
Ma contrariaza..
Mai ales ca este scrisa de un barbat..


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Soarele
mesaj 4 Oct 2003, 06:31 PM
Mesaj #30


Musteriu
*

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 49
Inscris: 30 September 03
Forumist Nr.: 879



Eu am citit Alchimistul si pot spune ca am fost placut atat impresionata de simplitatea cu care e scrisa cat si de substratul ei.
Trebuie sa recunosc ca aceasta e sg carte pe care am citit-o (scrisa de el) asa ca nu imi pot spune parerea despre stilul lui de a scrie; vreau insa sa citesc 11 minute.


--------------------
Veni Vidi Vici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 6 Oct 2003, 10:24 AM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Ati vazut prima parte a intervilului cu Coelho, duminica?
Pe mine m-a facut sa-mi dea lacrimile...desi nu sint asa usor impresionabila de ceea ce vad la televizor...
Mi-am dat seama ca omul scrie ceea ce simte...duminica viitoare astept si partea a doua... si sper sa nu ramin dezamagita.


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 6 Oct 2003, 07:54 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Despre Coelho pot spune un singur lucru: cultura pentru mase.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ares
mesaj 6 Oct 2003, 08:31 PM
Mesaj #33


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 805
Inscris: 5 September 03
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 711



Intreb si eu... E ceva rau in asta?
Sunt foarte multi cei care ar vedea o asemenea expresie drept o dovada de dispret (nu zic ca aici e cazul)...
Dar chiar e asa de rau sa "faci" cultura pentru mase?


--------------------
Atat de multe carti si atat de putin timp... Vizitati "Pagina Cronicarului".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 6 Oct 2003, 08:37 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Daca as fi fost 100% convins ca era ceva rau, atunci as fi spus.
Tine de optiune personala daca e rau sa nu.
Si mai tine si de moment: candva (in viata cuiva) poate sa fie rau, candva poate sa nu fie.

P.S.: Am citit cartea si mi-a placut. Dar nu as ridica-o la un rang atat de inalt pe cat tind multi oameni sa o faca. Nu consider ca mi-a schimbat viata.
P.S.2: Evitati piesa de teatru cu acelasi nume de la Odeon. Am vazut-o chiar cand a aparut si senzatia a fost ca regizorul nu a inteles cartea nici cat am inteles-o eu. Poate ma insel, dar gustul tot neplacut a ramas...

Acest topic a fost editat de axel: 6 Oct 2003, 08:53 PM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
cameron
mesaj 6 Oct 2003, 08:56 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.407
Inscris: 4 August 03
Forumist Nr.: 542



QUOTE
Despre Coelho pot spune un singur lucru: cultura pentru mase.

Coelho scrie simplu. Simplu si alambicat in acelasi timp. Exprimarea este simpla,..dar substratul are adancimi nebanuite.
Daca vrei sa citesti doar o poveste simpla..gasesti doar o poveste simpla.
Daca vrei sa treci dincolo de poveste gasesti altceva..
Cu siguranta Coelho..nu este accesibil oricui...in ciuda aparentelor dezarmante..

Acest topic a fost editat de cameron: 6 Oct 2003, 08:57 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 12:34 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman