HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> Greseli?, Posibile Erori Pe Drumul Desavarsirii
IO
mesaj 11 Jul 2005, 12:01 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



gypsyhart
QUOTE
Cine poate sti asta (ca este "cel mai mare") in afara de DZEU?

Ti se pare o chestie atat "grea"? Uite ca nu e.
Te mai intreb ceva: cine stie cu adevarat ce este Binele, daca nu Dumnezeu? Atunci hai sa nu urmam Calea Binelui, daca tot nu ne pricepem...
Si cine stie cu adevarat ce este Iubirea? Sau Adevarul?
Si nu suntem datori sa cercetam, sa aflam si sa ne imbogatim sufletele? Pe masura ce incepem sa meritam acest lucru, putem dobandi inclusiv cunostinte despre lucruri care erau considerate altadata Taine, iar in virtutea acestor cunostinte este scris ca lui Hristos I s-a dat toata puterea in Cer si (n.m. - nu numai ) pe Pamant.

Clopotel
QUOTE
[...]iar daca as spune ca Iisus nu este singurul Fiu al lui Dzeu, si ca ar mai avea si alti Fii (atentie nu fii, care e diferit de Fii) atunci ar insemna ca de exemplu si Mohamed ar fi tot Fiul lui Dzeu.

Mahomed nu este Fiu de Dumnezeu.
Eroare de logica e sa consideri ca toti marii profeti si maestri spirituali sunt Fii de Dumnezeu, negand astfel potentele umane si/sau existenta Mesagerilor Divini...


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 11 Jul 2005, 02:22 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE (Clopotel)
In afara de Iisus, care a fost Om, toti ceilalti, inclusiv profetii, Ioan Botezatorul, Fecioara Maria, Buddha, Mahomed etc. au fost oameni, adica, creaturi.

Scuze, revin datorita enormitatilor afirmate de Clopotel. Dragul meu, iti faci pacate afirmand asa ceva - in special despre Mama Divina si Inaintemergatorul Domnului. Am sa-ti trimit cateva lamuriri pe PM, cu rugamintea ca inainte sa mai postezi astfel de lucruri sa te gandesti mai bine. Ai suficiente informatii chiar si in Scriptura dupa care te poti ghida. Ce spune Iisus despre Ioan, ca este mai presus de toti cei nascuti din femeie? Si crezi ca Sfantul Duh a ales la intamplare fiinta care sa realizeze Imaculata Conceptie, sau...?


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 11 Jul 2005, 02:41 PM
Mesaj #38


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (IO @ 11 Jul 2005, 11:49 AM)
QUOTE (thunder)
Prin aceasta "prejudecata" crestinul ii necinsteste indirect pe ceilalti Fii ai lui Dumnezeu, ridicindu-l in mod artificial si neinteles si netrait de ei ... pe Iisus, incercind sa-L impuna ca "unicul", singurul" sau "cel mai mare"

Generalizezi. Nu toti crestinii il numesc pe Iisus unicul Fiu de Dumnezeu, ci doar majoritatea reprezentata de cei ignoranti.
Cei care stiu mai mult, nu Il numesc singurul, ci Cel mai Mare. jamie.gif

- citeste mai sus.


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 11 Jul 2005, 02:41 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
IO
mesaj 11 Jul 2005, 02:48 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Am citit.
E un post al meu, adresat lui Clopotel.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 11 Jul 2005, 03:25 PM
Mesaj #40


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@IO
QUOTE
QUOTE
 
Cine poate sti asta (ca este "cel mai mare") in afara de DZEU?

Ti se pare o chestie atat "grea"? Uite ca nu e.

Nu stiu pe ce cai ai ajuns la concluzia de care vorbim aici, insa ma indoiesc profund ca ai caderea sa evaluezi aceste lucruri.
In ce ma priveste "discutia" este incheiata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 11 Jul 2005, 04:14 PM
Mesaj #41


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



QUOTE
In afara de Iisus, care a fost Om, toti ceilalti, inclusiv profetii, Ioan Botezatorul, Fecioara Maria, Buddha, Mahomed etc. au fost oameni, adica, creaturi.

La observatiile lui IO, cum ca, cuvantul "creaturi" e ofensator, desi nu asta a fost intentia mea pls.gif , reformulez fraza de mai sus astfel:

In afara de Iisus, care este de aceeasi fiinta cu Tatal, toti ceilalti, Fecioara Maria, Ioan Botezatorul, profetii, Buddha, Mahomed etc. au fost fiinte create de Dzeu.

Acum sper sa fie mai clar ce am vrut sa spun... smile.gif


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 11 Jul 2005, 04:41 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE (gypsyhart)
Nu stiu pe ce cai ai ajuns la concluzia de care vorbim aici

Daca nu stii, de ce afirmi ca
QUOTE
insa ma indoiesc profund ca ai caderea sa evaluezi aceste lucruri.

?
Lasa, nu te mai deranja.

QUOTE (Clopotel)
In afara de Iisus, care este de aceeasi fiinta cu Tatal, toti ceilalti, Fecioara Maria, Ioan Botezatorul, profetii, Buddha, Mahomed etc. au fost fiinte create de Dzeu.

N-ai inteles nimic din ceea ce tocmai ti-am explicat pe PM (referitor la Sf. Fecioara)? blink.gif Ma rog, e problema ta... si nu stiu daca se rezolva prin pls.gif si repetarea unei afirmatii gresite.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 11 Jul 2005, 05:38 PM
Mesaj #43


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Draga IO,
Te rog sa formulezi tu asa cum crezi ca e corecta fraza aia..., si cel putin eu mi-o voi insusi...
In contextul initial eu doream sa scot altceva in evidenta...
In ceea ce ma priveste pe mine, care sunt intr-adevar pacatos, cinstirea Sfantei Fecioare Maria este imediat dupa Dzeu. Tatal, Fiul si Sfantul Duh, caci Ea este mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, si mai presus decat toti ingerii...
Asa cred eu pacatosul, si Dzeu. sa-mi dea dupa marea Sa mila si nu dupa credinta mea mea putina....


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 11 Jul 2005, 09:19 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE
In ceea ce ma priveste pe mine, care sunt intr-adevar pacatos, cinstirea Sfantei Fecioare Maria este imediat dupa Dzeu. Tatal, Fiul si Sfantul Duh, caci Ea este mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, si mai presus decat toti ingerii...

Draga Clopotel, exact asta ti-am spus, printre altele, si eu. La care am adaugat ceva ce nu voi scrie si aici. In virtutea acelui ceva, chiar nu vezi ca gresesti cand spui despre Sf. Fecioara ca ar fi entitate creata? Despre asta e vorba (ti-am mai semnalat o eroare referitoare la Sf. Ioan Botezatorul). Amandoua sunt scuzabile, tinand cont ca n-aveai de unde sa stii - si daca vrei sa tii cont de ce ti-am scris, si daca sufletul tau e de acord cu ce ti-am spus, poti sa-ti schimbi perceptia despre Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu si despre Inaintemergatorul Domnului. In fond, ti-am aratat ca sunt mai mult decat credeai tu, nu mai putin... smile.gif
Doamne ajuta!


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 11 Jul 2005, 09:47 PM
Mesaj #45


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (Clopotel @ 11 Jul 2005, 12:11 PM)
Draga Thunder
QUOTE
ca tot vorbim de erori pe cale, iata, aceasta idee sublinitata este o eroare de (pre)judecata.

Ceea ce numesti tu grave erori si prejudecati sunt afirmate si sustinute chiar de mari Sfinti cum ar fi Sfantul Ioan Damaschin si Sfantul Grigorie Palama, si cu tot regretul ca te contrazic, prefer sa-i cred pe ei ca sunt crestini si confirmati, decat pe tine care te declari yoghin, si ai doar certitudinile tale...

- eu am certitudinile mele, dar le am si pe ai unor mari avatari divini si invatatori spirituali, care sa ma ierti, in ochii mei si nu numai ai mei, valoreaza mai mult decit cei pe care ii numesti tu sfinti. Eu nu ma declar un yoghin, ci un cautator spiritual (al Adevarului). Afirmatiile acelor sfinti de care vorbesti sint pe de laturi cu multe invataturi spirituale milenare si sint mult mult mult dulcorate, analogic vornbind, e ca si cum ai povesti in mod poetic despre o masina si a prezenta toate functiile, mecanismele, principiile de functionare samd a acelei masini. Unora le este suficienta povestea sau poezia, altora le e mai utila si eficienta intreaga prezentare a acelei realitati.


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 11 Jul 2005, 10:39 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (IO @ 11 Jul 2005, 02:01 PM)
gypsyhart
QUOTE
Cine poate sti asta (ca este "cel mai mare") in afara de DZEU?

Ti se pare o chestie atat "grea"? Uite ca nu e.
Te mai intreb ceva: cine stie cu adevarat ce este Binele, daca nu Dumnezeu? Atunci hai sa nu urmam Calea Binelui, daca tot nu ne pricepem...

- exagerezi si nu iei in considerare faptul ca Binele e relativ si specific fiecarui nivel al Creatiei. Ca sa intelegi si sa dicerni ce e Bine la un anume nivel, e necesar si obliogatoriu ca nivelul tau de constiinta sa fie la acel nivel al Creatiei. Pt. a putea spune cine e "cel mai mare" trebuie sa fii cel putin "egal" cu el, deci al 2-lea (esti?) sau deasupra lui, deci Dumnezeu (esti?).

QUOTE
Si cine stie cu adevarat ce este Iubirea? Sau Adevarul?

- Adevarul si Iubirea se manifesta in mod diferit pe nivelele Creatiei. Ai parte de Iubirea si Adevarul pe care il meriti, pe care il poti "duce", care e specific nivelului tau de constiinta.

QUOTE
QUOTE
[...]iar daca as spune ca Iisus nu este singurul Fiu al lui Dzeu, si ca ar mai avea si alti Fii (atentie nu fii, care e diferit de Fii) atunci ar insemna ca de exemplu si Mohamed ar fi tot Fiul lui Dzeu.

Mahomed nu este Fiu de Dumnezeu.

- iar eu si alte milioane de oameni spun ca este. Probabil ca o sa spui ca tu esti mai initiat/cunoscator ca ei, iar unii dintre ei vor spune ca ei sint, si nu tu.

QUOTE
Eroare de logica e sa consideri ca toti marii profeti si maestri spirituali sunt Fii de Dumnezeu, negand astfel potentele umane si/sau existenta Mesagerilor Divini...

- si unde e logica dupa care ii putem numi pe unii Fii si pe altii nu ?


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 11 Jul 2005, 11:05 PM
Mesaj #47


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE (thunder)
Pt. a putea spune cine e "cel mai mare" trebuie sa fii cel putin "egal" cu el, deci al 2-lea (esti?) sau deasupra lui, deci Dumnezeu (esti?).

Nu trebuie sa fii inalt cat vf. Moldoveanu ca sa stii ca e mai inalt ca Omu. Nici sa fii mai stralucitor ca Sirius ca sa stii ca e cea mai stralucitoare stea de pe cer. Totul e sa ai ochi si sa vezi. Cum a vazut Petru ca Iisus este Fiul lui Dumnezeu? Era cumva mai presus, sau cel putin egal cu Iisus, ca sa poata face o astfel de afirmatie? Nu era! Si totusi a facut-o, si nu s-a inselat. Pentru ca acea informatie nu i-a fost revelata de carnea si sangele lui, ci de Dumnezeu Tatal - fapt pe care Mantuitorul Iisus Hristos l-a constatat.

Dumnezeu ne vorbeste continuu cele stiute si cele nestiute si ne arata continuu cele vazute si cele nevazute. Daca suntem suficient de atenti si avem "auzul" si "vazul" (in sens ezoteric) suficient de ascutite, putem auzi si vedea mai mult. Si din ce in ce mai mult, pe masura ce sufletul nostru se imbogateste. Cel cu suflet curat Il poate vedea chiar pe Dumnezeu-Tatal, n-a spus asa Iisus? Ce poate fi mai ascuns si mai greu de patruns decat Fata Tatalui, langa care insisi Sfintii Serafimi si Sfintii Heruvimi isi ascund ochii cu aripile? Si uite ca Mantuitorul a spus in predica de pe munte ca oamenii pot avea parte de aceasta Fericire.

Iata de ce mie mi se pare in continuare ca nu e vreun tur de forta sa vezi in Iisus superioritatea fata de toti ceilalti maestri spirituali, profeti, iluminati, sfinti, lideri religiosi, initiati etc. care au trait pana in prezent pe Pamant.
QUOTE
iar eu si alte milioane de oameni spun ca este. Probabil ca o sa spui ca tu esti mai initiat/cunoscator ca ei, iar unii dintre ei vor spune ca ei sint, si nu tu.

Iar atunci eu, intelegator cum sunt ohyeah.gif , o sa-i rog frumos pe acei milioane de initiati sa-mi spuna cati Fii de Dumnezeu exista in prezent si cam ce atributii are fiecare. Sau macar cativa. Sau macar al catelea Fiu este Hristos. Sau, daca tot ai pomenit de Mahomed, cam ce atibutii are el in prezent in calitatea de asa-zis Fiu. Cine stie, poate aflu lucruri noi...
QUOTE
- si unde e logica dupa care ii putem numi pe unii Fii si pe altii nu ?

Repet: nu carnea si sangele reveleaza astfel de lucruri. Adica nu creierul. Mintea. Logica. Ci simturile, intuitia, sufletul si ceea ce putem auzi si vedea din ceea ce Tatal Ceresc ne spune si ne arata continuu.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 13 Jul 2005, 01:23 AM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (IO @ 12 Jul 2005, 01:05 AM)
QUOTE (thunder)
Pt. a putea spune cine e "cel mai mare" trebuie sa fii cel putin "egal" cu el, deci al 2-lea (esti?) sau deasupra lui, deci Dumnezeu (esti?).

Nu trebuie sa fii inalt cat vf. Moldoveanu ca sa stii ca e mai inalt ca Omu. Nici sa fii mai stralucitor ca Sirius ca sa stii ca e cea mai stralucitoare stea de pe cer. Totul e sa ai ochi si sa vezi. Cum a vazut Petru ca Iisus este Fiul lui Dumnezeu? Era cumva mai presus, sau cel putin egal cu Iisus, ca sa poata face o astfel de afirmatie? Nu era! Si totusi a facut-o, si nu s-a inselat. Pentru ca acea informatie nu i-a fost revelata de carnea si sangele lui, ci de Dumnezeu Tatal - fapt pe care Mantuitorul Iisus Hristos l-a constatat.

- eu folosesc si cunoasterea ezoterica, dar nu o lipsesc de logica, rationament si bun simt.

- in plan subtil, lucrurile nu stau la fel ca in planul fizic, dar chiar si asa, iti dau un exemplu concret si logic. Pt. o furnica, cele doua virfuri de munte sint undeva sus, sus ... fara a putea stii care e mai inaint dintre ele, de la nivelul ei de furnica, comparativ cu marimea muntilor. As putea da si un alt ex. Te uiti la stele. Cum poti sa spui care e mai departe dintre doua anume ??? Ca sa ai "ochi sa vezi" inaltimea spirituala a cuiva inseamna ca ai nivelul de constiinta aproape de acel nivel al celui pe care il "vezi".

- Petru a vazut ca Iisus este Fiul, dar el nu avea de unde sa stie daca e mai mare sau mai mic ca alti Fii ai lui Dumnezeu. Nici macar Petru nu si-a permis sa spuna ca Iisus este cel mai mare spirit din Manifestare ... cum iti poti permite tu ? De aici putem trage concluzia ca esti mai "mare" si mai elevat ca Petru si ca multi alti sfinti sau/si invatatori spirituali sau avatari divini. Oricit de multa sau superioara ar putea fi cunoasterea mea initiatica, sau nivelul de constiinta, nu mi-as permite sa fac o asemenea afirmatie. Bunul simt si discernamintul nu ma lasa sa fac asta.

QUOTE
Dumnezeu ne vorbeste continuu cele stiute si cele nestiute si ne arata continuu cele vazute si cele nevazute. Daca suntem suficient de atenti si avem "auzul" si "vazul" (in sens ezoteric) suficient de ascutite, putem auzi si vedea mai mult.

- fiintele intelepte nu fac marturisiri privitoare la tainele Macrocosmice oricui. Crezi ca Dumnezeu ar face asta ? Si carui motiv sa i se "subordoneze" o astfel de "marturisire" ? As intelege sa apara unui discipol hidus, musulman, buddhist, yoghin samd si sa-i "marturiseasca": "stii, degeaba te inchini tu lui Krishna, Mahomad, Buddha, etc .. ca tot Iisus este cel mai mare". Oare nu se vede caracterul SUBIECTIV al unei astfel de afirmatii ? Inteleg sa spun eu asta, care nu am ca si orientare spirituala definitorie crestinismul (oficial, dogmatic si habotnic), caci in gura mea aceasta afirmatie ar suna mai degraba ca un adevar sau "reclama", sau altui cautator spiritual al altei cai spirituale ... dar in gura unui crestin ... suna a laudarosenie (cu numele altuia): "al meu e mai mare, de unde concluzia 'logica', si eu sint mai mare pt. ca urmeaz calea cea mai rapida, bla bla bla".

- am citit de curind niste afirmatii ale unei clarvazatoare, care spune ca are "dialoguri" cu diferite spirite, inclusiv cu Dumnezeu, sau cu regele Lumii din Shambala, dar si cu nume mai putin spirituale. In una dintre aceste "dialoguri" se mentioneaza si de spiritul lui Iisus. Acolo se fac referiri la o anume pozitie spirituala a lui Iisus, dar nici de acolo nu rezulta ca ar fi primul, sau cel mai mare din intreaga Manifestare, ci mai degraba din sistemul Solar. O fi, nu o fi asa ... eu ma abtin sa comentez, caci consider ca e mai importanta comuniunea directa si nemijlocita cu (spiritul lui) Iisus decit a-L cataloga mai mare sau mai mic samd. O sa pun acel mic pasaj, cu toate ca repet, am anumite rezerve fata de obiectivitatea 100% a autenticitatii acelei fiinte clarvazatoare si a acestui mesaj (mai lung) cit si a altora.

QUOTE
- Isus Hristos face parte din Shambala?

- Isus Hristos este Guvernatorul Universului Solar, māna dreaptă a Domnului Dumnezeu, organ executor al Voinţei Divinităţii Supreme. Nu există dubii asupra rolului Domnului Isus Hristos īn guvernarea lumii, a Universului. Dar nu-I putem micşora rolul, atribuţiile şi Personalitatea Divină stabilindu-I reşedinţa īn Shambala. Shambala este o parte infimă din Univers, mai mică decāt un grăunte de aur aflat sub talpa unui elefant de aur.

Isus Hristos poate circula pretutindeni, şi īn Shambala, şi īn afara ei. Dar reşedinţa nu I-o cunoaşte nimeni, decāt Părinţii Săi.


QUOTE
Si din ce in ce mai mult, pe masura ce sufletul nostru se imbogateste. Cel cu suflet curat Il poate vedea chiar pe Dumnezeu-Tatal, n-a spus asa Iisus?

- ok si .. tu l-ai vazut ?

QUOTE
Ce poate fi mai ascuns si mai greu de patruns decat Fata Tatalui, langa care insisi Sfintii Serafimi si Sfintii Heruvimi isi ascund ochii cu aripile? Si uite ca Mantuitorul a spus in predica de pe munte ca oamenii pot avea parte de aceasta Fericire.

- presupunind ca fiind reale aceste afirmatii, cu ce dovedesc ele ca Iisus ar fi "cel mai mare" ?

QUOTE
Iata de ce mie mi se pare in continuare ca nu e vreun tur de forta sa vezi in Iisus superioritatea fata de toti ceilalti maestri spirituali, profeti, iluminati, sfinti, lideri religiosi, initiati etc. care au trait pana in prezent pe Pamant.

- eu zic ca abordezi o alta forma de fanatism cu "fata oculta". unsure.gif

QUOTE
QUOTE
iar eu si alte milioane de oameni spun ca este. Probabil ca o sa spui ca tu esti mai initiat/cunoscator ca ei, iar unii dintre ei vor spune ca ei sint, si nu tu.

Iar atunci eu, intelegator cum sunt ohyeah.gif , o sa-i rog frumos pe acei milioane de initiati sa-mi spuna cati Fii de Dumnezeu exista in prezent si cam ce atributii are fiecare. Sau macar cativa. Sau macar al catelea Fiu este Hristos. Sau, daca tot ai pomenit de Mahomed, cam ce atibutii are el in prezent in calitatea de asa-zis Fiu. Cine stie, poate aflu lucruri noi...

- cind vei avea puritatea launtrica si atitudinea umila si respectoasa fata de Ei si vei avea si meritele necesare si trezirea launtrica necesara ... poate ca iti vor da astfel de raspunsuri. Deocamdata mie imi pari prea inchistat in dogme si prejudecati cu caracter "ocult", deci ti-ai pus niste limite peste care urechea ta este "surda" si ochiul "orb" si degeaba ti-ar spune cineva ceva ce nu se incadreaza in acele limite, caci nu ai putea sa le vezi/auzi (aspect valabil probabil si pt. mine si limitele mele ... si nu numai pt. mine/noi doi). Ce conteaza ce atributiuni are X sau Y pt. tine, sau care e ierarhia lor ... cind tot ceea ce trebuie tu sa faci si sa stii si sa urmezi este o anume practica spirituala specifica nivelului tau actual de constiinta ? Crezi ca munca ta va suferi modificari calitativ sau cantitativ daca (nu) stii cine e presedintele sau/si ministru tarii tale ? Un cautator spiritual autentic nu se preocupa de ierarhia sfintilor/spiritelor, ci le urmeaza pe cele fata de care simte o anume afinitate. Tinta finala va fi aceiasi: Dumnezeu.

QUOTE
QUOTE
- si unde e logica dupa care ii putem numi pe unii Fii si pe altii nu ?

Repet: nu carnea si sangele reveleaza astfel de lucruri. Adica nu creierul. Mintea. Logica. Ci simturile, intuitia, sufletul si ceea ce putem auzi si vedea din ceea ce Tatal Ceresc ne spune si ne arata continuu.

- vorbesti din carti, din teorii. Daca ai fi trait miracolul transformarii spirituale launtrice ai fi vazut, pas cu pas, la fiecare nivel de constiinta pe care l-ai fi atins pe parcusul evolutiei tale spirituale, ca alaturi de modificarea perceptiilor subtile, de gradele de trezire a sufletului, samd ... si ratiunea, logica si mintea se transforma, se eleveaza si sint cu toate un sistem unitar de actiune. Cine crede ca ratiunea sau logica ar dispare pe masura ce evoluezi spiritual bate cimpii cu brio si arata ca nu este decit cel mult un doct/teoretician, ca sa nu spun mai mult.

- te-am intrebat concret care e LOGICA pt. ca ea nu sfideaza NICIODATA legile divine cosmice, indiferent la cel nivel s-ar manifesta ele sau acea logica.

- eu as putea face cu tine sau cu altii un experiment prin care sa verificam spiritual, ocult si initiatic aceasta realitate, dar nu pot fi suficient de obiectiv intrucit si in fiinta si intuitia mea exista presupunerea ca Iisus ar putea fi "cel mai mare" spirit intrupat pe Terra, dar nu si o certitudine. As putea insa demonstra ca un discipol al celui care sustine ca "al lui e cel mai mare" e mai mic decit un discipol al altuia care e "mai mic". De aici putem trage concluzia ca nu conteaza al cui e mai mare, ci cit de treziti spirituali sint discipolii urmind o cale/invatatura sau alta. Pe de alta parte se poate studia eficienta invataturii abordate, dar chiar si asa, nu este obiectiva comparatia. De ce ? Pt. ca acea invatatura (chiar si mai mica/slaba/etc) poate fi mai eficienta pt. un discipol pt. ca i se potriveste, sau/si ca spiritul sau are un nivel de constiinta mult mai inalt decit altul care urmeaza alta cale (mai inalta/superioara/etc).


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 13 Jul 2005, 09:21 AM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Interesante afirmatiile acelei clarvazatoare. Coincid 100% cu ceea ce cunosc si eu, si cu ceea ce afirma si altii. Hristos este intr-adevar Guvernatorul/Coordonatorul sistemului nostru solar (in NT e scris "si I s-a dat ca tron Soarele"). Iar daca femeia aceea afirma despre El ca este "mana dreapta a Domnului Dumnezeu", suntem iarasi de acord - si dogma crestina sustine aceasta afirmatie - ca, cel putin in sistemul solar, El este mai presus de orice alta Fiinta, in afara Tatalui Ceresc.
QUOTE
As intelege sa apara unui discipol hidus, musulman, buddhist, yoghin samd si sa-i "marturiseasca": "stii, degeaba te inchini tu lui Krishna, Mahomad, Buddha, etc .. ca tot Iisus este cel mai mare".

2 exemple ca asta s-a si intamplat: Sundar Singh si... thunder.
QUOTE
[...]si in fiinta si intuitia mea exista presupunerea ca Iisus ar putea fi "cel mai mare" spirit intrupat pe Terra[...]

spoton.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 16 Jul 2005, 02:32 AM
Mesaj #50


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



IO
QUOTE
Te mai intreb ceva: cine stie cu adevarat ce este Binele, daca nu Dumnezeu? Atunci hai sa nu urmam Calea Binelui, daca tot nu ne pricepem...  Si cine stie cu adevarat ce este Iubirea? Sau Adevarul?

Ma mir ca intrebi asa ceva... Iubirea este Dumnezeu Insusi, este ceea ce vine de la Dumnezeu cit te apropii de El si este ceea ce esti dator in schimb: "Dumnezeu este Iubire" spune Apostolul. Iubirea este ceea ce face Floarea sa fie o Floare si nu un pumn de Elemente Chimice. Cu alte cuvinte, Iubirea este si Viata, pentru ca este Dumnezeu. Iubirea este tot ceea ce vezi in jur, cit a mai ramas din Creatie, nedistrus inca de Om. Iubirea este ceea ce Dumnezeu a sadit in Creatie, si ceea ce vine dinspre Creatie, daca stii sa primesti in Sine. Iubirea este ceea ce face Aproapele Una cu Sinele, daca stii si poti sa ajungi acolo, fiind tot Dumnezeire. Iubirea este de asemenea Legea Tatalui, prin Fiul, prin care Legea Iubirii poate fi numita si Legea Dumnezeirii. Iubirea cuprinde Totul si este cuprinsa in Totul. Iubirea este Dumnezeu.
Sa-ti ajute Dumnezeu sa ajungi a cunoaste Iubirea Dumnezeiasca, atunci vei sti ce este Iubirea.
QUOTE
Si nu suntem datori sa cercetam, sa aflam si sa ne imbogatim sufletele? Pe masura ce incepem sa meritam acest lucru, putem dobandi inclusiv cunostinte despre lucruri care erau considerate altadata Taine, iar in virtutea acestor cunostinte este scris ca lui Hristos I s-a dat toata puterea in Cer si (n.m. - nu numai ) pe Pamant.

Erau considerate Taine, pentru ca erau... Taine! Nu mai sint "considerate" Taine prin facerile Satanei, dar mai sint inca Taine prin Facerile Dumnezeiesti. Daca Satana scoate capul tot mai semet, acela trebuie retezat. Retezarea Capului Satanei se face prin Jugul Crestin.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 16 Jul 2005, 02:55 AM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
As putea insa demonstra ca un discipol al celui care sustine ca "al lui e cel mai mare" e mai mic decit un discipol al altuia care e "mai mic". De aici putem trage concluzia ca nu conteaza al cui e mai mare, ci cit de treziti spirituali sint discipolii urmind o cale/invatatura sau alta.

Aceasta situatie a fost cunoscuta lui Pavel, sa aiba numai cine-l asculta: "11. Caci, fratilor, am aflat despre voi de la ai Cloei, ca intre voi sint certuri. 12. Vreau sa spun ca fiecare din voi zice: "Eu sint al lui Pavel!" "Si eu, al lui Apolo!" "Si eu, al lui Chifa!" "Si eu, al lui Hristos!""
Pavel se minie chiar impotriva celor care se pretindeau a fi "a lui Pavel", pentru ca el cunoastea Adevarul, si a dovedit-o din plin, pina pe Cruce: "13. Hristos a fost impartit? Pavel a fost rastignit pentru voi? Sau in numele lui Pavel ati fost voi botezati?"
Exista un singur Discipol, tu, eu si fiecare altul, si un singur Invatator, Cristosul, nu pentru ca o spun eu, sau Pavel, ci pentru ca El a dovedit-o si continua sa o dovedeasca, daca are cui.
Cine cauta concurenta si comparatia, nu este de a lui Dumnezeu, deoarece cei a lui Dumnezeu cunosc ca Unul+Unul<Doi, si ca Unul+Unul>Doi, comparatia cu Aproapele fiind comparatia cu Sinele.
Pavel cunoastea Adevarul asa ca el nu folosea vorbe: "17. De fapt, Hristos m-a trimis nu sa botez, ci sa propovaduiesc Evanghelia: nu cu intelepciunea vorbirii" Pavel nu avea nevoie de vorbe pentru ca el avea in Sine pe Cel de Dincolo de Vorbe: "dar pentru cei chemati, fie Iudei, fie Greci, este puterea si intelepciunea lui Dumnezeu."

Acest topic a fost editat de edinide: 16 Jul 2005, 02:55 AM


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
geriA3e
mesaj 16 Jul 2005, 12:00 PM
Mesaj #52


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 344
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.401



Edinide, ai spus drept că cearta pe teme de căi spirituale sau īntreceri copilăresti tip "A mea e mai lungă şi duce mai departe!" e ceva care descalifică, dar poate omiţi un aspect:

Poate unele persoane nu vor să se mărginească numai să vorbească despre "Greseli?, Posibile Erori Pe Drumul Desavarsirii", poate nu le e de ajuns să enumere poticnelile, poate vor să ne ajute la maxim şi să ne īnveţe realist ce NU trebuie făcut, INTERPRETĀND īn mod practic una din cele mai comune greşeli ale adepţilor unei căi care se vrea spirituală, adică Urārea celor care nu aparţin ca şi el/ea.

Domnul să-i păzească de pizmă şi vraşmăşie pe cei care se păzesc şi ei singuri de orice răutate !


--------------------
" 'Mai bine' decāt bine, īnseamnă 'moartea binelui'. " - autor anonim...dar nu şi pentru mine :)
( El afirmă concis prin asta, că cine īncercă să īmbunătăţească īncă ce deja este bine, practic īl strică ! Susţin că are dreptate şi aşa se īntāmplă: nu se poate merge mai sus de piscul muntelui, ci dincolo de vārf se merge la vale. )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 17 Jul 2005, 02:59 AM
Mesaj #53


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE (edinide)
Ma mir ca intrebi asa ceva... Iubirea este Dumnezeu Insusi, este ceea ce vine de la Dumnezeu cit te apropii de El si este ceea ce esti dator in schimb: "Dumnezeu este Iubire" spune Apostolul. Iubirea este ceea ce face Floarea sa fie o Floare si nu un pumn de Elemente Chimice. Cu alte cuvinte, Iubirea este si Viata, pentru ca este Dumnezeu. Iubirea este tot ceea ce vezi in jur, cit a mai ramas din Creatie, nedistrus inca de Om. Iubirea este ceea ce Dumnezeu a sadit in Creatie, si ceea ce vine dinspre Creatie, daca stii sa primesti in Sine. Iubirea este ceea ce face Aproapele Una cu Sinele, daca stii si poti sa ajungi acolo, fiind tot Dumnezeire. Iubirea este de asemenea Legea Tatalui, prin Fiul, prin care Legea Iubirii poate fi numita si Legea Dumnezeirii. Iubirea cuprinde Totul si este cuprinsa in Totul. Iubirea este Dumnezeu.
Sa-ti ajute Dumnezeu sa ajungi a cunoaste Iubirea Dumnezeiasca, atunci vei sti ce este Iubirea.

Multumesc pentru urare, pentru explicatii, esti pe dinafara, intrebarile mele erau retorice, unii se prind mai greu.
QUOTE
Erau considerate Taine, pentru ca erau... Taine! Nu mai sint "considerate" Taine prin facerile Satanei, dar mai sint inca Taine prin Facerile Dumnezeiesti.

Really? rolleyes.gif Telul final al evolutiei este Indumnezeirea omului. Aceasta presupune dobandirea unor atribute Divine - iar omniscienta este unul dintre ele. In momentul respectiv, termenul "taina" va fi perimat... nimic nu va mai fi considerat "taina". Sa fie aceasta facerea satanei cum ii zici tu, ca odinioara altii tramvaiului, sau un proces evolutiv normal, corect, firesc, care implica trecerea de la ignoranta la cunoastere? Si daca tot citezi din Ap. Pavel, realizeaza ca acel "si pe toate le cercetati" exclude, la timpul viitor, existenta TAINEI.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 17 Jul 2005, 05:01 PM
Mesaj #54


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
In momentul respectiv, termenul "taina" va fi perimat... nimic nu va mai fi considerat "taina". Sa fie aceasta facerea satanei cum ii zici tu, ca odinioara altii tramvaiului, sau un proces evolutiv normal, corect, firesc, care implica trecerea de la ignoranta la cunoastere?

Aici exista doua aspecte contrare: Cunoasterea Spirituala care ajunge sa-l eleveze pe Om catre Dumnezeu (prin care Taina devine Cunoastere, la care poate te-ai referit), si vulgarizarea Celor Sfinte, degradarea lor, punerea lor in folosul Trupescului, care este De-Tainuirea Tainelor, care este Facerea Satanei de care vorbeam eu. Aspectul acesta a fost afirmat de catre Isus insusi, celor necredinciosi: "45. Atunci se duce si ia cu el alte sapte duhuri mai rele decit el: intra in casa, locuiesc acolo, si starea din urma a omului acestuia ajunge mai rea decit cea dintii."
Omul care se apropie de Dumnezeu, nu considera Taina De-Tainuita, ci se simte pe Sine parte din Taina Divina. Omul care se apropie de Satana, considera Taina data in vileag, desi nu o stie cu totul, ci doar o intrezareste: "6. Sa nu dati ciinilor lucrurile sfinte, si sa nu aruncati margaritarele voastre inaintea porcilor," Omul care se apropie de Dumnezeu, nu face din Taine un subiect, deoarece pentru el este o traire si o stare de fapt, dar Omul care se apropie de Satana, face din Taine orice, inclusiv un subiect, tot un aspect de vulgarizare, adincirea Caderii Omului.
QUOTE
Si daca tot citezi din Ap. Pavel, realizeaza ca acel "si pe toate le cercetati" exclude, la timpul viitor, existenta TAINEI

Existenta Tainei este exclusa de Cunoastere numai pentru cel care o priveste de dinafara, deci nu a dobindit-o. Chiar cind Omul este Unul, Taina ramine Taina, altfel se ajunge la De-Tainuire, care este Lumea: "17. dar din pomul cunostintei binelui si rćului sć nu mćnānci," Omul a cunoscut Tainele, si a ajuns a se folosi de ele, altfel nu ar fi putut cadea atit de jos. Omul a considerat ca Dumnezeu nu mai este o Taina pentru el, sau cel putin sa nu mai fie o Taina: "dar Dumnezeu stie cć, īn ziua cānd veti mānca din el, vi se vor deschide ochii, si veti fi ca Dumnezeu" A aspirat la Taina Divina si a ajuns sa devina o taina pentru sine insusi... "cćci īn ziua īn care vei mānca din el, vei muri negresit." Din calcarea Tainelor, Omul care se considera Viu, este de fapt Mort.
Pavel nu vorbeste despre Eliminarea Tainei, prin Cunoastere, ci despre Restabilirea Tainei, desore reintoarcerea Omului in Taina lui Dumnezeu, care este Jugul Tatalui si Viata Vesnica.

Acest topic a fost editat de edinide: 17 Jul 2005, 05:04 PM


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 17 Jul 2005, 05:21 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
INTERPRETĀND īn mod practic una din cele mai comune greşeli ale adepţilor unei căi care se vrea spirituală, adică Urārea celor care nu aparţin ca şi el/ea

Raspunsul l-a dat Isu Insusi, deci ce rost are sa-l mai dezbatem?
"Invatatorule, noi am vazut pe un om scotind draci in Numele Tau; si l-am oprit, pentru ca nu venea dupa noi." Apostolii au cazut in aceasta greseala de la bun inceput, deoarece judecau inca cu Ratiunea si nu cu Inima. Isus, care era deasupra lor, i-a readus pe Calea Tatalui: "Nu-l opriti... Cine nu este impotriva noastra este pentru noi."
Daca Isus Inusi a acceptat pe un altul, sa propovaduiasca in Numele Lui, ce motiv avem noi sa ne respingem unii pe altii? Catolicii sapa la radacini pe Ortodocsi, care la rindul lor identifica Catolicismul cu Satana, apoi amindoi impreuna lupta cu Protestantii, etc. in timp ca lumea se umple de necredinciosi, pagini, hindusi, budisti, musulmani si restul... Ei nu mai propovaduiesc Evanghelia, care este Cuvintul Tatalui prin Fiul, ci ei propovaduiesc Dogmele lor, ridicate deasupra Evangheliei.
Isus spune "Nu-l opriti" Biserica Ortodoxa spune "Opriti-l!"


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Thelma
mesaj 18 Jul 2005, 12:24 PM
Mesaj #56


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 328
Inscris: 21 April 05
Forumist Nr.: 6.171



Pe cei care sustin suprematia propriei lor religii sau scoli spirituale, parintele N. Steinhardt ii asemana apostolilor care se certau pe drum: "care dintre noi este apostolul cel mai mare?". La randul lor, au fost certat de catre Iisus, care i-a auzit. Fiecare apostol era iubit in felul sau si toti impreuna. Fiecare cu misiunea sa si cu numarul de oameni carora le-a revelat Noua Lege.

In Noul Testament exista indemnul: "mergeti, cercetati alte popoare si luati de la ele ceea ce va zideste". Asadar, nu se spune: "ocoliti Zen-ul, ca este rau". Se spune "luati ceea ce va zideste". De cele mai multe ori insa, individul nu are suficienta intelepciune (provenita din iluminarea harica) pentru a deosebi ceea ce il zideste de ceea ce il distruge. Aici intervine rolul dogmelor.

Sistemul dogmatic al unei religii/confesiuni este firesc pentru a delimita, pentru a controla spatiul propriu de manifestare. Prin definitie, dogma nu suporta critici si obiectii aduse de catre adeptii ei. Are deci, un caracter restricitv si de conservare. Insa toate acestea sunt firesti.

Nefiresc este atunci cand un adept al unei dogme incearca sa o impuna altuia. Poate din dorinta de a aduce pe drumul "drept", de a instrui sau din prea mult zel. Nu conteaza motivatia, caci gestul este, la urma-urmei, acelasi: controlul. Si orice tentativa de control este o forma de agresiune, una mai subtila decat alta.

Omul, fiinta duhovniceasca de altfel, nu are nevoie de control, ci de eliberare. El are liber-arbitru si, de multe ori, greseste. Dar ce este desavarsirea, decat elevarea constienta, neingradita si neimpusa de altii?

Pe segmentul religiei, care ar trebui consacrat in totalitate Iubirii, se desfasoara cele mai incrancenate conflicte. De cele mai multe ori generate de orgoliu si de fanatismul dogmatic. Nu inseamna ca dogmele nu trebuie respectate; inseamna ca nu trebuie impuse. Si respectate nu de teama, ci din dragoste.
La nivel mai restrans, acest conflict al dogmelor (fie ale unei Institutii, fie personale) se poate observa foarte bine pe Universul Credintei, din pacate. Nu am gasit nicaieri altundeva conflicte mai ample ca aici. Cineva spunea ca a scrie pe Univers e ca si cum ai pasi pe o gheata subtire. sad.gif



--------------------
Hesychia (gr.)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 18 Jul 2005, 02:55 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



Dragi participanti la discutie, sa nu confundam lucrurile. Riscam sa nu mai vedem decat un amestec omogen de gri si daca se exclude (normal!) abordarea de tipul "a mea (religie/credinta/cale spirituala) e cea mai buna" inseamna automat ca toate sunt la fel de bune? de adevarate? de eficiente?. Personal nu cred asta - ar insemna automat ca, tinand cont de dogma ca toti cei ce urmeaza o cale straina sunt sortiti esecului si aneantizarii spirituale, toti mergem straight to hell. Mai degraba se poate afirma ca fiecare cale este potrivita - si a fost rostuita - pentru o anumita tipologie de calator. Fiecare isi poate alege drumul pe care-l considera optim pentru el. Si atunci, e greu de presupus ca exista un drum pentru cel care e capabil sa urce pieptis muntele, exista un altul pentru cel care prefera serpentinele, exista un altul confortabil dar mai lung etc? Daca toti oamenii ar fi la un nivel de evolutie similar, atunci ar fi simplu de distins care este drumul optim pentru toti. Pana atunci, drumuri sunt multe. Dar Calea e numai una.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Thelma
mesaj 18 Jul 2005, 09:28 PM
Mesaj #58


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 328
Inscris: 21 April 05
Forumist Nr.: 6.171



QUOTE (IO)
daca se exclude (normal!) abordarea de tipul "a mea (religie/credinta/cale spirituala) e cea mai buna" inseamna automat ca toate sunt la fel de bune? de adevarate? de eficiente?

Nicidecum. E o extrema de gandire.
Inseamna automat ca se da dovada de smerenie.

QUOTE
Daca toti oamenii ar fi la un nivel de evolutie similar, atunci ar fi simplu de distins care este drumul optim pentru toti.

Intr-adevar, fiecare individ are nivelul sau. Acest lucru se poate observa mai usor pe indivizii apartinand aceleiasi orientari spirituale. Fiecare se afla pe o treapta diferita fata de semenul sau, mai jos, mai sus...dupa cum bine spunea Ioan Scararul in lucrarea sa. Drumul firesc si natural...ramane cel ascendent.


--------------------
Hesychia (gr.)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 18 Jul 2005, 10:56 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE (Thelma)
Inseamna automat ca se da dovada de smerenie.

Ok, atunci cu toata smerenia imi expun parerea personala ca religia crestina este superioara tuturor celorlalte religii si ca Intemeietorul ei este superior oricarei alte fiinte intrupate pe Terra pana in prezent.

Daca altii sunt alte pareri, departe de mine intentia de a-i condamna. E drumul lor, alegerea lor, si trebuie respectat/a. Singurul lucru cu care nu sunt de acord este crearea unei false probleme referitor la justetea alegerii unei fiinte, insotita de parerea proprie cum ca acea alegere este, repet, strict pentru ea... justa.

Sunt de acord ca impunerea oricarei pareri personale unei alte fiinte este nelucrativa si nejustificata, si ca acest lucru a generat efecte nedorite in special pe teme religioase. Totusi, daca - asa cum bine ai remarcat - ne aflam pe trepte evolutive diferite, poate ar trebui ca cei care stiu mai mult sa le spuna cate ceva si celor care stiu mai putin. Fara sa le impuna, fara sa-i priveasca "de sus" si fara sa le dea mai mult decat pot duce. smile.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 19 Jul 2005, 06:27 AM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
asemana apostolilor care se certau pe drum: "care dintre noi este apostolul cel mai mare?". La randul lor, au fost certat de catre Iisus, care i-a auzit. Fiecare apostol era iubit in felul sau si toti impreuna

Isus nu a spus aceasta pentru ca "fiecare apostol era iubit in felul sau", iar daca vrei sa stii de ce, citeste Evanghelia in continuare: "11. Cel mai mare dintre voi sa fie slujitorul vostru." I-a certat pentru disputa lor, nu pentru ca fiecare era iubit in felul sau, ci din motive cu mult mai adinci decit acesta: "12. Oricine se va inalta, va fi smerit; si oricine se va smeri, va fi inaltat." Inaltarea cuiva este departarea de Dumnezeu, este Ratacirea si este o noua Cadere. Omul a cazut din Edina pentru ca Omul a vrut sa se inalte, la nivelul lui Dumnezeu. Este acelasi lucru, la scara mai mica, Pacatul Original, Caderea, Mindria si restul.
QUOTE
In Noul Testament exista indemnul: "mergeti, cercetati alte popoare si luati de la ele ceea ce va zideste".

Poti sa indici unde in Noul Testament? Al meu nu contine asa ceva...
Aici iti faci iluzii ca fiecare este bine-merci pe calea lui proprie... Adevarul este in Evanghelie: "Eu sint Calea". N-a spus ca "eu sint una ditre cai (eventual budismul este alta)..." Nu te iluziona, este o singura Cale, nu pentru ca o spun eu sau altul, nu pentru ca imi place mie si nu-ti place tie, ci pentru ca aceasta este Realitatea Spirituala: fie esti Una cu Aproapele, ca Calea Dumnezeirii, fie nu esti pe Cale de fel. Calea este Unica nu numai pentru ca spus-o Isus, care vorbea de la Tatal, ci pentru ca Tatal are un singur Fiu, nu o multitudine, deci fie esti Fiul, fie nu esti, cale de mijloc neexistind.
QUOTE
De cele mai multe ori insa, individul nu are suficienta intelepciune (provenita din iluminarea harica) pentru a deosebi ceea ce il zideste de ceea ce il distruge. Aici intervine rolul dogmelor.

Aici te contrazici singura. Individul nu are suficienta intelepciune, deci recurge la Dogme. La rindul ei, Dogma este emisa de catre alt... Individ. Deci, Individul nu are intelpeciune, dar are... Intelepciune... Prin afirmatia aceasta te opui si lui Isus Cristos: "Duhul Sfint, ..., va va invata toate lucrurile, si va va aduce aminte de tot ce v-am spus Eu." Omul care cauta de la el, va da gres, dar Omul care cauta prin Duhul Sfint, gaseste.
QUOTE
Dar ce este desavarsirea, decat elevarea constienta, neingradita si neimpusa de altii?

Desavirsire este ceea ce vine de la Tatal Ceresc, catre Omul care cauta Dumnezeirea. Se mai numeste si Iubirea Divina, de mai numeste fi Fiul Tatalui, si alte nume.
QUOTE
Nu inseamna ca dogmele nu trebuie respectate; inseamna ca nu trebuie impuse. Si respectate nu de teama, ci din dragoste.

Iar mergi impotriva lui Isus Cristos: "Voi sa nu va numiti Invatatori". Rezultatul este simplu, Dogma, oricare ar fi ea, este Anti-Crestina, deoarece provine de la un "Invatator", altul decit Cristosul. Deci, Dogma nu trebuie respectata dintr-un mitiv sau altul, Dogma nu trebuie sa existe in prima instanta. Daca exista, este Anti-Cristul care "completeaza" Evanghelia.
Situatia reala este mult mai profunda decit atit. Citeste-l pe Pavel, el nu a primit Evanghelia nici macar de la de la Apostoli: "11. Fratilor, va marturisesc ca, Evanghelia propovaduita de mine, nu este de obarsie omeneasca; 12. pentru ca, n-am primit-o, nici n-am invatat-o de la vreun om" Pavel nu a primit nici macar Evanghelia cea propovaduita, ci a primit ceva mai mult decit aceasta, cu atit mai putin Dogmele...

Thelma, tu te scalzi intre doua ape, daca nu mai multe, dar una singura este Calea, restul sint izvoare de munte...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 19 Jul 2005, 06:40 AM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Ok, atunci cu toata smerenia imi expun parerea personala ca religia crestina este superioara tuturor celorlalte religii si ca Intemeietorul ei este superior oricarei alte fiinte intrupate pe Terra pana in prezent

?!
Deci, ar putea fi, in viitorul ipotetic, care cumva a ajuns deja prezent, care se infiripeaza chiar acum (daca am inteles eu bine...), un Fiu mai superior Fiului, care este bun pina aici, dar nu si de aici incolo...
Fiul este Unul, s-a intrupat si s-a inaltat, iar daca vine a doua oara, va fi si ultima, ziua aceea numindu-se Sfirsitul Lumii. Deci, Fiul nu este "superior... pina in prezent", ci este pur si simplu Fara Prihana, peste aceasta nemaiexistind altceva, deci va fi tot "superior" pina in Ziua Mult Asteptata, pentru ca un Superlativ nu poate exista la Modul Comparativ...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Thelma
mesaj 19 Jul 2005, 09:19 AM
Mesaj #62


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 328
Inscris: 21 April 05
Forumist Nr.: 6.171



QUOTE (edinide)
Aici iti faci iluzii[...]Aici te contrazici singura[...]Iar mergi impotriva lui Isus Cristos[...] Dogma nu trebuie respectata dintr-un mitiv sau altul[...] Pavel, el nu a primit Evanghelia nici macar de la de la Apostoli[...] tu te scalzi intre doua ape, daca nu mai multe


Atunci sa ma ierte Iisus Hristos (va sti El foarte bine cand gresesc si cand nu), daca merg impotriva Lui urmand dogmele si invataturile Bisericii in care m-am nascut si m-am dezvoltat; dar vezi tu, eu nu am fost si nu sunt atat de sporita ca Pavel, sa nu o primesc de la vreun om, ci direct de Sus; de aceea, pana sa ajung sa comunic direct cu Dumnezeu altfel decat prin rugaciune, o sa-mi continui comunicarea cu oameni mai buni si mai sporiti decat mine.

Sa ma ierti si tu, edinide, ca nu'sh cum se face, dar vad ca te irita posturile mele din ultimul timp, de aceea imi purici aproape fiecare fraza si imi vorbesti ca si cum m-ai cunoaste. smile.gif


p.s. Cand se va intelege ca rejectarea atitudinii "credinta mea e superioara" nu duce la extrema logica "toate credintele sunt la fel de bune", ci la cultivarea virtutiilor de smerenie (in loc de aroganta), toleranta (in loc de blamare) si intelegere (in loc de ingustarea orizontului, de fanatism), probabil ca lumea pe care o cunoastem ar fi mult mai armonioasa.


--------------------
Hesychia (gr.)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 19 Jul 2005, 09:36 AM
Mesaj #63


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE (edinide)
Deci, ar putea fi, in viitorul ipotetic, care cumva a ajuns deja prezent, care se infiripeaza chiar acum (daca am inteles eu bine...), un Fiu mai superior Fiului, care este bun pina aici, dar nu si de aici incolo...

Astea sunt speculatiile tale si te privesc. Ce va fi in viitor, nu stim. Stim doar, unii dintre noi, acelasi lucru pe care l-am afirmat si eu.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 20 Jul 2005, 11:41 AM
Mesaj #64


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (IO @ 19 Jul 2005, 12:56 AM)
QUOTE (Thelma)
Inseamna automat ca se da dovada de smerenie.

Ok, atunci cu toata smerenia imi expun parerea personala ca religia crestina este superioara tuturor celorlalte religii si ca Intemeietorul ei este superior oricarei alte fiinte intrupate pe Terra pana in prezent.

- Iisus poate ca ar fi "cel mai", dar crestinismul e departe de a fi cel mai ... mai ales in varainta sa oficiala de acum. El este "cel mai..." potrivit pt. cei ce au o anumita deschidere a constiintei. Iisus nu a expus lumii cea mai elevata cale spirituala a planetei, ci cea mai potrivita momentului si locului respectiv. Ea nu se potriveste anumitor structuri de fiinte si zone geografice si cultural-religioase. Pe de alta parte, exista invataturi spirituale care sint fata de cele cuprinse in biblie precum materia de facultate si materia de gradinita. Sint invataturi si filozofii care explica facerea lumii in cele mai complexe detalii, in altele cautatorul spiritual avansat este invatat cum sa construiesca alte universuri, altele in care pur si simplu esti invat despre structurile subtile ale fiintei, de energile subtile ale acestuia .... si multe multe alte "banalitati" oculte .. pe care biblia nici nu le aminteste ca existenta, daramite ca si descriere, principii, functionare, mod de folosire etc.

- Iisus poate fi cel mult "cel mai mare" dar prin ceea ce este, nu prin ceea ce e cuprins in biblie, adica asa zisa dogma oficiala.

QUOTE
Sunt de acord ca impunerea oricarei pareri personale unei alte fiinte este nelucrativa si nejustificata, si ca acest lucru a generat efecte nedorite in special pe teme religioase. Totusi, daca - asa cum bine ai remarcat - ne aflam pe trepte evolutive diferite, poate ar trebui ca cei care stiu mai mult sa le spuna cate ceva si celor care stiu mai putin. Fara sa le impuna, fara sa-i priveasca "de sus" si fara sa le dea mai mult decat pot duce. smile.gif

- sau cum spune proverbul, fiecare nas isi are nasul sau, si pe tarimul invataturilor si mai ales al practicii oculte, exista cineva care e mai sus, stie mai multe, face mai multe etc. Esti dispus sa accepti aceasta idee, ba chiar sa numesti macar NUMAI o singura persoana de aici pe de forum care sa-ti fie "superioara" ? Nu de alta, dar s-ar putea ca in spatele afirmatiei "Iisus e cel mai tare/mare", sa fie mascata dorinta egoului tau: "IO (eu) sint cel mai tare/mare". unsure.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 20 Jul 2005, 12:06 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 20 Jul 2005, 12:02 PM
Mesaj #65


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (edinide @ 19 Jul 2005, 08:27 AM)
QUOTE
asemana apostolilor care se certau pe drum: "care dintre noi este apostolul cel mai mare?". La randul lor, au fost certat de catre Iisus, care i-a auzit. Fiecare apostol era iubit in felul sau si toti impreuna

Isus nu a spus aceasta pentru ca "fiecare apostol era iubit in felul sau",

- mai citeste tu. Exista cel putin o referire la faptul ca Iisus avea o "slabiciune' pt. un anume discipol, caruia biblia nici macar nu ii ofera numele.

QUOTE
Oricine se va inalta, va fi smerit; si oricine se va smeri, va fi inaltat.[/i]" Inaltarea cuiva este departarea de Dumnezeu, este Ratacirea si este o noua Cadere.

- poate inaltarea egoului sa fie cadere, nu si inaltarea spirituala.

QUOTE
Omul a cazut din Edina

- si cum se numeste "cetateanul" Edinei ? Edinideian ?! ohyeah.gif

QUOTE
Aici iti faci iluzii ca fiecare este bine-merci pe calea lui proprie... Adevarul este in Evanghelie: "Eu sint Calea". N-a spus ca "eu sint una ditre cai (eventual budismul este alta)..." Nu te iluziona, este o singura Cale, nu pentru ca o spun eu sau altul, nu pentru ca imi place mie si nu-ti place tie, ci pentru ca aceasta este Realitatea Spirituala: fie esti Una cu Aproapele, ca Calea Dumnezeirii, fie nu esti pe Cale de fel. Calea este Unica nu numai pentru ca spus-o Isus, care vorbea de la Tatal, ci pentru ca Tatal are un singur Fiu, nu o multitudine, deci fie esti Fiul, fie nu esti, cale de mijloc neexistind.

- asta se numeste sofism. Cauza este efect si efectul cauza pt. el insusi. "Eu sint cel mai mare, pt. ca asa estre scris in cartea scrisa de mine, care este unica sursa autentica, pt. ca eu sint cel mai mare".

- cum se numeste omul care ti-ar spune: exista atelier de reparatii auto la mine in curte si in alte citeva orase din tara si din alte tari ? Puteti sa mergeti la alte ateliere din alte orase/tari, caci atelierul meu nu este asa de bun ca unele dintre acelea. Masina ta are nevoie de schimb de cauciucuri, dar el te trimite in China sa-ti schimbi cauciucurile, sau sa-ti schimbi becurile.

QUOTE
QUOTE
Dar ce este desavarsirea, decat elevarea constienta, neingradita si neimpusa de altii?

Desavirsire este ceea ce vine de la Tatal Ceresc, catre Omul care cauta Dumnezeirea. Se mai numeste si Iubirea Divina, de mai numeste fi Fiul Tatalui, si alte nume.
QUOTE
Nu inseamna ca dogmele nu trebuie respectate; inseamna ca nu trebuie impuse. Si respectate nu de teama, ci din dragoste.

Iar mergi impotriva lui Isus Cristos: "Voi sa nu va numiti Invatatori".

- atunci de ce faci pe invatatorul aici ? ohmy.gif

QUOTE
Thelma, tu te scalzi intre doua ape, daca nu mai multe, dar una singura este Calea, restul sint izvoare de munte...

- cel putin ea se scalda si se curata de mizerii (limitari), fata de altii care prefera sa ramina murdari (limitati). ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 20 Jul 2005, 12:02 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 20 Jul 2005, 03:18 PM
Mesaj #66


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE (thunder)
sau cum spune proverbul, fiecare nas isi are nasul sau, si pe tarimul invataturilor si mai ales al practicii oculte, exista cineva care e mai sus, stie mai multe, face mai multe etc. Esti dispus sa accepti aceasta idee, ba chiar sa numesti macar NUMAI o singura persoana de aici pe de forum care sa-ti fie "superioara" ?

Bineinteles ca accept aceasta idee, din moment ce am enuntat-o si eu si altii.
Cat despre partea cu superioritatea, nu sunt in masura sa decid cine mi-e superior si cine mi-e inferior. De aceea, tot ce pot face e sa incerc sa urmez invatatura lui Iisus "acela care vrea sa fie cel dintai, sa fie cel din urma".
Considera deci, tu si ceilalti, ca sunt cel din urma de aici si de oriunde.
Umilul vostru servitor. smile.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Thelma
mesaj 20 Jul 2005, 06:41 PM
Mesaj #67


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 328
Inscris: 21 April 05
Forumist Nr.: 6.171



QUOTE (IO@18 Jul 2005 @ 11:56 PM)
daca[...]ne aflam pe trepte evolutive diferite, poate ar trebui ca cei care stiu mai mult sa le spuna cate ceva si celor care stiu mai putin. Fara sa le impuna, fara sa-i priveasca "de sus" si fara sa le dea mai mult decat pot duce.

In sfarsit, ne apropiem cumva de subiectul initial. laugh.gif
De acord cu ce a spus IO, cu completarea ca, de multe ori, cineva situat pe o treapta evolutiva superioara are de invatat si de la cei considerati ca aflandu-se pe trepte inferioare. E o greseala des intalnita, aceea de ignorare a strafulgerarilor de lumina, ziditoare, venite din gura celui mai putin sporit.

Ava Macarie povesteste ca a intrebat pe un baiat care pazea boii: "ce trebuie sa fac, fiule, caci imi este foame?"- El imi spune: "Daca iti este foame, sa mananci!"- Am mancat, si tot imi mai este foame!"- Mi-a spus atunci: "Poate esti un magar, parinte, de vrei sa rumegi neincetat!" - si atunci, zice Ava Macarie, m-am indepartat zidit de acel raspuns.


--------------------
Hesychia (gr.)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 22 Jul 2005, 01:31 AM
Mesaj #68


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
De aceea, tot ce pot face e sa incerc sa urmez invatatura lui Iisus "acela care vrea sa fie cel dintai, sa fie cel din urma".
Considera deci, tu si ceilalti, ca sunt cel din urma de aici si de oriunde.

"Cel din urma" nu vine de la ceilalti, ce considera ei, ci vine de la tine, ce consideri tu, ce gindesti tu, ce simti tu, si ce faci tu. Apostolii considerau pe Isus ca fiind Cel Mai de Sus, si cu toate acestea, El a ingenunchiat in fatza lor si le-a spalat picioarele. Si dupa ce le-a spalat picioarele, El a fost tot Cel Mai de Sus...
Daca tu esti cu adevarat "cel din urma de aici si de oriunde" atunci toti ceilalti te vor considera cel din frunte... Pe masura ce te speresti mai mult, te va inalta tot mai mult.

Acest topic a fost editat de edinide: 22 Jul 2005, 01:32 AM


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 22 Jul 2005, 01:45 AM
Mesaj #69


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
daca merg impotriva Lui urmand dogmele si invataturile Bisericii in care m-am nascut si m-am dezvoltat;

Nasterea nu este un motiv, ca atunci si Iudeul, si Musulmanul, si Hindusul, ar avea un motiv intemeiat de a nu fi Crestini... deoarece s-au nascut Pagini...
Eventual Nasterea a Doua... dar nu se transmite Genetic...

QUOTE
dar vezi tu, eu nu am fost si nu sunt atat de sporita ca Pavel, sa nu o primesc de la vreun om, ci direct de Sus; de aceea, pana sa ajung sa comunic direct cu Dumnezeu altfel decat prin rugaciune, o sa-mi continui comunicarea cu oameni mai buni si mai sporiti decat mine.

Nu este usor a fi precum Pavel, dar tot trebuie aspirat "As vrea ca toti sa fie ca mine..." spune el. Nu trebuie sa ignori pe cei mai sporiti ca tine, ci trebuie sa cuati pe Cel Mai Sporit, singurul Invatator. Isus nu te trimite la cel mai sporit ca tine, ci te trimite direct la Izvorul Vietii. Cauta Izvorul si vine si Sporul!

QUOTE
p.s. Cand se va intelege ca rejectarea atitudinii "credinta mea e superioara" nu duce la extrema logica "toate credintele sunt la fel de bune", ci la cultivarea virtutiilor de smerenie (in loc de aroganta), toleranta (in loc de blamare) si intelegere (in loc de ingustarea orizontului, de fanatism), probabil ca lumea pe care o cunoastem ar fi mult mai armonioasa.

O Lume care devine Armonioasa, nu mai este... Lume! Lumea cea mai Armonioasa, este cea care iese din existenta, si se numeste Sfirsitul Lumii. Daca lucrezi catre Armonia Lumii, lucrezi catre Sfirsitul Lumii, ceea ce este bine, Doamne Ajuta-ti.

QUOTE
Sa ma ierti si tu, edinide, ca nu'sh cum se face, dar vad ca te irita posturile mele din ultimul timp, de aceea imi purici aproape fiecare fraza si imi vorbesti ca si cum m-ai cunoaste.

Daca tu te plingi deja, ca sa faca bietul Thunder... ?! de exemplu... si el nu se plinge...
Uite, sa facem un compromis: daca nu mi te adresezi direct mie, de genul "@edinide", nu am sa ma adresez direct tie. Trebuie sa te simti si tu bine... pe Forumul acesta...

QUOTE
... de aceea imi purici aproape fiecare fraza si imi vorbesti ca si cum m-ai cunoaste.

Asta-i minunatia, nu-i asa?

Acest topic a fost editat de edinide: 22 Jul 2005, 01:48 AM


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 22 Jul 2005, 02:00 AM
Mesaj #70


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
QUOTE
Iar mergi impotriva lui Isus Cristos: "Voi sa nu va numiti Invatatori".

atunci de ce faci pe invatatorul aici ?

Thunder,
Porunca lui Isus nu merge impotriva a invata, a preda, a comunica, si a propovadui. Nu functia de Invatator este mentionata, nu "cel care invata pe altii", ci Perceptia Personala a celui care preda. Tu daca te intitulezi "Invatator", tu iti asumi Cunoastere care este de la tine. Aceasta nu trebuie sa faci, pe cind a preda Evaghelia, trebuie sa faci. Daca predai o Alta Evanghelie, devii Invatator, si calci Porunca Fiului. Daca predai Evanghelia Iubirii, nu este "Invatator", eventual Predicator, sau Apostol, care prin numele lui, nu vine de la el insusi, ci este trimis.
Cind fac trimiteri la Evanghelie, spui "de la tine nu ai nimic de spus?". Daca ti-as spune de la mine, as fi un "Invatator", daca te trimit la Evanghelia, nu mai sunt un "Invatator"...


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 07:07 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman